Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 80
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411

    Emri i Shqipërisë

    Nese me ndihmon ndokush :
    Kur eshte perdorur per here te pare emri Shqiperi nga vete ne?
    Kur eshte njohur nga te huajt per here te pare emri Shqiperi ?
    perjashto vitin 1912 .

    Faleminderit
    Ndryshuar për herë të fundit nga King_Arthur : 29-03-2008 më 09:00

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-02-2008
    Vendndodhja
    Diku
    Postime
    18
    Emri “Shqiperi” mendohet te kete hyre ne perdorim aty nga shekulli 17, nuk ka dokumente qe e vertetojne kete gje, nga te huajt eshte perdorur per here te pare nga Mark Tuein, ne vepren e tij “Durch das Land der “Skipetaren” dhe me e bukura qendron se nuk ka qene asnjehere ne shqiperi por eshte nje pershkrim imagjinar - Nuk e di nese mund te-te ndihmoje kjo ... Por gjithsesi une bera timen .

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    [/B]
    Citim Postuar më parë nga Tina25 Lexo Postimin
    Emri “Shqiperi” mendohet te kete hyre ne perdorim aty nga shekulli 17, nuk ka dokumente qe e vertetojne kete gje, nga te huajt eshte perdorur per here te pare nga Mark Tuein, ne vepren e tij “Durch das Land der “Skipetaren” dhe me e bukura qendron se nuk ka qene asnjehere ne shqiperi por eshte nje pershkrim imagjinar - Nuk e di nese mund te-te ndihmoje kjo ... Por gjithsesi une bera timen .
    sa per Mark Tuen faleminderit shume do mundohem te gjej ndonje te dhene rreth kesaj.
    Ndersa kur eshte perdorur per here te pare nga ne Shqiptaret nuk ka mundesi te mos kete dokumente . por thjesht duhet gjetur nje gjurme .

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-02-2008
    Vendndodhja
    Diku
    Postime
    18
    http://www.shqiperia.com/kat/gj1/kid/3.html -

    Atehere nese te intereson te dish vertete me shum per Shqiperine, kliko te ky linku dhe do gjesh shume gjera interesante . Do kesh mundesi te informohesh per pyetjen tende .Respekte

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    tina faleminderit per linkun por eshte dika per te ardhur keq aty perdoret fjala shqiperi por nuk thote nga se ka ardhur kjo fjale dhe pse ne e quajtem veten Shqipetare .Une e kam studiuar historine e Shqiperise qe nga fillimet e saj por nuk gjej ne asnje vend te thote se kush e ka thene per here te pare kete fjale .
    Ka shume intelektuale dhe historiane ne shqiperi qe e mbajne veten te zgjuar dhe nuk ma kane shpjeguar kete gje ketu perfshire dhe Paskal Milon qe eshte historian. Kam pasur fatin te hyj dhe ne arkiven e shtetit dhe aty nuk kam gjetur asgje rreth kesaj pyetje.
    Dikush duhet ta kete perdorur kete fjale dhe ka nje arsye pse kete doja te dija une .
    Ndryshuar për herë të fundit nga King_Arthur : 03-04-2008 më 07:33

  6. #6
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    ok. emri SHQIPTAR eshte shume i vjeter,ka evoluar sipas regullave te shqipes nga EPIR,pra eshte shume emer i lashte.

    ps.jo me kot GJERGJ KASTRIOTI ishte princ i EPIRIT
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    Citim Postuar më parë nga diocleziano Lexo Postimin
    ok. emri SHQIPTAR eshte shume i vjeter,ka evoluar sipas regullave te shqipes nga EPIR,pra eshte shume emer i lashte.

    ps.jo me kot GJERGJ KASTRIOTI ishte princ i EPIRIT
    dakort kush e transformoi kete emer nga Epir ne Shqiperi ?

  8. #8
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga King_Arthur Lexo Postimin
    dakort kush e transformoi kete emer nga Epir ne Shqiperi ?
    populli lol,ai e transformoi..........................IPE=SHQIPE=SH QIPONJE.




    shq.......iperi=epiri
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 03-04-2008 më 07:58
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    Citim Postuar më parë nga diocleziano Lexo Postimin
    populli lol,ai e transformoi..........................IPE=SHQIPE=SH QIPONJE.




    shq.......iperi=epiri
    eh keshtu si e shpjegon ti lol duket e thjeshte por fakte , dokumente pasi quhemi nga popujt me te vjeter ne ballkan . si na njohen fshinjet ne me cfare emri ose bota ? mos harro se atehere ishin te ndare ne fise te ndryshme nuk ishte vetem Epiri . vertet eshte dicka shume e ngaterruar por duhet te argumentohet kjo gje e kupton dicka qe dhe historiant e Shqiperise nuk e dine te sakte kete gje ?

  10. #10
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga King_Arthur Lexo Postimin
    eh keshtu si e shpjegon ti lol duket e thjeshte por fakte , dokumente pasi quhemi nga popujt me te vjeter ne ballkan . si na njohen fshinjet ne me cfare emri ose bota ? mos harro se atehere ishin te ndare ne fise te ndryshme nuk ishte vetem Epiri . vertet eshte dicka shume e ngaterruar por duhet te argumentohet kjo gje e kupton dicka qe dhe historiant e Shqiperise nuk e dine te sakte kete gje ?
    ehe lol keshtu eshte.....EPIRI vend ipesh/shqipesh/shqypesh/shqiponjash/shkabash/zhgabash.

    EPIRI=SHQIPERI qe eshte vend ipesh/shqipesh/shqypesh/shqiponjash/shkabash/zhgabash

    quhet gjithashtu dhe SHQYPNI dhe SHQIPNI..........ne perdorim shume fjale per veten tone..............ka dhe te tjera sa te duash.

    ps.bota na njeh ALBANIA prej YLLIREVE ALBANOI qe dhe ky emer evoluon ARBANON,ARBANOI,ARBERIA.dhe eshte e natyrshme bota na njeh me emrin antik,kurse ne e quajme veten me emrin e evoluar,sepse vete gjuha jone ka evoluar,si cdo gjuhe e botes.
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 03-04-2008 më 08:51
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    Citim Postuar më parë nga diocleziano Lexo Postimin
    ehe lol keshtu eshte.....EPIRI vend ipesh/shqipesh/shqypesh/shqiponjash/shkabash/zhgabash.

    EPIRI=SHQIPERI qe eshte vend ipesh/shqipesh/shqypesh/shqiponjash/shkabash/zhgabash

    quhet gjithashtu dhe SHQYPNI dhe SHQIPNI..........ne perdorim shume fjale per veten tone..............ka dhe te tjera sa te duash
    dakord nuk po them se nuk ka emertime qe thua ti po kur eshte perdorur per here te pare fjala shqiperi nga te gjithe shqiptaret dhe qe te identifikoheshim me kete emer dhe bota si na njohi me kete emer nga e degjoi kush e tha kete emer ?
    ku eshte e shkruar qe bota njeh ne ballkan nje shtet me emrin shqiperi

  12. #12
    automotive Maska e ClaY_MorE
    Anëtarësuar
    16-05-2004
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    4,456
    Pë King_Arthur dhe anëtarët:


    Emri "Shqiperi" zevendesoi emrin e "vjeter "Arberi" (ose Arbani) ne fund te shekullit XVII, per shkak te kushteve te reja historike te krijuara ne kete periudhe. Ky emer kishte per qellim t’i jepte rendesi lidhjes ndermjet emrit te vendit dhe gjuhes, e cila ne ate kohe quhej "Shqip".

    Dokumenti i pare i shkruar i gjuhes bashkekohore shqipe i perket vitit 1462. Vepra e pare letrare "Meshari" (Gjon Buzuku) u botua me 1555, dhe qe nga ajo kohe gjuha shqipe eshte zhvilluar ne dy dialekte kryesore, veçanerisht gjate periudhes se Rilindjes Kombetare Shqiptare:

    TE GJITHA TE DREJTAT TE REZERVUARA nga DREJTORIA E SHËRBIMIT TË TRUPIT DIPLOMATIK
    Jeta ime, mban emrin e saj..

  13. #13
    Citim Postuar më parë nga ClaY_MorE Lexo Postimin
    Pë King_Arthur dhe anëtarët:


    Emri "Shqiperi" zevendesoi emrin e "vjeter "Arberi" (ose Arbani) ne fund te shekullit XVII, per shkak te kushteve te reja historike te krijuara ne kete periudhe. Ky emer kishte per qellim t’i jepte rendesi lidhjes ndermjet emrit te vendit dhe gjuhes, e cila ne ate kohe quhej "Shqip".

    Dokumenti i pare i shkruar i gjuhes bashkekohore shqipe i perket vitit 1462. Vepra e pare letrare "Meshari" (Gjon Buzuku) u botua me 1555, dhe qe nga ajo kohe gjuha shqipe eshte zhvilluar ne dy dialekte kryesore, veçanerisht gjate periudhes se Rilindjes Kombetare Shqiptare:

    TE GJITHA TE DREJTAT TE REZERVUARA nga DREJTORIA E SHËRBIMIT TË TRUPIT DIPLOMATIK
    Thank u for the info clay...
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  14. #14
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga ClaY_MorE Lexo Postimin

    Dokumenti i pare i shkruar i gjuhes bashkekohore shqipe i perket vitit 1462. Vepra e pare letrare "Meshari" (Gjon Buzuku) u botua me 1555, dhe qe nga ajo kohe gjuha shqipe eshte zhvilluar ne dy dialekte kryesore, veçanerisht gjate periudhes se Rilindjes Kombetare Shqiptare:
    lol je i sigurt ti qe te dy dialektet u zhvilluan qe nga ajo kohe dhe jo shume shume me pare!!!
    e dyta,shqipe bashkekohore eshte kjo e sotmja jo ajo e 1462.
    e treta,ndoshta ka(dhe ka) shume e shume mbishkrime shqipe te vjeter se ai dokumenti i 1462.apo jo!!!
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  15. #15
    automotive Maska e ClaY_MorE
    Anëtarësuar
    16-05-2004
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    4,456
    Citim Postuar më parë nga diocleziano Lexo Postimin
    lol je i sigurt ti qe te dy dialektet u zhvilluan qe nga ajo kohe dhe jo shume shume me pare!!!
    e dyta,shqipe bashkekohore eshte kjo e sotmja jo ajo e 1462.
    e treta,ndoshta ka(dhe ka) shume e shume mbishkrime shqipe te vjeter se ai dokumenti i 1462.apo jo!!!
    100% i sigurtë jam.

    Ps: Shiko se nga është marrë shkrimi!
    Jeta ime, mban emrin e saj..

  16. #16
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga ClaY_MorE Lexo Postimin
    100% i sigurtë jam.

    Ps: Shiko se nga është marrë shkrimi!
    per sa gjera kam qene i sigurte une dhe ja kam fut p..... kot.

    ps.e di ku e ke marre,e atehere!!!!sa dokra zyrtarisht kepuste xhaxhi enver atehere dhe tani na vjen te qeshimneser do qeshim me keto te sotmet.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  17. #17
    automotive Maska e ClaY_MorE
    Anëtarësuar
    16-05-2004
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    4,456
    Shkrimi siç është marrë nga faqja është postuar, nuk po të kuptoj se çfarë je duke thënë.
    Jeta ime, mban emrin e saj..

  18. #18
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    ok,e leme lol,jemi ne vale te ndryshme
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    Citim Postuar më parë nga ClaY_MorE Lexo Postimin
    Pë King_Arthur dhe anëtarët:


    Emri "Shqiperi" zevendesoi emrin e "vjeter "Arberi" (ose Arbani) ne fund te shekullit XVII, per shkak te kushteve te reja historike te krijuara ne kete periudhe. Ky emer kishte per qellim t’i jepte rendesi lidhjes ndermjet emrit te vendit dhe gjuhes, e cila ne ate kohe quhej "Shqip".

    Dokumenti i pare i shkruar i gjuhes bashkekohore shqipe i perket vitit 1462. Vepra e pare letrare "Meshari" (Gjon Buzuku) u botua me 1555, dhe qe nga ajo kohe gjuha shqipe eshte zhvilluar ne dy dialekte kryesore, veçanerisht gjate periudhes se Rilindjes Kombetare Shqiptare:

    TE GJITHA TE DREJTAT TE REZERVUARA nga DREJTORIA E SHËRBIMIT TË TRUPIT DIPLOMATIK
    o Leo shume faleminderit qe i kushtove vemendje temes dhe je munduar te me ndihmosh por puna eshte ketu me pak fjale.
    1-Ti thua qe nga Arberi u be Shqiperi kush e vendosi ta bente kete ndryshim ne emer dhe qe u pranuar nga Shqiptaret(Arberit). ku eshte e shkruar e zeze mbi te bardhe qe fjala shqiperi erdhi nga kjo gje dhe qe eshte e dokumentuar ne kete vend .

    Ndersa per mesharin e dija por meshari e perdoror fjalen shqiperi ?

    Dhe te huajt nga e degjuan fjalen Shqiperi ose ku e lexuan qe na njohen me kete emer ?

  20. #20
    Ku ka ra prap do te bjen
    Anëtarësuar
    11-03-2008
    Vendndodhja
    Haracine-Shkup, ILIRIDE, Shtetet e Bashkuara te Shqipnise
    Postime
    18
    Po sa e pash temen e pyeta nje person pak sa me kompetent dhe me tha keshtu:

    Kjo ka filluar qe ne kohen e SkenderBeut (Leka i Madh) kur i ka bashkuar te gjith princat shqiptare dhe ju thot: Ku jeni bre bijte e shqipes?... Nga ateher i ka mbet emri Shqipni se me para eshte quajt Arberi por meqe te huajt e kane keqkuptuar dhe nderruar ne Albani.

    Aso kohe flitej shqip, emri i gjuhes i ka mbetur nga legjenda me bariun. Nje bari futet ne foeln e shqiponjes dhe ja merr te voglen e shqiponjes dhe shqiponja e lute bariun t'ja kthej shqiponjen po nese eshte nevoja ta ben edhe ate bire te vet. Nga ketu ka mbet sepse ai behet bir i shqipes..

    Me teper s'di.

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Dosja antishqiptare e Greqisë, 1912-2007
    Nga BARAT në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 645
    Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
  2. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
    Nga ORIONI në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
  3. Informacion i përgjithshëm mbi Republikën e Shqipërisë
    Nga bastardi në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-05-2004, 16:05
  4. Janullatos: Nuk ka përparim me djegien e kishave dhe xhamive
    Nga Jesushaus në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 157
    Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40
  5. Me Titizmin kunder Enverizmit
    Nga Albanino në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 08-09-2002, 19:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •