Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 80
  1. #61
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    27-07-2009
    Postime
    391
    Citim Postuar më parë nga XH.GASHI Lexo Postimin
    Juve s'pari po ju drejtohem pasi qe jeni ne Itali dhe dhasht zoti e doktorroni ju kisha ba nje pyetje ;

    PSE PAPA I ROMES MBAN KAPELEN TRADICIONALE TE SUMERVE DHE PLISIN
    E SHQIPTARVE .
    SI RASTI PARE DHE I DYTE KANE LIDHJE ME ISHTARIN GJEGJSISHTT ATHENEN PERSE PAPA TE MBAJ VESHJE PAGANE .
    STUDIO MIRE PASTAJ ME TREGO SE Q'BESIM KISHIN PELLAZGET .
    ore ktu po flitet per emrin e Shqiperise apo per kapelen e papes dhe sumeret,ca ngaterron,shko ke tema ku flitet per plisa dhe nxirrja origjinen plisit sumer

    je komplet jashte teme,çka te beje veshja pagane e papes me kte teme se nuk e kuptoj!!

  2. #62
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    O Zotni Ti Vet Deshe Te Besh Te Paret Tane Pagan Tani Mos Ndrro Mendje Se Une Di Se Ku Ja Futi E Ku Jo .
    Analizoj Ata Rreshta Qe Kam Shkruar Se Skam Koh Te Merrem Me Shpjegime Me Iken Delet Po Shkoj Ti Tuboj.

  3. #63
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    27-07-2009
    Postime
    391
    shko tubo delet atehere leri sumeret dhe papen ne qefin e vet,se ka thy dhe kyçin e dores

  4. #64
    Lazaratas Maska e Bel ami
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    Lazarat
    Postime
    1,184
    Kjo corba me anijet kozmike eshte kulmi i absurdit.Ky interpretues ( qe edhe NASA do ta kishte zili) gjen ca arsye qe te bejne te shkulesh gazit.E para njehere se ato qe shkruan q nga anijet kozmike e deri tek plisi nuk kane kurfare lidhje me emrin Shqiptar,por edhe jane shume feminore per tu besuar.
    Per emrin Shqiperi eshe postuar dicka ketu he jane paraqitur studimet e Shaban Demirajt,per mendimin tim mjaftohuni me to sepse jane te bazuara ne shkencen e gjuhesise
    ... E ku thuhene ne karte
    Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

  5. #65
    kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
    Anëtarësuar
    24-10-2008
    Vendndodhja
    prrenjas
    Postime
    463
    Citim Postuar më parë nga siegfried Lexo Postimin
    i kujtdo qe te jete ja ka futur kot.

    Fisi Ilir ALBANOI qe dhe ky emer evoluon ARBANON,ARBANOI,ARBERIA,ARBENIA(gegnisht)nuk hyjne fare romaket.albat e tyre jane nga ne.


    Albanoi jane me te vjeter se romaket


    dhe mos bertit se na qorrove syt me ato shkronja.
    Që albanoi janë më të vjetër se romakët e di por ti a e di që deri në atë kohë ky vënd quhej ILIRI dhe jo ALBANOI?

    Ato shkronjat e mëdha i vë për gjyshen se nuk sheh mirë dhe kur hap laptopine do të lexojë t'i lexojë pa siklet po meqë ti bërtite më fort se unë s'po bërtas më unë.

  6. #66
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Bel ami jeni mesue disa me kopjue idet e tjerve mos deshte te ta spjegoj ne detale . Nese pohoni te kunderten sillni kunderfakte , se besoj sepse historiagrafia juaj behet mbrenda rrethit vicioz greko-latin.

    ISHTAR- SHQIPTAR

    Une skam ndermend tju bej juve konkurrenc ne mendime ky eshte supozim imi pa Shabanin e te birin ,kur te kaloni andej nga Sumeret nese ju lejojn mesuest do te dilni ketu ku jam une sot ne kte livadh pa kufij perpos ndonje are e mbjellur me perime te leshit per qingjat e mi nuk shof tjeter .
    Kam frik tani nga gazi juaj te me helmohet ndoj dele ika tju grahi deleve.

    Bel ami jeni mesue disa me kopjue idet e tjerve mos deshte te ta spjegoj ne detale .
    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 09-08-2009 më 12:44

  7. #67
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    27-07-2009
    Postime
    391
    Citim Postuar më parë nga KUJTIM CAMI Lexo Postimin
    Që albanoi janë më të vjetër se romakët e di por ti a e di që deri në atë kohë ky vënd quhej ILIRI dhe jo ALBANOI?
    Jo nuk e di,mir e bere qe e the.
    tjeter ca di ti?

    ps.merret dhe gjyshja me etimologjine e emrit Shqiperi!!!sa mire.

  8. #68
    Lazaratas Maska e Bel ami
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    Lazarat
    Postime
    1,184
    XH Gashi idete e tua me bejne te te meshiroj.
    Hipja asaj anijes tende kozmike qe ke gjendur te vizatuar nga ikonografet dhe mos be as te diturin dhe as ironikun sepse irona tende bie ere qepe qe prej se largu.
    ... E ku thuhene ne karte
    Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Hahaha shif sa mire qe po ditke se cka eshte anija kozmike , idet e mia jane te miat dhe mos u mirr ti me to kur si kupton,kame shume foto te tilla qe rradaka e jote as anderr s'mund ti shef e lere ma ti kuptoj .
    Na shkruaj per idet tuaja per diskutimet qe nuk i shof askund hec mor qaj pelen e mos me lodh me kep e hudra .Ironin time tipat si ju qe nderhyjn pa lidhje e meritojn.

  10. #70
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-06-2009
    Postime
    224
    si ka mundesi qe ne at kohe te imagjinohen anijet kozmike e,e çuditshme!apo vetem ja fute kot ,na spjego me qarte XH GASHI

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Heneu
    Faktet ekzistojn gjithandej .
    Kete fresk e ka punuar dore njeriu diku ne vitet 1300 cka mund te kete kjen edhe vetem restaurim por kryesorja eshte pse ne DUKAGJIN .
    Kam ceke ne nje postim nje pjes te librit te Prof Skender Rizes letren e popit serb analizo dhe shef se kush ka ndertuar faltoret dhe kishat ne Kosove si dhe ne ortografi duhet kemi kujdes sepse sllavet kan ndryshuar shume emra por jo ne thelb sepse falcifikimi i emnave te vendeve eshte vetem pershtatje gjuhe pra ne duhet punuar shume per deshifrimin e falcifikimeve serbe .
    Kemi shembull qytetin Butmirë dhe kulturen yllire po me kete emer para 4000 viteve ne Bosne.
    Kultura e BUTMIRIT
    Ky emer nuk perkthehet ne gjuhet sllave -serbe.
    Pra emri Shqiptare eshte emer shqip dhe asesi greqisht apo serbisht sepse une mendoj se grekofilet mundohen medomos ta paraqesin si emer grek apo serbet si emer sllav siq kemi rastin me emrin KOSOVE.
    Per kete une jame munduar qe te hedh nje analiz ne menyren time ne nje kohe kur elementi grek as qe ka ekzistuar pra jam bazuar ne figurat e epokes se sumerve dhe hyjneshes ne fron si dhe ne disa figura qe gjasojn nje nga Delmatia , edhe pse ne nje shkrim Venetian kam has ne formulim te emrit scipe as qe jame munduar te argumentoj per arsye te elementit grek sepse shkrimi eshte i shekullit te pest para eres se re .
    Pra koha do ti vie dhe skjarohen gjanat me ja fut po ja futni ju parashutistat bile bile prej publikut po shytoni drejt per drejt ne port.
    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 09-08-2009 më 17:04

  12. #72
    kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
    Anëtarësuar
    24-10-2008
    Vendndodhja
    prrenjas
    Postime
    463
    Citim Postuar më parë nga siegfried Lexo Postimin
    Jo nuk e di,mir e bere qe e the.
    tjeter ca di ti?

    ps.merret dhe gjyshja me etimologjine e emrit Shqiperi!!!sa mire.

    Jo, jo gjyshja merret vetëm me laptopin po gjyshi bën një punë të fisshme!

  13. #73
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-06-2009
    Postime
    224
    Me fal XH Gashi por me te vertete ishin disa gjera te pakuptushme,mendoj se diçka kuptova ,por prap ky eshte mendimi yt eedhe pse ne nuk kuptuam aqsa duhet klm

  14. #74
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    27-07-2009
    Postime
    391
    Citim Postuar më parë nga KUJTIM CAMI Lexo Postimin
    Jo, jo gjyshja merret vetëm me laptopin po gjyshi bën një punë të fisshme!
    Po por nuk na the tjeter ca di,pervec gjyshes dhe gjyshit...ja shum bukur e the psh qe ky vend quhej Iliri dhe jo Albanoi dhe qe une e mesova nga ty!

    pra tjeter ca di!

  15. #75
    kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
    Anëtarësuar
    24-10-2008
    Vendndodhja
    prrenjas
    Postime
    463
    Citim Postuar më parë nga siegfried Lexo Postimin
    Po por nuk na the tjeter ca di,pervec gjyshes dhe gjyshit...ja shum bukur e the psh qe ky vend quhej Iliri dhe jo Albanoi dhe qe une e mesova nga ty!

    pra tjeter ca di!
    Zanatin e gjyshit

  16. #76
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    27-07-2009
    Postime
    391
    aha po,me kte ligjin e martesave qe do nxjerr sala je ne rregull,mos ju ndaj zanatit

  17. #77
    kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
    Anëtarësuar
    24-10-2008
    Vendndodhja
    prrenjas
    Postime
    463
    Citim Postuar më parë nga siegfried Lexo Postimin
    aha po,me kte ligjin e martesave qe do nxjerr sala je ne rregull,mos ju ndaj zanatit


    Po po shyqyr qe doli ky ligj.Gjyshi eshte aktiv dhe ja u mbshtet kureshtareve.

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    hqiptar dhe amtare emrin e Shqipërisë (Shqipëri) phonetically janë shumë të afërt me emrin e fshatit Škabrnja (në Dalmaci, Kroaci). It seems logical that Škabrnja yielded its name (by metathesis from 'škrape' rough terrain; from Serb. grba hump, izgrebati scrape, škrabanje scribble). Duket logjike se Škabrnja dha emrin e vet (me metatezë nga 'škrape' i përafërt terrenit; nga serbe. Grba breg, izgrebati hall, škrabanje shkarravitje). It is known that Škabrnja bore (in the medieval times) the name Kamenjani (Serb. kamen stone); ie it was named according to its stony ground (Serb. kamenit stony) or according to the Serbian verb 'grbav/ hrapav' (scabrous, raucous, rugged, hoarse; Latin scaber rough, scaly). Është e ditur se Škabrnja shpohem (në mesjetare herë) emrin Kamenjani (Serb. Kamen gur); dmth ai u emërua sipas saj gurë terren (Serb. kamenit me gurë) ose sipas serbe verb 'grbav / hrapav' (i vështirë , i rreptë, i fortë, i ngjirur; Latine scaber i përafërt, me luspa). As we can see, the similar word history could be applied to the Croatian capital Zagreb (Ital. Zagabria). Siç mund të shohim, historia e fjalë të ngjashme mund të aplikohen në kryeqytetin kroat Zagreb (Ital. Zagabria).
    Let us now compare all the above words with the fish Scorpaena scrofa (Serb. škrpina/škarpa; scorpion or rock fishes); scorpion and škarpa (scorpion fish) are named like that in accordance with their scabrous back. Le të krahasojmë tani të gjitha fjalët e mësipërme me peshk Scorpaena scrofa (Serb. škrpina / škarpa; akrep apo rock Peshqit); akrep dhe škarpa (akrep peshk) janë quajtur si kjo në përputhje me mbrapa tyre i ashpër.

    Obviously, the indigenous name of Albania - Shqipëri – has been named after the Italian SCABRO (harsh, rough, raucous, throaty, hoarse, raw; scabrosita ruggedness, roughness), which from its side has been sound transposed Serbian word 'zagrebati' (scrape; Serb. škrape rocky ground, škrabanje scribble, zgrbiti hump, hunch, arch one's back). Është e qartë, e indigjene emrin e Shqipërisë - Shqipëri - është emëruar pas italisht SCABRO (i ashpër, i përafërt, i ngjirur, i ngjirur, i ngjirur, pagatuar; scabrosita ruggedness, vrazhdësi), e cila nga pala e saj ka qenë shëndoshë transposed serb fjal 'zagrebati' ( kruajtje; serbe. škrape gurinë, škrabanje shkarravitje, zgrbiti breg, fetë, Harku e mbrapa). It is a well-known fact that Albania is a rocky land, rough and hardly approachable. Ajo është një e njohur faktin se Shqipëria është një tokë shkëmbore, dhe jo fort i përafërt i arritshëm. Therefore, it becomes clear that first Albanian settlers (brought to the Serbian land from Sicily in the 11th century during the George Maniaces rebellion against Byzantium; read Michael Attaliates “ History”, pp. 9-20, written in 1079-1080), named their new country Škrabina or Škabrina. Prandaj, bëhet e qartë se parë shqipe Settlers (sjellë në tokë serbe nga Sicily në shekullin e 11-të gjatë Maniaces George rebelim kundër Byzantium; lexuar Michael Attaliates "History", pp. 9.-20., shkruar në 1079-1080), të quajtur tyre të ri të vendit Škrabina ose Škabrina.

    After all, no one need to contemplate much about the history of the native Albanian name (Shqipëri); it would be enough if we compared above mentioned Italian SCABROSITA (ruggedness, roughness) with the today's name of Albania - Republika e SHQIPERISE! Në fund të fundit, askush nuk duhet të mendoj shumë për historinë e emrit amtare shqipe (Shqipëri); kjo do të jetë e mjaftueshme për ne, nëse dalim në krahasim sipėrpėrmendura italisht SCABROSITA (ruggedness, vrazhdësi) me emrin e sotëm të Shqipërisë - Republika e SHQIPERISE!

    At the end, let us add a few extra explanations in order to understand the other known etymologies of the name Shqipëri. Në fund, le të shtoni pak me shume sqarime në mënyrë që të kuptojnë të tjera i njohur me emrin e etymologies Shqipëri.
    The most used one is the etymology, which refers to the Albanian word 'eagle' (shqiponjë eagle; hence Shqiperia – alleged Land of Eagles). Më i përdorur është një etimologji, e cila lidhet me fjalën shqipe 'shqiponjë' (shqiponjë shqiponjë; kështu Shqiperia - Toka e dyshuar Eagles). In this case, we need to know that eagle is a predator (vulture) and in Serbian it is GRABLJIVICA (predatory, rapacious bird; Serbian 'zgrabiti' grab). Në këtë rast, ne kemi nevojë të dimë se është një shqiponjë predator (grabitqar) dhe në gjuhën serbe është GRABLJIVICA (lakmitar, zog grabitqar; serbe 'zgrabiti' kanxhë). The Albanian noun shqiponjë, as we can see, is missing the sound 'r', the one that is present in the name of Shqiperia. The noun shqiponjë shqiptare, si mund të shohim, është zhdukur tingujt 'r', ajo që është e pranishme në emrin e Shqiperia. The similar process of the sound 'r' omission can be seen in the Latin word 'scabies' (minge, the itch; Ital. scabbia) that has evidently been derived from SCRAB (Eng. scrape, Serb. ZGRABITI grab, ZAGREBATI scratch, scrape. Të ngjashme procesin e tingujt 'r' heqje mund të shihet në Latin word 'zgjebe' (minge, e kruar; Ital. Scabbia) që ka qenë e qartë që rrjedhin nga SCRAB (Eng. hall, serbe. ZGRABITI kanxhë, ZAGREBATI zeroja, kruajtje.

    The other etymology is connected with the Albanian word 'shqiptoj' (enounce, pronounce, enunciate, say, utter, mouth). Etimologji e tjera është e lidhur me fjalën shqipe 'shqiptoj' (shqiptoj, shprehem, shqiptoj, thonë, i plotë, të gojës). With a significant probability we can conclude that the Albanian 'shqiptoj' appeared from the basis SCRIBO (Serb. škrabati) with the elision of the sound 'r'. Me një probabilitet të rëndësishme që ne mund të përfundojmë se shqiptare 'shqiptoj' doli nga baza SCRIBO (Serb. škrabati) me tingujt e apostrofim 'r'. An additional solution may be the Serbian word 'izgovaranje' (betacism of IZGOBARANJE pronunciation; govorenje => zborenje speech), because this word has the same phonetic structure as the above mentioned Škabrnja, Italian Zagabria (izgovor, zagovarati, sagovornik interlocutor), although there was no metathesis as in case of the Italian words Zagabria and scabro. Një zgjidhje mund të jetë serbe fjal 'izgovaranje' (betacism e IZGOBARANJE shqiptim; govorenje => zborenje fjalës), sepse kjo fjalë ka të njëjtën strukturë si fonetik e lartpërmendura Škabrnja, Italian Zagabria (izgovor, zagovarati, sagovornik bashkëbisedues), edhe pse nuk ka pasur metatezë si në rastin e italisht words Zagabria dhe scabro. Actually, the Serbian IZGOVARANJE is a compound word IZGON (exodus, ostracism, dislodge, expel, eject, evict) + PRIČANJE (preach); ie ZNANJE (knowledge) + PRIDIKA (homily, preachment), but this PREACH-CHAT (Serbian PRIČATI speak) will be on the agenda some other time. Të vërtetë, serbe IZGOVARANJE është një fjalë e përbërë IZGON (eksodit, izolim, zhvendos, dëbojnë, nxjerr, dëboj) + PRIČANJE (predikojnë); dmth ZNANJE (njohuri) + PRIDIKA (predikim, predikim), por kjo predikojmë-CHAT (Serbian PRIČATI flas) do të jetë në rendin e ditës disa herë të tjera

  19. #79
    i/e regjistruar Maska e TOMY_X
    Anëtarësuar
    05-03-2004
    Vendndodhja
    STRUGE
    Postime
    285
    Te gjitha i mora vesh,vec emri Shqipetar kur eshte perdorur per here te pare se mora vesh...

  20. #80
    i/e regjistruar Maska e llamarina
    Anëtarësuar
    13-05-2009
    Postime
    28
    ore fjala skepter nga e ka prejardhjen,skepter qe mban i madhi zeus ,mos valle e ka edhe zanafillen, prejardhia e vete fjales shqipetar,do pare thelle ki muhabet ,mose ma merni per te keq se nuke jame i kesai fushe

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema të Ngjashme

  1. Dosja antishqiptare e Greqisë, 1912-2007
    Nga BARAT në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 645
    Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
  2. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
    Nga ORIONI në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
  3. Informacion i përgjithshëm mbi Republikën e Shqipërisë
    Nga bastardi në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-05-2004, 16:05
  4. Janullatos: Nuk ka përparim me djegien e kishave dhe xhamive
    Nga Jesushaus në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 157
    Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40
  5. Me Titizmin kunder Enverizmit
    Nga Albanino në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 08-09-2002, 19:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •