Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 80
  1. #41
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Fjala e prejardhur shqip-tar ndeshet një herë të vetme tek Kuvendi i Arbënit i vitit 1705; "...a dinë mirë gjuhën e shqipëtarëvet...(f.76). Por edhe këtu përdoret më shumë fjala më e vjetër arbënesh, me sa duket, nën ndikimin e traditës së shkrimtarëvë veriorë. Edhe Thunmanni në veprën e tij të vitit 1774, f.243, e përmënd emrin shiptar: "Albanët e quajnë veten skipatar, por burimin e kësaj fjale ata nuk e dinë". Këto dy burime mjaftojnë për të vërtetuar se në shekullin XVIII emri shqiptar ishte në përdorim të gjallë si në Shqipërinë e Veriut ashtu edhe në atë të Jugut, ç’ka parakupton që kjo fjalë të jetë krijuar të paktën, një a dy shekuj më pare [44]. Gjithsesi, etnonimi shqip-tar është krijuar relativisht vonë
    Kshu e kam lexuar dhe une, dmth kte variant di.

  2. #42
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-06-2009
    Postime
    169
    Emri i nje populli , nuk vendoset nga nje person . Ai gjithashtu nuk mund te vendoset brenda dites ! Por gjithashtu Ai (emri) pasqyron karakteristiken me permbledhese dhe me thelbesore , tiparin kryesor te kesaj popullsie ! Keshtu te pakten e mendoj une !

    Nga kjo mendoj se emri "shqipetar" fillimisht eshte perdorur per ushtaret e skenderbeut qe perbehej nga te gjitha trevat e vendit , per arsye se ata luftonin nen "shqipen" e flamurit !

    Me pas ky emer u be i natyrshem , mendoj une sidomos pas vdekjes se Seknderbeut , ne deshiren e njerezve per tu identifikuar me pjesen e "fitores" dhe te heroizmit !

    Pastaj u be i pergjithshem ! Keshtu e mendoj une ecurine e kesaj historie !

    Por ne rast se behet fjale nga e morri emrin "shqipja" ose "shqiperia" ose "shqiponja" , pra etimologji e ketyre fjaleve mendoj se ka re beje me "Iperin" ose "Epirin" , "I epërm" dhe etimologiine e fjales "sqep", "shqep" etj.

    Une e rrezova mollen nga pema ! Ku eshte njutoni ta shikoje se valle i intereson ?

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767

    ktu nji shkrim per emrin shqiperi


  4. #44
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Arnaud vs. Shqiptar


    Gazeta "Korrieri"

    Nga Astrit Lulushi

    "Cdo gje qe thuhet tani eshte thene me pare, arsyeja qe perseritet eshte se ajo mund te jete lene ne harrese, e mbuluar ose e pa perfillur"

    Anonim



    Arnaud apo Arnaut eshte emri me te cilin shqiptaret njihen nga turqit duke filluar qe nga periudha e Mesjetes. Ky emer shume eshte permendur dhe per prejardhjen e tij eshte thene se nuk ka nevoje per vertetim, se ai lindi me ardhjen e osmanllinjeve ne trojet shqiptare dhe vetem kaq.

    Eqrem Cabej thote se "nga aspektet e ndryshme te nje fjale, me rendesi themelore per etimologjine eshte historia e saj, sepse me sqarimin e kesaj ane permbushen shume here edhe kushtet per konstatimin e burimit te fjales. Per te ndricuar anen historike te fjales, para se gjithash duhet qe ne kushtet e vecanta te shqipes, me traditen a vone te shkrimit te saj, per nje fjale qe te dokumentohet, te ndiqet zhvillimi qe ka kryer neper kohe, duhet nisur me vendin e vepres ku shfaqet per here te pare edhe duke caktuar trajten dhe kuptimin me te cilen paraqitet aty." Pra per te lejuar krijimin e nje pasqyrimi te qarte te fjales "Arnaud", per te shkuar tek burimi i mirefillte i saj, nevojitet nje zhvendosje shume prapa ne kohe dhe larg trojeve ballkanike.

    Ne fillim te viteve 700 te eres sone, Franca jugore dhe Katalania ne Spanjen veriore ishin perfshire nga luftra civile, pushtime e kaos. Kjo periudhe zgjati afro nje shekull; autoriteti mbreteror pushoi se ekzistuari dhe pushteti kaloi ne duart e familjeve apo klaneve qe dolen te fuqishme nga kjo periudhe. Si rrjedhim, aty nga fillimi i shekullit IX ne Akuitainen perendimore, Konti Ermenon i Poitous dhe vellai i tij Turpio, kont i Angulemes, kishin krijuar principatat e tyre. Konti Ermenon morri me pas edhe kontrollin e krahines Perigord ku u martua me motren e Sancezit, duka i Gaskonise. Nga kjo martese lindi nje djale qe ata ia vune emrin Arnaud. Ishte viti 838.

    Perdorimi i emrit Arnoud nga nje dere fisnikesh le te kuptohet se ai mund te jete perdorur edhe para viteve 800. Ne fakt emri "Arnulf" nga i cili rrjedh edhe "Arnaud" ndeshet qysh ne shekullin V-VI, kur flitet per nje Shen Arnulf, burre shteti, strateg ushtarak, kryepeshkop i Mentzit, dhe me pas shenjetor i Kishes Katolike. Pra eshte nje e vertete historike se qe ne shekujt V - VI emri Arnaud del diku midis Frances dhe Spanjes, dhe papritur pas shume shekujsh, ne vitet 1400 shfaqet ne Ballkan nepermejt pushtuesve osmane.

    Eshte thena se turqit e morren fjalen "arnaud" nga greket te cilet e quanin fqinjin e tyre verior "arvanit". Por qe emri "arvanit" te pesonte ndryshime duke u shnderruar ne "arnaud" per kete me siguri do te duhej nje periudhe me e gjate kontakti midis turqve dhe grekeve para se turqit te binin ne kontakt me arvanitet (shqiptaret). Ketu duhet patur parasysh edhe karakteristika e turqishtes, e cila fjalet e huazuara nga greqishtja, vecanerisht emrat e vendeve, vazhdon t'i ruaje edhe sot thuajse te pandryshueshme. Rrjedhimisht mund te thuhet pra, se emrin "arnaud" turqit ka gjasa ta kene patur ne fjalorin e tyre shume shekuj para se te binin ne kontakt me shqiptaret. Por si dhe kur..?

    Ne vitin 851-852, moret (arabet myslimane) pushtuan Barcelonen dhe vazhduan sulmin e tyre drejt veri perendimit ne Navarra dhe Gaskoni, ku ata zune rob duken Sancez dhe kunatin e tij, Kontin Ermenon, atin e Arnaudit. Sic ndodh shpesh gjate pushtimeve, konti Ermenon per te shpetuar familjen dhe zoterimet e tij behet vasal i sunduesve arabe dhe vec haracit ne te holla qe paguante, ai ishte i detyruar te dergonte edhe ushtare sa here qe trupat muslimane ndermerrnin fushata. Ne vitin 863, gjate nje beteje me vikinget, konti Ermenon, dhe vellai i tij Turpio vriten. Ne krye te trupave vihet Arnaudi i ri, i cili ndryshe nga i ati, ngriti krye kunder pushtuesve, dhe arriti te marre nen kontroll rajonin Fezensak. Konti Arnaud gjithashtu u perpoq te fuste nen kontrollin e tij edhe Gaskonine, por pa sukses.

    Arnaudi, kont i Fezensakut vdiq ne vitin 926 dhe fale fames se tij, emri Arnaud, tashme sinonimi qendreses, gezoi nje perhapje te gjere. Ne mesjeten e hereshme emri "Arnaud" u be nje nga emrat me te perdorur ne jug te Frances. Ne vitin 1318, me shtypjen e levizjes se Albigjenesve ne Francen jugore, fshati i thelle malor Montaillou ne malet Pirenenj u be nje nga strehimet e fundit te heretikeve. Historiani francez Le Roy Ladurie permend mbi 10 familje me mbiemrin Arnaud, dhe fshati Montaillou ne ate kohe nuk kishte me shume se 50 familje.

    Ne shekullin XII - XIV, per te ndalur zgjerimin e perandorise osmane, perandori i Bizantit perdori trupa mercenaresh nga Evropa perendimore, ndersa ne vitin 1324, vete sulltan Orhani filloi te zbatonte politiken e perdorimit te mercenareve te krishtere nga Evropa ne radhet e ushtrise osmane, per te pakesuar keshtu varesine e deri atehereshme per trupa nga fiset nomade. Shumica e ketyre mercenareve te krishtere ishin njeres te perndjekur nga vendet e tyre kryesisht per arsye fetare. Franca jugore ne Mesjeten e hereshme njihej si djepi i heretizmit dhe rajoni ky kisha katolike me kryqezaten e saj kunder Albigjenesve shenoi fillimin e periudhes se Inkuzicionit. Per pasoje qindra mijera te ashtuquajtur heretike morren arratine duke kerkuar strehim. Dhe ku tjeter ata mund te ndjeheshin me te sigurt nga inkuzicioni sesa ne territoret e perandorise osmane? Cili vend tjeter do t'u ofronte atyre mundesine me te mire per te luftuar, me bindje ose si mercenare, kunder kishes, sesa perandoria Osmane? Ka gjasa qe pas nje fare kohe emri "arnaud" ne gojen e turqve u be sinonim i ushtarit me pagese ose te krishtere qe luftonte ne radhet e ushtrise osmane.

    "Arnaud" rrjedh nga gjermanishtja e vjeter (teutonishtja) dhe ne shqip merr kuptimin "kryeshqiponje". Emri "Shqiptar" dihet se eshte nje term relativisht i ri qe filloi te perdorej si emer populli disa shekuj pas qarkullimit te termit "arnaut". Ka gjasa qe emri "shqiptar" te mos jete tjeter vecse nje "kalk", nje perkthim i perpikte i gjermanishtes "arnaud" dhe ndoshta vetem rastesisht afrohet me termin "arber". Arkivat ushtarake austriake permendin faktin se ne gjysmen e dyte te shekullit XVII, ne sherbim te forcave te perandorise austriake kishte nje numer te madh arnautesh qe luftonin kunder trupave osmane. Ata sigurisht kishin nje fare njohurie rreth gjuhes se vendit ne ushtrine e te cilit sherbenin. Ndonjeri prej tyre ndoshta u be kurreshtar te mesonte kuptimin e emrit "arnaut" me te cilin e therrisnin dhe kur e degjoi, emri "shqipe" duket se i pelqeu. Ne burimet turke dhe ato veneciane te shekullit XVII qe bejne fjale rreth fushatave turke ne Balkan vihen re edhe shprehje te tilla si "arnaute dhe arnaute-shqiptare". Kjo le te kuptohet se shprehja "arnaud" sapo kishte filluar te "shqiptarizohej".

    Profesor Cabej thote se "dalja fitues i emrit 'shqiptar' ndaj atij 'arber' nga fundi i shekullit XVII morri shkas ndoshta nga shtegtimet e shumta te fiseve shqiptare te kohes se mesme, formime fisesh te reja, dhe dyndja e osmaneve." Ne kete rast mund te thuhet se shtegtimet e shumta dhe dyndja osmane qe solli me vete emrin "arnaud", ishin ato qe ndihmuan ne daljen fitues te emrit "shqiptar".

    Bibliografi:

    THE LIBRARY OF IBERIAN RESOURCES: The Development of Southern France and Catalan Society, 718-1050 by Archibald R. Lewis.

    STUDIME ETIMOLOGJIKE NE FUSHE TE SHQIPES, Eqrem Cabej, Tirane, 1982

    DICTIONARY OF WORD ORIGINS by Joseph T. Shipley, Philosophical Library, Inc., New York, 1945.

    LANGUAGE: ITS NATURE, DEVELOPMENT AND ORIGIN by Otto Jespersen, W. W. Norton & Company, Inc., New York, 1964.

    MONTAILLOU: The Promised Land of Error by Le Roy Ladurie, Braziller, Inc., New York, 1978

    OTTOMAN EMPIRE, The Ottoman State to 1481he Age of Expansion, Encyclopedia Britannica, 1950

    The Catholic Encyclopedia, Volume I, by Robert Appleton Company, 1907, New York

    KOSOVO: A SHORT HISTORY by Noel Malcolm, First HarperPerenial edition, New York, 1999.

    SHQIPTARET MIDIS LINDJES DHE PERENDIMIT nga Eqrem Cabej, MCM, Tirane, 1994.

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
    Anëtarësuar
    27-06-2009
    Vendndodhja
    ne shkolle
    Postime
    2,050
    interesant linku ....
    "They will not control us, We will be victorious"

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-01-2008
    Postime
    383
    Emri shqiponj rrjedh qe nga pirroja mbreti eprit por ket emer e hasim edhe me von te nje fis iliri qe merr emrin skiptari kto jan dy varaijante qe tregojn se nga vjen emri.
    Por me pse patem nevoj te indetfikohmi me ket emre mendoj se Gjegj Kastrioti perdor kemrin shqiponj para te huajve per te treguar lidhjet e ti me Pirojon mbretin e Epirit dhe per ti treguar popujve kundershtare dhe atyre aleate se populli arbrbrit esht nje popll fisnik dhe me tradit te lasht ne hisotrin e tij.
    Familja e Kastriotve kishte ne stemen e tyre shqiponje dy kreare qe ne sot e mbajm si simbol kombtar me ket simbol familja e Kastriotve mendohej te tregonte te kaluaren fisnike te udheqve te popullit ilri me pas qe morren emir arber nga nje fis iliri i cil ndodhej ne krahinen e çameris se sotme.
    Kurse pas ramjes se dinastijes se Kastriotve pushtein e morri lek Dukagjin i cili e pa te nevojshme qe luftetaret e tij ti thrret shqiponja per ti ju dhan zemer ne luft kunder osmanve dhe venedikasve.
    Por me pas populli vendos qe ta quaj veten shqiptar nje emer qe rrjedh nga lashtsia qe nga koha kur pirron a quanin shqipojn e deri te fisi ilri skiptaret.
    Me siguri se popullit i ju dasht qe te indetifikohej dhe ky ishte emri qe pershtatej me se mir per kohe e sheku XVll qe ipte nje kuptim te qenurit si pas aedhs te ilrive dhe te arbrve por edhe ruajtjrn e te kaluares se lavdishme te Pirros apo te dinastis Kastriotve te udhequr nga mbreti i arbrve dhe pirotve Gjergj Kastrioti.
    Mir pres qdo spekulim me qellim te ndritjes se ksaj qeshtje se nga rrjedhi emrir shqiptar apo edhe vet emri Shqiperi te cilin e mban sot republika e Shqiperis.

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Shume me heret eshte formuar emri skypetare megjithse pergjat kohes eshte ndryshuar baza formuese e ketij emri i perket lashtesis 4-5 mije vjeqare .
    sceptri i zeusit si dhe shqiponja qe e shoqeron ate te dy keto simbole paraqesin vetetimen dhe sunduesin e qiellit por nese shkojm me tutje te SUMERET kemi nje emer qe paraqet te njejtat koinqidenca me kete emer e ai eshte nje shpend me forme te femres me emrin ISHTAR ky emer siq kam thene me heret eshte i njejti emer me emrat astarte ashtoret hator aeton athen dhe venera-veneta po ashtu te reliefi shkambor ne Turqi ne vendin Catal Hojuk mbi shqiponje kemi dy persona qe njeni person paraqet veneren dhe tjetri mercurin.
    Po sikur te shiqojm figurat e ngjajshme me ate te Hyjneshes ne fron si dhe fresken e kishes se Deqanit ku shifet kjart anija kozmike pra shqiponja mundet leht te simbolizon edhe anijen kozmike apo mjetin transportues te EVES dhe ADEMIT .

    DHEUCALIONI dhe EPHYRA

    ADEMI dhe EVA
    Ka mundesi qe qyteti i perfolur yllir DHEMASTION te jet ne rrethin e Decanit megjithate fjalen ja leme arkeologve .

    Nuk eshte e rastit fjala e perfolur ne popullin tone .
    PESQINT VITE JEMI KETU PARA DREQI .
    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 09-08-2009 më 05:03

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123

    Shif fresken e manastirit te Deqanit ne veqanti dy mjetet fluturuese
    Ne mjetin e pare fluturues me tre flake apo tre rremsh personi gjinis mashkull mendoj qe dallohet pernga vijat konstrukti trupor qe percaktojn, identifikojn gjinin e personit.
    ADEMI-dheucali ndersa ne mjetin e dyte fluturues EVA -ephyra .
    Ky eshte vetem supozim i imi.
    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 09-08-2009 më 06:08

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e Besoja
    Anëtarësuar
    24-07-2008
    Vendndodhja
    Prrenjas, Shqiperi
    Postime
    3,260
    Më tërhoqi tema dhe thashë të lexoj diçka, por dhe të them diçka.
    Nuk jam as ekspert e as studiues në këtë fushë por diku kam dëgjuar se emrin ALBANIA e kemi marrë nga Romakët.
    Alba- LINDJA(e diellit) dhe ne shtrihemi në lindje të Italisë.
    Por ekziston edhe një variant tjetër i përkrahur nga një historian nazist:
    Shqipëria bënte pjesë në rracën ARIANE.
    ARIANE-ALBANE????????
    Vallë a janë të vërteta???.......Nuk e di dhe s'marr përsipër t'i mbroj as njërin nga të dy varjantet.

  10. #50
    kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
    Anëtarësuar
    24-10-2008
    Vendndodhja
    prrenjas
    Postime
    463
    Citim Postuar më parë nga Besoja Lexo Postimin
    Më tërhoqi tema dhe thashë të lexoj diçka, por dhe të them diçka.
    Nuk jam as ekspert e as studiues në këtë fushë por diku kam dëgjuar se emrin ALBANIA e kemi marrë nga Romakët.
    Alba- LINDJA(e diellit) dhe ne shtrihemi në lindje të Italisë.
    Por ekziston edhe një variant tjetër i përkrahur nga një historian nazist:
    Shqipëria bënte pjesë në rracën ARIANE.
    ARIANE-ALBANE????????
    Vallë a janë të vërteta???.......Nuk e di dhe s'marr përsipër t'i mbroj as njërin nga të dy varjantet.
    Kërkoj ndjesë gjithë lexuesve dhe Besos gjithashtu pasi ky shkrim është i imi dhe jo i Besos.Gabimi falet faji ndëshkohet!
    Unë çfarë kam bërë?

  11. #51
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    27-07-2009
    Postime
    391
    i kujtdo qe te jete ja ka futur kot.

    Fisi Ilir ALBANOI qe dhe ky emer evoluon ARBANON,ARBANOI,ARBERIA,ARBENIA(gegnisht)nuk hyjne fare romaket.albat e tyre jane nga ne.


    Albanoi jane me te vjeter se romaket


    dhe mos bertit se na qorrove syt me ato shkronja.
    Ndryshuar për herë të fundit nga strider : 09-08-2009 më 07:35

  12. #52
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    27-07-2009
    Postime
    391
    Citim Postuar më parë nga XH.GASHI Lexo Postimin
    Shume me heret eshte formuar emri skypetare megjithse pergjat kohes eshte ndryshuar baza formuese e ketij emri i perket lashtesis 4-5 mije vjeqare .
    sceptri i zeusit si dhe shqiponja qe e shoqeron ate te dy keto simbole paraqesin vetetimen dhe sunduesin e qiellit por nese shkojm me tutje te SUMERET kemi nje emer qe paraqet te njejtat koinqidenca me kete emer e ai eshte nje shpend me forme te femres me emrin ISHTAR ky emer siq kam thene me heret eshte i njejti emer me emrat astarte ashtoret hator aeton athen dhe venera-veneta po ashtu te reliefi shkambor ne Turqi ne vendin Catal Hojuk mbi shqiponje kemi dy persona qe njeni person paraqet veneren dhe tjetri mercurin.
    Po sikur te shiqojm figurat e ngjajshme me ate te Hyjneshes ne fron si dhe fresken e kishes se Deqanit ku shifet kjart anija kozmike pra shqiponja mundet leht te simbolizon edhe anijen kozmike apo mjetin transportues te EVES dhe ADEMIT .

    DHEUCALIONI dhe EPHYRA

    ADEMI dhe EVA
    Ka mundesi qe qyteti i perfolur yllir DHEMASTION te jet ne rrethin e Decanit megjithate fjalen ja leme arkeologve .

    Nuk eshte e rastit fjala e perfolur ne popullin tone .
    PESQINT VITE JEMI KETU PARA DREQI .
    C'hyn emri i Shqiperise me ishtar dhe adem dhe hava eeeeeeeeee?ngele tu shkrujt budalliqe me anije kozmike,ben corbe ufologji,linguistike,mitologji,religjion.
    hajde gallat qe ka ktu

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Budi landi sigfrid si te duash jo kan ardh prej mbas bregut apo prej kohes se platonit hec mor lexo nese te lexohet nese ke kunder pergjigjje fol shlire .
    Sepse qorba juaj si ngjan as supes .

  14. #54
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    27-07-2009
    Postime
    391
    Ca hyn ademi dhe havaja me emrin e Shqiperise eeeeeeeeee ca hyn,boooooooo nuk kane te sosur budalliqet,po ishtari? nje ekuivalent oriental i perendeshes Aferdita.
    hajt mos e merr per keq, e kam per ty,stopoje icik kte fantazine alucinante lol,mos shkruaj me brockulla qe nuk qendrojne asgjekundi.

    jo cdo gje ka intepretim kuranor me adem dhe havase noi dit po na nxjerr myslymon dhe pellasget meqe ke qef ti lidhesh gjerat me zeus e anije kozmike a ca ngatarron ti.

  15. #55

  16. #56

  17. #57
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    06-06-2008
    Vendndodhja
    Shkup
    Postime
    84
    Ja se nga rjedh emri Shqiptar.

    Kur zoti e largoj(SHKEPUTI) Adamin(Ademin) dhe Even(Haven) nga parajsi,ata pra Adami dhe Eva Zoti i kishte zbrit ne nje vend shum te bukur te cilet i gjanin parajsit me dy lumej te bukur male dhe fusha te gjelberta(sipas arkiologve rethina e Shkupit)

    Pastaj Zoti jau fali Adamit dhe Eves tri gjem dhe nje qik te cilet Zoti vet i pagezoj me emrat:[B]Albanin, Dardanin,Arbnin dhe qiken Iliriden/B].

    Pra kjo familje quhej nga engjujt te SHKEPUTERIT,pra te ndaret nga engjujt...

    Dhe ja nga rjedh emrie Shkeputerit=SHKUPTARET=SHQIPTARET..

    Kur djemt e Adamit[B](Albani 15 vjec. ,Dardani 10vjec.Arbri 7vjec)[./B]u riten dhe Adami kerkoj ndim nga zoti ti ndimoj ne edukimin e femijeve se ata gjemt ishin shum belagji dhe se ngojshin baben e tyre(Adamin)dhe se sprekshin pun me dor.

    Ateher zoti vendosi te derkoj ne ndim te Adami dhe Eva engjulin me te dashur dhe me te zejshem ne ate koh IBLISIN,
    !

    Mirpo Iblisiduke u shoqeruar shum me gjemt e Adamit e sidomos me Albaninfilloj edhe ai te miret me pun te liga,aq shum kishte ndikuar sjellja e keqe e djemve te Adamit te IBLISIqe ai mo as qe donte te ktheje prapa te zoti ne parajs,se ishte mesuar qe gjith diten te rij nder hije te pije ver dhe te luaj bixhos me gjemt e Adamit(Albanin,Dardanin dhe Arbnin)kur zoti dergoj tre Engjuj te marin prapa Iblisin ne parajs,Iblisi refuzoj te kdheje dhe se bashku me Albanin,Ilirin dhe Dardanini kishin raftur ato engjujt...

    Dhe prej asaj dite zoti e malkoj IBLISIN,dikur engjullin me te dashur te tij dhe e pagezoj me nje emer tjeter:DREQ!


    Pra edhe nje her te Shkeputerit=SHKUPTAR=SHQIPTAR.

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Citim Postuar më parë nga siegfried Lexo Postimin
    Ca hyn ademi dhe havaja me emrin e Shqiperise eeeeeeeeee ca hyn,boooooooo nuk kane te sosur budalliqet,po ishtari? nje ekuivalent oriental i perendeshes Aferdita.
    hajt mos e merr per keq, e kam per ty,stopoje icik kte fantazine alucinante lol,mos shkruaj me brockulla qe nuk qendrojne asgjekundi.

    jo cdo gje ka intepretim kuranor me adem dhe havase noi dit po na nxjerr myslymon dhe pellasget meqe ke qef ti lidhesh gjerat me zeus e anije kozmike a ca ngatarron ti.
    Juve s'pari po ju drejtohem pasi qe jeni ne Itali dhe dhasht zoti e doktorroni ju kisha ba nje pyetje ;

    PSE PAPA I ROMES MBAN KAPELEN TRADICIONALE TE SUMERVE DHE PLISIN
    E SHQIPTARVE .
    SI RASTI PARE DHE I DYTE KANE LIDHJE ME ISHTARIN GJEGJSISHTT ATHENEN PERSE PAPA TE MBAJ VESHJE PAGANE .
    GJITHASHTU TA KUJTOSH AKENATONIN QE REFUZOJ POLITEIZMIN PSE ATHENA PO TE KY FARAON SIMBOLIZON MONOTEIZMIN.

    STUDIO MIRE PASTAJ ME TREGO SE Q'BESIM KISHIN PELLAZGET E MOS JA FUT KOT TAMAN SI HOXHET , POPAT DHE ATEISTAT.
    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 09-08-2009 më 10:08

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Besa edhe indianet e indise e bajn nji plis te bardh.

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Me kalimin e disa qindvjeçarëve, nën përplasjen me romakët, bizantinët dhe kulturën sllave, fiset ilire të jugut pësuan një shndërrim dhe pasoi një kalim nga popullata e vjetër ilire në shqipëtare të re. Si rrjedhojë, nga shekulli i VII-të deri në atë të XI-in, emri Iliri i hapi rrugë emrit, në fillim të përmendur në qindvjeçarin e 2-të nga gjeografi Ptolemeusi i Aleksandrisë, të fiseve Albanoi, të cilët banonin çfarë sot është qendra e Shqipërisë. Nga një fis i vetëm emri u përhap duke përfshirë pjesën e mbetur të vendit si Arbëri dhe, përfundimisht, Shqipëri (Albania). Zanafillat e kombëtarisë shqiptare duket ndodhën në atë kohë kur populli shqiptar vërejti se ata ndanin një truall të përbashket, emër, gjuhë, dhe trashëgimi kulturore. (Gjuhëtarët kanë përcaktuar se emri "Shqipëri" rrjedh nga ndajfolja "shqip", në kuptimin "qartë" (në kuptimin "flas qartë"; tek Buzuku: vjen me e thashunë shqip). Ky emër ka zëvendësuar emrin e vjetër Arbëri gjatë shekujve XVI-të dhe XVII-të. Hipoteza e prejardhjes nga emri "shqipe", ose "shqiponjë," pra "Shqipëri" - "toka e shqiponjës" është një hipotezë romantike, që nuk përputhet me realitetin shkencor.

    Shumë kohë përpara së të ndodhte kjo, krishterimi u bë fe e themeltë e Shqipërisë, duke zëvendësuar politeizmin ilir dhe errësuar pjesën më të madhe të pamjes se jashtme njerëzore botërore dhe instituticionet e trashëguara nga qytetërimet greke e romake. Por, megjithëse vendi ishte nën zgjedhën e Bizantit, shqipëtarët e krishterë do perçaheshin ndërmjet pushtetit të Papës së Romës deri në vitin 732 dhe Kostantinopojes. Në këtë vit perandori ikonathyes bizantin Leo III, i zemëruar nga disa shqiptarë sepse këta kishin përkrahur Romën në Zënkën Ikonë-thyerëse, e shkëputi kishën shqiptare nga Papa i Romës dhe e vuri ate nën patriarkun e Konstantinopojës. Kur kisha e krishterë u ça në vitin 1054 midis Lindjes dhe Romës, Shqipëria e Jugut mbajti lidhjen e saj me Konstantinopojën ndërsa Shqipëria e Veriut iu rikthye pushtetit të Romës. Kjo çarje në kishën shqiptare shënoi thyerjen e parë fetare më të rëndë të vendit

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Dosja antishqiptare e Greqisë, 1912-2007
    Nga BARAT në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 645
    Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
  2. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
    Nga ORIONI në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
  3. Informacion i përgjithshëm mbi Republikën e Shqipërisë
    Nga bastardi në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-05-2004, 16:05
  4. Janullatos: Nuk ka përparim me djegien e kishave dhe xhamive
    Nga Jesushaus në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 157
    Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40
  5. Me Titizmin kunder Enverizmit
    Nga Albanino në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 08-09-2002, 19:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •