Close
Faqja 5 prej 12 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 221
  1. #81
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Une nuk po postoje ne kete forum per te prapgande por per te kuptur at qe arsyetoin qe mos te merren me theashetheme por nese takojne nje Deshmitare edhe dike qe e mbane veten per te krishtere ti ballafaqoje edhe ta shikoje se kush e perdoe me shume Biblen edhe cili mundohet ti zbatoje ato.
    Me vjen keq Driniluka, se une te kam bere konkretisht pyetje nga bibla, si dhe ti kam sqaruar po nga bibla, dhe ti thua se, dua te di se kush e perdor me shume biblen. Pyetjet dhe disktuimi im nuk kane te bejne me fjale dhe opinjone te miat, por jane pyetje te drejtperdrejta nga doktrina juaj, dhe perballja e saj me te verteten e bibles. Nese deshiron qe te flasim sipas bibles, eja te disktuojme dhe te shohim drejt se cili eshte besimi dhe doktrina e grupit tuaj fetar.

  2. #82
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga deshmuesi Lexo Postimin
    Me vjen keq Driniluka, se une te kam bere konkretisht pyetje nga bibla, si dhe ti kam sqaruar po nga bibla, dhe ti thua se, dua te di se kush e perdor me shume biblen. Pyetjet dhe disktuimi im nuk kane te bejne me fjale dhe opinjone te miat, por jane pyetje te drejtperdrejta nga doktrina juaj, dhe perballja e saj me te verteten e bibles. Nese deshiron qe te flasim sipas bibles, eja te disktuojme dhe te shohim drejt se cili eshte besimi dhe doktrina e grupit tuaj fetar.
    Ti thoje qe i bej pyetjet nga Bibela edhe pergjigjesh perseri nga Biblea edhe e vlersoj kete.
    Une kam disa pyetje qe jan logjike edhe te arsyeshme edhe do te doja po te jete e mundur qe te me japesh pergjigjen nga vete Bila.
    Te gjithe e dime qe Bilela eshte e harmonishme edhe nuk ka pjese qe te bien ne kundershtime me njera tjetren.
    ateher une desha te di pergjigjen e ketyre pyetjeve(ka shume por vetem disa do permend)
    1.)Cfare eshte TRINITETI edhe ku bazohet ne Bibel por qe te mos jete ne kundershtime me pjeset e tjera???!
    2.) Nese Perendia eshte dashuri ne baze te 1Gjonit 4:8 perse duhet te egzistoje Ferri i zjarret ku njerezit do te vuajne ne perjetesi???!
    3.) Ne lidhje me shpirtin, Car eshte ai? Nese eshte dicka tjeter edhe nuk jami ne vete perse nevojitet? Mekatin kush e beri njeri apo shpirti? (e ka shume pyetje ne lidhje me kete edhe me duhet qe te bej chit-chat per keto tema.
    edhe nuk dua te shkruaj edhe shume se me sa kam pare me jan ber shume moderime se une shkruaj edhe nr i postimeve te mia ne ven qe te rritet zvogelohet.)
    edhe te gjitha keto pytje kane edhe nen pyetje ne lidhje me pergjigjen qe do te jepeni. Por kujdes se mos bine vete me kembet e tuaja brenda duke shtremberuar ato qe thote Bibla Zbulesa 22:18,19.

  3. #83
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    driniluka.


    Kjo temë është hapur pikërisht për të trajtuar besimin e të ashtuquajturve Dëshmitarë të Jehovait. Kështu pra je i lirë të pyesësh dhe diskutosh. Shkrimet e tua që kanë qenë jashtë teme në postime të ndryshme janë fshirë, po ashtu edhe të anëtarëve të tjerë. Nuk ka dallime në këtë çështje.

    Tani sa për pyetjet e tua, personalisht duke u mbështetur në pohimin tënd që ka cituar edhe dëshmuesi nuk e quaj të nevojshme të të jap përgjigje pasi ti pretendon të jesh njohës i mirë i Biblës dhe madje zbatues i saj. Kështu pra përgjigjet e pyetjeve i ke brenda në Bibël. Tani nëse ti lexon pjesë të caktuara në Bibël (pastaj varet se çfarë Bible ke se ju i keni bërë lëmsh) dhe pjesën tjetër e injoron është e natyrshme të mos dish për ato që pyet. Nëse do ndihmë për vargjet (por më parë na thuaj çfarë bible ke) jemi të gatshëm të të ndihmojmë.



    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  4. #84
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Ne radh te pare Bibla eshte nje edhe me vien keq qe per ty eshte shume.
    Por une p[erdor cdo botim qe eshte i shkruar drejte edhe e ka emerin Bibel
    Kurse ajo qe perdorin me shume Deshmitaret e Jehovait ka edhe emerin e vete Jehovait edhe kjo eshte e vertetuar nga shkrimiet me te vjetera.
    Edhe kush eshte ai qe e mohon qe emeri i Perendis eshte JEHOVA?????!!!!!

  5. #85
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Ti thoje qe i bej pyetjet nga Bibela edhe pergjigjesh perseri nga Biblea edhe e vlersoj kete.
    Une kam disa pyetje qe jan logjike edhe te arsyeshme edhe do te doja po te jete e mundur qe te me japesh pergjigjen nga vete Bila.
    Te gjithe e dime qe Bilela eshte e harmonishme edhe nuk ka pjese qe te bien ne kundershtime me njera tjetren.
    ateher une desha te di pergjigjen e ketyre pyetjeve(ka shume por vetem disa do permend)
    1.)Cfare eshte TRINITETI edhe ku bazohet ne Bibel por qe te mos jete ne kundershtime me pjeset e tjera???!
    2.) Nese Perendia eshte dashuri ne baze te 1Gjonit 4:8 perse duhet te egzistoje Ferri i zjarret ku njerezit do te vuajne ne perjetesi???!
    3.) Ne lidhje me shpirtin, Car eshte ai? Nese eshte dicka tjeter edhe nuk jami ne vete perse nevojitet? Mekatin kush e beri njeri apo shpirti? (e ka shume pyetje ne lidhje me kete edhe me duhet qe te bej chit-chat per keto tema.
    edhe nuk dua te shkruaj edhe shume se me sa kam pare me jan ber shume moderime se une shkruaj edhe nr i postimeve te mia ne ven qe te rritet zvogelohet.)
    edhe te gjitha keto pytje kane edhe nen pyetje ne lidhje me pergjigjen qe do te jepeni. Por kujdes se mos bine vete me kembet e tuaja brenda duke shtremberuar ato qe thote Bibla Zbulesa 22:18,19.

    Se pari ju pershendes Driniluka.
    Nuk dua te merem me ate se kush eshte "grupimi" juaj fetar dhe cfar ai eshte. Kjo sepse dihet qarte qe grupimi juaj nuk ka aszgje te perbashket me Krishtin, per faktin se e mohon Jezusin Zot e Perendi. Ne shkrimin tim te meparshem te kam sjelle argument te mbeshtetur plotesisht ne bibel, e cila ka te beje personalisht me Jezus Krishtin. Pra tregon te verteten qe bibla shpall rreth Personit Jezus Krisht, dhe menyra se si "grupimi" juaj fetar e pranon Jezusin. Me duhet tju them se, ne plot gjera thelbesore, qe kane te bejne me njohjen dhe besimin ne Perendine e Vertete Jahve, ju jeni ne te njejten linje me besimin islamik. Ju e pranoni Jezusin plotesisht ashtu si myslimanet e pranojne. Psh. Myslimanet e pranjne Jezusin thjesht nje profet, qe do te thote krijese. Po keshtu edhe per ju Jezusi eshte i krijuar. Por une te kam bere nje pyetje shume te qarte ku te pyes: Nese Jezusi eshte i krijuar, perse i lejoi dishepujt e tij qe ta adhuronin?
    Ne ligjin e Mojsiut, ndalohet adhurimi i cdo krijese, pra apostujt ishin judenj dhe jetonin nen ligj, keshtu ata nuk mund te shkelnin ligjin e Perendise dhe te adhuronin njeriun Jezus.
    Nje nga arsyet se perse judenjte e cuan Jezusin ne kryq ishte, sepse Ai e barazonte veten e tij me Perendine. Pra lejonte ta adhuronin ashtu sic adhuronin Perendine JAHVE.
    Me vjen keq i nderuar driniluka se ju per shkrimin tim te mesiperm, nuk jeni prononcuar fare.
    Pres diskutimin tend, nese deshiron, duke filluar qe nga shkrimi im i meparshem.

    Ceshte Triniteti.
    Triniteti nuk eshte nje doktrine me vete, te cilen e mbeshtetin te krishteret. Triniteti ne bibel eshte prezent ne te gjithe thelbin e testamentit te ri. E kam vene re se, "grupimi" juaj fetar edhe ai islamik, kerkon vargje ku te flitet per trinitetin, si nje doktrine me vete. Ne ungjillin pas Mateut Jezusi para se te ngrihej ne qiej tha:

    " Shkoni pra e mesoni gjithe kombet, dhe i pagezoni ne emer te Atit, Birit e Frymes se Shenjte.."

    Pyetja eshte: A mjafton vetem ky varg, qe ne te pranojne se Perendia eshte Trini i Shenjte?
    Natyrisht qe po, sepse keto jane fjale qi i deshmon dhe i deklaron vete Zoti Jezus. Mysliamanet e quajen nje te pavertete, duke thene se keto fjale i kane shtuar njerzit. Une nuk cuditem me mysliamnet, pasi ata nuk kane azgje te perbashket me besimin ne Perendine Jahve dhe Zotin Krisht. Ndersa "grupimi" juaj, i cili pretendon se beson ne Perendine Jahve, i kundershton keto fjale te Krishtit, duke u bashkuar me mendimin e myslimaneve. Por lete shohim me tej ne ungjillin e Krishtit.
    TRiniteti nuk eshte nje shpikje apo nje trillim i te krishtereve. Ai eshte nje fakt real qe zbulohet nga vete Zoti Jezus. Jezusi eshte Ai, i cili ju zbuloi judenjve ATIN, BIRIN dhe FRYMEN e SHENTJERUAR. Asnjehere me pare ne izrael, nuk ishte predikuar nje mesim i tille.
    Ja si thote apostulli Pal tek Hebrenjte:

    " Perendia pasi ju foli qemoti eterve tane me ane te profetve , shume here e me shume menyra, ne keto dite te mevonshme na foli me ane te Birit, ......."

    Pali ju deshmon judenjve se, Perendia sot na flet me ane te Birit. Pyetja eshte: Cfar ju foli Perendia judenjve me ane te Jezusit?
    Judenjte ishin nje komb qe e njihnin Perendine, kur asnje komb tjeter ne bote nuk e kishte njohur kurre. Fakti qe Pali ju deshmon judejnve se, Perendia po na flet sot me ane te Birit, tregon qarte se judenjte, nuk kishin ende njohurine e plote ndaj Perendise qe ata besonin. Pra sot, thote Pali, Perendia na zbulohet plotesisht me ane te Birit.

    Si e priten judenjte fjalen dhe deshmine e Krishtit?
    Fakteqesisht ata nuk e pranuan dhe besuan Jezusin. Kjo solli qe ata ta shpien Jezusin drejt kryqit dhe ta kryqezojne. Por pyetja tjeter eshte: Perse e cuan Judenjte Jezusin ne kryq?
    Tri jane arsyet:
    1- Jezusi deshmoi se eshte Biri i Perendise.
    2- Jezusi e shpalli veten NJE me Perendine JEHAOVA.
    3- Jezusi lejoi qe te adhurohej si Perendia Jehovah.

    Le te ndalemi pak tek ungjilli pas Gjon:8:37-59.
    Ndryshuar për herë të fundit nga deshmuesi : 26-10-2008 më 14:48

  6. #86
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Po e filloj nga vargjet e fundit qe ti ke shkruar.
    ne lidhje me Gjonin 8:37-59 car do te thuash me kete se une aty nuk shikoj edhe as nuk le te kuptoj me ndonje vend qe Jezui ishte Perendia. Edhe po e lexoje nga perkethimi qe eshte ne internet se po te perdore perkethimin Bota e Re do thuash se kemi shtremberuar fjalet.
    Ku e pranon Jezui qe ta adhuroni si Perendi edhe aq me shume si Perendia i Plotfuqishem?
    Cdo te thote ti pagegezonin njerezit ne
    Emer te Atit
    Emer te birit
    Emer te frymes se shenjte????!
    Edhe ne cilin shekull u fute idea e Trinitetit ne Krishterim???!
    Ti pak me laret the qe Jezui eshte Perendia ose Perndi edhe po pak me poshet the per Palin se tek letera derguar Hebrenjeve tha : " Perendia pasi ju foli qemoti eterve tane me ane te profetve , shume here e me shume menyra, ne keto dite te mevonshme na foli me ane te Birit, ......." a e kupton rolin e nje biri ne nje familje???!
    ndonse biri mund te jete me i mathe se te gjithe "sklleverit" qe ka nje zote shtepie por kjo nuk do te thote qe eshte njesoj me babain! sa per 3 pikat qe ke thene ne fund vetem per te paren ke te drejte se per dy te tjerat gabone rende.
    Se as nuk e shpalli veten si Jehovai edhe as nuk e lejoje qe te adhurohesh si Perendi.( MOS E NGATERRO ME RESPEKTIN LOL)

  7. #87
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Po e filloj nga vargjet e fundit qe ti ke shkruar.
    ne lidhje me Gjonin 8:37-59 car do te thuash me kete se une aty nuk shikoj edhe as nuk le te kuptoj me ndonje vend qe Jezui ishte Perendia. Edhe po e lexoje nga perkethimi qe eshte ne internet se po te perdore perkethimin Bota e Re do thuash se kemi shtremberuar fjalet.
    Ku e pranon Jezui qe ta adhuroni si Perendi edhe aq me shume si Perendia i Plotfuqishem?
    Cdo te thote ti pagegezonin njerezit ne
    Emer te Atit
    Emer te birit
    Emer te frymes se shenjte????!
    Edhe ne cilin shekull u fute idea e Trinitetit ne Krishterim???!
    Ti pak me laret the qe Jezui eshte Perendia ose Perndi edhe po pak me poshet the per Palin se tek letera derguar Hebrenjeve tha : " Perendia pasi ju foli qemoti eterve tane me ane te profetve , shume here e me shume menyra, ne keto dite te mevonshme na foli me ane te Birit, ......." a e kupton rolin e nje biri ne nje familje???!
    ndonse biri mund te jete me i mathe se te gjithe "sklleverit" qe ka nje zote shtepie por kjo nuk do te thote qe eshte njesoj me babain! sa per 3 pikat qe ke thene ne fund vetem per te paren ke te drejte se per dy te tjerat gabone rende.
    Se as nuk e shpalli veten si Jehovai edhe as nuk e lejoje qe te adhurohesh si Perendi.( MOS E NGATERRO ME RESPEKTIN LOL)
    Perpara se ta nisesh nga fundi, mendoj se ke plot gjera qe te nisesh nga fillimi. Edhe njehere te ftoj qe ti pergjigjesh shkrimit te meparshem, ku te kam sjelle fakt rreth krijeses dhe Krijuesit. Te pakten ji me i sinqerte dhe me i ndershem kur ne flasim ne kete ceshtje.

    Pika e pare:

    Ne fund te ungjillit pas Mateut, eshte pikerisht Jezusi ai i cili tha: shkoni dhe pagezoni ne emer te Atit, Birit dhe Frymes se Shenjteruar.
    Ju kerkuat prej meje, qe tju sjell vargje nga bibla, ku te thuhet per Trinitetin, dhe une ti solla pikerisht keto fjale nga vete goja e Krishtit. Tani, i besoni apo jo, ti dhe "grupimi" juaj fetar kete deshmi te Krishtit then per Trinine, ky eshte problemi juaj dhe ka te beje vetem me ju.

    Pika e dyte:

    Po ta sjell per te treten here ne kujtese thelbesisht , shkrimin tim te pare, per te cilin ti dhe "grupimi" jeni krejt te pafte qe te diskutoni. Kur vjen puna per te deshmuar se cfar eshte Jezus Krishti per ju, ju jeni sa konfuz aq dhe kontradiktore. Kjo deshmon se ju nuk e njihni aspak se kush eshte Jezus Krishti, dhe kjo ju shpall nje "grupim"" fetar i reme.
    Le te hyj ne thelb te ceshtjes. Perendia ne gjeneze na njeh me krijimin e njeriut dhe renien e tij nen mekat. Pali tek romaket thote: Asnje njeri nuk kerkon Perendine, te gjithe kane dale nga udha e tij, dhe nuk ka ASNJE te drejte mbi dhe. Atehere ngre pyetjen: A ishte Jezusi per ju, nje NJERI me te njejtin trup te mishte njerzor, si ty e si mua? Cfar eshte JEzusi per ju: Njeri, apo Zot e Perendi?
    Ja si deshmon doktrina"juaj fetare e reme: Per ju Jezusi eshte i krijuar.
    Pikershit ky perkufizim sa i gabuar aq edhe blasfemues, ju vendos ju tek "gruptimet" e reme fetare, ashtu si islamin & co.

    Le te shohim se ku eshte perballja juaj me te Verteten e fjales biblike:

    Perendia ne bibel na deshmon qysh nga gjeneza dhe deri ne fund te bibles se, krijesa "NJERI" eshte e rene nen MEKAT dhe denim te MEAKTIT, ku paga e te cilit eshte VDEKJA. Ky eshte perfundimi fondamental qe na deshmon Perendia.

    Si perballeni ju me kete fakt?
    "Grupimi" i juaj fetar, deshmon dhe thote se, per ne Jezusi eshte i krijuar. Pra ju e paraqesni Jezusin nje krijese. Atehere ne baze te ketij perfundimi qe ju nxirni, duke e ballafaquar ate me deshmine e vertete te Perendise ne bibel, del se, Jezusi ( krijese simbas jush) duhet te jete mekatar, per faktin se e gjithe krijesa ra nen denim te mekatit. Po a eshte e vertete kjo?
    Apsolutisht jo. Ne te gjithe ungjillin e Krishtit, qe nga Ati Perendi dhe deri tek apsotujt deshmohet se, NJERIU Jeuzsi ishte i pamektashem. Ky FAKt i gjalle e zbulon mashtrimin tuaj, me te cilin manipuloni te humburit.
    Kur e pyeta njehere nje te madhin tuaj ne shqiperi, italjanin Salvadore, ne lidhje me kete fakt me tha: Jezusi eshte nje krijese por jo e mekatshme si ne njerzit. A e kutponi se ne bibel asqe ekzistojne mesime te tilla? Tani te fto ty Driniluka qe te me sjellesh simbas bibles kete fakt. Te peys: Cfar eshte Jezusi per ju, Zot e Perendi, apo krijese?
    Pergjigji kesj, dhe em pas disktujome rreth Gjonit:8:

  8. #88
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Se care besojme ne per Jezuin lexoje me mire ne kete link Dduke shtypur ketu edhe me saket Letera e drejtuar Filipinve 2:5,6
    Gjthashtu edhe vargjet 8-10 edhe mos e ngarerro respektin, nderimin edhe adhurimin, nese nuk i di s'ka gje edhe une nuk kam lindur i ditur i kam mesuar edhe po ti theme une do ti keq kuptoje ndaje te keshilloje nje fjalore Shpip- Shqip .

  9. #89
    Ati, Biri dhe Shpirti Maska e simonpjetri
    Anëtarësuar
    28-10-2008
    Postime
    85
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Se care besojme ne per Jezuin lexoje me mire ne kete link Dduke shtypur ketu edhe me saket Letera e drejtuar Filipinve 2:5,6
    Gjthashtu edhe vargjet 8-10 edhe mos e ngarerro respektin, nderimin edhe adhurimin, nese nuk i di s'ka gje edhe une nuk kam lindur i ditur i kam mesuar edhe po ti theme une do ti keq kuptoje ndaje te keshilloje nje fjalore Shpip- Shqip .

    Me vjen keq por me duhet ta them. Ju dshmitarët e Jehovait nuk jeni të qartë me vetveten. As vet nuk e dini se kush eshte Jezusi per ju! Jeni mohues te Bibles. Shkarravitni ne Bibel ditë e natë për ta takuar ni gjysem rreshti që u pelqen juve. Nuk kuptoni Shpirtin e Shenjtë edhe ma keq e mohoni atë. Mohoni Krishtin Zot. Mohono Kryqin e Krishtit neper të cilit ka ardhur shpetimi i njeriut, etj etj. Jeni të humbur dhe jeni për të pasë dhimbje per ju.

  10. #90
    Ati, Biri dhe Shpirti Maska e simonpjetri
    Anëtarësuar
    28-10-2008
    Postime
    85
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Se care besojme ne per Jezuin lexoje me mire ne kete link Dduke shtypur ketu edhe me saket Letera e drejtuar Filipinve 2:5,6
    Gjthashtu edhe vargjet 8-10 edhe mos e ngarerro respektin, nderimin edhe adhurimin, nese nuk i di s'ka gje edhe une nuk kam lindur i ditur i kam mesuar edhe po ti theme une do ti keq kuptoje ndaje te keshilloje nje fjalore Shpip- Shqip .

    Me vjen keq por me duhet ta them. Ju dshmitarët e Jehovait nuk jeni të qartë me vetveten. As vet nuk e dini se kush eshte Jezusi per ju! Jeni mohues te Bibles. Shkarravitni ne Bibel ditë e natë për ta takuar ni gjysem rreshti që u pelqen juve. Nuk kuptoni Shpirtin e Shenjtë edhe ma keq e mohoni atë. Mohoni Krishtin Zot. Mohono Kryqin e Krishtit neper të cilit ka ardhur shpetimi i njeriut, etj etj. Jeni të humbur dhe jeni për të pasë dhimbje per ju.

    dhe duke u gjetur nga pamja e jashtme posi njeri, e përuli vetveten duke u bërë i bindur deri në vdekje, deri në vdekje të kryqit.
    Pikrisht jeni ju qe e mohoni sepse sipas jush Jezusi nuk u kryqëzua.

  11. #91
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Per te pesten here po te pyes: Perse nuk pronomncohesh ne shkrimin tim , me pikat qe ta kam sjelle?????
    Nese deshiron te flasim prej bibles, dhe une prej bibles po te flas.
    Po te pyes perseri:


    1- Cfar eshte Jezus Krishti per ju: i krijuar, apo i lindur???

    2-Cfar mendon per Fjalet qe Jezusi tha tek Mateu:
    "Shkoni dhe Shkoni pra dhe beni dishepuj nga te gjithe popujt, duke i pagezuar ne emer te Atit, Birit, e Frymes se Shenjteruar.

    Pres pergjigje.

    Tani te hidhemi tek Gjoni:8: 37-59,
    Ti natyrisht qe nuk e kupton dhe ske per ta kuptuar, perdersia Jezusin e shikon si krijese. Se pari te ftoj ta lexosh , pasi nuk dua te shkruaj te gjitha vargjet.
    Jezusi thote:

    " Jezusi thote: une flas per cka kam pare tek Ati im.."

    Ketu Jezuis na shpall se Perendia eshte Ate. Personi i pare i trinise.

    Tek ungjilli pas Gjonit:1:1. 14, Gjoni thote:

    "Ne fillim ishte Fjala, dhe Fjala ishte me Perendine, dhe Fjala ishte Perendi......dhe Fjala u be MISH ( njeri) dhe banoi nder ne dhe ne soditem lavdine e tij si LAVDIA e te VETEMLINDURIT nga Perendia."

    Ketu gjoni na shpall Personin e dyte te Trinise se shenjte, Fjalen, Birin Perendi.
    Po keshtu Gjoni na shpall Birin jo te krijuar por te vetmelindur nga Perendia.

    Perseri Gjon:14.
    Por Ngushelluesi Fryma e shenjteruar, qe Ati do ta dergoje ne emrin tim....."

    Jezusi ketu na shpall Frymen e shenjte, Personin e trete te Trinise se shenjte.

    Tani po te them Driniluka: Kerkove varg nga bibla ku te flitej kokretisht per Trinine e shejnte, ta solla prej Mateut , thene nga goja e Krishtit. Po keshtu te solla dhe veprimtarine qe Jezui na tregon mbi Trinine e Shenjte, mbi Atin, Fjalen dhe Frymen e shenjte.

    Tani do te te sjell vargje nga ungjilli pas Gjonit, ku deshmohet Jezusi Perendi.

    " Judenjte i thane Jezusit: Ne nuk te vrasim me gure per asnje veper te mire, por per blasfemi, sepse ti duke qene NJERI e ben VETEN Perendi."

    Judenjte ketu na deshmojne se Jezusi e shpallte veten e tij Perendi, prandaj dhe deshin ta vrisnin me gure simbas ligjit te Mojsiut.

    Jezusi tha:
    " Une dhe Ati jemi NJE.
    Judenjte moren perseri gure per ta vrare."


    Filipi i tha: Zot na trego Atin dhe kjo na mjafton. Jezusi i tha: Kam kaq kohe qe jam ju, dhe ti Filip nuk me ke njohur akoma? Kush me ka pare mua ka pare Atin..."

    E ve re Driniluka, nje ndryshim thelbesor qe ka midis judenjve dhe apsotujve?
    Kur Jezusi ju tha judenjve se Ai dhe Ati jane NJE, judenjte moren gure per ta vrare. Perse? Sepse nuk e besonin, nga qe ishin kundershtare te Krishtit. Pra jane njesoj si ju, qe me "guret" tuaj te helmuar hidhni cdo dite mbi Krishtin dhe kishen e tij.
    Po Filipi dhe apsotujt perse nuk moren gure dhe ti hidhnin mbi Krishtin, por perkundrazi e besuan dhe adhurian Zotin e Lavdise? Kjo sepse ata ishin me Krishtin dhe vdiqen per Krishtitn. Pikerisht ketu ndajme ne te dy i nderuar Driniluka. Ti hedh "gure" helmues mbi Krishtin, duke e quajtur krijese, ndersa une besoj dhe adhuroj Jezusin, dhe me qetesi i pres "guret" e tua, me mburojen e Perendsie, BESIMIN e Krishtit.

    Si mund te jete i krijuar, Ai, me anen e te cilit u krijuan te GJITHA??? Ja si thote Gjoni:

    " Te gjitha GJERAT u bene me ane te TIJ, ( Fjales) dhe pa ate(Fjalen), nuk u be AZGJE"

    Tani ju pyes: A mund te krijoje krijesa????????
    CFar eshte per ju Jezusi( dmth FJALA): Krijuesi apo krijesa????


    Po te sjell dhe nje fragment tejter nga Gjoni 8, te cilin asqe mund ta kuptosh ndonjehere sepse je kundershtar i Krishtit, ne menyre qe te bindesh totalsih se Jezusi eshte Perendi.
    Ja si ju tha Jezusi judenjve Gjon:8:58-59.

    " Ne te vertete ne te vertete po ju themara se te kishte lindur Abrahami UNE JAM. Atehere jduenjte moren gure qe ti hidhnin kunder tij...."

    Pyetjet jane:
    1- Perse judenjte moren gure qe te vrisnin Jezusin?
    2- Cfar tha Jezusi, qe te meritonte te vritej me gure?
    Shikoje me kujdes fundin e vargut ku Jezusi tha: "... UNE JAM" . Ky eshte pikerisht EMRI i Perendise. Pra Jezusi e quajti veten e tij "UNE JAM, dhe per jduenjte kjo ishte nje blasfemi e rende qe ndeshkohej me vrasjen me gure. Kjo sepse nje njeri( dmth njeriu Jezus, sepse keshtu e shihnin dhe besonin Judenjte Jezusin, ashtu si ju) nuk mund ta therriste vetn e tij me emrin e Perendise.

    Le te shohim dhe nje moment tjeter, ku Jezuisn erdhe per ta arestuar ne kopshtin e Gjetsemanise.
    Kur Juda iskariot erdhi se bashku me rojet e prifterinjvene ne kopsht, per te arestuar Jezusin, Jezusi doli dhe tha:

    " Ke kerkoni?
    Ata i thane: JEzusin Nazareas. Dhe JEzusi ju tha: UNE JAM.... Sapo Jezusi ju tha atyre: UNE JAM, ata u ZMBRAPSEN dhe RANE PERDHE.."

    Edi ti Driniluka se perse, judenjte rane perdhe, sapo digjuan fjaletnga goja e JEzusit: "UNE JAM"?
    Ky eshte emri i Perendise, te cilin Ai ja tha MOjsiut, qe ai tja shpallte popullit te Izraelit ne Egjypt. Pra Jezusi e identifikoi perseri veten e tij me kete emer tek judenjte. Perse? Sepse UNE dhe Ati jemi NJE, tha Jezusi.
    Ky eshte emri i Perendise, JHVE, per te cilin ju pretendoni se jeni deshmitare, por qe ne fakt jeni mashtrimtare, sepse mohoni Birin, dhe kush nuk ka Birin nuk a as Atin. Kjo, sepse Ati dhe Biri jane NJE.

    Ps. Tek Filipianet Pali deshmon totalisht Jezusin Perendi. A nuk thote gjoni: Fjala Perendi u be MISH emri i te cilit ishte JEZUS? Pikerisht PAli na deshmon se Fjala Perendi edhe pse e MISHEZUAR, Ai eshte Perendi. Krishti edhe pse ishte ne TRAJTE Perendi( Fjala Perendi), Ai nuk e cmoi kete si nje privilegj. Perse: sepse erdhi me mison per shpetim te njeriut. Qe ta kuptosh kete, lexo mbi jeten e Ricardit, mbreti te anglise. I cili u vesh si LYPSAR qe te shihte se si jetonte popuilli, dhe se cfar populli mendonte per te. Pra misioni per te cilin Ricardi u nis, keronte qe vete mbreti te merte formen e lipsarti. a mos valle kur Ricardi u vesh si lipsar, nuk ishte me MBRETI i ANGLISE??? Duhet te dish se, Ricardi ne cdo moment ishte mbret, pasi kjo nuk varej nga VESHJA e tij, pasi edhe me robat e lipsarit, ai ne thelb ishte MBRETI. Keshtu eshte dhe Jezusi. Ne thelb eshte Perendi, pavaresisht misionit dhe formes se Tij.
    Ja kalofsh mire.
    Ndryshuar për herë të fundit nga deshmuesi : 30-10-2008 më 00:43

  12. #92
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    58
    Pa hyre ne debate Driniluka me ju , nuk me pelqen emri Jezui sic e therrisni, por e ka Jezusi., dhe se dyti ajo qe ne te krishteret kemi eshte deshmia e jetes tone se si e kemi ndjere nevojen per te kerkuar Zotin Jezus , per falje mekatesh gje te cilen tek Deshmitaret e jehovait nuk kam degjuar asnje deshmi se si e ka njohur Jezus Krishtin.Deshmitaret e jehovait e tregojne veten sikur jane njerezit me te mire ne bote,pa mekate se vetem duke shkuar dere me dere me vepra te mira i pelqejne Jehovait ne nje kohe kur vete Zoti jezus tha une kam ardhur ne bote per mekataret e jo per te drejtet ,. Keshtu qe ata me dhimbsen sepse lodhen,ecin shume i sheh kudo rruges apo edhe veshjen me duket se e kane njelloj gje te cilen nuk e shoh ne Bibel te shkruar dhe nuk ja'u pelqej aspak kete gje dhe ajo qe eshte vendimtare ne fund te fundit eshte qe te kemi sigurine e Jetes se Perjetshme gje te cilen Deshmitaret e jehovait e te tjere nuk e kane .Fundja fundit per mua kjo eshte e rendesishme qe te kem siguri se ku do te jem pas vdekjes dhe kete siguri e kam jo se jam me e mire se te tjeret por se kam kerkuar falje dhe meshire te vetmit ndermjetes me njeriun Zotit tone Jezus Krisht.

  13. #93
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    deshmuesi me kerkon shpesh her per disa pyetje qe me ke bere edhe te theme te drejten edhe mere si te duash nuk kam edhe shume koh qe te rishikoj perseri gjerat qe ke postuar pasi kam edhe pune me te rendesishme per te bere.
    Por do te doja qe nese deshiron per nje bised forem chit-chat e pronoje. Edhe biseda do te jete nje tem tjeter qe mund te hapet edhe do te doja qe te mos hidheni nga tema ne teme, por , gjithcka te jete me pyetje edhe pergjigje nga vete Bibla (ose me pyet edhe te pergjigjem ose te te pyes edhe te me pergjigjesh), edhe pyetjet te jene nje nga nje edhe jo 100 njehershe se pasi ndonjeri mund te shkruaj shume edhe nuk kame kohe qe te lexoje nje faqe gazete ne nje ekran PC-je.
    Nese proanon mir se ne kete teme nuk mund te postoje me se i keni ngaterruar shume farew gjerat.
    edhe per me shume nese mundesh qe te takoheshim njeher ball per ball per biseda me te gjata se ketu ne forum nuk eshte gje.

  14. #94
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    deshmuesi me kerkon shpesh her per disa pyetje qe me ke bere edhe te theme te drejten edhe mere si te duash nuk kam edhe shume koh qe te rishikoj perseri gjerat qe ke postuar pasi kam edhe pune me te rendesishme per te bere.
    Por do te doja qe nese deshiron per nje bised forem chit-chat e pronoje. Edhe biseda do te jete nje tem tjeter qe mund te hapet edhe do te doja qe te mos hidheni nga tema ne teme, por , gjithcka te jete me pyetje edhe pergjigje nga vete Bibla (ose me pyet edhe te pergjigjem ose te te pyes edhe te me pergjigjesh), edhe pyetjet te jene nje nga nje edhe jo 100 njehershe se pasi ndonjeri mund te shkruaj shume edhe nuk kame kohe qe te lexoje nje faqe gazete ne nje ekran PC-je.
    Nese proanon mir se ne kete teme nuk mund te postoje me se i keni ngaterruar shume farew gjerat.
    edhe per me shume nese mundesh qe te takoheshim njeher ball per ball per biseda me te gjata se ketu ne forum nuk eshte gje.
    I nderuar Driniluka.
    Une mendoj se kam qene mjaft i qarte dhe i sakte ne pyetjet mia dhe mbeshtetjen e tyre nga bibla. Po ti sjell shkurtimisht pyetet:
    1-Cfar eshte Jezusi per ju: krijese apo cfare..?

    2- cfar do te thote per ju: ne fillim ishte Fjala, dhe Fjala ishte Perendi. Fjala u be MISH dhe ndenji tek ne, dhe ne pame Lavdine e tij si LAvdi e te vetmelinduri prej Atit Perendi?

    3- Perse Filipi kerkoi nga Jezusi qe ti zbulonte Atin Perendi, dhe nuk e kerkoi kete gje nga Pjetri, priftrinjte apo kryeprifti ne Izrael?

    4- Perse Filipi dhe apsotujt, e besuan JEzusin, kur Ai i tha: kush me ka para mua ka pare Atin.... Une dhe Ati jemi NJE, dhe perse apostujt nuk menduan dhe dyshuan si ju?

    5- Perse judenjte vendosen ta vrasin Jezusin, me akuzen se, Ai e barazon veten me Perendine?

    6- Prese Jezusi ne plot raste, perpara judejnve deshmoi se emri i tij eshte JAHVE, qe do te thote UNE JAM, kur dihet se ky emer i perket vetem Perendi se Izraelit?

    7- Perse nuk i besoni fjalet qe Jezusi ju tha apostujve: shkoni dhe predikoni ungjillin.... dhe pagezoni ne emer te Atit, Birit dhe Frymes se Shenjteruar?

    8- Jezusit ju tha apsotujve: " ju me thoni mesues dhe Zot dhe vertet une jam", perse ju nuk e bosoni kete, por perkundrazi i mesoni njerzit se Jezusi eshte krijese.


    9- Pali tek romaket i quan te humbur dhe drejt ferrit, te gjithe ata qe adhuran krijesen dhe jo Krijuesin. Pyetja eshte: nese Jezusi do te ishte krijese, ashtu sic ju mesoni, atehere: perse JEzusi i lejoi dhe i inkurajoi dishepujt e tij qe ta adhuronin ashtu sic adhuronin Perendine Jahve??

    10- Pali thote se , me ane te tij, ( Fjales, Jezusit) u krijua gjithshka. Ndersa ju e quani Jezusin te krijuar. Atehere ju pyes: a mund te krijoje krijesa krijesen, apo vetem Krijuesi krijon krijesat?


    Mendoj se keto pyetje jane shume serioze per doktrinen ne te cilin beson "grupimi" juaj fetar, i cili duke u ballafaquar me Jezusin dhe fjalen e ti ne bibel, del qartesisht se eshte nje besim i reme dhe mashtrues. Ky nuk eshte konkluzioni im, por perfundimi ne te cilen na nxjer e Vertata e Ungjillit e Krishtit.
    Ps. Driniluka edhe ne chat natyrisht qe mund te flasim, por kjo nuk ndryshon gje.
    Ndryshuar për herë të fundit nga deshmuesi : 02-11-2008 më 15:59

  15. #95
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Une mendoj se kam qene mjaft i qarte dhe i sakte ne pyetjet mia dhe mbeshtetjen e tyre nga bibla. Po ti sjell shkurtimisht pyetet:
    1-Cfar eshte Jezusi per ju: krijese apo cfare..? Sqarohu pak me mire ketu se nuk dua keqkuptime, por gjithsesi eshte krijese frymore.

    2- cfar do te thote per ju: ne fillim ishte Fjala, dhe Fjala ishte Perendi. Fjala u be MISH dhe ndenji tek ne, dhe ne pame Lavdine e tij si LAvdi e te vetmelinduri prej Atit Perendi? Vargjet e thone shume qaret, jane si qumeshti per fmijet nuk ka nevoje per komente te shumta se dele nga e verteta pastaje ( por ver re se thote ishte perendi edhe nuk thote ishte Perendia {GR EITANAI THEOS NUK THOTE EITANAI O THEOS edhe nese di pak greqishet duhet ta dish shume mire ndryshimin nga itane .... edhe itane o ...}

    3- Perse Filipi kerkoi nga Jezusi qe ti zbulonte Atin Perendi, dhe nuk e kerkoi kete gje nga Pjetri, priftrinjte apo kryeprifti ne Izrael? Sepese Jezusi ishte ai qe erdhi nga laret edhe nuk ishte Pjeteri soe dikush tjeter.

    4- Perse Filipi dhe apsotujt, e besuan JEzusin, kur Ai i tha: kush me ka para mua ka pare Atin.... Une dhe Ati jemi NJE, dhe perse apostujt nuk menduan dhe dyshuan si ju? Sepese edhe ketu ku jame une edhe me pyete dikush qe kerkon te njohe babain time per ti thene dicka ose ti jape dicka edhe une i theme se kur bisedone me mua eshte sikur te bisedoshe me babain tim eshte njesoje edhe une edhe ai jemi nje Ti ne car perfundimi dele ? Se une nuk arrije ta kuptoje Edhe ne nuk dyshojme se Jezusi e imitoje Atin Perendin e vetem edhe te vertete ne menyre te persosur sa e dha shume qaret se kush kishte paree ate ishte si te kishte pare Atin.

    5- Perse judenjte vendosen ta vrasin Jezusin, me akuzen se, Ai e barazon veten me Perendine? Ata kerkoni ta vritenin sa ai thoshte se ishte Bir i Perndisae edhe kete e kam lexuar deri kur isha femije.

    6- Prese Jezusi ne plot raste, perpara judejnve deshmoi se emri i tij eshte JAHVE, qe do te thote UNE JAM, kur dihet se ky emer i perket vetem Perendi se Izraelit?Une nuk e kam lexuar ne asnjeUngjille dicka te tille edhe nese nuk ke prova nga Bibla per kete .... eshte e kote te flase se po ben nje blasfemi shume te madhe.

    7- Perse nuk i besoni fjalet qe Jezusi ju tha apostujve: shkoni dhe predikoni ungjillin.... dhe pagezoni ne emer te Atit, Birit dhe Frymes se Shenjteruar? Ne si Deshmitaret e Jehovait ate po bejme tani edhe me shume se 100 vjete me pare ndaje shkojme edhe shtepi me shtepi edhe hame kaqe te shara nga njerez te pa fytyre qe edhe e mbajne veten per ΅«besimtare» edhe kane hedhur balte mbi emerin e Perendise te verteten per Jezusin edhe Frymen e Shenjte

    8- Jezusit ju tha apsotujve: " ju me thoni mesues dhe Zot dhe vertet une jam", perse ju nuk e bosoni kete, por perkundrazi i mesoni njerzit se Jezusi eshte krijese. Kete ta kam sqaruar edhe me pare. Edhe ne kete e besojme edhe e nderojme Jezusin si Zoterin tone por por mos u ngaterro me Perendine


    9- Pali tek romaket i quan te humbur dhe drejt ferrit, te gjithe ata qe adhuran krijesen dhe jo Krijuesin. Pyetja eshte: nese Jezusi do te ishte krijese, ashtu sic ju mesoni, atehere: perse JEzusi i lejoi dhe i inkurajoi dishepujt e tij qe ta adhuronin ashtu sic adhuronin Perendine Jahve?? Me jepe vargje se Jezusi nuk e lejoje kurr nje gje te tille, por si ta kam thene edhe me pare mos e ngaterro me nderimin me adhurimin edhe respektin.

    10- Pali thote se , me ane te tij, ( Fjales, Jezusit) u krijua gjithshka. Ndersa ju e quani Jezusin te krijuar. Atehere ju pyes: a mund te krijoje krijesa krijesen, apo vetem Krijuesi krijon krijesat? Beje edhe me shume kerkime se nuk je ne gjendej te kuptosh shume gjer fillestare. Se nese Jezusi do ishte Krijusi atehere si tha Pali se "Ai eshte krijimi i pere i Perndise edhe cdo gje erdhi nepermiet tij edhe per ate."




    Pergjigjet i ke me te kuqe uroje qe ti kuptoshe.
    Edhe nese ke ndermend te hedhesh poshte ato qe ne i mospjme nga Bibla e ke gabim edhe shume te mathe se nuk po meson me nga bibla me pastaje por nga fjale edhe doktrina njerezish.

  16. #96
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Kërkoj falje Deshmusi per nderhyrje por ky njeri asnjëher nuk është pergjigjur pytjeve. Secilen her i ka ikur pytjes apo është pergjigjur duke gënjyer ne emer te Bibles.


    Cfar eshte Jezusi per ju: krijese apo cfare..?
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Sqarohu pak me mire ketu se nuk dua keqkuptime, por gjithsesi eshte krijese frymore.
    Këtu NO Koment! Me anë të kësaj duket çartë mosdija juaj! Krishti qenka Krijesë. Atëher çfar pergjigje jep kur Bibla thotë “I lindur”, kjo rezulton se nuk është I krijuar. Ose ju ose Bibla po gënjeni. Un besoj se ju.



    cfar do te thote per ju: ne fillim ishte Fjala, dhe Fjala ishte Perendi.
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    por ver re se thote ishte perendi edhe nuk thote ishte Perendia .
    Jo ore njeri nuk eshte ashtu po keq jeni mashtrue he mazamakeq per ju! Edhe ma keç se prendoni të mashtroni edhe të tjerët.


    Perse Filipi kerkoi nga Jezusi qe ti zbulonte Atin Perendi, dhe nuk e kerkoi kete gje nga Pjetri, priftrinjte apo kryeprifti ne Izrael?
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Sepese Jezusi ishte ai qe erdhi nga laret edhe nuk ishte Pjeteri soe dikush tjeter. .
    E kush mendon se mund të ishte nga lartë pos Perendisë??


    Perse Filipi dhe apsotujt, e besuan JEzusin, kur Ai i tha: kush me ka para mua ka pare Atin.... Une dhe Ati jemi NJE,
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Sepese edhe ketu ku jame une edhe me pyete dikush qe kerkon te njohe babain time per ti thene dicka ose ti jape dicka edhe une i theme se kur bisedone me mua eshte sikur te bisedoshe me babain tim eshte njesoje edhe une edhe ai jemi nje Ti ne car perfundimi dele ? Se une nuk arrije ta kuptoje Edhe ne nuk dyshojme se Jezusi e imitoje Atin Perendin e vetem edhe te vertete ne menyre te persosur sa e dha shume qaret se kush kishte paree ate ishte si te kishte pare Atin. .
    Edhe kjo është logjikë e njeriut të verbërt! Jo un dhe Babai nuk jemi një por jemi dy. Ndersa Krishti tha se “Un dhe Ati jemi Një” nuk tha se un dhe Ati jemi dy. Kurse Babai dhe I biri janë dy. Ja se çka I tha Jezusi Filipit: 10 “Po a nuk beson se unë jam në Atin e Ati është në mua? Fjalët që jua them, nuk jua them prej vetvetes: Ati që banon në mua i kryen veprat e veta”. (Gj 14; 10). Pra Ai nuk tha ne at kuptim si e thua ti, Ai tha se “Ati që banon në mua i kryen veprat e veta”. DMTH NJE. Ose edhe më i çartë është ky rresht: “a nuk beson se unë jam në Atin e Ati është në mua?” Pra Jezusi nuk e “emitoj” Atin siç pretendon mesimi I juaj, por Ai nuk bëri kurrfar ndarje në mes të Atit dhe të Birit.


    Perse judenjte vendosen ta vrasin Jezusin, me akuzen se, Ai e barazon veten me Perendine?
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Ata kerkoni ta vritenin sa ai thoshte se ishte Bir i Perndisae edhe kete e kam lexuar deri kur isha femije..
    Shtoja edhe ni gjysëm rreshti se ju e keni zakon I shkurtoni rreshtat e ungjijve. Jezusi nuk tha veq ashtu sikurse thua ti por tha edhe ni gjysem rreshti tjeter qe ju nuk e deshmoni asnjeher. Ai tha: “uë jam në Atin dhe Ati është në mua”. D.M.TH AI NUK BERI NDARJE NE MES JEZUSIT DHE ATIT. Mund ta keni lexuar Biblen qe nga femiria por nuk paske kuptua te verteten. Kete e deshmon ne shkrime tuaja.


    Prese Jezusi ne plot raste, perpara judejnve deshmoi se emri i tij eshte JAHVE, qe do te thote UNE JAM,
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Une nuk e kam lexuar ne asnjeUngjille dicka te tille edhe nese nuk ke prova nga Bibla per kete .... eshte e kote te flase se po ben nje blasfemi shume te madhe..
    Mendoj se është pergjegjsi e madhe të gënjenë njeriu atëher kur e din sakt se po gënjenë. Po shoki ka prova nga Bibla por ju mohoni Biblen. Mohoni Krishtin Zot. Ju mohoni Zotin e Vertetë, ju mohoni Atë të vërteten, ju mohoni te Verteten – e Verteta është JEZUSI-ZOT. Un po postoj disa thënje nga ungjijt ku Jezusi thotë “UN JAM”:
    “Po jua them që tani, para se të ndodhë, që, kur të ndodhë, të besoni se UNË JAM” (Gj 13; 19). Poashtu: “UNË JAM.” u tha Jezusi. (Gj 18; 5).
    “UNË JAM!” (Gj 8; 58).
    “atëherë do ta merrni vesh se UNË JAM” (Gj 8; 28).
    "..ju do të vdisni në mëkatet tuaja, po të mos besoni se UNË JAM". Etj etj, nuk e di a po don më?!!



    Perse nuk i besoni fjalet qe Jezusi ju tha apostujve: shkoni dhe predikoni ungjillin.... dhe pagezoni ne emer te Atit, Birit dhe Frymes se Shenjteruar?
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Ne si Deshmitaret e Jehovait ate po bejme tani edhe me shume se 100 vjete me pare ndaje shkojme edhe shtepi me shtepi edhe hame kaqe te shara nga njerez te pa fytyre qe edhe e mbajne veten per ΅«besimtare» edhe kane hedhur balte mbi emerin e Perendise te verteten per Jezusin edhe Frymen e Shenjte .
    Edhe këtu me plot te drejt te them se po genjenë, ju nuk predikoni ashtu siç ka porositur Krishti, Bibla thot se Jezusi tha; “shkoni dhe predikoni ungjillin.. dhe pagezoni ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit Shenjtë” ndersa ju e keçinterpetoni Biblen dhe nuk pagëzoni ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit Shenjtë. Andaj sigurisht se njerëzit edhe mund të reagojnë negativisht ndaj jush kur ju mohoni Fjalen e Krishtit, porosinë e Zotit të gjallë.
    Ju vertetë shkoni derë në derë por predikoni blasfemi.



    Jezusit ju tha apsotujve: " ju me thoni mesues dhe Zot dhe vertet une jam", perse ju nuk e bosoni kete, por perkundrazi i mesoni njerzit se Jezusi eshte krijese.
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Kete ta kam sqaruar edhe me pare. Edhe ne kete e besojme edhe e nderojme Jezusin si Zoterin tone por por mos u ngaterro me Perendine .

    Nuk është e vertetë se ju nderoni Jezusin, por ju jeni anti-Krishti për të cilët flet Bibla.


    Pali thote se , me ane te tij, ( Fjales, Jezusit) u krijua gjithshka
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Beje edhe me shume kerkime se nuk je ne gjendej te kuptosh shume gjer fillestare. Se nese Jezusi do ishte Krijusi atehere si tha Pali se "Ai eshte krijimi i pere i Perndise edhe cdo gje erdhi nepermiet tij edhe per ate.".
    Prap po keçinterpeton! A ke pergjegjsi fare ti ore? Pali thote se , “me ane te tij,(Jezusit) apo ( Fjales, pra - Jezusit) u krijua gjithshka”. Sa te mbrapsht jeni, si nuk keni turp të thuani ato që nuk janë. Çudi per besë



    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Pergjigjet i ke me te kuqe uroje qe ti kuptoshe.
    .

    Jeni te kuptuar qe ne kohen kur Jezusi e mori natyren njerzore! Ai paralojmroj se do të ketë “ujç të veshur në lëkur te deles”, poashtu edhe Gjoni ne letren e pare tha se Anti Krishti është afër, pra ju jeni ata. Zoti paste mëshirë për ju. “Fali o At se nuk dinë çbëjnë”.


    I keni hypur Kalit mbrasht ju deshmitarët e prralles. Un kam patur shumëher takime me deshmitarët si ti, bile shumë her. Më kan ardhur disaher në shtepi dhe secilen her i kam pritur mirë. Kur kemi biseduar rreth kesaj teme ka ndodhur krejt dita ka kaluar debat, por kot. Kam marrur pjesë edhe në vendtakime ku mblidhen këta. Nuk ka diçka tjeter në këta njerez pos keçinterpetues të Bibles, mashtrues të vetevetit dhe mohues të Krishtit. Jeni në kundershtim me atë që është e VERTETA, JEZUSIN ZOT.

    toni
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 03-11-2008 më 23:11
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  17. #97
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar më parë nga deshmuesi Lexo Postimin
    Une mendoj se kam qene mjaft i qarte dhe i sakte ne pyetjet mia dhe mbeshtetjen e tyre nga bibla. Po ti sjell shkurtimisht pyetet:

    Deshmuesi - 1-Cfar eshte Jezusi per ju: krijese apo cfare..?

    driniluka-[COLOR="Red "]Sqarohu pak me mire ketu se nuk dua keqkuptime, por gjithsesi eshte krijese frymore.[/COLOR]

    Pergjigjet Deshmuesi:
    Ketu jam sqaruar fare mire dhe qarte dhe pyetja eshte shume e qarte. Pra ju pohoni se Jezusi eshte KRIJESE frymore. Kjo eshte blasfemia me e madhe qe ju beni ndaj Perendise. Bibla na njeh vetem me Krjuesin dhe krijesen. Pali tek Rom:1:24-25.

    " Prandaj edhe i dha Perendia ata ne ndryesire me ane te deshirimeve te zemrave te tyre, qe te cnderojne trupat e tyre ne mes tyre. Te cilet NDRUAN te VERTETEN e Perendise( e Verteta eshte Jezusi) ne ginjeshter, edhe NDERUAN e ADHURUAN KRIJESEN me teper se KRIJUESIN, i cili eshte i bekuar perjete Amin."


    Nese JEzusi do te ishte krijese, gjithmone simbas jush, atehere perse nxenesit e tij e ADHURUAN? Dhe pyetja tjeter eshte: Perse Jezusi i lejoi dishepujt et tij qe te adhuronin porsi Perendi, kur simbas jush ai ishte vecse nje krijese?
    Porbelem serioz dhe mjaft i rende per ju. Lexo tek Mat:28:9:

    " Edhe duke vajtur tju jepnin lajmin nxenesve te Jezusit, ja Jezusi (i ringjallur) tek u takua me to dhe ju tha: Gezohuni. Edhe ato i erdhen prane i zune kembet dhe ju FALEN."

    No coment!
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Deshmuesi-2- cfar do te thote per ju: ne fillim ishte Fjala, dhe Fjala ishte Perendi. Fjala u be MISH dhe ndenji tek ne, dhe ne pame Lavdine e tij si LAvdi e te vetmelinduri prej Atit Perendi?

    Driniluka-Vargjet e thone shume qaret, jane si qumeshti per fmijet nuk ka nevoje per komente te shumta se dele nga e verteta pastaje ( por ver re se thote ishte perendi edhe nuk thote ishte Perendia {GR EITANAI THEOS NUK THOTE EITANAI O THEOS edhe nese di pak greqishet duhet ta dish shume mire ndryshimin nga itane .... edhe itane o ...}

    Pergjigjet Deshmuesi:
    Une di Greqisht shume mire, por ju them se ustallaret tuaj nuk e kuptojne dot greqishten. Lojet e fjaleve qe ju perdorni jane vertet te mjerueshme. Fakti eshte se, ju ne ungjillin pas Gjonit, vendoseni direkt para se Vertetes. Tani cfar ndodh me ju dhe ustallaret tuaj qe lozin me gjuhen greqishte. Germa "O", ne greqisht, vendoset para nje emri, vetem per ta shquar emrin, dhe jo per ti ndryshuar origjinen, vertetesine, dhe pesonalitetin. Mos valle kur ti ne shqip e digjon fjalen Perendi, dhe Perendi-a, mer dy lloj kuptime te kunderta???
    Tani po ta sjell kete varg ne gjuhen origjinale.

    " En arki ito o LOGOS, ke o LOGOS ito para toTHEO, ke THEO ito o LOGOS..."

    E di ti driniluka se ai qe jep kete deshmi, (Gjoni) njeh dhe beson vetem nje PERENDI?? E di ti se kur Gjoni thote fjalen: " THEOS", na deshmon vetem Perendine JAHVE, Perendine e Abrahamit, Isakut dhe Jakobit?? E di ti se kjo deshmi nuk eshte nga farisenjte apo judenjte, por nga ai qe jetoi, e pa dhe e preku Fjalen Perendi?? E di ti se deshmija qe jep gjoni nuk vjen nga njeriu, por vjen nga Perendia???? Ja pra ju jeni vecse te mjere.
    Fakti qe ju cuditeni kur gjoni thote: "dhe Perendi ishte Fjala",deshmon qarte se ju nuk njihni Perendine e Vertete, Une Jam.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Deshmuesi- 3- Perse Filipi kerkoi nga Jezusi qe ti zbulonte Atin Perendi, dhe nuk e kerkoi kete gje nga Pjetri, priftrinjte apo kryeprifti ne Izrael?

    Driniluka- [COLOR="Red"]Sepese Jezusi ishte ai qe erdhi nga laret edhe nuk ishte Pjeteri ose dikush tjeter.[/COLOR

    Pergjigjet Deshmuesi:

    Mendoj se nuk je ndalur tek qellimi i Filipit. Pra ben loje fjalesh. Filipi dhe apostujt, nuk kishin thjesht nje kurshtje qe te dinin dicka rreth Atit Perendi. Fjala: na "trego" Atin, ne greqisht kjo fjale eshte:"deikson", qe ne thelb do te thote na e ZBULO konkretisht . Kristoforidhi, i cili ka bere nje perkthim te drejtperdrejte te ungjillitn nga elenishtja origjinale, kete fjale e ka perkethyer: na e "defto" Atin. Fjala: "defto" ne shqip, eshte fjala qe i afrohet me teper fjales greke: "Deikson"(dhikson). Pra me kete dua tju them se, qellimi i apsotujve drejtuar Jezusit, nuk ishte thjesht qe ata te mernin nje informacion fjalesh rreth Atit Perendi. Thene drejt, ata deshin "sy" per te pare Atin konkretisht. Nga pyetja qe Jezusi i beri Filipit dhe apsotujve, kuptohet fare qarte kjo gje. Ja si i tha Jezusi Filipit:

    "Kaq kohe jam me ju, dhe ti nuk me ke NJOHUR Filip?"

    Cfar kishte parasysh Jezusi me fjalet: "nuk me ke njohur"? Natyrisht qe nuk kishte parasysh pamjen e tij FIZIKE . Dmth te qenit e tij NJERI.
    Atehere une pyes: Meqense Filipi kerkoi nga Jezusi, qe Ai tju deftente Atin, atehere: perse Jezusi ju tha apsotujve qe te fokusoheshin drejt njohjes se Personit te tij? Faktikisht shohim se, Filipi kerkonte prej Jezusit, qe Ai tju deftente Atin, dhe jo Jezusin. Pra sic e sheh driniluka, Jezusi nuk eshte ashtu sic ju e njihni, dmth krijese. Ai eshte Fjala Perendi, Personi i dyte i Trinise, prandaj dhe dhe VETEM permes Tij, ne dhe apostujt mund te SHOHIM dhe te NJOHIM Atin Perendi. Arsyeja se perse Jezusi i tha Filipit: "akoma nuk me ke njohur", deshmon fare qarte se Ai dhe Ati jane NJE. Pra nese njeh Krishtin ke njohur Atin, se Ai dhe ati jane NJE.
    Ju kini sy dhe nuk shihni, kini veshe dhe nuk digjoni, kini zemer dhe nuk besoni. Ky eshte konvenciali im per "grupimin" tuaj fetar. Marrezia me e madhe eshte, te mendosh se ju jeni deshmitaret e Jehoves. Ju qe mohoni Birin nuk kini as Atin.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Deshmuesi- 4- Perse Filipi dhe apsotujt, e besuan JEzusin, kur Ai i tha: kush me ka para mua ka pare Atin.... Une dhe Ati jemi NJE, dhe perse apostujt nuk menduan dhe dyshuan si ju?

    Driniluka- Sepese edhe ketu ku jame une edhe me pyete dikush qe kerkon te njohe babain time per ti thene dicka ose ti jape dicka edhe une i theme se kur bisedone me mua eshte sikur te bisedoshe me babain tim eshte njesoje edhe une edhe ai jemi nje Ti ne car perfundimi dele ? Se une nuk arrije ta kuptoje Edhe ne nuk dyshojme se Jezusi e imitoje Atin Perendin e vetem edhe te vertete ne menyre te persosur sa e dha shume qaret se kush kishte paree ate ishte si te kishte pare Atin.

    Pergjigjet Deshmuesi:

    Ketu del fare zbuluar dhe krejt i konfuz. Mos ngatro hunden me gojen. Nese dikush kerkon te NJOHE personalisht babane tend, ti nuk mundet ti thuash: nese me ke pare mua ke NJOHUR babane tim. Shiko se cfar dokra keput zoteri? Te arrish ne nje konkluzion te tille ne te cilin arrini ju, se pari tregon se ju nuk njihni aspak Perendine, bile jeni te paket dhe ne llogjiken tuaj. Shiko se cfar kerkon Filipi nga JEzusi. Ai i keron Jezusit qe ti DEFTEJE ATIN. Pra jo thjesht te dije se cilat jane mendimet e Atit. Shiko si i tha JEzusi:

    "Ai qe me ka PARE mua ka PARE ATIN."

    Vetem nje i verber si ju mund te ngatroje sensin dhe kuptimin e fjaleve te Krishtit, pasi Jezusi ketu na flet per nje NJOHJE direkt dhe personale te apsostujve me Atin. Vetem JEzusi e kishte mundesine dhe aftesine qe tju zbulonte Atin, pasi vetem Ai eshte nje me ATIN. Nese do te dish se si eshte uji, mbaj nje akull ne dore, dhe shume shpjet do ta shohesh ujin, sepse uji dhe akulli jane nje.
    Jezusi ju jep nje ZBULESE te gjalle Apostujve dhe kristianeve te vertete, ne menyre qe ata ta shohin dhe ta njohin personalisht dhe konkretisht Atin Perendi. Pra te kene mardhenie dhe jete te perjetshme me te. Perse vetem Jezusi? Kjo sepse njeriu duke qene mekatar, nuk mud ta shohe Perendine, pasi Ai eshte Fryme. Kete e sqaron Perendia tek biseda me Mojsine. Por Perendia e di se njeriu ndodhet ne kete pamundesi afrimi, njohjeje dhe bashkimi me Te, per shkak te renies se tij ne mekat dhe vdekje. Prandaj Ai e VESHUI NJERIUN, dmth Fjala Perendi u mishezua, si e vetmja menyre per ta shpetuar ate, dhe per te qene se bashku perjetesisht.Amin.

    Le te shohim se cfar bene apostujt, pasi Jezusi ju tha: Kush me ka pare mua, ka pare Atin. Duhet thene se, apostujt nuk menduan si "grupimi" juaj fetar, sepse nuk dyshuan ne fjalet dhe Personin e Jezusit. Ata, dhe te gjithe te krishteret e vertete, permes Krishtit shohin dhe besojne Atin Perendi. Kur Jezusi i tha Filipit se, kam kaq kohe me ju dhe ti Filip ende nuk me ke njohur, nuk i ftoj ata qe te fokusoheshin ne fizikun e trupit te tij njerozor. Jo. Ai i ftoj apostujt qe ata te shihnin Perendine, kur Ai i tha FURTUNES: NDAL, dhe ajo ju bind duke u ndalur. KUR Ai i tha te VERBERIT: SHiko, dhe syte ju hapen. Kur Ai tha ulokut COHU dhe EC, dhe i cali rendi. Kur Ai i tha kurves nga magdala: te jane falur mekatet, dhe ato ju falen. Kur Ai ju tha apsoutjve: UNE kam pushte ta jap jeten dhe ta mar perseri, dhe ashtu ndodhi. Pra ky eshte kendveshtrimi qe JEzusi na fton qe te shohim dhe te njohim se kush Ai eshte. Sepse Ati eshte ne Birin dhe Biri ne Atin, une dhe Ati jemi NJE, tha Jezusi. Kjo eshte deshmi e Krishtit dhe jo e deshmuesit apo e kujdo tjeter.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Deshmuesi- 5- Perse judenjte vendosen ta vrasin Jezusin, me akuzen se, Ai e barazon veten me Perendine?

    Driniluka- Ata kerkoni ta vritenin sa ai thoshte se ishte Bir i Perndisae edhe kete e kam lexuar deri kur isha femije.

    Pergjigjet deshmuesi:

    Prape po e keqperdor biblen. Qellim i farisenjve per te vrare Jezusin me gure, nuk ishte thjesht vetem sepse ai thoshte: Ati im eshte Perendia. Keshtu e kupton ti vargun, per faktin se nuk e njeh kush eshte Jezus Krishti, sepse mendon se Ai eshte krijese. Qe te bindesh per kete, lexo tek Gjon:8:41. Kur Jezusi ju tha farisenjve se, ati i tyre eshte satani.
    Ja si i thane Jezusit farisnjete:

    " Ne skemi lindur prej kurverie, nje Ate kemi, Perendine.."

    Nese ec simbas llogjikes tende, atehere ne duhet ti quajme farisenjte bij te Atit. Perse judenjte nuk moren gure qe ti vrisnin keta farisenj, te cilet e quanin Perendine Atin e tyre, sepse simbas teje ky ishte qellimi i gureve?? Pra e sheh se nuk eshte ky qellimi dhe arsyeja se perse farisjnte deshin ta vrisnin JEzusin. Arsyeja e plote se perse farisenjte deshin ta vrisnin Jezusin, ishte se, Ai e BARAZONTE VETEN e tij me Perendine. Pra ketu del pyetja: Ishte Jezusi Perendi, apo njeri?? Farisjnte dhe ju, e shihni dhe e pranoni si krijese, prandja dhe hidhni "guret" ndaj Krishtit.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Deshmuesi- 6- Prese Jezusi ne plot raste, perpara judejnve deshmoi se emri i tij eshte JAHVE, qe do te thote UNE JAM, kur dihet se ky emer i perket vetem Perendi se Izraelit?

    Driniluka- Une nuk e kam lexuar ne asnjeUngjille dicka te tille edhe nese nuk ke prova nga Bibla per kete .... eshte e kote te flase se po ben nje blasfemi shume te madhe.

    Pergjigjet Deshmuesi:
    Te kam sjelle vargun, por keshtue eshte kur nuk e njeh ungjillin dhe Krishtin.
    Lexo Gjon:52-59. ku Jezusi tha: nese dikush e ruan fjalen time nuk vdes perjete, dhe farisnjte i thane:

    " Abrahami vdiq dhe profetet, dhe ti thua nese dikush i ruan fjalet e mija nuk do te provoje vdekje perjete. Mos valle je ti me i madh se ati yne Abraham?"

    Ketu shohim se judenjte,( ashtu si dhe ju), e shikonin Jezusin ne pozitat e njeriut, dmth krijeses, dhe nuk mund te kuptonin se si ky marangoz, i cili kishte lindur mijera vjet pes abarahmit, te thoshte fjale te tilla. Por Jezusi ju tha:

    "Para se te lindej Abrahmi "UNE JAM". (Judenjte) Ngriten gure qe ti hidhnin kunder tij..."

    Ketu lind pyeta: Perse judenjte moren gure per ta vrara Jezusin? Dihet se vrasja me gure behej gjithmone kur shkelej ligji dhe blasfemohej kunder Perendise. Arsyje qe i detyroi judenjte qe te mernin gure per te vrara JEzusin ishte, se, Jezusi e deshmoi vetveten para judenjve, me emrin e Perendise uke ju thene:
    "UNE JAM" qysh perpara Abrahamit.
    Po keshtu lexo tek gjon:18:5-6. kur vajten qe te arrestonin Jezusin ne kopshtin e gjenesaretit, ku Jezusi ju tha rojeve:
    " ke kerkoni? Ata i thane: Jezus Nazarenasin. Jezusi ju tha: UNE JAM.....pasi ju tha atyre se UNE JAM, ata u terhoqen prapa dhe RANE PERDHE..."

    Tani pyes: Perse judnjte me te digjuar fjalet e Jezusit qe tha: "UNE JAM", u terhoqen prapa dhe rane perdhe?? Cfar ishin keto fjale per Judejnte?
    Nje ndodhi te tille e kemi kur Mojsiu shkoi ne malin shejnte, dhe populli i Perendise u terhoq poshte malit dhe ra perdhe, kur digjoi Perendine UNE JAM. Ja pra jduenjte me te digjuar emrin e Perendise, u trehoqen prapa dhe rane PERDHE, sepse para Perendise cdo gju do te perkulet.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Deshmuesi- 7- Perse nuk i besoni fjalet qe Jezusi ju tha apostujve: shkoni dhe predikoni ungjillin.... dhe pagezoni ne emer te Atit, Birit dhe Frymes se Shenjteruar?

    Driniluka- Ne si Deshmitaret e Jehovait ate po bejme tani edhe me shume se 100 vjete me pare ndaje shkojme edhe shtepi me shtepi edhe hame kaqe te shara nga njerez te pa fytyre qe edhe e mbajne veten per ΅«besimtare» edhe kane hedhur balte mbi emerin e Perendise te verteten per Jezusin edhe Frymen e Shenjte


    Pergjigjet Deshmuesi:
    Nuk eshte mire tju shpetosh fakteve ne kete menyre kaq te ulet. ti deshrioje te dije ne bibel, se ku flitet per Trinine e Shenjte. Une ta solla kete fakt, te then nga goja e Krishtit. Tani te pyes: E pranon kete deshmi te Jezusit, i cili na deshmon TRININE e Shenjte?

    Edhe une kam shkuar dhe shkoj neper shtepi, por si i derguar nga Krishti, dhe jo nga njeriu.
    Ju shkoni neper shtepi, per jo per hesap te Perendise, por per hesap te "grupimit" fetar, "kulla e barit"
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------



    deshmuesi- 8- Jezusit ju tha apsotujve: " ju me thoni mesues dhe Zot dhe vertet une jam", perse ju nuk e bosoni kete, por perkundrazi i mesoni njerzit se Jezusi eshte krijese.
    driniluka- Kete ta kam sqaruar edhe me pare. Edhe ne kete e besojme edhe e nderojme Jezusin si Zoterin tone por por mos u ngaterro me Perendine


    Pergjigjet deshmuesi:
    Fjala Zot, ketu nuk ka kutpimin e afendikojt apo zoterise qe eshte mbi ty. Ketu kemit e bejem me nje SOVRAN, me Zotin Krijuesin Perendi.

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Deshmuesi- 9- Pali tek romaket i quan te humbur dhe drejt ferrit, te gjithe ata qe adhuran krijesen dhe jo Krijuesin. Pyetja eshte: nese Jezusi do te ishte krijese, ashtu sic ju mesoni, atehere: perse JEzusi i lejoi dhe i inkurajoi dishepujt e tij qe ta adhuronin ashtu sic adhuronin Perendine Jahve?? Driniluka- Me jepe vargje se Jezusi nuk e lejoje kurr nje gje te tille, por si ta kam thene edhe me pare mos e ngaterro me nderimin me adhurimin edhe respektin.

    Pergjigjet Deshmuesi:
    Ta kam sqaruar me siper nga letra e romakeve.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Deshmuesi- 10- Pali thote se , me ane te tij, ( Fjales, Jezusit) u krijua gjithshka. Ndersa ju e quani Jezusin te krijuar. Atehere ju pyes: a mund te krijoje krijesa krijesen, apo vetem Krijuesi krijon krijesat?
    Driniluka- Beje edhe me shume kerkime se nuk je ne gjendej te kuptosh shume gjer fillestare. Se nese Jezusi do ishte Krijusi atehere si tha Pali se

    "Ai eshte krijimi i pere i Perndise edhe cdo gje erdhi nepermiet tij edhe per ate."


    Pergjigjet Deshmuesi:

    Eshte keq kur keqperdoret bibla, qofte per mosnjohuri apo idologji korruptive. Vargu qe ti sjell eshte tek kolosianet, dhe ju abuzoni me fjalen: krijim. Po e nis me vargun me fondamental qe Pali ne jep tek kol:1:15. ku thote:

    " Ai (Jezusi)eshte shembellesa e te padukshmit Perendi, i PARELINDUR i gjithe krijeses... "
    Abuzimi juaj eshte shume i pashter dhe blasfemues. Fjala i "parelindur" nuk do te thote i krijuar. Njeriu Jezus, lindi nga e virgjera Mari, dhe Fryma e Shenjte. Pra ektu kemi nje LINJDE, prej te cilit dehe em ane te te cilit do te lindin te gjithe bijte e Perendsie. ky eshte kuptimi i fjales: i parelindur. Shiko si thote me poshte Pali.

    " Sepse me Ane te tij u KRIJUAN te GJITHA, sa jane ne qiej dhe sa jane mbi dhe, te dukshmet e te padukshmet, frone, zotrime, urdhera e pushtete, qe te gjitha jane krijuar me ane te tij dhe per ate."

    Qe te kutposh drejt fillimin e vargut, lexo krijimin, ku gjithshka u krijua me ane te FJALES. Por ne fudn te vargut meret kuptimi i plote, ku Pali thote:

    ".....qe te GJITHA u krijuan me ane te Tij dhe per Ate."

    Qe u krijuan te gjitha me ane te tij, kete e mesojme, por Pali thote se, te gjitha u krijuan per ATE. Tani te pyes: cfar do te thote Pali me fjalet: "..per Ate"
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Driniluka- Pergjigjet i ke me te kuqe uroje qe ti kuptoshe.
    Edhe nese ke ndermend te hedhesh poshte ato qe ne i mospjme nga Bibla e ke gabim edhe shume te mathe se nuk po meson me nga bibla me pastaje por nga fjale edhe doktrina njerezish.
    Deshmuesi- Mendoj se te kam folur vetem me bibel, dhe nuk i jam shmangur aspak mesimit te bibles, ashtu si ti dhe "grupimi" juaj fetar.
    Ndryshuar për herë të fundit nga deshmuesi : 04-11-2008 më 22:47

  18. #98
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    Kërkoj falje Deshmusi per nderhyrje por ky njeri asnjëher nuk është pergjigjur pytjeve. Secilen her i ka ikur pytjes apo është pergjigjur duke gënjyer ne emer te Bibles.




    Këtu NO Koment! Me anë të kësaj duket çartë mosdija juaj! Krishti qenka Krijesë. Atëher çfar pergjigje jep kur Bibla thotë “I lindur”, kjo rezulton se nuk është I krijuar. Ose ju ose Bibla po gënjeni. Un besoj se ju.





    Jo ore njeri nuk eshte ashtu po keq jeni mashtrue he mazamakeq per ju! Edhe ma keç se prendoni të mashtroni edhe të tjerët.




    E kush mendon se mund të ishte nga lartë pos Perendisë??




    Edhe kjo është logjikë e njeriut të verbërt! Jo un dhe Babai nuk jemi një por jemi dy. Ndersa Krishti tha se “Un dhe Ati jemi Një” nuk tha se un dhe Ati jemi dy. Kurse Babai dhe I biri janë dy. Ja se çka I tha Jezusi Filipit: 10 “Po a nuk beson se unë jam në Atin e Ati është në mua? Fjalët që jua them, nuk jua them prej vetvetes: Ati që banon në mua i kryen veprat e veta”. (Gj 14; 10). Pra Ai nuk tha ne at kuptim si e thua ti, Ai tha se “Ati që banon në mua i kryen veprat e veta”. DMTH NJE. Ose edhe më i çartë është ky rresht: “a nuk beson se unë jam në Atin e Ati është në mua?” Pra Jezusi nuk e “emitoj” Atin siç pretendon mesimi I juaj, por Ai nuk bëri kurrfar ndarje në mes të Atit dhe të Birit.




    Shtoja edhe ni gjysëm rreshti se ju e keni zakon I shkurtoni rreshtat e ungjijve. Jezusi nuk tha veq ashtu sikurse thua ti por tha edhe ni gjysem rreshti tjeter qe ju nuk e deshmoni asnjeher. Ai tha: “uë jam në Atin dhe Ati është në mua”. D.M.TH AI NUK BERI NDARJE NE MES JEZUSIT DHE ATIT. Mund ta keni lexuar Biblen qe nga femiria por nuk paske kuptua te verteten. Kete e deshmon ne shkrime tuaja.




    Mendoj se është pergjegjsi e madhe të gënjenë njeriu atëher kur e din sakt se po gënjenë. Po shoki ka prova nga Bibla por ju mohoni Biblen. Mohoni Krishtin Zot. Ju mohoni Zotin e Vertetë, ju mohoni Atë të vërteten, ju mohoni te Verteten – e Verteta është JEZUSI-ZOT. Un po postoj disa thënje nga ungjijt ku Jezusi thotë “UN JAM”:
    “Po jua them që tani, para se të ndodhë, që, kur të ndodhë, të besoni se UNË JAM” (Gj 13; 19). Poashtu: “UNË JAM.” u tha Jezusi. (Gj 18; 5).
    “UNË JAM!” (Gj 8; 58).
    “atëherë do ta merrni vesh se UNË JAM” (Gj 8; 28).
    "..ju do të vdisni në mëkatet tuaja, po të mos besoni se UNË JAM". Etj etj, nuk e di a po don më?!!





    Edhe këtu me plot te drejt te them se po genjenë, ju nuk predikoni ashtu siç ka porositur Krishti, Bibla thot se Jezusi tha; “shkoni dhe predikoni ungjillin.. dhe pagezoni ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit Shenjtë” ndersa ju e keçinterpetoni Biblen dhe nuk pagëzoni ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit Shenjtë. Andaj sigurisht se njerëzit edhe mund të reagojnë negativisht ndaj jush kur ju mohoni Fjalen e Krishtit, porosinë e Zotit të gjallë.
    Ju vertetë shkoni derë në derë por predikoni blasfemi.






    Nuk është e vertetë se ju nderoni Jezusin, por ju jeni anti-Krishti për të cilët flet Bibla.




    Prap po keçinterpeton! A ke pergjegjsi fare ti ore? Pali thote se , “me ane te tij,(Jezusit) apo ( Fjales, pra - Jezusit) u krijua gjithshka”. Sa te mbrapsht jeni, si nuk keni turp të thuani ato që nuk janë. Çudi per besë






    Jeni te kuptuar qe ne kohen kur Jezusi e mori natyren njerzore! Ai paralojmroj se do të ketë “ujç të veshur në lëkur te deles”, poashtu edhe Gjoni ne letren e pare tha se Anti Krishti është afër, pra ju jeni ata. Zoti paste mëshirë për ju. “Fali o At se nuk dinë çbëjnë”.


    I keni hypur Kalit mbrasht ju deshmitarët e prralles. Un kam patur shumëher takime me deshmitarët si ti, bile shumë her. Më kan ardhur disaher në shtepi dhe secilen her i kam pritur mirë. Kur kemi biseduar rreth kesaj teme ka ndodhur krejt dita ka kaluar debat, por kot. Kam marrur pjesë edhe në vendtakime ku mblidhen këta. Nuk ka diçka tjeter në këta njerez pos keçinterpetues të Bibles, mashtrues të vetevetit dhe mohues të Krishtit. Jeni në kundershtim me atë që është e VERTETA, JEZUSIN ZOT.

    toni

    hahahahahahahahahaha kisha degjuar per persona te tille por te bisedoja nuk me kishte rastisur kurre.
    Nejse lol s'ka faj ti por ai qe thuhet tek 2Korintasve 4:4
    Pa koment

  19. #99
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    hahahahahahahahahaha kisha degjuar per persona te tille por te bisedoja nuk me kishte rastisur kurre.
    Nejse lol s'ka faj ti por ai qe thuhet tek 2Korintasve 4:4
    Pa koment
    Driniluka ke gje me temen ne fjale??

  20. #100
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    hahahahahahahahahaha kisha degjuar per persona te tille por te bisedoja nuk me kishte rastisur kurre.
    Nejse lol s'ka faj ti por ai qe thuhet tek 2Korintasve 4:4
    Pa koment

    Jo nuk eshte per te qeshur por per te qajtur. Bene mire me kete postim, vertete mu bë qefi kur ti vet deshmove se jeni grup njerezish qe keqinterpetoni Biblen. E epra, kjo eshte edhe ajo qe un e thash ne shkrimin e mesiperme ne te cilin ty tu nshue te "qeshurit"; ju i shkurtoni rreshtat e Shkrimit Shenjtë e mazamakeq per ju. Ja ne vijim do te lexojme se qka thot rreshti te cilin ti e ke cunguar. Tjeterher kur te citoni nga Shkrimi i Shenjtë mos e hjekni as ni germe sepse e din se qfar mallki eshte caktuar per ate qe i shton apo mungon Bibles.

    Letra e 2 të e Korintasve "4:4" jo sikurse ti ke cituar por: Letra e 2 të e Korintasve 4; 1-6, pra komplet pa nderprerje.


    Të lexojmë:

    1 E pasi Hyji, prej mirësisë së vet, na pajisi me këtë shërbesë hyjnore, këndej edhe nuk na lëshon zemra.
    2 Përkundrazi, duke mos përdorur mënyra shtiarake turpëruese, duke mos jetuar me dinakëri, ne nuk e shtrembërojmë fjalën e Hyjit, por, përkundrazi, duke shfaqur të vërtetën, i porositemi çdo ndërgjegjeje të njerëzve para Hyjit.
    3 E nëse, megjithatë, Ungjilli ynë mbetet i mbuluar, është i mbuluar vetëm për ata që dënohen,
    4 për ata që nuk besojnë, të cilëve hyji i kësaj bote ua mori mendtë që të mos i ndriçojë drita e Ungjillit të lavdisë së Krishtit që është figura e Hyjit.
    5 Sepse ne nuk predikojmë vetveten, por Jezu Krishtin Zot, ndërsa vetveten e shpallim shërbëtorët tuaj për dashuri të Jezusit.
    6 Sepse, Hyji që tha: “Prej errësirës le të shndrisë drita!”, ai ndriti në zemrat tona, që të shkëlqejë njohuria e lavdisë së Hyjit në fytyrën e Krishtit.





    Tani mund te vazhdojna me temen dhe aty ku ka mbetur:

    deshmuesi
    Driniluka ke gje me temen ne fjale??
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

Faqja 5 prej 12 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A janë Dëshmitarët e Jehovait një sekt ose kult?
    Nga coptic në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 547
    Postimi i Fundit: 02-03-2010, 22:22
  2. Vetëvritet 11-vjeçarja besimtare
    Nga GiSHteZa në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 64
    Postimi i Fundit: 11-02-2009, 08:46
  3. Dëshmitarët e Jehovait dhe vetvrasja
    Nga Arrnubi në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 30-12-2008, 06:38
  4. Deshmitarja e Jehovait vret veten ?
    Nga Arrnubi në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 44
    Postimi i Fundit: 22-12-2008, 22:26
  5. Për dëshmitarët e Jehovait
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 23-12-2006, 17:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •