Close
Faqja 4 prej 12 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 221
  1. #61
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    E para sipas bibles kur i referohet krijes ne pergjethsi eshte cdo gjenje e gjall (shpirt) qe mer frym edhe ne disa raste i referohet njerezve si Krijesa tokesor edhe ne te tjera Engjejve si Krijesa qejllore.
    Pyetjen e dut nuk ta kuptoj edhe mir
    Edhe me Adamin qejllor edhe ate tokesor sipas bibles Jezui eshte ai qejllor ose si i referohet ndrysha Admi i fundit.
    Edhe a mund te me thuas se perse mi bere keto pyetje?
    Ju faleminderit Driniluka per prononcimin qe dhe ndaj pyetjeve qe une ju drejtova. Me lejo tju them se perse ju drejtova keto tri pyetje. Besimi ne Krisht nuk eshte thjesht cfare njerzit na ofrojne per te besuar. Besa ne Krisht eshte nje fakt real ne jeten dhe mardhenien e besimtarit me Krijuesin. La te vijme tek pyetja e pare, qe une ju drejtoj, e cila eshte:
    " Cfare kupton ti ...me fjalen krijese."
    E pranoj disi pergjigjen tuaj, por mendoj se nuk ke dhene plotesisht pergjigjen e duhur. Kur une pyes per krijesen, gjithmone ne qender kam krijesen njerzore, pasi per te dhe po flasim. Cfare bibla na deshmon rreth krijeses Njeri?
    Ne librin e Zanafilles Zoti Perendi na jep ne nje menyre te thjeshte, se si u krijua kirjesa njeri, e cila ishte e vecante dhe me e perzgjedhur se krijesat e tjera ne kete bote. Po keshtu Perendia na tregon dhe renien e krijeses nen denim te mekatit. Apsotulli Pal tek letra e romakeve na deshmon se, e GJITHE KRIJESA njerzore ra nen denim te mekatit. Cfare na tregon ky fakt ? Nese per nje moment do te themi se Jezusi eshte krijuar, pavaresisht se sa qindjra vjet apo mijeravjet si D.e Jehopves pretendojne, kjo do te na coje para nje deshmije me pasoja katastrofike. Perse e them kete. Kete e them sepse Krijesa eshte e mbyllur nen denim te mekatit. Pra kur themi "krijese", nuk mund ta imagjinojme ate jashte ketij realiteti.
    Apsoutlli Pal po tek letra e romakeve na jep nje fakt qe eshte shume bindes dhe qe na ndihmon te njoihim ne thlb se cdo te thote krijese dhe Krijues.
    Pali thote se, disa njerz rane ne denim edhe me te madh, sepse i sherbyen dhe adhuruan krijesen dhe jo Krijuesin. Pra midis krijeses dhe Krijuesit ka nje dallim dhe pozita te tejskajshme. Le te vijem para faktit qe D.e Jehoves predikojne rreth Personit Jezus Krisht. Ju thoni se JEzusi eshte krijuar prej Perendise. E gjithe bibla ne te gjitha reshtat e saj na jep deshmine me te forte ku na tregon se Jezusi eshte LINDUR dhe jo krijuar. Isaia ne profecite e tij thote , nje femije na ka lindur.. engjelli Gabriel i tregoi Maries rreth Lindjes se Jezusit. Pra ka e plot profeci te tjera ku deshmohet qarte se njeriu Jezus Krisht, eshte i lindur dhe jo i krijuar. Por une i mbetem besnik fjales se Palit tek romaket, ku thtote se , Perendia i dorezoi te liqte ne epshet e tyre, sepse adhuruan krijesen dhe jo Krijuesin. Fakti qe kemi rreth pesonit Jezus Krisht na deshmon se, Jezusin e Adhuruan te gjithe apostujt, duke i then ZOt e Perendi. Po keshtu kemi faktin qe Jezusi asnjeher nuk i ndaloi qe ta adhurojne. Ketu jemi para pergjegjeise qe ka cdo i krishtere ne lidhje me Jezus Krishtin. Ne lijgin e Perendise dhen Mojsiut, thuhet se, nuk duhet te adhuroni asnje krijese. Pra Apostujt ishin njerz qe jetonin nen ligj, dhe nuk mudn te shkelnin lgijin e Perendise, duke e adhurar Krishtin. Por meqense Pjetri, Pali, dhe te gjithe dishepujt e adhuruan Jezusin, dhe Ai e pranoi qe i njejti adhurim qe behej per Atin te behej edhe per ate, atehere: kush jam une qe te mendoj ndryshe???
    Tani vije tek doktrina e D.Jehovas, e cila meson se Jezusi ishte krijese. Pyetjet qe ngrihen para nje besimtari jane: A meson fjala profetike ne bible qe te adhurosh krijesen? A e ndaloi Jezusi adhurimin qe i behej atij?? Por nese Jezusi e lejoi adhurimin ndaj tij, atehere a eshte e drejte dotrkina qe meson se Jezusi eshte krijese?
    I nderuar Driniluka. Keto pyetje jane shume fondamentale ne jeten tende, pasi nga kjo njohuri qe ti krijon mbi Jezusin, varet e gjithe perjetesia jote. Asnjehere mos mendo se mesuesit e tu do te te tregojne drejt ket fakt, sepse fakteqesisht ata nuk njohin pesonalisht Jezus Krishtin . Lejo Perendine Zotin Krisht te te flase permes Fryems se tij te Shenjte, ne fjalen profetike te bilbles.

    Le ta shohim per nje moment Jezusin si nje krijese, ashtu si D.Jehoves pretendojne, dhe ta ballafaqojme me ate cka Ai ishte ne te vertete.

    Meqense bibla eshte nje liber i frymezuar nga Fryma e Perendise, natyrisht qe ne i besojme deshmise qe kjo fjale e shkrojtur ne bibel na meson dhe zbulon.
    Nje nga ungjijte ku D.Jehoves nuk e pelqejne eshte ungjilli pas Gjonit. Qysh ne krye te ungjillit Gjoni Deshmitar na deshmon rreth Personit Perendi , Zotit Krisht. Ai thote se, Fjala Ishte Perendi.....
    Une kam jetuar per nje kohe ne Greqi, dhe atje u njoha me disa deshmitare te Jehoves, dhe kam biseduar gjere e gjate me ta. Deshmitaret e Jehoves pretendojne se, simbas tyre ne origjinal thuhet: Fjala Ishte nje Perendi. Se pari te deshmoj me pergjegjesi se ne origjinal thuhet: "Fjala ishte Perendi".Por e megjithate lete mendojme si ju per nje moment. Ju deklaroni dhe thoni se, "Fjala ishte nje Perendi", atehere nje besimtar i cili ka pak gjykim, ben kete konkluzion: D.e Jehoves ne fillim me mesojne te besoj se JEzusi eshte nje "KRIJESE", dhe me pas me mesojne te besoj se ai eshte "NJE PERENDI". Pra pyejta me thelbesore qe ngre nje besimtar para nje fakti kaq flagrant dhe kontradiktor eshte: Cfar eshte JEzusi ne realitet: Perendi apo krijese? Nese ju thoni se ai eshte krijuar, kjo e kundeshton totalisht vargun e pare tek Gjoni, ku ju e pranoni dhe thoni se Fjala ishte nje Perendi. Te ftoj te mendohesh me pergjegjesi para Perendise per ate se cfare perzgjedh dhe beson.
    Pyetja e dyte: Cfare eshte Jzus Krishti per ju?
    Mendoj se shtjellimi i pyetjes se pare na ndihmon qe te jemi me konkret ne pergjigje te kesaj pyetjeje.
    Une si besimtare ne Krisht deshmoj dhe them: Jezusi eshte Zoti Perendi, Krijuesi i gjiethesise dhe Sheptimtiari im. Por ju qe kini nje paqartesi dhe njohuri jo te plote rreth Jezusit, natyrisht qe me kundershtoni. Ateher ku e marim dhe mesojme te VERTETEN? Natyrisht qe eshte Fryma e Shenjte, Ai i cili na zbulon dhe themelos ne Krishtin Jezusi. Le te ndalemi tek nje deshmi qe Jezusi deshmoi rreth vetes se tij. Filipi e pyeti Jezusin dhe kerkoi prej Jezusit qe ti zbulonte Atin Perendi. Te ftoj i nderuar driniliuka qe te vendosesh veten tende ne personin e Filipit. Pyetjet me thelbesore qe une ngre jane:

    1-Perse Filipi e kerkoi nga Jezusi mundesine per te PARE Atin Perendi?
    2-CFare ishte JEzusi per Filipin?
    3- CFare mundesi kishte Jezusi, ne menyre qe ti tregonte Filipit Atin Perendi ?
    4-Perse Filipi mendonte dhe besomte, se VETEM Jezusi mud ti zbulonte Atin?
    5- Si e priti Filipi pergjigjen dhe zbulesen qe JEzusi i dhe per Atin?
    Qe te vendosesh vetveten ne vend te Filipit, natyrisht qe duhet te jesh plotesisht ne parametrat dhe mardhenien qe Filipi kishte me Zotin Jezus. Pra nese nuk e beson plotesisht Krishtin ashtu si Filipi, natyrisht qe kurre nuk do te maresh zbulesen e plote rreth Perendise Jahve. Por lete shohim se cfare i tha Jeuzsi Filipit.

    " Kaq kohe jam bashke me ju, dhe sme ke njohur Filip?"

    Pyetja eshte: Cfare duhej Filipi te njihte tek Personi Jezus Krisht? Po keshtu kjo pyetje eshte dhe per te gjithe ne qe besojme ne Krishtin. Cfare Jezusi kerkon konkretisht qe ne te njohim ne Personin e tij?
    I ndreuar driniluka, kate pyetje duhet tja drejtoni konkretisht vetes tende. Cfare Jezusi kerkon qe te SHOHESH ne te. Nese Filipi do te mendonte simbas doktrines suaj, ateher ai duhej ti thoshte Jezusit keshtu: e di Jezusi, ti je i krijuar si mua, i kufizuar brenda kufijve te krijeses, mekatar, i dobet, dhe i vdekshem. Por a eshte ne fakt keshtu?? A ishte JEzusi nje krijese? A mundet krijesa ( filipi) ti kerkoje krijeses( simbas jush Jezusit) qe ti zbuloje Atin? Po te qe keshtu atehere Filipi mund ti drejtohej edhe Gjonit apo Pjetrit, dhe te kerkonte prej tyre qe ti zbulonin per te pare Atin, por Filipi nuk e beri. Perse? Perse ai ju drejtua Jezusit? Pra pyetja eshteush ishte Jezusi per te? Natyrisht qe nuk ishte nje krijese e mjere nen mekat ashtu si Pjetri, Gjoni apo dhe ne. Per Filipin Jezusi ishte Zot, dhe meqnese Jezusi deshmonte se erdhi prej Atit Perendi, ateher Filipi kerkoi prej Birit qe te njohe dhe te SHOHE Atin Perendi. Cfare i tha Jezusi per kete?

    " Ai qe me ka pare mua ka pare Atin, ateher si me thua na trego Atin?"

    Ne pergjigjen e Jezusit eshte e shpallur plotesisht e Verteta, por per ata sy dhe veshe qe njohin ne thelb se kush eshte Zoti Jezus Krisht.
    Le te ndalemi ne pjesen e pare te vargut ku Jezusi thote:

    "Ai qe me ka pare mua....."

    Pyetja eshte: per cfare SHIKIMI flet Jezusi rreth Personit te tij?? Nuk mendoj se Jezusi flet ketu per pamejn e tij fizike, ne kendveshtrimin e krijeses. Pasi ai ishte plotesisht nje njeri i zakonshem, si ty e mua. Pra ka rendesi fondamentale te ndalesh ne keto fjale te Jezusit dhe te kerkosh konrektish se cfare kerkon Jezusi te shikosh ne te. Jezusi kerkon te Shohim personalisht Perendine ne te. Kjo eshte i gjitha cka Jezusi kerkon, qe Filipi te shohe ne te. Nese do te behej fjale thjesht per nje shikm fizk te krijeses, ne kete njohuri qendronin farisnjte, te cilet e akuzonin Jezusin sepse ai barazonte veten me Perendine "UNE JAM". Gjithemone Jezusi kur vinte puna per te deshmuar rreth Pesonit te tij, Ai ju thoshte farisenjve: "UNE JAM". Pra Ai e deshmonte veten e tij me emrin, qe Perendia i dha Mojsiut per tju deklaruar iziraiiteve ne Egjypt. As nje krijese deri me sot nuk ka mundur te deklaroje vetveten me merin e Perendise "UNE JAM". Vetem Jezusi e beri kete deshmi. Perse? Ky fakt i indinjoi farisenjte dhe kreret e izraelit, duke mare vendim qe ta vrasin Krishtin ne kryq, pe faktin madhor sepse ky, njie zbatharak, simbas tyre, e deklaron veten e tij Perendia UNE JAM.
    Kam dhe plot e plot fakte, i nderuar driniluka, per te te treguar rreth Personit Jezus Krisht, por mendoj se keto jane mjaft. Qellimi im nuk eshte te te mbush mendjen apo te te kthej mendjen rreth besimti qe ti ndjek. Une dua tju vendos ne nje pozite te tille, prej ku ti te ballafaqohesh me Krishtin, dhe te ndjesh pergjegjesi para Perendsie, rreth vendimit dhe besimit qe ndjek. Cdo gje eshte ne doren tuaj. Une te ftoj te shohesh me kujdes te gjitha keto zbulesa qe Perendia na dha ne kete bisede, si e vetmja menyre per te pare dhe njohur Krishtin.

    D.eJehoves, pergjigjen e Krishtit dhene Filipit, e interpretojne ne nje menyre krejt te gabuar, permes nje shembulli po dhe kaq te gabuar. Ata marin kete shembull dhe thone:

    A mund te thote djali juaj se, kush me ka pare mua ka pare atin tim?

    Dihet se njerzist jane te ndryshem dhe secili eshte origjinali i vetes se tij. Pra pare ne kete kendveshtrim askush nuk mudn te thote nje pergjigje te tille. Ajo qe duhet thene eshte se, Jezusi nuk foli ne kete aspket te shikimit. Filipi deshironte te shihte nje QENIE suprme, e cila nuk mund te preceptohej prej tij. Pra eshte njesoj sikur te une te ndodhem ne nje planet tjeter, ku nuk e njohin krijesen njeri, dhe tju flas krijesave reth atit tim. Dhe ata do te me pyesin: Na e rrefe atin tend, se si ai eshte? Natyrsht qe une do tju them: ai eshte keshtu si mua, pra kush me sheh mua ka pare atin tim, dmth krijesen NJERI. Permes ketij shembulli pak fantastik, te tregoj i nderuar driniluka, se ky eshte dhe kendi i zbuleses se Jezusit rreth Atit te tij Perendi.
    Mendoj se u zgjata pak, por jeni i mirepritur te diskutiojme se bashku, gjithmone te kuptosh se qellimi im eshte , te te jap nje mundesi per te perzgjedhur drejt mbi besen tende ne Krishtin.
    Ps. Pyetjen e trete do ta tratoj me vone , nese deshiron.
    Jezusi vdiq per te gjithe ne kryq. Amin

  2. #62
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Prandaj hidhini nje veshtrim rrethe rrotull ter keto luftra qe po behen sa besimtar po shkoj ne luft nga cdo lloj besimi si myslyma edhe te krishter edhe hinduist edhe budist edhe te tjera fesh, te vetmit qe kan ndenjtur larg jan Deshmitaret e Jehovait edhe per kete te dali ndonjri qe ta kundershtoj.
    Luften askush nuk e deshiron, sidomos te krishteret por kur te imponohet duhet edhe me e kap armen edhe me i mbrojt jeterat e njerzve qysh po mundohen sot amerikanet me e mbrojt popullin irakien e para njo tete vjete te krishteret amerikane kane mbrojtur popullin e Kosoves edhepse me popullsi shumice myslimane, e jo me lon qiftin e sulltanave e Bin Ladenit, Sadamit e Millosheviqit, Hitlerit etj. me shkatrru dhe te tallen me jeterat e njerzve. Asnje i krishter sot ne bote nuk lufton per besim sepse kete e ka ndaluar Jezusi por nuk do te thote se te krishteret nuk kane te drejte te mbrojne jeterat, familjet dhe atdheun por edhe jeterat e jo-te krishtereve kur sulmohen nga bandat fetare terroriste dhe terroriste tjere.

    te gjitha te mirat
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 12-02-2008 më 07:33

  3. #63
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Luften askush nuk e deshiron, sidomos te krishteret por kur te imponohet duhet edhe me e kap armen edhe me i mbrojt jeterat e njerzve qysh po mundohen sot amerikanet me e mbrojt popullin irakien e para njo tete vjete te krishteret amerikane kane mbrojtur popullin e Kosoves edhepse me popullsi shumice myslimane, e jo me lon qiftin e sulltanave e Bin Ladenit, Sadamit e Millosheviqit, Hitlerit etj. me shkatrru dhe te tallen me jeterat e njerzve. Asnje i krishter sot ne bote nuk lufton per besim sepse kete e ka ndaluar Jezusi por nuk do te thote se te krishteret nuk kane te drejte te mbrojne jeterat, familjet dhe atdheun por edhe jeterat e jo-te krishtereve kur sulmohen nga bandat fetare terroriste dhe terroriste tjere.

    te gjitha te mirat
    Realiteti është se nuk ka justifikimpër të shukar në luftë (Mateu 26:51,52), qoftë ajo ekonomike apo politike, Se për ata që kan nje besim të vërtet nuk kan dyshime për gjëra të kota edhe pjesmarrja në luftë edhe përzierja në politik ëshë në kundërshtim me ligjte e Perëndis.

  4. #64
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Nuk predikojn Deshmitaret e Jehovait vetvrasjen
    perkundrazi, ata predikojn se duhet te kemi respekt per veten edh jo ta demtojm
    duke pir alkoohol te tepert duhan ose narkotik e ku ta di une shum e shum gjera te tjera qe bej dem per trupi.

    At'her kur paskan ka respekt per jeten si mund te predikoj vetvrsaje qe nuk ka asnje lidhje me fjalen e Perendis Biblen?
    Prandaj hidhini nje veshtrim rrethe rrotull ter keto luftra qe po behen sa besimtar po shkoj ne luft nga cdo lloj besimi si myslyma edhe te krishter edhe hinduist edhe budist edhe te tjera fesh, te vetmit qe kan ndenjtur larg jan Deshmitaret e Jehovait edhe per kete te dali ndonjri qe ta kundershtoj.
    .
    e ke me te drejt ketu....
    quditem qe fillimi qenka ne mesjet e ende nuk pranohet si fe por si sekt...kur te gjitha fet bazen e kan te njet por kan disa dallime apo permirsime .....
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  5. #65
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Teologjia e Kulles se Rojes? Paganizem i klasit te pare

    1. Jehovai nje Zot
    2. Jezusi nje zot i krijuar nga Jehovai

    = politeizem.

    Bibla thote se ka Nje Zot Trini, Kulla e Rojes thote se kjo eshte doktrine pagane (pa prova), asnje teolog dhe asnje enciklopedi sekulare nuk thote se Trinia eshte doktrine pagane. Nuk ka as edhe nje prove te vetme qe kjo doktrine (Trinia) eshte huazuar nga nje besim tjeter.

    Sa eshte e logjikshme per nje besimtar monoteist logjika e ketij sekti te rreme se Zoti ka krijuar 'nje zot'?
    A eshte nje prove per mendjen njerezore misteri i paspjegueshem i Trinise ne menyre intelektuale se nuk eshte shpikur nga mendja njerezore?

  6. #66
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    1. Jehovai nje Zot
    2. Jezusi nje zot i krijuar nga Jehovai

    = politeizem.

    Bibla thote se ka Nje Zot Trini, Kulla e Rojes thote se kjo eshte doktrine pagane (pa prova), asnje teolog dhe asnje enciklopedi sekulare nuk thote se Trinia eshte doktrine pagane. Nuk ka as edhe nje prove te vetme qe kjo doktrine (Trinia) eshte huazuar nga nje besim tjeter.

    Sa eshte e logjikshme per nje besimtar monoteist logjika e ketij sekti te rreme se Zoti ka krijuar 'nje zot'?
    A eshte nje prove per mendjen njerezore misteri i paspjegueshem i Trinise ne menyre intelektuale se nuk eshte shpikur nga mendja njerezore?
    *mesia4ever* me par qe te bejm nje bisede meso njeher se ke mund te quajm Zot car do te thote Perendi edhe mbi te gjitha me jep nje varg Biblik qe te referoj qe ekziston Triniteti edhe une do te gjtj foto edhe shume gjera te tjera qe ta vertetoj ty edhe kujdo tjeter qe Triniteti ka qen shume koh me par ne fete e rreme(Paganet)

  7. #67
    Inxhinier Maska e albani1
    Anëtarësuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840
    LLOGJIKA E THJESJT NJERZORE TE CON ATJE SE TRINITETI ESHTE PAGANIZEM E IDHUJTARI
    Me vjen vertet keq per keto shprehje anti kristiane
    Logjika e dobet dhe e ulet e njeriut te con aty
    Por logjika e shendetshme e Perendise dhe e bibles te con ne ate se Perendia eshte Trinitet bibla e thote shume qarte kete vet Jezusi madje keshtu qe nuk ka diskutim per kete.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Peniel : 13-06-2008 më 13:23
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

  8. #68
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga albani1 Lexo Postimin
    Me vjen vertet keq per keto shprehje anti kristiane
    Logjika e dobet dhe e ulet e njeriut te con aty
    Por logjika e shendetshme e Perendise dhe e bibles te con ne ate se Perendia eshte Trinitet bibla e thote shume qarte kete vet Jezusi madje keshtu qe nuk ka diskutim per kete.
    Une qe po te themn qe triniteti nuk e ka zanafillen ne Skrimet e Senjta (Bibel) nuk e them se keshtu mu shkrep ose kete me kan mesuar por kam ber kerkime edhe fillimet e trinitetit jan rreth 2000 vete edhe me shume para Jezu Krishtit kurse ne Krishterim ideja qe Jezui ishte Perendija eshte futur diku aty nga mezi i shekullit te 3-te por jo e Trinitetit kurse trini eshte futur me von edhe kete si ta thash e thon te gjithe ata qe meren me studime te tjera edhe per keto ka fakte
    Por ti me jep nje shkrim qe ta vertetoj kete ashtu si te jap une shume shkrime qe shkruhet: Une jam Jehovai(Perendia) edhe jam nje i vetem edhe adhurimin tim nuk jua jap idhujve. Ose : Ne ditet e fundit do ta marin vesh te gjith se une jam Jehovai edhe te gjitha kombet do te mesojne per emrin tim.Ose vet jezui tha qe do te shkoj tek Ati se Ai eshte me i math se mua edhe une bej car me thot Ai. Kurse per Frymen e shenjet nuk yhuhet ne asnje vend ne Bibel ku te thoj se eshte nje forem perendije.
    Por per me shume kontaktni me nje Deshmitare te Jehovait edhe beni nje bised me ata.

  9. #69
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Une qe po te themn qe triniteti nuk e ka zanafillen ne Skrimet e Senjta (Bibel) nuk e them se keshtu mu shkrep ose kete me kan mesuar por kam ber kerkime edhe fillimet e trinitetit jan rreth 2000 vete edhe me shume para Jezu Krishtit kurse ne Krishterim ideja qe Jezui ishte Perendija eshte futur diku aty nga mezi i shekullit te 3-te por jo e Trinitetit kurse trini eshte futur me von edhe kete si ta thash e thon te gjithe ata qe meren me studime te tjera edhe per keto ka fakte
    Por ti me jep nje shkrim qe ta vertetoj kete ashtu si te jap une shume shkrime qe shkruhet: Une jam Jehovai(Perendia) edhe jam nje i vetem edhe adhurimin tim nuk jua jap idhujve. Ose : Ne ditet e fundit do ta marin vesh te gjith se une jam Jehovai edhe te gjitha kombet do te mesojne per emrin tim.Ose vet jezui tha qe do te shkoj tek Ati se Ai eshte me i math se mua edhe une bej car me thot Ai. Kurse per Frymen e shenjet nuk yhuhet ne asnje vend ne Bibel ku te thoj se eshte nje forem perendije.
    Por per me shume kontaktni me nje Deshmitare te Jehovait edhe beni nje bised me ata.


    Përderisa gjithçka shkruhet në Bibël, përse na nevojitet një njeri i dogmës tënde të na sqarojë? Ti thua bjeri vetes me pushkë.


    Fillimi i Ungjillit sipas Gjonit ka pikërisht si arsye të shkrimit të tij sqarimin lidhur me hyjësinë e Krishtit. Lexo kapitullin e parë të tij. Kur nxënësit i kërkuan Krishtit tu tregonte Atin, Ai u përgjigj: Kush më ka parë mua ka parë Atin. Dhe së fundmi premtimi i Atit për të gjithë besimtarët ardhja e Frymës së Shenjtë që do të jetë me besimtarët deri në mbarimin e kësaj epoke. Lexoje më me vëmendje Biblën dhe do shikosh shumë përgjigje brenda saj.


    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  10. #70
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    *mesia4ever* me par qe te bejm nje bisede meso njeher se ke mund te quajm Zot car do te thote Perendi edhe mbi te gjitha me jep nje varg Biblik qe te referoj qe ekziston Triniteti edhe une do te gjtj foto edhe shume gjera te tjera qe ta vertetoj ty edhe kujdo tjeter qe Triniteti ka qen shume koh me par ne fete e rreme(Paganet)
    Po a?! Trinia ne fete pagane?! Ma ofro nje fakt ose argument sa me shpejt. Kush ka marre nga paganizmi?

    http://www.theyuinon.com/articles/images/ra.jpg

    http://reformationnation.files.wordp...-ra-symbol.jpg

    http://kjvonly.net/images/early_watch_tower_cover.jpg

    Shikoni se e gjeni veten ktu dikun... masoneria...

    http://heedtheword.net/images/masonmap.jpg

    E kujt i pershtatet kjo me se miri... at revisten qe e keni 'Zgjohuni', se pari vlen ajo fjale vlen per kultin Kulla e Rojes.

    http://www.truthnet.org/Christianity...ess6/later.gif

    Kalo mire

  11. #71
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Po a?! Trinia ne fete pagane?! Ma ofro nje fakt ose argument sa me shpejt. Kush ka marre nga paganizmi?

    http://www.theyuinon.com/articles/images/ra.jpg

    http://reformationnation.files.wordp...-ra-symbol.jpg

    http://kjvonly.net/images/early_watch_tower_cover.jpg

    Shikoni se e gjeni veten ktu dikun... masoneria...

    http://heedtheword.net/images/masonmap.jpg

    E kujt i pershtatet kjo me se miri... at revisten qe e keni 'Zgjohuni', se pari vlen ajo fjale vlen per kultin Kulla e Rojes.

    http://www.truthnet.org/Christianity...ess6/later.gif

    Kalo mire
    Po shikoj qe paske ber nje kerkim ne te shkuaren edhe ke ber shume mir se gjerat qe na thon duhet te ken edhe baze te fort per tu besuar apo jo?
    Por mos harro nje gje se ti vet personalisht ke pasur me leximin e par njohuri 100% apo pasi e ke studiuar nje tem,lend ose dicka tjeter per shume koh? Lexoje edhe Biblen shume here medito rreth asoa se edhe ty do te vij njohuria, edhe ka dicka qe Deshmitaret e Jehovait nuk e mohojne ato qe kan then ose ti fshejne, si bejne shume fe te tjera qe nuk po te them shume gjera por vetem nje qe e kan hequr pa pik turpi emerin e Perendis nga vete Bibla edhe e kan futur njerezimin aq thelle ne erresir frymore sa edhe njeriu me me logjik i duket e pa besushme e verteta. Por lexo GJONI 8:32 medito rreth asaje edhe rreth Danielit 12:8 bej edhe nje lutje Perendis duke perdorur Emerin e tij se edhe vet Pavli tek romaket kete tha : Por vetem ai qe THERRET EMERIN I PERENDIS (JEHOVAIT NE ORGJINAL) DO TE SHPETOJ edhe te jesh i sigurt qe do te vij edhe ty ndima per te mar njohurin e saket.

  12. #72
    i pavdekshem Maska e mystery-guy
    Anëtarësuar
    16-08-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    63
    Te them te drejten, nuk i lexova te gjithamesazhet se pertoja, por dua te them dy fjale...!

    Une e kam studjuar si fe, kete te deshmitareve te Jehovait dhe ne pergjithesi disa rregulla i kane te mire llogjikuara! Psh: puna e mos lutjes ne fogure e monumente, nderkohe qe bibla katolike e thote vete dhe llogjikisht eshte ideja se nuk ke pse ti lutesh nje statuje guri, kur nderkohe mund ti flasesh personalisht (kuptohet, nepermjet krishtit) zotit. Lutja eshte dicka intime qe mvaret vetem nga sasia e besimit.

    Tashi e vetmja gje qe nuk kuptoj eshte se pse vullnetaret deshmitare shkojne shtepi per shtepi qe te kthejne sa me shume te "humbur" ne rruge te mbare nderkohe qe do pranohen vetem 144 000 ? Perse eshte dhene ky numer nderkohe (qe sipas mendimit tim) anetaresia ne kete fe eshte me e madhe se ky numer!

    Ku eshte epiphania ketu?
    Ndryshuar për herë të fundit nga mystery-guy : 09-08-2008 më 07:05
    Lux Aeterna....!

  13. #73
    Hibernated
    Anëtarësuar
    14-07-2008
    Postime
    97
    Citim Postuar më parë nga mystery-guy Lexo Postimin
    Te them te drejten, nuk i lexova te gjithamesazhet se pertoja, por dua te them dy fjale...!

    Une e kam studjuar si fe, kete te deshmitareve te Jehovait dhe ne pergjithesi disa rregulla i kane te mire llogjikuara! Psh: puna e mos lutjes ne fogure e monumente, nderkohe qe bibla katolike e thote vete dhe llogjikisht eshte ideja se nuk ke pse ti lutesh nje statuje guri, kur nderkohe mund ti flasesh personalisht (kuptohet, nepermjet krishtit) zotit. Lutja eshte dicka intime qe mvaret vetem nga sasia e besimit.
    Krishti nuk eshte ndermjetes ne lutjen kur ti i drejtohesh Zotit tend.
    Ashtu sic shkruhet ne Bibel, ne momentin qe Jezus Krishti vdiq ne kryq, veli i tabernakullit qe te ndan nga vendi i te shenjtit te te shenjteve u nda ne dy pjese.
    Pikerisht Jezusi e cliron besimtarin nga sakrifikimi i qingjit si ritual taksativ per te perfituar ndermjetesimin me Zotin sic behej ne kohet e vjetra, ai eshte "Qingji i Zotit", Pashka e Zotit, nje here e pergjithmone.
    Ne kete kontekst, prania ne kohet e sotme e figures se ndermjetesit, pare kjo me shume tek figura e Papes (madje duke filluar qe nga ai prifti te cilit i rrefehen mekatet), ose edhe tek e Kryepriftit ne kishat Orthodhokse, tregon regres ne kete religjion, pare kjo ne raport me misionin e Jezus Krishtit.
    Nderkohe qe Jezusi ndan velin per te komunikuar drejteperdrejte me Zotin, ndermjetesit ne menyren me te pacipe, me abuzuese, ne kundershtim, ne mosrespektim te misionit te tij, u imponojne besimtareve ndemjetesine.
    Ndermjetesia eshte shpikur nga paria e religjionit, per ta mistifikuar ate, per ta bere te papaksesueshem lutjen e drejteperdrejte per masen e gjere, dhe sigurisht edhe per te perfituar materialisht ne kurriz te besimtareve te thjeshte.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kanan : 10-08-2008 më 16:20

  14. #74
    i/e regjistruar Maska e landi45
    Anëtarësuar
    10-04-2008
    Postime
    1,711
    kam nje ide per deshmitaret e jehovait pse nuk shperndajne dhe posten keto kur u bien e dyrve nje rruge e dy pune se fundja ekonomi tregu eshte

  15. #75
    Inxhinier Maska e albani1
    Anëtarësuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840

    Vargun qe ke permendur ti do te ta shpjegoj

    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Une qe po te themn qe triniteti nuk e ka zanafillen ne Skrimet e Senjta (Bibel) nuk e them se keshtu mu shkrep ose kete me kan mesuar por kam ber kerkime edhe fillimet e trinitetit jan rreth 2000 vete edhe me shume para Jezu Krishtit kurse ne Krishterim ideja qe Jezui ishte Perendija eshte futur diku aty nga mezi i shekullit te 3-te por jo e Trinitetit kurse trini eshte futur me von edhe kete si ta thash e thon te gjithe ata qe meren me studime te tjera edhe per keto ka fakte
    Por ti me jep nje shkrim qe ta vertetoj kete ashtu si te jap une shume shkrime qe shkruhet: Une jam Jehovai(Perendia) edhe jam nje i vetem edhe adhurimin tim nuk jua jap idhujve. Ose : Ne ditet e fundit do ta marin vesh te gjith se une jam Jehovai edhe te gjitha kombet do te mesojne per emrin tim.Ose vet jezui tha qe do te shkoj tek Ati se Ai eshte me i math se mua edhe une bej car me thot Ai. Kurse per Frymen e shenjet nuk yhuhet ne asnje vend ne Bibel ku te thoj se eshte nje forem perendije.
    Por per me shume kontaktni me nje Deshmitare te Jehovait edhe beni nje bised me ata.
    Perendia i thote Izraelit dhe te gjitha kombeve degjoni ketu une jam nje Perendi i vetem.
    Fjala nje i vetem ne hebraisht eshte achade qe do te thote nje njesi kolektive e vetme. Keshtu pra Perendia eshte nje njesi e vetme kolektive ku te tre personat kane te njejten natyre: Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjte.
    Te tre keta jane nje prandaj Perendia thote qe une jam nje.
    Edhe njehere po ta sqaroj se fjala nje i vetem do te thote nje njesi kolektive e vetme-achade.
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

  16. #76
    Inxhinier Maska e albani1
    Anëtarësuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840

    Smile edhe nje varg tjeter

    Tek zanafilla Perendia thote le ta krijojme njeriun sipas shembelltyres tone dhe jo sipas shembelltyres time (njejes).Dhe me poshte sqaron se njeriu u krijua sipas shembelltyres se Perendise dhe jo te engjejve keshtu qe njeriu u krijua sipas shembelltyres se Perendise por mqns thote Perendia sipas shembelltyres tone Ai fut edhe pjesetare te tjere qe sigurisht jane Biri dhe Shpirti kjo sqarohet tek vargu 1 i zanafilles 1.

    Tek letra e Apostullit Gjon letra e pare kapitulli 5 vargu 7 thuhet se tre jane ata qe deshmojne ne qiell Ati, Fjala, dhe Fryma e Shenjte dhe keta te tre jane nje.

    Lexo psalmin 45 dhe hebrenjte kapitulli1 vargu 7-8 dhe aty thuhet qarte se cthot Ati per birin.Ati per Birin thote: Ti je Perendi i fuqishem perjete dhe nuk ka dy Perendi por nje i vetem Ama jane tre persona me te njejten natyre dhe pushtet dhe keta te tre jane nje Perendi.
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

  17. #77
    i/e regjistruar Maska e Solomoni
    Anëtarësuar
    18-10-2008
    Postime
    134
    Deshmitaret e Jehovait jane sekt, te cilet nuk njihen nga shteti, ndryshe nga Katoliket, Orthodokset dhe Myslimanet. Kur disa gjera behen te fshehta, shtepi me shtepi i ngjet atyre lypsave qe kerkojne lemoshe. Por perkundrazi jemi ne ata qe kemi nevoje per Zotin ndaj shkojme dhe ne Kishe e Xhami. Sekti sekt mbetet ne fund te fundit!

  18. #78
    Zoti eshte me ne Maska e xemanuel
    Anëtarësuar
    08-04-2008
    Vendndodhja
    kosove
    Postime
    137
    Deri sa te futesh ne sekt jan si mjalti me qumeshtin por me pastaj vjen edhe vetvrasja edhe shum gjera te tjera , jan mashtrues te medhenj , paramendo ata kishin profwtizuar se Jezusi do te vinte shume kohe me perpara por ja qe nuk erdhi pastaj parashikuan shkaterimin e botes por ja qe nuk ndodhi . Jane mashtrues

  19. #79
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-05-2008
    Vendndodhja
    Oslo, Norway
    Postime
    759
    "deshmitaret e jahovait" jone ni dege (prej mijra degsh) te SIONISMIT

    kon si qellim kryesor krijimin e NJERIUT PA SHPIRT, ky njeri osht pa komb, pa fe, materialist, indiferent, pacifist, ,,,,,,,,,,,,,,,,ky osht rezerva e djallit

    Kta pretendojne PARAJSEN MATERIALISTE TRUPORE me epiqender TOKEN (ashtu si Marksistet) , ku njerezit jetojne pafundesisht duke bere femije vazhdimisht ,,,,,,,,,,,,,,,,,absurditet

    nazistet kto i futen neper kampe shfarosjeje bashke me hebrebhte dhe komunistat

  20. #80
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Une nuk po postoje ne kete forum per te prapgande por per te kuptur at qe arsyetoin qe mos te merren me theashetheme por nese takojne nje Deshmitare edhe dike qe e mbane veten per te krishtere ti ballafaqoje edhe ta shikoje se kush e perdoe me shume Biblen edhe cili mundohet ti zbatoje ato.

Faqja 4 prej 12 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A janë Dëshmitarët e Jehovait një sekt ose kult?
    Nga coptic në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 547
    Postimi i Fundit: 02-03-2010, 22:22
  2. Vetëvritet 11-vjeçarja besimtare
    Nga GiSHteZa në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 64
    Postimi i Fundit: 11-02-2009, 08:46
  3. Dëshmitarët e Jehovait dhe vetvrasja
    Nga Arrnubi në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 30-12-2008, 06:38
  4. Deshmitarja e Jehovait vret veten ?
    Nga Arrnubi në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 44
    Postimi i Fundit: 22-12-2008, 22:26
  5. Për dëshmitarët e Jehovait
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 23-12-2006, 17:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •