Close
Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 221
 1. #41
  i regjistruar
  Antarsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  639
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 15 postime
  Citim Postuar m par nga Peniel Lexo Postimin
  beatles. T mos dalim nga tema me shtje q nuk i prkasin. Sa pr krijimin kemi diskutuar mjaft dhe gjen shum material n forum dhe sidomos n Botn Shpirtrore.


  drinluka.

  Duket se je nj dshmitar i Jehovait dhe kishim pritur nj t till jo pr ta sulmuar por pr t diskutuar m gjer lidhur me kt besim t ashtuquajtur t krishter. Jemi akuzuar ne protestantt se jemi t till nga shumica megjithse e kam shpjeguar shpeshher dhe e kam sqaruar se nuk kemi t bjm me sektin e t ashtuquajturve dshmitar t Jehovait. Ju predikoni mbretrin e Perndis kt pretendoni se bni dhe ti thua se Krishti sht predikuesi i ksaj mbretrie.

  Kjo sht e sakt por mos harro se Krishti erdhi t tregoj edhe udhn pr tek kjo mbretri dhe kjo udh ishte vet Krishti. E keqja me ju sht se nga e gjith Bibla ju zgjidhni nj pjes t saj pr t vrtetuar dogmn ose m sakt msimin tuaj dhe injoroni pjesn tjetr. Duket se je i ri n Forum dhe meqnse je n nj tem q ka t bj me besimin tnd, do t desha t diskutonim gjra konkrete lidhur me besimin e krishter. Nuk e di se sa i gatshm je n lidhje me kt krkes.


  Nn Hirin e Tij,

  ns
  Un ja nje i till edhe jam krenar per kete qe kam gjetur besimin e vertet edhe nuk pres qe te me doj bota e di shum mir qe bota do me urrej ashtu sic urryen edhe Zoterin ton Jezu Krishtin edhe per kete nuk habitem.
  Ne lidhje me te ashtu quajtur te Krishter nuk jam dakort sepes jemi te Krishter edhe te vertet edhe jo te ashtu quajtur deshmitar te Jehovait
  sepse te ashtu quajturt deshmitar te Jehovait predikuan vet vrasjen ne shqiperi per te urryer njerezimi deshmitaret e vertet edhe per ti perndjekur ata se ne nuk predikojm fjal nga bota por ato qe thot Bibla edhe fill e perpe edhe jo ashtu si thoj ti qe zgjiedhim nje pjes te saj.

 2. #42
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime
  Citim Postuar m par nga driniluka Lexo Postimin
  Un ja nje i till edhe jam krenar per kete qe kam gjetur besimin e vertet edhe nuk pres qe te me doj bota e di shum mir qe bota do me urrej ashtu sic urryen edhe Zoterin ton Jezu Krishtin edhe per kete nuk habitem.
  Ne lidhje me te ashtu quajtur te Krishter nuk jam dakort sepes jemi te Krishter edhe te vertet edhe jo te ashtu quajtur deshmitar te Jehovait
  sepse te ashtu quajturt deshmitar te Jehovait predikuan vet vrasjen ne shqiperi per te urryer njerezimi deshmitaret e vertet edhe per ti perndjekur ata se ne nuk predikojm fjal nga bota por ato qe thot Bibla edhe fill e perpe edhe jo ashtu si thoj ti qe zgjiedhim nje pjes te saj.
  Pershendetje Driniluka. Kam disa pyetje per ty nese je Deshmitar i Jehovait.

  1. A i beson ti me shume Kulles se Rojes apo vet Bibles?

  2. Dhe gjema nje varg ne Bibel ku thuhet se Jezusi eshte krijesa e pare e Zotit

  3. Jezusi pretendonte se eshte vet Krijuesi e jo nje Engjull. Kujt i beson ti me shume: Kulles se Rojes apo Bibles.

  Kush me ka pare mua ka pare Atin" (Gjoni 14:9; 12:45).

  4. Cka rreth profecive false te organizates Kulla e Rojes.

  5. Gjoni 14:15 T gjitha gjrat q ka Ati jan t miat; ...

  Cfare kuptimi ka per ty ky varg ketu.

  6. Pyetje e fundit. A thote Jezusi me i besu Atij, apo Kulles se Rojes?

  Respekt

 3. #43
  i regjistruar
  Antarsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  639
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 15 postime
  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Pershendetje Driniluka. Kam disa pyetje per ty nese je Deshmitar i Jehovait.

  1. A i beson ti me shume Kulles se Rojes apo vet Bibles?Kulla e Rojes e thot shum qaret se nuk eshte revist profetike por ndimehse per studimin e bibles

  2. Dhe gjema nje varg ne Bibel ku thuhet se Jezusi eshte krijesa e pare e Zotit Per momentin nuk me kujtohet por do ta gjej e shumta der te shtunen se nuk kam koh te futem ne net.

  3. Jezusi pretendonte se eshte vet Krijuesi e jo nje Engjull.nga ty po e degjoj Kujt i beson ti me shume: Kulles se Rojes apo Bibles. E ke me lart pergjigjen

  Kush me ka pare mua ka pare Atin" (Gjoni 14:9; 12:45). E car kupton ti me kete??

  4. Cka rreth profecive false te organizates Kulla e Rojes.Se njohuria vjen duke studjuar edhe nuk e hedhin posht se kan gabuar se nuk e kupton mir fjalen e Perendis ne fillim

  5. Gjoni 14:15 T gjitha gjrat q ka Ati jan t miat; ..Edhe diku tjeter thot se edhe ato qe jan te miat jan edhe te tuajat. Edhe ato qe ju a bejn juve eshte njesoj sikur te ma bejn mua Car do te thuash?

  Cfare kuptimi ka per ty ky varg ketu.

  6. Pyetje e fundit. A thote Jezusi me i besu Atij, apo Kulles se Rojes?
  edhe per Kullen e Rojes eshte pyetja e tret qe po me ben s'e di se car ke me te?
  Respekt
  Besoj se jam treguar i qaret . Me pergjigjet e kuqe.

 4. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-08-2007
  Postime
  210
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga driniluka Lexo Postimin
  Ne lidhjen me fjalen ke te drejt.
  Por ne lidhje me perse Perndija kerkon deshmitar eshte per te miren e njerzimit edhe jo te Perendis, sepese Ai shum mir mund te shkaterroi cdo gje edhe ta krijoj nga e para e ka edhe fuqin edhe mencurin edhe nuk mund ti kerkoj asnjeri llogari.
  Por po ta lexosh mir Biblen me kujdes do ta kuptosh shum mir se perse nuk e ben kete.
  kjo eshte paqartesia theologjike per mendimin tim tek desh.te jehov.perendia nuk krijoi per te shkaterruar dhe per tu kuptuar nga njeriu i dha ketij(njeriut) mendimin.deshitaret e kuptojne veten e tyre si ndermjetes(perse i duhet nje njeriu qe mendon ndermjetsuesi?)kjo per mendimin tim eshte gabim pasi misioni i deshmitareve nuk eshte kerkuar kerkundi.neser mund ta quaj cdo kush veten "ambasador i zotit",mbret i parajses"shpjegues i perendise" etj.per mua ai qe beson dicka te tille ose eshte i paafte te kuptoje, ose ka interesa personale.tek deshmitaret eshte nje mendjemadhsi qe nuk verehet ne asnje besimtar tjeter.psh.ti me ke shkruar me siper."por po ta lexosh mire biblen me kujdes,do ta kuptosh shume mire...."biblen ka shekuj qe njerezit e lexojne ,e studjojne dhe per mendimin tim secili e kupton ne menyren e tij.une po ta kisha lexuar pa kujdes nuk do te kisha edhe pyetje per te bere.po te mbeshtetem ne supozimin tend qe jezus ishte dhe eshte deshmitar i perendise dhe i mbreterise se perendise,perse duhen deshmitare te tjere?(kush nuk beson ne krijimin e perendise , ne bibel, dhe ne misionin e krishtit perse duhet te besoje tek ju?)keshilla ime eshte-me modeste ne besin dhe do ta kuptosh me mire perendine"

 5. #45
  i regjistruar
  Antarsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  639
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 15 postime
  Citim Postuar m par nga beatles Lexo Postimin
  kjo eshte paqartesia theologjike per mendimin tim tek desh.te jehov.perendia nuk krijoi per te shkaterruar dhe per tu kuptuar nga njeriu i dha ketij(njeriut) mendimin.deshitaret e kuptojne veten e tyre si ndermjetes(perse i duhet nje njeriu qe mendon ndermjetsuesi?)kjo per mendimin tim eshte gabim pasi misioni i deshmitareve nuk eshte kerkuar kerkundi.neser mund ta quaj cdo kush veten "ambasador i zotit",mbret i parajses"shpjegues i perendise" etj.per mua ai qe beson dicka te tille ose eshte i paafte te kuptoje, ose ka interesa personale.tek deshmitaret eshte nje mendjemadhsi qe nuk verehet ne asnje besimtar tjeter.psh.ti me ke shkruar me siper."por po ta lexosh mire biblen me kujdes,do ta kuptosh shume mire...."biblen ka shekuj qe njerezit e lexojne ,e studjojne dhe per mendimin tim secili e kupton ne menyren e tij.une po ta kisha lexuar pa kujdes nuk do te kisha edhe pyetje per te bere.po te mbeshtetem ne supozimin tend qe jezus ishte dhe eshte deshmitar i perendise dhe i mbreterise se perendise,perse duhen deshmitare te tjere?(kush nuk beson ne krijimin e perendise , ne bibel, dhe ne misionin e krishtit perse duhet te besoje tek ju?)keshilla ime eshte-me modeste ne besin dhe do ta kuptosh me mire perendine"
  Ne radh te par un nuk dua qe ti mbush mendjen njeriut.
  Edhe per ata qe nuk besojn as ne Bibel es ne krijim edhe as ne Perendi nuk e kam fajin un e as Perendija por eshte problemi tyre.
  Edhe sa per ta kuptuar biblen nuk mjafton vetem thjeshte leximi por ka shum gjera se edhe Danieli ishte frofeti i Tij edhe kun arriti ti kuptonte te tera Danieli 12:8.

 6. #46
  i regjistruar
  Antarsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  639
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 15 postime
  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Pershendetje Driniluka. Kam disa pyetje per ty nese je Deshmitar i Jehovait.  2. Dhe gjema nje varg ne Bibel ku thuhet se Jezusi eshte krijesa e pare e Zotit

  Respekt
  Po te tregoj dy:
  Kolosianve 1:15,16
  Zbulesa 3:14

 7. #47
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Antarsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perndin
  Mosha
  41
  Postime
  1,259
  Faleminderit
  2
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga driniluka Lexo Postimin
  Po te tregoj dy:
  Kolosianve 1:15,16
  Zbulesa 3:14

  Meqnse pak m lart je shprehur se e beson Bibln. Do t t sygjeroja q t lexoje pak m tepr ose t studjoje lidhur me t parlindurin duke iu referuar vargut t Kolosianve, prpara se t kpussh gafa ktu.

  S dyti, lidhur me vargun e Zbuless ekzistojn nga shkrimet e vjetra dy prdorime. Nj sht 'i ndrtess s Perndis' dhe tjetra i 'kishs s Perndis'. Sido q ti lexosh nuk kan asnj lidhje me pretendimin tnd apo edhe t doktrins tnde, se Krishti qenka i krijuar. Ky lloj pretendimi hedh posht hyjsin e Krishtit dhe pr m tepr hedh posht gjith besimin e krishter.


  Sa pr at q t shkruajta n postimin m lart, jan m se t vrteta. Eksperienca me ju nuk ka qen e pakt dhe di se pr far flas.  Nn Hirin e Tij,

  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjt I Shenjt...

 8. #48
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime
  Citim Postuar m par nga driniluka Lexo Postimin
  Po te tregoj dy:
  Kolosianve 1:15,16
  Zbulesa 3:14
  Keto vargje siq e shpjegoi vellau jone i dashur Peniel asgje nuk kane te bejne me doktrinen e Kulles se Rojes.

  http://www.watchtower.org/bible/joh/chapter_001.htm

  1 In [the] beginning the Word was, and the Word was with God, and the Word was a god. 2 This one was in [the] beginning with God. 3 All things came into existence through him, and apart from him not even one thing came into existence.

  Fjala ishte nje zot?! Mos eshte kjo paganizem.

  http://www.bible.ca/trinity/trinity-pagan.htm

 9. #49
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime
  Citim Postuar m par nga driniluka Lexo Postimin

  Kush me ka pare mua ka pare Atin" (Gjoni 14:9; 12:45). E car kupton ti me kete??
  Une me fjale te tjera kuptoj kete. Jezusi tha: Kush me ka pare mua ka pare Zotin.

  Citim Postuar m par nga driniluka Lexo Postimin
  Se njohuria vjen duke studjuar edhe nuk e hedhin posht se kan gabuar se nuk e kupton mir fjalen e Perendis ne fillim
  D.m.th. deshtimi i nje profecie asgje nuk eshte per ty, e le me i dhjetera profecive te deshtuara nga Kulla e Rojes, pastaj ndrrimi i doktrinave?!?!?! Deshtimi i nje profecie do te thote se jane profete te rreme i nderuari Driniluka.

  http://www.watchtower.org/al/rq/article_03.htm

  Ai ishte krijimi i par i Perndis dhe pr kt arsye ai quhet Biri i parlindur i Perndis...

  Po te ishte keshtu sic thote Kulla e Rojes krijimi i Jezusit do te permendej qysh ne Zanafille.

  http://www.biblegateway.com/passage/...er=1&version=1

  Citim Postuar m par nga driniluka Lexo Postimin
  1. A i beson ti me shume Kulles se Rojes apo vet Bibles?Kulla e Rojes e thot shum qaret se nuk eshte revist profetike por ndimehse per studimin e bibles
  Une kam disa revista te Kulles se Rojes por a i ndihmohet dikujt ne studimin e Bibles duke shpikur doktrina jo-biblike prej vetes dhe duke i mashtruar njerzit.

  Kulla e Rojes akuzon katolicizmin se jane feja e rreme ndersa veten nuk e shohin hiq qe jane profete te rreme.

  Pershendetje
  Ndryshuar pr her t fundit nga mesia4ever : 19-12-2007 m 04:31

 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-08-2007
  Postime
  210
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga driniluka Lexo Postimin
  Ne radh te par un nuk dua qe ti mbush mendjen njeriut.
  perse athere shkoni shtepi me shtepi?ne qoftese ti e ke gjetur besimin tend gezoju atij .besoj se je aq i vetedishem sa ta kuptosh qe nuk mund ta ndryshosh boten(kur kete nuk e bene dot profetet ...)kjo eshte mendjemadhsia e deshmitareve, dhe njekohesisht arsyeja qe shume i mbajne per besimtare te rreme.

 11. #51
  i regjistruar
  Antarsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  639
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 15 postime
  Citim Postuar m par nga beatles Lexo Postimin
  perse athere shkoni shtepi me shtepi?ne qoftese ti e ke gjetur besimin tend gezoju atij .besoj se je aq i vetedishem sa ta kuptosh qe nuk mund ta ndryshosh boten(kur kete nuk e bene dot profetet ...)kjo eshte mendjemadhsia e deshmitareve, dhe njekohesisht arsyeja qe shume i mbajne per besimtare te rreme.
  po ateher te Mateu 28:19 Kujt i jan drejtuar ato fjal?

 12. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime n 21 postime
  I (e) nderuar Driniluka.
  Kam vetem tri pyetje, dhe me pas dua tju them dicka, pasi kam mjaft eksperience ne njohurine e d. Jehoves.
  -Pyetja e pare: Cfare kupton ti , gjithmone simbas deshmise biblike, me fjalen, Krijese? Pra cfare eshte krijesa per ty?
  -Pyetja e Dyte:
  Cfare eshte Jezus Krishti per ty, gjithmone simbas fjales biblike?
  -Pyetja e trete:
  Cfare kupton me fjalet e Palit tek Romaket, kur thote: Adami qiellor, dhe Adami tokesor. si dhe cili eshte ndryshimi dhe dallimi midis Adamit qiellor dhe atij tokesor?
  Faleminderit

 13. #53
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Antarsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Kam nje pyetje deri tek deshmitaret e Jehovait :
  Sa eshte numri i vetevrareve ne Shqipeir per shkak te ketije sekti ?

 14. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-12-2007
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  keta deshmitaret e jehovait nuk hyjne fare ne linjen e protestantizmit. keta jane teper te mevonshem dhe heretike te vertete. Perendia paste meshire per ta sepse i gjithe Shkrimi i Shenjte eshte perndryshur nga njerez te paafte nga ana teologjike per te interpretuar dhe shpjeguar Shkrimin.

 15. #55
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,058
  Faleminderit
  68
  49 falenderime n 44 postime
  Citim Postuar m par nga ishpetuari Lexo Postimin
  Une shume ju dua o shqipetar dhe njerez.Mirepo me duhet patjeter te ju them kete.Po japi deshmin time , kerkoj ndjese nese shqetesoheni dhe ju prishet rahatia.Muslimanet dhe Hebrejt = duhet te mendojne shume,sepse nuk jane te shpetuar.Ata jane shume ne rrezik.Ju lutem ikni prej ferrit.Ata jane shume larg prej Zotit.
  www.muslimjourneytohope.com
  www.jctv.org
  Une kam qene musliman po tani jam I krishter protestant, faleminderit qofte Zotit. Kam qene ne erresire por tani jam ne drite.Kam qene I humbur por tani jam I gjetur, faleminderit qofte Zotit.
  Jezus Krishti eshte Biri I Perendise , eshte Zoti dhe Shpetimtari I njeriut.Ju lutem mendoni per vdekjen juaj, shpetoni shpirtin juaj.
  Zoti paste meshire mbi ju dhe ju dhafte HIRIN e Tij AMEN.
  B_ajeti@hotmail.com ose besaje_1@yahoo.com
  erdh te tema deshmitarit
  me dhan kushtrimin e lajmetarit
  JO SEKS PARA MARTESE

 16. #56
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-08-2007
  Postime
  210
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  Ma merr mendja sepse nuk i kane fondet e juaja qe te organizojne kokte cdo dite rreth qendrave universitare, per ate shkojne shpi me shpi

  Gostivari_usa
  une nuk kam fonde dhe nuk i perkas kerkujt,as nuk dua ti mbush mendjen kerkuj.besimi im eshte vetem i imi.te me siguri me ngaterron mne ndonje tjeter.te gjithe ata qe mundohen te terheqin te tjeret ne besimin e tyre jane per mendimin tim te dobet ne ate qe besojne .frika e ben njeriun te grupohet dhe te armatoset(me arme ose ideollogji).

 17. #57
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-08-2007
  Postime
  210
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga ishpetuari Lexo Postimin
  Une shume ju dua o shqipetar dhe njerez.Mirepo me duhet patjeter te ju them kete.Po japi deshmin time , kerkoj ndjese nese shqetesoheni dhe ju prishet rahatia.Muslimanet dhe Hebrejt = duhet te mendojne shume,sepse nuk jane te shpetuar.Ata jane shume ne rrezik.Ju lutem ikni prej ferrit.Ata jane shume larg prej Zotit.
  www.muslimjourneytohope.com
  www.jctv.org
  Une kam qene musliman po tani jam I krishter protestant, faleminderit qofte Zotit. Kam qene ne erresire por tani jam ne drite.Kam qene I humbur por tani jam I gjetur, faleminderit qofte Zotit.
  Jezus Krishti eshte Biri I Perendise , eshte Zoti dhe Shpetimtari I njeriut.Ju lutem mendoni per vdekjen juaj, shpetoni shpirtin juaj.
  Zoti paste meshire mbi ju dhe ju dhafte HIRIN e Tij AMEN.
  B_ajeti@hotmail.com ose besaje_1@yahoo.com
  lum si ti qe e ke gjetur shpetimin,por ty ste ka thene askush te shpetosh te tjeret (leja perendise kete pune,apo ti je vete perendija)

 18. #58
  i regjistruar
  Antarsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  639
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 15 postime
  Citim Postuar m par nga deshmuesi Lexo Postimin
  I (e) nderuar Driniluka.
  Kam vetem tri pyetje, dhe me pas dua tju them dicka, pasi kam mjaft eksperience ne njohurine e d. Jehoves.
  -Pyetja e pare: Cfare kupton ti , gjithmone simbas deshmise biblike, me fjalen, Krijese? Pra cfare eshte krijesa per ty?
  -Pyetja e Dyte:
  Cfare eshte Jezus Krishti per ty, gjithmone simbas fjales biblike?
  -Pyetja e trete:
  Cfare kupton me fjalet e Palit tek Romaket, kur thote: Adami qiellor, dhe Adami tokesor. si dhe cili eshte ndryshimi dhe dallimi midis Adamit qiellor dhe atij tokesor?
  Faleminderit
  E para sipas bibles kur i referohet krijes ne pergjethsi eshte cdo gjenje e gjall (shpirt) qe mer frym edhe ne disa raste i referohet njerezve si Krijesa tokesor edhe ne te tjera Engjejve si Krijesa qejllore.
  Pyetjen e dut nuk ta kuptoj edhe mir
  Edhe me Adamin qejllor edhe ate tokesor sipas bibles Jezui eshte ai qejllor ose si i referohet ndrysha Admi i fundit.
  Edhe a mund te me thuas se perse mi bere keto pyetje?

 19. #59
  i regjistruar
  Antarsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  639
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 15 postime
  Citim Postuar m par nga Cimo Lexo Postimin
  Kam nje pyetje deri tek deshmitaret e Jehovait :
  Sa eshte numri i vetevrareve ne Shqipeir per shkak te ketije sekti ?
  Nuk predikojn Deshmitaret e Jehovait vetvrasjen
  perkundrazi, ata predikojn se duhet te kemi respekt per veten edh jo ta demtojm
  duke pir alkoohol te tepert duhan ose narkotik e ku ta di une shum e shum gjera te tjera qe bej dem per trupi.
  At'her kur paskan ka respekt per jeten si mund te predikoj vetvrsaje qe nuk ka asnje lidhje me fjalen e Perendis Biblen?
  Prandaj hidhini nje veshtrim rrethe rrotull ter keto luftra qe po behen sa besimtar po shkoj ne luft nga cdo lloj besimi si myslyma edhe te krishter edhe hinduist edhe budist edhe te tjera fesh, te vetmit qe kan ndenjtur larg jan Deshmitaret e Jehovait edhe per kete te dali ndonjri qe ta kundershtoj.
  Edhe koj ndoth se asnjeri nuk ka besim tek Perendija lere se car thot me goj por me zemer te gjith shpresoj te nje qeverri tokesor kurse adhurusit e vertet pra Deshmitaret e Jehovait besoj me gjith zemer te Mreteria e Jehovait me mbret Jezuin qe eshte e vetmja qe mund ti zgjith te tera problemet e njerezimit.

 20. #60
  Inxhinier Maska e albani1
  Antarsuar
  16-08-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  33
  Postime
  842
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Smile

  Citim Postuar m par nga driniluka Lexo Postimin
  Nuk predikojn Deshmitaret e Jehovait vetvrasjen
  perkundrazi, ata predikojn se duhet te kemi respekt per veten edh jo ta demtojm
  duke pir alkoohol te tepert duhan ose narkotik e ku ta di une shum e shum gjera te tjera qe bej dem per trupi.
  At'her kur paskan ka respekt per jeten si mund te predikoj vetvrsaje qe nuk ka asnje lidhje me fjalen e Perendis Biblen?
  Prandaj hidhini nje veshtrim rrethe rrotull ter keto luftra qe po behen sa besimtar po shkoj ne luft nga cdo lloj besimi si myslyma edhe te krishter edhe hinduist edhe budist edhe te tjera fesh, te vetmit qe kan ndenjtur larg jan Deshmitaret e Jehovait edhe per kete te dali ndonjri qe ta kundershtoj.
  Edhe koj ndoth se asnjeri nuk ka besim tek Perendija lere se car thot me goj por me zemer te gjith shpresoj te nje qeverri tokesor kurse adhurusit e vertet pra Deshmitaret e Jehovait besoj me gjith zemer te Mreteria e Jehovait me mbret Jezuin qe eshte e vetmja qe mund ti zgjith te tera problemet e njerezimit.
  Driniluka Fjala e Perendise thote se njeriu u krijua sipas shembelltyres se Perendise dhe per kete ne librin e zanafilles Ati i drejtohet Jezusit dhe i thote le ta bejme njeriun sipas shembelltyres sone pra sipas shembelltyres se Atit dhe te Birit dhe sigurisht edhe te Frymes se Shenjte sepse edhe Fryma fluturonte mbi siperfaqen e ujrave pra shkurt ne nje varg me poshte te zanafilles thote sipas shembelltyres se Perendise e shikon pra ne njejes dhe jo ne shumes perendive por Perendise ama Ati i thote Birit dhe Frymes sipas shembelltyres sone dhe kjo le te kuptosh se keta te tre kane te njejten shembelltyre dhe eshte padyshim shembelltyra e Perendise.
  dhe gjithashtu tek letra e pare e gjonit kap 5 vargu 7 thuhet sepse tre jane ata qe deshmojne ne qiell Ati, Fjala dhe Fryma e shenjte dhe keta te tre jane nje.
  Kjo tregon se Perendia qe ka krijuar gjithshka eshte trepersonal dhe qe cdo doktrine tjeter duke perfshire edhe ate te D.j-ve eshte e gabuar .
  Perendia aq shume e deshi boten sa dha Birin e Tij te vetem qe kushdo qe beson tek Biri te kete jeten e Perjeteshme.
  Pse Perendia nuk erdhi vete te na shpetonte por dergoi birin ?
  Sepse Jezusi tha : Une dhe Ati jemi nje nuk ndahemi kush me ka mua ka edhe Atin
  Pa mua nuk mund te beni asgje
  Keto ishin fjalet e Jezusit qe vdiq ne kryq per mekatet e tua dhe te miat dhe u ringjall prej se vdekurish
  Lavdi Zotit.
  Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A jan Dshmitart e Jehovait nj sekt ose kult?
  Nga coptic n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 547
  Postimi i Fundit: 02-03-2010, 21:22
 2. Vetvritet 11-vjearja besimtare
  Nga GiSHteZa n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 64
  Postimi i Fundit: 11-02-2009, 07:46
 3. Dshmitart e Jehovait dhe vetvrasja
  Nga Arrnubi n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 30-12-2008, 05:38
 4. Deshmitarja e Jehovait vret veten ?
  Nga Arrnubi n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 44
  Postimi i Fundit: 22-12-2008, 21:26
 5. Pr dshmitart e Jehovait
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-12-2006, 16:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •