Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
  1. #1
    i/e regjistuar Maska e Cipiripi
    Anëtarësuar
    27-03-2008
    Vendndodhja
    Çair
    Postime
    90

    Nis publikimi CV-ve të mësimdhënësve në USHT

    TETOVË, 17 MARS- Bibliografitë akademike të mësimdhënësve të Universitetit Shtetëror të Tetovës (USHT), ashtu sikurse ishte paralajmëruar, kanë nisur të publikohen në faqen zyrtare të internetit edhe pse jo të gjitha përnjëherësh dhe jo në numrin e plotë të mësimdhënësve që figurojnë si të rregullt apo të angazhuar në fakultete përkatëse të USHT-së. I pari që ka çelur siparin e shpalosjes së CV-ve, është Fakulteti i Shkencave Matematike Natyrore (FSHMN), ndërsa sipas përgjegjësve të USHT-së, deri në mbarim të punës, për ditën e hënë, do të shpaloseshin edhe CV-të e profesorëve të Filologjikut, Filozofikut dhe Arteve. Të hënën, ka filluar shpalosja e CV-ve të profesorëve të FSHMN-së dhe për pak ditë në faqen zyrtare të USHT-së do të jenë CV-të e profesorëve të gjitha fakulteteve, paralajmëroi Qufli Osmani, koordinatori për implementimin e Sistemit evropian të transferimit të kredive në USHT.

    CV-të e mësimdhënësve, të rregullt dhe me “part–time”, janë të ilustruara me fotografi, në përjashtim të ndonjë rasti e, që për ters, në USHT ka qëlluar t’i takojë njeriut të parë me CV të publikuar. Informatika, që është drejtimi i parë i vendosur në këndin e FSHMN-së, e nisë listën e mësimdhënësve me prof. dr. Agni Dikën, por që për shkaqe të neglizhencës nuk ka paraqitur CV-në. Për arsye të njëjta ose sepse CV-të mund të ishin dërguar në ndonjë fakultet tjetër, ku ato janë të angazhuar gjithashtu, të dhënat mungojnë edhe për katër profesorët e tjerë që pasojnë listën. Ajo hapet me CV-në e mr. Valbon Ademit, por që nuk ka fotografi në vendin e caktuar. Mungesa e konsiderueshme e CV-ve vërehet edhe në drejtimet e tjera të FSHMN-së, sidomos në drejtimet e biologjisë apo të gjeografisë ku nga 24 respektivisht 15 profesorë, VC-të i kanë dorëzuar 14 respektivisht nëntë profesorë.
    Ditë më parë, “Lajm”-i, pat shkruar se rreth 30 për qind e profesorëve të USHT-së ngurrojnë t’i paraqesin CV-të e tyre. Kjo, është konfirmuar edhe në ditën e parë të publikimit të tyre në internet, por që për habinë e shumë kujt, bie në sy mungesa e CV-ve të profesorëve me një “backgraund” të begatshme. Pra, krahas prof. Dikës, në drejtimin e informatikës, CV-të u mungojnë edhe prof. dr. Murtezan Ismaili, në drejtimin e kimisë apo prof. dr Asllan Selmanit, në drejtimin e gjeografisë. Përqindja e CV-ve të pa publikuara të FSHMN-së, deri pasditen e së hënës, ishte gati 38 për qind. Nga 71 profesorë që figurojnë në listat e mësimdhënësve të pesë drejtimeve të FSHMN-së, hapeshin CV-të e 44 mësimdhënësve. Në USHT, kanë pohuar se në faqen zyrtare “unite.edu.mk”, do të publikohen biografitë akademike të 805 mësimdhënësve, që numërohen aktualisht në të gjitha fakultetet e këtij universiteti.

    Nga: Laura Papraniku

    LAJMI GJENDET NE

    http://www.studentet.info/modules/ne...p?storyid=1617

  2. #2
    i/e regjistuar Maska e Cipiripi
    Anëtarësuar
    27-03-2008
    Vendndodhja
    Çair
    Postime
    90
    Publikoni CV e profesorve qe habiteni kur lexoni.

  3. #3
    i/e regjistuar Maska e Cipiripi
    Anëtarësuar
    27-03-2008
    Vendndodhja
    Çair
    Postime
    90
    Kisha rastin te shfletoje disa nga biografite e ligjeruesve ne USHT. Pershtypja ime e pare ishte se kemi te bejme me nje nivel jo aq mire te kualifikuar te kuadrit.
    Disa nga CV-te me bene qe te qeshi, si psh:

    "Jam prej fshatit Bogovine ku edhe banoj. I martuar, prind i dy djemve. Njeri eshte ne studime viti i pare fakulteti ekonomik, ndersa tjetri shkolla e mesme ne gjimnaz viti i III".

    Ndersa, disa prej ligjeruesve kishin magjistruar dhe doktoruar ne moshe te shtyre (pas te 40-tave).

    Ju lutem jepni komente per pershtypjet tuaja.

    JA CV ORIGJINALE NE FAQEN ZYRTARE TE USHT-SE

    http://unite.edu.mk/FAKULTETI%20EKON...in%20Ademi.pdf
    Ndryshuar për herë të fundit nga Cipiripi : 28-03-2008 më 10:36

  4. #4
    revolucionar Maska e bOndi_oo7
    Anëtarësuar
    18-10-2005
    Vendndodhja
    Shkup
    Postime
    704
    Drita Mamuti

    ...ne CV-ne e saj, mes tjerash na perkujton se: " Ne klasem e VI kamë fituar vendin e tretë ne gara komunale ne lenden e historise dhe vendin e dyte ne lenden e matematikes"

    hajde tallava assistente hajde
    Punë, djersë, dashuri mes njerëzve dhe ndaj atëdheut.

  5. #5
    Ne FAKULTETIN jURIDIK ka nje kosh me plehra.

    Ne CV edhe mund te shenosh gjera qe te duken bukur por kapaciteti i tyre eshte i dyshimte, le qe edhe noten mesatare e kane publikuar.

    Nuk them per te gjithe ka perjashtime.

  6. #6
    ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
    Anëtarësuar
    11-12-2004
    Postime
    2,443
    Citim Postuar më parë nga Cipiripi Lexo Postimin
    TETOVË, 17 MARS- Bibliografitë akademike të mësimdhënësve të Universitetit Shtetëror të Tetovës (USHT), ashtu sikurse ishte paralajmëruar, kanë nisur të publikohen në faqen zyrtare të internetit edhe pse jo të gjitha përnjëherësh dhe jo në numrin e plotë të mësimdhënësve që figurojnë si të rregullt apo të angazhuar në fakultete përkatëse të USHT-së. I pari që ka çelur siparin e shpalosjes së CV-ve, është Fakulteti i Shkencave Matematike Natyrore (FSHMN), ndërsa sipas përgjegjësve të USHT-së, deri në mbarim të punës, për ditën e hënë, do të shpaloseshin edhe CV-të e profesorëve të Filologjikut, Filozofikut dhe Arteve. Të hënën, ka filluar shpalosja e CV-ve të profesorëve të FSHMN-së dhe për pak ditë në faqen zyrtare të USHT-së do të jenë CV-të e profesorëve të gjitha fakulteteve, paralajmëroi Qufli Osmani, koordinatori për implementimin e Sistemit evropian të transferimit të kredive në USHT.

    CV-të e mësimdhënësve, të rregullt dhe me “part–time”, janë të ilustruara me fotografi, në përjashtim të ndonjë rasti e, që për ters, në USHT ka qëlluar t’i takojë njeriut të parë me CV të publikuar. Informatika, që është drejtimi i parë i vendosur në këndin e FSHMN-së, e nisë listën e mësimdhënësve me prof. dr. Agni Dikën, por që për shkaqe të neglizhencës nuk ka paraqitur CV-në. Për arsye të njëjta ose sepse CV-të mund të ishin dërguar në ndonjë fakultet tjetër, ku ato janë të angazhuar gjithashtu, të dhënat mungojnë edhe për katër profesorët e tjerë që pasojnë listën. Ajo hapet me CV-në e mr. Valbon Ademit, por që nuk ka fotografi në vendin e caktuar. Mungesa e konsiderueshme e CV-ve vërehet edhe në drejtimet e tjera të FSHMN-së, sidomos në drejtimet e biologjisë apo të gjeografisë ku nga 24 respektivisht 15 profesorë, VC-të i kanë dorëzuar 14 respektivisht nëntë profesorë.
    Ditë më parë, “Lajm”-i, pat shkruar se rreth 30 për qind e profesorëve të USHT-së ngurrojnë t’i paraqesin CV-të e tyre. Kjo, është konfirmuar edhe në ditën e parë të publikimit të tyre në internet, por që për habinë e shumë kujt, bie në sy mungesa e CV-ve të profesorëve me një “backgraund” të begatshme. Pra, krahas prof. Dikës, në drejtimin e informatikës, CV-të u mungojnë edhe prof. dr. Murtezan Ismaili, në drejtimin e kimisë apo prof. dr Asllan Selmanit, në drejtimin e gjeografisë. Përqindja e CV-ve të pa publikuara të FSHMN-së, deri pasditen e së hënës, ishte gati 38 për qind. Nga 71 profesorë që figurojnë në listat e mësimdhënësve të pesë drejtimeve të FSHMN-së, hapeshin CV-të e 44 mësimdhënësve. Në USHT, kanë pohuar se në faqen zyrtare “unite.edu.mk”, do të publikohen biografitë akademike të 805 mësimdhënësve, që numërohen aktualisht në të gjitha fakultetet e këtij universiteti.

    Nga: Laura Papraniku

    LAJMI GJENDET NE

    http://www.studentet.info/modules/ne...p?storyid=1617

    Eshte fakt qe punet nuk shkojne ashtu sic duhet mirepo eshte fakt qe Laura Papraniku ''shvalerka'' e Izet Mexhitit i ben ballon punet. Aj le te shkoje pak ka MTV ne Shkup apo ka stacioni i autousit ne Tetove te punoje se ate e ka profesion shpofsha.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Raim
    Anëtarësuar
    09-11-2007
    Postime
    473
    Citim Postuar më parë nga Cimo Lexo Postimin
    Eshte fakt qe punet nuk shkojne ashtu sic duhet mirepo eshte fakt qe Laura Papraniku ''shvalerka'' e Izet Mexhitit i ben ballon punet. Aj le te shkoje pak ka MTV ne Shkup apo ka stacioni i autousit ne Tetove te punoje se ate e ka profesion shpofsha.
    Eshte mire te prononcohesh ne lidhje me textin e jo me autorin e textit, nese dicka nuk eshte e vertet lirisht thuaje, por kur nuk keni argumenti mos ziheni kot.

    Parashtrohet pyetja perse Sadi Bexheti i mbron ligjeruesit te cilet gjyqi i akuzon per falsifikim.

  8. #8
    ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
    Anëtarësuar
    11-12-2004
    Postime
    2,443
    Citim Postuar më parë nga Raim Lexo Postimin
    Eshte mire te prononcohesh ne lidhje me textin e jo me autorin e textit, nese dicka nuk eshte e vertet lirisht thuaje, por kur nuk keni argumenti mos ziheni kot.

    Parashtrohet pyetja perse Sadi Bexheti i mbron ligjeruesit te cilet gjyqi i akuzon per falsifikim.
    Une me sa e lexova tek gazeta KOHA Mesut Shabani ka dhene dorheqje prej USHT .

    Ate pyetje te Sadi Bexhetit shko parashtroe tek Bardhyl MAhmuti se eshte kuadro e tije qe ti thoje se eshte parti ne ngritje dhe me instikte fituese ( ne zgjedhjet e ardheshme sipas teje hahah ).

    p.s Une isha hapesi i temes tek faqja studentet.info per matrapazlleqet e Mesut Shabanit te cilen ky i fundit e kishte akuzuar forte. Kjo Laura ska pas kohe te ndjeke nje te tille se ka pas pune si duket shume te MTV ne Shkup .

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Raim
    Anëtarësuar
    09-11-2007
    Postime
    473
    Citim Postuar më parë nga Cimo Lexo Postimin
    Une me sa e lexova tek gazeta KOHA Mesut Shabani ka dhene dorheqje prej USHT .

    Ate pyetje te Sadi Bexhetit shko parashtroe tek Bardhyl MAhmuti se eshte kuadro e tije qe ti thoje se eshte parti ne ngritje dhe me instikte fituese ( ne zgjedhjet e ardheshme sipas teje hahah ).

    p.s Une isha hapesi i temes tek faqja studentet.info per matrapazlleqet e Mesut Shabanit te cilen ky i fundit e kishte akuzuar forte. Kjo Laura ska pas kohe te ndjeke nje te tille se ka pas pune si duket shume te MTV ne Shkup .
    Une me sa e lexova tek gazeta LAJMI i lartpermenduri vazhdon te ligjeroj.

    Une me sa e di ai ka dale nga radhet e PDSHs, e tani ju e keni lehte qe te justifikoheni per ata qe nuk bejne jane kudro te Bardhylit, nuk eshte korrekte nga ana juaj.

  10. #10
    ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
    Anëtarësuar
    11-12-2004
    Postime
    2,443
    Citim Postuar më parë nga Raim Lexo Postimin
    Une me sa e lexova tek gazeta LAJMI i lartpermenduri vazhdon te ligjeroj.

    Une me sa e di ai ka dale nga radhet e PDSHs, e tani ju e keni lehte qe te justifikoheni per ata qe nuk bejne jane kudro te Bardhylit, nuk eshte korrekte nga ana juaj.
    E njejta vlen ndash per kohen e DUI-t ndac per kohen tone. Aty ku duhet te prodhohen vlera nuk duhet te jene njerez pa vlera.

    Dhasht zoti ( shpresa e vetme ) vetem ata qe meritojne te jene aty ku duhet dick's.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Shkupi : 29-03-2008 më 13:37

  11. #11
    bej ashtu si bej!
    Anëtarësuar
    20-12-2005
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    306
    Citim Postuar më parë nga Cimo Lexo Postimin
    Eshte fakt qe punet nuk shkojne ashtu sic duhet mirepo eshte fakt qe Laura Papraniku ''shvalerka'' e Izet Mexhitit i ben ballon punet. Aj le te shkoje pak ka MTV ne Shkup apo ka stacioni i autousit ne Tetove te punoje se ate e ka profesion shpofsha.

    Nauk te stacioni se konkurence MAMKES o taj

  12. #12
    ...beyond Maska e Alienated
    Anëtarësuar
    19-09-2005
    Vendndodhja
    Cassiopeia Constellation
    Postime
    3,139
    Booooooooooooh - akademiket cfare CV .... po eshte tragjike mo shoku ... po si i bohet kjo pune?! Me ato CV ata s'duhet te punesohen ose ke sherbimi i grumbullimit te mbeturinave...

    Te mjerret ne c'na ka gjetur
    Koha është e maskarenjëve
    Por atdheu i Shqiptarëve

  13. #13
    Carpe Vinum Maska e Zombi
    Anëtarësuar
    27-08-2007
    Vendndodhja
    Postime
    1,035
    Ju hodha nje sy disave, kishin me shume gabime ortografike se sa pervoje pune. Dale, pastaj qahen qe jua kane ulur rrogat!

    PS: Suzana Ibrahimi
    Statusi-Beqare

    [...lol...]
    • The rest is silence.


  14. #14
    i/e regjistruar Maska e mad_about
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Vendndodhja
    fushave
    Postime
    75
    I lartpermenduri nuk vazhdon te jap mesim,ka deklaruar dorehqjen fatmiresisht.Nje gje per tu vleresuar tek ai eshte qe te pakten u ndergjegjesua per ate qe ishte dhe per ate se kujt i perket(i referohem perkatesise se tij politike sepse ai vetem PDSH ska qene asnjhere dhe qe ne ate parti e solli Bardhyl Mahmuti nga miqesite e tyre te vjetra,po ashtu dhe e mori nga atje).
    Me te tille si ai eshte e permbytur USHT-ja kte e verteton dhe vete fakti qe akush nuk i paraqet CV e tyre(me sakte VC e tyre),dmth CV e te gjithve lene shume per te deshiruar.
    Skandali i ketij universiteti shkon deri atje sa qe kane pranuar asistente,qe ne te gjitha univeristetet tjera e shkreta nuk mundi te jepte Psiko-testin qe eshte preliminar per regjistrime,kurse zonjusha ne fjale le qe Diplomoi ne ate universitet por dhe me mesatare,si e ka bere kte shkolle vetem ajo e di,dhe qe te ben pershtypje ne VC(opsss me fakni CV desha te them)citoj:Nga tetori i vitit2007 jam angazhuar si asistente(part time)ne fakultetin Juridik prane Univeristetit Shteteror te Tetoves me ambicje te shumta per tu pranuar si asistente e regullt ne lemin(ë) civile (se shqip sdi te shkruaj e shkreta)
    p.s.Fillimisht do i pergezoja Unionin e studenteve qe kane mare kte iniciative,bile do thoja qe jo vetem te shqyrtojne CV dhe dosjet e profesorve por dhe cdo detaj tjeter qe ka te beje me fatin intelektual te tyre.
    Zoti na meshirofte nga njerez te tille
    Great minds have purposes, others have wishes!!

  15. #15
    ...beyond Maska e Alienated
    Anëtarësuar
    19-09-2005
    Vendndodhja
    Cassiopeia Constellation
    Postime
    3,139
    Njera ishte Asistente e re, por e lindur ne vitin 1060.
    Jo - jo, s'bera gabim. Ashtu shkruante ke CV e saj ... 1060.

    Po edhe sikur te ishte 1960 perseri s'do pershtatej te ishte Asistente e re

    Me duket qe Drita e kishte emrin, dhe ishte ke Mishmashi Juridik, i Kasolles Shteterore te Tetoves.

    Ca te tjera nderkaq kishin shkruar qe kane pervoje pune si asistente ne USHT, nderkohe qe ishin diplomuar ne vitin 2007. Llogarisni ju sa pervoje kane. Do dalim se shpejti me nje analize te madhe te CV dhe do shohim kush me ke eshte ne lidhje familjare, kush ka genjyer per noten mesatare, e te ngjashme.
    Koha është e maskarenjëve
    Por atdheu i Shqiptarëve

  16. #16
    Carpe Vinum Maska e Zombi
    Anëtarësuar
    27-08-2007
    Vendndodhja
    Postime
    1,035
    PROGRAMI STUDIMOR GJUHË DHE LETËRSI ANGLEZE
    Mr. Hyreme Gurra- Arbëresha Gurra

    PROGRAMI STUDIMOR PSIKOLOGJI
    Doc.dr. Myqereme Rusi- Hana Saliu (Rusi)
    • The rest is silence.


  17. #17
    ...beyond Maska e Alienated
    Anëtarësuar
    19-09-2005
    Vendndodhja
    Cassiopeia Constellation
    Postime
    3,139
    Citim Postuar më parë nga Zombi Lexo Postimin
    PROGRAMI STUDIMOR GJUHË DHE LETËRSI ANGLEZE
    Mr. Hyreme Gurra- Arbëresha Gurra

    PROGRAMI STUDIMOR PSIKOLOGJI
    Doc.dr. Myqereme Rusi- Hana Saliu (Rusi)
    Musli HALIMI ka sjelle dhe familjen e dhenderrit aty mo aman... pritni dhe pak
    Koha është e maskarenjëve
    Por atdheu i Shqiptarëve

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-01-2007
    Postime
    119
    po ama duhet te analizohet edhe administrata
    ajo thone se e tera eshte farefis i sadiut

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e mad_about
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Vendndodhja
    fushave
    Postime
    75
    Pajtohem me ate qe nepotizmi e ka mbyt dhe vazhdon ta permbyt te shkreten USHT,por mua me habit fakti dhe me vjen shume keq qe ska njerez qe i menaxhojne nese jo ate proefsionale dhe kualitative te pakten anen teknike te atyre VC-ve(nuk e di pse preferoj ti quaj keshtu).
    Eshte turp qe dikush qe di shqip,te lexoje budalliqe te tipit,gjendja martesore,djali i madh me studion filan vendi i vogeli filan vendi,kam mbaruar shkollen fillore filan vendin(se vetem keto i kane te regullta te shkretet) dhe se vetem me te tilla idiotlliqe mund ti mbushin ato CV.
    Nuk pretendojme per tej modernizem te atij universiteti,por atje sjane edhe elementet baze te gjerave,fundja ne qe i kritikojme dhe qe pretendojme per me te miren e atij universiteti,duke ditur qe atje jane gjerat me te vlefshme sec ato qe bejme ne në perdishtmeri,nuk jemi dhe skemi pranuar te jemi pjese e tij,kshuqe ato qe pranojne te jene pjesa intelektuale e popullit,vallahi dhe duhet mbajtur pergjegjesi per ate qe jane.
    Great minds have purposes, others have wishes!!

Tema të Ngjashme

  1. Materiale mbi Provimet e Lirimit nga Ministria e Arsimit (MASH)
    Nga [Perla] në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 57
    Postimi i Fundit: 02-06-2012, 10:24
  2. Dritë mbi katakombet e sigurimit .
    Nga Xhuxhumaku në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 22-03-2006, 22:21

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •