Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime

  13 pyetje pr celulitin.

  Rregulla, dieta, aktiviteti fizik, trajtime estetike. far duhet t dini? Prgjigjet pr dyshimet m t zakonshme dhe kshillat pr ta luftuar at.

  T dish gjithka pr celulitin do t thot t kesh m shum arm pr ta luftuar, ose t paktn pr t ndalur keqsimin e tij. Le t shohim, nprmjet pyetjeve m t zakonshme identitetin e ktij ndryshimi q e privon.

  1 - A sht celuliti shqetsim i vrtet?

  Mjekt e konsiderojn nj shqetsim t vrtet q prfshin shtresat e lkurs si dhe qarkullimin e lngjeve. N t vrtet, sht pasoja m e dukshme e nj shtimi vllimi anormal t qelizave q prbjn indet depozituese, n prani t t cilave gjaku e limfa nuk qarkullojn mir, duke i ln vend e hapsir grumbullimeve. Efekti "lkur portokalli" fryrjet, humbja e kompaktsis s lkurs q karakterizon shfaqjen e celulitit jan me nj fjal shprehje e ngadalsimit t qarkullimit t likuideve pr shkak t zhvillimit t ekzagjeruar t indeve depozituese. N sfern mjeksore si prgjigje kryesore shihen jeta sedentare, marrja e kalorive t teprta, si dhe shtimi i vllimit t indeve depozituese.

  2 - Dobsimi ndihmon n paksimin e tij?

  Grumbullimi i indeve depozituese q shfaqen pashmangshm nga shtimi n pesh, shkaktojn e favorizojn shfaqjen e celulitit, e nga ana tjetr pengojn zhdukjen e tij, qoft edhe nprmjet aktivitetit fizik. Pa dyshim q dobsimi deri n arritjen e peshs ideale n proporcion me gjatsin e prbrjen fizike, kshillohet si strategji anticeluliti e madje tepr efikase. Pr t br nj llogari t prafrt, numri i kilogramve q duhen humbur n raport me cm e gjatsis, prtej 1 metri, sht 7 nse trupi sht i holl, 5 nse sht normal, e 3 nse sht i fort (i mbushur). P.sh. pesha ideale e nj femre n konstrukt t holl, e gjat 1,70 m sht 70-7=63 kg.

  3 - A ekziston ndonj diet anticeluliti?

  Dieta ideale pr t luftuar celulitin, q nuk ndryshon aspak nga ajo lloj diete q do femr duhet t mbaj pr t ruajtur peshn, duke garantuar njkohsisht mirqenien dhe efikasitetin e organizmit. M sakt, pr t kontrolluar celulitin pa e varfruar organizimin, d.m.th. pa rrezikuar humbjen e energjis, duhet marr prdit 2200 kalori t shprndara n kt mnyr: 15% proteina (mish, qumsht e prejardhjet e tij, peshk, vez, perime) duke mos harruar q nj gram protein prmban 4 kalori: 25% yndyra (vaj, gjalp, djath, sallam, mish), duke ditur q nj gram yndyr prmban 9 kalori: 60% karbohidrate (patate, buk, biskota, fruta, sheqer) dhe q nj gram karbohidrate prmban 4 kalori. Diets baz i shtohen sasit e frutave e perimeve, t nevojshme pr shkak t kriprave minerale e vitaminave. Kush ka nevoj vrtet q t dobsohet duhet t marr 500-600 kalori m pak se zakonisht, d.m.th., rreth 1600-1700 kalori ditore, duke pasur kujdes n proporcionet e ushqimeve.

  4. Prse duhet paksuar konsumimi i krips?

  N prani t celulitit sht mir t paksohet konsumimi i krips pasi natriumi q e prbn provokon grumbullimin e lngjeve, d.m.th. favorizon shtimin e fryrjeve q shoqrohen me celulitin. Teprica e natriumit shton densitetin e lngjeve t organizmit, duke i br m pak fluid, n qarkullimin e tyre. Pr t kthyer lngjet n shkalln normale t densitetit, n organizm lindin dy mekanizma mbrojts: grumbullimi hidrik dhe etja. Pr shkak t s pars, organizmi mban sa m shum t jet e mundur lngjet e tij, (urina paksohet), ndrkoh q pr t dytn merret aq uj sa t shkrijn si duhet lngjet e organizmit. N momentin q shfaqet grumbullimi hidrik, gjaku fillon t shkoj n kapilar m shum se zakonisht e ksisoj shton sasin e lngjeve prezent midis qelizave, grumbullimi i t cilve shfaqet me fryrjet e lkurs. Nevoja ditore e natriumit, prgjithsisht mbulohet nga konsumi i vegjetalve, djathit, peshkut, mishit. Pr t mos ngrn m shum se 'duhet sht mir q pjatat t aromatizohen me barishte e erza.

  5. Cili sht aktiviteti fizik m i prshtatshm?

  Nj aktivitet fizik anticelulit duhet t ndjek 3 objektiva: t favorizoj eliminimin e grumbullimit t yndyrave, t rregulloj qarkullimin e lngjeve, e ta rikthej tonifikimin e muskujve. Ky aktivitet prmbushet nga walking, ose m mir shtitja me hap t fort, ose biikleta. Pr t arritur rezultatet e dukshme brenda nj kohe t caktuar, duhet ecur t paktn 5 her n jav prreth 45 minuta. Shpejtsia e duhur sht ajo q t lejon t ecsh pa t'u marr fryma. Si alternativ mund t pedalosh do dit prreth 35 minuta, pa t'u marr fryma. Ideale do t ishte alternimi i t dy aktiviteteve. Ndrsa sportet e rnda, s'bjn dobi ndaj celulitit, pasi nuk shkaktoj djegien e yndyrave, por atyre t sheqernave. Organizmi varfrohet kshtu nga burimi i tij energjik: rezultati sht nj lodhje e shpejt, q nuk t lejon vazhdimin e aktivitetit t paktn 35-40 minuta pa ndrprerje. Me pak fjal: nj aktivitet muskulor pak intensiv, por i zgjatur, dobson m shum se nj aktivitet i fuqishm, pasi lejon prdorim si burim energjie depozitat e yndyrave.

  6. M mir orapt apo getat?

  Pr t penguar shfaqjen e celulitit, duhet evituar t gjitha veshjet e ngushta q shtrngojn zonn e kofshs. N t vrtet, prdorimi i tyre pengon qarkullimin korrekt t gjakut pasi vshtirson kthimin e gjakut nga pjest e poshtme n zemr. Jan perfekte orapt e lirshme, e sidomos ato q ushtrojn pak presion mbi vena duke favorizuar ngjitjen e gjakut lart e duke penguar grumbullimin e lngjeve.

  7. 'lloj kpuce duhet zgjedhur?

  Edhe zgjedhja e kpucve prbn element t rndsishm n luftn kundr celulitit, pasi kpuca kushtzon lvizjen e kmbs dhe vendosjen e saj korrekte, nga ku varet edhe presioni i mjaftueshm pr ngjitjen e gjakut lart. Kpuct ideale, jan ato q jan t rehatshme pr kmbt dhe me taka midis 3-5 cm. N t vrtet, nj tak m e lart, i detyron kmbt t marrin pozicion jo t natyrshm, t paprshtatshm pr mbajtje e peshs s trupit. Dhe, nga ana tjetr, nj tak m e ult, e detyron kmbn t rrij shesh, d.m.th. n nj pozicion q e pengon kmbn t kryej lvizje t natyrshme e t lehta. N t dyja rastet, gjaku qarkullon m me vshtirsi, e me kalimin e kohs, favorizojn keqsimin e celulitit.

  8 - Cilat jan mnyrat "shtpiake" pr ta luftuar?

  Kompresat me uj e krip ose me argjil mund t prmirsojn pamjen e lkurs nga celuliti dhe t ul fryrjet e dukshme. Kompresat me uj e krip, duhet t prshijn t gjith kmbn (nga kavijet, tek vithet). Pr kt t prdoren copa t lagura, prreth 15-20 minuta do dit, akoma m mir nse bhen para gjumit. Ndrsa argjila, duhet prgatitur n 2 lug vaj, nj lug vaj ulliri e 4 lug argjil, e cila duhet br nj mas e trash e homogjene q aplikohet direkt mbi zonn q duhet trajtuar rreth nj or dhe 2-3 her n jav.

  9 - A funksionojn kremrat anticelulite?

  Ato pa dyshim q prmirsojn pamjen e lkurs, si dhe favorizojn shkrirjen e yndyrave dhe paksimin e grumbullimeve hidrike. Pa dyshim q jo t gjitha produktet jan njsoj mes tyre. Sipas prbrsve aktiv q prmbajn mund t kryejn p.sh. forcimin e enve t gjakut (periferike), forcojn e tonifikoj si dhe hidratojn. Megjithat, pr t par rezultatet e tyre sht mir q t prdoren pr nj koh t gjat, sidomos do dit 6 javt e para e pastaj 1-2 her n jav. Pastaj sht mir q t aplikohen duke u shoqruar me masazh, i cili ndihmon n thithjen e tyre t shpejt.

  10. Po masazhi limfodrenues 'sht?

  Ky masazh favorizon nj qarkullim t limfs n hapsirat midis qelizave. Limfa sht lngu q prodhohet nga gjaku: kur gjaku arrin kapilart, pjesrisht hyn n vena, nga ku ngjitet n zemr e pjesrisht n kapilar, t cilt jan poroz, ku formohet i ashtuquajturi likuid ndrmjets. Ndr sasi t vogla ngelen t lira midis qelizave. Kur mblidhet me tepric shfaqen fryrjet. N qoft se masazhi bhet nga duar eksperte, ather shihen edhe rezultatet m mir.

  11. A e favorizojn celulitin disa lloj qndrimesh?

  Disa pozicione jo t rregullta lodhin qarkullimin e gjakut, duke keqsuar ksisoj celulitin. Midis tyre, qndrimi shtrembr pr nj koh t gjat, kmbt e hedhura mbi njra-tjetrn, qndrimi n kurriz. Korrigjimi i tyre sht i leht. Kur qndrohet pr nj koh t gjat n kmb, sht mir q t lvizet her pas her mbi ndonj bordur fardo qoft, kmbt s'duhet kryqzuar, pasi presioni i njrs kmb i ushtruar mbi kmbn tjetr ngadalson qarkullimin e gjakut. Gjithashtu, edhe kur qndrohet ulur, sht mir q kmbt t mbahen pak t mbshtetura diku. E n fund, sht mir q t flihet n nj jastk posht dyshekut, nga ana e kmbve.

  12. Prse nxehtsia e keqson?

  Nxehtsia prcakton si pasoj imediate ngushtimin e venave e si pasoj dhe ngadalsimin e qarkullimit t gjakut, i cili shkakton grumbullimin e lngjeve. Ksisoj duhet q t ruhen kmbt sidomos gjat vers ndaj diellit, duke i lagur her pas her me uj, e mos t mbshteten pran kaloriferit, e mos t mbahen gjat n vask n temperatur m t lart se 32 grad.

  13. Cilat jan mnyrat natyrale m efikase?

  Ndihm japin aji me carangth e mllag. Gjithashtu e mir sht boronica, e ngrn si fryt apo e pir si lng. Prmban prbrs aktiv q prmirsojn qarkullimin e gjakut pasi ndihmojn ent e gjakut t qndrojn tonike e elastike.

  "Telegrafi"
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Carpe Diem"

 2. #2
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  CELULITI. SI KONCEPTOHET, FAR SHT, SI ELIMINOHET?

  Si konceptohet:

  Celuliti sht efekti “lekur portokalli”, sht mas dhjamore e mpiksur q duhet tretur. Humbet me fitness, me trajtime estetike dhe masazh. Shkaktohet nga konsumi i yndyrnave te teprta, jetndnja dhe gjndja pasive e trupit. Mendoj se celuliti prek do organizm edhe personat me pesh normale. Femrat jan m t ndjeshme ndaj ktij fenomeni.
  Sheila, sociologe: Celuliti sht dukuri joestetike e lkurs n zonat me m pak aktivitet. Shkaktohet nga mbushja e qelizave me uj dhe dhjami i teprt dhe nuk ndikojn n peshn trupore. Shkaku: Teprimi me sheqerna dhe yndyrna n ushqim. Moskonsumimi i mjaftueshm i ujit. Mungesa e aktivitetit fizik, regjimit dhe mosqarkullimi i mir.
  Diana, strudente: Celuliti sht prqndrimi i yndyrnave q bjn efektin lekur portokalli. Shkaku; ushqimet e prpunuara me pigmente artificiale, mosha, jeta pasive. Celuliti reduktohet me sport dhe trajtim estetik. Personalisht kam celulit dhe ushtroj aktivitet fizik, por nuk przgjedh ushqimin. Plqej t gjitha ato q m shkaktojn celulit; pijet me gaz, okollatat etj.

  far sht?

  Celuliti sht nj lloj indi dhjamor n shtresn e nnlkurs q prmban tufa indi lidhor. Ky ind lidhor, q varion n trashsi dhe sht i ndrthurur me qelizat dhjamore, mbahet n at pozicion nga nj rrjet fibrash q e mbron trupin ton duke rrethuar muskujt dhe organet. Ai sht i rrethuar nga nj lng q pervese e ushqen, prbn dhe nj sistem efektiv pr eliminimin e mbeturinave. Kur gjithshka funksionon si duhet, mbeturinat largohen jasht trupit nga ky sistem, gj q rezulton n kurba t lmuara t trupit; kur yndyrnat, lngjet dhe toksinat mbeten thell n lkur (posht shtress epidurale), indi lidhor trashet dhe forcohet duke dhn nj efekt fryrs. Me kalimin e moshs, shtresat e lkurs hollohen, ka rezulton n shfaqjen e pamjes s valzuar t celulitit. Ndryshimi i celulitit me dhjamin sht se celuliti, n dallim nga dhjamosja, ndodhet vetm n disa pjes t caktuara te trupit; kofsht, t ndnjurat, barku dhe gjoksi. Celuliti ka t bj detyrimisht me peshn. Megjithse formimi i celulitit varet nga dieta dhe stili i jetess, pjesa m e madhe e tij sht e formuar nga toksina dhe yndyrna t formuara n trup, q mund t prekin gra t fardolloj prmase, peshe dhe strukture trupore.

  Tipet e celulitit:
  Celuliti i fort ose solid, zakonisht gjndet n grat aktive si: balerinat, atletet etj. Ky lloj celuliti sht i vshtir t eliminohet sepse nuk drenohet kollaj nga trupi. Nga ana tjetr n disa raste sht i vshtir dhe t diktohet sepse ngjitet direkt me muskulin.
  Celuliti i shkrift, nuk sht aq i prqndruar dhe sht m i dukshm se celuliti solid. Zakonisht gjndet n zona t mdha, sht i lvizshm dhe mund t shkaktoj atoni muskulore (rnie e tonusit). Edhe pse m i dukshm, celuliti i shkrift mund t eliminohet m lehtsisht.
  Kush preket nga celuliti dhe pse
  Zakonisht jan grat ato q preken m shume nga celuliti. Ai fillon t shfaqet tek vajzat rreth moshs 14 vje dhe rritet si rezultat I hollimit dhe rishprndarjes s shtress s lekurs me kalimin e moshs. Celuliti zakonisht formohet tek grat pas lindjes dhe n ato q marrin kontraceptiv oral sepse sistemi i eliminimit nuk mund t prballoj fluksin tepr t madh t estrogjeneve ne trup. Ai mund t zhvillohet edhe pas traumave aksidentale q dmtojn sistemin e qarkullimit t gjakut ose n ato q bjn jet sedentare (pasive). Shum rrall celuliti mund t formohet edhe tek meshkujt, kjo sepse rrjeti i tyre i qelizave yndyrore sht n thellsi t lkurs.

  Faktort q kontribuojn n formimin e celulitit jan:

  1. Trashgimia.
  2. Marrja e pamjaftueshme e ujit. Uji ndihmon n sistemin e eliminimit t mbeturinave duke nxjerr jasht toksinat nga trupi. Kshillohet mundsisht t merren 7 gota uj n dit. Konsumi i 3 litrave uj n dit sht optimale.
  3. Dieta. Zakonet e dmshme t ngrnies (alkooli, kafeina, ushqimet pikante) ndihmojn n formimin e celulitit sepse toksinat q ato prodhojn, mbeten n indin dhjamor.
  4. Pirja e duhanit. Nuk sht e dmshme vetm pr lkurn dhe mushkrit por gjithashtu ngushton kapilart e gjakut dhe dmton indin lidhor duke shkaktuar fryrjen karakteristike t celulitit.
  5. Tensioni dhe stresi. Bjn q muskujt dhe indi lidhor q i mbulon ato, t trashen. Nga ana tjetr tensioni bllokon qelizat, duke dmtuar eliminimin e mbeturinave dhe pastrimin e trupit.
  6. Marrja e mjekimit. Mund t dmtoj proceset natyrale t organizmit t njeriut. Barnat pr dobsim, sedativt dhe diuretikt, mund t ojn t gjitha n krijimin e celulitit, kontraceptivt orale, q rrisin nivelin e estrogjeneve n gjak, shkaktojn zmadhimin e qelizave yndyrore q on n mbajtjen e ujit n organizm. Mbajtja e ujit n organizm pengon trupin t eliminoj toksinat dhe krijon celulitin.
  7. Mungesa e ushqimeve dhe stili sedentar i jetess. Ushtrimet ndihmojn tonifikimin muskulor, qarkullimin e gjakut dhe mirqenien e prgjithshme, duke shkaktuar copzimin e indit t bllokuar dhe pastrimin e trupit.
  Eliminimi: Mos prisni mrekullira kur bhet fjal pr celulit. Por nga kombinimi i ushqyerjes dhe aktivitetit fizik t duhur, me eliminimin e stresit dhe trajtimet estetike, mund t rezultojn n zbutje t lkurs. Rritja e qarkullimit t gjakut prmes masazhit padyshim q ndihmon n eliminimin e celulitit. elsi n parandalimin dhe luftimin e celulitit sht pastrimi i trupit i kombinuar me aktivitet fizik, diet t shndetshme, reduktim t tensionit dhe prmirsim t qarkullimit t gjakut.

  Trajtimi anticelulit: Nuk mund t’i nshtrohesh ksaj terapie n rastet kur vuan nga;

  1. Zemra
  2. Organet e frymmarrjes
  3. Diabeti
  4. Variet
  5. Mli kronike
  6. Epilepsi
  7. Pura masive
  8. Lkura sht e dmtuar
  9. Shtatzania
  10. Gjat ciklit menstrual
  11. Ka plag te pa shruara plotsisht n lkur
  12. Menjher pas ndrhyrjeve kirurgjikale etj

  Pr t patur rezultatin e dshiruar, duhet t kemi parasysh rregullin e hekurt te bashkpunimit me specialistin (estetisten). Ky trajtim sht i thjesht, i pranueshm dhe relaksues. Humbja e peshs bhet gradualisht, pa shkaktuar eksese. sht e rndsishme q t konceptojm faktin q kemi t bjm me bilanc energjitik dhe gjat terapis nuk duhet te shkelim limitet e kalorive te marra. Duhet hequr dor nga konsumi i ushqimeve t trajtuara n vaj t nxeht pasi kto produkte shkaktojn vshtirsi n tretje. Mnyra m e drejt sht t ushqehemi me produkte t trajtuara n avull ose me zierje pasi jan plotsisht t asimilueshme dhe aspak t dmshme pr organizmin. Gjat kursit t humbjes s peshs, krkohet ekuilibr n marrjen e ushqimit, prtypje e mir, konsum i 3 litrave uj n dit. Lnia e nj vakti pa marr sht e dmshme. Organizmi ka nevoj pr ushqim, zaharin, proteina, yndyrna etj. Pr t humbur 1 kg pesh trupore duhen harxhuar 7000 kalori energji. N baz t ksaj shifre mund t llogaritet thjesht. Ky sht thelbi i bashkpunimit t specialistit me pacientin.

  Si proedohet
  Prcaktohet zona problematike q shfaqet n trajtn e edems. N kt zon ushtrohet masazh anticelulit me produktin specifik (kremfoliant). Ky krem, n saj t strukturs s tij me kokrriza, ndihmon n aktivizimin e ujrave dhe toksinave t mbetura, te cilat eliminohen dhe dalin jasht prmes djerss ose rrugve t jashtqitjes. M pas lkura trajtohet me nj serum i cili favorizon djersitjen. Kjo zon e trajtuar lyhet me balt, q ka n prbrje alga deti dhe parafin. sht e domosdoshme t fashohet kjo pjes disa her me pelikola (material i holl plastik), n mnyr q t realizohet m s miri efekti sauna. Mbshtillet klientja prsri me araf plastik dhe mbyllet dysheku pr 20-25 minuta. N prfundim t ktij proesi, largohet balta nga lkura dhe prgatitet klientja pr proesin tjetr; tonifikimin e muskulaturs. Prpara ktij proesi, vendoset edhe nj produkt tjetr n trajt kremi, lipoaminocel ose lipoaminodren, varet nga prmasat e celulitit. Sipas nj skeme t veant, vendosen elektrodat q kan efektin e gjimnastiks pasive. Intensiteti i elektrodave lshohet deri n limitin e dshiruar nga klientja. Nj seanc zgjat pothuajse 1 or pa llogaritur qndrimin n dyshek. Trajtimi duhet t kaloj prmes relaksit. Seancat bhen me nj dit pushim ndrmjet, jo suksesive. N do seanc klientja pson humbje peshe. Kjo humbje sht variabl, asnjher nuk mund t paracaktohet sepse do organizm reagon me mnyrn e vet. Kjo terapi sht e studiuar dhe nuk shkakton efekte ansore n rast se i prmbahesh proedurs. Terapia mund t vazhdoj nga nj deri n tre muaj sipas rendit q prmnda sipr. Suksesi sht i sigurt nse klientja zbaton me prpikmri kshillat. Haset vshtirsi n konceptin e konsumit t ujit. Duhet edukuar klientja me kt koncept. Nse ajo ka t qart si funksionon sasia e madhe e ujit n organizm, proesi shkon drejt rezultatit t dshiruar. Ky element sht i rndsishm sepse prania e konsiderueshme e ujit n organizm prish disa lidhje ndrqelizore, q pengojn shkmbimin e lndve dhe funksionin normal t metabolizmit. Nga eksperienca, klientet q i prmbahen ktij rregulli kan rezultat t padiskutueshm.
  Edhe me mnyra t tjera mund t realizohet humbja e celulitit. Sauna e kombinuar me elektroda dhe masazh, por me efikase mbetet baltoterapia. Dieta e prdorur gjat trajtimit sht e domosdoshme. N rast se neglizhohet ky fakt, koha e trajtimit do t zgjas. Dietat me kalori t prcaktuara n do asortiment na ndihmojn pr t llogaritur vet kalorit. Nse klientja krkon humbje t prshpejtuar, sasia e kalorive q duhet te marr sht deri n 1200 kalori n dit, nse krkon humbje m t ngadalt sasia e ushqimit t marr nuk duhet t kaprcej limitin e 1400 kalorive.

  Revista Jeta
  "Carpe Diem"

 3. #3
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Celuliti? S'e shoh me...

  Me elektroda, me alga, me balte, me palester. Por edhe duke pire pese litra uje ne dite. Te gjitha metodat per te luftuar efektin "lekure portokalleje". Por me nje lajm te keq: nuk do te arrini kurre te keni kembet e modeleve

  Iva Tico

  "Gjerat e vogla krijojne persosmerine, megjithate persosmeria nuk eshte nje gje e vogel". E ka thene Platoni. Sigurisht, atehere, nuk ka pasur nder mend celulitin. Dhe as ndonje papersosmeri tjeter fizike. Por qendra estetike "Tuttestetica" e ka zgjedhur jo me kot si slogan te sajin kete thenie. Pasi, si te gjitha qendrat e tjera te estetikes, ka si qellim te merret pikerisht me gjerat e vogla. Per te krijuar persosmerine. Edhe te kembeve.

  Eshte shqetesimi i zakonte qe vjen cdo stine. Sa here qe afrohet sezoni i plazhit dhe ato papersosmerite e vogla qe gjate gjithe dimrit kane qene te mbuluara zene e shfaqen ne dite te diellit. Eshte periudha kur truri fillon te punoje me urgjence per te gjetur nje rruge shpetimi. Nderkaq nuk mund te qendrosh kurrsesi indiferente. Televizioni dhe revistat ofrojne shembujt e vertete te persosmerise. Kembe supersensuale me nje lekure tejet te ndritshme. Ofrojne dhe nje game kremrash mrekulliberese me te cilat mund te arrish kembet e enderruara. E vertete? Kete thone reklamat. Kurse sallonet estetike thone krejt te kunderterten: kremrat, cilatdo qofshin nuk e kane efektin e deshiruar nese nuk shoqerohen me trajtime speciale. Pastaj duhen edhe ushtrime fizike. Duhen hequr pastaj edhe ca ushqime qe cilesohen si armiku me i madh i lekures se lemuar. Dhe nese i ben te gjitha keto atehere celuliti iken vertet? Per fat te keq asnjehere plotesisht. Mund te zbutet efekti "lekure portokalli", mund te mos shquhet nga larg, mund edhe te behet gati i padukshem dhe te vihet re vetem nese lekura shtrengohet me dore. Por ato kembet si te modeleve te reklamuara neper revista, bejme mire t'i harrojme. Ose t'i admirojme vetem neper revista.

  Lufta me kremra

  Eshte lufta me komode. Dhe e vetmja qe mund te quhet "per te gjitha xhepat". Komode sepse nuk kerkon ore te harxhuara neper sallone estetike. Dhe relivisht me e lira. Se paku per faktin se nuk paguan dike tjeter per te te bere masazhin.

  Mund te gjenden ne te gjitha dyqanet e mira te kozmetikes. Te te gjitha firmave. Qe nga firmat anonime, tek ato me popullore dhe ato vertet "firmato". Dhe me rriskun me te vogel te blerjes se nje produkti te fallsifikuar. Dhe kjo per arsyen e thjeshte se askush nuk merr persiper te fallsifikoje produkte bukurie qe nuk shiten ne mase. Sepse e verteta eshte kjo: kremrat anticelulite shiten fare pak. Jo sepse femrat shqiptare nuk vuajne nga celuliti. Vuajne. Dhe shume madje. Porse shumica e tyre jane mosbesuese ndaj efekteve te kremrave. Keshtu thone shiteset, te cilat tek klientet me teper sesa mungese te parave, shohin mungese te besimit. Qe te besosh nese nje produkt eshte i efekshem apo jo, nuk mjafon reklama. Nevojiten prova. Duhet dikush qe ta kete provuar me pare. Por qe ta provosh, nuk kushton ndonje gje e madhe. Sepse ka ardhur ndoshta radha te rrezohet nje tjeter mit. Ai sipas te cilit trajtimet anticelulit jane teper te shtrenjta. Nuk jane sigurisht me te lirat, por jane te krahasueshme me produktet e tjera kozmetike. Me cmime qe ndryshojne jo vetem ne saje te markes, por edhe te dyqanit ku shiten. Mund te blesh pershembull nje "L'Oreal, perfect slim", nje nga kremrat anticelulit me te reklamuar ne revistat e huaja me nje cmim prej 1200 lekesh. Mund ta blesh edhe ne nje magazine shumice dhe mund ta perdoresh nje muaj. Pastaj trajtimin ta perseritesh disa here ne vit. Kostoja gjithsej: me pak sesa kremi i dites qe perdor per fytyren.

  Nese nuk i beson "L'Oreal"-it, [teper popullor], atehere mund te zgjdhesh nje "Vichy", apo "Clarins", "Biotherm", "Lancome", "Collistar", "Christian Dior". Shume kremra, xhel apo sprai, qe reklamojne se rezultati mund te shihet qe ne javet e para. Por mund te zgjedhesh edhe nje nga linjat e dyqanit "Yves Rocher". Me cmime asnjehere me shtrenjte se 2500 leke.

  Me armet e "Frontera"-s

  "Te lindesh e bukur eshte fat, te behesh eshte Frontera". Slogani i "Frontera"-s me shume se kudo hyn ne pune per trajtimet kunder celulitit. Sepse ketu fati i te lindurit nuk eshte dhe aq i rendesishem. Pasi edhe kur lind me fat, me gene "te mira", ne njefare moshe celuliti del me i forte se genet. Atehere "Frontera" ve ne levizje armet e saj. Nje trajtim i plote qe fillon me elektrodat, vazhdon me masazhe dhe perfundon me kremra. Nje trajtim i plote qe sipas estetisteve te kesaj qendre eshte

  i efektshem ne shumicen e rasteve, por qe duhet perseritur me pas me cikle ne menyre qe celuliti te mos "pushtoje" serish zonat e cliruara.

  Trajtimi ne kete qender fillon me elektrodat, metode qe estetistet e quajne magrela. Elektrodat vendosen ne pjeset problematike dhe pastaj paisja gradohet ne varesi te llojit te celulitit. Mbahen deri ne nje ore pastaj fillon trajtimi me alga, apo algoterrapia. Algat aplikohen ne te gjithe trupin ose vetem ne pjese te vecanta. Trajtimit [i cili zgjat rreth 45 minuta] i bashkangjitet mbulimi me nje koperte minisauna e cila ben te mundur shkrirjen e noduleve apo heqjen e toksinave. Me nje fjale gjithcka qe eshte ne baze te celulitit. Estetistet e kesaj qendre tregojne se algat bejne rigjenerimin e plote te lekures. Madje, ka raste qe edhe ne rast se celuliti nuk eshte shfaqur, nje trajtim me alga do te bente gjithsesi mire. Thjesht per te pasur nje lekure me te bukur.

  Pas trajtimit te algave eshte radha e infodrenazhit, i cili eshte nje masazh me kremra anticelulite. Estetistet e kesaj qendre, per rreth 20 - 25 minuta masazhojne pjesen me probleme duke mbyllur keshtu nje cikel te plote trajtimi.

  Ne pergjithesi punohet me programe inididuale. Ka raste kur eshte i mjaftueshem vetem masazhi manual, apo te tjera raste kur nevojiten vetem elektrodat, pa alga [masazhi eshte gjithsesi i domosdoshem]. Konsulta paraprake me mjeken estetiste, ndihmon per percaktimin e strategjise qe do te zgjidhet. Gjithsesi, ato femra qe kane zgjedhur kete sallon per t'u trajtuar, duhet t'i bejne keto seanca tre here ne jave, 15 - 20 seanca gjithsej. Por qe duhen perseritur disa here ne vit. Me qellim qe celuliti i zhdukur apo i reduktuar, te mos rikthehet. Kurse per ato qe nuk kane kohen e mjaftueshme per te qendruar nen koperta apo me elektroda, kjo qender estetike shet linjen e saj te produkteve per perdorimm ne shtepi. Linjat "Matisse" dhe "Biolife", jane produktet e perdorura ne kete sallon. Cmimet? "As me lire dhe as me shtrenjte se te tjera sallone te Tiranes", thone estetistet e "Frontera"-s.

  Estetika e "Tuttestetica"-s

  Cmimi eshte gjithashtu e vetmja gje te cilin nuk e komentojne ne kete qender. Por qe gjithsesi, sipas estisteve, nuk eshte i paperballueshem. Se paku jo "i cmendur" po ta krahasosh me punen qe kryen. Heqjen pothuajse njeqind per qind te celulitit. Elektroda, balte, masazh. Triniteti qe thuhet se eshte fitimtar. Elektrodat te cilat me anen e energjise elektrike godasin te gjitha pjeset ku formohen rendom nodulet dhjamore, balta, qe ne kete qendeer estetike vjen nga balta e Detit te Vdekur masazhi me kremra anticelulite dhe hidratues. Per te percaktuar llojin e trajtimit, mjekja e kesaj qendre ne fillim ben matjet. Pasi te dhenat hidhen ne kompjuter, del rezultati i sakte se sa seanca te plota duhen per magrelen, sa per balten dhe sa masazhe. E vecanta e kesaj qendre estetike, ne krahasim me te tjerat e Tiranes, qendron tek produktet qe ajo perdor. Kryesisht tek balta, nje linje qe ofron pasurite minerale natyrale, te cilat vijne drejtpersedrejti nga Deti i Vdekur e qe premtojne te parandalojne problemet apo edhe t'i kurojne ato.

  Ndonese qendra estetike eshte e pajisur edhe me nje palester, estetistet rekomandojne me teper magrelen apo balten sesa ushtrimet me vegla apo aerobine. Per aresyen e thejshte se per nje pakujdesi ne fitness, mund te krijosh muskuj ne vendet ku s'duhet, pa arritur dot te heqesh celulitin. Apo edhe sepse muskujt dhe celuliti nen lekure mund te bashkejetojne fare mire me njeri - tjetrin. Te kesh nje trup me muskuj, nuk do te thote aspak te mos kesh probleme me celulitin.

  Pervec elektrodave qe mbahen ne trup per 50 minuta, procesi i baltes zgjat nje ore kurse balta mbahet nje ore te plote. masazhi, te cilit estetistet e kesaj qendre e cilesojne si me thelbesorin ne nje trajtim, zgjat njezete minuta te tjera. Per ata qe nuk kane kohe per te harxhuar ne seanca elektrodash, balte apo masazhi, produktet e Detit te Vdekur shiten edhe per t'u perdorur neper shtepi. Se bashku me balten speciale, ne kete qender estetike mund te blesh edhe kremrat perkates se bashku me nje doreze gomazhi per te bere masazh. Gjithcka per te bere edhe ne shtepi nje trajtim te plote sipas sekreteve te "Tuttestetica"-s.

  Nje ndihme ne palester

  Palestra mund te te mos ndihmoje qe te heqesh celulitin. Por as nuk ta shkakton kurrsesi. Per me teper, duke ndihmuar ne tonifikimin e muskujve, ajo te ndihmon te ruash "status-quo"-ne. Nese je duke bere nje tjeter trajtim, neper sallone apo ne shtepi, seancat e rregullta te fitnesit te ndihmojne qe rezultati te jete me i arrire.

  Per te arritur tonifikimin e duhur, nevojiten sa me shume ushtrime me vegla. Sidomos pista e vrapimit apo bicikleta.

  Te skuqurat? Harrojini

  Ushqimi vazhdon te mbetet i akuzuari kryesor kur vjen puna tek celuliti. Dhe ato keshillat qe te mos konsumohen te skuqura, nuk jane fjale boshe dietologesh, te cilet e gjejne kenaqesine e tyre duke na keshilluar qe te konnsumojme vetem ato ushqime qe nuk na shijojne deri ne fund: perime, supra dhe sallatra. Pra te hash gjithe diten ato qe quhen ushqimet e shendetshme dhe te enderrosh naten nje pice gjigande... Te ndaluarat te shijojne, por lajmi i mire eshte se ne rastin e celulitit, ne ndryshim nga dietat e forta qe sherbejne per renie drastike ne peshe, nuk ndalohet gjithcka perfundimisht. Mund te behet edhe "mekati" i ngrenies se picave. Por pa e tepruar. Dhe me nje sekret te vogel qe e ka emrin uje. Sa me shume uje. Nga dy deri ne pese litra ne dite. Me shpresen se nje gje e vogel si uji te ndihmon t'i afrohesh persosmerise.

  Celuliti, cfare eshte?

  Shumica e njerezve e quajne "lekure portokalli". Sepse pjeset me celulit jane te ngjashme me lekuren me vrima te portokallit, nje pamje kjo aspak estetike. Ky eshte nje problem i hipodermes dhe qe ka ne natyre dhjamore. Shkaktohet nga shkaterrimi i mikroqarkullimit te shtreses dhjamore dhe ndikime te mepashme ne funksioneet e rendesishme metabolike. Ekzistojne tipa te ndryshem celuliti: celuliti kompakt, celuliti i squllur dhe ai i enjtur. Tipi i pare godet pergjithesit objekte me kushet te mira fizike dhe me nje muskulature tonike, i dyti manifestohet vecanerisht tek njerezit e moshes se mesme, ndersa i treti shfaqet bashke me ate kompakt, vecanerisht ne kembe dhe paraqet ne shumicen e rasteve lidhje me patologjite e qarkullimit te gjakut.

  Ne origjine te celulitit eshte nje e shumatore e arsyeve gjenetike, strukturore, hormonale dhe te eneve te gjakut, shpeshhere te renduara nga jeta sedentare, stresi, semundjet e hepatitit, ushqimi i keq apo nga patologjiite qe kane te bejne me mungesen e hidrimit. Nje nga menyrat klasike te nderhyrjes eshte masazhi, i cili eshte i efektshem pikerisht per stimulimin e qarkullimit. Ndersa mjetet kozmetike jane te afta te permiresojne shtresat e lekures. Rezultatet me te mira perftohen kur nderhyrjet kozmetike alternohen me ato mjekesore dhe me sportet.


  Revista Klan
  "Carpe Diem"

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Biondina
  Antarsuar
  08-01-2009
  Postime
  79
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  A quhet celulit edhe pjesa e belit , p.sh trupi ka pesh normale kurse barku ( perfshir edhe belin) kan pesh me te madhe se pjeset e tjera te trupi , barku esht i madh edhe pse trupi ne pergjithsi ka pesh normale , beli eshte me i gjere etj ?!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Colomba
  Antarsuar
  06-04-2009
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  679
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  [/B]CELULITI ESHTE ARMIKU NR 1 I LINJES HARMONIKE !Canonet moderrne te bukurise imponojne te kemi nje kujdes te madh per paraqitjen tone te jashtme.Pra eshte e rendesishme lufta kunder kileve te teperta.celuliti eshte nje e keqe e gjitha femererore qe sipas pesimisteve godet 8 ne 10 gra.Kurse tek gjinia mashkullore kjo ndodh shume rralle.pse?
  Sepse tek femrat influencojne hormonet estrogjene te cilat shtojne volumin e kofsheve dhe kane influence te madhe ne rritjen e celulave te yndyres.Kurse tek meshkujt per efekt te ormoneve androgjene kane rritje te volumit te shpatullave dhe zona te tjera te trupit ,dhe ormonet androgjene kane influence me te vogel se estrogjenet ne rritjen e celulave yndyrore.

  Sintomat e celulitit jane te ndryshme mund te shfaqet nje ose disa te nderthurura!
  _Dhimbje ne prekje duke prekur apo pickuar zonen ndihet shqetesim ,bezdi qe zgjate .

  _Ndjenje peshe ndihet tek kembet dhe pse nuk jemi te lodhur.

  _Mpirje te gishtave te kembes

  _Lodhje te kembeve ndodh dhe kur nuk kemi ecur gjate

  _Dhimbje muskulare sidomos tek pjesa e pulpes.

  _Predispozicion per tu nxi mishi mjafton nje shembje e vogel dhe na shfaqet shenja e zeze.

  _Lodhje dhe cefalea(dhimje koke) lodhemi shpejt duke mos bere asgje ,dhe kemi dhimje koke frekuente te shpeshte.

  _Deformim te kembevekjo ne raste ekstreme mbipeshe.

  Pra prania e celulitit nuk eshte vec nje problem estetik por mund te kompromentoje dhe shendetin tone.Pra te dashura femra nese duam te jemi te bukura dhe me shendet te mire,duhet bere shume kujdes nga celuliti ,duke u ushqyer ne menyre te shendetshme dhe duke bere shume aktivitet fizik.

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Celuliti, mnyra pr ta luftuar sa m shpejt

  Rom, 3 maj, NOA - Pothuajse t gjitha femrat e din se lufta kundr celulitit sht e vshtir, pasi ajo krkon disiplin dhe duhet t jet e vazhdueshme e konstante n koh.

  Shfaqja e celulitit varet nga shtjet hormonale, por jan dhe disa faktor rndues t tilla si pirja e duhanit, mnyra e jetess dhe t ushqyerit.

  Lidhur me kt t fundit, rregullat anticelulit n tryez jan t njohura pr t gjith si shmangia e ushqimeve t skuqura, mblsirat, pijet alkoolike dhe ato t gazuara, minimizimi i krips, sheqeri dhe kafja.

  Prve ksaj sht e rndsishme q t pihet t paktn dy litra uj n dit dhe t konsumohen shum fruta dhe perime, mish pa dhjam, peshk dhe prodhimet e qumshtit.

  Kto jan udhzime baz, t cilat prfshihen n dietn e prditshme dhe mund t transformohen n nj ndihm efektive pr t parandaluar shfaqjen e celulitit apo t zvoglojn pranin e tij.

  Por pr ata q n pak koh duan t shikojn shpejt rezultatet?

  N kt rast sht m mir t mbshteten n nj diet t till: dieta e lngshme dyditore anti-celulit.

  Kjo sht nj metod q ka pr qllim t vr n qarkullim dhe t stimuloj metabolizmin duke liruar trupin nga ngecja e toksinave prgjegjse pr celulitin.

  Diet sht e prbr nga nj diet dy-ditore antitoksin me baz frutash dhe perimesh: kulluese dhe spastruese.

  Ndrsa n dit t tjera, rekomandohet nj ulje e karbohidrateve si makarona, buk dhe patate, ku kto t konsumohen vetm n ditt n t cilat keni aktivitete fizike e ku kan mundsin pr tu djegur menjher.

  Dieta

  N mngjes: nj lng portokalli pa sheqer n temperatur ambienti dhe nj filxhan aj ose aj jeshil.

  Pas mngjesit: fruta t prziera, jo t ftohta

  Dreka: perime (t varfra n fasule, bishtaja) pa krip. Perimet rekomandohen, sepse e lejojn shum m pak ajrin t inkorporoj n ushqim.

  Pas dreke: nj aj i br me kopr, ose majdanoz apo nenexhik.

  N pasdite: nj lng natyral frutash ose fruta, gjithmon n temperatur dhome dhe pa sheqer.

  Pr dark: Nj tjetr pjat me perime si n drek, e ndjekur nga nj aj i zgjedhjes suaj pa sheqer.

  Trajtimi mund t plotsohet nga frkimi me vajra esenciale t veanta t tilla si dllinj, mrsina dhe rozmarina q stimulojn qarkullimin dhe zgjojn indet.

  a.k/NOA

 7. #7
  u & i Maska e xlindax
  Antarsuar
  10-02-2007
  Vendndodhja
  Italy
  Mosha
  32
  Postime
  734
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Shum faleminderit x informimin.
  ...per momentin nuk me hyne ne pune

  Po per ato vijat e bardha qe thon se formohen kur shendoshesh e dobesohesh ke na nje lajm ?
  Ogni xsona che passa nella mia vita unica...
  Xk lascia un poco di se..
  E prende un poco di me.

 8. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Nuk besoj se vija e lekures hiqen deri tani nuk ka ndonje informacion qe ka % pastrimi te lekures

Tema t Ngjashme

 1. Prifeterinjte Pyesin Hoxhallaret Pergjigjen
  Nga Fjala e drejte n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 05-02-2009, 06:33
 2. Del n shitje "Nj dosje pr Kadaren"
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 17-03-2007, 01:53
 3. C'far pyetje duhet te beni!
  Nga Noerti n forumin Lojra dhe rebuse
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-08-2004, 19:00
 4. Pyetje shkencore , por
  Nga Anton n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 03-07-2004, 02:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •