Close

Rezultati i Sondazhit: A duhen bojkotuar Lojrat Olimpike te Kines?

Votues
43. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • PO

  23 53.49%
 • JO

  20 46.51%
 • Nuk di

  0 0%
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 49 prej 49
 1. #41
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-02-2005
  Mosha
  37
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Mos ta zgjasim me shpjegime politike, nuk duhen bojkotuar

  Une mendoj se nuk duhen bojkotuar.

  Historia e Tibetit nuk ka filluar sot. Tibeti historikisht here ka marre pjese ne Kinen e madhe dhe here nuk ka marre. Kur Japonia i hapi lufte Kines, Kina nuk e mbante dot ne kontroll pjesen perendimore te saj dhe me kete rast i iku duarsh edhe Tibeti. Pastaj e morri ne kontroll perseri ne 1949.

  Rasti i Tibetit sot per sot mund te krahasohet me nje nga keto dy shembujt me poshte:
  1. Kosova duhej te ndahej nga Serbia pasi serbet dhunuan popullin shqiptar.
  2. Zonat e banuara nga serbet brenda territorit te Kosoves duhet te behen te pavarura dhe ti bashkangjiten Serbise. Po nuk ju bashkangjiten Kosoves te pakten te drejtohen nga komuna serbe. Dhe e gjithe kjo nderkohe qe serbet ne kosove nuk shohin ndonje rrezik nga Kosova.

  Une rastin e Tibetit e krahasoj me shume me rastin e dyte (kjo ne baze te c'fare kam lexuar dhe mesuar)

  Gjendja sot:
  Ne Tibet ligji per te pasur nje femije nuk aplikohet, ne zonat e tjera (familjet Han) aplikohet.
  Ne Tibet nuk mblidhen taksa, ne te gjithe pjesen tjeter te Kines mblidhen.
  I vetmi ligj qe kina ka vendosur ne Tibet eshte kufizimi i femijeve djem qe behen murgj ne tempuj. Kina nuk lejon qe numri i djemve te vegjel qe rregjistrohen ne tempuj ta kaloje nje numer te caktuar.

  Para 1949 rreth 40% e djemve ishin bere murgj ne tempuj me deshiren per tu bere "Lama". Punet i benin grate dhe pleqte. Djemte e vegjel qe shkojne dhe rregjistrohen ne tempuj si murgj me vone nuk shkojne ne shkolla dhe nuk punojne. Edhe per murgjit (monk) qe rrijne ne tempuj shteti kinez u jep rroge. Rroga jepet ne baze te grades se respektit, kush eshte "lama" me i larte e ka rrogen me te larte.
  beqar

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-02-2005
  Mosha
  37
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Lioness Lexo Postimin
  Se harrova te shtoja, sipas Dalai Lames Tibeti nuk kerkon pavaresi de juro por autonomi dhe pavaresi kulturore.
  Sipas burimeve kineze, Dalai Lama kerkon gjithashtu qe te gjitha familjet Han te lene Tibetin. Nderkohe qe shume familje HAN kane jetuar atje prej shekujsh.

  Eshte interesante dhe nuk e di a e keni vene re por Tibeti ze gati nje te pesten e Kines.

  Ne ato vite kur Kina morri Tibetin shume shtete nuk e njihnin Kinen dhe shteti i pare qe e ka njohur eshte Shqiperia. Dhe gjithomne ne Kine ne televizone jepet momenti kur i gjithe parlamenti kinez ngrihet ne kembe per te duartrokitur Shqiperine per kete vendim. Ne Wikipedia permendet se Shqiperia ne vitet 1950 ka qene perfaqsuesja/zedhenesja e Kines ne Kombet e Bashkuara.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bakudr : 11-04-2008 mė 01:38 Arsyeja: shtim fakti
  beqar

 3. #43
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Po ne gjithmone budallalliqe kemi bere. Ne 1993-4 Berisha ishte i pari qe njohu Maqedonine si shtet.

 4. #44
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga bakudr Lexo Postimin
  Ne Wikipedia permendet se Shqiperia ne vitet 1950 ka qene perfaqsuesja/zedhenesja e Kines ne Kombet e Bashkuara.
  Na zune gishtat kallo duke shtypur fjalet: "mos iu referoni wikipedia".

  C'perfaqesuese te Kines kur ajo ishte/eshte ne P5?! Ehhh, c'degjojme.

  PS: Jo bojkotimit!

 5. #45
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Citim Postuar mė parė nga Lioness Lexo Postimin

  PS: Jo bojkotimit!
  Te rafte telebingo per ne Tibet ishalla

 6. #46
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Te rafte telebingo per ne Tibet ishalla
  . (Si te te pergjigjem une tani pa ofendur popullin vlla kinez dhe shoket e tyre tibetian .)

  Kam folur me lart per kete pune. Tibeti ishte atje ku ishte kur i dhane lojrat Kines. Mos t'ia kishin dhene qe ne fillim. Lojrat olimpike jane sport, politiken ta bejne qeverite.

 7. #47
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Ca ti bej atij qypit Mel Lastman une pa e shikonte Kina sesi i bente Lojrat Olimpike. Do i kishim ne Toronto kete rradhe po mos ishte per ate deklarate idiote rracizmi qe beri cifuti major i Torontos...

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Jo nuk duhet me bojkotu lojrat
  Lojrat si kisha jan te ndara nga Politika !
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Po edhe nqs nuk ndalen ateher do kete viktima se populli si ka filluar se besoj qe do ja mbaj dikujt te ik ateje me pa loje dicka se edin qe perjasht e presinnn me "llos" ne krah dhe ja bejn shpinen me but se barkun.

  Kjo eshte e mire per politiken kineze qe te ndryshoj se si i kam pa un cfar malltretime i bokan kur protestojshn eshte gjynah po disa ketu ne FORUM mduket vetem ketu po lexojn e ju kisha then kerkoni pak per keto protestat e fundit qe u ben dhe shihe se " A kan te bejn me kafsh apo me shpirta njerzish"

  Pra pa tjeter duhet me zgjedh problemin ose me u ndal Lojrat!

  niemand
  Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. Lojrat Olimpike nga nje sy tjeter
  Nga rolua nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-09-2004, 10:23
 2. Lojrat olimpike - Athine 2004
  Nga kolombi nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 211
  Postimi i Fundit: 06-09-2004, 14:24
 3. Masa sigurie per lojrat olimpike edhe ne Shqiperi
  Nga StormAngel nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-08-2004, 19:37
 4. Lojrat Olimpike kthejne emigrantet e paligjshem.
  Nga kolombi nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-05-2004, 00:40
 5. Greqia dhe Lojrat Olimpike te 2004.
  Nga Enri nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 11-10-2003, 23:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •