Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e pseudo
    Anėtarėsuar
    29-02-2008
    Postime
    366

    Gafa te bera ne gjuhe te huaja

    Besoj se shumica e shqiptareve qe kane emigruar nuk e kane zotureruar fare ose pak fare gjuhen e vendit ne te cilen kane emigruar.
    Na duhet ca kohe per ta zoteruar ashtu sic duhet , por deri sa te arrijme deri ne ate faze kalojme ca momente aq qesharake , aq idiote dhe aq te dhimbshme per shume ne qe dalim komplet si idiota kur nuk arrijme te shprehemi ashtu sic duhet.
    Shume nga ne perpiqen e flasin me kembe e duar , ose edhe bertasim sepse mendojme sepse keshtu behemi me te kuptueshem.
    Besoj se shume nga ju kane bere gafa , edhe une nuk perjashtohem.
    Para ca vitesh arrita edhe une ne France, .
    Frengjishten e kisha mesuar ne fillore paralelisht me ate rusen, e imagjininoni ckishte mbetur nga frengjishtja ime ne memorie.
    Ok per ta rifreskuar para se te arrija ne france degjoja ca kaseta, budallalliqe kengesh apo nuk e di se cfare.
    Ok
    Nje dite desha te kerkoja pune de dergova CV gjithandej, ne CV asgje nuk kisha genjyer per aktivitetin tim pervec gjuhes ku kisha shkruar qe e zoteroja shkelqyeshem., Njeriu kur ka nevoje nganjehere eshte i shtrenguar edhe te genjeje.
    dhe me erdhi pergjigje nga nje firme; e ngarkuar plot me emocione u paraqita
    Dialogun po e shkruaj ne shqip
    Ai : - miredita
    Une: - miredita
    Ai : - emrin
    Une : - XY
    Ai:- mosha juaj?
    Une :- hhhem ( ja thashe pas shume perpjekjesh)
    Ai: - a dini te flisni frengjisht?
    Une : - po, po di
    Ai: - a dini apo nuk dini se spara dukeni
    Une : - po, po sigurisht , po po te flisni pak ngadale kuptoj shume mire ( fraza qe i kisha mesuar per te dale nga situata.)
    Ai:- po ju kishit shkruajtur ne CV qe e dini shume mire
    Mua me filluan te dridhurat, duart te me djeresiten , nje pale djerese po me ikte dhe tjetra po me vinte.
    Une : - hhhhhhhhhhem, dhe nisa te shikoja nga te gjitha drejtimet sikur do gjeja pergjigjet ne mure
    Ai: dmth me genjyet
    Une : pa kuptuar cfare thoshte thashe - Po, PO e di
    Ai :- tallesh me mua( dhe shkuma filloi ti dilte nga goja nga nervat.)
    Une : - po, po e di
    Ai: - asnjeri nuk eshte tallur me mua deri me sot (dhe vazhdonte te bertiste)
    Une : - Po Po e di ( pa e kuptuar fare cthoshte)
    Ai:- nuk eshte e mundur , po te jap afat per 15 dite , po nuk e mesove frengjishten ne 15 dite do te te perjashtoje,( me thote ai)
    Une : ok mirupafshim thashe une dhe iika sa syte kembet, me nuk e ktheva.
    Edhe sot e kesaj dite kur e kujtoj me vjen turp , por edhe per te qeshur ne te njejten kohe.
    Cfare ti besh duhet te kalosh ne momente te ketille ne jete.
    Besoj se edhe juve keni cte tregoni............

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    E kam parasysh per ca po thua plako,por mua kur kam jetuar ne greqi s'para me kane rastisur raste te tilla sepse e kam pervetsuar gjuhen shume shpejt dhe ne periudhen e permiresimit te gjuhes e siper,nuk me shte dashur qe te shkoja diku per pune qe te paraqisja nje CV apo te kontaktoja me Grek.Kurse me disa te huaja qe kam njohur kemi kontaktuar me te shumten e kohes nepermjet gjuhes se trupave, dhe me thene te drejten nuk kemi pas keqkuptime jo:P
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anėtarėsuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,883
    Njė ditė doja tė pyesja njė grua atje ku punoja.Ajo ishte rreth 30 vjeēe dhe ishte e bija e pronares ku punoja.Gjuhėn greqishte nuk e dija mirė,sepse ishte fillimi.Ju drejtova greqishtė:Na su kano mia erotas?(Pyetja ishte;Na su kano mia erotisi?Tė bėj njė pyetje?)Mirpo nga keq shqiptimi po i thosha;Tė bėj njė dashuri?
    Ajo shtangu pėr njė moment dhe mė pyeti Ti?(Ēfarė?)
    Unė ekuptova qė e thash keq dhe nuk e pėrsėrita por ja ktheva ndryshe.Ajo e kuptoj se unė u ngatėrrova dhe qeshi,kurse unė u skuqa nga turpi.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •