Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime

  Leucemia (Leukemia)

  Leucemia ėshtė sėmundja e kancerit qė prek rruazat e bardha tė gjakut, tė cilat, pėr shkak tė uljes sė numrit, janė tė paafta tė kryejnė funksionin e tyre. Me shfaqjen e kėsaj sėmundjeje pėrballemi me ulje tė numrit tė rruazave tė kuqe, tė hemoglobinės dhe tė pllakėzave. Sėmundja fillon me dobėsi, lodhje tė shpejtė, dhembje nė muskuj dhe kocka, humbje oreksi, ngritje tė vogla tė temperaturės. Pas kėsaj faze, sėmundja fillon vrullshėm. Shfaqen gjakrrjedhje nga hunda, nga mishrat e dhėmbėve, nga organet e brendshme. Ekzistojnė dy lloje tė leucemisė, tė cilat pėrcaktojnė edhe zhvillimin e sėmundjes. Leucemia akute ėshtė mė e rrezikshme, pasi zhvillimi i saj bėhet me ritme tė shpejta, ndėrsa leucemia kronike mund tė vazhdojė me vite tė tėra. Kjo sėmundje ėshtė gjithmonė kronike dhe karakterizohet nga prezenca e disa celulave jonormale ose nė shumė raste leucemia karakterizohet edhe si pamjaftueshmėri e gjakut dhe e palcės kurrizore. Njė shumicė e tepruar e rruazave te bardha dhe njė pakicė fatale e rruazave tė kuqe janė karakteristikat mjekėsore tė sėmundjes, ndėrkohe ajo shkakton nė shumicėn e rasteve dhembje tė forta koke. Tė dhėnat mjekėsore tregojnė se kurimi i saj varet shumė nga grada nė tė cilėn e kap sėmundjen pacienti. Tri shenja janė karakteristike pėr tė gjithė personat qė kanė mungesė gjaku. Pjesa mė e madhe e tyre kanė lodhje fizike, takikardi dhe janė shumė tė zbehtė.

  Simptomat
  - Ethe
  - Lodhje
  - Dhimbje tė kockave dhe muskujve
  - Dhimbje koke
  - Infeksione tė vazhdueshme
  - Njolla nė lėkurė
  - Gjėndra tė fryra

  Blerina Kaca, Elberta Spaho
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 15-03-2008 mė 16:43
  "Carpe Diem"

Tema tė Ngjashme

 1. [Sukses] Fėmija qė vuan nga Leuēemia!
  Nga Wisary nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 30-01-2008, 16:03
 2. Ēfarė ėshtė leuēemia?
  Nga DI_ANA nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 11-01-2008, 21:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •