Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime

  Ciroza e mlis, nga shkaktohet dhe si kurohet?

  Shkruar nga Elberta Spaho


  Mlia, duke vepruar si fabrika me e madhe kimike e organizmit ton, ka shum funksione, t cilat prfshijn prodhimin e faktorve t gjakut, proteinave, tmthit dhe t m shum se 100 enzimave t ndryshme. Po ashtu ndikon n metabolizmin e kolesterolit, depozitimin e glikogjenit si burim energjie, mbajtjen normale t prqendrimit t sheqerit n gjak. Por dhe n rregullimin e hormoneve t ndryshme dhe detoksifikimin e medikamenteve dhe helmeve, duke prfshir alkoolin. Alkooli konsiderohet armiku kryesor i mlis.
  Ndikimi
  Alkooli dmton shum organe, por n mnyr t veant dmton sistemin nervor qendror dhe mlin. Alkooli metabolizohet n mli dhe sasia e teprt e tij on n smundje akute dhe kronike t mlis. Abuzimi me alkoolin on n tre patologji t smundjeve t mlis, t cilat n klinikn praktike mund t shfaqen s bashku n t njjtn koh, n t njjtin pacient.
  Patologjia e par sht steatoza (dhjamosja e mlis), e cila on n akumulimin e yndyrs n qelizat e mlis. Kjo gjendje sht e rikthyeshme n qoft se pacienti ndrpret alkoolin. Megjithat, dhjamosja e mlis mund t oj n steatohepatit, q sht dhjamosje e mlis e shoqruar me inflamacion. Kjo gjendje mund t oj n dmtime t mlis dhe cirroz.
  Patologji tjetr q mund t shfaqet sht hepatiti. Alkooli mund t shkaktoj hepatit akut, ose kronik. Hepatiti alkoolik mund t ndryshoj nga nj form e but e hepatitit me teste anomale laboratorike, n nj form t ashpr m ndrlikime, si ikter (zverdhje e lkurs shkaktuar nga mbajtja e bilirubins), me encefalopati hepatike (disfunksion neurologjik shkaktuar nga pamjaftueshmria e mlis), ascit (grumbullimi i ujit n bark), hemorragji nga variet e ezofagut. Patologji tjetr q shfaqet sht cirroza, q karakterizohet anatomikisht nga prhapja n mli e nodujve t rigjenerimit t kombinuar me fibroz. Kto dmtime prfshijn t gjith mlin dhe shkaktojn rregullim t madh t qarkullimit intrahepatik t gjakut. Mlia cirrotike ka nj siprfaqe t nodozuar dhe konsistenc t fort e margo t mpreht. Madhsia e mlis ndryshon nga nj i smur te tjetri. Kjo do t thot q nj mli cirrotike mund t jet e zmadhuar, (hipertrofike), ose e zvogluar (atrofike). Ekziston edhe forma mikse, ku atrofia e nj lobi t mlis kombinohet me hipertrofin e nj lobi tjetr. N varsi nga noduset q formohen, cirroza klasifikohet n mikro dhe makronodulare.
  Dmtimi
  Abuzimi me alkoolin bhet shkak pr shfaqjen e problemeve serioze me mlin. Nga statistikat botrore rezulton se 80 % e personave q konsumojn alkool zhvillojn steatoz (dhjamosje e mlis), 10-35% zhvillojn hepatit alkoolik dhe 10% zhvillojn cirroz alkoolike. Nga statistikat sht par se nga 26000 njerz q vdesin do vit nga cirroza t paktn 40% e tyre kan histori t abuzimit me alkoolin. Pasoj e prdorimit pa kriter t alkoolit sht dhjamosja e mlis si pasoj e depozitimit t yndyrave n qelizn e mlis dhe cirroza alkoolike q prfaqson nj dmtim terminal t mlis. Steatoza e mlis, ose dhjamosja e mlis, prve alkoolit, shkaktohet dhe nga faktor t tjer si jan: dieta e pasur me yndyra, mbipesha, diabeti i sheqerit apo dhe prdorimi i estrogjenve dhe i kortizonikve.

  Pacienti i prekur prej cirrozs nga alkooli

  1. Dobsi dhe lodhje
  2. Humbje t oreksit
  3. Humbje t peshs
  4. Humbje t mass muskulare dhe krampe (ngr) muskulare
  5. Ikter ose zverdhje t syve dhe t lkurs
  6. njtje t kmbve
  7. Ascit ose fryrje e barkut nga grumbullimi i ujit n t
  8. T prziera dhe t vjella
  9. Humbje t qimeve t trupit dhe t aftsis seksuale
  10. Tek burrat rritje t qimeve n fytyr, z t thell
  11. rregullime menstruale tek grat

  .............

  far sht smundja alkoolike e mlis?

  Ashtu si dmtimi i mlis nga viruset e hepatitit, edhe prdorimi pa kriter i alkoolit sht nj smundje e shpesht dhe me pasoja serioze shndetsore e ktij organi. Smundja alkoolike e mlis sht pasoj e veprimit t drejtprdrejt t alkoolit mbi qelizn e mlis. Kshtu q alkooli konsiderohet nj faktor i vrtet rreziku pr do konsumator t rregullt t tij. Femrat dmtohen nga alkooli shum m shpejt dhe m rnd se meshkujt. Ndoshta kjo lidhet me veorit hormonale t tyre. N shfaqjen e smundjes ndikon edhe predispozicioni gjenetik.

  .............

  Faktort q ndikojn n shfaqjen e ksaj smundjeje

  Si dihet tashm, konsumimi pa kriter i alkoolit sht nj nga faktort kryesor t shfaqjes s ksaj smundjeje. Kshtu, sasia e alkoolit t prdorur prllogaritet n prmbajtjen e etanolit n pijen q prdoret. Prdorimi i 20-40 gr etanol n dit sht sasi q konsiderohet e rrezikshme pr mlin. Kujtojm q 1 teke raki prmban 18 gr metanol apo 1 got ver 12 % prmban 11.7 gr etanol. Faktor tjetr rreziku sht kohzgjatja e prdorimit t alkoolit. Konsumatort sistematik q kan prdorur pr 10 vjet radhazi 150 gr metanol n dit jan m t rrezikuar nga cirroza e mlis. Ndr faktort e riskut konsiderohet edhe mosha. Sa m e vogl t jet mosha e konsumatorit t alkoolit, aq m t rnda jan dmtimet e mlis. Por numrohen edhe seksi dhe predispozicioni gjenetik.

  .............

  Shenjat m t dukshme t smundjes

  N pjesn m t madhe t rasteve, smundja zhvillohet pa shenja klinike dhe zbulohet rastsisht nga nj ekzaminim ekografik t br pr arsye t ndryshme. N disa raste t smurt ankohen pr dobsi trupore, kputje gjunjsh, apo rregullime t tretjes, t cilat shkaktohen si pasoj e dmtimit t njkohshm t stomakut, duodenit, pankreasit nga prdorimi i alkoolit. N rast se dmtimi alkoolik grshetohet edhe me dmtimet e mlis nga viruset e hepatitit, shenjat klinike jan shum: turbullimet e tretjes, dhimbje barku n kuadratin e siprm t djatht, lodhje e shpejt fizike e mendore, ulje oreksi rnie n pesh deri n temperatur 37.5-37.8 grad. Identifikimi i smundjes bhet n dy mnyra: ekzaminimin ekografik dhe n analizn e gjakut konstatohet rritje e transaminazave.

  .............

  Si mund t mjekohet smundja?

  Kushti vendimtar pr t pasur nj mjekim t efektshm sht ndrprerja kategorike e prdorimit t mtejshm t alkoolit. sht kaq i rndsishm ky moment, aq sa dhe ndikimi pozitiv i barnave n ato raste kur i smuri vazhdon t konsumoj alkool, qoft edhe n sasi t vogl, sht i paefektshm. Nj diet e ekuilibruar me t gjith prbrsit fiziologjik, duke mnjanuar rastet e teprta t yndyrave dhe sheqernave, e pasur me vitamina dhe kripra minerale, do t ishte ideale pr t patuar nj mli t shndetshme. Dieta mesdhetare q bazohet n fruta-perimet e freskta, vaji i ullirit, vera dhe drithrat, sht aleatja m e mir e shndetit t gojs s njeriut.

  Tirana Observer
  "Carpe Diem"

 2. Anetart m posht kan falenderuar DI_ANA pr postimin:


 3. #2
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Kanceri n mli (Liver Cancer)
  Nuk ka nj arsye t caktuar se prse shfaqet smundja e mlis, por ajo q rekomandohet pr t gjith njerzit sht “bashkjetesa” n nj ambient n pastr, prdorimi i ushqimeve t shndetshme, konsumimi i vers si dhe mosprdorimi i pijeve alkoolike. Nga ana tjetr, sipas specialistve moshat e mesme jan tepr t prirur pr t’u smur nga smundjet e mlive n rast se ata kan jetuar ose prdorur pr shum koh duhanin. Reth 15 pr qind e viktimave t kancerit t mlis jan mes atyre q nuk pin duhan dhe mes ktij grupi, grat kan 2 deri 3 her m shum gjasa sesa burrat q t preken nga kjo smundje. Mjekt nuk e din prse ndodh kjo; ose ndoshta sht ndikimi i prbashkt e t gjith faktorve si hormonet, qndrimi pran atyre q pin duhan, dieta dhe ajri i ndotur. Shenja t tilla plogshtia, marrja e fryms dhe kolla kronike shpesh diagnostikohen gabim si simptoma t astms. Sipas mjekve m shum gra vdesin nga kanceri n mli sesa nga kanceri n gji, n vezore dhe n uter, por megjithat fondet pr krkime mjeksore n fushn e kancerit t gjirit jan 10 her m t mdha se sa pr kancerin e mlis. Gjithashtu prdorimi i ushqimeve t shndetshme, mes t cilave nuk duhet t mungoj mishi dhe vera, sht aleati m i mir pr ta mbajtur sa m larg smundjen. Duket e uditshme por edhe ndotja e ambientit, sht nj ndr faktort kryesor q ndikon n prhapjen e smundjes s mlis. Madje n pjesn m t madhe t rasteve, ndotja e ambientit, jo vetm n qytete por edhe n dhomn ku personi jeton, sht faza fillestare e shfaqjes s smundjes, zhvillimit dhe evoluimit t saj. Sipas specialistve grimcat me prmasa m t vogla se 10mikron jan m t dmshme pr shndetin sepse ato kan m shum mundsi pr t hyr n pjest e poshtme t mlis. Grimcat e ngurta kontribuojn n mnyr t dukshme n paksimin e shikimit. Deficiencat m t theksuara mund t sjellin humbje n pesh, lodhje, deficit imunitar, gj q demonstrohet nga infeksione t prsritura virale dhe bakteriale

  Simptomat
  - Humbje n pesh e pashpjegueshme
  - Humbje oreksi
  - Dhimbje n pjesn e siprme t barkut
  - Zverdhje t lkurs dhe syve
  - Zmadhim i mlis
  - Hipoglicemi

  Blerina Kaca, Elberta Spaho
  Ndryshuar pr her t fundit nga DI_ANA : 15-03-2008 m 16:42
  "Carpe Diem"

Tema t Ngjashme

 1. Smundjet q prekin sistemin trets
  Nga DI_ANA n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-04-2009, 00:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •