Close
Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 122
  1. #101
    ..Mos me prek!! Maska e Lulke
    Anëtarësuar
    18-11-2014
    Postime
    1,679

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Citim Postuar më parë nga roleo Lexo Postimin
    Pershendetje miq,pyetja qe ju drejtova nul mora pergjigje,kush me ndihmon me nje pergjigje?nqs ke probleme te vogla me policin a eshte ligji i vlefshem per préfecture se ne se qendron 5vjet ne France i mer l'État me préfecture,ju faleminderit miq
    Mire Mbrema roleo . Na e shtjello pak me qarte cfare problèmesh ke ekzakt qe insiston te marresh letrat me préfecture ? Behet fjale per problème te perjetuara ne shqiperi apo ne franc ? P.s Nese je me problème ne France me vjen keq por je shanc i humbur , provo ate qe thote Homér ndoshta te ecen ...gjithsesi na e sqaro pak me shum problemin qe te shqeteson. Bonne chance .
    It`s not that you can`t ...It`s that you won`t .

  2. #102
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-05-2014
    Vendndodhja
    Metz, France
    Postime
    24

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Po une ne Metz rri, po thash cdo dit qe ta beja tragjike sepse cdo vit e ndrroj edhe i di rregullat po cdo vit te ndrrosh carte de sejour et titre de voyage duhen investime plus vonojn edhe mezor po shkojm ne pushime sepse e kemi te ndaluar...

  3. #103
    ..Mos me prek!! Maska e Lulke
    Anëtarësuar
    18-11-2014
    Postime
    1,679

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Ti je politique apo économique ?! Sa vite po ben ktu ?
    It`s not that you can`t ...It`s that you won`t .

  4. #104
    i/e regjistruar Maska e Etno3
    Anëtarësuar
    10-03-2014
    Vendndodhja
    Peje
    Postime
    775

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Lulke nje pyetje per ty :

    A eshte e vertet se shteti francez ose me sakte spitalet franceze kujdesen pa pagese edhe per emigrantet qe kalojne ne te zeze e qe per momentin jane ne France psh nga Leukemia ,Kanceri etj?>
    Gjaku lahet me Gjak

  5. #105
    ..Mos me prek!! Maska e Lulke
    Anëtarësuar
    18-11-2014
    Postime
    1,679

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Citim Postuar më parë nga Etno3 Lexo Postimin
    Lulke nje pyetje per ty :

    A eshte e vertet se shteti francez ose me sakte spitalet franceze kujdesen pa pagese edhe per emigrantet qe kalojne ne te zeze e qe per momentin jane ne France psh nga Leukemia ,Kanceri etj?>
    Ne te zeze ne ckuptim Etno ?? E ke fjalen : nje i sapo ardhur ktu ? Sigurisht qe po ka qendra qe merren me refugjatet ne kte rast. Spitalet Franceze ose me sakt mjekesia franceze njeher qe je pajis me letra te ndihmon , por cdo gje paguhet vetem nese ke te ardhura shum te pakta. Persa i perket ktyre semundjeve shteti te nxjerr invalid ose handicap dhe te jep te drejten te kurohesh per ter jeten me pages me te ulet se normalja. Kohet e fundit meqe ka pâtur shum vjedhje ne shtet shum ilace jan ber me pagese. Ata qe kan te ardhura paguajne mutuelle ( siguracion shendeti) dhe me âne te saj rembursohet... pra i rikthehet nje pjese te pageses .
    Ndryshuar për herë të fundit nga Lulke : 16-03-2015 më 18:16
    It`s not that you can`t ...It`s that you won`t .

  6. #106
    i/e regjistruar Maska e Etno3
    Anëtarësuar
    10-03-2014
    Vendndodhja
    Peje
    Postime
    775

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Ta zeme dikush psh eshte me semundje Leukemie edhe vjen per momentin ne France a kujdeset sherbimi i shendetesise ne France per te kuptohet nese nuk ka te ardhura ...

    Psh per nje semundje nga leukemia trajtimi ne Beograd kushton 250 000 euro
    Gjaku lahet me Gjak

  7. #107
    ..Mos me prek!! Maska e Lulke
    Anëtarësuar
    18-11-2014
    Postime
    1,679

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Patjeter kur dikush vjen ne France kur dorezohet ka qendra dhe njerez qe merren me ta derisa te ket te drejten e letrave. Te jap nje shifer te sakt nuk di pasi nuk me ka ren rasti per fat te mire, por dicka eshte e sigurte ktu askush ste len ne rruge .
    It`s not that you can`t ...It`s that you won`t .

  8. #108
    i/e regjistruar Maska e Etno3
    Anëtarësuar
    10-03-2014
    Vendndodhja
    Peje
    Postime
    775

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Citim Postuar më parë nga Lulke Lexo Postimin
    Patjeter kur dikush vjen ne France kur dorezohet ka qendra dhe njerez qe merren me ta derisa te ket te drejten e letrave. Te jap nje shifer te sakt nuk di pasi nuk me ka ren rasti per fat te mire, por dicka eshte e sigurte ktu askush ste len ne rruge .
    Ketu ne Beograd eshte njeri nga Peja i kerkohen deri ne 250 000 euro per trajtim gjithe ajo shume nuk eshte e arritshme per xhepat e asaj familje prandaj me interesojne politikat sociale ne France ..
    Ne Gjermani thuajse edhe ata kerkonin te njejten shume per atte une befasohem qfare dreq trajnimi mundet me kushtu 250 000 euro thuajse jane duke bere klonim e jo duke trajtuar nje semundje,..
    Gjaku lahet me Gjak

  9. #109
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    kam frike se per kimioterapie qe duhet ne rastin e leucemise nqs nuk sigurime shoqerore nuk te fusin ne program.
    tani nqs vjen si refugjat politik mund te te jepet ndihma e pare , por nuk e di ne mund te te fusin ne program per afatgjate
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

  10. #110
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-05-2014
    Vendndodhja
    Metz, France
    Postime
    24

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Un kam fituar azil politique, jam qe 6 vite ketu.

  11. #111
    ..Mos me prek!! Maska e Lulke
    Anëtarësuar
    18-11-2014
    Postime
    1,679

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Fatjon epo te marresh azil politique te duhet 1 deri ne 3 vite (maximum). Ti akoma nuk e ke mare 10 vjecaren ? Sepse kur je politique normalisht e merr me shpejt .(+ ke titre de voyage).. Ti nese je integruar sado pak me jeten française , edhe njef mire gjuhen e po pate kontrate pune duhet tbesh dosien per nationalitét. Njeher qe ke pashaporten je i lir te shkosh me pushime ku dhe kur te doje qejfi.
    It`s not that you can`t ...It`s that you won`t .

  12. #112
    i/e regjistruar Maska e K.i EPERM
    Anëtarësuar
    09-03-2009
    Postime
    924

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Pershendetje

    Etno ,me shkruaj ne E-mail do ti jap te gjitha informatat

    Pershendetje vetem per Shqiptar

  13. Anetarët më poshtë kanë falenderuar K.i EPERM për postimin:


  14. #113
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-05-2014
    Vendndodhja
    Metz, France
    Postime
    24

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Citim Postuar më parë nga Lulke Lexo Postimin
    Fatjon epo te marresh azil politique te duhet 1 deri ne 3 vite (maximum). Ti akoma nuk e ke mare 10 vjecaren ? Sepse kur je politique normalisht e merr me shpejt .(+ ke titre de voyage).. Ti nese je integruar sado pak me jeten française , edhe njef mire gjuhen e po pate kontrate pune duhet tbesh dosien per nationalitét. Njeher qe ke pashaporten je i lir te shkosh me pushime ku dhe kur te doje qejfi.
    Pershendetje, akoma se kam marr 10 vjecaren edhe kam titre de voyage edhe per nationalité po pres sepse jam akoma ne shkoll edhe me dit edhe 1 vit edhe te bej kerkesen

  15. Anetarët më poshtë kanë falenderuar FatjonMetz për postimin:

    Kunadhe Kelcyre (28-03-2015)

  16. #114
    ..Mos me prek!! Maska e Lulke
    Anëtarësuar
    18-11-2014
    Postime
    1,679

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Salut Fatjon . Epo athere meqe ke titre de voyage ti mund te udhetosh kudo , vetem nese je i kosoves nuk shkon dot ( demek si nuk shkojm dot ne te Shqiperis ) un kam qen dmth. Ne lidhje me ton nationale e beh te uroj bonne chanc dhe te te hiqet ky makth . Dihet qe vitet e para jan te veshtira por qe te zgjase 6 vjet me duket pak e habitshme. Te uroj fat ne vazhdimesi gjithsesi .
    It`s not that you can`t ...It`s that you won`t .

  17. #115
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-05-2014
    Vendndodhja
    Metz, France
    Postime
    24

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Citim Postuar më parë nga Lulke Lexo Postimin
    Salut Fatjon . Epo athere meqe ke titre de voyage ti mund te udhetosh kudo , vetem nese je i kosoves nuk shkon dot ( demek si nuk shkojm dot ne te Shqiperis ) un kam qen dmth. Ne lidhje me ton nationale e beh te uroj bonne chanc dhe te te hiqet ky makth . Dihet qe vitet e para jan te veshtira por qe te zgjase 6 vjet me duket pak e habitshme. Te uroj fat ne vazhdimesi gjithsesi .
    Nga Shqiperia jam, ne Shqiperi smundem me shku :P po shyqyr qe egzisto korrupsioni te ne haha... Faleminderit shume

  18. #116
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-04-2015
    Postime
    1

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    pershendetje tw gjitheve

    si ja kaloni kete mbremjw. desha te ju pyes kush ka mundesi te mw pergjigjet. a ka mundesi ti fitosh letrat me kontrat pune dhe si shkon procedura. kam qe 2 vite qe jam ne franc kam dy negativa. ju lutem kush din te me tregoni.ju uroj te kaloni mir.

  19. #117
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-09-2015
    Postime
    1

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Hmmm , ne France ka nje asistence ndaj dembelit qe askund tjeter nuk e e gjen.
    Ne Metz , kafet jane plot me shqiptare nga mengjesi deri ne darke .
    Asnje nuk punon per 50€ ne dite , te gjithe shohin endrra me X6 , bjonde me gjoks te madh po asnje nuk zgjohet para ores 11 ;-)

  20. #118
    ..Mos me prek!! Maska e Lulke
    Anëtarësuar
    18-11-2014
    Postime
    1,679

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Citim Postuar më parë nga milaim123 Lexo Postimin
    pershendetje tw gjitheve

    si ja kaloni kete mbremjw. desha te ju pyes kush ka mundesi te mw pergjigjet. a ka mundesi ti fitosh letrat me kontrat pune dhe si shkon procedura. kam qe 2 vite qe jam ne franc kam dy negativa. ju lutem kush din te me tregoni.ju uroj te kaloni mir.
    Mirembrema

    Kto vitet e fundit menyra e vetme per te marre letrat ka qen Gjakmarrja , po nese ti ke marre dy négative per kerkese te parashtruar si azilant politik , e vetmja menyre eshte nje kontrate pune .
    Shpresoj te kesh pâtur nje sjellje te admirueshme kto vite do te ndihmonte goxha.

    Mundohu te gjesh ate kontrate e me pas drejtoju préfectures pa humbur kohe .
    Mésa di un edhe nje émigrant qe jeto nr greqi ( shembull ) po pâti nje kontrate pune dhe njohuri te gjuhes frenge i jepet kjo mundesi .

    Te uroj fat !!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Lulke : 28-09-2015 më 12:33
    It`s not that you can`t ...It`s that you won`t .

  21. #119
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-09-2015
    Postime
    44

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Citim Postuar më parë nga Etno3 Lexo Postimin
    Lulke nje pyetje per ty :

    A eshte e vertet se shteti francez ose me sakte spitalet franceze kujdesen pa pagese edhe per emigrantet qe kalojne ne te zeze e qe per momentin jane ne France psh nga Leukemia ,Kanceri etj?>
    Per te gjithe ata qe jane ne te zeze (apo vine nga vende te tjera) e duan te kurohen ne spitalet franceze;
    Eshte e mundur te kurohen nese vertetojne me prova qe kane jetuar tre muaj pa nderprerje ne territor francez ( vetem vulat e pashaportes nuk mjaftojne, duhen prova te tjera çfaredo )
    Duhet shkuar te zyra qe quhet PASS me duket (ne spital) dhe nese ke vetem proven e pashaportes dhe asnje prove tjeter duhet insistuar ne faktin qe ke disa muaj qe jeton ne france.
    Sa here ke problem shendetesor duhet te kalosh ne kete zyre te marresh nje cope leter qe te lejon te besh viziten te doktori.
    Dhe vetem kur i kalon tre muaj dhe i ruan te gjitha provat qe ke kaluar ne spital,qe ke mar ilacet ne farmaci etj,
    do plotesosh nje formular i cili te mundeson marrjen e nje karte 1-vjecare.
    Me kete karte i ke te mbuluara 100 per 100 te gjitha shpenzimet e spitalit apo doktori dhe te gjitha ilacet ne farmaci pa u dashur te kalosh ne zyren PASS.
    Per semundjet sh te renda si kanceri nuk e di si funksionon,
    Por besoj sh se eshte e mundur gjithashtu.
    Sekreti qendron ne te qenit i shoqeruar me nje person sh te komunikueshem dhe qe zoteron mire gjuhen, per ti lehtesuar punet.
    Eshte e drejte me ligj e çdo personi qe jeton prej me sh se tre muajsh ne france,
    ndaj s duhet t'u dridhet syri atyre hallexhinjve qe mund te hasin ndonje punonjese sociale te zyres jo sh humane.
    Ndryshuar për herë të fundit nga lellalola : 01-10-2015 më 07:23

  22. #120
    i/e regjistruar Maska e ai djali ...
    Anëtarësuar
    19-09-2015
    Vendndodhja
    greece
    Postime
    121

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    A ka krize ekonomike ne france ?

Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Fenomeni "Abdi Baleta"
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 206
    Postimi i Fundit: 06-09-2009, 09:28
  2. Shqiptarët s`kanë pse të druajnë nga etno-identiteti i tyre
    Nga naqeta në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-04-2009, 12:47
  3. Greqia u jep shtetësinë minoritarëve
    Nga DYDRINAS në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 411
    Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
  4. Lufta Italo-Greke dhe shqiptarët
    Nga Eni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 20-02-2005, 20:07
  5. C'ka eshte Shqiptaria?
    Nga Eni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 23-07-2004, 12:28

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •