Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,601
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime

  far i bn fmijt t jen agresiv?

  ka i bene qe femijet te jene agresiv ,bertasin me te madhe ose qe nuk binden?

  Agresiviteti tek femijet mundet t jet i shum natyrave t ndryshme.
  Ndoshta femiu sht i lindur me ndonj pasoj ose shqetesim psiqik , por sdo t futemi n keto diskutime , vetem t sqarohem vetem n at se cka i ben femijet agresiv.
  Disa nga dukurit ketilla lindin s pari edhe nga TV , grindjet ne mes t prinderve n prani t femiut, perdoimi i dhunes ndaj femiut , shtrengimi diciplinor i femiut , mos lejimi i shprehjes dhemendimit t lir etj etj.
  Femijet , si nj nder kamerat enqizuese t t rriturve jan aq t ndieshem q n fakt cdo gj e enqizojn dhe e bejn aq t ngulur n kok gje e cila m von ndikon ne jeten e tyre.
  Shikimi i filmave me perdorimin e dhunes dhe t vrasjeve sht nj nga qeshtjet kyqe t cilat edhe e nxisin femiun q t ket mendime dhe bindje t tilla se " vetem dhuna i zgjidh problemet" arsye kjo se ne TV filmat , ata m t miret dhe m t forti jan krenar dhe t respektuar , por n anen tjeter , prdorimi i lojrave t PC. Playstation , jan shum efektive pr futjen e agresivitetit n mendjen dhe natyren e femiut.
  KOha e lir duhet t jet nj nder qeshtjet dhe qellimet kryesore t prinderit q t i kushtoj shum me shum femiut , q t bej shetitje , aktivitete sportive dhe shum me teper.
  Perdorimi i dhunes tek femijet nuk permireson asgj , vetem qe e demton nj femij dhe se nga kjo , ne t ardhmen ai do t jet trashegues i dhunes edhe ne jeten e tij , pra do t ket si imponim se dhuna kerkohet n jet , dhe ket dhun ai do ta perdor edhe me femiun e tij , ne relacionet bashkshortore por edhe ne rrethin se ku jeton.
  Te kemi femij t lumtur e t aft dhe talent , duhet t jemi shum e shum afer tyre , t krijojm nj mardhenje shoqerore me femijet , q ata t mos ken frig asoak kur shprehen dhe diskutojn me ne, pra q ata edhe nese kan gabuar t dijn se nuk denohen , ose nuk rrifen ,sepse edhe qeshtja hormonale e femijeve ndokon shum ne qrregullimin e tyre ku ata ne fakt bijne dhe ne konflikt me veten e tyre dhe se nuk e kuptojn se cpo ndodh me trupin e tyre dhe se hormonet dhe koha e pubertretit ndikon ne rritjen e nervozes , ne urrejtje e koh pas kohe edhe me lotet e tyre t cilet nuk e kuptojns e perse ndodh e ter kjo.
  Mu pr ket duhet t jet prindi afer dhe ti sqaroj se me moshen ai rritet , ndahet trupi nga ai i femis n at t pjekuris etj etj.
  Nese shkallet e dhunes dhe t agresivitetit e kan arritur kulminacionin ose jan perfshir ne boten e nj femiut ose te rriturit sht e rruges q t kontaktohet edhe ndonj psikoterapeut , cka do t thot se treumatizimi i femiut dhe sjellja e tij duhet t ndryshohe tnga keto terapi t preferuara , pra mvaresisht nga rasti n rast, pra me perdorimin e psikoterapis dinamike arrihet deri t ulja e dhunes , tek ndryshimi i bindjes dhe tek mardhenjet e tij se pari me veten e vet e pastaj me rrethin , familjen ,shoqerin se ku ai gjindet dhe jeton.
  Krijoni nj shoqeri me femijet e juaj , jo ndonj disciplin ose ligj sepse ligjet nuk i mban mend as i rrituri dhe se njeriu i lir nuk ka deshir t jet vegel e askuj n asnj menyr , por kerkon lirin , shprehjen , ndjenjat dhe kuptimin e jetes .

  Mos eshte edhe lazdrimi i femijes apo xhelozia ndaj vellezerve?

  Femijet si zakonisht jan t injoruar shpesh n vellezerit ose motrat e veta , n fakt ky injorim i tyre kalon dikur edhe ndaj prinderve t tyre .Dihet fare mir se nga ironia , lind edhe xhelozia.
  Duke u filluar nga kjo mundemi t marrim nj shembull t thjesht;
  nese n nj familje lind nj bebe e vogel (femiu i dyt) e femiu i par sht i msohes 2 vjeqar , ketu hasim ne nj problem shpirteror q e percjell femiun,sepse n keto rrethana , bebes i duhet m shum kujdes dhe i duhet m shum koh , ndersa ketij femiut i kushtojn koh m pak pasi ky esht me i rritur.
  Por rastet e tilla dergojn cdo here n vetmin shpirterore t femiut, n fjal ,dhe se n brendesi t tij krijohet nj urrejtje e madhe ndaj bebes ,por edhe jan t pranishme shpesh ankesat se ;" Ju nuk me doni mua , e doni beben" gj e cila me kohen ,tek ky femij , pasi t rritet mundet t shfaqetet edhe xhelozia e madhe n jeten e tij t perditeshme.
  Ka raste qe sigurisht keni ndegjuar se shum femij kan tentuar q t demtojn bebat n menyra t ndryshme sepse tek keta ka lindur bindja se beba sht fajtor q ky femi esht harruar nga prinderit.
  Edhe pse nuk sht harruar , ketu e kemi n pyetje kohen e prinderve ,dhe kujdesin e tyre t pa menduar n keto pasoja,por femiu nuk i kupton keto gjera, dhe n raste t tilla duhet t kemi kujdes t veqant dhe t jemi t afert me t gjith njelloj , dhe jo per mos dijet ton t krijojm nje femij urrejtes ose t lenduar shpirterishte.
  Moshat e femijeve jan t tilla t cilat edhe dergojn n dashurin dhe simpatin e tij ndaj prinderit , dhe se keta fmij edhe xhelozojn nese dikush tjeter i afrohet prindit dhe se nuk e mirpresin at pun fare.Nese flasim pr lazdrimin ose pr kulminacionin e kesaj , ne e verejm fare leht se kur dhe si sht arritur kjo ,ose n fakt edhe ndoshta nuk sht arritur.
  Nj femij i cili ne mund ta quajm t lazdruar sht ai femij i cili nuk mesohet n menyren e leht q t merr pak a shum pergjegjesi pr veten ,pra q t jete i gateshem dhe ti kushtoj vetes rendesi dhe t mos mesohet ashtu se pr cdo gj sht mami ose babi cdo here ne sherbim t tij.
  Kemi shum femij dhe prinder t cilet femiun e tij e mesojn q ta veshin e mbathin edhe nese ky e ka kaluar nj mosh t cilen mundet ta kryej vet , kur e kam fjalen tek veshmbathja nuk e mendoj q ai t veshet vet pa keshillen e prinderit , por punen ta kryej vet at q i shte caktuar nga prindi,por jo me obligim ose kercenim por vetem me sqarim dhe butsi prinderore.
  Lazdrimi q ne e quajm nuk sht asgj me teper vetem liri e femiut , pra , nese femiun , luan ,kercen n prezencen e mysafireve nuk sht i lazdruar ,dhe se, perkufizimeve duhet ti largohemi sa m shum n keto rrethana sepse ai sht femij,por prap edhe ti sqarojm se ai ka t drejt cdo gj por do t ishte mir nese ai vepron ndryshe.
  Pr fat t keq shum prinder edhe i mbyllin femijet e vet ne dhomen e tyre kur kan mysafir gj e cila sht nj gabim i madhe dhe i pa falur ,sepse femiu ne keto raste mesohet dhe i dedikohet vetmsi cka ne t ardhmen do t ket pasoja pr mirqenje ose permbajtje n shoqeri,pra do ta adhuroj vetmin dhe nga kjo izolon veteveten dhe krijon nj frig nga njerezit q mundemi ta quajm (Fobia sociale)
  Q femiu t kuptoj veten e vet dhe rrethin e vet duhet q pa tjeter t i japim hapesir t madhe q t ju ik pengesave t mbrendeshme t cilat i permenda m lart dhe se ta perforcojm shum e m shum personalitetin e tij ,dhe permes kesaj ne i ofrojm atij shpetimin m t mir q t funksionon me ne n relacionet tona dhe t veta ose n rrethin e pergjitheshem
  Sduhet harruar se agresiviteti tek femijet lind me shum kur i ndalojm gjera pa i sqaruar se perse ndalohen dhe perse lejohen , dhe cilat jan apo nuk jan pasojat e ndaleses ose pasojat e t s lejuares.
  T qajturit e femiut vetem pr t arritur at cka kerkon ose deshiron nuk sht asgj e pa ndaluar , gj e cila duhet ti mesoj prinderit q t mos jen t dhimbeshem , dhe se femiu me ket mesohet t jet i larguar nga ajo se cdo gj q kerkohet edhe plotesohet.
  Nese flasim pr femijet me t rritur atehere mundemi lirisht t themi se ata do t jen ne minus nga t hollat javore , nese nuk i permbushin obligimet e veta , pra pa i bertitur , pa e frigua ose detyruar me dhun ,por me ardhjen e dites pr t hollat javore , atehere nuk do t jet ai/ajo q merr at q i takon sepse pergjegjsia e tij ka qen e vogel, pra ketu krijojm nj femij stabil , pergjegjes dhe t ndegjuar dhe t bindur se e tra mvaret nga kontributi i njeriut pr jeten e tij n t ardhmen.Do t ishte e preferuar q nj here n jav t mbani nj mbledhje familjare s bashku me femijet q cdo kush t shpreh mendimin e vet , paknaqesin dhe t behen edhe permiresimet n keto raste, pra e kam fjalen kur femijet jan paksa me t rritur nga mosha 7 e me tutje.
  Shum prinder edhe i obligojn femijet q ti kryejn detyrat e tyre , gj q esht menyr shum e keqe , por se bashku me femijet t jemi edhe ne aty ,sepse asnj njeri n bote nuk ka vullnet q t bej diqka n vetmi, e ketu kerkohet edhe kujdesi i jon pr femiun q t jemi aty se ku kerkohet dhe aty ku ndikojm me t madhe , pa e verejtur se sa shum kemi ndikuar.
  Traumat e ndryshme tek femiu munden t lindin n shum rrethana , si ato t bertitjes , fjalimit , sqarimit me z t lart ,denimit t ndryshem , rrajhes ,fjalosjes se prinderve , perdorimi i alkoholit n prani t femiut, filmat agresiv , filmat horror etj etj ,dhe nese keto i kemi prdorur atehere ne e kemi thyer shpirtin e nj femiu dhe se ketu kerkohet nj terapi urgjente pr t miren e femiut derisa nuk sht ber von , dhe se kerkesa pr nj terapi t till nuk sht aspak ndonj lloj panike ose turpi , sepse femiun nuk sht i semur psiqikisht por vetem i deprimuar dhe i lodhur nga sjelljet dhe reagimet e lartpermendura, gj t cilat me kohen munden t ken pasoja shum t renda dhe serioze,sepse as i rrituri nuk mundet t bart nj barr t till , ndersa femiu assesi dhe aspak.

  Marre nga "FLOART" (shkrim i Flori Bruqi)
  Ndryshuar pr her t fundit nga J@mes : 11-03-2008 m 11:36

 2. #2
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Antarsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,286
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Stresi ne familje.
  Mungesa e kohes se Prindit per ta shpenzuar me femijen per 1 edukim me kompleks.
  Keto mendoj se jane shkaqet kryesore qe bejne agresiv 1 femije.
  Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e alda09
  Antarsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  a casa
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga IL__SANTO Lexo Postimin
  Stresi ne familje.
  Mungesa e kohes se Prindit per ta shpenzuar me femijen per 1 edukim me kompleks.
  Keto mendoj se jane shkaqet kryesore qe bejne agresiv 1 femije.
  Shume e drejte ajo qe thua dhe do te shtoja qe edhe kur kane kohe per ti edukuar investojn ne menyre te gabur. ekzistoj faza te ndryshme ne jeten e femijes e ne rritjen e tij e ne baze te ketyre jepet dhe edukata psh: ne femijet me moshe 0-5 vjec ne menyre kategorike nuk duhet ta ngresh zerin edhe kur bene gabime sepse ndikon negativish,behet agresiv por dhe perkedhelit e shumta nuk me pelqejn"jo ai ga e ti na" femijes duhet ti japesh shembullin me te mire nga vetja e prindi do ndihet i lumtur kur ai ta pasqyroj kete ne shoqeri.

Tema t Ngjashme

 1. Nj epidemi e rrezikshme
  Nga Apolloni31 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-05-2009, 16:08
 2. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
  Nga Vinjol n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 08:12
 3. Atropina
  Nga Vinjol n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 08:11
 4. T msosh aktrimin njhersh me abetaren
  Nga TiLoNcE n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-09-2005, 09:48
 5. Femijet anemik behen agresiv!
  Nga Shpirt Njeriu n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-12-2004, 18:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •