Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 82
 1. #1
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime

  20 racat m t mira t qenve

  Thuhet se qeni sht miku m besnik i njeriut. Kt sdo kishte guxim ta diskutonte askush me adhuruesit e qenve, prandaj po e marrim si t vrtet. Dashamirsit e qenve flasin me or t tra pr bmat e kafshve q mbajn n shtpi, ndrsa ata q nuk i kan shum qejf mendojn se kush e di sa t vetmuar ndihen njerzit prderisa kalojn kaq koh me ta, madje edhe flen me ta. Preferencat se cilat jan racat m t mira dhe m t bukura e bjn adhuruesit e kafshve, ndrsa roli i profesionistve sht t prcaktojn se cilt qen jan m t sigurt me fmijt dhe cilt jan m t rezistueshm ndaj smundjeve. Przgjedhja e ksaj liste sht kryer nga nj veteriner, duke qen se prkujdeset me dhjetra t till n dit dhe qenin e par e ka bler n moshn 5-vjeare. Ekspertt thon se ekzistojn 109 raca t ndryshme, pa prmendur me qindra racat hibride t tyre. Shum pak raca ekzistojn n Shqipri dhe tregtia e tyre ende nuk ka prmasat q ka n bot, por gjithkush duhet t dij karakteristikat dhe personalitetin e secils prej tyre. Racat e pastra jan m t cnueshme ndaj smundjeve, ndrsa avantazhi i hibridve sht se kan gjithnj e m pak probleme me shndetin. Por duhet theksuar fakti se krkimet thon se kafsht prgjithsisht vuajn nga smundjet e t zotrve q i rrisin. Pr shembull nse dikush n familje vuan nga diabeti, edhe qeni ka gjasa t preket nga e njjta smundje, duke qen se njerzit u japin kafshve ato q han vet dhe po aq shum sa han vet.


  1. Qent kufitar t gjahut

  Kjo rac e qenve kufitar sht inteligjente dhe e kujdesshme. Koka e rrumbullakt, syt e shndritshm, gzofi i ashpr dhe personaliteti i gjer n nj trup t vogl e bn kt qen numrin nj.

  2. Qent hibrid

  Kta qen jan ndrthurje e racave t ndryshme. Hibridt e llojeve t ndryshme t qenve kufitar jan t shkatht, besnik dhe miqsor. Pjesa m e madhe e tyre jan t pastreh, pasi sjan qen race.

  3. Qent e art t gjahut

  Kjo rac e qenve t gjahut sht interesante. Ata jan krenar dhe besnik. Quhen qent e art pasi kan gzof t verdh t shndritshm. Jan kafsht e preferuara pr fmijt e vegjl.

  4. Qent labrador t gjahut

  Si raca m popullore n Mbretrin e Bashkuar, labradort vshtir se munden si kafsh familjare. Inteligjenca dhe shndeti i tyre ka br q t prdoren si kafsh pune pr sportistt, t verbrit etj.

  5. Spanjelt kavalier King Charles

  Ndoshta raca m inteligjente e t gjithave, kto qen jan zgjedhja numr nj pr t gjith ata familjar q duan nj qen pr fmijt e vegjl. Kan probleme me shndetin dhe rekomandohet sigurim.

  6. Qent me hund t shtypur

  Paraqitja e tyre me fytyr t rrudhur, hund si kops dhe trup t vogl i bn kafsht m t preferuara pr t rinjt dhe fmijt. Ata ngjajn me bulldogt francez dhe natyra miqsore i bn t parezistueshm.

  7. Qent ujqr irlandez

  Jan raca m e gjat e t gjitha llojeve dhe m jetshkurtra n krahasim me qent e shkurtr. Kta qen-ujqr kan eleganc fisnike dhe jan plot dhembshuri. Nse doni t prqafoni nj ari, kta jan t duhurit.

  8. Gjahtart skocez t drerve

  Duken si versioni m i ri i qenve ujqr irlandez. Kta qen me kmb t gjata dhe gzof t ashpr jan t but dhe t ndjeshm. Atyre i plqen t vrapojn, prandaj ushtrimet fizike jan t nevojshme.

  9. Spanjelt anglez veshrn

  Qoft t art, t zinj apo t fardo ngjyre tjetr, ata kan vesh t lshuar q e vn fytyrn brenda nj kornize gzofi. Jan qen t pashm q zakonisht kan natyrn e gatshme t njeriut.

  10. Languat

  languat jan t but, t heshtur, qen besnik q ngjajn me zagart gri. Pamja e tyre elegante, me kocka t imta dhe lkur t holl i bn t ken nj stil plot hir.

  11. Qent skocez t stanit

  Duhet t kujtoni se kta qen jan dizenjuar t mbledhin delet prmes kodrave. Energjia dhe inteligjenca e tyre do t thot se kan nevoj pr shum sfida dhe stimuj. Nse mundeni t merreni me ta, qent e stanit jan m besnikt.

  12. Dachshunds

  Kta qen jan n proporcione dhe stile t ndryshme. Mund t zgjidhni ata me qime t gjat, qent qimeshkurtr ose me gzof t ashpr, qent n miniatur apo ata me mas standarde. Sido q t jen, personaliteti nuk u mungon.

  13. Spanjelt anglez krcyes

  Tipiku i ksaj race sht nj spanjel anglez plot me gjallri, nga ata q krcejn nga bregu i lumit n uj, me vesht dhe bishtin q i fluturon. I plqejn aktivitetet fizike dhe jan qen miqsor.

  14. Zagart

  Edhe pse kjo rac sht rritur pr t qen atlet, kafsh garash, ata kan personalitete t buta dhe t ndjeshme. Shum zagar t dal n pension shrbejn si kafsh familjare.

  15. Pastort gjerman

  T prdorur si kafsh roje pr punt e policis, ata shrbejn edhe si kafsh t dashura e besnike. Q t mos rrezikoni, blini nj nga nj rrits profesionist dhe sigurohuni q klyshi ta plqej shoqrin e njerzve.

  16. Qent kufitar me qime t but ngjyr gruri

  Nj rac irlandeze q e ka origjinn si qen fshati. Qent me gzof ngjyr gruri jan m t but se pjesa m e madhe e qenve kufitar. Ata jan shoqrues besnik dhe inteligjent.

  17. Njufaundlendt

  Ashtu si shum raca gjigande, njufaundlendt kan natyrn m t but e gjakftoht q ekziston. E mira sht se nuk jargaviten aq shum sa San Bernardt. Lordi Bajron shkroi poezin Epitaf pr nj qen pr nder t qenit t tij.

  18. Qent hibrid t pastr

  Pavarsisht nse zgjidhni hibridt labrador, hibride t racave t ndryshme t qenve me hund t shtypur apo fardo varianti tjetr, kjo kafsh ka parashikueshmrin e nj qeni race t kombinuar me shndetin e nj hibridi.

  19. Bichon Frise

  Me kaurrela t vogla t bardha q rriten n gzofin me stil afrikan, kjo lloj race ka nevoj pr shum shoqri. Mund t ken karakter t pacip me personalitet t madh, q demaskon trupin e tyre t vogl.

  20. Maltezt

  Jan qen pr shtitje, m t vegjl se macet me gzof t bardh mndafshi q krkojn prkujdesje t vazhdueshme. Mund t jen m t mrekullueshmit ndr qent e shfaqjeve, si dhe t kndshm dhe plot dhembshuri.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,601
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Une kam nje labrador.I kam shume qejf kafshet qe e vogel kam pas nje qen te vogel por me ngordhi.Tani kete labrador eshte race shume e mire per rruajtje edhe shume i shendetshem.Kam edhe nje mace .Shyqyr qe kam shtepi private.

  Per qent e medhenj ne trup si Labrador ose Ukju eshte shume e veshtire te mesohen me njerez akoma edhe kur lozin mund te te kafshojne pa e kuptuar qe lozin.Por une e kam te mesuar edhe prap eshte shume e veshtire te jetojne me njerezit.

 3. #3
  Puck Love Maska e Black_Mamba
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Mosha
  31
  Postime
  2,506
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Mundet te secili qen ta ket edhe foton e vet te shohim me mire cilet jane,se keshtu ndoshta nuk kuptohen mire.

  Qeni i Sharit nuk benka pjes ketu.
  SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

 4. #4
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Antarsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Black_Mamba Lexo Postimin
  Mundet te secili qen ta ket edhe foton e vet te shohim me mire cilet jane,se keshtu ndoshta nuk kuptohen mire.

  Qeni i Sharit nuk benka pjes ketu.
  edhe princesha , manci, elmo, bond007 nuk qenkan ketu . Sigurisht bejne pjese ne racen e keqe.

 5. #5
  Denim Division Maska e Diesel Industry
  Antarsuar
  05-05-2005
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  901
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  edhe mua me pelqejne jashte mase qente Labrador golden retriever... per mendimin tim me i bukuri nga te gjitha racat.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Nyx
  Antarsuar
  02-07-2006
  Postime
  1,276
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  German Shepherd nuk krahasohet me asnje lloj, per personalitetin qe kane ua kalonje edhe disa njerezve, per fat te keq nuk jan shum jetgjate, po gjithsesi asnjeher nuk do e krahasoja me nje race tjeter:


  Ndryshuar pr her t fundit nga Nyx : 10-03-2008 m 18:33

 7. #7
  Pasioni pr shkencn Maska e Erlebnisse
  Antarsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  papapa s'i kam qef fort qent e macet:PPPp
  La vita bella...

 8. #8
  i/e larguar
  Antarsuar
  09-11-2005
  Vendndodhja
  France ...
  Postime
  6,227
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 9 postime
  Me pelqejn shum kafshet , por pamundesia e nje shtepie te madhe te ben qe mos ti mbash dot , per kete lloj qeni vdes esht fantastik shum i bukur dhe lozonjar ...
  Alaskan Malamute
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 9. #9
  Plejad Maska e ocean
  Antarsuar
  28-08-2006
  Postime
  279
  Faleminderit
  7
  7 falenderime n 6 postime

  Thumbs up

  Dhe mua German Shepherd me pelqejne me shume. Pershendetje
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Koka duhet prkulur zemrs"

 10. #10
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ja ca fot per at tipin qe deshte Qenin e Sharit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Ali Pasha
  Antarsuar
  05-10-2006
  Postime
  93
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Nuk di a lejohet postimi i linqeve tjera, por ama keto tre video ne Youtube ja vlejne te shihen dhe ngjarja ka te beje me luften e Qenit te Sharrit me ujqte, vendndodhja, diku ne fshatrat e Tetoves
  Pjesa e pare:
  http://uk.youtube.com/watch?v=5EvCTAcOEeo
  Pjesa e dyte:
  http://uk.youtube.com/watch?v=pPC0Wt...eature=related
  Pjesa e trete:
  http://uk.youtube.com/watch?v=5Z0ejO...eature=related

 12. #12
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Une kam nje qen, rrace 'shih tzu'.
  Eshte fantastik.

 13. #13
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ku ka si qeni i stanit(qeni i sharrit eshte variant i atij qe thuhet qeni i stanit). Ai labradori duket qe eshte molosoid(ka tipare si qeni i stanit). Qeni me ere,apo gjerman eshte kot e i shemtut. Qeni i stanit e can me dysh kur te doje. Do per besnikeri,per pune,per prezence si qeni i stanit nuk gjen.

  Roma antike e mori nga shqiperia dhe e perdorte si qen lufte e mendohet qe per kete arsye molosoidet u perhapen ne gjithe europen.

  As qe mund te krahasohet per pamje qeni qe solli nyx me qente e sharrit qe solli dibrani2006 sidomos ai i bardhi ne mes eshte fantastik fare.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 14. #14
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Citim Postuar m par nga YaSmiN Lexo Postimin
  Tani kete labrador eshte race shume e mire per rruajtje edhe shume i shendetshem.
  Per rruajtje? Pse ka dale moda me qen keshtu, apo doje te thoje per ruajtje?

  Nejse mua me pelqejne maltezet. Njeri qe kisha dikur me la shendene. Eshte e rende ti shohesh te ngordhin se te behen si njeriu i shtepise. Nuk e di nese do marr ndonje tjeter.

 15. #15
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Ali Pasha Lexo Postimin
  Nuk di a lejohet postimi i linqeve tjera, por ama keto tre video ne Youtube ja vlejne te shihen dhe ngjarja ka te beje me luften e Qenit te Sharrit me ujqte, vendndodhja, diku ne fshatrat e Tetoves
  Te bukura,i kam pare para nje viti e me kane bere shume pershtypje.
  Eshte nje legjende e vjeter mbi kete qen.
  Thuhet se mbreti i Ilirise i beri dhurate Lekes se Madh nje qen te perkryer ,te fuqishem ,i madh e qe i shndriste qimja kur thone.
  Mirepo Leka e merrte me vete ne gjueti ujqish po qeni se cante koken.
  I dergon fjale Leka Mbretit ilir e i thote qe c'eshte kjo dhurate,qeni se cante koken per ujq.
  I thote mbreti: Une te dhashe nje qen per gjueti arinjsh e jo gjueti ujqish.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 16. #16
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Mbase e ke fjalen per qenin e Mollosise qe quhej ndryshe dhe Mollose. Sot pothuajse eshte zhdukur si rrace por thuhet se ka qene trupmadh, i fuqishem, shume besnik dhe ne te njejten kohe shume i eger. Skishte tufe ujqerish qe i dilte perpara. Ndersa Leka i perdori dhe ne lufte duke ju vene nga nje parzmore ne gjoks dhe leshuar ne vijen e pare.

 17. #17
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Po per molloset po flas se edhe qeni i sharrit mollos eshte, labrador duket shartim me mollos,po ashtu San Bernardo eshte mollosoid apo pit bulli eshte shartim mollosi.
  Sot mesa di une vetem ne male mund te gjesh ekzeplare te paster se ne fushe eshte perzier me lloj lloj langosh.
  Kjo qe i ka perdorur leka ne lufte shume interesante,se dija. Per romaket di qe i kane perdorur masivisht,biles tek filmi 'gladiatori' perdorimi i qenit gjerman qe kishte maksimus eshte jashte realitetit,ai ka qene pa asnje dyshim mollos. Forca e Qenit gjerman as qe krahasohet me forcen e Mollosit te paster.
  Mollosi duket si i qete ne pamje te pare, ecen ngadale sa thua ky svrapon dot,po kur ka per te vrapuar e luftuar ska te dyte ne gjithe boten, muskul i gjalle.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 18. #18
  gone Maska e INFINITY
  Antarsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime

  German Shepherd THE BEST!!!

  Per mua qeni qe do te doja te blija eshte nje German Shepherd. Jo vetem qe eshte shume inteligjent si qen, por eshte nje qen qe vertet te ben te ndjehesh safe dhe nuk eshte nje nga ata qen qe mbahen per bukuri ne cante. Ndoshta eshte edhe ngaqe jam in love with wolves.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-07-2008
  Postime
  273
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shi sa i bukur ky qeni.E kam fiksim vetem se s`kam ku ta mbaj.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 20. #20
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga ViKi 24 Lexo Postimin
  Shi sa i bukur ky qeni.E kam fiksim vetem se s`kam ku ta mbaj.
  Bo sa i bukur qenka! Qen bir qeni!
  Life's too short to remove USB safely.

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •