Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 25 prej 25
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga IllyrianEndri Lexo Postimin
  Grua eshte vetem per sex edhe fasule

  e po nese Gezuar
  ty ste vyn as gruja as vetura se i prish shpejt me gaz ......
  ti ha vetem pasul e per pasul te ben pune edhe nana ....mos u marto....

  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-08-2004
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Megjithse femra ne shoqerin shqiptare ndihet e perbuzur mendoj se pa to azgje nuk do kishte kuptim duke filluar qe nga mashkulli urime shum te perzemerta per nenat shqiptare jane te mbrekullueshme.

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2009
  Postime
  46
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Abraham Linkoln:

  "Dora qe tund djepin, sundon boten"
  "Gjithcka qe jam e kam arritur ne kete jete ia dedikoj nenes sime"

  Kete nuk e di kush e ka thene por me pelqen:

  Pas cdo burri te sukseshem eshte nje grua e urte.(jo e pafjale, por ne kuptimin e mencurise dhe eksperiences)

  Koheve te fundit kam lexuar nje histori interesante ne nje liber qe trajton ceshtjen e gruas. Autorja permendte nje rast ne SHBA ku nje sipermarres i fuqishem dhe i suksesshem kishte shkuar ne nje shtet te USA per te hapur atje biznesin e tij. Ky sipermarres donte te punesonte 19 burra. Per kete mori nje zyre me qera ne nje nga hotelet ne ze te atij qyteti dhe aty pas 200 intervistash, seleksionoi 19 burra. Pas kesaj beri dicka te cuditshme- kerkoi qe te intervistonte grate e tyre. Dhe nga intervistimi i tyre doli me nje liste prej 9 burrash. Ky sipermarres nuk i intervistoi grate per sa te zgjuara, elokuente, e te afta ishin, por per te pare se sa e mbeshtesnin burrin e tyre, sepse sado te afte te ishin burrat e tyre nese nuk do te kishin perkrahjen dhe mbeshtetjen e grave te tyre, nuk do te ishin aq efektive dhe te sukssesshem ne pune.

  Ne tentojme ta shikojme gruan si nje qenie te vecuar nga gjinia mashkullore, e cila duhet te arrije suksesin e saj e ndare nga burri, apo sikur eshte ne armiqesi e konkurence te perjetshme me burrin. Per mua kur shikoj disa perfaqsuese te organizatave te grave me duket se kane zgjedhur betejen e gabuar. Integrim dhe emancipim i gruas nuk do te thote t'i veshesh pantallonat e burrit dhe qe te jete gruaja tough dhe luftarake.
  Por eshte e gabuar ta shohesh gruan thjesht si nje objekt seksual dhe riprodhues, dhe nje amvise e thjeshte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga kripa : 08-03-2009 m 10:57

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2009
  Postime
  46
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ja dhe dicka interesante qe lexova sot per gruan:

  "Marx writes: "Differences of age and sex have no longer any distinctive social validity. All are instruments of labor." The key word here is instrument which reduces a human being to the dignity of a monkey wrench. The assumption was that woman was free as soon as she became available for production. One of the paradoxes of our irrational world is that woman today is glorified when she produces an Atomic Bomb, but not when she can produce life. It is like praising violinists for producing sewer pipes instead of melodies."

  Shqip: Marksi shkruan: Diferenca e moshes dhe gjinise nuk kane me nje vlefshmeri shoqerore dalluese. Te gjithe jane instrumente te punes". Fjala kyce ketu eshte instrument, qe e zvogelon nje qenie njerezore deri ne dinjitetin e nje shtremberimi te majmunit. Presupozimi ka qene se gruaja u be e lire menjehere sapo u be e gatshme per prodhimtari. Nje nga paradokset e shoqerise sone irracionale eshte se gruaja sot ngrihet ne qiell kur ajo prodhon bomben atomike, por jo kur jep nje jete njerezore. Eshte sikur te lavderosh nje violinist per berjen e tubacioneve te kanalizimeve ne vend te muzikes.

  Kjo e fundit m'u duk si pika mbi i.

  Kurse keto vargjet nga nje poet rus i komunizmit me ben te qesh

  "Formerly women only knew how to cook soup and porridge,
  Now they go to the foundry — At the foundry it is nicer." (Ibid, p. 38)

  "Grate e meparshme dinin vetem si te benin supe dhe trahana,
  Tani ato shkojne ne furrnalte-Ne furrnalte eshte me bukur"

  A ju kishte marre malli
  Ndryshuar pr her t fundit nga kripa : 08-03-2009 m 21:55

 5. #25
  Sensual
  Antarsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  14 falenderime n 14 postime

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 49
  Postimi i Fundit: 17-07-2010, 05:55
 2. Partite Dhe Sektet
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 12:25
 3. Bursa
  Nga Gerrard n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 09-04-2007, 13:42
 4. Amerika, kjo shoqri q sheh nga e ardhmja
  Nga Brari n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-05-2006, 06:09
 5. Barazi midis mashkullit dhe femres
  Nga skerdi n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 27-06-2004, 08:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •