Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11

Tema: Te folurit ?

  1. #1
    i/e regjistruar Maska e li00n
    Anėtarėsuar
    04-03-2008
    Postime
    32

    Te folurit ?

    Pershendetje, desha disa keshilla per te folurit, sa i perket ksaj dua te them se si ta pasurojm te folurit , me fjal te reja te jet komunikim i mire dhe kisha deshiruar disa keshilla qfar duhet bere mendimi juaj.. se me pelcen komunikimi (debati)

    ju flmd.

    pafshim'

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e amaro
    Anėtarėsuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    NenToke
    Postime
    242
    eeeeeeeee dhe ti aman folna , buyrum!!!
    Money Makes Man act Funny

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Deklarata e Pavarėsisė sė Kosovės

    Tė mbledhur nė mbledhje tė jashtėzakonshme mė 17 shkurt 2008, nė kryeqytetin e Kosovės, nė Prishtinė,...

    Shkeputa vetem se fillimin e deklarates se pamvarsise ketu dhe kam nje pyetje;

    Ka dallim te folurit dhe te shkruarit, kuptohe, mirepo nuke ia kam vue vemendjen ate dite ne tv kur u deklarua pamvarsia e kosoves ne shkurte se ne tv edhe nuke ndegjon mire njeri nga zhurma kapercen por kur sot rastesishte me shkuan syt ne deklaraten e pamvarsise me duket se diēka mungon...
    nuke mundem ende te besoj se thuhet apo shkruhet keshtu ; "te mbelur ne mbledhje"

    Nese keni mundesi me sqaroni ju lutemi se si eshte dashur te filloje fjalia e pare me kete rast ?

  4. #4
    Elbasanlli 4eve® Maska e AnGeL_DeViL
    Anėtarėsuar
    16-01-2008
    Vendndodhja
    As Ne Toke,As Ne Qiell
    Postime
    507
    Tek te folurit mua sme pelqejne fare fjalet e huaja qe kane filluar te perdoren ne jeten e perditshme(ciao,bye etj)se me ato po harrohet fare gjuha shqipe.Mua me pelqen gjuha 100% shqip
    Trimi Mire Me Shoqe Shume

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e alda09
    Anėtarėsuar
    08-02-2008
    Vendndodhja
    a casa
    Postime
    1,327
    Gjithashtu dhe mua pe pelqen te bisedoj me fjale te reja e te bukura pooooor si thote dhe znj,z,me lart jo ti huazojm por fjale brenda gjuhes tone qe ne i kemi por nuk i njohim.

  6. #6
    Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
    Anėtarėsuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropė
    Postime
    1,838
    Tė lexuarit ėshtė ushtrimi mė i mirė pėr tė pasuruar gjuhėn.

    Lexoje Kadarenė , Qosjen , ...

    Deh natyrish pėrpiqu qė tė mbash mend fjalė , se si mbahen mend fjalėt mė sė miri , duke i pėrdorur ato !

    Kili

    SHQIPĖRIA ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
    Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
    Deklarata e Pavarėsisė sė Kosovės

    Tė mbledhur nė mbledhje tė jashtėzakonshme mė 17 shkurt 2008, nė kryeqytetin e Kosovės, nė Prishtinė,...

    Shkeputa vetem se fillimin e deklarates se pamvarsise ketu dhe kam nje pyetje;

    Ka dallim te folurit dhe te shkruarit, kuptohe, mirepo nuke ia kam vue vemendjen ate dite ne tv kur u deklarua pamvarsia e kosoves ne shkurte se ne tv edhe nuke ndegjon mire njeri nga zhurma kapercen por kur sot rastesishte me shkuan syt ne deklaraten e pamvarsise me duket se diēka mungon...
    nuke mundem ende te besoj se thuhet apo shkruhet keshtu ; "te mbelur ne mbledhje"

    Nese keni mundesi me sqaroni ju lutemi se si eshte dashur te filloje fjalia e pare me kete rast ?
    Te mbledhur sot me 17 shkurt 2008 ,ne kryeqytetin e Kosoves ,ne Prishtine.......
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-08-2007
    Postime
    1,281
    Mė pėlqen kjo temė. Nė mediat tona (elektronike e tė shkruara) ke sa tė duash lapsuse dhe gabime qė bėhen edhe pėr shkaqe teknike, por edhe pėr shkak tė mosnjohjes sa duhet tė drejtshkrimit tė gjuhės shqipe.
    Ata qė mendojnė se gjuha shqipe ( gjuha e nėnės ) ėshtė e lehtė gabohen. Unė sa herė "studjoj" nė lėmin e drejtshkrimit, bindem se vėrtetė ėshtė e koklavitur. Shpesh njeriu bie nė dilemė pėr shkrimin e njė fjale. Unė do t`ju sjellė disa fjalė qė i kam nėnvizuar gjatė shkrim-leximi:ēaj ( mali, frutash),ēaj (dru),qaj (derdh lot),ēoj (nė shtėpi),qoj (nga gjumi),ēark (bie nė ēark, ngre ēarkun, ēarqe),qarqet (afariste),vetė ( e pa me sy), vet ( shokun e vet), lulėkuqe, lulėbardhė por lulenuse, lum (nėna qė e ka), lumė ( i gjerė, i gjatė), hiē, por, hiqem, herė, herė-herė, (e) herėpashershme...

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e alda09
    Anėtarėsuar
    08-02-2008
    Vendndodhja
    a casa
    Postime
    1,327
    Citim Postuar mė parė nga xani1 Lexo Postimin
    Mė pėlqen kjo temė. Nė mediat tona (elektronike e tė shkruara) ke sa tė duash lapsuse dhe gabime qė bėhen edhe pėr shkaqe teknike, por edhe pėr shkak tė mosnjohjes sa duhet tė drejtshkrimit tė gjuhės shqipe.
    Ata qė mendojnė se gjuha shqipe ( gjuha e nėnės ) ėshtė e lehtė gabohen. Unė sa herė "studjoj" nė lėmin e drejtshkrimit, bindem se vėrtetė ėshtė e koklavitur. Shpesh njeriu bie nė dilemė pėr shkrimin e njė fjale. Unė do t`ju sjellė disa fjalė qė i kam nėnvizuar gjatė shkrim-leximi:ēaj ( mali, frutash),ēaj (dru),qaj (derdh lot),ēoj (nė shtėpi),qoj (nga gjumi),ēark (bie nė ēark, ngre ēarkun, ēarqe),qarqet (afariste),vetė ( e pa me sy), vet ( shokun e vet), lulėkuqe, lulėbardhė por lulenuse, lum (nėna qė e ka), lumė ( i gjerė, i gjatė), hiē, por, hiqem, herė, herė-herė, (e) herėpashershme...
    Shume dakort me ju nuk eshte e lehte,nuk e njohim thellesisht por eshte shume e pasur.

  10. #10
    i'm not fragile Maska e Daniel Maker
    Anėtarėsuar
    17-03-2008
    Postime
    1,802
    Citim Postuar mė parė nga xani1 Lexo Postimin
    Mė pėlqen kjo temė. Nė mediat tona (elektronike e tė shkruara) ke sa tė duash lapsuse dhe gabime qė bėhen edhe pėr shkaqe teknike, por edhe pėr shkak tė mosnjohjes sa duhet tė drejtshkrimit tė gjuhės shqipe.
    Ata qė mendojnė se gjuha shqipe ( gjuha e nėnės ) ėshtė e lehtė gabohen. Unė sa herė "studjoj" nė lėmin e drejtshkrimit, bindem se vėrtetė ėshtė e koklavitur. Shpesh njeriu bie nė dilemė pėr shkrimin e njė fjale. Unė do t`ju sjellė disa fjalė qė i kam nėnvizuar gjatė shkrim-leximi:ēaj ( mali, frutash),ēaj (dru),qaj (derdh lot),ēoj (nė shtėpi),qoj (nga gjumi),ēark (bie nė ēark, ngre ēarkun, ēarqe),qarqet (afariste),vetė ( e pa me sy), vet ( shokun e vet), lulėkuqe, lulėbardhė por lulenuse, lum (nėna qė e ka), lumė ( i gjerė, i gjatė), hiē, por, hiqem, herė, herė-herė, (e) herėpashershme...
    un kam hap nje tem kur nuk kuptoj nai llafe shqip po per ty duhet ti shenoj gati te gjitha fjalet se paske nje te folme shum te bukur,te paster dhe me fjal te mendume..vertet qe nuk eshte e leht gjuha shqipe por mendoj se eshte kshu vetem per ata qe jan ne kurbet nga shum koh dhe nuk e kan te perditshme ket gjuh si pershembull un qe as shpi nuk e perdorim fort. Ne fakt kam disa kushurira qe kan lindur ketu(itali) qe as nuk e flasin ne asnje menyr shqipen dhe me habit kjo gje se te kem un femin tim gjeja par gjuhen shqipe do i mesoj edhe se asgje nuk ka te lehte ajo,prap per ne nga jasht them!
    mos luj se sta quj

  11. #11
    Citim Postuar mė parė nga Daniel Maker Lexo Postimin
    un kam hap nje tem kur nuk kuptoj nai llafe shqip po per ty duhet ti shenoj gati te gjitha fjalet se paske nje te folme shum te bukur,te paster dhe me fjal te mendume..vertet qe nuk eshte e leht gjuha shqipe por mendoj se eshte kshu vetem per ata qe jan ne kurbet nga shum koh dhe nuk e kan te perditshme ket gjuh si pershembull un qe as shpi nuk e perdorim fort. Ne fakt kam disa kushurira qe kan lindur ketu(itali) qe as nuk e flasin ne asnje menyr shqipen dhe me habit kjo gje se te kem un femin tim gjeja par gjuhen shqipe do i mesoj edhe se asgje nuk ka te lehte ajo,prap per ne nga jasht them!
    Besoj se janė shumė tė rrallė ata shqiptarė qė mund ta thonė me plot gojėn qė njohin plotėsisht gjuhėn shqipe. Pėr ata qė janė nė kurbet pastaj nuk diskutohet qė ėshtė akoma mė e vėshtirė, sidomos pėr ata qė kanė lindur jashtė Shqiprisė.

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 10-05-2009, 20:15
  2. A ka vlere dhuntia e te folurit ne gjuhe te huaja?
    Nga i shpetuari nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 18-07-2007, 01:17
  3. Problemet shėndetėsore tė fėmijėve
    Nga Foleja_ nė forumin Tė jesh prind
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 06-05-2006, 05:14
  4. Cila eshte vlera e dijes prej debatit filozofik ne forum?
    Nga Sokoli nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 19-01-2005, 14:11
  5. Kultura e te folurit ne kuvendet shqiptare
    Nga Albo nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-01-2003, 20:37

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •