Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 91
  1. #41
    Citim Postuar më parë nga riu Lexo Postimin
    ne nje vend ku nr i emigranteve te paligjshem shqiptare ishte 66 mije dhe numri i krimineleve prej ketyre 66 mije emigranteve te paligjshem ishte 85 mije... freskoi gje fanta me?

    per interpolin u sqarove? apo akoma kujto se statistikat qe solle mbeshtesin argumentin tat?
    per ato statistikat shko lexo me vemendje se nga eksitimi ke lene pa lexuar shpjegimin per ato numra. vazhdon te disinformosh veten me lexime gjysmake.


    me interpolin u sqarova mire. po ti se ke kuptuar. jane 269 shqiptare neper bote qe kane kryer krime te renda qe kerkohen nga interpoli. Sigurisht keta do ndihmojne ne uljen e numrin te krimeve nga shqiptaret.

  2. #42
    fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
    Anëtarësuar
    23-01-2006
    Vendndodhja
    ata ketu ne qiell ne toke
    Postime
    684
    Ok ka nevoje per shume sqarim. Ky do te jete nje postim i gjate. Pas ketij nuk postoj me ne kete teme.

    Si shembull do marr Gjermanine sepse ketu jetoj dhe njoh situaten. Per shtete si Italia apo Greqia nuk mund te flas konkretisht.



    Ne Gjermani kemi 10% te huaj. Popullsia totale eshte 84 mio. Kjo do te thote qe kemi 8,4 mio. te huaj.

    Nga keta 8,4 mio jane shumica -Turq te ardhur qe ne 50-60. Italiane. Rus. Polak. Grek. dhe ne fund fare Shqiptare.

    Numri i Shqiptareve ne Gjermani konsiderohet i pakonsiderueshem = nen 50 000.

    Shumica e krimeve ne Gjermani kryhen nga................. natyrisht vete Gjermanet, saktesisth 92% e krimeve.

    Shkurt muhabetit 10 % e popullsise ( te huajt) kryejne 8% te krimeve.

    Qe ne kete pike duhet te ishte e qarte se " te dalurit e emrit" eshte nje gabim fillestar qe e kryen vetem ajo pjese e popullsise me IQ me te vogel se numri i kepuces. ( ps Firme fantastike drity).

    Nga keto 8% thuajse 68 % kryhen nga qytetare me origjine Ruse. Dhe pastaj diku nga fundi i listes vojne krime nga Shqiptaret me nje % prej 7-10%.

    Krime ne Gjermani te kryera nga Shqiptaret jane= Vjedhje ( ka raste qe jane deportuar Shqiptare azilante se kane vjedhur nje cokollate me vleren 70 c ne dyqan); Verpa penale te lidhura me mbajtjen apo tregtimin e lendeve Narkotike; Mbajtje apo tregti armesh; Abuzim pasurie; Vjedhje Makinash dhe transportim ilegal Makinash; Si dhe krime te lidhura me ligjet e te huajve ne gjermani.

    Te gjitha keto vepra penale jane te vogla ne krahasim me ato qe mund te kryejne gjermanet si psh:

    PErdhunim femijesh etj.


    Ndryshimi eshte qe ai Gjermani qe po perdhunon nje Gjerman po e ben kete ne Shtetin e vet. Dmth kur e degjon Gjermania kete Lajm reagon: "Ua cfare kafshe jeton mes nesh."

    Kur degjon ama qe nje Shqiptar vodhi nje Makine atehere Gjermani me nivel inteligjence 2,5 regaon: "Si eshte e mundur qe ne lejojme qe nga shtete te tilla ku rriten vetem kafshe te lejojme njerez te vijne e te jetojne ketu." Dhe ne kete menyre Del emri.

    Pra emri nuk dels epse eshte e vertete qe kryejme shume krime. Emri del sepse opinioni publik ka nivel inteligjence shume te ulet per te kutpuar te kunderten.


    Si shembull konkret po te jap nje nga gjerat e fundit qe kane ndodhur ne Gjermani.

    Ne Nentor 2007 nje 17 vjecar me Emrin Christian perdhunon dhe vret nje vajze 18 Vjecare gjermane ndersa ajo po ikte ne Shpi. Ky lajm tronditi gjithe Augsburgun dhe fshatrat e tij, por nuk u be lajm mbare-gjerman.

    Ne dhjetor 2007 nje 16 vjecar turk dhe nje 17 vjecar Grek. Rrahin rende nje 68-vjecar Gjerman ne nje stacion metroje. Kjo sepse Plaku kishte share te huajt si kafshe ndersa po pinin cigare brenda ne metro. Gje qe eshte e ndaluar.

    Ky lajm tronditi gjithe Gjermanine ( te pakten gjithe pjesen injorante te saj). Filloi nje kampanje e vertete kunder te huajve dhe krimit ne moshat e mitura. E cuditshme eshte se 2 dite pasi ndohi kjo ngjarje asnje nuk permendte me Greket. PSe? Sepse Greket jane Europe. Gjithe urrejtja nxitur dhe nga politikane te djathte e te majte ekstremist u perqendrua drejt te huajve qe nuk jane qytetar te BE.


    Ps: Vete Italianet dhe Greket ne vitet 60 jane pare me shume urrejtje nga gjermanet. Atehere ekzistonin fjale qe ne restorantet Italiane gatuhen Minj ose ne ato greke Pehra e mbetje te kasapeve. Atehere italianet dhe Greket krahas Turqve kishin nje emer shume te keq persa i perket kriminalitetit.

    Tashme keto zera kane rene plotesisht pasi nuk nxiten me as nga media. Ne shtator 2007 ne Nje qytet gjerman u be kasapane mes klaneve mafioze te italianeve. 6 veta mbeten te vdekur etj. Por mediat apo politika nuk filloi te shante italianet. Dhe keshtu italianeve nuk ju del emri (sic e thua ti).

    Interesant eshte fakti se ne fushen e krimit fiskal ... restorantet greke dhe italiane jane numer 1 per manipulim taksash ( Natyrisht pas atyre gjermane)

    Dhe tani lind pyetja : Kush eshte krim me i madh ... Vjedhja e nje makine apo vjedhja e 100000 deri 200000 € ne vit? Per ligjin pergjigjia eshte e thjeshte ... per popullsine eshte nje gje normale te vjedhesh Taksa, te pakten per sa kohe je Europian.


    Pra si pergjigje perfundimtare per ty.


    JO NUK ESHTE E DREJTE QE NA KA DALE EMRI. KJO TREGON VETEM INJORANCEN DHE NACIONALIZMIN E SEMURE TE TURMAVE.
    Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

  3. #43
    Perjashtuar Maska e riu
    Anëtarësuar
    05-12-2005
    Postime
    421
    per ato statistikat shko lexo me vemendje se nga eksitimi ke lene pa lexuar shpjegimin per ato numra. vazhdon te disinformosh veten me lexime gjysmake.


    me interpolin u sqarova mire. po ti se ke kuptuar. jane 269 shqiptare neper bote qe kane kryer krime te renda qe kerkohen nga interpoli. Sigurisht keta do ndihmojne ne uljen e numrin te krimeve nga shqiptaret.
    gjyshi ti qeke rast i pashprese - kur sbohet, sbohet

    ato krimet e renda vijne direkt nga rete, interpoli nuk i kerkon per krime qe te kene kryer jashte, pra andej paskan qene qingja keta, keshtu qe ca lesh lidhje ka me emrin tone ne bote kjo?

  4. #44
    ti po e krahason kriminalitetin shqiptar me vendasit. Natyrisht qe eshte i paperfillshem ne krahasim me perqindjen e krimeve qe bejne vete vendasit, jo vetem ne Gjermani por edhe ne Itali, Greqi Amerike e Angli qe ka me shume shqiptare akoma.

    Ne cdo vend te botes do kete me shume urrejtje per nje te huaj qe shkon aty dhe ben krime, sesa per nje vendas. Krahasimi behet midis grupeve te emigranteve per te pare impaktin qe kane ne numrin total te krimeve te kryera nga emigrantet. Prandaj dhe ato statistika qe solla ketu kane te bejne vetem me krimet e kryera nga emigrante ne Itali, qe sigurshit dhe te gjitha bashke do te jene me te vogla se krimet e kryera nga vete Italianet.

    Krahasimi behet numri i krimeve te nje grupi emigrantesh ne krahasim me numrin total te tyre ne ate vend. Se ata shqiptare qe jane ne Gjermani edhe sikur te gjithe kriminela te jene nuk arrijne dot numrin e krimeve qe bejne gjermanet.

    Me perpara u dilte emri italianeve dhe grekeve qe kane bere dhe ata krime plot, sidomos italianet me mafian. Dhe ate emer qe kishin e meritonin plotesisht pasi kryenin me shume krime ne Amerike si p.sh. ne krahasim me grupet e tjera te emigranteve.

    Ato lajme qe permend ashtu jane edhe per shqiptaret. Del lajmi behet zhurme per 2 dite dhe asgje me shume. Nuk ka shume ndryshim.

    Si perfundim ke sjelle shume statistika po qe thjesht provojne qe ata qe jane me shume ne numer kryejne me shume krime. Pra gjermane te paret me qe jane shumica, pastaj ruset, turqit etj etj me rradhe.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Qyfyre : 06-03-2008 më 13:31

  5. #45
    Citim Postuar më parë nga riu Lexo Postimin
    gjyshi ti qeke rast i pashprese - kur sbohet, sbohet

    ato krimet e renda vijne direkt nga rete, interpoli nuk i kerkon per krime qe te kene kryer jashte, pra andej paskan qene qingja keta, keshtu qe ca lesh lidhje ka me emrin tone ne bote kjo?
    sipas qefit beje gjithmone interpretimi lal. liria mendimit e drejte per te gjithe.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Qyfyre : 06-03-2008 më 13:30

  6. #46
    Perjashtuar Maska e riu
    Anëtarësuar
    05-12-2005
    Postime
    421
    hajt pra kur ta moresh vesh se ca eshte thone ke shkrimi nr6 dhe nr14 etj co i sms me vodafone club

  7. #47
    fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
    Anëtarësuar
    23-01-2006
    Vendndodhja
    ata ketu ne qiell ne toke
    Postime
    684
    lexoje dhe nje here tjeter :

    Te kam thene qe 10% e popullsisse kryen 8% te krimeve. 2% me pak sec i takonte dhe keta 10% jane te huajt.

    Kjo statistike duhet te te kishte thene ty qe Kriminaliteti nuk ka te beje me Shtetesine, pasi si fakt kemi qe te huajt kryejne me pak krime se pjesa tjeter.


    Pjesa tjeter ka te beje me dukurine e te dalurit te emrit. Si, pse e qysh ndodh. Pra qe nuk ka fare te beje me ate qe thua ti por qe eshte nje idiotsi.

    Kaq. U lodha me thene te drejten.
    Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

  8. #48
    Citim Postuar më parë nga JestersWorld Lexo Postimin
    lexoje dhe nje here tjeter :

    Te kam thene qe 10% e popullsisse kryen 8% te krimeve. 2% me pak sec i takonte dhe keta 10% jane te huajt.

    Kjo statistike duhet te te kishte thene ty qe Kriminaliteti nuk ka te beje me Shtetesine, pasi si fakt kemi qe te huajt kryejne me pak krime se pjesa tjeter.


    Pjesa tjeter ka te beje me dukurine e te dalurit te emrit. Si, pse e qysh ndodh. Pra qe nuk ka fare te beje me ate qe thua ti por qe eshte nje idiotsi.

    Kaq. U lodha me thene te drejten.
    nuk ka rendesi se sa perqind ne krahasim me gjermanet vete, po ndermjet grupeve te emigraneteve.

    Si provon kjo "10% e popullsisse kryen 8% te krimeve." qe shtetesia nuk ka lidhje me kriminalitetin kur vete kuptimi i kesaj statistike eshte lidhja qe ka krimi me shtetesine?

    Sigurisht qe u lodhe se shkruajte 3 paragrave per te thene qe gjermanet bejne me shume krime se emigrantet ne Gjermani.

  9. #49
    Citim Postuar më parë nga riu Lexo Postimin
    hajt pra kur ta moresh vesh se ca eshte thone ke shkrimi nr6 dhe nr14 etj co i sms me vodafone club
    paske veshtiresi ne lexim ne pergjithesi. Thashe se e kishe vetem per ato shkrime qe permbajne shifra.

  10. #50
    fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
    Anëtarësuar
    23-01-2006
    Vendndodhja
    ata ketu ne qiell ne toke
    Postime
    684
    ore ti qenke qyfyre me verte


    edhe nej here.. Ne na ka dale emri per kriminela apo jo?

    une po te them qe 2 gjermane bejne me shume krime se dy te huaj. ( edhe shume me shume se 2 Shqiptare)


    Qe te gjykosh dike tjeter e ti thuash popull kriminel duhet ta kesh faqen te bardhe vet. Duke qene se nuk eshte keshtu i bie qe te gjithe jane njesoj. Pra nuk ka nevoj per terma na doli emri apo na doli bishti.

    E KUPTOVE TANI?
    Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

  11. #51
    Citim Postuar më parë nga JestersWorld Lexo Postimin
    ore ti qenke qyfyre me verte


    edhe nej here.. Ne na ka dale emri per kriminela apo jo?

    une po te them qe 2 gjermane bejne me shume krime se dy te huaj. ( edhe shume me shume se 2 Shqiptare)


    Qe te gjykosh dike tjeter e ti thuash popull kriminel duhet ta kesh faqen te bardhe vet. Duke qene se nuk eshte keshtu i bie qe te gjithe jane njesoj. Pra nuk ka nevoj per terma na doli emri apo na doli bishti.

    E KUPTOVE TANI?
    Ky eshte komplet problem tjeter qe nuk ka lidhje me muhabetin qe behet ketu. Ketu diskutohet shkalla e kriminalitetit midis emigranteve shqiptare ne nje shtet, ne krahasim me emigrantet e tjere.

    Ti mund te besh sikur nuk e kupton por nuk esht shume e nderlikuar. Populli gjerman e te tjeret jane ne shtepi te vet, nuk u kerkojme dot ne llogari.

    Ata shohin me shume krimet e te huajve ashtu si dhe ne, qe ne rast te nje krimi nga te huajt behet lajm i madh.

  12. #52
    zhapik buster Maska e drity
    Anëtarësuar
    11-01-2006
    Postime
    1,237
    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    Ketu diskutohet shkalla e kriminalitetit midis emigranteve shqiptare ne nje shtet, ne krahasim me emigrantet e tjere.
    Nigjo, ktu po diskutohej "Su shpjegohet numri i madh i shqiptareve te kerkuar nga Interpoli ?"

    A e kuptove si shpjegohet?

    Po deshe ma hap nei tem tjeter per me dit a jemi ne popull me kriminel se te tjeter, bujrum po ta majti sumka.
    When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

  13. #53
    Citim Postuar më parë nga drity Lexo Postimin
    Nigjo, ktu po diskutohej "Su shpjegohet numri i madh i shqiptareve te kerkuar nga Interpoli ?"

    A e kuptove si shpjegohet?

    Po deshe ma hap nei tem tjeter per me dit a jemi ne popull me kriminel se te tjeter, bujrum po ta majti sumka.
    ti e di me mire nga te gjithe se si filloi muhabeti. Dhe fakti qe jane 269 kriminela shqiptare ne kerkim neper bote thjesht e keqeson ate pune.

    E thashe me lart qe tema eshte hapur me titull te gabur dhe nuk e ndryshoj dot ( te komenti #29). Kshuqe po ta majti sumka tani qe e kuptove si funskionon dhe Interpoli pas pytjes "pse i kerkon interpoli dhe jo policia shqiptare", fol per muhabetin qe fillum te tema tjeter qe vazhdoi ketu.

    P.S. sa per informacion ate qe per ata 267 urdhra arrestit ka dale nga Shqiperia, e thashe une perpara se ta "zbuloje" ti, pasi u tha qe jane nxjerre kot ato urdhra arresti nga te huajt ngaqe na kane inat.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Qyfyre : 06-03-2008 më 14:46

  14. #54
    fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
    Anëtarësuar
    23-01-2006
    Vendndodhja
    ata ketu ne qiell ne toke
    Postime
    684
    Citim Postuar më parë nga drity Lexo Postimin
    Nigjo, ktu po diskutohej "Su shpjegohet numri i madh i shqiptareve te kerkuar nga Interpoli ?"

    A e kuptove si shpjegohet?

    Po deshe ma hap nei tem tjeter per me dit a jemi ne popull me kriminel se te tjeter, bujrum po ta majti sumka.
    Ketu duhet me marr vesh nje here se ne cfare gjuhe duhet olur se Shqip nuk merr vesh ky


    Tha ka shume Shqiptare te kerkuar nga Interpoli e doli qe kerkohen per krime ne Shqiperi.

    Tha qe Shqiptareve ju ka dale emri= doli qe dalja e emit eshte injorance nacionaliste

    Tha qe shqiptaret bejne me shume krime se popujt e tjere ne shtete te huaja=
    E thote pa piken e proves po niset nga fakti qe na ka dale emri.
    Dhe pse ja kam bere te qarte ne nje postim teper te gjate qe daljet e emrit s'kane te bejne me faktet.

    Tani une nuk e di se c'do thote prape, por jam i sigurt qe nuk do pranoj pergjigje, te pakten ne gjuhen Shqipe
    Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

  15. #55
    Citim Postuar më parë nga JestersWorld Lexo Postimin
    Tha qe shqiptaret bejne me shume krime se popujt e tjere ne shtete te huaja
    citim te lutem per kete.



    Nuk besoj se e kam thene si fakt qe bejne me shume se te gjithe. Ne itali si p.sh jane marokenet te paret.

    Gjithashtu te solla dhe statistika per krimet e shqiptareve ne itali qe jane te konsiderueshme. Une nuk nisem nga fakti qe na ka dale emri po dua te diskutoj a na ka dale emri me te drejte apo jo.

    Kurse ti solle statistika per gjermanet dhe jo per shqiptaret dhe na provove qe gjermanet bejne me shume krime se emigrantet e ardhur. bravo

    Ata qe kerkohen per krime ne Shqiperi dhe jetojne jashte e keqesojne kriminalitetin e shqiptareve jashte si dhe opinionin per ta.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Qyfyre : 06-03-2008 më 15:00

  16. #56
    deri tani asnjeri nga ju nuk ka sjelle as edhe nje statistike ne lidhje me kete pune. thjesht shume llafe, ofendime, dhe statistika per gjermanet.

  17. #57
    zhapik buster Maska e drity
    Anëtarësuar
    11-01-2006
    Postime
    1,237
    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    E thashe me lart qe tema eshte hapur me titull te gabur
    lol qyfyre, temat nuk hapen vet, vet hapen karafilat, zambaket e ksi gjonash, por jo temat. Tema nuk u hap vet, e hape ti.
    When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

  18. #58
    Citim Postuar më parë nga drity Lexo Postimin
    lol qyfyre, temat nuk hapen vet, vet hapen karafilat, zambaket e ksi gjonash, por jo temat. Tema nuk u hap vet, e hape ti.
    yyyy beri dhe nje shpikje Anjshtajni

    lexo komentin qe te thashe se mbase zbulon sekretin e krijimit te temave

  19. #59
    fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
    Anëtarësuar
    23-01-2006
    Vendndodhja
    ata ketu ne qiell ne toke
    Postime
    684
    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    deri tani asnjeri nga ju nuk ka sjelle as edhe nje statistike ne lidhje me kete pune. thjesht shume llafe, ofendime, dhe statistika per gjermanet.
    Citim Postuar më parë nga Jestersworld
    Nga keto 8% thuajse 68 % kryhen nga qytetare me origjine Ruse. Dhe pastaj diku nga fundi i listes vijne krime nga Shqiptaret me nje % prej 7-10%

    Edhe kshuja muhabetiiii

    Vame nga vame e prape aty mbetem... na ka dale emri me te drejte...

    Nderkohe qe une kam 6 postime qe po them ... vete dalja e emrit eshte nje perifrazim injorantesh. Gje qe nuk e bejne ata me mend ne koke...

    Prit tani te vij pyetja:

    A na ka dale me te drejte emri?


    lol
    Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

  20. #60
    Citim Postuar më parë nga JestersWorld Lexo Postimin
    Edhe kshuja muhabetiiii

    Vame nga vame e prape aty mbetem... na ka dale emri me te drejte...

    Nderkohe qe une kam 6 postime qe po them ... vete dalja e emrit eshte nje perifrazim injorantesh. Gje qe nuk e bejne ata me mend ne koke...

    Prit tani te vij pyetja:

    A na ka dale me te drejte emri?


    lol
    Ajo statistike nuk tregon historine pasi thjesht eshte si ajo tjetra per gjermanet qe bejne shumicen e krimeve. Varet nga perqindja qe kane te popullisa e emigranteve dhe te perqindja e krimeve qe kryejne nga krimet e emigranteve.

    Pastaj ruseve besoj se u ka dale me shume emri per kriminele ne krahasim me ne.

    lol

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Albtelecom
    Nga Dita në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 08-08-2017, 12:06
  2. Interpoli Spanjoll dhe Portugez mbi Sokol Olldashin
    Nga Hyllien në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 41
    Postimi i Fundit: 30-04-2007, 23:18
  3. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-03-2006, 12:55
  4. Uest Hem: Nuk e kemi kërkuar shqiptarin
    Nga White_Angel në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-06-2005, 23:00

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •