Close
Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 134
  1. #101
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Pse duhet te kalon nje Sport i till ne nje hiq skuptoi ?
    Kam pare shum ndeshje te tilla por njera me ka bere shum pershtypje para 3-4 vjetesh dhe pas saj nuk kam pare me.

    Ishte ndeshje Boksi ndermjet kampionit te Frances dhe nje boksieri pa titull nga Gjorgjia, ndeshja ishte miqesore sepse Francezi po pregatitej per te mbrojtur titullin mbas disa muajsh.
    Francezi ishte trup i lidhur i shkathet dhe shum teknik, ndersa Gjorgjiani ishte me pak teknik dhe me nje trup ku muskujt nuk ishin te gdhendur mire por ishte i mbushur si muzhik i themi ne.
    Kampioni francez i provoi te gjitha teknikat i dha shum grushte por Gjorgjani nuk binte poshte lekundej ndonjeher por qendronte ne kembe dhe me djathten e tij kur godiste e vriste shum derisa ne nje moment i dha nje te majte ne cep te mjekres dhe e beri ti humbe ndjenjat kur ishte duke rene i dha dhe nje te djathte dhe Francezi nuk u rrezua pertok si i vdekur nuk levizte me. U desh nderhyrja e mjakve carcafi dhe 30 min qe ai te ngrihej me kembe i mbajtur nga dy vete.

    Te gjith kete skene e pa gruaja dhe femija i tij 8-9 vjec qe ulerinin ne ring dhe nuk i linte njeri qe ti afroheshin.

    Edhe Gjorgjanit per nje moment i dolen lot nga syt pastaj e perqafoj fort, por desh i mori jeten ne sy te femijes.

    Demi psikollogjik ketu ishte per femijen ne radhe te para gruan ne radhe te dyte dhe per vete kampionin ne radhe te trete.

    Ndersa demi fizik ishte vetem per kampionin sepse dy grushta te tille desh e cuan ne boten tjeter, ndersa per momentin i ka shkaktuar ematoma te brendshme.

    Nuk dua te dekurajoj ky lloj sporti eshte i bukur brenda kufijve por kur i kalon kufijte nuk eshte me sport por lufte.

    Gjith te mirat e suksese.

  2. #102
    i/e regjistruar Maska e Akulli_ch
    Anėtarėsuar
    19-06-2010
    Vendndodhja
    Zürich / CH
    Postime
    188
    dardajan !

    Nejse te respektoi si je ama nuk tregove respekt per kete Sport ,shume e shume ngjarje te tilla kan vdek para femijve si futball ,e shume e shume Sporte te tjera .
    E di per cilen ndeshje flet e kam pare ate ndeshje ,kam pare edhe me dramatike ,ama duhet te respektohet se perseri eshte vetem nje Sport si gjithe te tjeret .
    Para nje muje ndodhi nje shok u imi pati nje ndeshje te till shume agresivishte i atakuar prezent ishin femijet dhe gruja e ti ,por duhet te akceptohet se eshte Sport ,pregaditu mire para se te dalish ne sken, e logjikshme .
    Qe mos te z'gjatem shume ju uroj suksese ne teme ....
    Mbi te gjitha Atdheu

  3. #103

    Pyetje rreth Aloe Vera

    Lexova te tema tjeter mbi rendesine dhe vlerat e Aloe Vera. A ka pire ndonje Aloe Vera se isha dje ne dyqan dhe po i vija anes te blija nje shishe, por nuk e di se ca shije ka dhe do e hedh poshte pastaj.

    Pije apo capsules?

  4. #104
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar mė parė nga INFINITY© Lexo Postimin
    Lexova te tema tjeter mbi rendesine dhe vlerat e Aloe Vera. A ka pire ndonje Aloe Vera se isha dje ne dyqan dhe po i vija anes te blija nje shishe, por nuk e di se ca shije ka dhe do e hedh poshte pastaj.

    Pije apo capsules?
    Po kam provuar une, me mire eshte leng sepse kapsulat jane me proteina kafshesh, dhe teknologjia e berjes se kapsulave eshte pak e dyshimt nga disa perberes kimik.

    Ajo qe blej une ne farmaci ka shije te mire, mund ta pish sic eshte e koncentruar ose ta hollosh me uje natyral.

    Ato qe shiten ne supermarket nuk i besoj shume, por mund te perdoren pa frike.
    Ka disa firma qe e prodhojne, prandaj duhet te zgjedhesh ate qe ka me koncentrim dhe me pak uje, por qe te kete edhe nje cmim te arsyeshem.
    Duhet te lexosh edhe menyren e berjes se pijes, me e mire eshte ajo me shtrydhje te ftohte direkt nga bima, dhe pa konservim.
    Ka nje ere si ilac, pastaj cdo njeri ka shijet e veta dhe nuk mund te pergjithsohet e te thuash qe eshte shum e mire, mvaret nga njeriu.
    Mbas hapjes mbahe ne frigorifer dhe lexo menyren e perdorimit, dhe konservimit.

    Mos e hidh posht ma jep mu po se deshe mo.

  5. #105
    i/e regjistruar Maska e Akulli_ch
    Anėtarėsuar
    19-06-2010
    Vendndodhja
    Zürich / CH
    Postime
    188
    Citim Postuar mė parė nga INFINITY© Lexo Postimin
    Lexova te tema tjeter mbi rendesine dhe vlerat e Aloe Vera. A ka pire ndonje Aloe Vera se isha dje ne dyqan dhe po i vija anes te blija nje shishe, por nuk e di se ca shije ka dhe do e hedh poshte pastaj.

    Pije apo capsules?
    I kam provuar edhe lengjet edhe kapsulat
    mund te merrni informata me te holsishme ne kete linke ,bile jam partner i aziendes ku mund edhe ju te jeni partner ne kete aziend ,nese nuk gaboj ne Shqipri ekziston sistemi i LR mund te merrni informata ,dhe eshte nje gjuhen shqipe

    http://www.lrworld.com/lrweb/
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akulli_ch : 29-07-2010 mė 19:06
    Mbi te gjitha Atdheu

  6. #106
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-10-2009
    Postime
    8
    Pershendetje Dardajan! Vazhdoj ta lexoj here pas here temen si te ushqehemi dhe diskutimet rreth saj. Me lejoni t'ju bej nje pyetje! Babai im, i moshes 65 vjeē eshte diagnostikuar me diabet. Ne momentin e pare te diagnostikimit niveli i sheqerit ne gjak ishte 450. Kuptohet shume i larte. Ndjente prej kohesh etje te vazhdueshme por jo ndonje shenje tjeter. Ka filluar te trajtohet me metformine tre here ne dite pas buke, jo me vone se gjysem ore pas saj. Ka reduktuar ushqimin dhe tani niveli i sheqerit i ka zbritur ne 150. Pyetja ime ka te beje me menyren e ushqimit qe duhet te ndjeke babai. I kane thene qe krahas reduktimit te bukes dhe perdorimit te jeshilleqeve te konsumoje pak edhe frutat p.sh rrushin mollen pasi kane sheqer. Duke mesuar nga tema si sheqeri i frutave nuk eshte i demshem perkundrazi, ju lutem me jepni disa orientime sesi duhet te ushqehet babai im gjate dites.
    Une vete vazhdoj te jem ne fazen e tranzicionit pasi mu desh ti ulja pak ritmet e eliminimit te ushqimeve (verejtja jote ishte me vend). Para ca kohesh pesova nje aritmi te zemres por asnje prej doktoreve, me te cilet kontaktova, nuk mendonte se shkak ishte renia e shpejte ne peshe. Dikush me tha qe mund ta kisha edhe te lindur. A mund te me jepni ndonje udhezim shtese, gjithmone nese keni mundesi
    Ju falenderoj dhe ju uroj gjithe te mirat!

  7. #107
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar mė parė nga kaktusi Lexo Postimin
    Pershendetje Dardajan! Vazhdoj ta lexoj here pas here temen si te ushqehemi dhe diskutimet rreth saj. Me lejoni t'ju bej nje pyetje! Babai im, i moshes 65 vjeē eshte diagnostikuar me diabet. Ne momentin e pare te diagnostikimit niveli i sheqerit ne gjak ishte 450. Kuptohet shume i larte. Ndjente prej kohesh etje te vazhdueshme por jo ndonje shenje tjeter. Ka filluar te trajtohet me metformine tre here ne dite pas buke, jo me vone se gjysem ore pas saj. Ka reduktuar ushqimin dhe tani niveli i sheqerit i ka zbritur ne 150. Pyetja ime ka te beje me menyren e ushqimit qe duhet te ndjeke babai. I kane thene qe krahas reduktimit te bukes dhe perdorimit te jeshilleqeve te konsumoje pak edhe frutat p.sh rrushin mollen pasi kane sheqer. A mesuar nga tema si sheqeri i frutave nuk eshte i demshem perkundrazi, ju lutem me jepni disa orientime sesi duhet te ushqehet babai im gjate dites.
    Une vete vazhdoj te jem ne fazen e tranzicionit pasi mu desh ti ulja pak ritmet e eliminimit te ushqimeve (verejtja jote ishte me vend). Para ca kohesh pesova nje aritmi te zemres por asnje prej doktoreve, me te cilet kontaktova, nuk mendonte se shkak ishte renia e shpejte ne peshe. Dikush me tha qe mund ta kisha edhe te lindur. A mund te me jepni ndonje udhezim shtese, gjithmone nese keni mundesi
    Ju falenderoj dhe ju uroj gjithe te mirat!
    Ka dy lloj diabetesh ai i tipit 1 dhe tipit 2, nese eshte i tipit 1 nuk prodhon insulin dhe duhet ta marri me injeksion sipas controllit qe behet me aparat te posacem.

    Ndersa ai i tipit 2 prodhon insulin por nuk e konsumon dot pra qelizat nuk e perdorin dot.

    Me gjere per kete kam folur ne postimet e diabetit ne kete teme.

    Ndersa per ju nuk di se cfar ka shkaktuar takikardine dhe e cfar lloji ishte, mund te them qe takikardia mund te vij nga mungesa ose niveli i ulet i magnesit dhe potasios, ne ate moment duhej bere analiza e gjakut dhe duket nese keto te mungonin. Edhe mua me ka ndodhur por un e kuptova arsyen menjeher sepse piva 1 liter birre me krikell te ftohte akull,
    ( sigurisht jo tani por disa vite me pare)

    Pastaj urinova shum here brenda 30 min dhe humba magnesin dhe potasin.

    Arsye tjeter mund te jene pijet e ndryshme duke filluar nga alcoli, e vazhduar me ato eksitante si kafeina, teina, etj... qe gjenden ne pije te ndryshme si kafeja, coca-cola etj..

    Mundohu te kujtosh cfar bere ate dit dhe mund ta gjesh arsyen, ose mund te jete thjesht niveli i ulet i magensit dhe potasit.

    Mund te marresh ne farmaci pa recet magnes dhe potas.

  8. #108
    i/e regjistruar Maska e kryenece
    Anėtarėsuar
    17-01-2005
    Postime
    167
    E kam lexuar disa here temen "Si te ushqehemi" e pyetjet e ndryshme rreth saj. Nje pyetje ne lidhje me farat e lirit: a mund te vendosen ne gote me uje fara liri te grimcuara, ne vend te atyre te plota?
    A mund t'ju kontaktoj ne privat, per disa pyetje te metejshme? Flm!

  9. #109
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar mė parė nga kryenece Lexo Postimin
    E kam lexuar disa here temen "Si te ushqehemi" e pyetjet e ndryshme rreth saj. Nje pyetje ne lidhje me farat e lirit: a mund te vendosen ne gote me uje fara liri te grimcuara, ne vend te atyre te plota?
    A mund t'ju kontaktoj ne privat, per disa pyetje te metejshme? Flm!
    Po mund te vihen, pa problem, por per te perfituar shum me teper omega3 nga farat e lirit duhet qe ato te shtypen dhe te nxirret vaji i Lirit.

    Vaji i lirit eshte vaj me permbajtje omega3 me shum nga te gjith.

    Opsioni im tek messazhet private ne forum eshte gjithmon i hapur dhe i lire aty mund te me shkruash pa problem.

  10. #110
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2011
    Postime
    1

    sheqeri

    I nderuaru Dardajan!
    Me plot kurreshtje e lexova gjith ate qka kishit shkruar,dhe te ju a them te drejten,jam e ngazlluer se si iu kiniqas kesaj teme.Edhe une per shume kohe jam interesuar dhe kam lexuar literature te ndryshme lidhur me kete problematike,por juve po ua kam zili qe keni mbrri ate qe une kurr nuk kam mujt me e bo,sepse kam humbur durimin,e keni berer nje sistemim te bukur dhe te vlefshem te gjith natyre qe i keni lexue.
    Une,sigurisht kam gjetur ate qka e kam kerkuae dhe kam filluar me dietin per ekuilibrin e acidit ne trup qe 10 dite,dhe ndihem shume mire,super,por kam nje pyetje per juve pasi se gjat leximit te artikujve te juaj nuk kam mundur te hasi ne pergjigje te ketij problemi:
    Une kam motren e cila kur gjat jetes se vet nuk ka shijuar pemet,sepse qysh e vogel ka tregue nje iritim dhe vjellje.Ka provuar edhe me zorr me i provue por gjithehere ka pas reagim.
    Une po ju drejtohem me pyetjen ,qysh dhe si mundet ajo me i kalue keto faza qe ju i keni paraqit ne tekstet e juaja,dhe si mundet me e ba pastrimin e organizmit,sepse asaj shum shpesh i lajmrohen si nje lloj ekcemi apo te ajurat te cilat shprejne si qelb ne duar edhe vende tjera ne trup,kullojne.
    me pa durim dhe me shume shprese e pres pegjigjen nga ju.
    Me respekt
    Marijana

  11. #111
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681

    Per marijana

    Une,sigurisht kam gjetur ate qka e kam kerkuae dhe kam filluar me dietin per ekuilibrin e acidit ne trup qe 10 dite,dhe ndihem shume mire,super,por kam nje pyetje per juve pasi se gjat leximit te artikujve te juaj nuk kam mundur te hasi ne pergjigje te ketij problemi:
    Une kam motren e cila kur gjat jetes se vet nuk ka shijuar pemet,sepse qysh e vogel ka tregue nje iritim dhe vjellje.Ka provuar edhe me zorr me i provue por gjithehere ka pas reagim.
    Une nuk kam informazion apo te kem lexuar diku qe frutat shkaktojne vjellje, sidomos tek te femijet perkundrazi kam lexuar dhe kam pare personalisht femije qe nuk e fusin mishin ne goje sepse e vjellin, dhe ky eshte nje refleks i organizmit per ushqimet qe nuk duhet te hame.
    Organizmi nxjerr jashte nepermjet te vjellit ato ushqime te cilat sapo futen ne goje japin informazionin e perberjes se tyre dhe kosiderohen si te rezikshme ose si te papershtatshme ne kete moment, dmth nese i jep femijes dy kofsha pule dhe menjeher pas tyre nje molle apo banane organizmi do provokoje vjelljen sepse ato do fermentohen ne stomak derisa te tretet mishi. Pra ne radhe te pare varet nga momenti qe i jepet. ne rradhe te dyte cfar fruti i jepet frut acid apo jo acid, se psh nese nje individ ka aciditet ne stomak dhe don te haje portokalle, mandarina, thana, kumbulla te tharta, apo edhe molle jeshille acide, dihet qe organizmi do ti refuzoje sepse ka boll acid ne stomak. Prandaj ne keto raste mund te provohet me fruta alkaline si fiku normal apo fiku i detit, manat,qershiat etj...
    Une po ju drejtohem me pyetjen ,qysh dhe si mundet ajo me i kalue keto faza qe ju i keni paraqit ne tekstet e juaja,
    Un nuk e di se si ushehet ajo aktualisht dhe nuk e di se cfar ha me shum e cfar me pak keshtu qe nuk mund te llogjikoj keshtu hap e mbyll syte e mbaroj puna.

    dhe si mundet me e ba pastrimin e organizmit,sepse asaj shum shpesh i lajmrohen si nje lloj ekcemi apo te ajurat te cilat shprejne si qelb ne duar edhe vende tjera ne trup,kullojne.
    Organizmi i saj eshte aktualisht duke u pastruar sepse ato pucrat qe kullojne nuk jane gje tjeter vecse rruge qe ka hapur vete organizmi per tu pastruar.
    Ne trupin e cdo njeriu veprojne dy energji
    1- Ajo centrifuge
    2-Ajo centripete
    Kur tek individi mbizoteron energjia centrifuge semundjet japin shenja te jashtme sidomos ne lekure,. Ndersa kur mbizoteron ajo centripete ato pucra dalin brenda trupit dhe formojne ulcera, gure,ciste etj...
    Zakonisht e para mbizoteron tek te rinjte deri ne moshen 45 vjec me pas pothuajse gjithmon mbizoteron energjia centripete sepse organizmi pra makina jone fillon te humbase energji per shum arsye qe i kam cekur pak ne kete teme.

    Pastrimin e organizmit duhet ta beje sistemi linfatik, dhe gjaku deri diku por mesa duket tek motra juaj sistemi linfatik eshte bllokuar nga papastertite dhe pislliku del jashte nga lekura. Edhe per kete nuk mund te flase pa pare personin ose pa ditur peshen, gjatesine, moshen punen, etj,,,, sepse mund te jene shum faktore qe ndikojne por mund te jete edhe vetem 1. Pranddaj puna ime si mjek Natyropat oren e pare eshte vetem veshtrim shenjash te jashteme, dhe pyetje pergjigje te shumta qe te kuptoj thelbin e problemit. Me jepni ca te dhena me shum ne privat qe te mund te nxjerr nje konkluzion te perfert.

  12. #112
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga marijana Lexo Postimin
    Une kam motren e cila kur gjat jetes se vet nuk ka shijuar pemet,sepse qysh e vogel ka tregue nje iritim dhe vjellje.Ka provuar edhe me zorr me i provue por gjithehere ka pas reagim.
    Une po ju drejtohem me pyetjen ,qysh dhe si mundet ajo me i kalue keto faza qe ju i keni paraqit ne tekstet e juaja,dhe si mundet me e ba pastrimin e organizmit,sepse asaj shum shpesh i lajmrohen si nje lloj ekcemi apo te ajurat te cilat shprejne si qelb ne duar edhe vende tjera ne trup,kullojne.
    me pa durim dhe me shume shprese e pres pegjigjen nga ju.
    Me respekt
    Marijana
    marijana, cfare ka thene mjeku kur e ka vizituar? motra mbase vuan nga mungesa e nje enzimi qe vepron ne metabolizmin e fruktozit por duhen bere analizat dhe testet e pershtatshme per ta thene kete me siguri.

  13. #113
    ciao belli !!! Maska e donna76
    Anėtarėsuar
    30-08-2005
    Postime
    1,491
    degjojeni trupin tuaj o njerez, mos pretendoni qe t'ju shpjegoje Dardajani te gjitha.( me respekt kjo )

    hani per te jetuar dhe mos jetoni per te ngrene . dmth sa me pak....
    nuk cante njeri koke ne kohen e Enverit, na mbante ne diet ai babuci ne , fruta dhe perime baam, vaj ulliri nje here ne muaj, mish nje here ne jave ,peshku po ashtu, embelsirat vetem per festa dhe ja kaq ishte puna.

    Nga kanceri degjohej rralle te semureshin njerezit , te gjithe pa bark, trup atletik kishim te gjithe.


    nuk eshte detyra jone te dime se na mungon zinku na mungon glukozi apo me thetethashe. ka mjek per kete pune.

    Se dhe te kesh kaq shume njohuri kalon ne ekstremin tjeter , ate te fobise.


    Dardajan ku e gjen kohen me qafsh ti gjesh dhe ti perkthesh keto materiale?, i forte je!
    Ciao gente!!
    "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

  14. #114
    £u & £i Maska e xlindax
    Anėtarėsuar
    10-02-2007
    Vendndodhja
    Italy
    Postime
    733
    Pershendetje.
    Nuk e kam lexuar deri ne fund temen ''si te ushqehemi' se i dhash vemendje vetem mbrem x her te pare.
    Me aq sa lexova mund te them plot gojes se sdo gje na ben keq si pas mendimit e atyre qe kan shkruajtur kto gjera.
    Se natyra jone do te ishte te hanim vetem fruta si ka ndodhur me shimpazet (kushurinjte tan me te afert)
    Po ndoshta kjo vlen vetem x ata sepse nuk mendoj se shkojn ne pune, shkojne sterviten e tj etj. qe humbasin energji dmth.
    Si mund te ushqehemi vetem me fruta ??
    Kto do te mjaftonin te na perforconin kockat?
    Si ndodh me djathin e me qumshin?

    Nje pyetje tjeter: je ber vegjetarjan mbas kti shkrimi?
    Gjithsesi dua te them se me pelqeu shum dhe me beri te mendoj pak me shum x ate qe ha.
    Ogni xsona che passa nella mia vita č unica...
    Xkč lascia un poco di se..
    E prende un poco di me.

  15. #115
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anėtarėsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    kom honger un ne usa si derr. ha hamburger ha pizza ha french fries ha steaks ha chicken wings sa me shkoj cholesteroli 350. le qi u bona si gic

    u cmend baba kur m'pa analizat. ene baben e kom pas doctor se tani osht pensjonist

    erdhen te dy prind ene 6 muj hyna ne diet. ne mjes fruta lloj lloj ne blender. ne darke moma bote te zjerra shumicat e zarzavateve. hudhte ne i tenxhere damote speca qep hudhra patrixhone brocoli salary karrota vaj ulliri ene i cop te vogel gjoks pule. ne drek hajsha i large greek salad with chicken breast ose tuna. pas 6 mujsh shkoi cholesteroli 197.

    iken prind ne shqipni u ktheva prap ke baza tuj honger jasht po i cik ma ndryshe hahahahahahaha
    no glove no love

  16. #116
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-10-2009
    Postime
    8
    Pershendetje Dardajan!
    Te kam shktruar pak kohe me pare se jam ne fazen e pare te trazicionit. Nje arsye per te cilen nuk guxoj te kalon ne fazen e dyte eshte se jam larg peshes ideale. Duke qene 1.65 e gjate peshoj 50 kg. Ne menyne time te perditshme kam shtuar farat e lirit, aloe veren dhe fara e lulediellit. Frutat i konsumoj dy ore pas vaktit, ne dreke ne te shumten e rasteve nje pjate me perime te ziera ne avull ndersa ne darke konsumoj sallaten jeshile. I kam dhene fund problemeve me kapsllikun ndersa lekuren e kam te bute. Dua te pyes se ē'fare mund te korrigjoj ne menyren e te ushqyerit per te arritur peshen ideale (55 kg)?
    Nje pyetje tjeter ka te beje me pullat e bardha ne lekure. Nje mikja ime ka te tilla ne pjese te ndryshme te trupit dhe mjeket i kane thene per mungese vitamine dhe se eshte e trashegueshme. A mund te me thoni diēka nese keni njohuri?
    Ju uroj gjithe te mirat

  17. #117
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar mė parė nga xlindax Lexo Postimin
    Pershendetje.
    Nuk e kam lexuar deri ne fund temen ''si te ushqehemi' se i dhash vemendje vetem mbrem x her te pare.
    Me aq sa lexova mund te them plot gojes se sdo gje na ben keq si pas mendimit e atyre qe kan shkruajtur kto gjera.
    Se natyra jone do te ishte te hanim vetem fruta si ka ndodhur me shimpazet (kushurinjte tan me te afert)
    Po ndoshta kjo vlen vetem x ata sepse nuk mendoj se shkojn ne pune, shkojne sterviten e tj etj. qe humbasin energji dmth.
    Si mund te ushqehemi vetem me fruta ??
    Kto do te mjaftonin te na perforconin kockat?
    Si ndodh me djathin e me qumshin?

    Nje pyetje tjeter: je ber vegjetarjan mbas kti shkrimi?
    Gjithsesi dua te them se me pelqeu shum dhe me beri te mendoj pak me shum x ate qe ha.
    Pergjigjet per pyetjet e bera i ke brenda temes si te ushqehemi, kur ta kesh lexuar do jesh me qarte.
    Ndersa per pyetjen nese jam kthyer ne vegjetarian me duket pa vend sepse nenkuptohet nga shkrimet.

  18. #118
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar mė parė nga kaktusi Lexo Postimin
    Pershendetje Dardajan!
    Te kam shktruar pak kohe me pare se jam ne fazen e pare te trazicionit. Nje arsye per te cilen nuk guxoj te kalon ne fazen e dyte eshte se jam larg peshes ideale. Duke qene 1.65 e gjate peshoj 50 kg. Ne menyne time te perditshme kam shtuar farat e lirit, aloe veren dhe fara e lulediellit. Frutat i konsumoj dy ore pas vaktit, ne dreke ne te shumten e rasteve nje pjate me perime te ziera ne avull ndersa ne darke konsumoj sallaten jeshile. I kam dhene fund problemeve me kapsllikun ndersa lekuren e kam te bute. Dua te pyes se ē'fare mund te korrigjoj ne menyren e te ushqyerit per te arritur peshen ideale (55 kg)?
    Nje pyetje tjeter ka te beje me pullat e bardha ne lekure. Nje mikja ime ka te tilla ne pjese te ndryshme te trupit dhe mjeket i kane thene per mungese vitamine dhe se eshte e trashegueshme. A mund te me thoni diēka nese keni njohuri?
    Ju uroj gjithe te mirat
    Pershendetje Kaktusi !

    Ju nuk duhet te zbrisni me poshte se 55kg kjo mund te jete minimalja per ju, ndersa maksimala deri ne 65-70, se pastaj kalon ne mbi peshe.
    Por aktualisht jeni nen peshe dhe duhet te arrini te pakten 55kg per te qene disi normale.
    Per te shtuar ne peshe po ju tregoj nje eksperiment te vogel.
    U moren rreth 200 vete te perzier M dhe F nga i njejti vend, me te njetat kushte ekonomike, shoqerore, dhe me pas u ndane ne dy grupe nga 100.
    Ushqimi per te dy grupet ishte i njejte 100%, por me nje ndryshim te vogel njerit grup ja jepnin proteinat dhe karbohidratet ne dreke dhe tjetrit ne darke. Rezultati pas 2 muajsh ishte se ata qe hengren proteinat dhe karbohidratet ne darke shtuan 2 kg kurse te tjeret jo.

    Pse ndodhi keshtu?

    Sepse makina jone biologjike, pra trupi yne kur zgjohet eshte si makina ndizet dhe fillon te consumoje karburant, ndersa kur vjen darka ai fillon te ule ritmin edhe nga lodhja derisa pothuajse fiket gjate nates, dhe nuk konsumon karburant.

    Pra ju tani hani sallat ne darke, dhe nese doni te shtoni peshe duhet te hani 1-2 ore para gjumit proteina dhe karbohidrate, me kusht qe te mos e kaloni masen se pastaj trupit i duhet energji per tretje dhe vonohet fjetja pra pushimi. Meqense trupi eshte pushim i gjith ushqimi do depozitohet ne organin Adipoz qe eshte ai tuli poshte lekures. Qelizat adipoze kane aftesi te rrisin masen e tyre nga 40 deri 120 % pra akumulojne ushqimin e tepert.
    Ne te njejten kohe mundohu te hash edhe mengjesin, dhe dreken pak me shume se deri tani ne menyr qe ushqimi i depozituar gjate nates te mos konsumohet gjate dites por te qendroje rezerve, ne kete menyre cdo darke do filloni te vini nga pak peshe.
    Per momentin mos konsumo shum fruta qe tresin si portokalli, mandarina, kivi,limoni, ananasi, molla, etj,,, por shtoni frutat e yndyrshme si, avogado sidomos ne mengjes, arrat, bajamet, bananja ose ne rastin tend edhe gjalpi i fresket i porsa tundur, behet edhe vet ne shtepi me shishe uji te mbushur me qumesht ose kos, po se dite ta mesoj une, e nuk e di se cmund te kete tregu, dhe mundesia juaj per ti blere. Nje kombinim mund te jete psh ne mengjes buke e zeze me gjalp te fresket, dhe mjalt mund ta perdorsh edhe si zemer aty nga ora 4-5 pas dite. Po ashtu gjate kesaj periudhe mos u merr me sporte cdo dit por kufizoj, nese merresh me to dhe mundohu te pushosh pak me gjate. Dmth nga njera ane shto dhe nga tjetra mos konsumo.
    Nese ke stres duhet ta zgjidhesh te parin sepse cfardo qe te besh kur ke stres sidomos te forte nuk ben efekt asnje kure.
    Shiko mos gjen ne farmaci vaj lini dhe hidhja siper sallates.
    Nese di te mbish fara do ishte ideale qe farat e lirit di mbillje ne nje ene dhe ti consumoje ne sallat kur te rriten rreth 3-5cm. Keto quhen germogli dhe kane vlerat me te larta me vit,aminoacidi,enzimi,glukoze se cdo lloj tjeter sallate. Jane nje bombe natyrale me vlera ushqimore maksimale dhe 100% te tretshme. Keto mund ti consumosh sa here qe ke deshire pa asnje problem. Nese nuk di ti kultivosh ti shpjegoj ketu.
    Per miken tende do te shkruaj nje here tjeter se sot u bo shum von.
    Ndersa per ty ato qe nuk i ke te qarta mi pyet perseri sapo te kem kohe do te pergjigjem.

    Ah harrova nuk duhet te biesh me shume se do kesh problem me mestruazionet, pasi po u ulen yndyrnat e trupit nen 3% te peshes totale do kesh crregullime dhe nderpreje te tyre. Kjo vjen sepse organi adipoz pra tuli ose dhjami eshte i rendesishem per prodhimin e colesterolit dhe hormoneve seksuale.

  19. #119
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anėtarėsuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878
    Pershendetje i nderuari dardjan,

    pergezime per temen eshte e mrekullueshme me keto informacione me vlere shume te cmuar.

    Une kam disa vite qe vuaj nga aciditeti/thartesira i/e larte ne lukth - siq e quajne edhe Reflux. Shpeshhere kam qene tek mjeket, internistet dhe gastroenterologet ketu ne gjermani dhe kam bere te gjitha analizat, pa ndonje rezultat nga vjen origjina e refluxi-t. Kam perdorur ilaqe si Omeprazol, Pantozol, Pantoprazol, Radi.., 20, 40 mg. Talcidin e mbaj gjithmone mobil ne xhep, etj per tretjen e aciditetit ne lukth, por pas nje kohe kthehet perseri.
    Ka vite qe nuk pij as kafe sepse pas saj mund te ngjitem mureve larte nga nervoza e lukthit. Me kohe kam fillar te jetoj me kete thartesire, por vite me pare me zihej frymemarrja ne makine gjate vozitjes dhe duhej te ndaloja makinen e te dal prej saj qe te marr fryme per te vazhduar rrugen, nuk mund te mirrja rruge te gjata pa menduar se do te kem probleme me thartesine. Mjeket nuk e dijne origjinen dhe thone se vie nga ushqimi qe konsumoj dhe mundohem tu largohem disa ushqimeve te brumit, speca te mbushura me mish [kur ha speca te mbushura me mish sidomos], lengjeve te portokallit, etj, por prape pa ndonje rezultat te vazhdueshem.

    Ke ndonje keshille, si te ekuilibrohet kjo thartesire e lukthit dhe ndonje informacion se si ndodh tek krijimi i saj dhe si mund te evitohet?
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  20. #120
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar mė parė nga hot_prinz Lexo Postimin
    Pershendetje i nderuari dardjan,

    pergezime per temen eshte e mrekullueshme me keto informacione me vlere shume te cmuar.

    Une kam disa vite qe vuaj nga aciditeti/thartesira i/e larte ne lukth - siq e quajne edhe Reflux. Shpeshhere kam qene tek mjeket, internistet dhe gastroenterologet ketu ne gjermani dhe kam bere te gjitha analizat, pa ndonje rezultat nga vjen origjina e refluxi-t. Kam perdorur ilaqe si Omeprazol, Pantozol, Pantoprazol, Radi.., 20, 40 mg. Talcidin e mbaj gjithmone mobil ne xhep, etj per tretjen e aciditetit ne lukth, por pas nje kohe kthehet perseri.
    Ka vite qe nuk pij as kafe sepse pas saj mund te ngjitem mureve larte nga nervoza e lukthit. Me kohe kam fillar te jetoj me kete thartesire, por vite me pare me zihej frymemarrja ne makine gjate vozitjes dhe duhej te ndaloja makinen e te dal prej saj qe te marr fryme per te vazhduar rrugen, nuk mund te mirrja rruge te gjata pa menduar se do te kem probleme me thartesine. Mjeket nuk e dijne origjinen dhe thone se vie nga ushqimi qe konsumoj dhe mundohem tu largohem disa ushqimeve te brumit, speca te mbushura me mish [kur ha speca te mbushura me mish sidomos], lengjeve te portokallit, etj, por prape pa ndonje rezultat te vazhdueshem.

    Ke ndonje keshille, si te ekuilibrohet kjo thartesire e lukthit dhe ndonje informacion se si ndodh tek krijimi i saj dhe si mund te evitohet?

    Mjekesia e sotme kerkon te arrije pikerisht ate qe kan arritur tek ju dhe shum te tjere, qe te ecni me ilaēe ne xhep.
    Sic e the edhe vet nuk kane gjetur kurre asgje, sepse eshte shum e thjesht i joti eshte nje problem funsional nuk eshte ende nje problem patologjik, ai mund te kthehet ne patologjik kur te keni ulcer,ose gastrit, apo ne dicka tjeter.
    Mund tju them qe ju keni aciditet ne organizem nga sa me tregon, dhe gjeja e pare qe duhet te bani eshte qe ndani ushqimet, dmth nese hani mish hani vetem mish dhe buke dhe speca bashke me mishin sepse ato treten ne goje dhe intestino keshtuqe duke qendruar per 2 ore ne stomak sa te tretet mishi ato fermentohen dhe krijojne fryrje qe nga ana e saj vonon tretjen e mishit. Meqe ke acid te tepruar kur ha ti nuk duhet te hash fruta para buke, dhe ushqimin duhet ta fillosh vetem me proteina ne menyr qe te shuash acidin ne stomak. Lexoje edhe nje here temen dhe po se kuptove te shpjegoj me holle črpblemin tend.

Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Diskutime mbi konkursin "Fotografia me e bukur 2008"
    Nga BvizioN nė forumin Albumi fotografik
    Pėrgjigje: 90
    Postimi i Fundit: 31-10-2008, 03:32
  2. Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 20-02-2007, 22:21
  3. Diskutime mbi letėrsinė...
    Nga Brari nė forumin Enciklopedia letrare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 14-06-2004, 11:14
  4. Dy poezi te Nolit dhe diskutime
    Nga Ani nė forumin Enciklopedia letrare
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 29-04-2004, 00:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •