Close
Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 134
 1. #81
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Sipas statistikave individet me diabet te tipit 2 jane ne moshe relativisht te madhe dmth mbi 45 vjec, gjithashtu keta individ sipas statistikave jane mbi peshe.
  Prandaj une supozoj qe edhe ju hyni ne keto statistika prandaj edhe keto keshilla i drejtohen nje idividi te tille.
  Ne postimin e meparshem kam shpjeguar si vjen diabeti tipit 2 dhe 1 dhe supozoj qe e keni kuptuar si koncept prandaj marrim ne shqyrrtim rastin tuaj. Te jesh me diabet te tipit 2 do te thote qe te kesh ne qarkullim shum insuline dhe shum gņucoze e cila mbasi ka mbushur te gjitha rezevat e trupit tone del jashte nepermjet urines, apo djersitjes, per te ulur nivelin e tyre ne gjak duhet ne rradhe te pare te ulet sasia e ushqimit, dhe ne radhe te dyte ushqimi qe do merret te kete indice glicemiko te ulet. Ndersa ne radhe te tret duhet qe individi te levize, te ece te consumoje energji. Per ta ndihmuar duhet te marre edhe vit B6,Krom, dhe omega3.
  Pse duhet consumuar energjia e grumbulluar ne forme glikogjeni ,trigliceridi,glukoze
  Sepse keshtu ne lirojme vend ne qelize qe te fuse insulinen me glukozen, per aq kohe qe qeliza eshte plot insulina nuk futet dot ne qelize. Eshte njesoj si ato magazinat qe nga njera ane furnizohen duke mbushur magazinen dhe nga tjetra boshatisen duke shperndare mallin, kur magazina eshte plot kamionet qendrojne tek dera derisa te lirohet vendi per depozitimin e mallit. Edhe ne qelize ndodh e njejta gje dhe insulinen mund ta quajme ne menyre figurative kamion qe trasporton glukoze per ne qelize. Mendo tani sikur qindra kamion qe nuk shkarkojne dot te sillen verdall neper qytet, cfar do ndodhe.
  Duke vepruar ne kete menyre individi do filloj te bjere ne peshe derisa te shkoje ne peshen e tij ideale, aty pastaj mund te tentoje te riparoje organet dhe te rivendose ekulibrin perfundimtar. RRuga per te arritur deri aty eshte e gjate prandaj duhet vendosmeri,besim dhe informazioni i nevojshem per kete ndryshim.
  Ketu po ju bashkangjis edhe tabelen e ushqime sipas indices glicemiko ku ato me te kuqe kane nivel te larte, ato me te verdhe kane nivel mesatar, dhe ato me jeshile kane nivel te ulet, njesoj si semafori, e kuqja ndal e verdha as ashtu e as keshtu jeshilja shko ec...

  http://www.montignac.com/it/ig_tableau.php

  Keto tabela jane shum te sakta sepse personi qe ka kete sit eshte me i njohuri ne Franc, dhe Evrope si specialist dietolog. Stampoi qe ti kesh pergjithmon dhe ti konsultosh pa hapur internetin.

 2. #82
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Mbasi te kesh konsultuar tabelen e ushqimeve me indice te ulet dhe mesatar, duhet te ndash karboidratet nga proteinat, pra ushqimet me proteina vec dhe me karboidrate vec.
  Kur te marresh karboidrate mos merr edhe proteina dhe kur te marresh proteina mos merr edhe karboidrate ne te njejten kohe, Perse ?
  Sepse karboidratet treten ne goje nga enzimet qe leshojne gjendrat e beshtymes dhe qe kane nje ph 6-6.2. Ndersa proteinat treten ne stomak ku ka nje Ph 2-3 dhe ne kete ambient enzimet qe tresin karboidratet ndalojne se punuari dhe shkaterohen, duke ndaluar tretjen e karboidrateve dhe krijuar fryrje te barkut dhe gazra qe dalin ne forme gropsimash. Ndersa nese merr vetem karboidrat stomaku nuk leshon lengun gastrik por i jep 2-3 te shtrudhura dhe e kalon ne intestino.
  Proteinat mundohu ti marrresh me shume bimore dhe pak shtazore, nga peshku.
  Ndersa tani do tju tregoj edhe dicka tjeter,
  Organizmi yne cdo dit shkaterron nje pjese te tij qe eshte e vjeter ose e demtuar dhe e zevendeson me te re, psh qelizat e vjetra ose te demtuara shkaterrohen dhe pjeset perberese te saj futen perseri ne qarkullim per te formuar qeliza apo ormone te reja, pjesa e pa perdorshme nxirret jashte. Ky proces quhet Katabolisem dhe komandohet nga sistemi ortosimpatico ndersa rindertimi i pjeseve te shkateruara quhet anabolisem dhe komandohet nga sistemi parasimpatic. Keto dy procese ndodhin ne dy kohe te ndryshme ku ai qe shkateron fillon ne oret e oara te mengjesit e arrin kulmin ne dreke , ku pastaj fillon te normalizohet ndersa ai qe nderton fillon nga dreka dhe arrin kulmin ne darke. Katabolismi kerkon energji qe te punoje prandaj eshte mire qe karboidratet te merren paradite deri ne drek sepse konsumohen. Ndersa anabolismi nuk don shum energji per te ndertuar por kerkon aminoacide te cilat jane elementet elementar per ndertimin qelizor. Prandaj eshte mire qe pas dreke te konsumosh proteina ndersa ne darke fibra, ose fibra +proteina bimore, te cilat pastrojne organizmin nga mbetjet e ketyre reaksioneve.
  Ne darke mos konsumo kurre karboidrate sepse nuk perdoren nga organismi por depositohen ne forme dhjami, evito gjithashtu cdo lloj alkoli.

  Tani edhe ti di po aq sa une biles falas, dhe duhet vetem ti kuptosh e po te duash ti zbatosh.

 3. #83
  i/e regjistruar Maska e lulzimii
  Anėtarėsuar
  15-12-2009
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ju Falendroj Shum Per Kohen E Humbur Rreth Kesaj Teme Per Diabetin.do Te Mundohem Qe Ti Permbahem. Pershenfetje Nga Lulzimii.belgjik

 4. #84
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga lulzimii Lexo Postimin
  Ju Falendroj Shum Per Kohen E Humbur Rreth Kesaj Teme Per Diabetin.do Te Mundohem Qe Ti Permbahem. Pershenfetje Nga Lulzimii.belgjik
  Lulzim pervec rregullimit te trupit tuaj nga diabeti, mundohu edhe te shkruash pak me mire shqip, nje keshill e sinqerte nga une pa te ofenduar.

  Ja disa rregulla te vogla kur shkruan ne forum :
  Fjalia niset gjithmon me germe te madhe dhe shoqerohet me presje kur kalon nga nje kuptim ne nje tjeter qe shoqerohet me nje lidhese ose me nje ndajfolie, sic jane dhe, por, etj... mbas presjes nuk fillohet me germe te madhe, por vazhdohet me germe te vogel. Gjthashtu kur mbaron fjalia vihet pike dmth kur ke shprehur te gjith koptimin qe permban ajo fjali, dhe mbas pikes fillohet gjithmon me shkronje te madhe dhe jo me shkronje te vogel. Vetem germa e pare e fjalise shkruhet me te madhe , ndersa gjith te tjerat shkruen me te vogel duke perjashtuar emrat e qyteteve, shteteve dhe njerzve.

  Gjuha jon eshte shum e bukur, dhe kuptimplote, duhet ta ruajme, pasuruar duke e perdorur rregullisht dhe kudo.

  Mos mi mer per keq keto qe te thash , une e di qe emigrimi i gjate ndikon per keq ne kete drejtim, ose mosha e vogel kur largohesh nga atdheu, por besoj se duke lexuar e shkruar shqip me shume do permirsohesh edhe ne kete drejtim.

  Shendet e gjith te mirat ne kete fund viti.
  Dardajan

 5. #85
  i/e regjistruar Maska e lulzimii
  Anėtarėsuar
  15-12-2009
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  FLM per keshillen.

  Gjithashtu gjitha te mirat per kete fund vit.
  Lulzimii

  A kom shkru mir? hahaha...... vetem shaka

 6. #86
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-10-2009
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Dardan, te falenderoj shume per pergjigjet qe me ke derguar. Mendoj qe vitin tjeter t'ju shkruaj hollesish rreth vetes ne menyre qe keshillat te jene me specifike.
  Ju uroj Gezuar Vitin e Ri, mbaresi dhe fat per ju dhe familjen tuaj!

 7. #87
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-10-2009
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje Dardan!
  Meqenese shqetesimi me i madh per mua eshte per vajzen time 9 vjeēe, po te shkruaj fillimisht per te. Vajza eshte autike dhe besoj se dini diēka per autizmin. Me shume mundime munda ta mesoj te pertypet dhe kur ajo hante buken, byrekun apo picen (kete te fundit e pelqen vertet shume) une ndihesha mire. Duke lexuar shkrimet e tua, te cilat i vleresoj shume, bera lidhjen midis demtimit te smaltit te dhembeve te saj dhe ngrenies se produkteve te brumit. Dentistet qe e kishin pare, e gjenin shkakun e demtimit tek nje goditje qe kishte pesuar tek dhembet kur ishte shume e vogel. Ndersa njeri prej tyre e perjashtoi ate si shkak por nuk me tregoi me teper (dhe me vjen shume ēudi dhe njekohesisht inat per kete). Prej Jush dua te di si te veproj, me ē'fare mund t'ja zevendesoj une keto ushqime?. Kam filluar te perdor buken e misrit por eshte shume e veshtire. Ne nje emision televiziv degjova rastesisht nga nje nene, qe kishte gati te njejtin problem me vajzen e saj, se blinte miell dhe makarona pa glutine, kuptohet jashte Shqiperise. Dua te di gjithashtu se ē'fare efekti kane mielli dhe makaronat integrale? Shpresoj shume te me ndihmosh ne kete drejtim.
  Tani po te shkruaj pak per veten. Jam 40 vjeēe, e gjate1.65 cm (ēudi se kur kam qene nxenese dhe meresha me volejboll ne klase sportive isha 1.69 cm) dhe pesha ime para fillimit te ndryshimit te menyres se te ushqyerit ishte 60 kg. Pasi u ushqeva per dy dite vetem me fruta dhe fillova te reduktoj ushqimet, mishin dhe bulmetin, arrita peshen 57 kg. Ne kete rruge ndryshimi hyra me qellimin e afert per te permiresuar gjendjen time shendetsore dhe qellimin e larget te shuarjes si qiriu (ashtu siē thuhet ne shkrimet e tua).
  Po te jap disa te dhena per shqetesimet qe kam. Duke filluar qe nga floket, ato zakonisht me bien, kuptohet ne sasira te pakta dhe duke patur parasysh qe shkruhet gjithmone se 100 fije
  floku te rena ne dite jane normale, nuk i kam kushtuar rendesi. Ne koke kam disa puēra te cilat me kruhen kur floku behet me yndyre ose pas larjes me shampo. Mjeku me ka thene qe mund te jete alergjike dhe me dha nje ilaē te cilin une nuk denjova ta ble. Nga dhembet nuk kam probleme per prishjen e tyre apo per mishrat por me smaltin. Smaltin e kam te demtuar. Thonjte pasi rriten pak fillojne dhe ēahen dhe ndonjehere gjej ndonje pike te bardhe ne to. Me kockat nuk ndihem rehat. Pjesa e kurrizit ne mes te shpatullave ka filluar te me dhembe shume vite me pare ndersa vitet e fundit kam dhimbje mesi dhe kyēesh. Kam vuajtur nga kapslleku dhe kisha ndonjehere dhimbje ne zorre. Ne pjesen e djathte poshte brinjes kam patur dhimbje te herepashershme. Kam bere nje eko abdominale dhe mjeku me ka thene qe ke nje kist te vogel ne temth por ai nuk ta shkakton kete dhimbje. Jam kontrolluar edhe tek mjeku i zorres dhe nga meraku kam bere dhe nje analize per kancer. Analiza me doli mire. Te them te drejten kam qene shume e dhene pas mishit dhe e kam pelqyer shume bulmetin. Pas ndryshimeve qe kam bere ne menyren e te ushqyerit, nuk kam me probleme me kapsllekun, dhimbjen poshte brinjes e ndjej me pak, ndihem me e lehtesuar dhe me me energji. A.mund te me japesh disa udhezime me qellim permiresimin e metejshem te gjendjes time shendetsore? Do t'ju isha shume mirenjohese. Lili

 8. #88
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,058
  Faleminderit
  68
  49 falenderime nė 44 postime
  a na jep kush nej ndihme se si me ra ne pesh
  se ha pi rri jam ba si derr
  ju flm
  JO SEKS PARA MARTESE

 9. #89
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Anėtarėsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,301
  Faleminderit
  70
  80 falenderime nė 70 postime
  Citim Postuar mė parė nga goldian Lexo Postimin
  a na jep kush nej ndihme se si me ra ne pesh
  se ha pi rri jam ba si derr
  ju flm
  Po te jesh i virgjer nuk bjen nga pesha ...hahahahahah

  Duhet sa me shum ushtrime dhe pompa me bo goldi

 10. #90
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  autismi

  autismi

  Autismi eshte nje semundje e sistemit nervor ose e koordinimit te sistemit nervor.
  Per autismin ka patur ka dhe do kete shume teori, mbi lindjen e tij. Por une preferoj ta sqaroj kete problem nga ana natyropatike duke patur si base llogjiken tone.
  Autismi eshte i formave te ndryshme , por qe te gjithe kane nje pike te perbashket ate qe kap femijet deri ne 3 vjec . Per mendimin tim qe ketu fillon problemi dhe ngrihet nje pikepyetje.

  Perse kap femijet deri 3 vjec ?
  Une do pergjigjesha sepse deri ne kete moshe truri yne zhvillohet me shpejtesi duke krijuar me miliona lidhje neuronesh,qelizash ne zhvillim qe do ti sherbejne per te komanduar gjith trupin , si psh, per te ecur , per te folur, per te prekur, shijuar, etj...

  Gjate ketij zhvillimi dicka ngec dhe truri nuk komandon mire ate pjese te trupit qe mund te korespondoje me nje difekt apo anomali me pjesen e trurit qe ka difekt.

  Tani lind pyetja:

  Kush mund ta ndaloje rritjen normale te trurit tek femijet ?
  Po permend disa raste
  1- Metalet inorganike, qe mund te merren ne forma te ndryshme dhe te hyjne ne organizem, psh (vaksinat) apo jetesa prane nje fabrike qe leshon ne ajer materiale te ndryshme dhe perfundojne ne mushkrite tona e me pas ne gjak.
  Po pse cfar bejne metalet ?
  Truri yne eshte njesoj si nje qark elektronik mjafton pak metal per te bashkuar dy skaje apo dy nyje dhe nje pjese e atij qarku del jashte perdorimit. Ky qark mund te kete nje funksion te caktuar ne organizem.
  2- Mungesa e disa mineraleve qe sherbejne per te veshur fijet nervore me nje shtrese qe i ngjan asaj qe vesh cdo lloj teli elektrik per tu izoluar.
  3-Problemi mund te linde qe tek e ema gjate shtazanise sepse i mungojne keto minerale , ku nje nga me te rendesishmit eshte Manganesi.

  Pra natyra e lindjes se problemit mund te jete e ndryshme , kurse fakti eshte se ai sistem nervor eshte zhvilluar me probleme te cilat ne shumicen e rasteve ngelin te tille gjith jetes, megjithse me rritjen e organismit problemet mund te lehtesohen sepse truri gjen rruge te tjera per te arritur ate qe do, por keto rruge nuk jane aq efikase sepse nuk jane origjinale por shtigje (dmth rruge te ngushta pylli).

  C'far mund te bejme ne per ta ndihmuar kete organizem ? Pra kete njeri ?

  1- Duhet bere mineralograma, qe eshte nje analize e flokut per te pare sasine dhe llojin e mineraleve ne qeliza.
  2-Duhet bere nje disintosikim total i organismit nga te gjitha helmet, dhe nga te gjitha metalet inorganike qe ndodhen ne trup, edhe per kete ka disa menyra dhe disa analiza.
  3- Duhet dhene mineralet organike qe mungojne ose qe jane ne sasi te vogla, duhet dhene te gjith ato elemente esenciale, qe trupi yne nuk i prodhon dot por i merr nga natyra. sic jane vajrat esenciale dhe disa aminoacide.

  Autismi dhe ushqimi

  Njeriu me autisem duhet te ushqehet ne menyre sa me afer natyrales te jete e mundur, sepse ne kete menyr nuk e rendon gjendjen, Menyra e te ushqyerit eshte pikerisht ajo qe kam shpjeguar une tek tema si te ushqehemi, dhe ti permbahesh 10 superushqimeve natyrale .


  Ps kaktusi .Per problemet e tjera dhe ushqimin do bej nje postimi tjeter.

 11. #91
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-10-2009
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Dardajan te falenderoj per kohen qe me ke kushtuar dhe per mendimet dhe keshillat e vyera. Pershendetje nga kaktusi!

 12. #92
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Duke lexuar shkrimet e tua, te cilat i vleresoj shume, bera lidhjen midis demtimit te smaltit te dhembeve te saj dhe ngrenies se produkteve te brumit. Dentistet qe e kishin pare, e gjenin shkakun e demtimit tek nje goditje qe kishte pesuar tek dhembet kur ishte shume e vogel. Ndersa njeri prej tyre e perjashtoi ate si shkak por nuk me tregoi me teper (dhe me vjen shume ēudi dhe njekohesisht inat per kete). Prej Jush dua te di si te veproj, me ē'fare mund t'ja zevendesoj une keto ushqime?.
  Zmalti i dhembeve prishet per 3 arsye kryesore
  1- Kur trupi eshte i acidifikuar merren kriprat e mineralet ose nga dhembet ose nga kockat kjo mvaret nga organizmi ose te te dyja se bashku. Ato merren per te eliminuar acidin.
  2-Kur trupi nuk eshte i acidifikuar por ka mungese kriprash sepse nuk i merr ato me ushqim, keshtu qe do ti marre na dhembet dhe kockat qe jane magazinat kryesore te organizmit.
  3-Zmalti prishet edhe per erozion te jashtem nga produkte te ndryshme qe mbahen ne goje ,si sheqernat,ēumēakizat, uji me shum krip, lengu i limonit etj.

  Une nuk mund ta di se kush mund te jete nga keto 3 raste, dhe nuk perjshtoj raste te tjera me pak te perhapura.


  Kam filluar te perdor buken e misrit por eshte shume e veshtire. Ne nje emision televiziv degjova rastesisht nga nje nene, qe kishte gati te njejtin problem me vajzen e saj, se blinte miell dhe makarona pa glutine, kuptohet jashte Shqiperise.Dua te di gjithashtu se ē'fare efekti kane mielli dhe makaronat integrale? Shpresoj shume te me ndihmosh ne kete drejtim.
  Glutine nuk ka lidhje me prishjen e dhembeve, Buka me mire eshte ajo e thekres, ose buka e zeze, ndersa ato te bardhat mos ja u hidh syrin fare se jane te demshme. E di qe ne Shqiperi eshte e veshtire qe ti zevendesosh ushqimet sepse nuk ka treg per to.  Po te jap disa te dhena per shqetesimet qe kam. Duke filluar qe nga floket, ato zakonisht me bien, kuptohet ne sasira te pakta dhe duke patur parasysh qe shkruhet gjithmone se 100 fije
  floku te rena ne dite jane normale, nuk i kam kushtuar rendesi. Ne koke kam disa puēra te cilat me kruhen kur floku behet me yndyre ose pas larjes me shampo.
  Ulni sa me shume vajrat si vaj ulliri,luledielli,etj... dhe perdorni cdo dite 3 gram vaj liri, ose mer gjysem gote me fara liri hidhi ne uje dhe leri per 24-30 ore pastaj pije lengun qe eshte ber shum dens, dhe farat hidhi ne sallat dhe haji. beje te pakten 1 here ne dy dite dhe mundohu ti eliminosh per 1 muaj vajrat e tjere.  Mjeku me ka thene qe mund te jete alergjike dhe me dha nje ilaē te cilin une nuk denjova ta ble. Nga dhembet nuk kam probleme per prishjen e tyre apo per mishrat por me smaltin. Smaltin e kam te demtuar.
  Smaltin ta sqarova me lart.

  Thonjte pasi rriten pak fillojne dhe ēahen dhe ndonjehere gjej ndonje pike te bardhe ne to.
  Kjo eshte mungese zinku merr ne farmaci zink ne forme orotati nje koker ne dite per 1 muaj.

  Me kockat nuk ndihem rehat. Pjesa e kurrizit ne mes te shpatullave ka filluar te me dhembe shume vite me pare ndersa vitet e fundit kam dhimbje mesi dhe kyēesh. Kam vuajtur nga kapslleku dhe kisha ndonjehere dhimbje ne zorre.
  Me ndyshimin e ushqimit disa nga keto efekte do zhduken.

  Ne pjesen e djathte poshte brinjes kam patur dhimbje te herepashershme.
  Ka mundesi te jete divertikolo dmth nje qske e vogel e fryre e zorres.

  A.mund te me japesh disa udhezime me qellim permiresimin e metejshem te gjendjes time shendetsore? Do t'ju isha shume mirenjohese.
  Nuk kam c'te them me teper se ato qe kam shkruar deri tani sikur gjysmen e atyre te besh do kesh permirsime, por kujdes ndrysho me ngadale jo qe ne fillim dy dite me fruta, dhe 3 kile me pak une nuk kam shkruar keshtu. Por kam then qe te besh ndryshim gradual. Biles mund teshtoj qe ne fillim duhet ti kesh gjetur edhe burimin e ushqimeve qe do i zevendesosh se pastaj ngelesh dhe nuk di cte hash vertet.

 13. #93
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-01-2010
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ju pershendes te gjitheve desha te pyes vellaun dardajan a kam te drejte ta mare kete temen qe e ka shkruar per autismin dhe ta publikoj ne nje faqe tjeter qe jam e antaresuar?
  me mirkuptim.Te pershendes.
  JU FALEMNDERIT

 14. #94
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga arta10 Lexo Postimin
  ju pershendes te gjitheve desha te pyes vellaun dardajan a kam te drejte ta mare kete temen qe e ka shkruar per autismin dhe ta publikoj ne nje faqe tjeter qe jam e antaresuar?
  me mirkuptim.Te pershendes.
  JU FALEMNDERIT
  Po motra ke te drejte, te marresh cdo gje qe eshte shkruar nga mua, mjafton vetem te vesh burimin nga ku e merr shkrimin, per te qene korekt me veten tuaj, dhe me ate qe e ka shkruar i pari.
  Dhe jo vetem nga mua por cdo gje qe te pelqen ta marresh edhe nga te tjere mund ti marresh mjafton te vesh ne fillim se nga e ke marre, dhe je ne rregull me ndergjegjen tende.

  Jane shum pak ata si ju qe i respektojne keto rregulla, po te vesh ne google titullin e kessaj teme, do te dalin me dhjetra forume Shqiptare qe e kane kopjuar kete teme te plote apo pjeserisht, dhe e kan paraqitur si te tyren, dhe nuk behet vetem nga antare por nga moderator dhe administrator te ketyre forumeve.

  Kjo tregon boshllekun dhe injorancen e tyre.

  Njerez si ju jane te mirepritur edhe me kerkesa te tjera.

 15. #95
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-01-2010
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  natyrisht se duhet kerkuar leje per cdo gje dhe e kap pasur parasysh se do ta ve burimin se nga e kam mare ok flm shuuum shpresoj te gjithe te jene te kuptueshem si ju me qellim qe te shperndahen gjerat e mira pasi qe kjo eshte ne dobine e popullit tone ju pershendes

 16. #96
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Shtese per diabetin

  Meqense ne disa postime te kesaj teme kam shpjeguar problemet e mundshme te diabetit, e shof te arsyeshme te bej edhe kete postim per ta kompletuar kete problem.

  Njeriu menjeher mbas lindjes ka fazen e rritjes fizike qe zgjat deri ne rreth 18-19 vjec per femrat dhe deri 22-23 vjec per meshkujt. pastaj fillon faza e mirembajtjes se ketij organizmi qe kemi krijuar . Dhe ne te njejten kohe fillon edhe faza tjeter qe shte ajo e rritjes intelektuale dhe mas ajo shpirterore. Ata individ qe mbarojne rritjen e tyre ne fazen fizike pa ate intelektuale e shpirterore jane individ te nje niveli te ulet cilesor dhe qe nuk mund ti japin shoqerise asgje ne keto fusha por i dedikohen teresisht punes, dhe qefit per te gezuar jeten. Ndersa ata qe arrijne te rriten edhe intelektualisht jane individ me nivel pak me te larte cilesor dhe mund ti japin shoqerise edhe ne fushen intelektuale, kurse ata individ qe arrijne e vazhdojne gjith jeten te rriten si nga ana intelektuale dhe shpirterore jane te gjithanshem dhe shfrytezojne jeten jo per te ber qef e defryer ne menyre te shfrenuar por duke e njofur sa me thelle ate pra duke njohur e duke hyre ne brendesi te krijeses se tyre per te zbuluar arsyen e vertet te jetes.

  Ndodh qe dikush te beje si arsye te jetes nje qellim qe nuk eshte vertet i tille, dhe kjo vjen si rezultat i asaj qe ai ka lexuar per tu rritur intelektualisht dhe shpirterisht.

  Psh marrim dy individ njeri kryen studime per shkencat e natyres dhe tjetri ne nje insitut relixhos, mas mbarimit te studime te dy do te nxjerrin qellime te ndryshme ne jete. Ndersa dy individ te te njejtes shkolle do kene te njejtin qellim ne jete por ne dege te ndryshme.

  Tani te gjith keta individ me shkolle apo pa shkolle kane nje gje te perbashket qe vepron ne trupin e tyre pa i pyetur ata dhe nuk ndikohet nga ajo qe kane studiuar por nga menyra e jeteses.
  Pothuajse te gjith ata qe studiojne mendojne per shum gjera jasht trupit te tyre dhe kurre per trupin e tyre, gje qe heret a von i con ne crregullime fizike te lehta ose te renda.
  Mbas rritjes fizike cdo individ duhet te mirembaje organizmin e tij sepse vertet ai nuk rritet por ai perterihet dmth ne ne cdo moment ne shkaterrojme pjese te organizmit tone qe ose jane vjeterruar ose jane demtuar ose kane vdekur ne luft me virusa e bakterje. Mbas ketij shkaterrimi orginizmi yne mban ato materiale qe mund ti ricikloje perseri ndersa te tjerat i flak jashte si mbeturina.
  Mbas shkaterrimit vjen rindertimi pra prodhimi i atyre substancave qe i nevojiten organizmit per te zevendesuar ato qe u shkaterruan, te cilat mund te jene qeliza me funksione te ndryshme ne organizem.
  Shkaterrimi behet zakonisht ne kushte normale gjate paradites, ndersa ndertimi gjate pasdites, ne darke pra naten behet pastrimi dhe riekuilibrimi i organizmit sidomos i lengjeve.
  Prandaj rekomandohet qe gjate paradites te merren karbohidrate, mbas dite proteina dhe ne darke klorofila pra jeshillik te pasura me kripera minerale e vitamina.

  C'lidhje kane gjith keto gjera me diabetin ?

  Ne postimet e mesiperme kam then se nje nga problemet e diabetit eshte hyrja e sheqerit brenda qelizes , dhe ne nje kohe te caktuar te jetes sone kur ne abuzojme me jeten dhe me ushqimin krijojme premisa per nje semundje apo nje tjeter, pikerisht sepse qelizat zevendesohen dhe kur krijon qelizat e reja nuk kane elementet e nevojshem keshtu qe prodhojme qeliza qe nuk jane ne gjendje te funksionojne 100% te cilesise se tyre. Tek diabetiket psh sidomos te shendoshet keto qeliza formohen me nje membrane qelizore te ngurte per shkak te mungeses se omega3 pra te yndyrnave te pa ngopura. Kjo ndodh sepse pothuajse te gjith marrin vetm omega6 duke krijuar nje crregullim te ekuilibrit midis omega3 dhe omega6. Membrana e qelizave duhet te jete elastike dhe jo e ngopur perndryshe ajo nuk fut dot brenda shum ushqime dhe nuk nxjerr dot jasht mbetjet e brendshme.
  Shembull
  Marrim nje top llastiku qe na kujton qelizen sepse llastiku e ndan ate ne dy pjese ate te brendshme dhe ate te jashteme por nese ne fusim nje gjelper apo goxhde ai deperton nga jashte brenda duke krijuar nje kanal ndermjet ambientit te jashtem dhe atij te brendshem.
  Ndersa nese marrim nje top tenisi apo ndonje tip tjeter me membrane shum te forte ne nuk fusim dot as gjelperen e as gozhden ne siperfaqe te tij per te krijuar nje kanal me pjesen e brendshme.

  E pra ne raastin e pare membrana qelizore eshte e perbere nga yndyrna te pangopura dhe te pasura me omega3.
  Ndersa ne rastin e dyte membrana qelizore eshte e perbere vetem me yndyrna te tejngopura dhe me permbajtje vetem te omega6.

  Membrana qelizore e bere me omega6 ka shum premisa per diabet pasi hyrja e sheqerit brenda ne qelize veshtiresohet shum.

  Prandaj per te gjith diabetiket qe e prodhojne insulinen por nuk e perdorin dot ne qeliza rekomandoj nje diet te pasur ne omega3 nje nder me te miret eshte vaji i Lirit, ne italisht quhet vaj Lini dhe ka ne farmaci.
  Efketi nuk eshte i menjehershem pasi duhet kohe qe te behet shkaterrimi dhe prodhimi i qelizave te reja.
  Psh qelizat e lekures riperterihen nje here ne 3 muaj , dmth nese fillojme sot me omega3 rezultatet e ndryshimit ne lekure do ti shohim pak me von se 3 muaj, lekura behet e bute dhe elastike, leshon shpejt djerse, dhe thith mire kriprat nga uji i detit, permirsohet edhe frymemarrja ne pergjithsi, zhduken pucra te ndryshme, dhe semundje te tjera te lekures permirsohen.
  E njeta gje ndodh edhe me qelizat e tjera te organizmit tone.
  Raporti i perdorimit eshte 2 : 1 dmth dy luge vaj Liri dhe nje luge vaj ulliri apo luledielli etj... qe kane omega6 dhe 9.

  Lexoni sa me shume per organizmin tuaj dhe behuni zot i tij perndryshe nuk do realizoni asnje qellim ne jete. Pasi dikush tjeter do jete zot i trupit dhe mendjes tuaj.
  Mos u ndaloni deri tek rritja fizike, shkoni gjitmon me tutje, me tutje, derisa te gjeni te verteten dhe kur ta gjeni do ndjeheni shum te lehte dhe do tju duket sikur ecni pa prekur token.

 17. #97
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Dardajan,

  kjo eshte nje teme me vlera te medha. C'a i fut gojes, tregon boja- thone. Nese ushqehesh healthy do gezosh nje shendet te plote, nese i fut gojes plera, junk, do vuash shume.

  para ca ditesh dolem me disa, shkuam ne nje restorant jo shume te lire, them kete qe ke shume opsions te mundohesh te hash sa me healthy. Njera eshte aty te 27-28 vjec, goxha me pozite ne pune, rang manaxheresh, kur ulem e kisha perballe. Te gjithe porositen ushqime, qe menduan jane me healthy. Kjo porositi nje hamburger te madh, naaa sa koka e vete. E filloi ta hante, c'a nuk i futi aty brenda. E beri nje perzierje te ndryshme salcash, majoneze etc. Ajo hante, mua me erdhi per te vjell. Yack,
  si perfundim mu pre oreksi ate nate. Pavarsisht se vete kisha order dicka tjeter komplet ndryshe.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 18. #98
  i/e regjistruar Maska e Akulli_ch
  Anėtarėsuar
  19-06-2010
  Vendndodhja
  Zürich / CH
  Postime
  189
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Te uroi per temen shume te qelluar Autor i temes shume nderime e rrespekt !

  Kohen e kam shume te kufizuar nuk e lexova gjithe temen .(por me knaqesi sa te gjej kohe te lire do e lexoi)

  Kam nje pyetje .

  Nese gjeni kohe te shkruani recept ē'fare duhet te haje nje Sportist i mire i Sporteve Luftarake .P.S Kikbokser ,Bokser ,Karatist ,per te qen (FIT) ne oret e ushtrimeve ,Shparing ,(NDESHJE NE RING)dhe sa ore para ushtrime nuk duhet te haje,ushqime te renda apo te leheta per te qen (FIT) ne oren e ushtrimeve .

  Disa kshilla jepni nese gjeni kohe.
  Per nje program ushqimi javore .

  P.s;

  Nese doni informata per ushtime javore do t'ju sjell ne teme .

  Mirkuptime !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akulli_ch : 18-07-2010 mė 15:20
  Mbi te gjitha Atdheu

 19. #99
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga Akulli_ch Lexo Postimin
  Te uroi per temen shume te qelluar Autor i temes shume nderime e rrespekt !

  Kohen e kam shume te kufizuar nuk e lexova gjithe temen .(por me knaqesi sa te gjej kohe te lire do e lexoi)

  Kam nje pyetje .

  Nese gjeni kohe te shkruani recept ē'fare duhet te haje nje Sportist i mire i Sporteve Luftarake .P.S Kikbokser ,Bokser ,Karatist ,per te qen (FIT) ne oret e ushtrimeve ,Shparing ,(NDESHJE NE RING)dhe sa ore para ushtrime nuk duhet te haje,ushqime te renda apo te leheta per te qen (FIT) ne oren e ushtrimeve .

  Disa kshilla jepni nese gjeni kohe.
  Per nje program ushqimi javore .

  P.s;

  Nese doni informata per ushtime javore do t'ju sjell ne teme .

  Mirkuptime !
  Me vjen keq por nuk te ndihmoj dot, pasi nuk me ben zemra dhe dora te shkruaj se si te ushqehesh , per tu bere me i forte per te rrahur nje individ tjeter. Une jam kunder ketyre sporteve qe tregojne egersine e species sone ne kohe paqe. Nese ju do ti perdornit keto sporte per tu vetembrojtur gjate jetes ndryshon puna.
  Demet fizike dhe psikollogjike qe shkaktojne keto sporte jane me te medhaja se demi i ushqimit.

  Prandaj me vjen keq por nuk mund tju ndihmoj.
  Gjith te mirat.

 20. #100
  i/e regjistruar Maska e Akulli_ch
  Anėtarėsuar
  19-06-2010
  Vendndodhja
  Zürich / CH
  Postime
  189
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Me vjen keq por nuk te ndihmoj dot, pasi nuk me ben zemra dhe dora te shkruaj se si te ushqehesh , per tu bere me i forte per te rrahur nje individ tjeter. Une jam kunder ketyre sporteve qe tregojne egersine e species sone ne kohe paqe. Nese ju do ti perdornit keto sporte per tu vetembrojtur gjate jetes ndryshon puna.
  Demet fizike dhe psikollogjike qe shkaktojne keto sporte jane me te medhaja se demi i ushqimit.

  Prandaj me vjen keq por nuk mund tju ndihmoj.
  Gjith te mirat.

  -----------------------------------------------------------------------------------


  Nuk ma kape pse duhet t'ti merreni gjerat kaq me agresivitet .

  Se pari sjell nje link te pakten shikoje perē'fare behet fjal ka te tilla linqe te Sportit Luftakrak edhe me shume po nejse .  Pse duhet te kalon nje Sport i till ne nje hiq skuptoi ?
  Eshte Sport si gjithe te tjeret (Eshte vetem nje Sport ) Si futbolli ,Baskebolli ,Boksi etj .
  Edhe ne Futball e thene kemben (ndodh) Edhe ne Boks e then hunden si ne Futboll ndodhe ,si ne Basketboll etj .
  Nuk eshte herra e pare qe ndegjoje nje gje te till (se ai/ajo qe frekuenton nje Sport te till jemi agrsive me kete Sport )Aspak nuk eshte e vertet aspak nuk eshte e lejuar te rahim nje individ tjeter se ka rregulla,kerkohet diciplina etj !

  Nejse nuk eshte e thenur te me ndimoish nese nuk ta don Zemra (ama doja te theme se eshte nje Sport si gjithe te tjeret )

  vazhdim te mire ne teme ju uroi ....

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akulli_ch : 20-07-2010 mė 04:55
  Mbi te gjitha Atdheu

Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Diskutime mbi konkursin "Fotografia me e bukur 2008"
  Nga BvizioN nė forumin Konkursi Fotografik
  Pėrgjigje: 90
  Postimi i Fundit: 31-10-2008, 03:32
 2. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-02-2007, 21:21
 3. Diskutime mbi letėrsinė...
  Nga Brari nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-06-2004, 11:14
 4. Dy poezi te Nolit dhe diskutime
  Nga Ani nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 29-04-2004, 00:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •