Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956

    A po bëhen fëmijët më materialistë?

    Një raport i fundit thotë se komercializmi i ka bërë fëmijët më materialistë.

    Raporti i organizatës bamirëse 'The Children Society' thotë se dëshira e madhe e fëmijëve për të patur lojrat apo veshjet më të fundit, mund të jetë e dëmshme për mirëqënien e tyre.
    A po e demtojnë jetën e fëmijëve komercializmi dhe konsumatorizmi?
    Shumica e prindërve që u pyetën gjatë përgatitjes së këtij raporti, mendojnë se fëmijët e tyre janë shumë më materialistë se brezat e kaluar. Pjesa më e madhe e prindërve, 6 ndër 10, thanë se dëshironin që të ndaloheshin reklamat për ushqimet jo të shëndetshme që kanë në shënjestër fëmijët. Prindët ankohen gjithashtu se fushata e reklamave në prag të Krishtlindjeve i detyron ata të sforcohen financiarisht për t'iu blerë fëmijëve dhurata të shtrenjta.

    A mendoni se fëmijët janë sot më të vetëdijshëm nga pikëpamja komerciale?

    Çfarë mendoni për reklamat që iu drejtohen fëmijëve për produkte të ndryshme?

    Cila është përvoja me fëmijët tuaj?

    BBC FORUM
    My silence doesn't mean I am gone!

  2. #2
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    A mendoni se fëmijët janë sot më të vetëdijshëm nga pikëpamja komerciale?

    Nuk gjeje dot nje pyetje me te hajrit,ku di femija c'eshte pikepamja komercale,ate nuk e dine as te rriturit e jo me femijet...

    A po e demtojnë jetën e fëmijëve komercializmi dhe konsumatorizmi?

    Sigurisht,leku prish te rriturin e jo me femijen... Femija do mbajtur larg plotesimit te deshirave,sepse deshirat e femijeve jane vec teka,prindi ka per detyre te zgjedhe mes deshirave te femijes e t'ja jape edhe ndonjehere me shpulle po insistoi femija....

    Po ne perendim,gjykatesi te heq femijen po e gjuajte me shpulle,keshtu qe femijet forcojne tekanjozitetin ne karakterin e tyre...
    Ne shqiptaret(shumica) do ishim rritur pa prinder po te praktikohej 'mbrojtja' e femijes nga prindi,qe behet ne perendim,se sipas mendjes se prishur te ketyre,gjykatesi e di me mire sesa prindi se si duhet rritur femija.....

    Prindët ankohen gjithashtu se fushata e reklamave në prag të Krishtlindjeve i detyron ata të sforcohen financiarisht për t'iu blerë fëmijëve dhurata të shtrenjta.


    Po pse i blen ti prindi atehere? Se nuk je ne gjendje te administrosh veten tende para nje reklame e jo me femijen....
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

Tema të Ngjashme

  1. Një epidemi e rrezikshme
    Nga Apolloni31 në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-05-2009, 16:08
  2. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:12
  3. Atropina
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:11
  4. Të mësosh aktrimin njëherësh me abetaren
    Nga TiLoNcE në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 21-09-2005, 09:48
  5. Femijet anemik behen agresiv!
    Nga Shpirt Njeriu në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 16-12-2004, 19:32

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •