Close
Faqja 15 prej 16 FillimFillim ... 513141516 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 300 prej 317
 1. #281
  BESASHEHT Maska e PELASG
  Antarsuar
  11-12-2008
  Vendndodhja
  N tokn e lasht Pellazge
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Enii Lexo Postimin
  Atyre te mive do tua zgjedh Shqiptar por jo nga keto emrat me influence turke , greke etc
  puro shqiptare dmth , si fiset ilire ..psh Taulant , Dardan , Ardian , Dalmat etc ..
  Te lumte goja Enii, kete po mundohem tu shpjegoj dhe une ketyre, emra 100% shqiptare. S'ka kompromis, 100% Shqip!!!!!!!!!!!!!!
  Pellazg nuk bhesh, lind i till!

 2. #282
  i/e regjistruar Maska e eagle_black
  Antarsuar
  17-12-2008
  Vendndodhja
  LAGJIA E JOHANIT
  Postime
  357
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
  se keshtu du une plas ti plas hahaha..nuk me pelqejn fort pra mo nja 95% nuk me pelqejn.............
  nuk kam pse te plas une moj goce por nuk me duket ide e mire kjo qe ke ti
  ``I wanna thank the almighty for making me ALBANIAN, since theres no greater HONOR``

 3. #283
  i/e regjistruar Maska e xho1
  Antarsuar
  01-04-2008
  Vendndodhja
  ulqin
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Qe pra edhe une tju tham mendimin tem,EMRI shqiptar duhet te kene dmth shqiptare,pra Luan,Drite,Hane,Diell,Besart,Besfort,Lirim,Dashnor etj kurse Alex,DHimiter,Mustaf nuk jan emra shqiptar.

 4. #284
  i/e regjistruar Maska e xho1
  Antarsuar
  01-04-2008
  Vendndodhja
  ulqin
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Enii Lexo Postimin
  Atyre te mive do tua zgjedh Shqiptar por jo nga keto emrat me influence turke , greke etc
  puro shqiptare dmth , si fiset ilire ..psh Taulant , Dardan , Ardian , Dalmat etc ..
  kto jan emra ilir jo shqiptar.

 5. #285
  BESASHEHT Maska e PELASG
  Antarsuar
  11-12-2008
  Vendndodhja
  N tokn e lasht Pellazge
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga xho1 Lexo Postimin
  Qe pra edhe une tju tham mendimin tem,EMRI shqiptar duhet te kene dmth shqiptare,pra Luan,Drite,Hane,Diell,Besart,Besfort,Lirim,Dashnor etj kurse Alex,DHimiter,Mustaf nuk jan emra shqiptar.
  Alex dhe Dhimiter shpjegohen nepermjet shqipes xho, pavaresisht se perdoren gjeresisht ne vendet kristiane, kurse sa per emrin mustafa, ke shume te drejte, s'eshte shqiptar, eshte me prejardhje semite.
  Pellazg nuk bhesh, lind i till!

 6. #286
  i/e regjistruar Maska e eagle_black
  Antarsuar
  17-12-2008
  Vendndodhja
  LAGJIA E JOHANIT
  Postime
  357
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga xho1 Lexo Postimin
  Qe pra edhe une tju tham mendimin tem,EMRI shqiptar duhet te kene dmth shqiptare,pra Luan,Drite,Hane,Diell,Besart,Besfort,Lirim,Dashnor etj kurse Alex,DHimiter,Mustaf nuk jan emra shqiptar.
  me pelqen mendimi yt keshtu pra duen emrat e femijeve tane bravo te qofte xhoi 1
  ``I wanna thank the almighty for making me ALBANIAN, since theres no greater HONOR``

 7. #287
  BESASHEHT Maska e PELASG
  Antarsuar
  11-12-2008
  Vendndodhja
  N tokn e lasht Pellazge
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga xho1 Lexo Postimin
  kto jan emra ilir jo shqiptar.
  Po pse ore Iliret jane paraardhes te shqiptareve, keshtu qe dhe ata shqip flisnin, e domosdoshmerishte emra Pellazgo-Iliro_Shqiptare kane pase.
  Pellazg nuk bhesh, lind i till!

 8. #288
  i/e regjistruar Maska e xho1
  Antarsuar
  01-04-2008
  Vendndodhja
  ulqin
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga PELASG Lexo Postimin
  Po pse ore Iliret jane paraardhes te shqiptareve, keshtu qe dhe ata shqip flisnin, e domosdoshmerishte emra Pellazgo-Iliro_Shqiptare kane pase.
  Ilir jan dhe dalmatinet por nuk flasin shqip,tashti se shpejti do te na dalin ma ilir qe nuk flasin shqip.Pra mendoj dhe jam i bindun se emri shqiptar duhet te kene damethanje shqipe.

 9. #289
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Antarsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  32
  Postime
  3,452
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga eagle_black Lexo Postimin
  nuk kam pse te plas une moj goce por nuk me duket ide e mire kjo qe ke ti
  e po nuk te duket ty mendimi jot kurse ai esht mendimi im dhe mua me duket shume i mire cdo njeri ka mendimin e vet
  zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

 10. #290
  Sensual
  Antarsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 15 postime
  Citim Postuar m par nga xho1 Lexo Postimin
  dalmatinet.
  Per ke e ke fjalen?

 11. #291
  i/e regjistruar Maska e xho1
  Antarsuar
  01-04-2008
  Vendndodhja
  ulqin
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Enii Lexo Postimin
  Per ke e ke fjalen?
  Ne rase nuk i njeh,behet fjal per nji popull dalmat ne kroaci gjat bregut detit diku prej tivatit te malit te zi e deri ne split te croacis e metej,ato vetes nuk i thojn croat por dalmat(dalmatin) dhe e mbajn veten me prejardhje ilire.
  Ndryshuar pr her t fundit nga xho1 : 08-03-2009 m 18:06

 12. #292
  i/e regjistruar Maska e xho1
  Antarsuar
  01-04-2008
  Vendndodhja
  ulqin
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Enii Lexo Postimin
  Atyre te mive do tua zgjedh Shqiptar por jo nga keto emrat me influence turke , greke etc
  puro shqiptare dmth , si fiset ilire ..psh Taulant , Dardan , Ardian , Dalmat etc ..
  Ke emra edhe ma shqip,Hana,Dritan,Ylber,Shpetim,Lulzim,Arlinda,Das hnor,Luan, a sa esa tjera shum te bukra.

 13. #293
  Resistant!!!! Maska e Klevi
  Antarsuar
  01-11-2004
  Vendndodhja
  Durres
  Mosha
  31
  Postime
  234
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ka shum emra shqiptar te bukur por koha vjen e ndryshon nr i popullsise rritet sdo behet shqipria me Astrit e Zef
  Cdo gje vjen e ndryshon edhe ne shqiperi emrat qe vehet jan me teper te huaj .
  Ndryshimi duhet pranuar e jo te shihet me frik
  It's nice to be important, but it's more important to be nice...!

 14. #294
  ' Maska e Earta
  Antarsuar
  11-08-2008
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Jo me mire por duhet me ju lon emra SHQIP.
  te une nuk vjen ne shprehje me lon emra te huj, se mdoket gje palidhje
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 09-03-2009 m 17:42
  **** ** ** ***** ** ***!

 15. #295
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime
  Citim Postuar m par nga PELASG Lexo Postimin
  Pse mendon se jane pak emrat shqiptare(Ilire) qe mund t'i perdornin shqiptaret sot??? Pse 100 milion shqiptare jemi ne qe s'na dalin emrat tane dhe nga halli do huazojme te tjere, po dreqi e mori, e shumta e shumta ne gjithe boten e perrethe jemi 11 milion. Ka aq shume emra 100% shqiptare sot qe ende nuk jane perdorur qe nga koha e antikitetit dhe me shpejte, saqe mund te emeronim gjithe njerezit e bote, madje dhe te tepronte, por megjithate do mundohem te te sjelle nje liste me emra te vertet pellazg(Shqiptar,Ilir), kur te jem disi i lire.

  Sa per emrin Hans, mos u ngaterro, nuk ka lidhje me Jovanin tend. Hans ne gjermanishten e vjeter i thuhej bashkimit, lidhjes. Ke degjuar ndonjehere per Hansen Gjermane, lidhja tregtare e qyteteve gjermane te detit Balltik ne shekujt 17-18. Per emrin Jovan, ne gjermani dhe ne vendet e tjera anglo-saksone (perjashtim ben Anglia) perdoret emri Jan. Psh: Jan Husi i ekise, me origjine nga rajoni i Sudeteve(gjermanet e ekise).

  As Hose nuk i bashkangjitet emrit tend Jovan. Ne spanjisht emri Hose(Jose) eshte marre nga Joseph, emer 100% ifut, i permendur pamase ne Bibel.

  p.s. Te pakten kur jeni ortodoks lexojeni ndonjehere Biblen, se perve kontekstit fetar, ka kontekst historok, qe eshte me rendesi te jashtezakonshme. Apo prisni qe ta lexojme ne qe s'jemi ortodoks!

  Faleminderit!
  Po ja, po marr nje shembull tjeter. Emri Gjergj ose Jorgo - ne shqip.
  Kemi:
  greqisht- Jorgos
  rusisht-George
  anglisht-Xhorxh
  frengjisht- Zhorzh
  italisht-Xhorxhio

  Eshte nje emer i perhapur ne hapesiren euroamerikane. E prejardhja e tij eshte nga Shenjtori i Krishtere Shen Gjergji.
  Mos ndoshta nje italian psh qe quhet Xhorxhio nuk e quan veten italian sepse emri i tij ka lidhje me fene dhe jo me trashegimine romake?
  Dhe kjo gje ndodh kudo ne Evrope dhe Amerike.
  Une nuk kam asnje kundershtim per emrat ilire, por ato duhet te zene vendin e tyre, i cili mendoj se nuk duhet te jete kryesori.
  Duke marre eksperiencen e botes do te jemi me te sigurte per kete ceshtje.

  Pershendetje!

 16. #296
  jetoj per tri dashuri Maska e alto_sicila
  Antarsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  RHONE
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga toni007 Lexo Postimin
  Per femijet tane,me mire eshte ti veme emer te huaje apo emer shqiptare?
  Sidomos kjo pyeteje ju referohet me shume bashke atdhetarve tane jashte shtetit....
  duhet te jesh i mendur qe te kesh idene te besh nje pyetje te tille!!!!!!!!!!!!
  Jetoj per tri dashurite e mia......

 17. #297
  BESASHEHT Maska e PELASG
  Antarsuar
  11-12-2008
  Vendndodhja
  N tokn e lasht Pellazge
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga xho1 Lexo Postimin
  Ilir jan dhe dalmatinet por nuk flasin shqip,tashti se shpejti do te na dalin ma ilir qe nuk flasin shqip.Pra mendoj dhe jam i bindun se emri shqiptar duhet te kene damethanje shqipe.
  Po nuk e kam fjalen per dalmatet e sotem o zotri, mos u ngaterro! E kam fjalen per Iliret e dikurshem(pjese e tyre qene dhe dalmatet) dhe per pasardhesit e sotem te tyre qe flasin shqip, dhe jo serbo-kroatisht apo ndonje gjuhe tjeter sllave etj. Keta dalmat qe thua ti mund te jene Ilir, por jane asimiluar me kohe, qe prej dyndjeve sllave, te pakte jane ata ilire qe e kane ruajtur gjuhen shqipe ne Kroaci.
  Pellazg nuk bhesh, lind i till!

 18. #298
  BESASHEHT Maska e PELASG
  Antarsuar
  11-12-2008
  Vendndodhja
  N tokn e lasht Pellazge
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Po ja, po marr nje shembull tjeter. Emri Gjergj ose Jorgo - ne shqip.
  Kemi:
  greqisht- Jorgos
  rusisht-George
  anglisht-Xhorxh
  frengjisht- Zhorzh
  italisht-Xhorxhio

  Eshte nje emer i perhapur ne hapesiren euroamerikane. E prejardhja e tij eshte nga Shenjtori i Krishtere Shen Gjergji.
  Mos ndoshta nje italian psh qe quhet Xhorxhio nuk e quan veten italian sepse emri i tij ka lidhje me fene dhe jo me trashegimine romake?
  Dhe kjo gje ndodh kudo ne Evrope dhe Amerike.
  Une nuk kam asnje kundershtim per emrat ilire, por ato duhet te zene vendin e tyre, i cili mendoj se nuk duhet te jete kryesori.
  Duke marre eksperiencen e botes do te jemi me te sigurte per kete ceshtje.

  Pershendetje!
  Nuk te tha njeri qe po s'vure emra shqiptar, nuk je shqiptar, thjeshte te thashe qe me emra shqiptare eshte me mire, pasi dhe femija do ta mesoje kuptimin, pasi normalisht do flasi shqip, dhe gjuha shqipe do ngulitet me thelle tek ai, dhe emri qe ti do t'i vesh femijes(gjithnje nese ja vendos shqiptar) do te tingulloje me bukur ne jeten e tij te perditshme. Psh, meqe me permende emrin Gjergj, si do t'ia shpjegosh emrin femijes tend kur te te pyes per prejardhjen e ketij emri ne nje te ardhme? Do t'i thuash qe e ka pase shen Gjergji po ja qe nuk di si te ta shpjegoj fare do te thote? Apo do t'i thuash qe eshte emer ortodoks s'ka problem se eshte shqiptare apo jo. Nese ti vendos fene para kombit, atehere kjo eshte tjeter gje!!! (E kam fjalen per fene dhe jo Zotin, se para Zotit as une s'vendos ndonje gje tjeter.)

  p.s. Dhe dika tjeter se harrova, mos i merr gjithnje pervojat e vendeve te tjera si me te pershtatshmet per vendit tone, shume gjera te huaja mund te mos perputhen me ato origjinalet shqiptare.
  Ndryshuar pr her t fundit nga PELASG : 09-03-2009 m 09:09
  Pellazg nuk bhesh, lind i till!

 19. #299
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime
  Citim Postuar m par nga PELASG Lexo Postimin
  Nuk te tha njeri qe po s'vure emra shqiptar, nuk je shqiptar, thjeshte te thashe qe me emra shqiptare eshte me mire, pasi dhe femija do ta mesoje kuptimin, pasi normalisht do flasi shqip, dhe gjuha shqipe do ngulitet me thelle tek ai, dhe emri qe ti do t'i vesh femijes(gjithnje nese ja vendos shqiptar) do te tingulloje me bukur ne jeten e tij te perditshme. Psh, meqe me permende emrin Gjergj, si do t'ia shpjegosh emrin femijes tend kur te te pyes per prejardhjen e ketij emri ne nje te ardhme? Do t'i thuash qe e ka pase shen Gjergji po ja qe nuk di si te ta shpjegoj fare do te thote? Apo do t'i thuash qe eshte emer ortodoks s'ka problem se eshte shqiptare apo jo. Nese ti vendos fene para kombit, atehere kjo eshte tjeter gje!!! (E kam fjalen per fene dhe jo Zotin, se para Zotit as une s'vendos ndonje gje tjeter.)

  p.s. Dhe dika tjeter se harrova, mos i merr gjithnje pervojat e vendeve te tjera si me te pershtatshmet per vendit tone, shume gjera te huaja mund te mos perputhen me ato origjinalet shqiptare.
  Duke ju falenderuar per debatin e kulturuar qe zhvilluam, po perfundoj duke dhene edhe nje mendim e kaq (debatet nuk kane fund).
  Temes se hapur i pergjigjem pozitivisht. Po! Duhen vene emra shqiptare te tradites ilire ose edhe pellazge, po te jete e mundur. Jo per ndonje nacionalizem te semure. Por respektimi i tradites kombetare, asaj me te mire, eshte shume i dobishem ne kuadrin e nje globalizimi te tejskajshem dhe primitiv, ku perdorimi i fjaleve te huaja dhe edhe gjuhes se huaj eshte bere thuajse i neveritshem kur ai behet pa qene e nevojshme.
  Po paraqitem i sinqerte. Po! une ne rradhe te pare ve besimin tim. Por kjo nuk me pengon ne te pasurit e mendimeve te mesiperme.
  Cfare opsioni po paraqes? Emrat qe paraqita jane me te vertete shqiptare. Ato nuk e rrezikojne gjuhen nga asimilimi, perkundrazi. Femijet ne kete menyre i kthehen tradites me te mire, ku edhe gjuha luan rolin e saj.
  Ato krahina te Shqiperise ku perdoren ata emra, e kane ruajtur ne shekuj gjuhen shqipe te paster dhe vetem ne te folur sepse deri vone shqipja nuk shkruhej.
  Ky eshte shembull i gjalle dhe vertetim per sa parashtrova.
  Edhe nje here ju falenderoj per shkembimin e mendimeve.
  Pershendetje!

 20. #300
  BESASHEHT Maska e PELASG
  Antarsuar
  11-12-2008
  Vendndodhja
  N tokn e lasht Pellazge
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Duke ju falenderuar per debatin e kulturuar qe zhvilluam, po perfundoj duke dhene edhe nje mendim e kaq (debatet nuk kane fund).
  Temes se hapur i pergjigjem pozitivisht. Po! Duhen vene emra shqiptare te tradites ilire ose edhe pellazge, po te jete e mundur. Jo per ndonje nacionalizem te semure. Por respektimi i tradites kombetare, asaj me te mire, eshte shume i dobishem ne kuadrin e nje globalizimi te tejskajshem dhe primitiv, ku perdorimi i fjaleve te huaja dhe edhe gjuhes se huaj eshte bere thuajse i neveritshem kur ai behet pa qene e nevojshme.
  Po paraqitem i sinqerte. Po! une ne rradhe te pare ve besimin tim. Por kjo nuk me pengon ne te pasurit e mendimeve te mesiperme.
  Cfare opsioni po paraqes? Emrat qe paraqita jane me te vertete shqiptare. Ato nuk e rrezikojne gjuhen nga asimilimi, perkundrazi. Femijet ne kete menyre i kthehen tradites me te mire, ku edhe gjuha luan rolin e saj.
  Ato krahina te Shqiperise ku perdoren ata emra, e kane ruajtur ne shekuj gjuhen shqipe te paster dhe vetem ne te folur sepse deri vone shqipja nuk shkruhej.
  Ky eshte shembull i gjalle dhe vertetim per sa parashtrova.
  Edhe nje here ju falenderoj per shkembimin e mendimeve.
  Pershendetje!
  Gjithashtu kenaqesia ishte dhe e imja!!! Debatet prandaj lindin qe njerezit te komunikojne dhe te shkembejne mendimet, gjithnje ne menyre te kulturuar.
  Pellazg nuk bhesh, lind i till!

Tema t Ngjashme

 1. Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 14-09-2009, 17:27
 2. Partia Islamike Shqiptare
  Nga Hyllien n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 104
  Postimi i Fundit: 27-03-2004, 11:23
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-01-2004, 03:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •