Close
Faqja 6 prej 16 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 308
 1. #101
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,172
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Kosova pr gjasht muaj antare e FMN s dhe Banks Botrore, thot Shala

  Prishtin, 14 prill Ministri i Ekonomis dhe Financave, Ahmet Shala ka thn se Kosova do t jet antare e Fondit Monetar Ndrkombtar dhe Banks Botrore brenda gjasht muajve. Ndrkaq i ka quajtur t kota prpjekjet e Serbis pr ta bllokuar rrugn e Kosovs pr t hyr n kto dy institucione financiare ndrkombtare. "Serbia nuk mund t ket ndikim tek kto institucione pasi pavarsia e Kosovs sht pranuar nga shumica e shteteve prej t cilave varet antarsimi", ka thn Shala. Ai ka shtuar se Kosova n bashkpunim me partnert ndrkombtar q brenda gjasht muajve do t jet antare e FMN s dhe Banks Botrore. Edhe drejtori i Institutit pr Hulumtime Zhvillimore, Muhamet Mustafa thot se rruga e Kosovs pr n kto dy institucione financiare sht e hapur. Tashm jan siguruar mbi 60 pr qind t votave nga vendet q e kan pranuar pavarsin, ka thn Mustafa. Zvendskryeministri i Serbis, Bozhidar Gjeliq ka paralajmruar para pak ditsh se Serbia sht duke br prpjekje pr ta parandaluar Kosovn q t antarsohet n kto dy organizata financiare ndrkombtare.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #102
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,172
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Kryeministri i Qeveris s Kosovs, Hashim Thai, priti regjisorin e njohur shqiptaro-amerikan, Stan Dragoti


  Prishtin, 14 prill 2008

  Kryeministri i Qeveris s Republiks s Kosovs, Hashim Thai ka pritur sot regjisorin e njohur shqiptaro-amerikan, Sten Dragoti, i cili sht duke qndruar n Kosov me ftes t kryeministrit t Kosovs.

  Kryeministri Hashim Thai ka vlersuar lart personalitetin e regjisorit Dragoti n botn e artit shqiptar dhe botror, dhe e ka cilsuar at si njeriun q me idet e tij gjeniale ka ndryshuar pozitivisht perceptimin pr Nju Jorkun dhe Amerikn.

  Kryeministri ka shprehur angazhimin pr bashkpunimin me regjisorin Sten Dragoti, q tani do t kaloj n nivelin e kshilltarit t vullnetit t mir pr kryeministrin. Z.Dragoti do t jet i angazhuar veanrisht n aspektin e prezantimit t Kosovs n mediet amerikane dhe ato ndrkombtare.

  “N veanti ky bashkpunim do t jet i fokusuar n prezantimin e Kosovs, si nj vend q ka zhvilluar luft, q e ka fituar at dhe po e ndrton demokracin, po e ndrton shtetin dhe po integrohet n NATO dhe Bashkimin Evropian” sht shprehur kryeministri Thai dhe ka shprehur bindjen se ky bashkpunim do t jet shum i frytshm dhe n interes t Kosovs, me qllim q do qytetar i Kosovs t ndihet krenar me shtetin e vet.

  Regjisori shqiptaro-amerikan, Sten Dragoti, ka shprehur knaqsin e tij pr vizitn q sht duke br n Kosov dhe sht shprehur i gatshm pr t bashkpunuar dhe ndihmuar n ndrtimin e imazhit sa m pozitiv pr shtetin e ri t Kosovs.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 14-04-2008 m 19:59
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #103
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,172
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Kryeministri Thai: Kosova, shtet i shekullit 21 - rinia kosovare do t ec me ritmet e dijes t shekullit 21


  Prishtin, 14 prill 2008

  Kryeministri i Qeveris s Republiks s Kosovs, z. Hashim Thai i shoqruar nga Ministri i Arsimit Shkencs dhe Teknologjis, z. Enver Hoxhaj, ka pruruar sot solemnisht kabinetin e informatiks n shkolln e mesme teknike Arkitekt Sinani n Mitrovic. N takim me nxnsit dhe arsimtart e ksaj shkolle, z. Thai pohoi se me kt prurim Qeveria e Kosovs fillon implementimin e projektit t MASHT-it pr kompjuterizimin e t gjitha shkollave n Republikn e Kosovs.

  Sot po e bjm fillimin e projektit madhor t kompjuterizimit t gjitha shkollave n qytete dhe fshatra t Kosovs, dhe e filluam me Mitrovicn, pr t vazhduar n komunat tjera t Kosovs, tha me kt rast, kryeministri Thai, duke shtuar se do ta prmbushim premtimin se do shkoll do ta bjm me kompjuter.
  M tutje z. Thai ka thn se Kosova sht shtet i shekullit 21, dhe rinia kosovare do t ec me ritmet e dijes t shekullit 21.

  Kemi shtetin e ri, e kemi rinin e mrekullueshme, jemi t vendosur t investojm fuqishm n edukim si mundsi e vetme edhe pr zhvillimin ekonomik edhe pr ndrtimin modern t shtetit ton, t shoqris son , theksoi kryeministri Thai. Ai m kt rast u premtoi nxnsve dhe pedagogve se Qeveria e Kosovs do t jet pran tyre do her, dhe se nuk do t kursej s investuari n dije dhe pr dije.

  Kryetari i komuns s Mitrovics, z. Bajram Rexhepi, tha se kryeministri Thai po e mban premtimin se Mitrovicn e ka prioritet. Ai kt po e tregon me prkrahje politike ashtu edhe investime. Z. Rexhepi falnderoi edhe Ministrin e Arsimit pr fillimin e projektit nacional t kompjuterizimit n komunn e Mitrovics.

  N shenj respekti drejtori i shkolls Arkitekt Sinani, z. Hysen Hasani, i ka dhuruar kryeministrit Hashim Thai nj kristal t Treps.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #104
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,172
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Fjalimi i Kryeministrit n promovimin e Programit Qeveritar mbi Parandalimin e ekonomis joformale


  Prishtin, 15 prill 2008

  Zonja dhe zotrinj,
  Qeveria e Kosovs ka prpiluar deklaratn e saj n lidhje me politikat prioritare t Qeveris. Ato prbhen nga katr shtylla:

  *
  rritja ekonomike,
  *
  zbatimi i marrveshjes mbi statusin,
  *
  qeverisja e mir, dhe
  *
  zbutja e varfris dhe stabiliteti social.

  Zbatimi i ktyre politikave tashm ka filluar.
  sht e qart se Kosova ballafaqohet me shum sfida. Zbatimi i plot i marrveshjes mbi statusin sht njeri nga prioritetet kryesor.
  Sidoqoft, shtetit i nevojitet nj sistem i besueshm financiar dhe ekonomi funksionale e tregut. Pr kt arsye sht e rndsishme t gjinden metoda efektive pr t parandaluar ekonomin joformale.
  Zhvillimi dhe zbatimi efektiv i fardo strategjie e cila promovon lvizjen prpara nga aktivitetet joformale n ato formale sht sfida kryesore. Kjo nuk duhet t nnvlersohet. Kjo krkon pjesmarrje aktive dhe mbshtetje t fort t t gjith partnerve n shoqri, pundhnsve, sindikatave, administratave lokale si dhe disa ministrive dhe degve t ndryshme t administrats publike.
  Qeveria e Kosovs sht e zotuar. Ajo do t identifikoj instrumentet dhe do t zbatoj masat t cilat jan t domosdoshme pr t reduktuar ekonomin joformale dhe pr t larguar korrupsionin. Pr kt arsye, Qeveria e Kosovs do t mir pres tr ndihmn e cila sht n dispozicion nga AER-i dhe partnert tjer t huaj.
  Parandalimi i ekonomis joformale sht nj sfid ndrkombtare me t ciln duhet t ballafaqohemi s bashku. Pr kt arsye, Qeveria e Kosovs sht e interesuar pr t dgjuar se far jan rekomandimet e prgatitura s bashku nga ekipi i projektit t AER-it dhe autoritetet lokale.

  Zonja dhe zotrinj,
  Kosova ballafaqohet me shum sfida ekonomike. Ka shkalln m t lart t papunsis dhe varfris n rajonin. Rritja mesatare e BPV-s (Bruto Produktit vendor) viteve t fundit ka qen nn mesataren rajonale.
  shtja kryesore sht shkalla e lart e papunsis, e cila vlersohet t jet rreth 30-40%, me rreth 40% t forcs puntore t pakualifikuar. Kostoja e puns sht shum e lart pr shkak t produktivitetit t ult t puntorve. T hyrat pr kok banori konsiderohen t jen m t ultat n rajon dhe si pasoj, kjo shoqrohet me nj shkall t lart t varfris.
  Autor dhe publikime t shumta kan llogaritur se ekonomia joformale e Kosovs sht diku prej 39% - 50%, duke prdorur treguesit sikurse jan: numri i puntorve n ekonomin formale dhe joformale, numrin e ndrmarrjeve t cilat punojn n sektorin formal dhe joformal dhe ngjashmrin me shtetet tjera.
  Vlersimi i shkalls s ekonomis joformale t Kosovs nuk sht i leht. Problemi nuk sht se nuk ekzistojn t dhnat prkatse, por problemi qndron n pajtueshmrin e t dhnave n mes t burimeve t ndryshme, sikurse jan: Enti i Statistiks i Kosovs, Fondi Monetar Ndrkombtar, Banka Botrore, UNMIK-u, Agjencia Evropiane pr Rindrtim, dhe Autoriteti Qendror Bankar i Kosovs.
  Sidoqoft, ekonomia joformale, me pasojat e saj, sa i prket evazionit t tatimeve, rregullimit t tregut t puns dhe konkurrencs jo t drejt, sht shtja kryesore n Kosov, sikurse edhe sht n shum ekonomi tjera transitore.
  Ekonomia joformale dobson strukturat e shoqris, pr kt arsye shoqria n prgjithsi duhet t jet n dijeni pr shkalln dhe ndikimin e ktij fenomeni. Pa kt sht vshtir t ndryshohen qndrimet dhe t zbatohen masat e nevojshme pr tiu qasur ktij problemi social. Pr kt arsye edukimi i palve t interesuara pr kt problem shoqror sht gjja m e rndsishme n luftn kundr ekonomis s hirt dhe t zez.
  Qeveria e Kosovs ka prpiluar deklaratn e saj n lidhje me politikat prioritare t Qeveris. Ato prbhen nga katr shtylla rritja ekonomike, zbatimi i marrveshjes mbi statusin, qeverisja e mir, dhe zbutja e varfris dhe stabiliteti social.
  Parandalimi i ekonomis joformale, korrupsioni dhe format tjera t ekonomis s zez jan pjes themelore t politikave prioritare t qeveris. Kjo do t thot se qeveria do t ndrmerr veprime t vendosura pr t reduktuar ndikimin e ktij problemi social, n mnyr q t:

  *
  prmirsoj mjedisin pr biznes dhe investime;
  *
  trheq dhe inkurajoj investime private kombtare dhe ndrkombtare;
  *
  siguroj prfshirjen e sektorit privat n procesin e reformave;
  *
  reduktoj rregullimin e tregut t puns dhe konkurrencn e padrejt;
  *
  zhvilloj nj sektor t fort t ndrmarrjeve dhe ndrtoj nj ekonomi tregu e cila funksionon mir;
  *
  siguroj zhvillimin dhe qndrueshmrin e strukturave themelore t shoqris sikurse jan arsimi, kujdesi shndetsor, rendi publik/siguria, rrjeti i transportimit dhe sigurimi social; dhe
  *
  luftoj korrupsionin dhe krimet tjera serioze dhe t organizuara.

  Pr t prmbushur kto krkesa, Qeveria e Kosovs do t themeloj nj Program Qeveritar i cili pr cak ka Parandalimin e Ekonomis Joformale sikurse edhe sht rekomanduar nga ekipi i projektit t AER-it. Kjo sht e domosdoshme meq parandalimi i ekonomis joformale sht i lidhur me nj sfer t gjer t lmive t ndryshme t shoqris dhe aktiviteteve t disa ministrive. Aktivitetet duhet t koordinohen. Ky program duhet t jet i prbr nga:

  *
  vlersimin e shkalls dhe ndikimeve t ekonomis joformale n Kosov;
  *
  zotimin qeveritar pr tiu qasur ekonomis joformale;
  *
  objektivat afatshkurtra, afatmesme dhe afatgjata t programit;
  *
  prcaktimin e ministrive prkatse dhe autoriteteve pr zbatimin e aktiviteteve t ndryshme;
  *
  orarin e zbatimit; dhe
  *
  metodn pr matjen e rezultateve konkrete t programit.

  Qeveria po ashtu do t themeloj nj Grup t Prhershm Punues Qeveritar pr Parandalimin e Ekonomis Joformale pr t hartuar dhe koordinuar aktivitetet e prcaktuara n Programin Qeveritar pr Parandalimin e Ekonomis Joformale.
  Ky grup punues do t koordinohet nga zyra e Kryeministrit dhe Z. Driton Qehaja do t emrohet kryesues i ktij grupi. Antar t grupit do t jen, t paktn prfaqsues nga Ministria e Drejtsis, Ministria e Financave dhe Ekonomis, Ministria e Punve t Brendshme, Autoriteti Qendror Bankar i Kosovs, Zyra e Kryeprokurorit, SHPK-ja dhe Doganat e UNMIK-ut.
  sht po ashtu e rndsishme q autoritetet operacioanle t shtojn bashkpunimin dhe koordinimin e aktiviteteve t tyre. Pr kt arsye SHPK-ja, Shrbimi Doganor, Zyra e Prokurorit Publik, Agjenci e Kosovs Kundr Korrupsionit dhe Administrata Tatimore t themelojn nj grup punues i prbr nga agjenci t ndryshme pr t zbatuar rekomandimet e ndrlidhura me parandalimin e krimeve financiare sikurse edhe sht paraqitur nga ekipi i projektit t AER-it. sht e domosdoshme q grupi punues i nivelit Qeveritar t pasqyrohet n zbatimin e rekomandimeve n lidhje me autoritetet operacionale.

  Zonja dhe zotrinj,
  Parandalimi i ekonomis joformale sht nj domosdoshmri n Kosov. Pr kt arsye Qeveria e Kosovs do t mbshtet fuqishm rekomandimet e paraqitura nga ekipi i projektit t AER-it. Qeveria do t drgoj nj mesazh t qart se sht e zotuar pr parandalimin e korrupsionit dhe formave tjera t ekonomis joformale.
  Edhe nj her, dshiroj t falnderoj AER-in pr punn e br brenda kornizs s projektit. Po ashtu krkoj se duhet t organizohet nj takim prcjells diku kah fundi i gushit t vitit 2008 pr t vlersuar rezultatet e grupeve punuese.
  Ju faleminderit!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #105
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,172
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Kryeministri i Qeveris s Kosovs, Hashim Thai, vuri gurthemelin e shkolls fillore n Remnik t Vitis


  Prishtin, 15 prill 2008

  Kryeministri i Qeveris s Kosovs, Hashim Thai , i shoqruar nga Ministri i Arsimit Shkencs dhe teknologjis, Enver Hoxhaj, mori pjes n ceremonin e vnies s gurthemelit t shkolls s re n fshatin Remnik t Vitis.

  Ndrtimi i ksaj shkolle shnon hapin konkret t realizimit t premtimeve t Qeveris s Kosovs pr ndrtimin e shkollave t reja, veanrisht n do lokalitet ku msimi sht duke u zhvilluar npr objekte t improvizuara.

  “Qeveria e Kosovs sht n shrbimin tuaj, ka dal nga ju dhe do t jet gjithmon pran jush. Prandaj, sot jam ktu, s bashku me ju, pr t vn gurthemelin e shkolls s re, t jets s re pr ju, pr nxnsit tuaj, pr perspektivn e re. Pai vetm gzime, urime dhe suksese! Un besoj n suksesin ton t prbashkt!” sht shprehur kryeministri Hashim Thai n fjaln e tij para nxnsve, msimdhnsve dhe banorve t Remnikut.

  N inaugurim merrnin pjes nxns, msimdhns, qytetar dhe prfaqsues t strukturave udhheqse t komuns s Vitis. T pranishmit nuk kan ngurruar t shfaqin knaqsin pr ngritjen e ktij objekti dhe kan shprehur falnderimet pr angazhimin e kryeministrit dhe Qeveris s Kosovs.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 6. #106
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,172
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Thai: Lufta kundr korrupsionit nuk do t jet e motivuar politikisht

  Qeveria e Kosovs do t bashkpunoj me t gjith faktort relevant n vend pr luftimin e korrupsionit dhe krimit t organizuar, ndrsa lufta kundr ktyre fenomeneve nuk do t jet e motivuar politikisht ka deklaruar kryeministri i vendit, Hashim Thai, gjat konferencs s organizuar nga Agjencia Evropiane pr Rindrtim, ku u prezantua projekti “Fuqizimi i kapaciteteve kosovare pr luftimin e pastrimit t parave dhe korrupsionit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 16-04-2008 m 09:04
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 7. #107
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,172
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  LDK propozon Valton Beqirin pr ministr t Kulturs

  Prishtin, 16 prill 2008 (Kosovapress) Koha 16:55
  LDK propozon Valton Beqirin pr ministr t Kulturs

  Kryesia e Lidhjes Demokratike t Kosovs (LDK), t mrkurn ka propozuar Valton Beqirin pr ministr t Kulturs, Rinis, Sporteve dhe shtjeve Jorezidente, pasi q ministri i ktij dikasteri nga radht e LDK-s Sknder Hyseni sht emruar koh m par pr Ministr t
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #108
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,172
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Qeveria e Kosovs, nj prej prioriteteve kryesore e ka investimin n edukim, - thekson kryeministri Thai
  Prishtin, 17 prill 2008


  Kryeministri i Qeveris s Kosovs, Hashim Thai, i shoqruar nga ministri i Arsimit, Shkencs dhe Teknologjis, Enver Hoxhaj, vizitoi Qendrn e Studentve, ku sht njohur me kushtet e banimit dhe ushqimit t studentve


  N nj nga dhomat e konviktit nr. 1 n Qendrn e Studentve, kryeministri i Qeveris s Kosovs, Hashim Thai ka bashkbiseduar me studentt, t cilt e kan njohur me kushtet e banimit dhe msimit n konvikte. Kryeministri Thai sht zotuar pr angazhimin e tij personal dhe t Qeveris s Kosovs pr t prmirsuar kushtet e banimit n konvikte dhe ngritjen e standardit t tyre.


  Kryeministri Thai ka vizituar edhe objektin e konviktit t ri, n ndrtim, dhe sht njohur me fazn e punimeve n kt objekt. Objektiv i Qeveris sht rritja e standardit t banimit dhe ushqimit t rinis studentore, me qllim q ajo t edukohet n baz t standardeve dhe t profilit m t lart t mundshm perndimor theksoi kryeministri i Thai.


  Qeveria e Kosovs dhe Ministria e Arsimit, Shkencs dhe Teknologjis do t kryejn t gjitha obligimet q dalin n raport me studentt, me botn akademike, dhe un besoj q gjrat do t fillojn t ndryshojn pr t mir, ka thn kryeministri Thai.


  Me prgzimet pr suksese n msim, kryeministri Thai ka krkuar nga studentt angazhim t prbashkt n ndrtimin e shtetit ton t ri sovran dhe t integruar n strukturat euroatlantike.


  Duke respektuar prvojn ton dhe ne duke respektuar vizionin tuaj, do t ndrtojm nj vend t bukur, n t cilin t gjith do t ndihemi t lumtur dhe krenar pr jetn n shtetin ton, pr t cilin kemi investuar shum dhe kemi sakrifikuar t gjith sht shprehur kryeministri Hashim Thai.

  Qeveria e Kosovs konsideron nj prej prioriteteve kryesore investimin n edukim dhe kt investim e kupton si investim q do t mundsoj zhvillim m t shpejt ekonomik, dhe krijim t vendeve t reja t puns. Prandaj, perspektivat pr rinin ton jan t hapura dhe jan perspektiva t sigurta, ka vlersuar kryeministri Hashim Thai.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #109
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,172
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Kryeministri Thai: Programi i Qeveris - baz pr Kosovn, shtet t qytetarve, t zhvilluar, n prputhje me parimet demokratike  Fjala e kryeministrit t Qeveris s Republiks s Kosovs z.Hashim Thai, me rastin e paraqitjes s Programit t Qeveris, n njqind ditshin e kabinetit qeveritar.

  Prishtin, 18 prill 2008


  Programi qeveritar paraqet bazat pr Kosovn shtet t qytetarve, t zhvilluar, n prputhje me parimet demokratike, t nj ekonomie t lir dhe t qndrueshme, t nj mjedisi shumetnik dhe t prkushtuar qart n drejtim t proceseve euroatlantatike.

  Republika e Kosovs po kalon n fazn e tranzicionit dhe n kt program jemi fokusuar n artikulimin e krkesave imediate t ksaj faze.

  Qeveria paraqet kt program duke u bazuar n mundsit dhe potencialet e saja dhe t vendit ton. Ky program ka pr qllim menaxhimin e ktyre mundsive, zhvillimin strategjik t vendit ton dhe krijimin e nj pozite t favorshme n politikn ndrkombtare.

  Ky program parqet prkushtimin e qeveris n konsolidimin e institucioneve, komplementimin e legjislacionit, konsolidimin e administrats publike n prputhje me standardet evropiane, si dhe vnien e rendit dhe t ligjit n tr territorin e Kosovs.

  Ky program synon tu prgjigjet krkesave dhe nevojave t qytetarve tan, prmes nj politike t prgjegjshme dhe transparente, q do ta shpie Kosovn drejt nj rritjeje t shpejt dhe t qndrueshme ekonomike dhe krijimin e nj ambienti t qet dhe t sigurt pr t gjith qytetart e saj.

  Ky program do t rris mirbesimin e ndrsjell dhe bashkpunimin e ndershm dhe korrekt pr t gjith, brenda dhe jasht Kosovs, duke ofruar partneritet, drejtsi, arsim m cilsor, investime t sigurta, q do t krijojn vende t reja t puns dhe prmirsim t mirqenies s t gjith qytetarve.

  Ky program mund t realizohet me bashkpunimin e ngusht me gjith aktort politik, prfshir edhe shoqrin civile, komunitetin e biznesit, institucionet akademike dhe partnert ndrkombtar.

  N kt program prioritetet jan t shprehura n katr shtylla kryesore:

  Rritja ekonomike,

  Implementimi i statusit,

  Qeverisja e mir,

  Zbutja varfris dhe stabiliteti social.

  Kto prioritete jan rezultat i nj procesi t gjat t konsultimit t qeveris brenda prbrenda me komunat dhe me shoqrin civile.

  Synimi i qeveris sht q kto prioritete t jen t prballueshme dhe t qndrueshme n aspektin fiskal. Kostoja e tyre do t prcaktohet me kornizn afatmesme t shpenzimeve, si dhe me mundsin e aplikimit t projekteve konkrete n Konferencn e Donatorve.

  Kto prioritete prcaktojn seriozitetin ton pr t filluar me shtje konkrete dhe sfiduese pr zhvillimin e ekonomik dhe social t Kosovs.


  Rritja ekonomike

  Zhvillimi ekonomik do t realizohet prmes intensifikimit t investimeve, privatizimit dhe ristrukturimit t ndrmarrjeve publike, shtimit t aftsis konkurruese dhe rritjes s eksportit n ekonomi.

  Kapacitetet ekzistuese energjetike dhe infrastruktura e dobt rrugore paraqesin barriera n zhvillim t qndrueshm ekonomik, por edhe sundimi i ligjit dhe sektori financiar, t cilt ende jan n zhvillim.

  Jam i bindur se potenciali resurseve natyrore q ka Kosova dhe shfrytzimi i tyre do t rris zhvillimin ekonomik, do t ul shkalln e papunsis, do t prmirsoj kushtet sociale dhe do t zvogloj varfrin.

  Ky program ofron mundsin pr krijimin e nj ambient t prshtatshm pr trheqjen investimeve t huaja, dhe q t jemi konkurrues me vendet e regjionit.

  Investimet kualitative, me qllim t rritjes s produktivitetit, n veanti n sektorin e energjetiks, infrastruktura rrugore, ngritja e cilsis s arsimit, politiks dhe tregut adekuat financiar, sundimi i plot i ligjit, do t jen mundsi tjera t ktij programi.

  Sektori i bujqsis sht i rndsishm dhe ka vmendje t veant n kt program, q do t mundsoj rivitalizimin e tij dhe ndikimin direkt n uljen e papunsis.

  Pra, me qllim t rritjes ekonomike, qeveria e Kosovs do t koncentroj angazhimet e veta n energji dhe miniera, transport, sundim t ligjit, edukim cilsor, bujqsi, politika tatimore dhe sektor financiar.

  Energjia dhe minierat

  Furnizimi cilsor dhe i qndrueshm paraqet parakusht t zhvillimit t gjithmbarshm t Kosovs dhe premtim mandator t ksaj qeverie.

  Ky program mundson nj politik t shndosh energjetike, mbshtet mjedisin biznisor dhe trheq investimet e huaja.

  Ky program parashikon zhvillim t shpejt dhe t qndrueshm t Kosovs n shfrytzimin e burimeve natyrore, nprmjet nxjerrjes dhe prpunimit dhe shtimit t vlers n tregjet ndrkombtare, duke siguruar ndjeshm punsimin n industri.

  Ky program mundson masa t nevojshme strukturore dhe organizative pr nj furnizim t qndrueshm me energji elektrike, n prputhje me qasjet dhe praktikat ndrkombtare, n mnyr q t sanohet sektori elektroenergjetik, duke e shndrruar at n nj sektor q jo vetm furnizon, por edhe mbshtet fuqishm zhvillimin e vendit.

  N planin afatshkurtr dalja nga kriza energjetike parashihet n tri faza.

  Duke involvuar edhe kapitalin privat, Kosova mund t filloj marrveshje pr koncesion ose privatizim, prmes nj procesi transparent, mir t menaxhuar, q do ti sillte prfitime t shumfishta Kosovs.

  N planin afatgjat, synim i qeveris sht procesi i ndrtimit t Termocentralit C, projekt ky q do t prcjell dinamikn kohore t vendosur me asistenc teknike nga Banka Botrore, AER dhe USAID dhe me forma t avancuara t ofertimit transparent dhe konkurrues, duke marr parasysh ndikimet sociale dhe ambientale.

  N drejtim t prodhimit t energjis elektrike, prve formave q kan pr baz linjitin, do t hulumtohen potenciale tjera t prfitimit energjis, sikur jan hidrocentralet n Zhur etj., apo edhe centralet me er.

  N sektorin minerar, do t mundsohet shfrytzimi efikas dhe transparent, krijimi i nj ambienti t prshtatshm dhe trheqs pr investime dhe planifikimi e zhvillimi i ktij sektori me standarde evropiane, mjedisore dhe sociale.


  Transporti dhe telekomunikacioni

  Ky program mundson nj infrastruktur q do ti mundsoj Kosovs q t jet pjes e integrimeve rajonale e evropiane.

  Kto investime do t jen t orientuara n ndrtimin autostradave, rrugve t reja, zgjerimin dhe rehabilitimin e rrugve ekzistuese, rregullimin e kadastrit t rrugve, si dhe rritjen e siguris n komunikacion.

  Vmendje t veant ka edhe transporti hekurudhor, n t cilin parashihet investimi, prmirsimi dhe rivitalizimi i infrastrukturs hekurudhore ekzistuese. Po ashtu parashihet ndrtimi i infrastrukturs s re, investimi n zhvillimin e shrbimeve dhe siguris n transportin hekurudhor.

  N fushn e aviacionit do t kemi mundsi n investim, modernizim dhe zhvillim t Aeroportit Ndrkombtar t Prishtins. Do t ket rritje t operacioneve ajrore t navigacionit, do t bhet aftsimi i aeroportit t Gjakovs pr qllime komerciale dhe si aeroport alternativ, dhe, po ashtu do t krijohet njsia e helikopterve.

  Telekomunikacioni do t reformohet me legjislacion dhe teknologji. Do t konsolidohet operatori publik i telefonis. Do t rritet, zgjerohet dhe prmirsohet shrbimi telefonik, postar dhe ai i internetit, prmes formave t veanta, ose t kombinuara t financimit publik dhe atij privat.


  Arsimi

  N kt program dhe n priritetet e qeveris, arsimi sht pjes e rndsishme e do strategjie zhvillimore dhe investim fatgjat n kapitalin njerzor.

  Programi i qeveris pr arsim bazohet n dije, ekonomi dhe punsim dhe sht fokus i prbashkt ndrsektorial i tr qeveris. Ktu prfshihet cilsia n arsim, qeverisja m cilsore, lidhjet arsimit me zhvillimet ekonomike dhe shoqrore, avancimi i gjendjes materiale dhe ngritja e kapaciteteve pr pun krkimore dhe shkencore.

  Sundimi i ligjit

  Sigurimi i nj vendi, ku sundon ligji me kompeltim dhe harmonizim t sistemit juridik, me nj sistem gjyqsor dhe prokurorial t pavarur dhe t paanshm dhe ngritjen e kushteve pr t punsuarit n kt sistem si dhe bashkpunimi me agjensionet tjera vendore dhe ndrkombtare n luftimin e krimit t organizuar, q kontribuojn drejtprdrejt n prmirsimin e jets s qytetarve dhe imazhit t Republiks son, dhe prpshpejtimin n integrimet euroatlantike, jan prioritet mbi prioritete, dhe qeveria jon do t angazhohet maksimalisht.

  Me kt program synojm t kemi nj ambient t sigurt n tr territorin e Kosovs dhe pr t gjith qytetart e Kosovs. Ky program mundson krijimin e planeve pr menaxhimine situatave emergjente.

  Pajisja e qytetarve me dokumente civile t shtetit t Kosovs do t jet preokupim i menjhershm i qeveris.


  Politikat tatimore do t shqyrtohen me qllim t prmirsimit t shkalls konkurruese n raport me vendet e regjionit, pa rrezikuar qndrueshmrin buxhetore t Kosovs.

  Normat tatimore do t jen stimuluese pr biznesin dhe do t shqyrtohen problemet administrative t identifikuara. Krejt kjo bhet me qllim t rritjes s qndrueshme ekonomike dhe q sistemi tatimor t ndihmoj efiencn ekonomike.

  N sektorin finaciar do t angazhohemi pr zvoglimin e interesave, q jan relativisht t larta dhe jo shum stimuluese pr investimet.

  Ky program mundson krijimin e nj ambienti t sigurt pr bizneset bankare, duke forcuar autoritetin mbikqyrs t ktij sistemi dhe duke konsoliduar sistemin banker, q shkon n dobi t biznesit.


  Implementimi i statusit

  Shteti funksional dhe demokratik dhe implementi i plot i Marrveshjes s Statusit do t jet n bashkpunim me partnert ndrkombtar, si dhe krijimi i institucioneve t reja n nivel qendror dhe at lokal.

  N kt drjetim do t krijojm misione diplomatike n bot, forcn e siguris, si force profesionale dhe t transformuar edhe nga TMK, si dhe institucionet tjera q kan t bjn nga fusha e siguris, minoriteteve, decentralizimit etj.

  Integrimi i komuniteve dhe kthimi i t zhvendosurve

  Ky program mundson prkrahjen konkrete t zhvillimit dhe t integrimit t bashksive etnike, prkrah edhe financimin e kthimit t qndrueshm, individual dhe t organizuar, si dhe angazhimin dhe koordinimin e fondeve shtes, prve t atyre t buxhetit t Kosovs pr kthim dhe integrim t komuniteteve. N kt fush do t bashkpunojm me institucionet qendrore dhe ato lokale, me ato vendore dhe ndrkombtare, me OJQ-t dhe shoqrin civile.

  Politika e Jashtme e Republiks s Kosovs sht prfshir n kt program, duke parapar prshpejtimin e procesit t njohjes s shtetit t Kosovs, thellimin e marrdhnieve t veanta me SHBA-t, shtetet e BE-s shtetet fqinje dhe vendet tjera, ndrtimin shrbimit diplomatik dhe konsullor t Kosovs, antarsimin e plot t vendit ton n organizatat dhe institucionet kryesore politike, ekonomike dhe financiare ndrkombtare, mbrojtjen e interesave t qytetarve tan n botn e jashtme si dhe afirmimin e identitet t Kosovs n botn e jashtme.

  Qeverisja e mir sht nj nga preokupimet e qeveris son. Prcaktimi i qart i kompetencave dhe prgjegjsive n t gjitha fushat dhe veprimtarit, shrbimet e mira dhe transpartente, llogaridhnia pr shpenzimin e paras publike, reforma n administratn publike dhe veprime tjera q sigurojn qeverisjen e mir, jan pjes e ktij programi.

  Zbutja evarfris dhe stabiliteti social n kt program ofrohet si prioritet i prhershm dhe afatgjat, duke prmirsuar cilsin e shrbimeve n pensionet dhe sfera tjera sociale si dhe n shndetsi. Ndihma sociale pr familjet e varfra sht qllim kryesor q mbahet nga nj sistem i mbrojtjes sociale, pr persona q nuk mund ti ndihmojn vetvetes e familjes. Qeveria do tu ndihmoj me garantimin e t ardhurave minimale pr jetes me dinjitet. Ktu prfshihet edhe kujdesi shndetsor dhe shkollimi i fmijve q jetojn n varfri.

  Pr individt dhe grupet me novoja urgjente, ky program ofron prkujdesjen e nevojshme, duke respektuar, prmbushur dhe mbrojtur t drejta e tyre.

  Vazhdimi i sigurimit t pagesave t pensioneve dhe shikimi i mundsive pr harmonizim me vlern e shports s ushqimit, si dhe pagesa e pensionit suplementar pr kontributdhnsit n ish - sistemin e kaluar, parashihet n kt program.


  Shndetsia

  Krijimi i sistemit t qndrueshm pr sektorin shndetsor dhe mundisimi i prmirsimit t gjendjes shndetsore t popullates, jan pjes e ktij programi, duke ofruar mundsin q profesionistt shndetsor t shprblehen pr ofrimin e kujdesit shndetsor cilsor.

  Aplikimi i ligjit t sigurimeve shndetsore dhe prshtatja e tij me mundsit reale t implementimit jan pjes e ktij programi.

  Politikat tjera qeveritare

  Zhvillimi i sketorit privat prms strategjis si dhe investimet e huaja direkte, ato t turizmit, zhvillimi industrial, mbrojtja e konsumatorve si dhe ndrtimi shoqris konkurrente me vendet e rajonit dhe ato t BE, jan pjes e ktij programi. Ky program parasheh zotimin e qeveris pr organizimin e pushtetit lokal n prputhje me Kartn Evropiane pr qeverisje lokale.

  Mbrojtja e mjedisit dhe planifikimit hapsinor, q prfshin ajrin, ujin dhe tokn dhe zhvillimi i bazs ligjore dhe zbatimi i normave ndrkombtare, do t jen pjes q do t sjellin cilsin e planifikimit hapsinor, duke e orientuar zhvillimin e infrastrukturs dhe aktiviteteve urbane e rurale, q garantojn mbrojtjen e ambientit jetsor, furnizimin e popullats me uj t pijshm, prmirsimin e sitemit t ujrava t zeza dhe trajtimin e mbeturinave.

  Barazia gjinore sht obligim i politikave tona dhe e legjislacionit ekzistues, i cili do t respektohet.

  Kultura

  Kujdesi i mjaftueshm pr kulturn dhe komunitetin artistik do t jen permanente, prmes investimeve n projekte artistike dhe kulturore dhe rimkmbjen e jets kulturore, prfshir edhe investimet dhe ruajtjen e trashgimis kulturore, ku do t jet edhe mbshtetja e institucioneve t kulturs n nivel qendror dhe at komunal.

  Fokusimi n mbshtetjen e sportit dhe ndrkombtarizimin e tij, krijimi i kushteve pr sportistt e Kosovs, jan pjes e ktij programi. Struktuara e re e popullats sht nj pozicion shum sfidues dhe prasheh politika multisektoriale, duke dhn mundsi t favorizimit t rinis kosovare dhe bashkpunimi me nivelin qendror dhe lokal, at vendor dhe ndrkombtar, si dhe bashkpunim me OJQ-t.

  Regjistrimi i popullsis, ekonomive familjare dhe banesave, do t krijoj nj mundsi pr zhvillim t shumanshm t Kosovs, duke lehtsuar dukshm hartimin e politikave zhvillimore t vendit.

  Diaspora jon e fort dhe numerikisht e madhe ka nevoj q t ket prkujdesjen e qeveris dhe krijimin e mundsive pr hartimin e politikave q lehtsojn komunikimin e tyre me vendin dhe t informohen njerzit jasht vendit pr zhvillimet n Kosov.

  Kto ishin disa pika t shkurtra t Programit t Qeveris s Republiks s Kosovs, n periudhn 2008 2011, t cilin n form t shkruar e keni marr me koh. Ky program sht evolutiv dhe do ti prshtatet nevojave zhvillimore t kohs.

  Me knaqsi pres vlersimin tuaj, sugjerimet t cilat do ti inkorporojm dhe do ta bjm m cilsor pr Kosovn dhe qytetart e saj.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #110
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,172
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Kryeministri Thai: Me prkushtim t lart shtetror, n shrbim t qytetarve dhe vendit  Fjalimi i Kryeministrit t Qeveris s Kosovs, Hashim Thai, drejtuar kombit


  Prishtin, 16 prill 2008

  Qytetar t nderuar,

  Kto dit jan shum t veanta pr vendin ton, e sidomos pr mua. Jan dit prgjegjsie dhe reflektimi. Po bhen 100 dit pun t qeveris s re.

  Pr kto 100 dit bashkrisht kemi br shumka. Gjat ksaj kohe Kosovn e bm shtet t pavarur, sovran dhe demokratik. Institucionet dhe Ju qytetar t nderuar festuat me dinjitet dhe krenari. Shtetin e Kosovs e njohn rreth dyzet shtete m t fuqishme t bots demokratike dhe procesi i njohjes sht n vazhdim. Kosova nxori Kushtetutn e shtetit t vet. Kosovs de fakto i sht hapur perspektiva pr kandidim n NATO dhe Bashkim Evropian.

  Krenaria dhe dinjiteti q ju dshmuat, ishte argumenti m i fuqishm pr botn demokratike pr ta njohur shtetin ton sovran.

  Un dua tju falnderoj pr gjithka q ju keni br pr vendin,pr mbshtetjen, besimin dhe shpresn q ma keni dhn gjat ktyre 100 ditve t para t qeverisjes.

  Kam msuar shum gjat vizitave dhe takimeve me Ju anknd Kosovs.

  N mes jush kam par entuziazmin, unitetin, vullnetin dhe shpresn.

  T gjitha kto t domosdoshme pr punn, synimet dhe sukseset tona.

  Ato q kam par mes jush me kan ndihmuar shum q t jem lider m i mir.

  Andaj, sot ju njoftoj q nga dita e hn, 21 Prill, e dera ime do t jet e hapur pr ju. Nga ora 8 e mngjesit, deri 18, kushdo q dshiron mund t vij t takohet presonalisht me mua, - dua secilin prej jush t takoj - jam n shrbim t do qytetari.

  Pasi q sht e pamundur q t ju takoj t gjithve pr nj dit, un kam vendosur q takime t tilla ti prsris koh pas kohe n Prishtin, dhe n qendrat e tjera t Kosovs.

  Qytetar t nderuar,

  Kur u kandidova pr Kryeministr, un kam dhn premtime pr t cilat u zotova q do ti prmbush gjat qeverisjes.

  Ato nuk kan qen vetm premtime elektorale, por prgjegjsi shtetrore.

  Kemi premtuar: qeverisje t mir, efikase dhe transparente, zhvillimin e arsimit - kompjuterizimin e shkollave, zhvillimin e infrastrukturs rrugore, prmirsimin e gjendjes energjetike, luft kundr korrupsionit, perspektiv perndimore pr Kosovn.

  Un, dhe qeveria q udhheq, kemi filluar ti realizojm kto premtime q nga dita e par.

  Ne kemi filluar q ti nxjerrim nxnsit nga kontejnert, t bjm zgjerimin dhe modernizimin e hapsirave edukative, t ndrtojm shkolla t reja dhe ti kompjuterizojm ato.

  Ne kemi premtuar t ndrtojm rrug lokale dhe autorrug nacionale. Tashm, kemi filluar ndrtimin e rrugve t reja.

  sht hapur oferta pr fillimin e punimeve t autorrugs Vrmic-Prishtin, si dhe ajo pr studimin e autorrugs Prishtin - Hani i Elezit.

  Ne kemi premtuar q do ta zgjidhim problemin e furnizimit me energji.

  N kt drejtim, vshtirsit jan t mdha - por edhe vendosmria jon sht e madhe.

  Un tashm e kam br publike strategjin konkrete, e cila sht prgatitur mga ekspertt vendor dhe ata ndrkombtar.

  Kjo strategji, ndr t tjera parashikon: Konsolidimin e resurseve aktuale dhe rritjen e efikasitetit t menaxhmentit, investime prmes koncesioneve dhe parneritetit publik privatizues, vazhdim t ndrtimit t kapaciteteve t reja energjetike, duke iu prmbajtur n mnyr t plot kritereve pr mbrojtjen e ambientit jetsor, ngritjen e kapaciteteve t reja alternative pr prodhimin e energjis natyrore: hidrocentraleve dhe centraleve t ers.

  Zbatimi i ksaj strategjia nnkupton: Energji t mjaftueshme elektrike pr qytetart tan, bizneset dhe investimet e reja,

  Qytetar t nderuar,

  Ne kemi premtuar se me qeverisjen ton t mir do ta prshpejtojm rrugn drejt integrimeve Evroatlantike.

  Ne tashm e kemi filluar kt.

  Bota demokratike krenohet me suksesin e Kosovs.

  Ne kemi premtuar q do ta luftojm korrupsionin, ta bjm qeverin transparente dhe t hapur pr qytetart t cilve u shrben.

  Q n fillim t qeverisjes son, kemi ndrmarr masa q menaxhimi dhe shpenzimet t jen plotsisht n prputhje me ligjin dhe n funksion t interesave publike.

  Prandaj, rezultat i ksaj jan miliona euro t kursyera vetm brenda tre muajve t par.

  Kemi mbshtetur punn profesionale t shrbyesve civil.

  Pensionistt ve kan prekur rezultatin e premtimeve tona.

  Shndeti i qytetarve tan vazhdon t jet shqetsim pr qeverin. Un jam duke u angazhuar edhe personalisht q gjendja n sektorin e shndetsis t prmirsohet.

  Pr studentt, qeveria ka prgjysmuar taksat pr regjistrim, ka ulur mimet pr ushqim dhe strehim pr vitin e ri akademik.

  T nderuar qytetar,

  Mbetet shum pr t br dhe rruga jon prpara nuk do t jet shum e leht.

  Sfida t shumta na presin n t ardhmn, mirpo nuk ka sfid t ciln nuk do ta tejkalojm me sukses, nse do t vazhdojm t jemi t bashkuar, - ashtu si jemi sot.

  Un jam krenar q qytetart e Kosovs jan t bashkuar dhe jam shum i nderuar, q si Kryeministr i Kosovs, iu shrbj me dinjitet t gjith juve.

  Jam i vetdijshm se n jetn ton t prditshme ende ballafaqohemi me shum probleme.

  Por, nuk ka asgj q do t mund t m ndaloj mua dhe Ju qytetar t nderuar, q m prkushtim t punojm q tiu sigurojm fmijve tan jet dhe perspektive t re.

  Un me prkushtim t lart moral dhe shtetror do t vazhdoj t punoj sa m shum dhe sa m mir q t mundem n shrbimin tuaj dhe t vendit ton, - n prmbushjen e qllimit ton - pr t ndrtuar nj Kosov m t mir, m t zhvilluara, me t fuqishme - Republikn ton t re.

  Edhe nj her ju falnderoj sinqerisht pr besimin dhe mbshtetjen e dhn dhe ju siguroj se t bashkuar, do tia dalim mbar.


  Faleminderit.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #111
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,172
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Fjalimi i Kryeministrit n promovimin e Programit Qeveritar mbi Parandalimin e ekonomis joformale


  Prishtin, 15 prill 2008

  Zonja dhe zotrinj,
  Qeveria e Kosovs ka prpiluar deklaratn e saj n lidhje me politikat prioritare t Qeveris. Ato prbhen nga katr shtylla:

  *
  rritja ekonomike,
  *
  zbatimi i marrveshjes mbi statusin,
  *
  qeverisja e mir, dhe
  *
  zbutja e varfris dhe stabiliteti social.

  Zbatimi i ktyre politikave tashm ka filluar.
  sht e qart se Kosova ballafaqohet me shum sfida. Zbatimi i plot i marrveshjes mbi statusin sht njeri nga prioritetet kryesor.
  Sidoqoft, shtetit i nevojitet nj sistem i besueshm financiar dhe ekonomi funksionale e tregut. Pr kt arsye sht e rndsishme t gjinden metoda efektive pr t parandaluar ekonomin joformale.
  Zhvillimi dhe zbatimi efektiv i fardo strategjie e cila promovon lvizjen prpara nga aktivitetet joformale n ato formale sht sfida kryesore. Kjo nuk duhet t nnvlersohet. Kjo krkon pjesmarrje aktive dhe mbshtetje t fort t t gjith partnerve n shoqri, pundhnsve, sindikatave, administratave lokale si dhe disa ministrive dhe degve t ndryshme t administrats publike.
  Qeveria e Kosovs sht e zotuar. Ajo do t identifikoj instrumentet dhe do t zbatoj masat t cilat jan t domosdoshme pr t reduktuar ekonomin joformale dhe pr t larguar korrupsionin. Pr kt arsye, Qeveria e Kosovs do t mir pres tr ndihmn e cila sht n dispozicion nga AER-i dhe partnert tjer t huaj.
  Parandalimi i ekonomis joformale sht nj sfid ndrkombtare me t ciln duhet t ballafaqohemi s bashku. Pr kt arsye, Qeveria e Kosovs sht e interesuar pr t dgjuar se far jan rekomandimet e prgatitura s bashku nga ekipi i projektit t AER-it dhe autoritetet lokale.

  Zonja dhe zotrinj,
  Kosova ballafaqohet me shum sfida ekonomike. Ka shkalln m t lart t papunsis dhe varfris n rajonin. Rritja mesatare e BPV-s (Bruto Produktit vendor) viteve t fundit ka qen nn mesataren rajonale.
  shtja kryesore sht shkalla e lart e papunsis, e cila vlersohet t jet rreth 30-40%, me rreth 40% t forcs puntore t pakualifikuar. Kostoja e puns sht shum e lart pr shkak t produktivitetit t ult t puntorve. T hyrat pr kok banori konsiderohen t jen m t ultat n rajon dhe si pasoj, kjo shoqrohet me nj shkall t lart t varfris.
  Autor dhe publikime t shumta kan llogaritur se ekonomia joformale e Kosovs sht diku prej 39% - 50%, duke prdorur treguesit sikurse jan: numri i puntorve n ekonomin formale dhe joformale, numrin e ndrmarrjeve t cilat punojn n sektorin formal dhe joformal dhe ngjashmrin me shtetet tjera.
  Vlersimi i shkalls s ekonomis joformale t Kosovs nuk sht i leht. Problemi nuk sht se nuk ekzistojn t dhnat prkatse, por problemi qndron n pajtueshmrin e t dhnave n mes t burimeve t ndryshme, sikurse jan: Enti i Statistiks i Kosovs, Fondi Monetar Ndrkombtar, Banka Botrore, UNMIK-u, Agjencia Evropiane pr Rindrtim, dhe Autoriteti Qendror Bankar i Kosovs.
  Sidoqoft, ekonomia joformale, me pasojat e saj, sa i prket evazionit t tatimeve, rregullimit t tregut t puns dhe konkurrencs jo t drejt, sht shtja kryesore n Kosov, sikurse edhe sht n shum ekonomi tjera transitore.
  Ekonomia joformale dobson strukturat e shoqris, pr kt arsye shoqria n prgjithsi duhet t jet n dijeni pr shkalln dhe ndikimin e ktij fenomeni. Pa kt sht vshtir t ndryshohen qndrimet dhe t zbatohen masat e nevojshme pr tiu qasur ktij problemi social. Pr kt arsye edukimi i palve t interesuara pr kt problem shoqror sht gjja m e rndsishme n luftn kundr ekonomis s hirt dhe t zez.
  Qeveria e Kosovs ka prpiluar deklaratn e saj n lidhje me politikat prioritare t Qeveris. Ato prbhen nga katr shtylla rritja ekonomike, zbatimi i marrveshjes mbi statusin, qeverisja e mir, dhe zbutja e varfris dhe stabiliteti social.
  Parandalimi i ekonomis joformale, korrupsioni dhe format tjera t ekonomis s zez jan pjes themelore t politikave prioritare t qeveris. Kjo do t thot se qeveria do t ndrmerr veprime t vendosura pr t reduktuar ndikimin e ktij problemi social, n mnyr q t:

  *
  prmirsoj mjedisin pr biznes dhe investime;
  *
  trheq dhe inkurajoj investime private kombtare dhe ndrkombtare;
  *
  siguroj prfshirjen e sektorit privat n procesin e reformave;
  *
  reduktoj rregullimin e tregut t puns dhe konkurrencn e padrejt;
  *
  zhvilloj nj sektor t fort t ndrmarrjeve dhe ndrtoj nj ekonomi tregu e cila funksionon mir;
  *
  siguroj zhvillimin dhe qndrueshmrin e strukturave themelore t shoqris sikurse jan arsimi, kujdesi shndetsor, rendi publik/siguria, rrjeti i transportimit dhe sigurimi social; dhe
  *
  luftoj korrupsionin dhe krimet tjera serioze dhe t organizuara.

  Pr t prmbushur kto krkesa, Qeveria e Kosovs do t themeloj nj Program Qeveritar i cili pr cak ka Parandalimin e Ekonomis Joformale sikurse edhe sht rekomanduar nga ekipi i projektit t AER-it. Kjo sht e domosdoshme meq parandalimi i ekonomis joformale sht i lidhur me nj sfer t gjer t lmive t ndryshme t shoqris dhe aktiviteteve t disa ministrive. Aktivitetet duhet t koordinohen. Ky program duhet t jet i prbr nga:

  *
  vlersimin e shkalls dhe ndikimeve t ekonomis joformale n Kosov;
  *
  zotimin qeveritar pr tiu qasur ekonomis joformale;
  *
  objektivat afatshkurtra, afatmesme dhe afatgjata t programit;
  *
  prcaktimin e ministrive prkatse dhe autoriteteve pr zbatimin e aktiviteteve t ndryshme;
  *
  orarin e zbatimit; dhe
  *
  metodn pr matjen e rezultateve konkrete t programit.

  Qeveria po ashtu do t themeloj nj Grup t Prhershm Punues Qeveritar pr Parandalimin e Ekonomis Joformale pr t hartuar dhe koordinuar aktivitetet e prcaktuara n Programin Qeveritar pr Parandalimin e Ekonomis Joformale.
  Ky grup punues do t koordinohet nga zyra e Kryeministrit dhe Z. Driton Qehaja do t emrohet kryesues i ktij grupi. Antar t grupit do t jen, t paktn prfaqsues nga Ministria e Drejtsis, Ministria e Financave dhe Ekonomis, Ministria e Punve t Brendshme, Autoriteti Qendror Bankar i Kosovs, Zyra e Kryeprokurorit, SHPK-ja dhe Doganat e UNMIK-ut.
  sht po ashtu e rndsishme q autoritetet operacioanle t shtojn bashkpunimin dhe koordinimin e aktiviteteve t tyre. Pr kt arsye SHPK-ja, Shrbimi Doganor, Zyra e Prokurorit Publik, Agjenci e Kosovs Kundr Korrupsionit dhe Administrata Tatimore t themelojn nj grup punues i prbr nga agjenci t ndryshme pr t zbatuar rekomandimet e ndrlidhura me parandalimin e krimeve financiare sikurse edhe sht paraqitur nga ekipi i projektit t AER-it. sht e domosdoshme q grupi punues i nivelit Qeveritar t pasqyrohet n zbatimin e rekomandimeve n lidhje me autoritetet operacionale.

  Zonja dhe zotrinj,
  Parandalimi i ekonomis joformale sht nj domosdoshmri n Kosov. Pr kt arsye Qeveria e Kosovs do t mbshtet fuqishm rekomandimet e paraqitura nga ekipi i projektit t AER-it. Qeveria do t drgoj nj mesazh t qart se sht e zotuar pr parandalimin e korrupsionit dhe formave tjera t ekonomis joformale.
  Edhe nj her, dshiroj t falnderoj AER-in pr punn e br brenda kornizs s projektit. Po ashtu krkoj se duhet t organizohet nj takim prcjells diku kah fundi i gushit t vitit 2008 pr t vlersuar rezultatet e grupeve punuese.
  Ju faleminderit!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 12. #112
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,172
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Programi i Qeveris s Republiks s Kosovs
  2008 2011

  Hyrja
  Programi qeveritar paraqet bazat pr nj Kosov shtet t qytetarve, t zhvilluar n prputhje me parimet demokratike, t nj ekonomie t qndrueshme, mjedisi shumetnik, e prkushtuar qart n drejtim t proceseve pr Integrime Evropiane dhe Euro-Atlantike, nprmjet t prmbushjes s kushteve dhe standardeve m t larta t prgjegjsis dhe t transparencs.
  Vullneti, synimi dhe destinacioni prfundimtar i Kosovs, pa asnj dyshim sht Bashkimi Evropian. Synimi q Kosova t jet pjes e BE-s buron nga konsensusi i gjer publik dhe krkon angazhim serioz t institucioneve Qeveritare, n kuadr t procesit formal t para-antarsimit dhe pr sigurimin e statusit t vendit kandidat.
  Qeveria do t zbatoj politika q Kosovs do ti siguroj paqe t prhershme, stabilitet, siguri dhe bashkpunim me shtetet e rajonit e m gjer. Populli i Kosovs ka gatishmri q t punoj drejt arritjes s ktij synimi dhe qeveria e Kosovs do t bj hapa serioz dhe domethns drejt arritjes s ktij objektivi.
  Pas shpalljes dhe njohjes s pavarsis, ndrtimi dhe funksionalizimi i institucioneve t shtetit sht prioritet i fokusuar i Qeveris s Kosovs. Ky program sht i fokusuar n artikulimim e krkesave imediate t ksaj faze.
  Qeveria e Republiks s Kosovs, e vetdijshme pr kt gjendje, dhe e bindur se Kosova po kalon npr fazn e transformimeve dhe tranzicionit ekonomik drejt ekonomis s tregut, do t punoj me tr kapacitetet e saja me qllim t arritjes s synimit t zhvillimit t qndrueshm ekonomik dhe mirqenies qytetare.
  Qeveria e Republiks s Kosovs sht e prcaktuar n baz t Kushtetuts s Republiks s Kosovs, q t angazhohet dhe t punoj me prkushtim pr realizimin e qllimeve strategjike t politiks shtetrore, si dhe sigurimin e nj pozite t favorshme t shtetit ton n rrjedhat e politiks ndrkombtare.
  Qeveria paraqet kt Program duke qen e sigurt n mundsit dhe potencialet e saja pr t udhhequr shtetin, duke menaxhuar me ndryshimet, risqet dhe dobit, q do t sjellin paqe dhe siguri.

  2. Objektivat kryesore t Qeveris s Kosovs
  Kabineti i ri qeveritar dhe ky program vjen si nevoj e krijimit t nj klime t re pozitive, moderne dhe menaxhimit t suksesshm t t gjitha ktyre proceseve. Njkohsisht, fryma e ktij programi sht shprehje e vetdijes dhe prgjegjsis s Qeveris, prball angazhimeve t cilat jan promovuar dhe votuar n zgjedhjet e fundit m 17 nntor 2007.
  Me aprovimin e Kushtetuts s Republik s Kosovs, t gjitha proceset zhvillimore politike dhe shoqrore do t jen t bazuara thell n parimet dhe dispozitat e Kushtetuts, duke garantuar sovranitetin territorial dhe barazin para ligjit t t gjith qytetarve.
  N kuadr t prkushtimit t Qeveris pr Integrim n BE, Qeveria do t vazhdoj me konsolidimin e institucioneve Qeveritare: kompletimin e legjislacionit, luftimin korrupsionit dhe krimit t organizuar. Qeveria, po ashtu, do t vazhdoj me konsolidimin e administrats publike n funksion t qndrueshmris institucionale, n prputhje me standardet evropiane.
  Qeveria e Republiks s Kosovs, e cila doli nga zgjedhjet e qytetarve, sht e vendosur q tu prgjigjet krkesave dhe nevojave t qytetarve t Kosovs dhe t vihet n shrbim t tyre pr t udhhequr nj politik t prgjegjshme, t pjekur dhe transparente, q do ta shpie Kosovn drejt nj rritjeje t shpejt dhe t qndrueshme ekonomike, nga e cila rritje do t prfitojn t gjith qytetart e saj. Qeveria sht e prkushtuar n krijimin e nj ambienti t qet dhe t sigurt pr t gjith qytetart e saj.
  Qeveria sht e prkushtuar q sa m par t prfundoj ndrtimin e mirbesimit me qytetart tan. Vetm prmes mirbesimit t ndrsjell dhe bashkpunimit t ndershm dhe korrekt mund t realizojm drejtsi pr t gjith, arsim m cilsor, investime m t sigurta, q do t rezultoj me nj zhvillim m t shpejt dhe t qndrueshm ekonomiko-shoqror. Kjo do t reflektohet n shoqri me vende t reja t puns, dhe njkohsisht prmirsimin e mirqenies s t gjith qytetarve.
  Synimet e lartshnuara do t arrihen me nj bashkpunim t ngusht me t gjith aktort politik dhe shoqror, duke prfshir shoqrin civile, komunitetin e biznesit, institucionet akademike dhe partnert ndrkombtar.
  N funksion t respektimit t vullnetit t qytetarve, t shprehur nprmes vots s lir, Qeveria do t angazhohet pr t realizuar reformat e gjithanshme politiko-shoqrore.

  3. Politikat prioritare t Qeveris
  Nj Kosov ekonomikisht e qndrueshme dhe nj shoqri multi-etnike, n rrugn e saj drejt Integrimit Evropian, prmbushja e standardeve m t larta t prgjegjsis dhe tansparencs, sht synimi kryesor i Qeveris son. N kt drejtim, Qeveria paraqet prioritetet e shprehura n katr shtylla:
  Rritja ekonomike
  Implementimi i statusit
  Qeverisja e mir
  Zbutja e varfris dhe stabiliteti social
  Kto prioritete kan dal nga procesi i konsultimit me komunat dhe me ministrit e linjs n Qeveri, si dhe me shoqrin civile. Kostoja e prioriteteve do t prcaktohet n Kornizn Afatmesme t Shpenzimeve, q sht n prgatitje e sipr. Synim i Qeveris sht q kto prioritete t jen t prballueshme dhe t qndrueshme n aspektin fiskal. Kto prioritete prbjn platformn e puns s kabinetit Qeveritar dhe njkohsisht do t shrbejn pr Konferencn e Donatorve pr Kosovn. Prcaktimi i politikave prioritare dshmon prkushtimin e fuqishm dhe seriozitetin e Qeveris pr t filluar menjher me adresimin e shtjeve m prioritare dhe sfiduese pr zhvillimin ekonomik dhe social t Kosovs. M posht elaborohen shtyllat prioritare t Qeveris.

  3.1 Rritja ekonomike
  Prioritet parsor i Qeveris s Kosovs do t jet intensifikimi i zhvillimit ekonomik. Rritja ekonomike do t realizohet prmes intensifikimit t investimeve, privatizimit t mtejshm dhe ristrukturimit t ndrmarrjeve publike, shtimit t aftsis konkurruese t ekonomis dhe rritjes s eksportit.
  Kosova ka nj ekonomi t vogl me nj nivel jo t knaqshm t zhvillimit ekonomik. N vitet e paslufts, zhvillimi ekonomik i Kosovs ishte relativisht i ult, me norma t rritjes ekonomike prej 3-4%. Shkalla e papunsis vlersohet t jet rreth 30 deri n 40%, kurse ajo e varfris ekstreme, kap shifrn prej rreth 15%.
  Shikuar n prgjithsi, ekonomia e Kosovs sht mjaft e varur nga sektori i jashtm. Niveli i importeve sht mjaft i lart, dhe n trend rrits. Kjo, n njrn an vjen si pasoj e vet rritjes ekonomike, kurse n ann tjetr, edhe nga niveli i lart i parave t drguara nga diaspora (remitencat), t cilat financojn deficitin e lart tregtar. Gjithashtu, ekonomia e Kosovs karakterizohet nga nj prezenc e lart e donatorve t jashtme, por n vitet e fundit, trheqja graduale e tyre ka ngadalsuar rritjen ekonomike.
  Kosova karakterizohet me nj infrastruktur t dobt, dhe njkohsisht me nj produktivitet t ult. Kapacitetet ekzistuese energjetike dhe infrastruktura e dobt rrugore identifikohen si barriera kryesore pr nj zhvillim t qndrueshm ekonomik. Vshtirsi, megjithat, nuk paraqiten vetm me kapitalin fizik, por edhe n fusha t tjera, si sundimi i ligjit dhe sektori financiar ende n zhvillim.
  Potenciali i resurseve natyrore t Kosova paraqet baz t mir pr zhvillim n t ardhmen. Pasurit minerale, energjetike, toka bujqsore dhe potencialet turistike, q jan mjaft t bollshme n Kosov, nuk jan duke u shfrytzuar sa duhet.
  N tregun e puns, prkundr popullsis mjaft t re, ekonomia e Kosovs ka nj deficit t fuqis puntore n lmi t caktuara dhe norma t larta t papunsis tek t rinjt.
  Duke pasur parasysh qllimin kryesor pr zhvillim t qndrueshm ekonomik, n plan afatmesm Qeveria e Kosovs do t aplikoj politika q do t ndikojn direkt n: rritjen ekonomike, uljen e shkalls s papunsis, prmirsimin e kushteve sociale dhe zvoglimin e varfris.
  N mnyr q t arrij kt, Qeveria e Kosovs do t punoj n krijimin e nj ambienti t prshtatshm pr trheqjen e investimeve t huaja direket (IDH). N mnyr q t jet konkurruese me vendet e regjionit, Kosova duhet ti nnshtrohet t ashtuquajturit proces i prshtatjes, ku synohet q produktet vendore t bhen m t lira se sa ato t regjionit, me qllim t stimulimit t eksportit dhe zvendsim t importit. Kosova nuk ka politik t pavarur monetare, dhe, duke prdor euron, ajo nuk mund t bj zhvleftsimin nominal t monedhs s saj. Pr kt arsye shkalla konkurruese mund t arrihet vetm prmes zvoglimit t kostos s operimit t ekonomis vendore. Kjo nnkupton rritjen e produktivitetit.
  Rritja e produktivitetit arrihet prmes investimeve kualitative. N veanti, do t investohet n sektorin e energjis, n mnyr q t ket furnizim t pandrprer me energji dhe n infrastrukturn tjetr fizike, posarisht at rrugore dhe hekurudhore, q do t mundsonin lidhjen e Kosovs me vendet fqinje. Qeveria do t angazhohet pr ngritjen e cilsis s arsimit, pr tiu prshtatur nevojave t tregut. Pr t krijuar kushte trheqse pr investime, vmendje e veant do ti kushtohet fushs s sundimit t ligjit, tregut financiar dhe politikave fiskale.
  Sektori i bujqsis sht gjithashtu i rndsishm, sepse revitalizimi i ktij sektori, do t ndikoj direkt n uljen e papunsis dhe zbutjen e varfris. Prandaj nj vmendje e veant do ti kushtohet edhe ktij sektori.
  sht e qart, duhet t ndrmerren shum reforma dhe prshtatje t politikave, q Kosova t arrij dhe t mbaj nivelet e rritjes ekonomike tipike pr rajonin. Duhet t bjm eliminimin e shtrngesave pr rritjen ekonomike, q jan identifikuar shum her nga ekspert vendor e ndrkombtar. Prandaj, me qllim t krijimit t kushteve pr rritje ekonomike, Qeveria e Kosovs do t koncentrohet n kto fusha:
  Energjia dhe minierat
  Transporti
  Sundimi i ligjit
  Edukimi
  Bujqsia
  Politikat tatimore dhe administrimi
  Sektori financiar

  3.1.1 Energjia dhe minierat
  3.1.1.1 Nj zgjidhje pr krizn energjetike ne Kosove
  Furnizimi cilsor dhe i qndrueshm me energji paraqet parakusht t zhvillimit t gjithmbarshm t zhvillimit ekonomik t Kosovs. Nj politik e shndosh energjetike mbshtet mjedisin biznesor dhe trheqjen e investimeve, dhe si rrjedhim, zhvillimin ekonomik dhe shoqror.
  Synimet kryesore t Qeveris n kt sektor jan:
  Sigurimi i besueshmris s kapaciteteve gjeneruese t energjis elektrike me synim furnizimin e qndrueshm me energji elektrike,
  Vazhdimi i reformimit dhe ristrukturimit pr ta br sektorin energjetik t qndrueshm financiarisht dhe atraktiv pr investime,
  Modernizimi i rrjetit t bartjes dhe shprndarjes, duke siguruar integrimin e tyre n rrjetin rajonal dhe evropian t energjis deri n vitin 2011,
  Rritja e eficiencs s energjis dhe shfrytzimi i burimeve t riprtritshme,
  Sanimi i pasojave mjedisore t krijuara nga termocentralet ekzistuese si dhe zbatimi i prpikt i normave ndrkombtare pr mbrojtjen e mjedisit lidhur e objekteve t reja energjetike.
  Kosova ende ndeshet me shkurtimet e energjis elektrike. sht e qart q furnizimi i pasigurt me energji sht pengesa kryesore pr zhvillimin e bizneseve private.
  Qeveria parashikon q zhvillimi i ardhshm, i shpejt dhe i qndrueshm i Kosovs, t mbshtetet n shfrytzimin e burimeve natyrore, nprmjet nxjerrjes dhe prpunimit, duke ua shtuar atyre vlern n tregjet ndrkombtare, duke siguruar kshtu njhersh shtimin e ndjeshm t punsimit n industrin nxjerrse dhe prpunuese t mineraleve.
  Qeveria ka prcaktuar sektorin e energjis si nj ndr shtyllat kryesore mbshtetse te zhvillimit ekonomik e social t qndrueshm t Kosovs. Kjo nnkupton: (i) domosdoshmrin e ristrukturimit dhe liberalizimit t sektorit energjetik dhe zhvillimin e tij, prfshir ndrtimin e kapaciteteve te reja gjeneruese dhe (ii) nxjerrjen dhe prdorimin racional t linjitit pr prodhimin e energjis elektrike, pr t plotsuar nevojat gjithnj n rritje t vendit pr energji elektrike, si dhe pr t eksportuar nj pjes t ksaj energjie. Kjo qasje e Qeverise pr zhvillim t sektorit energjetik dhe shfrytzim racional t linjitit (nprmjet teknologjive t avancuara dhe komercialisht t vrtetuara) mbshtetet n Strategjin pr Energji t Kosovs pr periudhn 2005-2015.
  Siguria e furnizimit t qndrueshm me energji elektrike n Kosov prbn nj prioritet parsor pr periudhn afatshkurtr deri n at afatmesme. Pr t mundsuar kt, Qeveria e Kosovs angazhohet t ndrmarr masat e nevojshme strukturore dhe organizative q, n prputhje me qasjen dhe praktikat m t mira ndrkombtare, t sanoj sektorin elektroenergjetik, duke e shndrruar at n nj sektor jo vetm q siguron furnizim t mjaftueshm me energji elektrike, por edhe q mbshtet fuqishm zhvillimin ekonomik t vendit.
  Qeveria do t vazhdoj reformn e nisur n sektorin energjis, duke e prgatitur at pr trheqje t investimeve private, sidomos n ndrtimin e kapaciteteve t reja gjeneruese. Krijimi i kushteve pr nj treg pa monopol t energjis elektrike n Kosov, n prputhje edhe me detyrimet q rrjedhin nga Traktati pr Komunitetin e Energjis n Evropn Juglindore, prbn qasjen e Qeverise pr trheqje t investimeve, pr t siguruar mime sa me t favorshme t energjis pr konsumatort.
  Qeveria angazhohet q tarifat e energjis elektrike t reflektojn koston aktuale t prodhimit dhe t jen t prballueshme nga t ardhurat e konsumatorve familjar. Ndrkoh, Qeveria do t plotsoj bazn ligjore dhe mbshtes prgatitjen dhe realizimin e nj fushate gjithprfshirse ndrgjegjsuese pr rritjen e faturimit dhe inkasimit t energjis elektrike nga qytetart dhe biznesi.
  Strategjia sht ndar n qllimet (objektivat) afatshkurta dhe afatgjate, t cilat jan t ndrlidhura dhe t ndr-varura me njra-tjetrn. Hapat afatshkurtr do t shrbejn pr stabilizimin e sektorit energjetik dhe do t jen shrbim t zhvillimit te skenarve zhvillimor afatgjata, p.sh. ndrtimi i Termocentralit t ri Kosova C dhe eksporti eventual i energjis elektrike.
  N afat t shkurtr: Me qllim t daljes nga kriza energjetike dhe zhvillimi i ktij sektori, parashihet nj strategji me tri faza. Padyshim, se involvimi i kapitalit privat n kt sektor sht domosdoshmri. Andaj, Qeveria do te gjej format me te prshtatshme pr t privatizuar KEK-un prmes nj procesi transparent, mire t menaxhueshm, q do ti sjell prfitime te shumfishta Kosovs.
  Kosova mund t filloj me marrveshje pr koncesionim, dhe/ose privatizim, t njsive aktuale t prodhimit dhe minierave, para se t bhet zgjedhja (seleksionimi) i investitorit pr Kosovn C. Ndonse format me te mira do te vazhdojn te hulumtohen dhe analizohen, nj shembull i grupeve t caktuara t sektorve t KEK-ut te cilat do te mund te jepeshin ne koncesion ose forma tjera te trheqjes se investimeve, jepet m posht.
  Njsit prodhuese A1 dhe A2;
  Njsit prodhuese A3, A4 dhe A5;
  Njsit prodhuese B1 dhe B2;
  Miniera Mirash;
  Miniera Bardh;
  Miniera Sitnica;
  Miniera Sibovc.
  Mundsit pr koncesionim dhe/ose privatizim mund t prfshin kombinimin 1, 2, dhe 3 dhe minierave 4, 5, 6 dhe 7. varsisht nga rrjedhshmria dhe kombinimet m t prshtatshme pr prfitim t Kosovs.
  Projektet afatshkurtra t privatizimit n sektorin e energjetiks do ti ofrojn Kosovs prfitime t shumta direkte financiare dhe indirekt ekonomike, ndr to:
  Kursim t subvencioneve buxhetore 50-70 milion euro n vit;
  Te hyrat shtese nga koncensionimi dhe privatizimi;
  Te hyra te vazhdueshme nga koncensioni;
  Te hyra nga taksat dhe tatimet; si dhe
  Punsime dhe paga te vazhdueshme.
  N afat t gjat: Procesi i ndrtimit t Termocentralit Kosova C do t sht synim i Qeveris pr zgjidhjen e shtjes s furnizimit me energji elektrike t Kosovs. Projekti do t prcjell dinamikn kohore t vendosur me asistenc teknike nga Banka Botrore, AER dhe USAID. Procesi i Kosovs C duhet t prcillet me forma me te avancuara te tenderimit transparent dhe konkurrues, ndrsa madhsia maksimale, fazat e zhvillimit, lokacioni, dhe teknologjia e termocentralit duhet t bazohet n studimin e kujdesshm t implikimeve sociale dhe ambientale. Kontrata do t prfaqsoj interesin komercial t Kosovs n mnyrn m t mir t mundshme.
  Me qllim t realizimit t suksesshm t ktyre hapave, Qeveria e Kosovs do t krijoj nj ambient t sigurt dhe atraktiv pr pjesmarrje te investitorve privat n sektorin e energjetiks, duke paraqitur interesin komercial t Kosovs dhe do t krijojn nj operim efikas me sektorin. Qeveria e Kosovs gjithashtu do t punoj n mnyr agresive n zvoglimin e humbjeve komerciale (vjedhjeve t energjis elektrike) duke angazhuar edhe kapacitetet e policis dhe gjyqsis n shrbim t prpjekjeve t Distribucionit n rritjen e faturimit dhe pagess.
  Energji alternative: Prve formave te prodhimit t energjis elektrike me baz linjitin, do te hulumtohen potenciale tjera te prfitimit te energjis. T tilla hidrocentrale si n Zhur dhe projekte tjera pr hidrocentrale t vogla mund t ndrtohen, pas rishqyrtimit q t shprndahen burimet e energjis kah energjit riprtritse dhe pr t siguruar zhvillim t qndrueshm t sektorit. Duke patur parasysh rishqyrtimin e studimit pr para-fizibilitet pr Zhur, dhe zhvillimin e metodologjis pr feedinf-tariff nga ZRRE. Kta dy projekte mund t realizohen krahas projekteve t paraqitura m lart. Poashtu, do t hulumtohen mundsit pr projektet me energji t ers, gjeotermale, diellore dhe burime tjera alternative t energjis elektrike.
  Prfundime/Prfitimet
  implementimi i ksaj strategjie do t ju ndihmoj qytetarve dhe bizneseve t Kosovs pr t patur furnizim t vazhdueshm me energji elektrike Brenda 9-15 muaj.
  kjo m lart do t rezultoj n nj rrjet t privatizuar t distribucionit, prodhim vendor i energjis elektrike m i mir, dhe nj praktik e vendosur e partneritetit privat-publik n sektorin e energjetiks.
  Kompanit do t udhheqin prodhimin dhe distribucionin si biznese efikase me motiv profiti duke prfituar populli i Kosovs.
  Strategjia do t ndihmoj, pr her t par, t kthej rrjedhn e fondeve nga buxheti n sektorin energjetik, ashtu q parat do t rrjedhin n drejtim t kundrt- nga sektori energjetik n buxhetin e Kosovs.
  Furnizimi i vazhdueshm me energji elektrike do t ndihmoj zhvillimin e sektorit privat duke patur ndikim pozitiv n zvoglimin e papunsis dhe ngritjen e mirqenies.
  aktivitetet afatshkurtra q prfshin privatizimin dhe koncensionimin n sektorin e energjetiks do t ndikojn n prmirsimin e klims investuese pr Kosovn C.
  Pjesmarrja e kapitalit privat dhe ekspertiza e gjenerats ekzistuese n Kosov si dhe operacionet n miniera gjithashtu do t ndihmojn n avancimin e performancave ambientale, zvoglojn detyrimet sociale dhe ambientale, dhe do t sigurojn nj dislokim t leht t pajimeve ndotse.
  Qeveria do t krkoj energji alternative nga uji,era dhe dielli, q t diversifikoj burimet e energjis pr nj zhvillim m t qndrueshm t sektorit.
  qeveria e Kosovs do t jet e aft t prkushtohet n zhvillimin e rrjetit transmetues (prues) sipas obligimeve q dalin nga Marrveshja e Athins pr energji.
  Zvoglimi i rrezikut n sektorin e energjetiks do t krijoj kushte atraktive pr investimet e huaja dhe t vendit n t gjith sektort, dhe do t ndihmoj fuqimisht n zhvillimin ekonomik t prgjithshm dhe vizionin zhvillimor t Kosovs.

  3.1.1.2 Sektori minerar
  Kosova sht e pasur me resurse minerale energjetike, metalike dhe jo-metalike. Shfrytzimi i linjitit, xeheve t plumb zinkut dhe mineraleve t tjera n Kosov ka tradit t gjat dhe gjithmon ka pasur rol t rndsishm social dhe ekonomik. Synimi kryesor i strategjis minerare sht maksimalizimi i rents ekonomike nga shfrytzimi i pasurive minerare.
  Synimet kryesore t sektorit minerar jan:
  Sistemi Ligjor, q mundson qeverisje efikase dhe transparente,
  Krijimi i nj ambienti t prshtatshm dhe trheqs pr investime, dhe
  planifikimi dhe zhvillimi i sektorit minerar n pajtim me standardet evropiane mjedisore dhe sociale.
  S shpejti do t prfundoj prgatitja dhe miratimi i Strategjis s Kosovs pr sektorin e minierave. Qllimet kryesore te ksaj strategjie jan: (i) t vlersoj ekonomikisht burimet minerale dhe t linjitit n Kosov, dhe kontributin maksimal q ato mund dhe duhet t japin n zhvillimin e qndrueshm ekonomik e social t Kosovs, nprmjet rents ekonomike (t ardhurat q do t sigurohen pr Kosovn nga dhnia e t drejtave pr shfrytzimin e burimeve natyrore t Kosovs) pr dhnien e t drejts s shfrytzimit t tyre, (ii) t propozoj masat, format dhe hapat e prshtatshme pr transformimin e sektorit t minierave, duke e prgatitur dhe br at atraktiv pr investime private, kryesisht n formn e partneritetit publik-privat, dhe (iii) t paraqes planin konkret afatmesm dhe afatgjat pr zhvillimin e ktij sektori.
  Ristrukturimi i sektorit t minierave dhe ndrmarrjeve t tij do t ket pr qllim rehabilitimin dhe modernizimin e aseteve ekzistuese pr t siguruar shtimin e prodhimit dhe prpunimit n vend t burimeve minerare. Investime t mdha do t krkohen pr arritjen e ktij qllimi. Kto investime do t synohet t mobilizohen nga sektori privat. Pr kt krkohet q sektori minerar t ristrukturohet n at mnyr q t mundson trheqjen e ktyre investimeve shum t nevojshme.
  Parimet mbi t cilat do t mbshteten partneritetet publike-private n Kosov do t prfshijn (i) vlersimin / rivlersimin e burimeve natyrore ekonomikisht t shfrytzueshme. Pr kt Qeveria do t prgatis nj metodologji t prshtatshme pr vlersimin e ktyre burimeve, (ii) shfrytzimin e burimeve natyrore n at mnyre q t sigurohen t ardhura financiare dhe ekonomike maksimale t mundshme, dhe (iii) shfrytzimin n mnyr racionale t burimeve, duke mbrojtur maksimalisht mjedisin. Pr kt t fundit do t krkohet respektimi i normave t lejuara Evropiane pr ndotjen e mjedisit nprmjet prdorimit t teknologjive t avancuara dhe komercialisht t vrtetuara, dhe rikultivimi i mjedisit n kushtet fillestare, pas shfrytzimit t burimit natyror.
  Investimet private n sektorin e minierave do t trhiqen nprmjet proceseve t konkurrencs s hapur, transparencs dhe jo-diskriminimit. Qllimi i Qeveris s Kosovs sht q t siguroj investime dhe t ardhura maksimale t mundshme nga shfrytzimi i burimeve natyrore. Qeveria do t synoj q rreziqet / prfitimet q lidhen me luhatjet n tregjet ndrkombtare, t ndahen midis saj dhe investitorve privat, me t cilt ajo do t krijoj partneritet pr shfrytzim t burimeve natyrore. Ndrkoh, Qeveria do t angazhohet pr rinegociimin e do kontrate t lidhur me hert, e q rezulton e dmshme pr Kosovn.
  Pr mundsimin e zbatimit t politikave t paraqitura m sipr, Qeveria do t prgatis ligjin pr koncesione. Qeveria do t shqyrtoj edhe mundsin e rregullimit m t prshtatshm institucional pr arritjen dhe ndjekjen e marrveshjeve t koncesioneve dhe partneriteteve publike - private.
  Qeveria do t synoj lidhjen e mimit t burimit natyror apo produktit t nxjerr prej tij me mimet n tregjet prkatse ndrkombtare, sa her q kjo sht e mundur.
  Zhvillimi institucional dhe ai i kapaciteteve njerzore pr sektort e energjis dhe minierave do t jete nj nga objektivat e Qeveris pr t siguruar nj menaxhim adekuat t ktyre sektorve n t ardhmen.
  Qeveria e Kosovs do t ndaj nj pjes prej t ardhurave nga shfrytzimi i burimeve natyrore pr komunitetin lokal, ku ndodhet e shfrytzohet burimi natyror. Kto t ardhura do t prdoren pr zhvillim e punsim n nivel komunal, duke siguruar kshtu nj pranim dhe mbshtetje nga komuniteti t partneritetit publik-privat prkats.

  3.1.2 Transporti dhe Telekomunikacioni
  3.1.2.1 Infrastruktura rrugore
  Duke ditur gjendjen e vshtir n infrastrukturn rrugore dhe hekurudhore, si dhe duke pasur parasysh rndsin e shrbimeve n sfern e telekomunikacionit, Qeveria e Kosovs synon ti ngris ato n prputhje me standardet evropiane, q do t jen bartse t zhvillimit ekonomik. Nj infrastruktur e zhvilluar do t ndihmoj Kosovn t jet pjes e integrimeve regjionale dhe evropiane.
  Me qllim t krijimit t ksaj infrastrukture, si dhe t ndrlidhjes dhe t ndroperacionalizimit t rrjeteve kombtare me ato regjionale dhe transevropiane, n harmoni me politikat e zhvillimit t transportit multimodal, duhet br investime me interes kombtar, gjeopolitik dhe gjeostrategjik,
  Kto investime duhet orientuar n kto pika:
  Ndrtimi i Autorrugve R6 dhe R7,
  Ndrtimi i rrugve t reja,
  Zgjerimi, rehabilitimi dhe mirmbajtja e rrugve ekzistuese,
  Bashkfinancimet me komuna,
  Rikategorizimi i rrugve,
  Rregullimi i kadastrit t rrugve,
  Rritja e siguris n komunikacion.
  3.1.2.2 Hekurudhat
  Hekurudha ka prparsit e veta n aspektin ekonomik, energjetik, ekologjik dhe at t siguris. Prve ksaj, hekurudhat mundsojn transport t leht, t lir, t shpejt dhe masiv t njerzve dhe t mallrave. Sistemi i transportit hekurudhor t Republiks s Kosovs, pr t qen funksional dhe pr tu lidhur me rrjetet themelore evropiane, duhet q brenda ksaj periudhe t orientohet n realizimin e ktyre qllimeve:
  Krijimi i legjislacionit t nevojshm dhe trupave rregullative pr hekurudhat,
  Investimet n prmirsimin dhe rivitalizimin e infrastrukturs hekurudhore dhe ndrtimin e infrastrukturs s re,
  Investimet n zhvillimin e shrbimeve t transportit hekurudhor,
  Shtimi i siguris n komunikacionin hekurudhor.

  3.1.2.3 Aviacioni
  Pr zhvillimin cilsor t transportit ajror, si dhe pr sigurimin e kushteve t domosdoshme pr zhvillimin e prgjithshm t aviacionit kosovar, angazhohemi t realizojm kto qllime:
  Implementimi i Ligjit pr Aviacionin Civil,
  Investimet n zgjerimin, modernizimin dhe zhvillimin e mtutjeshm t Aeroportit Ndrkombtar t Prishtins,
  Rritja e efikasitetit t operacioneve ajrore dhe navigacionit ajror,
  Aftsimi i Aeroportit t Gjakovs pr qllime komerciale dhe si aeroport alternativ pr Aeroportin Ndrkombtar t Prishtins,
  Krijimi i njsis s Helikopterve.

  3.1.2.4 Telekomunikacioni
  Telekomunikacioni sht komponent ky pr aktivitetet kombtare t ekonomis dhe jetik pr krijimin e relacioneve ndrkombtare komerciale. Industria e telekomunikacionit prbn njrin nga sektort m dobiprurs pr treguesit makroekonomik, si dhe shrben si katalizator i t ashtuquajturs ekonomi e dijes. N t njjtn koh kjo industri shrben edhe si dritare pr bizneset dhe individt, duke u mundsuar qasje t shpejt dhe globale. Gjithashtu, ajo sht mjet pr promovimin e transparencs dhe efiiencs s qeveris.
  Synimet e mposhtme formojn brthamn e strategjis pr kt periudh, si dhe mundsojn themelin e zhvillimit afatgjat t ktij sektori:
  Reformimi i legjislacionitr n fushn e telekomunikacionit,
  Marrja e kodit shtetror pr shrbime telefonike dhe e domenit nacional pr shrbime t internetit,
  Konsolidimi i operatorit publik t telefonis,
  Vendosja e rregullit n menaxhimin e spektrit frekuencor dhe t enumeracionit,
  Rritja, zgjerimi dhe prmirsimi shrbimeve telefonike, postare dhe t internetit,
  Realizimi i shrbimeve universale.
  Pr realizimin e t gjitha ktyre synimeve, Qeveria do t angazhohet:
  Zgjidhjen e statusit t ndrmarrjeve publike, n harmoni me strategjin legjislative t Republiks s Kosovs,
  Gjetja dhe shfrytzimi i formave t veanta ose t kombinuara t financimit publik dhe privat,
  Harmonizimi i legjislacionit me standardet e BE-s,
  Bashkpunimi me organizmat ndrkombtar dhe antarsimi n organizatat relevante ndrkombtare, dhe
  Arritja e marrveshjeve bilaterale dhe multilaterale me shtetet fqinje dhe ato evropiane n fushat prkatse t Transportit dhe t Telekomunikacionit.

  3.1.3 Arsimi
  Arsimim, si pjes e rndsishme pr fardo strategjie zhvillimore, sht edhe investimi afatgjat n kapitalin njerzor. Kapitali njerzor sht shum komplementar me kapitalin fizik dhe ngritja e nivelit t tij trheq m shum kapital fizik. Prvoja ndrkombtare ka treguar se ofrimi i arsimit cilsor ka rndsi kritike pr rritjen e produktivitetit n mbshtetje t rritjes dhe zhvillimit t qndrueshm ekonomik. N baz t Deklarats s prioriteteve t Qeveris, Arsimi sht nj nga fushat me prioritet t Qeveris s Kosovs.
  Programi i Qeveris pr arsim, q do t jetsohet gjat mandatit t Qeveris, prmban kto synime strategjike dhe masa programore:
  Q sistemi arsimor ti shrbej nj shoqrie t bazuar n dije, ekonomi dhe punsim,
  Arsimi t jet pun dhe fokus i prbashkt ndrsektorial i tr Qeveris s Kosovs,
  T bj sigurimin gjithprfshirs, t barazis dhe respektit t diversiteteve n arsim,
  T ngris qeverisjen, udhheqjen dhe menaxhimin cilsor dhe efikas n sistemin e arsimit,
  T ndrtoj lidhje t qndrueshme t arsimit me zhvillimet ekonomike dhe shoqrore,
  T avancoj gjendjen materiale t arsimit, prmes zvendsimit t sistemit aktual linear t pagave t msimdhnseve, me sistemin e dallimeve pozitive n pag, n prputhje me kriteret e licencimit,
  T hartoj politika dhe t krijoj mekanizma pr ngritjen e kontrollit dhe t cilsis n arsimin parauniversitar dhe universitar, si dhe t ngrit kapacitetet pr pun krkimore dhe shkencore.
  Pr jetsimin e Programit t Qeveris pr Arsim, Shkenc dhe Teknologji, plani zbatues i Qeveris ngrthen n vete kto masa:
  1. Krijimi i nj sistemi t prbashkt t arsimit dhe t aftsimeve: Pr Qeverin e Kosovs fusha e arsimit dhe aftsimeve nuk jan t ndara nga njra tjetra dhe Ministrit gjegjse jan t koordinuara n mes veti n definimin e arsimit si prioritet vendimtar pr zhvillim ekonomik. Meq vetm rritja ekonomike mund t krijoj punsim dhe mirqenie, edukimi do t jet fokus i prbashkt ndr-sektorial i tr Qeveris s Kosovs. Prandaj, t gjitha ministrit bashkpunojn dhe veprojn ngusht n mes vete n fushn e arsimit dhe t aftsimeve profesionale, n hartimin e vijave programore, ndarjen e buxhetit dhe implementimin e tyre. Qllimi kryesor sht shndrrimi i Kosovs n nj shoqri t dijs, e integruar n rrjedhat evropiane, me mundsi t barabarta pr zhvillim personal t t gjith qytetarve, t cilt i kontribuojn zhvillimit t qndrueshm ekonomik dhe shoqror. Qeveria e Kosovs me Programin e saj synon qasje dhe politika arsimore q mundsojn kalimin prej financimit n investime afatgjate n arsim. Prandaj buxheti i ndar nga Qeveria e Kosovs pr investimet n arsim nuk ka qen asnjher m i madh se q sht pr kt mandat qeveriss.
  2. Nj arsim fillor dhe t mesm pr t gjith qytetart: Programi i Qeveris parasheh prfshirjen e gjith moshs s re n procesin arsimor dhe prfundimin e nivelit fillor dhe t mesm. Pr kt prioritet Qeveria synon t arrij udhheqje dhe menaxhim efikas n sistemin e arsimit, cilsi n t nxnit q bazohet n standarde t krahasueshme me vendet e zhvilluara, prgatitje dhe zhvillim profesional t msimdhnsve, mjedis t prshtatshm pr msimdhnie dhe msimnxnie, dhe lidhje t qndrueshme t arsimit me zhvillimet globale ekonomike dhe shoqrore. Realizimi i Programit t Qeveris n nivel parashkollor, fillor dhe t mesm synon:
  T themeloj dhjet institucione dhe mekanizma t rinj dhe cilsor pr jetsimin e shrbimeve efikase arsimore,
  T ngris arritshmrin e nxnseve, q shprehet prmes testeve kombtare dhe ndrkombtare pr vlersimin e tyre dhe t institucioneve arsimore,
  T rishikoj planprogramet dhe tekstet n t gjitha nivelet arsimore me qllim q sistemi jon arsimor t jet i matshm dhe i krahasueshm me t gjitha vendet e rajonit dhe ato evropiane,
  Deri n fund t mandatit qeveriss, t ndrtoj mbi 300,000 m2 t hapsirs shkollore, me qllim q t gjith nxnsit t msojn vetm n dy ndrrime, T rinovoj rreth 150,000 m2 t hapsirs shkollore, pr t siguruar kushte cilsore pr msimdhnie dhe msimnxnie kualitative,
  T pajis me kompjuter dhe qasje cilsore n internet t gjitha shkollat n Kosovs me fokus t veant shkollat e mesme,
  T aftsoj mbi 27,000 msimdhns, prmes programeve t mirfillta trajnuese,
  T reformoj sistemin e pagave dhe t gradimeve n arsim n baz t merits, prvojs dhe prgatitjes profesionale t secilit msimdhns,
  T siguroj kabinete dhe laborator pr shkollat e mesme t prgjithshme dhe ato profesionale,
  Ta ndaloj braktisjen nga shkolla dhe t ndrmarr t gjitha masat pr mbshtetje pr nxnsit me nevoja t veanta.
  3. Sigurimi i cilsis n arsimin e lart (msimdhnie, studim, diskurs akademik) dhe shndrrim i universiteteve n institucione t larta t hulumtimeve shkencore: Programi i Qeveris s Kosovs pr politika dhe mbshtetje financiare synon q ti mbshtet t gjith bartsit e arsimit t lart n Kosov n rrugn e vazhdimit t reformave n prputhje me Procesin e Bolonjs - veanrisht Universitetin e Prishtins, si institucion vendimtar i arsimit t lart.
  Qllimi i Qeveris sht zhvillimi i nj sistemi efikas t arsimit t lart q ndikon direkt n ngritjen e mirqenies s shoqris son dhe t zhvillimit ekonomik duke ofruar nj arsimim dhe krkim shkencor t cilsis s lart, me mundsi t barabarta pr t gjith, n pajtim me vlerat e demokracis dhe t diversitetit. Realizimi i Programit t Qeveris n nivelin e arsimit t lart synon:
  T ofroj dhe rishikoj kornizn e nevojshme ligjore pr ngritje t kompetencs dhe zbatimin e ligjit n arsimin e lart,
  T siguroj prfshirje m t madhe t gjenerats s re n arsimin e lart n harmoni me krkesat e tregut t puns,
  T rris numrin e institucioneve publike, jofitimprurse dhe private t arsimit t lart,
  T rritet numri i degve dhe programeve t reja n institucionet e arsimit t lart,
  T rritet numri i t punsuarave nga radht e t diplomuarve n ekonomin e Kosovs,
  T zvoglohet kohzgjatja dhe prfundimi i studimeve t larta,
  T krijoj struktura pr vlersimin e brendshm si dhe vlersimin e jashtm s bashku me akreditimin e institucioneve t arsimit t lart,
  T rritet mobiliteti i msimdhnseve dhe i studentve vendor dhe t huaj,
  T ngritt infrastruktura institucionale pr pun shkencore, inovacion dhe transfer t teknologjis,
  T krijohen institute dhe qendra pr krkim shkencor pr zgjidhjen e problemeve t shoqris dhe n shrbim t ekonomis,
  Integrimin dhe internacionalizimin e arsimit t lart n proceset zhvillimore evropiane dhe botrore t arsimit t lart,
  T siguroj donacione m t mdha pr arsimin e lart,
  T ofroj fonde pr bursa pr student, pr msimdhns si dhe t ulet kostoja e shpenzimeve pr student,
  T rris hapsirn prdorimin e teknologjis bashkkohore dhe pajisjeve laboratorike n studim, msimdhnie si dhe t rris numrin e bibliotekave me literatur bashkkohore.
  4. Arsimim profesional dhe msimi gjat tr jets: Pr shkak t historis s gjat t konfliktit dhe lufts n Kosov, arsimi ishte n nj gjendje pakrahasimisht t vshtir. Pr kt arsye sot Kosova si shtet ka nevoj t veant pr arsim profesional, programe aftsimi dhe msimi gjat tr jets. Investimi n kt form t arsimit do ti mundsoj dokujt, qoft moshs s re qoft asaj t thyer t (ri)aftsohet pr treg t puns dhe ti rris mundsit e ngritjes n karrier. Nj gj e till do t jet edhe stimulim i drejtprdrejt pr ngritjen e kualitetit t shrbimeve dhe prodhimit n Kosov, duke ndikuar drejtprsdrejti n ngritjen e prgjithshme t ekonomis dhe integrimit t prshpejtuar t saj n tregun evropian dhe at global. Pr kt arsye, Qeveria ka pr objektiv q diplomat, shkallt dhe gradat e fituara n sistemin e arsimit dhe aftsimeve t Kosovs t orientohen drejt nevojave t tregut dhe sektorve ky t ekonomis. Hartimi i plan-programeve msimore dhe llojeve t kualifikimeve do t mbshteten n mnyr t ndrsjellt n mes t institucioneve t arsimit, ekonomis dhe t industris. Edukimi dhe ekonomia do t kooperojn ngusht, dhe nj pjes substanciale e investimeve do t ndodh pikrisht n kto dy sektor. Gjat ktij mandati qeveriss do t ndrtohen dhe pajisen shtat shkolla profesionale t nivelit t mesm n qendrat kye t Kosovs n fushn e teknologjis s informacionit, t ekonomis dhe biznesit, t menaxhmentit dhe tregtis, t agrikulturs, t shndetsis dhe t infermieris, t profileve teknike dhe t ndrtimtaris.

  3.1.4 Sundimi i ligjit dhe rendi
  N fushn e sundimit t ligjit, synimet kryesore t Qeveris s Kosovs n fushn e sundimit t ligjit jan:
  Kompletimi dhe harmonizimi i legjislacionit n fushn e sundimit t ligjit,
  Sigurimi i nj sistemi gjyqsor dhe prokurorial t pavarur dhe t paanshm, para t cilit t gjith qytetart do t ndihen t sigurt dhe t barabart,
  Ngritja e kapaciteteve profesionale n Shrbimin Korrektues dhe n Shrbimin Sprovues t Kosovs si dhe prmirsimi i trajtimit t t burgosurve, paraburgosurve n sistemin e burgjeve, konform standardeve dhe rregullave t prcaktuara ndrkombtare.
  Ofrimi i kushteve m t mira sa i prket mbrojtjes dhe strehimit t viktimave t krimit n prgjithsi, ndrsa atyre t trafikimit n veanti, si dhe sigurimi i kushteve m t mira pr mbrojtjen e dshmitarve.
  Qeveria do t angazhohet dhe do t bashkpunoj ngusht me institucionet e tjera relevante n luftimin e korrupsionit dhe krimit t organizuar, q kontribuon drejtprdrejt n prmirsimin e jets s qytetarve dhe t imazhit t Republiks s Kosovs. Kshtu do t ndikohet edhe n prshpejtimin e integrimit t Kosovs n integrimet euro-atlantike.
  Ministria e Drejtsis do t angazhohet n themelimin e nj Agjencioni t veant pr ekzekutimin e vendimeve gjyqsore n rastet q kan t bjn me para, kurse pr vendime t tjera prmbarimi t mbetet n kompetenc t gjykatave.
  Ministria e Drejtsis do t angazhohet q t siguroj kushte t nevojshme edhe pr Prokurorin Speciale t Republiks s Kosovs, t ciln e konsideron si nj institucion mjaft t rndsishm n luftimin e krimit dhe forcimin e sundimit t ligjit.
  Qeveria e Kosovs do t angazhohet maksimalisht n ngritjen e kapaciteteve profesionale dhe luftimin e t gjitha dukurive negative n shrbimin korrektues dhe shrbimin sprovues, q t siguroj kushte edhe m t mira pr t burgosurit dhe t paraburgosurit n Republikn e Kosovs.
  Qeveria, po ashtu prmes Institutit pr Mjeksi Ligjore dhe Zyrs pr Persona t Zhdukur do ti ndrmarr t gjitha masat pr krkimin, gjetjen, ofrimin dhe vrtetimin e informatave lidhur me vendndodhjen e personave t zhdukur.
  Qeveria me prkushtim t madh do t angazhohet edhe n periudhn e ardhshme n organizimin e sistemit pr ofrimin e ndihms pr t gjitha viktimat e krimit, n veanti t dhuns familjare, t trafikimit me qenie njerzore dhe t abuzimit seksual.
  N fushn e rendit, Qeveria e Kosovs do t synoj t krijoj nj ambient t sigurt n tr territorin e Republiks s Kosovs pr t gjith qytetart pa dallim.
  Rndsi e veant do ti kushtohet kompletimit t infrastrukturs s nevojshme ligjore n prputhje me standardet dhe praktikat m t mira ndrkombtare, ndrmarrjen e reformave gjithprfshirse n sektorin e rendit dhe t siguris, ngritjes s kapaciteteve humane brenda MPB-s dhe Policis s Kosovs, intensifikimit t bashkpunimit me institucionet tjera relevante vendore dhe ndrkombtare, pr t siguruar funksionimin e tr mekanizmit n fushn e siguris.
  M posht jan t pasqyruara prioritetet n fushn e rendit:
  Ruajtja e Rendit dhe qetsis publike: Duke marr pr baz ndjeshmrin e situats npr t ciln po kalon vendi, duke marr pr baz situatn e brisht t siguris si dhe duke zbatuar prgjegjsit q dalin nga mandati, Qeveria ka si prioritet kryesor ruajtjen e rendit dhe qetsis publike ne tr territorin e Republiks s Kosovs, duke ofruar siguri pr t gjith qytetart, pa dallim.
  Qeveria sht e prkushtuar pr t shtrir autoritetin n gjith territorin e Kosovs, prfshir edhe ofrimin e siguris pr funksionimin e institucioneve tjera shtetrore n gjith vendin.
  Qeveria do t angazhohet pr: a) ruajtjen e institucioneve shtetrore n gjith vendin, b) ruajtjen e infrastrukturs strategjike si : urat, tunelet, hekurudhat, telekomunikacionin, shrbimet e ujit dhe energjis elektrike n gjith vendin, c) prmirsimin e kontrollit kufitar dhe menaxhimin e kufijve, d) reagimin e shpejt n situata emergjente, e) forcimin e mekanizmave pr paralajmrim t hershm, f) forcimin e policis n komunitet, g) sigurimin e liris s lvizjes, h) mbrojtjen e prons etj.
  Funksionalizimi i sektorit te Sundimit t Ligjit n Kosov: Objektiv primar n kt drejtim mbetet funksionalizimi i plot i Kshillit pr Sundimin e Ligjit, si nj forum ku mund t gjejm zgjidhje pr sfidat me t cilat ballafaqohemi. Veprim tjetr konkret sht hartimi dhe zbatimi i Ligjit pr Organizimin dhe Funksionalizimin e Policis Gjyqsore.
  Lufta kundr Korrupsionit, Krimit te Organizuar dhe Terrorizmit: Luftimi i korrupsionit, krimit t organizuar dhe terrorizmit sht lart n agjendn e prioriteteve t Qeveris. Pr t luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar nevojitet vullnet politik. sht prkushtim i Qeveris s Republiks s Kosovs q t kemi zero toleranc ndaj ktyre fenomeneve. N kt kontekst kemi parapar ndrmarrjen e ktyre veprimeve: a). Kompletimin e kornizs legjislative b). Hartimin e Strategjis kundr Krimit t Organizuar dhe Terrorizmit, c). Hartimin e Strategjis pr Reduktim t Krimit, d). Hartimi e planit t veprimit kundr trafikimit t qenieve njerzore, e). Hartimin e Strategjis dhe Plan-Veprimit pr Parandalimin e transportimit ilegal dhe prdorimit t Drogave), f) Hartimi i Strategjis pr Grumbullim t Armve, g) Miratimi dhe zbatimi i Ligjit pr Arm.
  Ngritja e kapaciteteve dhe Funksionalizimi i mtutjeshm i Policis s Kosovs: Zhvillimi dhe ngritja e mtutjeshme e Policis s Kosovs, bazuar n Ligjin e miratuar t Policis, do t bhet duke investuar n ngritjen e kapaciteteve administrative dhe duke trajnuar/specializuar tutje dhe n vazhdimsi pjestart e Policis. Poashtu, do t sigurohet bilanci n mes t pavarsis operuese dhe llogaridhnies brenda Policis s Kosovs.
  Dokumentet Civile: Qeveria synon qe gjat ktij mandati qeveriss t instaloj sistemin e integruar t menaxhimit t dokumenteve civile. N kuadr t ktij projekti planifikohet q t instalohet nj sistem elektronik online i regjistrit civil, i cili sht i integruar me Departamentin pr Prodhimin e Dokumenteve.
  Qeveria angazhohet q menjher pas prfundimit t fazs tranzitore t filloj me prodhimin e dokumenteve personale si: Pasaportave, Dokumenteve t Identifikimit dhe Patent Shoferve, gjithnj n harmoni me standardet dhe praktikat m t mira ndrkombtare. Qeveria do t sigurohet q procesi t jet transparent, t prodhohen dokumente kualitative dhe me shkall t lart t siguris, q n nj t ardhme jo shum t largt do t na mundsonin negocimin e Marrveshjes pr lehtsimin e regjimit t vizave me Bashkimin Evropian pr tu pasuar me Marrveshjen pr liberalizimin e trsishm t vizave me vendet antare t Bashkimit Evropian.
  Menaxhimi i situatave emergjente: Qeveria do t prkujdeset n zbatimin e Ligjit pr Mbrojtjen nga Fatkeqsit Natyrore dhe Fatkeqsit tjera si dhe Ligjin pr Mbrojtje nga Zjarri. N kuadr t planeve t saja pr menaxhimin e situatave emergjente, Qeveria ka parapar kto aktivitete: a) finalizimin e planit kombtar t emergjencave, b) evidentimin e resurseve pr mbrojtje dhe shptim si dhe t objekteve pr strehim n nivelin komunal, c) evidentimin e lokacioneve q prballen me rrezikshmri nga vrshimet, ndotjet e ujit t pijshm dhe rrshqitjet e dheut, d) forcimin e koordinimit ndr-institucional pr menaxhimin e situatave emergjente.

  3.1.5 Bujqsia dhe zhvillimi rural
  Nga siprfaqja totale e Kosovs prej 1.1 milion ha. 53% mund t kultivohen, ndrsa 41% jan tok pyjore. Bujqsia sht aktiviteti i rndsishm ekonomik dhe sektor i cili siguron pjesn m t madhe t punsimit n Kosovn e paslufts. Bujqsia e Kosovs karakterizohet me ferma t vogla, prodhimtari dhe produktivitet t ult dhe munges t shrbimeve kshillimore. Bujqsia kontribuon me prafrsisht 25 % n Bruto Prodhimin Vendor t Kosovs, punson n mes t 25% deri 30% t punsimit t prgjithshm, kryesisht n sektorin joformal, dhe prbn rreth 16% t vlers s eksportit total.
  Vizioni i prgjithshm pr bujqsin dhe zhvillimin rural n Kosov sht Ti jepet kontribut i ekuilibruar ekonomis, ambientit, shoqris dhe mirqenies kulturore t zonave rurale dhe Kosovs si trsi, me an t partneritetit efektiv dhe fitimprurs n mes t sektorit privat, qeveris qendrore/lokale dhe komuniteteve lokale brenda kontekstit Evropian.
  Objektivat e prgjithshme t ministris s bujqsis, pylltaris dhe zhvillimit rural jan:
  Rritja e t ardhurave pr bujqit dhe banort rural prmes rritjes s prodhimtaris, q do t ndikonte direkt n zbutjen e varfris dhe prmirsimin e standardit dhe kushteve t jetess dhe t puns n zonat rurale,
  Prmirsimi i aftsis konkurruese dhe efikasiteti i prodhimeve primare bujqsore me qllim q t arrihet zvoglimi i importit dhe rritja e eksportit,
  Prmirsimi i prpunimit dhe tregtimit t prodhimeve bujqsore, nprmes efikasitetit dhe rritjes se aftsis konkurruese,
  Prmirsimi i cilsis dhe standardeve higjienike n ferm/n fabrik,
  Zhvillimi i qndrueshm rural dhe cilsia e prmirsuar e jets (prfshir infrastrukturn) nprmes t promovimit t bujqsis dhe aktiviteteve t tjera ekonomike jasht ferme q jan n harmoni me ambientin,
  Krijimi i mundsive t punsimit n zonat rurale, veanrisht nprmes t diversifikimit t aktiviteteve rurale dhe rreshtimi i bujqsis s Kosovs me at t BE.
  Objektivat e lartprmendur t politikave jan n harmoni me prioritetet e PVPE (Plani i Veprimit pr Partneritet Evropian) pr sektorin e bujqsis, e n veanti, PPE (Prioritetet e Partneritetit Evropian) 61 dhe 63 jan t lidhura me kt fush.

  Realizimi i objektivave t lartprmendura do t arrihet prmes aplikimit t masave m posht t elaboruara.
  Ofrimi i trajnimeve profesionale dhe shrbimeve kshillimore bujqsore dhe rurale, ristrukturimi i potencialit fizik n sektorin agro-rural, prmes konsolidimit t toks, investimi n makineri dhe pajisje t ndryshme n nivelin e ferms do t ngrit dukshm produktivitetin n kt fush.
  Rritja e produktivitetit n kt sektor po ashtu do t ndihmohet prmes menaxhimit t burimeve t ujit pr bujqsin, investimeve n sistemet e prgjithshme t ujitjes (niveli primar dhe sekondar) si dhe n nivelin e ferms.
  Prmirsimi i prpunimit dhe tregtimit t produkteve bujqsore, duke promovuar prodhimet me vler t lart, q prmbushin standardet ndrkombtare t higjiens, siguris dhe cilsis s ushqimit pr konsumatort.
  Promovimi, marketingu dhe etiketimi i prodhimeve cilsore vendore q nuk e dmtojn ambientin, duke aplikuar standarde veterinare dhe fitosanitare t certifikimit.
  Prmirsimi i menaxhimit t burimeve natyrore prmes pyllzimit pr her t par n tokat bujqsore me vler t ult t prodhimit bujqsor, prmirsimet n biodiversitetin, n pyjet ekzistuese dhe zbatimi i skemave t mbrojtjes t Natura 2000.
  Diversifikimi i fermave dhe aktiviteteve alternative n zonat rurale prmes promovimit t iniciativave dhe turizmit rural si n nivelin e ferms, ashtu edhe n at t fshatit-komunitetit.
  Promovimi dhe etiketimi i prodhimeve me origjin vendore, duke stimuluar kalimin nga prodhimtaria tradicionale n at organike.
  Prkrahja pr strategjit zhvillimore t komuniteteve lokale, krijimi dhe veprimin e Grupeve Lokale t Veprimit (GLV), dhe mbshtetje n prgatitjen e Planeve t Zhvillimit t Zonave t komunitetit n nivelin e fshatit, ( ky aktivitet sht duke u realizuar).
  Sfidat kryesore t cilat MBPZHR do ti adresoj si prioritete pr periudhn afatmesme jan:
  Konsolidimi dhe mbrojtja e toks bujqsore nga ndrtimet e egra, zgjerimi dhe riparimi i sistemit t ujitjes, krijimi i vendeve t puns n zonat rurale/ diversifikimi i ferms, siguria dhe kontrolli i cilsis s ushqimit, ripyllzimi i siprfaqeve pyjore dhe stimulimi i prodhimtaris bujqsore (me mundsi subvencionimi n partneritet me Bashkimin Evropian dhe donatort tjer).

  3.1.6 Politika tatimore dhe administrimi
  Qeveria e Kosovs sht e prkushtuar drejt shqyrtimit t sistemit tatimor t Kosovs, me qllim t prmirsimit t shkalls konkurruese n raport me vendet e regjionit. Ne zotohemi gjithashtu pr krijimin e nj mjedisi t favorshm pr investime dhe rritje. Tani jemi duke rishikuar politikat tona fiskale, q do t na lejoj vlersimin e shkalls konkurruese t Kosovs n rajon, pa rrezikuar qndrueshmrin buxhetore t Kosovs.
  Ky shqyrtim i sistemit tatimor bhet n rrethana ku vendet fqinje t Ballkanit kan orientuar prpjekjet e tyre drejt trheqjes s investimeve t jashtme direkt, prmes normave joshse tatimore, veanrisht normave t ulta pr tatimin n korporata. Shqyrtimi i sistemit tatimor duhet t marr parasysh kt fakt.
  Kosova momentalisht ka nj sistem relativisht t thjesht tatimor, i bazuar n taksa uniforme dhe gjithprfshirse. Kjo form do t ruhet n nj mas t madhe, por duke qen se ka kaluar mjaft koh nga themelimi i sistemit ekzistues tatimor, do t punojm n drejtim t asaj q sistemi tatimor t prkoj me realitetin e ri ekonomik.
  Ndryshimet e propozuara fiskale do t orientohen n dy fronte. N njrn an, normat tatimore do t jen stimuluese pr biznesin dhe konkurruese me regjionin, kurse n ann tjetr, do t shqyrtohen problemet e identifikuara administrative.
  Qllimi prfundimtar i politikave fiskale sht rritja e qndrueshme ekonomike, prandaj prpjekje do t bhen q sistemi tatimor t ndihmoj efiencn ekonomike. Qeveria po ashtu do t ket gjithmon parasysh shtjet e barazis dhe administrimit, n mnyr q kjo reform t ket sukses. S fundmi, reforma fiskale do t jet neutrale sa i prket t hyrave buxhetore, ka do t siguronte qndrueshmrin buxhetore.

  3.1.7 Sektori financiar
  Sistemi financiar, paraqet nj ndr sektort me zhvillimin m t hovshm n ekonomin e vendit. N veanti, sektori bankar i Kosovs, q gjithsej numron 7 banka komerciale, radhitet ndr m t mirt n regjion, si pr nga shkalla e zhvillimit ashtu edhe besimit q ekziston pr t.
  Trendet n sektorin bankar tregojn se ka nj rritje t vazhdueshme t depozitave dhe kredive. Tregu sht mjaft dinamik, gj q shihet nga hyrja e disa bankave t reja dhe bashkimi i disa tjerave kohve t fundit.
  Megjithat, duke qen se paraqet nj sektor n zhvillim, sistemi financiar i Kosovs ka hapsir pr tu prmirsuar. N veanti, ekziston nj mendim i prgjithshm se normat e interesit jan relativisht t larta, dhe jo shum stimuluese pr investimet. Mnyra e vetme pr t pasur norma m t ulta t interesit, sht prmes rritjes s konkurrencs dhe krijimit t nj ambienti t sigurt pr veprimtarin e bizneseve bankare. N kt kontekst, Qeveria do t punoj n drejtim t forcimit dhe funksionalizimit t Gjykatave, kompletimin e kornizs ligjore dhe forcimin e mtutjeshm t Autoritetit mbikqyrs t ktij sistemi. Kjo do t krijonte kushte m t mira pr operim dhe si rezultat do t mund t ndikonte pozitivisht n uljen e normave t interesit.
  Nga ana tjetr, procesi i konsolidimit t sistemit bankar n t ardhmen do t rezultoj edhe me ofrimin e produkteve t reja, q do t shkonin n dobi t biznesit. N momentin e tanishm ka prmirsim n kt drejtim, por ky progres ende nuk sht i mjaftueshm.
  Mirpo liberalizimi i tregut dhe ofrimi i produkteve t reja me vete sjellin dhe sfida t reja, n radh t par, n monitorimin e sistemit financiar dhe shmangien e problemeve strukturale. N kt drejtim, n vitet n vijim duhet br fuqizimi i Autoritetit Qendror Bankar, n mnyr q ky i fundit, prmes operimit si Bank Qendrore, t siguroj qndrueshmrin dhe stabilitetin e sistemit financiar.


  3.2 Implementimi i statusit
  M 17 shkurt 2008, Kosova i drgoi komunitetit ndrkombtar nj mesazh t fuqishm q synimi i saj parsor sht krijimi i shtetit funksional demokratik, ekonomikisht t qndrueshm dhe shum-etnik. Sikur sht deklaruar shum her nga institucionet dhe populli i Kosovs, ne jemi t zotuar pr implementimin e plot t marrveshjes s statusit. Do t vazhdojm me forcimin e partneriteti ton me komunitetin ndrkombtar n arritjen e ktij synimi.
  Prmes asistencs ndrkombtare, Kosova aktualisht po shqyrton koston e arritjes dhe menaxhimit t statusit t saj t ri. Jemi duke krijuar institucionet e reja n nivel qendror dhe lokal. Kosova tanim ka lidhur marrdhnie diplomatike me shum qeveri npr bot, dhe do t krijojm pranin ton diplomatike t ato vende. Jemi duke punuar pr formimin e Forcs s Siguris, q do t shtroj nevojn pr transformim t TMK-s n forc t re profesionale. Jemi duke krijuar gjithashtu komunat e reja dhe po bjm decentralizimin e funksioneve, n mnyr q qeveria t jet m afr qytetarve.
  Jemi t prkushtuar plotsisht pr sigurim t standardeve m t larta pr t drejtat e minoriteteve n Kosov, dhe shum prej ktyre t drejtave jan mbi standardet e shum vendeve demokratike perndimore. Duam t forcojm integrimet rajonale me t gjith fqinjt tan drejt synimit ton t prbashkt t antarsimit n Bashkimin Evropian.
  N kuadr t pakos pr implementimin e statusit, vmendje e veant to tu kushtohet: Decentralizimit, fushs s Siguris, krijimit t institucioneve t reja dhe Minoriteteve

  3.2.1 Decentralizimi
  Duke cituar pakon e Ahtisaarit, decentralizimi ka pr qllimi promovimin e qeverisjes s mir, transparencn, efikasitetin dhe qndrueshmrin e shrbimeve publike. Nga obligimet q dalin prej Dokumentit gjithprfshirs pr zgjedhjen e statusit t Kosovs (Pakoja e Ahtisarit Anexi III pr decentralizimin, q sht miratuar nga Kuvendi i Kosovs), sht prgatitur Plani Aksional pr Decentralizim, q parasheh kto masa:
  Themelimin e nj Grupi Ndrministror pr Decentralizim (GND), si trupi m i lart politik pr t udhhequr gjith procesin e decentralizimit.
  Themelimin e katr nngrupeve punuese t cilat do t bartin shtjet q shtrohen n fazn e implementimit t 5+1 Komunave t reja dhe funksionalizimin e 3 Pilot Njsive Komunale q shndrrohen n komuna me t drejta t plota me hyrjen n fuqi t Ligjit pr Kufijt Administrativ t Komunave.
  Nj fushat informuese pr decentralizimin, q do t startoj pas bisedimeve n nivel Qeveritar.

  3.2.2 Krijimi i nj ambienti t sigurt n Kosov
  N baz t pakos s Ahtisaarit, Qeveria e Kosovs do t themeloj Kshillin e Siguris s Kosovs, Forcn e Siguris s Kosovs dhe Agjencin e Inteligjencs, t cilt do t sigurojn nj prgjegjsi m t madhe n fushn e siguris. Sfida kryesore sht krijimi i sistemeve t integruara dhe plotsuese pr njra tjetrn, t cilat e forcojn dhe jo mbivendosen mbi njra tjetrn.
  Kshilli i siguris s Kosovs do t formohet pr t ndrtuar nj strategji t gjithmbarshme t siguris. Forcat e Siguris s Kosovs do t jen forc profesionale dhe shum-etnike.

  3.2.3 Integrimi i Komuniteteve dhe Kthimi i t Zhvendosurve
  Qeveria e Kosovs sht e prkushtuar pr nj shoqri multietnike, dhe zotohet pr prkrahjen e vazhdueshme pr integrimin e komuniteteve, qndrimin dhe kthimin e qndrueshm t t gjith t zhvendosurve.
  Synimet kryesore t Qeveris n kt fush jan:
  1. Prkrahja konkrete e zhvillimit dhe integrimit t bashksive etnike.
  2. Prkrahja dhe financimi i kthimit t qndrueshm individual dhe t organizuar.
  3. Angazhimi dhe koordinimi i aktiviteteve pr fondet shtes, prve nga buxheti i Kosovs, pr kthimin, zhvillimin dhe integrimin e komuniteteve.
  Realizimi i ktyre tri synimeve kryesore, do bhet prmes:
  1. Bashkpunimin me partnert vendor:
  institucionet qendrore, posarisht me ministrit, puna e t cilave sht e grshetuar me kompetencat e MKK-s,
  bashkpunimi me komunat,
  bashkpunimi me organizata joqeveritare,
  bashkpunimi me shoqrin civile,
  prkrahja dhe iniciativa pr dialog n mes t bashksive kthyse dhe pranuese,
  prcjellja e realizimit t planit t strategjive t komunave pr kthim.
  2. Bashkpunimi me partnert ndrkombtar:
  Prfaqsit diplomatike t shteteve t jashtme, t cilat jan t hapura n Prishtin.
  Organizatat ndrkombtare q shquhen me kontribut n trajtimin e komuniteteve dhe procesin e kthimit, si: UNMIK - u, UNHCR - i, OCR- ja, UNDP - ja, OEBS - i.
  Organizatat tjera ndrkombtare.
  3. Konferenca e donatorve dhe fonde tjera nga institucione vendore dhe ndrkombtare.
  Platforma e Qeveris do t jet e orientuar n projekte pr zhvillimin e komuniteteve dhe integrimin e tyre n institucionet dhe shoqrin kosovare.
  Qeveria e Kosovs n periudhn e ardhshme krahas kthimit t organizuar, do ti kushtoj vmendje edhe kthimit individual, i cili sht m i lir, i suksesshm dhe m shpejt i realizueshm.
  Qeveria e Kosovs gjat shprndarjes s buxhetit pr investime kapitale do t ket parasysh:
  Prbrjen e strukturs nacionale t popullsis pakic,
  Faktorin gjeografik,
  Prioritetet sipas rasteve m urgjente.

  3.2.4 Politika e Jashtme e Republiks s Kosovs
  N fushn e politiks s jashtme, si dhe t marrdhnieve dhe bashkpunimit ndrkombtar, Qeveria e Kosovs do t jet e angazhuar n:
  Prshpejtimin e procesit t njohjes ndrkombtare t shtetit t pavarur dhe sovran t Kosovs,
  Thellimin e marrdhnieve t veanta me Shtetet e Bashkuara t Ameriks, shtetet e BE-s, shtetet fqinje dhe vendet tjera.
  Ndrtimin e Shrbimit Diplomatik dhe Konzular t Kosovs,
  Antarsimin e plot t vendit n organizatat dhe institucionet kryesore politike, ekonomike dhe financiare ndrkombtare,
  Mbrojtjen e interesave t qytetarve t Kosovs n botn e jashtme,
  Afirmimin e identitetit t veant t Kosovs.
  Prioritetet i Qeveris s Kosovs sht kompletimi i strukturs dhe funksionalizimi i plot i Ministris s Punve t Jashtme, deri n marrjen e kompetencave t plota n kt fush nga prania civile ndrkombtare.
  Pastaj vjen vendosja e misioneve t prhershme t Kosovs n organizatat kryesore ndrkombtare: OKB, BE, NATO dhe OSBE.
  Qeveria e Kosovs sht e vetdijshme pr gamn e ligjeve q duhet t harmonizohen me standardet e BE-s, si dhe vllimin e reformave q duhet t ndodhin n t gjitha fushat pr ti plotsuar kriteret q krkohen nga Bashkimi Evropian n procesin e Stabilizim- Asociimit.
  Nj prioritet tjetr n fokus t prhershm t Qeveris s Kosovs do t jet antarsimi i Kosovs n NATO. Natyrisht, kjo sht nj sfid e veant e cila krkon reforma t gjithanshme n fushn e siguris dhe t mbrojtjes. Megjithat, Qeveria e Kosovs do ti jap prioritet angazhimit pr nnshkrimin sa m shpejt t Partneritetit pr Paqe me NATO-n.
  Nj sprov pr shtetin e ri t Kosovs do t jet antarsimi n OKB. Qeveria e Kosovs do t rekomandoj dhe do t zbatoj nj fushat intensive dhe t fuqishme lobimi pr t fituar prkrahjen e nevojshme pr antarsim n kt organizat prestigjioze.
  Sipas prioriteteve Kosova do t bj nnshkrimin dhe ratifikimin e konventave dhe deklaratave ndrkombtare n kto fusha:
  Zhvillimin e marrdhnieve ndrkombtare,
  T drejtat e njeriut dhe pakicave,
  E drejta humanitare ndrkombtare,
  Mbrojtje t ambientit dhe planifikimit hapsinor,
  Ekonomi,
  Bashkpunim ndrkombtar n zbatimin e ligjit dhe asistenc juridike,
  Arsim, shndetsi dhe shtje sociale, etj.

  3.3 Qeverisja e mir
  Qeveria e Kosovs ka si prioritet prmirsimin e prformancs s mtutjeshme t institucioneve qeveritare, n veanti t atyre q merren me mbledhjen dhe shpenzimin e paras publike. Prcaktimi qart i kompetencs dhe prgjegjsis n t gjitha fushat dhe t gjitha veprimtarit.
  Kemi nj nga shrbimet m t mira doganore n rajon. T gjitha t hyrat dhe shprndarja e tyre jan t kanalizuara prmes Llogaris s vetme t Thesarit, dhe jan t instaluara sistemet e auditimit-raportimit. Megjithat, jemi t vetdijshm q kemi nj rrug t gjat para nesh. Jemi t prkushtuar t vazhdojm me sukseset e arritura deri tani dhe t adresojm mangsit e identifikuara n Vlersimin Financiar dhe at t Shpenzimeve Publike (PEFA). Luftimi i korrupsionit do t jet nj nga prioritetet e Qeveris s Kosovs.
  Kemi nisur procesin e Reformave n Administratn Publike. N javt q vijn, Kosova do t filloj Rishikimin funksional, q ka pr synim prmirsimin e strukturs s qeveris s Kosovs, pr t ofruar shrbime m t mira pr qytetart. Jemi t interesuar gjithashtu n programet pr t ndaluar Ikjen e Trurit, dhe pr t trhequr individt me kualifikime t larta n sektorin publik.
  Ne e kuptojm mir q kapaciteti yn pr shpenzim t ndarjeve buxhetore t aprovuara sht i dobt. Ky kapacitet i vogl pr shpenzime sht rezultat i shum faktorve q i kemi identifikuar n aktivitetet e prbashkta me Bankn Botrore. Tanim kemi nisur implementimin e rekomandimeve t ktij studimi.
  N kuadr t fushs s Qeverisjes s mir, n fokus do t jen:
  Reforma n Administratn Publike,
  Menaxhimi i Financave Publike,
  Luftimi i Korrupsionit,
  Prmirsimi i ekzekutimit t shpenzimeve kapitale,
  Reforma n Administratn Publike.

  3.3.1 Reforma n Administratn Publike
  Reforma e Administrats Publike, si nj nga standardet pr integrime Evropiane prfshin veprimet: a) rishikimi funksional, b) kompletimi i infrastrukturs ligjore pr Shrbimin Civil t Kosovs, c) hartimi i strategjis pr arritjen e objektivave t trajnimit, d) avancimi i sistemit t pagave, e) krijimi i sistemit modern t menaxhimit t personelit, f) prkufizimi i kompetencave thelbsore pr kuadrot e larta n SHCK.
  Qeverisja elektronike (e-Qeverisja): pr arritjen e ktij synimi do t bjm hartimin dhe zbatimin e strategjis pr Qeverisje elektronike. Me realizimin e ksaj strategjie synohet t prmirsohet kualiteti i shrbimeve qeveritare prmes: a) kompletimit t legjislacionit n fushn e teknologjis s informacionit, b) ofrimit t shrbimeve elektronike pr qytetart dhe bizneset, c) krijimit t Qendrs s t Dhnave, d) funksionalizimit t e-Portalit shtetror q do ti shrbej nj transparence dhe efikasiteti t institucioneve publike, e) fuqizimit t rrjetit qeveritar dhe masivizimit t prdorimit t internetit dhe intranetit, f) zhvillimit dhe aplikimit t standardeve pr harduer dhe softuer, g) realizimit t funksionimit reciprok n mes t sistemeve q aplikohen n punn e administrats publike dhe g) avancimit t Sistemit dhe Shrbimeve t Kadastrave.
  Sigurimi i infrastrukturs s nevojshme fizike pr nj funksionim efikas t institucioneve t Republiks s Kosovs. Arritja e ktij synimi do t realizohen prmes ktyre ndrtimit t kompleksit t ndrtesave qeveritare. Objektivat strategjike t ktij prioriteti jan n prputhje me Reformn e Administrats Publike dhe si t tilla kan pr qllim a) marrjen dhe menaxhimin e godinave dhe hapsirave publike t cilat n procesin e tranzicionit UNMIK-u do tia transferoj Qeveris s Republik s Kosovs, b) adoptimin dhe akomodimin e prkohshm t disa institucioneve n kompleksin ish-Rilindja, dhe d) zvoglimin e shpenzimeve n mirmbajtjen e komplekseve ndrtimore.

  3.3.2 Menaxhimi i Financave Publike
  Nj nga objektivat thelbsore t Qeveris sht t mbaj dhe prmirsoj edhe m tutje procesin e tanishm buxhetor, t rris kredibilitetin e institucioneve qeveritare q merren me mbledhjen dhe shpenzimin e paras publike; t rris transparencn dhe llogaridhnien e ktyre institucioneve, t prmirsoj planifikimin e shpenzimeve t bazuara n politika t mirfillta publike si dhe prmirsoj edhe m tutje procesin e auditivit dhe kualitetin e raportimit.
  N kt drejtim, me asistencn e Banks Botrore, sht prgatitur dokumenti mbi Vlersimin e Shpenzimeve Publike dhe Prgjegjsive Financiare (PEFA). Qllimi i prgatitjes s ktij dokumenti sht q nprmes analizimit t indikatorve t caktuar n kuadr t shpenzimeve publike t bj t mundur identifikimin e fushave t caktuara pr t cilat vlersohet se krkohet prmirsim n t ardhmen. Kjo pra do te thot nj vlersim i strukturuar i sistemit te menaxhimit te financave publike n Kosov.
  N prgjithsi ky raport v n dukje rezultatet e arritura deri me tani sa i prket menaxhimit t shpenzimeve publike dhe prgjegjsive financiare, dhe ka vlersuar s fundi se Kosova nprmes Ministris se Ekonomis dhe Financave ka arritur t krijoj nj disipline dhe nj rregull sa i prket ksaj fushe.
  Prderisa nj numr i indikatorve jan vlersuar pozitivisht, ekziston nj numr i atyre q krkojn prmirsim. N kt drejtim, MFE ka prgatitur edhe Plani veprimin pr prmirsimin e indikatorve n mnyr q vlersimet e ardhshme t jen n nivel m t mir.
  Prandaj, Qeveria e Kosovs sht e prkushtuar t implementoj plan veprimin e prgatitur nga MEF-i, i cili reflekton rekomandimet e PEFA-s pr prmirsimin e menaxhimit t financave publike.

  3.3.3 Luftimi i korrupsionit
  Mangsit e theksuara n raportet e Zyrs s Auditorit Gjeneral, prfshin shkeljet e ligjit, si: nnshkrimi i kontratave para zotimit t fondeve, mungesa e dokumenteve t prokurimit, prdorimi i procedurave t negociuara (jo-konkurruese) etj. sht e qart q praktikat e tilla e nnvlersojn parimin e ekonomis n shpenzimet e resurseve publike.
  Pr t eliminuar kto parregullsi, Qeveria e Kosovs ka filluar t ndrmarr hapa t rndsishm pr t prmirsuar sistemin e prokurimit publik, forcimin dhe trajnimin e vazhdueshm detyrues si dhe certifikimin e zyrtarve t prokurimit.
  Qeveria do t mbshtes iniciativat e ndrmarra dhe Strategjin kundr Korrupsionit n Kosov t zhvilluar tashm dhe do t ndrmarr masa konkrete pr t shtyr prpara zhvillimin e mtejshm t infrastrukturs institucionale dhe ligjore, n funksion t luftimit t dukuris se korrupsionit n do fush.
  Qeveria do t bashkpunoj dhe forcoj partneritetin me shoqrin civile dhe mediet pr t fuqizuar rolin e tyre n zhvillimin, zbatimin dhe monitorimin e reformave kundr korrupsionit dhe n rritjen e transparencs dhe llogaridhnies s organeve Qeveritare dhe jo-qeveritare n Kosov.

  3.3.4 Prmirsimi i ekzekutimit t shpenzimeve kapitale
  Shkalla e ult e ekzekutimit t shpenzimeve sht sfid pr pothuaj t gjitha vendet n zhvillim. N kt rast, Kosova nuk sht nj prjashtim. Gjat viteve t kaluara, niveli i shpenzimeve pr investime kapitale nuk ka qen i knaqshm.
  Pr shkak se buxheti i Kosovs sht i bazuar n sistemin e parave t gatshme, eliminimi i trsishm i nnshpenzimeve pothuajse do t jet i pamundur. Ky sistem buxhetor posarisht ndikon n planifikimin e projekteve kapitale, q duhet t planifikohen n faza dhe segmente t caktuara pr qllime t buxhetit, me qllim t prshtatjes s shpenzimeve t parashikuara me shumat e krkuara dhe t siguruara pr vitin vijues. Problemet do t jen m t mdha pr projektet kapitale dhe prokurimet e mdha, disa vjeare.
  N kt drejtim, Qeveria do t implementoj rekomandimet e dala nga raporti i MEF-it mbi Arsyet e identifikuara pr nnshpenzime n kategorin e shpenzimeve kapitale pr vitin 2006, si dhe ato t dala nga raporti i Banks Botrore mbi Menaxhimin e Financave Publike.
  Sipas ktyre raporti disa nga arsyet e nnshpenzimeve kryesisht mund t prmblidhen n kto pika:
  Planifikimi jo i knaqshm i projekteve dhe kryesisht planifikim vjetor dhe jo shumvjear.
  Afatet e strzgjatura t procedurave t prokurimit, si dhe mosnjohja e procedurave t prokurimit nga zyrtart e prokurimit:
  Ekzekutimi dhe monitorimi i projekteve ishte i dobt.
  Pritet q shkalla e shpenzimit t stabilizohet dhe t rritet ngadal gjat viteve t ardhshme deri n arritjen e nj shkalle e cila do t jet e krahasueshme me shtetet n regjion. Megjithat, kjo natyrisht q varet nga shum faktor si jan niveli i optimizmit gjat buxhetimit, ndrlikueshmria e projekteve kapitale, procedurat dhe suksesi n prokurim, fleksibiliteti n alokimin e buxhetit ndrmjet projekteve t ndryshme, vlersimet e kohzgjatjeve t projekteve, dhe vonesat e projekteve pr shkak t faktorve t jashtm.
  Aktivitet e ndrmarra nga institucionet qeveritare:
  Mungesa e orientimit afatgjate n perspektiven fiskale dhe planifikimit shumvjear tani sht duke u adresuar prmes prgatitjes se KASH-it 2009-2011, ndrsa q nj projekt i Asistencs Teknike t Planit dhe Strategjis Zhvillimore t Kosovs, i menaxhuar nga Agjencioni Evropian pr Rindrtim, sht duke asistuar ministrit kryesore n Qeverin e Kosovs n zhvillimin e funksionit t planifikimit strategjik, me qllim t ngritjes s kapaciteteve t identifikimit, planifikimit, prioritizimit dhe buxhetimit t projekteve te rndsishme. Procesi, gjithashtu, shrben si mjet pr prcaktimin e synimeve t Qeveris rreth politikave, dhe u ndihmon donatorve n prpjekjet e tyre pr identifikimin dhe prkrahjen e projekteve investuese t prioritetit t lart.
  N fushn e prokurimit jan br ndryshime n Ligjin pr Prokurim Publik (LPP), duke shkurtuar kshtu t gjitha afatet e tenderimit dhe zvogluar procedurat e prokurimit nga shtat sa ishin n gjasht procedura. M tutje, sht br thjeshtsimi i LPP-se dhe disa funksione t Agjencionit t Prokurimit Publik dhe MEF-it jan bartur n KRPP. Autoriteteve kontraktuese u jepet pavarsi me e madhe pr zgjedhjen e procedurave t prokurimit.
  N fushn e planifikimit krkohet nga OB q ta tregojn qartazi, n dorzimet e tyre buxhetore, se a jan projektet, pr t cilat krkohen mjetet, t gatshme pr tu zbatuar, n kontekst t pasjes s mjeteve n dispozicion, nse ka zotime t domosdoshme nga donatort, bashk-financim dhe dokumentacion adekuat t pronsis, si dhe nse jan prpiluar t gjitha specifikimet teknike pr prokurim dhe planifikimet tjera preliminare pr projektin.
  T renditen projektet kapitale, n procesin e PIP-it n baz jo vetm t politikave prioritare, por edhe sipas asaj renditjeje se a jan t gatshme pr tu zbatuar.
  T sigurohet nj kontroll i prforcuar ex-ante (paraprak) i zotimeve q krkojn prokurimin nprmes t modulit t ri t prokurimit, si dhe t ofrohen udhzime vijuese.

  3.4 Zbutja e varfris dhe stabiliteti social
  Prbrenda nj kornize t qndrueshme fiskale t prezantuar n KASh, Kosova sht e prkushtuar n zhvillimin dhe analizimin e opsioneve pr prmirsim t kushteve pr personat n pozit m t pafavorshme. Sikur sht theksuar m hert, marr parasysh shkalln e problemit, kjo detyr sht nj prioritet i prhershm n periudhn afatgjate. Kemi pr synim t punojm ngusht me partnert tan n komunitetin ndrkombtar n zhvillimin e reformave strukturale pr prmirsim t ktyre treguesve.
  Zbutja e varfris dhe mirqenia sociale do t arrihet duke prmirsuar cilsin shrbimeve n kto fusha:
  Pensionet dhe transferet tjera sociale
  Shndetsia

  3.4.1 Pensionet dhe transferet tjera sociale
  Qeveria e Kosovs sht e prkushtuar q t prmirsoj mirqenien e qytetarve t saj prmes politikave t dizajnuara mir sociale. N kt kontekst, shtjet q kan t bjn me fushn e mbrojtjes sociale do t adresohen prmes ktyre synimeve:
  Ndihmave sociale pr familjet e varfra: Qllim kryesor sht t mbahet nj sistem i mbrojtjes sociale, q targeton t gjith personat t cilt nuk mund ti ndihmojn vetvetes dhe familjes, e pr t cilt Qeveria prmes institucioneve prgjegjse do t ju ofroj ndihmn dhe garantimin e t ardhurave minimale pr jetes. Parimi kryesor i mbrojtjes sociale sht sigurimi i jetess me dinjitet dhe shrbime pr ata q kan nevoj pr ndihm.
  Sistemi i mbrojtjes sociale do t zhvillohet n linj me kto synime:
  Prmirsimi i kushteve t jetess prmes ndihms sociale pr familjet e varfra n mnyr q familja t fuqizohet,
  Ndihm pr kujdesin shndetsor dhe shkollim t fmijve q jetojn n varfri (lirimi nga pagesa e shrbimeve shndetsore dhe furnizimi me libra pr fmij),
  Ofrimi i ndihmave dhe shrbimeve plotsuese pr familje dhe individ prmes kontraktimit dhe marrveshjeve me OJQ-t.
  Avancimi i shrbimeve sociale pr individ dhe grupe me nevoja urgjente: Me rastin e dshtimit t familjes n prmbushjen e obligimeve, Qeveria do t angazhohet t ofroj prkujdesjen e nevojshme pr individin dhe familjen (mbrojtjen e fmijve, t rriturve dhe personave t moshuar).
  Pr arritjen e ktij synimi MPMS-ja sht prcaktuar pr kto masa:
  Mbrojtja e fmijve pa prkujdesje familjare prmes formave t bashkimit familjar, kujdestaris, strehimit familjare, adoptimit dhe strehimit t prkohshm institucional.
  Prkujdesja pr fmijt e abuzuar dhe t keqtrajtuar si dhe pr ata me aftsi t kufizuara fizike dhe mendore.
  Prkrahja materiale e personave me aftsi t kufizuara t prhershme fizike dhe mendore.
  Mbrojtja e viktimave t dhuns n familje dhe viktimave t trafikimit me qenie njerzore
  Bartja e kompetencave pr ofrimin e shrbimeve sociale nga niveli qendror n nivel lokal
  Sistemi Pensional: Vazhdimi i sigurimit te pagesave te pensioneve dhe shikimi i mundsive pr harmonizimin e vlers se shports se ushqimit n prputhje me trendin kohor te mimeve si dhe pagesa e pensionit suplementar pr kontribut dhnsit n ish sistemin e kaluar pensional.

  3.4.2 Shndetsia
  Krijimi i sistemit t qndrueshm t financimit pr sektorin shndetsor si dhe identifikimi i metodologjis s financimit t qndrueshm q do t mundsoj prmirsimin e gjendjes shndetsore t popullats, sht prioritet n kt sektor. Mbledhja dhe shpenzimi i burimeve, do t bazohet n zgjedhjen e alternativave moderne dhe efikase, duke u mbshtetur n prkushtimin e Qeveris pr rritjen e buxhetit pr shndetsi.
  Qeveria do t angazhohet t aplikoj ligjin e sigurimeve shndetsore, dhe do t prshtatet me mundsit reale t implementimit.
  Do t shqyrtohen mundsit q profesionistt shndetsor t shprblehen pr ofrimin e kujdesit shndetsor cilsor.
  Qeveria do t angazhohet pr jetsimin e projektit pr metodologjin e financimit, prcaktimin e pakos bazike t shrbimeve shndetsore, prcaktimin e kostos s shrbimeve shndetsore dhe procedurave mjeksore, t cilat do t shrbejn pr prgatitjen e kushteve pr implementim t sigurimit shndetsor.
  Synimet kryesore t sektorit t shndetsis jan:
  Zvoglimi i smundshmris dhe vdekshmris s popullats (prmes zhvillimit t shrbimeve shndetsore): Me kt objektiv synohet ulja e prqindjes s morbiditetit dhe mortalitetit, prmes ngritjes s kualitetit, sipas standardeve bashkkohore t shrbimeve shndetsore, n radh t par prmes fuqizimit t Kujdesit parsor shndetsor/mjeksis familjare si baz e sistemit shndetsor.
  Riorganizimi dhe funksionalizimi i Kujdesit dytsor shndetsor dhe Kujdesit tretsor shndetsor me qllim t ofrimit sa m t mir t shrbimeve shndetsore.
  Prmirsimi i vazhdueshm i menaxhimit t resurseve ekzistuese dhe cilsis s shrbimeve: Qllim i ktij objektivi strategjik do t jet promovimi i menaxhimit t bazuar n ekonomin shndetsore, decentralizimi i menaxhimit dhe vendimmarrjes, investimi dhe shprndarja e buxhetit n baz t kosto-eficencs dhe t dhnave objektive.
  Menaxhimi do t bazohet n kriterin q spitalet dhe institucionet tjera shndetsore t konceptohen si ndrmarrje q prodhon shndetin, ka do t orientoj n menaxhimin m t mir t resurseve.
  Do t bhet decentralizimi i buxhetit, resurseve njerzore dhe investimeve. Resurset do t prdoren duke llogaritur vlern pr kosto t investuar me tregues menaxherial dhe n baz t kritereve kosto-eficenc.
  Do t zhvillohen kapacitetet njerzore n menaxhimin bashkkohor t institucioneve.
  Zhvillimi i vazhdueshm i njohurive dhe shkathtsive profesionale t t gjith profesionistve shndetsor duke prcjell trendet bashkkohore.
  Funksionalizimi dhe zhvillimi i Sistemit t Informimit Shndetsor: Menaxhimi i Sistemit t Informimit Shndetsor do t bazohet n krijimin e strukturave t informacionit shndetsor, t cilat do t jen n gjendje t ofrojn t dhna pr t analizuar situatn epidemiologjike dhe gjendjen shndetsore t popullats si dhe ofrimin e t dhnave pr menaxhimin dhe planifikimin e menaxhimit ditor, afatmesm e afatgjat t institucioneve dhe sistemit shndetsor.
  Evidenca n sistemin shndetsor, duke prfshir at klinike, t resurseve humane, financiare dhe farmaceutike, sht faktor themelor pr analizn e gjendjes shndetsore t popullats, menaxhimin e institucioneve n baz t t dhnave dhe fakteve, prpilimin e politikave shndetsore dhe planeve t implementimit.
  Kjo detyr krkon krijimin e Sistemit te kompjuterizuar pr menaxhimin e Informacionit Shndetsor. Do t hartohet nj projekt gjithprfshirs pr t implementuar kt prioritet.
  Krijimi i rrjetit unik te Sistemit pr Menaxhimin e Informacionit Shndetsor, krijimi i kartelave elektronike me t dhnat klinike t pacientit dhe prpunimi i informacionit e te evidencs, jan baz mbi t ciln do t prpilohen protokollet e kujdesit shndetsor.
  N kt sistem do t integrohet edhe Qendra e Telemjeksis, e cila do t udhheq proceset e filluara n racionalizimin e shpenzimeve pr shrbime, prfitimin n kohn e dhnies s shrbimeve konsultative, edukimin specialistik, format e tjera t edukimit n shndetsi e n veanti Zhvillimin e Vazhdueshm Profesional n Mjeksi (ZHVP).
  N afat t shkurtr do t fuqizohet roli i Telemjeksis, si departament prgjegjs pr zhvillimet, implementimet, si dhe inovimet e teknologjis s informacionit mjeksor, pr nevojat e sistemit shndetsor.
  Funksionalizimi, riorganizimi dhe plotsimi i infrastrukturs ekzistuese t sistemit shndetsor dhe sigurimi i pajisjeve n prputhje me standardet evropiane: Riorganizimi i shrbimit shndetsor krkon planin e shprndarjes s institucioneve shndetsore n t gjitha nivelet e kujdesit shndetsor (master plani) q do t prfshij sistemin shndetsor publik dhe at privat.
  Master Plani do ti siguroj popullats qasje t leht n institucionet shndetsore n t gjitha nivelet. Institucionet do t koordinojn planet e shprndarjes s profesionistve shndetsor dhe t resurseve tjera n harmoni me masterplanin.
  Kujdesi spitalor do t funksionoj i integruar, si hallk ndrlidhse dhe bashkpunimi n mes t Kujdesit tretsor dhe Kujdesit parsor shndetsor. Ktij koordinimi pr integrim duhet tiu bashkohen Institutet dhe institucionet tjera t rehabilitimit dhe ato pr prkujdesje sociale.
  Zhvillimi i shndetit publik prmes zgjerimit t programeve t promovimit shndetsor pr ruajtjen dhe prparimin e shndetit t popullats: Ministria e Shndetsis do t prqendrohet n planifikimin e politikave dhe t aktiviteteve t lidhura me shndetin publik, prmes prgatitjes dhe zbatimit t strategjive dhe politikave shndetsore: prcjelljes, identifikimit, korrigjimit dhe avancimit t faktorve mjedisor me ndikim n shndet; identifikimit dhe luftimit t agjentve infektiv q krcnojn shndetin; nevojs pr zgjerimin e programeve t promovimit shndetsor pr ruajtjen dhe prparimin e shndetit t popullats; zhvillimit dhe avancimit t puns krkimore shkencore dhe profesionale.
  Qeveria zotohet t fuqizoj sektorin publik dhe at privat t shndetsis brenda kornizs ligjore.

  4. Politikat tjera Qeveritare
  4.1 Zhvillimi i Sektorit Privat
  Duke marr parasysh se orientimi prfundimtar i Kosovs sht Bashkimi Evropian, mbikqyrja dhe organizimi i tregtis, pronsis industriale, ndrtimtaris, hoteleris, industris, turizmit jan fusha me fokus t veant pr Qeverin. Kjo do t krkoj zhvillimin dhe mbshtetjen e ndrmarrjeve t vogla dhe t mesme, promovimin e investimeve si dhe garantimin e tyre.
  Qeveria e Kosovs pr t realizuar kt orientim do t angazhohet n kto fusha:
  Hartimi i Strategjis s Zhvillimit t Sektorit Privat,
  Hartimi i strategjis pr promovimin e Investimeve Direkte t Huaja,
  Hartimi i Strategjis s Zhvillimit t Turizmit t Kosovs,
  Strategjia e Zhvillimit Industrial, e cila do t shrbej si baz pr zhvillimin ekonomik t Kosovs,
  Strategjia e Msimit t Ndrmarrsis,
  Hartimi i projekt dokumentit Programi Kosovar pr Mbrojtjen e Konsumatorit.
  Kto veprime jan t domosdoshme pr realizimin e synimeve t lartprmendura:
  Prmirsimi i infrastrukturs ligjore,
  Prmirsimi i infrastrukturs Fizike pr Zhvillimin e NVM-ve ku bjn pjes Parqet Industriale, Zonat Industriale dhe Inkubatort e Biznesit,
  Iniciativa pr Promovimin e Ndrmarrsis,
  Karta e Ndrmarrjeve t Vogla e t Mesme,
  Ofrimi i Qasjes n Trajnime dhe Kshillime pr NVM,
  Implementimi i Karts Evropiane i Ndrmarrjeve t Vogla dhe t Mesme,
  Stimulimi i rritjes se prodhimit me qllim q t eksportohet pr prmirsim t raportit tejet negativ n shkmbimet tregtare,
  Promovimi i eksportit dhe plotsimi i kritereve nga prodhuesit vendor pr t qen konkurrues n tregun vendor dhe tregjet ndrkombtare,
  Antarsimi i Zyrs s pronsis industriale n WIPO (Organizata Botrore e Pronsis Intelektuale) dhe EPO (Zyra Evropiane e Patentave),
  Plotsimi i infrastrukturs ligjore pr Pronsin industriale,
  Nnshkrimi i konventave t Evropiane t pronsis intelektuale,
  Nnshkrimi i marrveshjeve bilaterale dhe multilaterale t Pronsis industriale,
  Zbatimi dhe monitorimi i marrveshjes se CEFTA-s,
  Mbrojtja e konsumatorve,
  Fillimi i procedurave dhe antarsimi n OBT si dhe trupat tjera ndrkombtare,

  4.2 Vetqeverisja Lokale
  Qeveria zotohet q e ardhmja e organizimit t pushtetit lokal t jet e bazuar n Kartn Evropiane mbi Vetqeverisjen Lokale.
  N kt kontekst, m posht paraqiten objektivat strategjike kryesore:
  Rritja e kapacitetit fiskal - komunat t krijojn kushte pr rritjen e shkalls s pavarsimit buxhetor, duke e zgjeruar gamn e t hyrave vetanake dhe duke e ngritur shkalln e inkasimit.
  Korniza afatmesme e zhvillimit t pushtetit lokal dhe Strategjia e zhvillimit komunal, prmes hartimit t strategjive t zhvillimit komunal dhe n t cilat do t prfshihen planet zhvillimore komunale, planet zhvillimore urbane dhe planet rregullative urbane.
  Reforma e administrats lokale duhet t optimalizohet, prmes procesit t ngritjes s strukturave t qndrueshme administrative, kryerjes s disa shrbimeve t prbashkta pr disa komuna nga nj shrbim i vetm apo prmes shfrytzimit t burimeve t jashtme.
  Ngritja e kapaciteteve komunale prmes thithjes dhe koordinimit t ndihms s donatorve pr t krijuar sisteme elektronike t prdorimit dhe lvizur administratn lokale drejt qeverisjes.
  Legjislacioni dhe pushteti lokal n tr territorin e Kosovs do t punoj Ligjet q rregullojn t drejtat n referendum, sistemin zgjedhor lokal, bashkpunimin dhe zhvillimin regjional e ndrkufitar, organizmin ligjor t qyteteve t mdha, jan n agjendn legjislative t MAPL-s. MAPL do t mbetet e zotuar t promovoj pushtetin lokal me karakter shum-etnik dhe reforma e pushtetit lokal do t shtrihet n tr territorin e Kosovs.
  Definimi i kompetencave n shrbimet publike komunale - konsideron esenciale kthimin e kompetencave t tjetrsuara tek autoritetet komunale nga institucionet tjera, posarisht n lmin e shrbimeve komunale.

  4.3 Mjedisi dhe Planifikimi Hapsinor
  Mbrojtja e mjedisit dhe planifikimi hapsinor q prfshin ajrin, ujit, tokn etj. ka ndikim t drejtprdrejt n zhvillimin ekonomik dhe shoqror. Prkundr gjendjes jo t mir t trashguar, si n fushn e planifikimit hapsinor, urbanistik, mjedisit jetsor, menaxhimit dhe mbrojtjes s burimeve t ujit, shfrytzimit t pakontrolluar t pasurive natyrore, zhvillimit t pakontrolluar t kapaciteteve industriale e biznisore, zbatimit t pamjaftueshm t legjislacionit etj. Qeveria do t prgatis kornizn ligjore, dhe n rrafshin implementues do ti inkorporoj dhe zbatoj normat ndrkombtare.
  Zbatimi i ktij programi do t sjell prftime n cilsin e planifikimit hapsinor, duke orientuar zhvillimin e infrastrukturs dhe aktivitetet urbane e rurale, mbrojtjen e mjedisit jetsor, ngritjen e institucioneve kompetente, furnizimin e popullats me uj t pijshm si dhe prmirsimin e sistemit t ujrave t zeza dhe trajtimin e mbeturinave.
  Qeveria do t inkurajoj zhvillimin e fushatave t ndrgjegjsimit, me qllim t mbrojtjes s mjedisit. Gjithashtu, do t promovoj shfrytzimin racional dhe t qndrueshm t pasurive natyrore dhe toks bujqsore, mbrojtjen e peizazheve t vlefshme natyrore si: parqet nacionale, monumentet e natyrs, shpellat, kanionet, ujvarat, bifurkacionin, liqenet glaciale etj., mbrojtja e llojeve t rralla bimore e shtazore dhe t rrezikuara, e veanrisht i atyre endemike, ruajtja dhe menaxhimi efikas i zonave t mbrojtura me vlera t larta t biodiversitetit (rezervatet strikte, parqet kombtare, etj.).
  Qeveria do t angazhohet pr rehabilitimin e deponive industriale, deponive t materieve t rrezikshme dhe deponive tjera, si dhe rehabilitimin dhe rregullimin e shtretrve t lumenjve dhe liqeneve akumulues. Zgjerimi i sistemit t monitorimit dhe ndrtimi i rrjetit t ri pr monitorimin e cilsis s ajrit dhe veprimeve hidrometeorologjike.

  4.4 Bashkpunimi me donatort
  Ndihma pr Kosovn do t jet nj faktor shum i rndsishm n zhvillimin e saj. Qeveria sht e prkushtuar q t siguroj shfrytzim efektiv t ndihms, n linj me parimet pr t cilat donatort tanim kan shprehur prkushtimin e tyre.
  Qeveria pret me padurim q donatort t shfrytzojn sistemet qeveritare dhe procedurat pr transfere dhe implementim, q jan duke u vn n vend. Kjo do t ndihmoj n ngritjen e kapaciteteve dhe siguron pronsin e Qeveris. Ve ksaj, kjo ndihmon n zvoglimin e kostos s transaksioneve. Implementimi do t duhej t ishte n duart e entitetit prkats qeveritar, n bashkpunim t ngusht me donatorin apo prfaqsuesin e tij.
  Qeveria, krkon gjithashtu, nga donatort q t shqyrtojn format tjera t prkrahjes, sikur sht prkrahja pr sektort e buxhetit apo prkrahja direket buxhetore prbrenda sistemeve ekzistuese dhe funksionale t menaxhimit t financave publike dhe llogaridhnies. Vlen t theksohet q nj studim i kohve t fundit, i ndrmarr nga Qeveria dhe grupet tjera t interesit jasht saj, tregon q sistemet financiare publike t Kosovs, nuk jan m pak t mira sa u prket masave t llogaridhnies financiare pr shpenzimet publike, krahasuar me shum vende t tjera q pranojn prkrahje direket buxhetore. Qeveria do t vazhdoj me ngritjen e kapaciteteve n sistemet e tyre dhe i fton donatort t kontribuojn n kto prpjekje.
  Q donatort t jen n gjendje t sigurojn prkrahje buxhetore, Qeveria sht e prkushtuar t ket strategji dhe politika t gatshme dhe do t inkurajoj koordinimin aktiv t shtjeve n nivelet sektoriale dhe nivelet makro.

  4.5 Barazia Gjinore
  Duke u nisur nga prkushtimi i Qeveris s Republiks s Kosovs pr integrimin institucional t perspektivs gjinore, duke u nisur nga prcaktimi pr krijimin dhe implementimin e legjislacionit, politikave, mekanizmave dhe masave pr avancimin e pozits s gruas dhe, duke u nisur nga implementimi i tr ktij procesi n t gjitha fushat e jets politike dhe shoqrore, duhet t promovohet barazia gjinore, si parakusht pr funksionimin e institucioneve demokratike dhe si kusht pr proceset integruese evropiane dhe tejatlantike.

  4.6 Kultura, Rinia dhe Sporti
  Mungesa e kujdesit t mjaftueshm pr kulturn ka ndikuar dukshm n shprbrjen e komunitetit artistik, i cili sht ndr komunitetet m t paorganizuara n Kosov. Pagat e dobta (nse jan t punsuar) i detyrojn artistt q t mbijetojn, duke krkuar pun n profesione tjera ose t braktisin Kosovn n krkim t nj ambienti m t prshtatshm pr karrier artistike.
  Mungesa e investimeve n projekte artistike dhe kulturore ka pasur si pasoj zvoglimin e interesimit t publikut pr konsumimin e vlerave artistike dhe kulturore si dhe mungesn e promovimit t kulturs s Kosovs jasht vendit.
  Gjendja n t ciln sht sot kultura shtron nevojn e prkrahjes s projekteve q do t rimkmbin jetn teatrore, kinematografike, figurative, muzikore etj. Paralelisht me rritjen e investimeve n vepra arti duhet zhvillimin edhe nj fushat sensibilizimi t opinionit, me qllim t rikthimit sa m shpejt t publikut t munguar n teatr, kinema, galeri artesh, salla koncertesh etj.
  Prioritet n vete do t jen investimet n ruajtjen dhe restaurimin e trashgimis kulturore. N kt vazhd vlen t stimulohen edhe aktivitete q kultivojn ruajtjen e tradits, dokeve dhe riteve nacionale, t cilat mund t jen baz e vlefshme edhe pr zhvillimin e turizmit rural, duke e trajtuar at edhe si burim biznesi pr komunitetin.
  Gjendja e tanishme do t adresohet prmes objektivave politike si m posht:
  Kompletimi dhe plotsimi i Infrastrukturs Ligjore si dhe zbatimi i tij: Zyra ligjore e ministris n bashkpunim dhe koordinim me Zyrn Ligjore t Kryeministrit do t angazhohet n prmbushjen e kornizs ligjore menaxhuese t ministris. N vazhdimsi do ta plotsoj at me hartimin e ligjeve n fushn e kulturs, zbatimin e ligjeve t aprovuara, nxjerrjen e akteve nnligjore dhe udhzimeve pr funksionimin efikas, gjithnj duke i harmonizuar me ligjet vendore dhe parimet e BE-s.
  Prkujdesja ndaj trashgimis kulturore: Prkujdesja ndaj trashgimis kulturore sht prgjegjsi kolektive dhe faktor i rndsishm n zhvillim t qndrueshm shoqror dhe ekonomik n nivel t vendit, rajon dhe m gjer. Ministria, s bashku me institucionet prgjegjse, do t vazhdojn me pun sistematike n procesin e ruajtjes s trsive kulturo-historike, zhvillimin e planeve dhe studimeve pr rehabilitim, menaxhimin dhe mirmbajtjen e tyre.
  Nj vmendje t veant gjat vitit 2008 do ti kushtohet programit pr digjitalizimin e vlerave t trashgimis shpirtrore n bashkpunim me institucionet relevante vendore dhe ato ndrkombtare.
  Prezantimi i vlerave t trashgimis kulturore dhe vetdijesimi i popullats do t vazhdojn edhe gjat vitit 2008. Implementimi i projektit kapital Kosova gjat shekujve sht nj nga projektet kryesore pr kt vit, e q implementohet nga Muzeu i Kosovs.
  Mbshtetja e Institucioneve te Kulturs: N strukturn organizative t ministris veprojn 30 institucione t kulturs, prej t cilave 9 t nivelit qendror dhe 21 t nivelit komunal. Edhe pse shuma q ndahet pr kulturn n raport me buxhetin qendror nga t gjitha vendet e rajonit sht shum e vogl dhe njkohsisht krijon kufizime shum serioze. Ministria do t angazhohet pr mbshtetje t veprimtaris themelore t tyre si dhe aktiviteteve n sfern e kreacionit, inkurajimit dhe ngritjes s kapaciteteve njerzore.
  Projektet kapitale si: Teatri dhe Opera Dr. Ibrahim Rugova dhe Muzeu i Artit Bashkkohor jan n prfundim e sipr dhe do t prezantohen edhe n Konferencn e Donatorve, e cila do t organizohet nga Qeveria e Kosovs.
  Ndrkombtarizimi dhe Infrastruktura e Sportit: Departamenti i Sportit n fokusin e vet kryesor ka angazhimet pr ndrkombtarizimin e sportit dhe njkohsisht pr t iu prshtatur rrethanave t reja n raportet ndrkombtare si dhe pr t siguruar nj gam m t gjer t kushteve dhe mundsive pr sportistt e Kosovs. Raportet institucionale me Federatat, Klubet, Komitetin Olimpik dhe struktura tjera ky departament i ka kurorzuar prmes aprovimit t Ligjit pr Sport. Procesi i pranimit t federatave kosovare n asociacionet ndrkombtare pritet t dinamizohet, e q do t rezultoj me implikime financiare.
  Finalizimi dhe Implementimi i Politikave dhe Planit Kosovar t Veprimit pr Rini: Struktura e re e popullats n Kosov e vendos Departamentin e Rinis n nj pozicion shum sfidues n raport me kohn dhe nevojat e zhvillimit t politikave multisektoriale, me qllim t favorizimit t rinis kosovare. Puna e ktij departamenti n bashkpunim me OJQ-t vendore dhe ndrkombtare, tani m pjes t pandara t ktij departamenti, do t finalizojn Planin Kosovar t Veprimit pr Rini.
  Bashkpunimi n nivelin vendor dhe ndrkombtar: Zhvillimi i dialogut ndrkulturor n reciprocitet dhe integrime n plane rajonale, evropiane dhe m gjer, e veanrisht promovimi i identitetit kulturor kosovar, si nj krkes imediate, sht nj nga objektivat e ministris gjat vitit 2008 e tutje.

  4.7 Regjistrimi i popullsis, ekonomive familjare dhe banesave
  Regjistrimi i popullsis, ekonomive familjare dhe banesave, sht vendosur si prioritet pr shkak t rndsis jetike q ka pr zhvillimin e shumanshm t Kosovs. Prmbushja e ktij prioriteti do t mundson krijimin e nj baze t fort statistikore, q do t lehtson dukshm hartimin e politikave zhvillimore t vendit. N kt kontekst, sht planifikuar a) organizimi i nj konference pr donator pr regjistrimin e prgjithshm t popullsis, b) organizimi i puntoris trajnuese sipas rekomandimeve ndrkombtare dhe prgatitja e prokurimeve, c) punsimi i mbikqyrsve, kontrollorve, regjistruesve dhe puntorve t tjer n terren, d) organizimi i aktiviteteve trajnuese pr mbikqyrs, kontrollor dhe regjistrues, e) fushata sensibilizuese, prodhimi i fletushkave, letrave, postierve dhe informacioneve t tjera, f) shtypja e hartave pr regjistrimin e prgjithshm, prodhimi dhe testimi i aplikacionit t TI-s pr prfshirjen e t dhnave t Regjistrimit te Prgjithshm si dhe g) prgatitja e lists s tabelave pr analizat e t dhnave t regjistrimit.

  4.8 Diaspora
  Republika e Kosovs ka nj diaspor t fort dhe numerikisht t madhe. Diaspora, mrgata, kosovart jasht vendit nuk jan shfrytzuar institucionalisht n form t organizuar n t mir t zhvillimit t shtetit t Kosovs. Kosovart jasht vendit presin q Qeveria e Kosovs t bj pr ta at q nuk sht br asnjher deri me tash. Pr nj prkujdesje m t mir dhe t qndrueshme duhen larguar pengesat e shumta, ato t vogla dhe ata t mdha. Detyr primare e Qeveris n prballje me sfidat drejt largimit t ktyre pengesave sht krijimi i autoritetit t qndrueshm qeveritar, q do t merret me problemet e diaspors, gjithmon n mbshtetje t ligjit, mundsisht n prafrim me legjislacionin e BE-s.
  Veprimet q qeveria e Kosovs do ti ndrmarr prfshijn:
  Hartimi i projektligjit pr diasporn dhe harmonizimi i plot i tij me ligjet tjera t Republiks s Kosovs si dhe, zbatimi i tij,
  Krijimi i ambasadave, konsullatave, shoqatave pr mbrojtjen e kosovarve jasht vendit,
  Prpjekjet diplomatike t Qeveris Kosovare pr mbrojtjen e kosovarve jasht vendit,
  Ngritja dhe bashkimi i komunitetit kosovar jasht vendit,
  Krijimi i lehtsirave pr nxjerrjen e dokumenteve t udhtimit,
  Ruajtja dhe kultivimi i identitetit kulturor,
  Grumbullimi i t dhnave pr Diasporn kosovare (si p.sh. vendndodhja e tyre, lidhjet e tyre me Kosovn, prgatitjet e tyre profesionale, bizneset e tyre),
  E drejta e vots,
  Informimi i kosovarve jasht vendit,
  Ngritja e kapaciteteve njerzore profesionale.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 13. #113
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-04-2008
  Postime
  83
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Programi i Qeveris s Republiks s Kosovs
  Qeveria e UNMIK-ut, e NATO-s, EULEX-it, etj.

  Pershendetje

 14. #114
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,172
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Citim Postuar m par nga Baba Sheh Lexo Postimin
  Programi i Qeveris s Republiks s Kosovs
  :@ii:@ii Qeveria e UNMIK-ut, e NATO-s, EULEX-it, etj.

  Pershendetje
  queje si te duesh ti more jaran po kjo qeveri na e solli shtetin e Kosoves e nuk asht fort interesant se qfar thon rrugaqat rrugve
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 15. #115
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-04-2008
  Postime
  83
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga _PDK_ Lexo Postimin
  queje si te duesh ti more jaran po kjo qeveri na e solli shtetin e Kosoves e nuk asht fort interesant se qfar thon rrugaqat rrugve
  Si na e solli kjo "qeveri" shtetin e Kosoves (konkretisht!)?

  Cila "qeveri" e UNMIK-ut, NATO-s, etj. e perbere pushtetmbajtes shqipetar te zgjedhur apo se paku te toleruar nga organizatat e lartepermendura dhe shtetet e medha do te mund te pengonte shtetin e Kosoves ne rrethanat aktuale ne regjon dhe me gjere?

  Pershendetje

 16. #116
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-04-2008
  Postime
  83
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga _PDK_ Lexo Postimin
  queje si te duesh ti more jaran po kjo qeveri na e solli shtetin e Kosoves e nuk asht fort interesant se qfar thon rrugaqat rrugve
  Si na e solli kjo "qeveri" shtetin e Kosoves (konkretisht!)?

  Cila "qeveri" e UNMIK-ut, NATO-s, etj. e perbere pushtetmbajtes shqipetar te zgjedhur apo se paku te toleruar nga organizatat e lartepermendura dhe shtetet e medha do te mund te pengonte shtetin e Kosoves ne rrethanat aktuale ne regjon dhe me gjere?

  P.S.
  Demok(r)acia e Thacit!?  Pershendetje

 17. #117
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,172
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  baba sheh
  mos te pelqeft ky shtet qe na e solli Thai
  ke mundesi te zgjidhesh ne cilin shtet duash te jetosh ka mjaft
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 18. #118
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,172
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  MINISTRI LIMAJ PREMTON MIRMBAJTJE M T MIR RRUGSH

  e diel . 20 prill 2008
  Gjendja e rnd e rrugve magjistrale t vendit pritet t ndryshoj dukshm, ka thn ministri i Transportit dhe postelekomunikacionit, Fatmir Limaj, i cili njhersh ka konfirmuar przgjedhjen e kompanive t reja pr mirmbajtjen e tyre. N qoft se kompanit nuk i mirmbajn si duhet rrugt e Kosovs, ather do t gjobiten nga policia, ka thn Ministri Limaj. Mosmirmbajtja e dy mij kilometrave rrug t asfaltuara, sa ka vendi, sht shqetsuese edhe pr shofert. Ndryshe nga Kosova q investon shuma t vogla parash nga buxheti pr mirmbajtje rrugsh, vendet e rajonit pr mirmbajtje infrastrukture rrugore investojn 17 pr qind t buxhetit vjetor.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #119
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,172
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Kryministri i Kosovs Hashim Thaqi dhe ministri i arsimit Enver Hoxhaj vizituan Qendrn e Studentve  18.4.2008
  Me rastin e vizits q kryeministri Thaqi dhe ministri arsimit Hoxhaj i bn Qendrs s Studentve, ata konfirmuan se Qeveria do t vazhdoj tu prmbahet premtimeve pr trajtimin e arsimit ndr prioritetet kryesore t saj.

  N kuadr t vizitave q po u bjn institucioneve arsimore n Kosov, kryeministri Hashim Thaqi dhe ministri i arsimit Enver Hoxhaj ,pr disa qaste qndruan edhe n Qendrn e Studentve t Universitetit t Prishtin .
  Dshiroi q n mesin tuaj t konfirmoi prkushtimin e Qeveris s Kosovs dhe t MASHT se shtja e arsimit sht ndr prioritetet kryesor t qeverisjes aktuale. Do t bjm qsht e mundur q ti mbajm premtimet e dhna , t sigurojm kushte t mira banimi, ushqim t mir dhe n prgjthsi prmirsimin e kushteve pr studime cilsore, u ka thn studentve kryeministri i Kosovs z Hashim Thaqi n njrn nga dhomat e Konviktit nr: 1.Kryeministri i ka vlersuar si shum t rndsishm edhe vendimin e MASHT –it pr uljene e taksave t studimit q nga viti i ardhshm akademik, vendim ky i duhur n kohn e duhur. Ai gjithashtu ka prgzuar studentt pr ndrtimin e konviktit nr 6 q gjithashtu do t plotsoi standardet bashkkohore. Pra si po e shihni gjrat po ndryshojn ,dhe do t ndryshojn ende gjithnj e m shum pr t mir ka thn kryeministri Thaqi .Gjat qndrimit n Qendr t Studentve ,kryeministri Thaqi dhe ministri Hoxhaj me bashkpuntor kan par nga afr punimet e objektit n ndrtim t konviktit t prmedur. M pas ata vizituan edhe ''Menzn e Studentve'', me qrast drekuan s bashku me studentt e q n ato qaste ishin n radh .Kurreshtja e studentve por edhe prania e mdiave bri q kjo drek t merrte nyansat ; “Drek Pune me Studentt”.Gjat ksai kohe kryeministri sht prgjegjur n shum pyetje q kishin t bjn n radh t par me “hallet studentore” por edhe pr gjra t tjera me pesh n jetn politike t Republiks s Kosov.Kryeministri ka uruar studentt pr pvarsin e Kosovs dhe tha se t gjith s bashku mund t bjm shum pr t ndrtuar nj shtet modern demokratik, t integruar n Bashkimin Evropian dhe n NATO.Ne do t vazhdojm t investojm sipas prioriteteve n edukimin dhe arsimimin e brezit t ri .Ai prmendi fillimin e kompjuterizimit t shkollave ,dhe vendimin pr digjitalizimin e UP-s .Investimi ne dije sht investim n t ardhmn e vendit tha kryeministri Thaqi ,duke i uruar studentt pr suksese t mira n pun dhe n jet .
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 20-04-2008 m 19:45
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 20. #120
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-04-2008
  Postime
  83
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  baba sheh
  mos te pelqeft ky shtet qe na e solli Thai
  ke mundesi te zgjidhesh ne cilin shtet duash te jetosh ka mjaft
  Si na e solli Thaci shtetin (konkretisht!)?

  Cili shqiptar tjeter ne poziten e tij, ne rolin e tij aktual politik dhe historik, dhe ne varesi me realitetin faktik politik brenda Kosoves, ne regjion dhe ne bote, por edhe duke pasur parasyesh interesat politike, ekonomike dhe strategjike te organizatave dhe shteteve te caktuara, do te mund ta pengonte shtetin e Kosoves?
  ...te cilin une personalisht e quaj shtet vetem nga deshira dhe shpresa qe nje dite ai vertet do te trajtohet si shumica e shteteve tjera te regjionit, ne rrethana te ngjashme.

  Sigurisht qe ende eshte heret per te konstatur, nese "shteti i Thacit"(sic thua ti!) do te jete i suksesshem apo jo. Une personalisht jam teper skeptik, se shteti i Kosoves ne rrethana, kushte dhe detyrime te tilla nga ana e pushtuesit nderkombetar do te jete i suksesshem. Izolimi nderkombetar dhe restriksionet pjeserisht "racore" te pushtuesit te huaj brenda Kosoves, por edhe korrupsioni, bajraktarlleku apo familiarizmi jone i degjeneruar nuk mund te krijojne kushte te nevojshme per perparim ekonomik, politik, social dhe shoqeror brenda Kosoves, qe me ne fund do te na sjellnin pamvaresi te duhur jo vetem nga pushtuesi, por edhe nga kapitali i huaj etj.


  Pershendetje

Faqja 6 prej 16 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Zahir Q. Pajaziti
  Nga Llapi n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 177
  Postimi i Fundit: 31-10-2016, 14:50
 2. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 219
  Postimi i Fundit: 21-12-2014, 16:32
 3. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i par i Republiks s Kosovs
  Nga Albanino n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2062
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 10:11
 4. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 5. Prgjigje: 540
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 03:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •