Close
Faqja 7 prej 20 FillimFillim ... 5678917 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 396
 1. #121
  SPORTIV GJITHE JETEN Maska e JARANI
  Antarsuar
  01-03-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU JETOJNE TE GJITHE
  Postime
  82
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Do Te Ishte Me Bukur Flamuri Kuq E Zi Me Te Njejtat Simbole Qe I Kane Vene Por Me Ngjyra Kuq E Zi

 2. #122
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Antarsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,034
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Nuk e di fare simbolizion ngjyra e verdhe dhe ngjyra blu per Kosovaret ?

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

 3. #123
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Antarsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 18 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Kjo e ka emrin ti krkosh dikujt t falur meq je shqiptar dhe ai tjetri u ofendua q ti je shqiptar dhe ke nj trashgimi shqiptare. Un nuk i krkoj njeri t falur nse ai ofendohet q un jam shqiptar. Nse ofendohet, le t ofendohet.
  Kjo qe thu ti e ka emrin fjale boshe.
  Ajo qe ka randesi asht se Kosova ka ne flamur nji harte qe ka kufij te pandashem, edhe qe bota e pranon at flamur me ate shtet te stampuem ne te.

  Shqiptaret e serbet aturqit ne Kosove, kane flamujt etnike, por ketu po flasim per flamurin e nji shteti te ri qe u konceptue perfshires e multietnik, me qellim qe mos me pase probleme ne njohjen nderkombtare.

  Simbas "logjikes" tande dritshkurte, ma mire pa Kosove te pavarun sesa me nji simbol qe nuk te pelqen ty.

  E njajta gja po ndodh edhe me maqedonine, e cila po e pershtat emnin e shtetit per me shmange konfliktin me Greqine.


  Un nuk do t prpiqem t hiqem ai q nuk jam vetm pr t knaqur t tjert.
  Ne fakt pikerisht ket po ban... me apo pa vetdije... e din ti

 4. #124
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime
  Citim Postuar m par nga nice nice Lexo Postimin
  Me pelqen pasi eshte flamur i shtetit tone dhe me kete do prezentohemi ne gjith boten
  Te pelqen se ta inponuan ate flamur me at ngjyre te shpifur Blu e te verdhe .
  Bota te njeh me kuq e zi .

 5. #125
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Ajo qe ka randesi asht se Kosova ka ne flamur nji harte qe ka kufij te pandashem, edhe qe bota e pranon at flamur me ate shtet te stampuem ne te.
  sht njsoj si puna e atij babait q thot pr t birin: "Pun e madhe se nuk m ngjet fare djali, e rndsishme sht q ai m thrret bab!"

  Shqiptaret e serbet aturqit ne Kosove, kane flamujt etnike, por ketu po flasim per flamurin e nji shteti te ri qe u konceptue perfshires e multietnik, me qellim qe mos me pase probleme ne njohjen nderkombtare.
  Shteti nuk "konceptohet", shtetit demokratik reflekton realitetin demografik e shoqror. Kosova sht multietnike jo se e konceptuan ndrkombtart, por se n Kosov banojn edhe serb, edhe rom, edhe turq, edhe goran q jan minoritete. Dhe at deklaratn e pavarsis nuk e "konceptuan" dhe shpalln t huajt, por tre krert e institucioneve demokratike t Kosovs n salln e Kuvendit t Kosovs. Nse sht ashtu sic thua ti, ather pavarsia e Kosovs nuk sht gj tjetr vecse nj koloni evropiane e kohve moderne.

  Simbas "logjikes" tande dritshkurte, ma mire pa Kosove te pavarun sesa me nji simbol qe nuk te pelqen ty.
  I pe ata qindra mijra shqiptar q festonin npr rrugt e Kosovs dhe bots n 17 shkurt? Hidhi nj sy dhe shiko se me cilin flamur festonin e shiko se mos gjesh flamurin boshnjak mes tyre. Fatkeqsia e Kosovs nuk ishte mosshpallja e pavarsis, pasi Kosova ishte defakto e pavarur nga Serbia. Fatkeqsia m e madhe e Kosovs sht se sht e pavarur vetm n letr. Edhe pse nuk ka kaluar as nj muaj nga shpallja e pavarsis, dhe zrat pr ndryshimin e simboleve shtetrore dhe ndryshime n draftin kushtetues kan filluar.

  E njajta gja po ndodh edhe me maqedonine, e cila po e pershtat emnin e shtetit per me shmange konfliktin me Greqine.
  Krahason FYROM e 100 minoriteteve me Kosovn ku 88% e popullsis sht shqiptare? sht njsoj si t thuash: do ti heqim bustet e Gjergj Kastriotit nga sheshet e Tirans, Prishtins e Shkupit se na i vret syt kryeministrit turk Erdogan. Kshtu shmangim konfliktin me Turqin.

  At gabim e bri vetm Fatos Nano, mos e bj edhe ti i dashur Labeat.

  Albo

 6. #126
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  Po ka je kah flet ore njeri po me rugoven do te mbeteshim edhe nji shekull nen serbin more po ket e din te gjith edhe femijet po ket e din edhe ti por nuk po ta doike ty hiq ti pranosh sukseset e sakrificen e LIRIMTARVE
  Ata "clirimtaret" si puna tende, ju vrau syte flamuri dardan i Rugovs pasi "kemi flamurin ton kuq e zi" dhe e prdhost duke i vn edhe flakn pak hapa larg nga presidenca e Kosovs.

  Sot kur ai "clirimtari" Thaci eshte kryeminister i Kosoves, shteti i Kosovs ka pr flamur shtetror at flamurin boshnjak q Evropiant i dhan borxh Bosnjs me 100 enklava.

  Lum Kosova pr clirimtar si ju!

  Albo

 7. #127
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Ata "clirimtaret" si puna tende, ju vrau syte flamuri dardan i Rugovs pasi "kemi flamurin ton kuq e zi" dhe e prdhost duke i vn edhe flakn pak hapa larg nga presidenca e Kosovs.

  Sot kur ai "clirimtari" Thaci eshte kryeminister i Kosoves, shteti i Kosovs ka pr flamur shtetror at flamurin boshnjak q Evropiant i dhan borxh Bosnjs me 100 enklava.

  Lum Kosova pr clirimtar si ju!

  Albo
  Ket Flamur te Shtetit te ri te Kosoves e ka dizajnue po ashtu nji lirimtar veq jo lirimtar ne thonjza siq i ke ti merak tu thuash por nji lirimtar i vertet
  Dhe ti po harron se Voten populli ja dha lirimtarve te prir nga lirimtari Hashim Thai
  dhe normal qe ate lecken e rugoves ia dham flaken para syve te ati dhe shume mire kemi veprue dhe do te vepronin sa te eshte nevoja
  tani kemi Flamurin e Kosoves i dizajnuar nga Nji lirimtar
  Kemi Nji Kryeminister po ashtu lirimtar Kemi nji Parti qe e ka pushtetin po ashtu qe shumica ishin lirimtar Kemi nji Shtet qe e liruan lirimtaret
  kemi Shtetin qe e Shpallen po ashtu lirimtaret e keshtu me radh
  e ti mos i urrej aq shume lirimtaret se te ben dem ne shendetin e juaj se sa i perket anes tjeter urrej sa te duash thuaj far te dush je shume shume i vockel te thuash diqka per lirimtaret

 8. #128
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Antarsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 18 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Shteti nuk "konceptohet", shtetit demokratik reflekton realitetin demografik e shoqror.
  Edhe institucioni ma i thjeshte e jo ma shteti i ka fillimet ne KONCEPT.
  Simbas Konceptimit edhe implementohet (vehet ne praktike). Nuk asht e vertete se shtetet gjithmone reflektojne realitetin "shoqeror". P,sh, shteti serb nuk reflektonte realitetin ne Kosove.

  Prandaj edhe shteti i Kosoves asht konceptue mbi bazen e koncepteve perendimore, europiane, qe jane demokratike me respektim te plote te drejtave te qytetareve e minoriteteve.


  Kosova sht multietnike jo se e konceptuan ndrkombtart, por se n Kosov banojn edhe serb, edhe rom, edhe turq, edhe goran q jan minoritete. Dhe at deklaratn e pavarsis nuk e "konceptuan" dhe shpalln t huajt, por tre krert e institucioneve demokratike t Kosovs n salln e Kuvendit t Kosovs. Nse sht ashtu sic thua ti, ather pavarsia e Kosovs nuk sht gj tjetr vecse nj koloni evropiane e kohve moderne.
  Kosova asht multietnike si realitet, por shteti e kushtetuta jane multietnike si rezultat i vullnetit politik dhe koncepteve moderne perendimore qe u prezantuen prej USa-Be. Kujto planin Ahtisari qe asht baza e funksionimit te shtetit kosovar.

  Deklarata per pamvarsine jane shpalle edhe ne 1991, por nuk kane pase jete reale, ndersa ne kete rast po mbasi asht ne perputhje e mbeshtetje me vullnetin e shteteve perendimore USA-BE, te cilet ne bashkpunim me klasen politike kosovare kane hartue kushtetuten, financojne buxhetin, dhe mbrojne integritetin territorial te Kosoves.

  Ma mire influence e Europes perendimore qe jane shtetet ma perparimtare te botes, sesa pjese e lindjes e Serbosllaveve.

  Apo jo ?  Krahason FYROM e 100 minoriteteve me Kosovn ku 88% e popullsis sht shqiptare?
  Une nuk e krahasove si problem, por si fakt qe edhe shtetet e njoftuna botenisht negociojne per simbolet e shtetit, e nuk asht ndonji "hata" e madhe qe u zgjodh nji flamur qe nuk te pelqen ty personalisht, kur problemi madhor asht PAVARSIJA.

  Asht shteti qe i krijon simbolet e veta jo e kunderta.

 9. #129
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Albo;Ata "clirimtaret" si puna tende, ju vrau syte flamuri dardan i Rugovs pasi "kemi flamurin ton kuq e zi" dhe e prdhost duke i vn edhe flakn pak hapa larg nga presidenca e Kosovs.

  Sot kur ai "clirimtari" Thaci eshte kryeminister i Kosoves, shteti i Kosovs ka pr flamur shtetror at flamurin boshnjak q Evropiant i dhan borxh Bosnjs me 100 enklava.

  Lum Kosova pr clirimtar si ju!

  Albo
  ...........
  pershendes Albo,pikerishte per komentin ketu ne realitet,ke ndegjuar ni fjale popullore qe thuhet, asgje nuk mbetet per ate dynja....kurse bota eshte qe cillet rreth (boshtit)!
  Edhe se ne ditet e sotme disa nga njerez te atille,donse i vret dhe realiteti,looool!
  meqse disa here i kam ren kesaj teme si ne (heshtje),ndonse dhe heshtja fliska mbi faktet ndonjihere apo jo? kisha nderin,dhe me ni konsiderat te madhe ndaj shenjes se tij per ni Flamur Dardan-ku dhe akoma po flitet rrethe tij,te tregon vete fakti sot qe ai ka qen njeri i menqur dhe i vetdijshem,sepse ai e ka vrare mendjen per t'ardhmen, per te cilen dhe u pa sot kjart,se me qfare Flamuri po perfaqsohet pra Shteti i ri i Kosoves?!
  dhe se qfare domethanje ka ky Flamur ne krahasim me Flamurin e vet shpallur po nga Dr.Rugova.Ndaj kete Flamur te shenjt Dardan, me kujtohet fare mire ajo dite festimi te "Nentorit dyt" 2005- tes
  e kur ju vu flaka ni flamurit i cili synonte trashegimin e popullit te vjeter Dardan.( ky ka qen ni akt krimi)
  dhe se ku jen ata trima sot qe heshtin?e nuk flasin,si dikur qe flisnin dhe shanin pa pushuar per flamurin e shpallur DARDAN nga Ibrahim Rugova.
  Por si thon kur mos ta duash nanen e don njerken,ndaj marrja rrin por i zoti se len, dhe kjo eshte sot,nje gje kuptohej qart e mire,se nuk do lejohet ni Flamur ne dy shtete shqiptare..kurse i pavdekshmi Ibrahim Rugova ai ka qen gjeni dhe ka vrare mendjen para se tja nxen rrota bishtin,keshtu qe e ka pare te arsyshme per t'e shpallur Flamurin Dardan,se sa ky qe eshte sot ku asni shenje karakterit shqiptar se ka qofte dhe ne nje pike me te voglen,kurse Flamuri Dardan-ne gjitha shenjat ka pas medomethenje per ata/o qe kan dit te analizoin,por dhe e kan ditur shum mire po aty ka ekzistuar injoranca ndaj Ibrahim Rugoves veqse per humbur vleften e tij,apo anasjelltas, Krahinen e Rugoves Kreshnike e cila kurr s'ka qen e ndare prej luftrave,por ka qen dhe ka liftuar ne qdo pik dhe ne qdo caqe te kufijve gjithe kosoves dhe me gjere bile,
  pra ky ka qen qellimi, i njorancave antishqiptare ndaj tij dhe ndaj vendit tij te Lashte Rugovasve....sikur dhe rastin e fotos qe e hoqen nga Kuvendi dhe prap sikur gjein shkaqe te arsytohen'a? kjo dokumenton dhe shum tjera gjana per te cilat nuk harrohen kurre,se ka kush ti qet ne drit se ai nuk ka shkua far humbur por i ka len djemt te cilet jen pjell e tij,ku heret avon prap ka per tu krenuar Kosova me ta.
  Sepse bota eshte kjo ne te cilen po jetom ne shekullin 21- dhe se jemi duke hecur perpara dhe kjo tregon se nuk ka te kthyer mbrapa....ku ka per ti kujtuar gjanat fare mir,tek ata/o njerez qe din dhe shofin large...Prandaj keta sot qe muren pushtetin me dhun,me vet pamjen e tyre te shkurter e ban deshmin ne syt e gjithe popullit shqiptar an e mban botes shqiptare sot. Se ata jen dhe ishin dikur si e deshen sa here te vrar Dr.Rugoven.Lavdi past. Si dhe njerzit e tij te zgjedhur qe ia zhduken nje nga nje po ne vitet e gjate luftes-dhe pasluftes,pra ne vitet 1998-99-tes...Dhe duke mos e len rehat ne punen e tij presedenciale qe krynte me dinjitet te paster shqiptar,po ne sherbim te popullit te Kosoves,vetem e vetem per t'ia sjellur lirin dhe diellin mbi kok ni dit. Por njerzit e pa vlefshem,antishqiptar u munduan ne gjitha menyrat per t'ia humbur meriten e gjitha atyre viteve qe nuk kurseu as jeten, e cila e plaku e lodhi para kohe,po nga njerez te pandergjegjshem,te cilet e ngrenen per se gjalli ne shpirt,dhe se mos harroni se ai mir e ka dit mikun dhe armikun,por ai nuk eshte dhan kurr,(ai shumqka ka mbajtur ne mbrendin e shpirtit vet),vetem e vetem per tu shmangur konflikteve vllavrasese,por e kot ishte se ata e benin ata qka e synonin ate dit dhe sot,por sa ju shkon kjo? ka per t'qen e shkurt besoi.
  Dhe mos harroni se IKON E PAVARSISE ISHTE DHE DOT MBETE PO IBRAHIM RUGOVA NE HISTORIN SHQIPTARE sepse ishte AI qe e ka SHPALLUR KOSOVEN REPUBLIK ne ditet me te veshtira,po NE VITET e 90-ta edhe se nuk ka qen e pranume nderkombtarishte athere? s'ka qen sepse dikur as qe e kan njohur kosoven,nga shtete te medhaja,kete mire e dim qe te gjithe se kosova u njohe nga inteligjenca e tij e larte,kurse rolin ai ka luajtur pikerishte per ket dite per te cilen ia fali dhe jeten me ne fund.Dr.Ibrahim Rugova.
  LAVDI QOFT PERGJITHMON..........

  Me nderime
  Bija nga Rugova&Hajla
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 10. #130
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  shpalljen e par t pavarsis s Kosovs 1990, po edhe at flamurin dardan, nuk i njohu askush, sese u bn jo n koh t duhur - sepse duheshin t bheshin VETM PAS NJ LUFTE LIRIMTARE e jo duke krkuar dialog me servin...

  2. Ajo shpallje e par e pavarsis s Kosovs ishte Kosova Reublik e shtat ish-jugosllave
  nga krahin n republik, dmth. ishte pa nj revolucion popullor, ku edhe psuan keq t gjith ish-delegatt e KK t Kosovs, pas Kushtetuts s Kaanikut dhe dihet si ndodhi...


  3. Poashtu edhe ai flamuri dardan, ishte ve nj imazh iluzionar, q pa asnj luft t ndrrohet emri - Dardania dhe Flamuri dardan - far u b politik komike.

  KREJT ATO DUHEJ T BHESHIN PAS NJ LUFTE LIRIMTARE SE ASKUSH KURR NUK KA FITUAR LIRI E PAVARSI PA LUFT ve kush don ta paraqes fytyren e vet t shmtuar dhe t shkeli mbi gjakun e derdhur t dshmorve!


  Kjo shpallje e shtetit sovran t Kosovs, ndodhi n baza substanciale t lufts lirimtare dhe pas 3-4 luftrave tjera, ku shtja e Kosovs rrodhi shtje botrore dhe ashtu si e filloi Kosova E Para revolucionin me 1981, poashtu e prfundoi shkatrrimin total jugosllav!

  Gjithka tjetr mendim sht nj vrim n uj!

  II. shtja e flamurit, ky flamur i shtetit t Kosovs sht i prkohshm dhe ASNJ KUSHTETUT nuk realizohet pa lirin e prdorimit t FLAMURIT KOMBTAR SHQIPTAR ME SHQIPEN DYKRENARE ve kush t mashtron dhe sot ekzistojn DY SHTETE SHQIPTARE N BALLKAN -

  REPUBLIKA - ALBANIA e
  REPUBLIKA - KOSOVA kshtu zyrtarisht t njohura ndrkombtarisht, kurse t gjith shqiptart n Ballkan kan nj emr SHQIPTAR!

  Kjo ndrkombtarisht si njohje: albanian e kosovar, prbjn etnikumin SHQIPTAR!

  Derisa valon flamuri i servis n enkllavat serve n Kosov, kush mendon se do t mungoi FLAMURI SHQIPTAR ME SHQIPEN DYKRENARE MBI KOSOV!???

  KUSH MUND T M NDALOJ TA FESTOJ DITN E FLAMURIT KOMBTAR SHQIPTAR?!

  ASKUSH!

 11. #131
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-02-2008
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Me pak fjal ti je duke thn:

  - Kosova nuk sht e pavarur, Kosova sht e varur nga t huajt. Pra ajo q quajm "pavarsi" nuk sht gj tjetr vecse shkmbi i duarve nga ana e padronve. Dje ishin serbt n kontroll, sot jan evropiant. Me kt llogjik, i bie q ata burrat e shtetit t Kosovs nuk jan gj tjetr vecse kukulla q thon, bjn e veprojn ashtu sic i msojn t huajt n Prishtin. Me kt llogjik, i bie q ti si qytetar i Kosovs je i pavarur vetm n letr, n realitet nuk ke kontroll mbi jetn dhe fatin tnd.

  - Problemi i dyt me mendimin "po flamujt i ndrojm prsri nesr" sht se e minimizon momentin historik t shpalljes s pavarsis n 17 shkurt. Ai moment ka hyr tashm n historin e shtetit t Kosovs si nj moment i plot q do t prkujtohet n vitet n vazhdim. do ndrim flamujsh pa teklif pa kurrfar konteksti historik vetm sa prforcon iden se jemi nj popull oportunist q di t prfitoj nga rrethanat e momentit por nuk sht i sinqert n raportet e veta me partnert evropian.

  - Problemi i tret sht pr mua edhe problemi m i madh, pasi kur un shoh Sejdiun dhe Thacin t ngrejn nj flamur evropian n dor, un shoh dy lidera me vetdije t papjekur kombtare dhe pa nj vizion largpams pr t ardhmen. Dhe mbi t gjitha, dy lidera q nuk din t vlersojn si duhet vizionin e presidentit Rugova, i cili mbante "flamurin dardan" n zyrn e tij n presidenc. Rugova nuk ishte nj politikan n Kosov, Rugova ishte nj institucion dhe koha ka treguar q ishte nj institucion i pazvendsueshm.

  Kosova pa Rugovn sht Kosova me flamurin shtetror evropian. Rugova asnjher nuk do t kish negociuar flamurin shtetror t Kosovs apo emrin e republiks s Kosovs. Pr do popull q aspiron t jet i lir, kto t dyja jan t panegociueshme.

  Albo

  Mire Albo do te te keshilloj dicka, me qellim te mire:

  1. Para se te komentosh postimin tim te dyte ne kete teme, do te te rekomandoja te lexosh me vemendje postimin tim te pare, me siper, me titull "Ja pse flamuri aktual i Kosoves do te jete i perkoheshem". Aty besoj se sqarohen te gjitha.

  2. Fjalia se (citoj) "ajo q quajm "pavarsi" nuk sht gj tjetr vecse shkmbi i duarve nga ana e padronve. Dje ishin serbt n kontroll, sot jan evropiant." - eshte konstatim i yti dhe jo i imi. Ti thjesht ke bere keqinterpretimin e fjaleve te mia te postimit tim te dyte (besoj pa lexuar postimin tim te pare).
  Prania e BE-se, ose qofte edhe OKB-se ne Kosove, megjithese kufizon sovranitetin, duhet pare si nje zgjidhje e perkohshme e domosdoshme per Kosoven dhe asesi nuk mund te krahasohet me pushtimin shkombetarizues serb. Me sa kujtoj vet Z. Rugova e kerkonte kete ne konferencat e tij te perjavshme per shtyp.

  3. I qendroj mendimit se ky flamur aktual duhet pranuar, por duhet pranuar si nje zgjidhje e perkohshme per shkak te rrethanave. Askush nuk mund ta mohoj se ky flamur nuk eshte rezultat i zgjedhjes se lire te popullit te Kosoves. Ai eshte rezultat i zgjedhjes brenda disa kushteve te imponuara nga te huajt, prandaj edhe do te te perdoret derisa te ekzistojne rrethanat e imponimit.

  4. Ne postimin tim te pare kam argumentuar se pse duhet te kthehet flamuri normal dhe i perhershem i Republikes se Kosoves, ashtu sic e ka bere edhe Kroacia me kthimin e simbolit te saj kuq e bardhe me pamjen e fushes se shahut, qe u hoq pa vullnetin e tyre, ashtu si edhe vendet ish-komuniste hoqen yllin nga flamujt e tyre.
  Pra, nuk behet fjale per nderrim te perditshem te flamurit por per nje nderrim te nje flamuri te imponuar (ashtu sic kane bere edhe shtetet tjera qe permenda me siper) kur kete t'a lejojne rrethanat.

  5. Sa per flamurin e Rugoves, ai flamur ka elemente te simboleve te dardanise, por nuk eshte flamuri i dardanise.
  Problemi me te qendron ne menyren se si u soll ai, pra permes imponimit te zgjedhjes se nje personi te vetem, ne kete rast ish-Presidentit Rugova. Kjo menyre veprimi eshte jonormale ne nje vend ku sundon demokracia. Ka nje procedure te posacme te zgjedhjes se flamurit qe respektohet ne vendet demokratike ku nuk ka vend diktati, dhe kjo zgjedhje ne fund te fundit behet ose permes votimit ne Kuvend (duke marre me pare edhe vullnetin e opozites pasi behet fjale per simbole shteterore) ose me referendum. Ne rastin e flamurit te Rugoves nuk u be as e para e as e dyta.

  Megjithate, te rekomandoj te lexosh pikepamjet qe kam shprehur ne postimin tim te pare lidhur me pamjen e flamurit te perhershem te Republikes se Kosoves.

 12. #132
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Me rndsi q shteti u b pastaj sa u prket simboleve mos u merakoseni dhe aq shum!

  Me nj referendum n mos sot pas nj dekade i vm t rejat. me referendum mundesh edhe emrin me ja nderrue shtetit!
  hajt urime e mos harxhoni shum llafe!

 13. #133
  CrazyAlBo Maska e Lord
  Antarsuar
  01-10-2004
  Postime
  26
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Albo trimi i pertej Oceanit....

  Si gjithnje baltoses ndaj vlerave!
  Mire ia ben sepse te shiten, te ect pazari te keqen lali


  Lord
  Gjak MalSori

 14. #134
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Hajla mos vajto mori bij e rugoves po mbaje ne shtepin tande ate lecken e rugoves

  -------------------------


  Nesr pritet t shpallet konkursi pr himin shtetror

  Nesr pritet t shpallet konkursi pr himin shtetror t Kosovs. Kryesia e Kuvendit do t shpall konkursin pr himnin me krkes t presidenti Sejdiu dhe t kryeministrit Thai. Por, ekspertt muzikor thon ende nuk dihet nse himni do t prmbaj edhe tekst apo do t jet vetm nj melodi.
  S shpejti Kosova do ta ket edhe himin e vet shtetror. Presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thai i kan krkuar Kryesis s Kuvendit q t prshpejtoj procedurat pr shpalljen e konkursit pr himnin e Kosovs. Kryesia do ta prmbyll nesr kt shtje. Kryeparlamentari Jakup Krasnqi nuk shpjegoi se far kritere do t prfshihen n konkurs, por tha se s shpejti ai do t jet publik.
  “Mendoj se nesr do t prmbyllet shtja e kritereve dhe s shpejti do t’i keni t gjitha n mjetet e informimit. Kriteret jan dhe profesionistt do t’i prfillin ato kritere q i prcakton edhe konkursi”, tha Krasniqi.
  Por, ende nuk dihet nse himni i Kosovs do t prmbaj edhe tekst, apo do t jet vetm nj melodi. Nse do t prmbaj edhe tekstin, ather zgjedhja e himnit do t duhej t bhej n dy faza shpjegon kompozitori Baki Jashari.
  “Pr dallim nga simbolet shtetror sht nj vij melodike ku ka edhe tekst. Sipas logjiks fillimisht do t duhej t shpallej konkursi pr tekstin e pastaj pr muzikn, pasi q muzika nuk mund t shkruhet pa tekst. Por ne kemi dgjuar fjal se himni mund t jet edhe pa tekst”, tha Jashari.
  Baki Jashari vlerson se prbrja shumetnike n Kosov nuk do t paraqiste probleme n prcaktimin e himnit shtetror, n qoft se ai do t zyrtarizohej vetm si nj melodi. N t kundrtn kjo shtje do t ishte m komplekese.
  “Sa i prket anas muzikore nuk do t kishim probleme. Meqense muzika sht nj gjuh universale dhe mendoj se aty m s paku do t kishte barriera lidhur me gjith ato krkesa q dalin edhe nga plani i Ahtisarit. Mirpo kur t kemi t bjm me tekstin ather natyrisht ky sht nj problem, t cilin ne t gjith e dim se sht problematike se si t prcaktohet prmbajtja, gjuha e shum elemente t tjera”, theksoi ai.
  Kompozitori Jashari sugjeron se n qoft se himni nuk do t prmbaj tekst, ather duhet ai duhet t komponohet me nj melodi t re, e cila do t ishte e pranueshme nga t gjitha bashksit etnike n Kosov.
  Ndryshe, n mbledhjen e sotme t Kryesis s Kuvendit sht marr vendim edhe pr disa rekomandime dhe raporte t qeveris, t cilat do t procedohen pr shqyrtim n seancn e rregullt t Kuvendit q do t mbahet ditn e premte. Kuvendi mund t mblidhet edhe m hert gjat javs, n qoft se qeveria do t’i procedoj n Kuvend pr miratim edhe 8 projektligje q dalin nga propozimi i Ahtisarit.
  10 mars 2008 - 15:48:12

 15. #135
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,848
  Faleminderit
  8
  14 falenderime n 10 postime
  Paj sipas gjra q kan ndodhur me flamur e kushtetut, nuk ka shpresa t mdha as pr hymnin e Kosoves.

  Ndoshta nj kng me gjasht strofa , nga secila gjuh nga nj strof.

  Kjo do t fitoj, po q se vien n konkurs.

  N t njjten koh do t jet turpi m i madh i Kosoves.

  Kili

  SHQIPRIA SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 16. #136
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  [QUOTE=Llapi;1849743]Hajla mos vajto mori bij e rugoves po mbaje ne shtepin tande ate lecken e rugoves
  ___________________________________

  ..........Ani ani te pleqnofte djali ty o trim, spo di cila ma leck qetash, ajo e Rugoves apo e thaqit tat?,loool!

  po hajt banjani qefin veti dhe noj dite,se qajo lecka e Rugovs prap ka per t'hypur ne fuqi kysmet,ps..mbaje ne mend qka po te them o Llapi,se nuk ka vdekur Rugova jo,mos harroni se ka kush me zavendsua.

  Edhe juve jau pam namin,boll mire u ba per zote,e shihni qfare Flamuri me keni propozua ju se,hajt tash pse spo vajtoni po keni palua veshte dhe sikur mburreni me ket Flamur te ri,pa kurrfare vlere kombtare, bile ai i Rugovs ka pas shqiponjen ne mes,dhe gjitha shenjat kan pas vlera te historis vjeter Dardane...
  keshtuqe dhe hymnin keni me bitis,si flamurin hahahaha,
  Ps..po ju si e quat posht tan ate mundim te jaujin bile,qe aqe shum luftuat sipas jush,ncncncncn a veq po shkoni kah po fryn era,si ai qe ka than,ku rafsha mos u vrafsha,keshtuqe flamurin pa kurrfare simbol te kombit apo te historive shqiptare,megjithate e di qe dhe hymni ska per t'pasur ndonje vlere te Historis kombtare jo,besoi se keni per t'ja kombinuar ndoi tekst me tallava,loooooool!

  ncncncn eee vakt o vakt,athua i kujt na eshte ky shtet more?!

  Hajla Rugovase
  ____________________
  Ndryshuar pr her t fundit nga hajla : 14-03-2008 m 17:07
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 17. #137
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Citim Postuar m par nga hajla Lexo Postimin

  po hajt banjani qefin veti dhe noj dite,se qajo lecka e Rugovs prap ka per t'hypur ne fuqi kysmet,ps..mbaje ne mend qka po te them o Llapi,se nuk ka vdekur Rugova jo,mos harroni se ka kush me zavendsua.
  e shkuar e harruar thoin kah ne edhe puna e rugoves dhe e leckes se ti nese kthehet ndonjiher ne ket jet serbija edhe lecka e rugoves do te kthehet

 18. #138
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,848
  Faleminderit
  8
  14 falenderime n 10 postime
  Eh, paradoxet tona!

  M e mira do t ishte q rogavat ishte atdhetar e guximtar si Thaqi(q nuk pati asnjren) dhe q Thaqi ta pranonte nj flamur t stilit rugova, pra me domethnie shqiptare.

  Flamuri i rugoves ishte nj mbules pr shum t kqia.
  Flamuri i Thaqit sht nj kompromis dhe mbules e vrtet e asaj q sht marrveshJE, e q nuk sht nj marveshje e drejt , dhe e mira ishte q t mos ndodhte .

  Kili

  SHQIPRIA SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 19. #139
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  e shkuar e harruar thoin kah ne edhe puna e rugoves dhe e leckes se ti nese kthehet ndonjiher ne ket jet serbija edhe lecka e rugoves do te kthehet
  "Te lutem mos i ngatrro gjerat zoteri,se Flamuri Dardan nuk ka t'bej me serbijen,qoft dhe nje shenje me e vogel,(mbrenda atij flamuri),Prandaj mos harro se ai eshte "Flamur Dardan"dhe se ai ka per t'qen ne krye me Ibrahim Rugoven.mos sot neser....Po me Emrin e ri Dardania...(mbaje mend kete)
  dhe,shtrohet pyetja? se,si u dashka sipas juve,qe mos ti perkasim te kaluares? a po te fshihen te gjitha tani ne Kosoven e re...!hm,
  megjithate,(besoi se nje grusht i vogel hamdesh jeni rrethe kesaj dukurie)jo reale,
  ps..meqse keni per tu penduar ni dite,(edhe per aktet rrethe djegjes tij),ku besoi se ka per t'marrur vendim rrethe atij akti kriminal,heret a von.

  Hajla R.Dardane
  Ndryshuar pr her t fundit nga hajla : 18-03-2008 m 23:39
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 20. #140
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,965
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime
  Bhet publik flamuri dhe stema shtetrore e Republiks s Kosovs
  Keto i imponoi momenti,pra rrethanat momentale.Kjo ka qene optimale ne kete moment, se nuk mund da besoj se Thai, Sejdiu, a po kushdo ne Kosove e ka akceptuar ate falmure me vetdeshire. Shpresojme qe nje dite do te kete nje shtet dhe nje flamur ne gjithe trojet. Ne e dime se me te cilin dhe per cilin flamur kan luftuar shqiptaret me shekuj. Poashtu edhe UK.
  Kesaj,BAC, U KRY! dua ti shtoj, ....PJESA E PARE.
  Ndryshuar pr her t fundit nga iliria e para : 19-03-2008 m 04:09
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

Faqja 7 prej 20 FillimFillim ... 5678917 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 213
  Postimi i Fundit: 15-01-2018, 03:36
 2. Adem Demai
  Nga lum lumi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 16:56
 3. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 13:42
 4. Shprthen dhuna ndretnike n Kosove
  Nga mitrovicalia_81 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 334
  Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •