Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 46
 1. #21
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  U.S. Recognizes Kosovo as Independent State

  Secretary Condoleezza Rice
  Washington, DC
  February 18, 2008

  The United States has today formally recognized Kosovo as a sovereign and independent state. We congratulate the people of Kosovo on this historic occasion.

  President Bush has responded affirmatively to a request from Kosovo to establish diplomatic relations between our two countries. The establishment of these relations will reaffirm the special ties of friendship that have linked together the people of the United States and Kosovo.

  Nine years ago, the international community, led by NATO, acted to end brutal attacks on the Kosovar Albanian population. This timely international intervention ended the violence, leading to a United Nations Security Council decision to suspend Belgrade’s governance and place Kosovo under interim UN administration. Since that time Kosovo has built its own democratic institutions separate from Belgrade’s control. Last year, UN Special Envoy Martti Ahtisaari developed a plan to build a democratic and multi-ethnic Kosovo and recommended Kosovo be independent, subject to a period of international supervision. In light of the conflicts of the 1990s, independence is the only viable option to promote stability in the region. The United States supports the Ahtisaari Plan and will work with its international partners to help implement it.

  We welcome the commitments Kosovo made in its declaration of independence to implement the Ahtisaari Plan, to embrace multi-ethnicity as a fundamental principle of good governance, and to welcome a period of international supervision.

  The unusual combination of factors found in the Kosovo situation -- including the context of Yugoslavia's breakup, the history of ethnic cleansing and crimes against civilians in Kosovo, and the extended period of UN administration -- are not found elsewhere and therefore make Kosovo a special case. Kosovo cannot be seen as a precedent for any other situation in the world today.

  The United States takes this opportunity to reaffirm our friendship with Serbia, an ally during two world wars. We invite Serbia's leaders to work together with the United States and our partners to accomplish shared goals, such as the protection of the rights, security, culture and livelihood of the Serb community in Kosovo.

  As Kosovo today begins its life as an independent state, the United States pledges to continue to be its close friend and partner.

  2008/117
  Sui generis

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  "Uashington. Post": Deklarata e pavarsis s Kosovs ka qen e pashmangshme dhe shumpritur

  Uashington, 18 shkurt - Deklarata e pavarsis s Kosovs ka qen e pashmangshme dhe shumpritur... Qeveria e zgjedhur n mnyr demokratke do t jet e ndihmuar dhe e mbikqyrur nga afr nga nj misioni i Bashkimit Evrppian, ndrkoh q 16,000 forcat e NATO s, prfshir ktu edhe 1,400 amerikan, do t ofrojn siguri, shkruan n numrin e sotm gazeta amerikane "Uashington Post". Sipas gazets, nse gjithka shkon si duhet, Kosova dhe pjest tjera t pavarura t ish Jugosllavis, prfshir ktu edhe Serbin, n fund do t ribashkohen n kuadr t Bashkimit Evropian. "Uashington Post" konstaton se ky hap i logjikshm drejt kompletimit t nj Evrope demokratike dhe t bashkuar do t ndodhte vite m par po t mos ishte nacionalizmi i helmueshm dhe i vazhdueshm i Serbis, i trimruar nga Rusia e Vladimir Putinit. Deri m tash, shkruan m tej gazeta, duket se reagimi kundr shtetit t ri do t mund t izolohen dhe frika, e cila sht shprehur nga disa konzervativ amerikan, duken t ekzagjeruara. Rusia dhe Serbia, q t dyja, jan trhequr prapa pak, n krcnimet pr njohjen e shprbrjes s shteteve apo prdorimin e dhuns. M shum se 100 vende pritet ta njohin Kosovn, prfshir ktu Shtetet e Bashkuara, Britanin, Francn, Gjermanin dhe shumicn e vendeve tjera t Bashkimit Evropian, shkruan "Uashington Post".

  QIK

 3. #23
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Shtypi i sotm britanik shkruan gjersisht pr zhvillimet e djeshme n Kosov

  Londr, 18 shkurt - Shtypi i sotm britanik shkruan gjersisht pr zhvillimet e djeshme n Kosov, pas shpalljes s Pavarsis, me shkrime, editoriale dhe fotografi e karikatura me kt tem. "Fajnenshll tajms", n shkrimin me titull "Nj lindje e vshtir" ndr t tjera, thuhet se "do t ishte e paprgjegjshme pr t harruar se shteti m i ri i Evrops, ka pasur nj lindje t gjat dhe t vshtir dhe se e ardhmja sht e mbarsur me vshtirsi. BE duhet t garantoj q rruga pr antarsim n BE t mbetet e hapur pr Kosovn dhe pjesn tjetr t Ballkanit perndimor, prfshi edhe Serbin. Politika duhet t mbeshtetet me ndihma, tregti dhe lehtsim vizash. Serbia krkon vmendje t veant. Ajo nuk duhet gjykuar nga fjalt e ashpra t ksaj jave, por nga veprimet gjat muajve t ardhshm. Rruga pr n BE duhet t jet e hapur. Ajo ka nevoj pr koh q t kaprdij humbjen". N mbyllje t ktij shkrimi n FT thuhet se "sa m shpejt q Kosova t pushoj s qeni nj pik konflikti mes lindjes dhe perndimit, aq m mir sht pr Kosovn dhe tr rajonin e trazuar". Ndrkaq n "Tajms" bie n sy nj karikatur e flamurit serb, ku shqiponja e zez dykrenare shqiptare i ka ikur kthetrave t shqiponjs serbe. N shkrimin "Shteti m i ri i Evrops", editoriali i "Tajmsit" thekson ndr t tjera, se "nj Kosov e pavarur prballet me sfida n vnd dhe n aspektin ndrkombtar". Nisur nga vshtirsit legale dhe diplomatike, Hashim Thai duhet t dshmoj realizm t elikt. Ai duhet t riktheksoj garancit pr minoritetin srb dhe t shtyp do shpresa nacionaliste pr nj Shqipri t Madhe. Ai po ashtu duhet t fryj do shpres t egzagjeruar se pavarsia do t oj n begati t menjhershme. Tani ata jan sovran, por duhet t punojn shum q t jen shteti i suksesshm i 46 i Evrops", prfundon editoriali i "Tajmsit". Gazeta "Indenpendent" tr faqen e par ia kushton festimeve n Kosov, ku nj vajz e mbajtur n kurriz nn nj det flamujsh kuq e zi dhe ka si kryetitull: "Ka lindur shteti i Kosovs". Kjo gazet i kushton faqen katr dhe pes tr zhvillimeve n Kosov. Veohen shkrimet me titull "Fishkzjarrt shprthyen, borive u ran dhe shteti i Kosovs u krijua". N shkrimin "Nj flamur, por pa vend n OKB pr nj vend i cili ende nuk ka sovranitet t plot", shkruan se "ajo q do t njihet sot nga nj numr vendesh t BE s dhe Shtetet e Bashkuara sht nj lloj protektorati, ku BE merr rolin e mbikqyrsit t luajtur deri m sot nga Kombet e Bashkuara. "Guardian" n faqe t par boton nj foto nga festimet pr shpalljen e Pavarsis dhe si titull ka: "Dita e Pavarsis. Kosova e shpall at n mnyr t njanshme". N nj koment tjetr me titull "Flamujt nuk jane t mjaftueshm", po "Guardian", shkruan se "n sprov sht uniteti evropian. Aftsia e saj pr t prballuar qoft ushtarakisht, ashtu dhe politikisht me shtetin e sapolindur t Kosovs, mund t vihet n dyshim". shtja tani nuk sht nse pavarsia riadreson gabimet e s kaluars, por nse ajo do t adresoj t ardhmen. Pak progres sht br n ripajtimin mes shqiptarve dhe serbve. Ata n nj far mnyre kan ndrruar vendet. E ndrsa kjo ndodh, shpresat pr nj t ardhme t re jan t ngrira".

  QIK

 4. #24
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Ai duhet t riktheksoj garancit pr minoritetin srb dhe t shtyp do shpresa nacionaliste pr nj Shqipri t Madhe.
  Pse i tremben kaq shume Shqiperise se Madhe? Mos valle ky eshte cmimi qe kane kerkuar? Njohje te pavaresise dhe ndalim absolut i bashkimit me Shqiperine?

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Njohja E Pavarsis S Kosovs

  Bushi: 'Kosovart jan tash t pavarur.
  Superpower Divide Over Kosovo Widens Associated Press/AP Online  RATE IT Currently 1.5/5 Stars. 1
  2
  3
  4
  5 AVG RATING Currently 1.5/5 Stars.


  By ROBERT WIELAARD
  BRUSSELS, Belgium - The U.S. and the European Union's biggest powers quickly recognized Kosovo as an independent nation Monday, widening a split with Russia, China and some EU members strongly opposed to letting the territory break away from Serbia.

  The rift was on view for a second day at the U.N. Security Council, which was holding an emergency session to discuss the declaration of independence issued Sunday by Kosovo's ethnic Albanian majority.

  Ethnic Serbs rallying in northern Kosovo angrily denounced the United States and urged Russia to help Serbia hold on to the territory that Serbs consider the birthplace of their civilization. Protesters also marched in Serbia's capital, and that nation recalled its ambassador to the U.S. to protest American recognition for an independent Kosovo.

  Despite clamoring of Serbs to retake Kosovo, Serbia's government has ruled out a military response.

  But the dispute is likely to worsen already strained relations between the West and Russia, which is a traditional ally of Serbia and seeks to restore its influence in former Soviet bloc states. The Kremlin could become less likely to help in international efforts important to the U.S. and its allies, such as pressuring Iran to rein in its nuclear program.

  Still, for Washington the declaration of independence by Kosovo vindicated years of dogged effort to help a land achieve its dream of self-determination after years of ethnic conflict and repression by Serbia.

  Speaking in Tanzania, President Bush declared: "The Kosovars are now independent" - and Washington formally recognized Kosovo as an independent country soon afterward. Germany, Britain and France also gave their heavyweight backing, saying they planned to issue formal recognitions.

  But Russia, Serbia's key ally, and emerging global power China remained adamantly opposed to Kosovo's independence, warning of the danger of inspiring separatist movements around the world, including in their own sprawling territories.

  As veto-wielding Security Council members, Russia and China both have the power to block any attempt by Kosovo to gain a seat on the international body.

  Serbia vowed to fight to the end against any U.N. recognition.

  "The so-called Kosovo state will never be a member of the United Nations. Serbia will use all diplomatic means at its disposal to block Kosovo's recognition," said Serbian Foreign Minister Vuk Jeremic.

  The Kremlin was already working diplomatic levers to help Serbia achieve that aim.

  Alexander Botsan-Kharchenko, Russia's special envoy to the Balkans, was quoted by the Interfax news agency as saying Moscow expected U.N. Secretary-General Ban Ki-moon to abide by a Security Council resolution that recognized Kosovo as part of Serbia.

  Moon opened Monday's Security Council session by citing the many peaceful celebrations that accompanied Kosovo's declaration but also noting scattered violence.

  Ban said the United Nations had achieved "peace consolidation and the establishment of functional self-government" in Kosovo, including five successful elections. "Kosovo has made considerable progress through the years," he said.

  Serbian President Boris Tadic, who attended the U.N. meeting, urged the council to oppose Kosovo's move. "This act annuls international law, tramples upon justice and enthrones injustice," he said.

  Serbia recalled its ambassador to Washington in protest of U.S. recognition for Kosovo, but said it was not severing diplomatic ties. It was expected also to withdraw envoys to Britain, France, Germany and other nations that formally recognize Kosovo as a new state.

  "America and the European Union are stealing Kosovo from us, everyone must realize that," said Tomislav Nikolic, the head of Serbia's ultra-nationalist Radical Party.

  After an EU foreign ministers meeting in Brussels, Britain, Germany and France said they would quickly give recognition to Kosovo, a move that would be followed in the days ahead by most of the bloc's other 24 member states, officials said.

  The EU does not recognize nations, leaving that up to its individual members, and Spain, Greece, Romania and Cyprus have criticized the effort to make Kosovo independent.

  Despite that divide, the EU foreign ministers issued a joint statement citing "the conflict of the 1990s" in Kosovo as a justification for the independence declaration.

  The U.S. and its NATO allies intervened with an air campaign against Serbia in 1999 to end a brutal crackdown on ethnic Albanian separatists that had killed 10,000 people. The territory had been under U.N. and NATO administration since then, although formally remaining part of Serbia.

  Seeking to address the concerns of Russia and others about a free Kosovo, the foreign ministers stressed that Kosovo should be an exception to the international rule that national borders can be changed only if all parties agree.

  Russian President Vladimir Putin has argued that independence without U.N. approval sets a dangerous precedent for the former Soviet Union, where separatists in Russia's Chechnya region and two areas of Georgia are agitating for independence.

  Russian officials hinted last week that if Kosovo declared independence it might retaliate by recognizing the independence claims of Abkhazia and South Ossetia - two Russian-supported provinces in Georgia. Russia's parliament repeated the threat Monday.

  On Monday, Kosovo independence took center stage in China's diplomatic jousting with Taiwan, which has been self-governing since the Chinese civil war in 1949 but which the Beijing regime considers to still be part of China.

  China's Foreign Ministry criticized Taiwan for welcoming Kosovo's independence, saying the island's government did not meet the criteria for recognizing other countries.

  "It is known to all that Taiwan, as a part of China, has no right and qualification at all to make the so-called recognition," Foreign Ministry spokesman Liu Jianchao said in a statement posted on the ministry's Web site.

  China has good ties with Serbia and expressed "deep concern" over Kosovo's independence declaration.

  For Beijing, the announcement conjures up one of its greatest fears: that Taiwan could some day make a similar declaration, something China says it would meet with military force. Chinese leaders also worry about separatist sentiments in the heavily Muslim regions of western China.

  Spain, which has battled a violent Basque separatist movement for decades, was the biggest European Union nation to oppose Kosovo independence. Greece, Romania and Cyprus also are against Kosovo's new status.

  In Bucharest, Romanian President Traian Basescu called Kosovo's declaration "an illegal act" - a position rooted in Romania's traditional close ties with Serbia.

  British Foreign Secretary defended the move by Kosovo's Albanians, saying the EU was keen to close the book on "two decades of violence and conflict and strife" in the western Balkans.

  "There is a very strong head of steam building among a wide range of (EU) countries that do see this as the piece of the Yugoslav jigsaw and don't see stability in the western Balkans being established without the aspirations of the Kosovar people being respected," he said.

  ---

  Associated Press writer John Heilprin at the United Nations and Jovana Gec in Belgrade, Serbia contributed to this report. .

 6. #26
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  UNITED NATIONS Russia tried to block Kosovo's independence during a closed-door emergency session of the U.N. Security Council on Sunday, saying it is deeply concerned about the safety of Serbs living in the territory.

  Rusia u perpoq te bllokoje pavaresine e Kosoves gjate nje sesioni urgjent te Keshillit te Sigurimit te Dielen, duke thene se eshte thellesisht e preokupuar per sigurine e Serveve qe jetojne aty.

  The discussion of the 15-member council continued to expose divisions among members on the future of Kosovo. Russia backs its close ally Serbia, while the United States, Britain, France and other European Union members support Kosovo's majority ethnic Albanians.

  China, a veto-wielding U.N. Security Council member that had close ties with the Yugoslav government of Slobodan Milosevic, expressed its "deep concern" Monday over Kosovo's declaration and called on the province to reach a "proper solution through negotiations" with Serbia.

  Kina, nje nga vendet me veto ne Keshillin e Sigurimit dhe qe kishte lidhje te forta me qevetine Jugosllave te Slobodan Miloshevicit, shprehu "shqetesim te thelle" te henen lidhur me deklaraten e Kosoves dhe i kerkoi kesaj (Kosoves) te arrije "zgjidhjen e duhur permjet negociateve me Serbine:.

  The council met at the request of Serbia and Russia, which argue that Kosovo's declaration of independence from Serbia made earlier Sunday violates a 1999 council resolution that authorizes the U.N. to administer the territory.

  Keshilli u mblodh me kerkese te Serbise dhe Rusise, te cilat argumentojne se deklarate e pavaresise nga Serbia bie ndesh me rezoluten 1999 te keshillit qe autorizon OKB te admistrje kete territor.

  The session got off to a rocky start; shortly after it began, it had to be suspended for a couple hours because of a lack of interpreters.

  Sesioni filloi me ngaterresa, pasi pak pasi fillou duhej te pezullohej per mungese perkthyesish.

  Secretary-General Ban Ki-moon said Serbia's president told him that Kosovo's declaration carries no legal weight, while Kosovo's prime minister assured him he was committed to "equal opportunities and no discrimination" against anyone in Kosovo.

  Sekretari Pergjithshem Ban-Ki Moon tha se presidenti i Serbse i kishte thene atij se deklarat nuk ka baze ligjore, nderkohe qe Kryeministri Kosoves e kishte siguruar per dedikim ne "mundesi te barabarta dhe jo diskrimimim" ndaj cilitdo ne Kosove.

  Ban urged all sides to "refrain from any actions or statements that could endanger peace, incite violence or jeopardize security in Kosovo and the region."

  Ban i kerkoi gjithe paleve "qe te permbahen nga ndonje veprim ose deklarate qe do te pridhe paqen, nxise dhune dhe rrezikoje sigurine ne Kosove dhe rajon."

  The Security Council resolution on Kosovo remains in force and the U.N. "will continue to implement its mandate in the light of the evolving circumstances," Ban said.

  Before the session, Russia's U.N. Ambassador Vitaly Churkin said Moscow was "highly concerned" about Sunday's decision by Kosovo's parliament in Pristina "to declare unilateral independence of Kosovo."

  The government said in a statement it regretted Kosovo's unilateral declaration and hoped it would not bring about fresh tension and conflict in the Balkan region. It said U.N.-backed principles of upholding the territorial integrity of developing nations must be supported.

  The past Security Council resolution means the U.N. still runs Kosovo and "it is not obvious at all what could possibly be the legal basis for even considering" Kosovo's declaration of independence," Churkin said.

  He specifically addressed the estimated 120,000 Serbs living in enclaves in Kosovo.

  "Our concern is for the safety of the Serbs and other ethnic minorities in Kosovo," Churkin told reporters. "We'll strongly warn against any attempts at repressive measures, should Serbs in Kosovo decide not to comply with this unilateral proclamation of independence."

  U.S. and other Western countries said there was little danger to the Serbs in Kosovo and that the 1999 resolution does not preclude Kosovo's independence.

  "We've knocked it down over and over again. This is an unprecedented situation, it creates no precedent," Alejandro Wolff, the U.S. deputy ambassador to the U.N., told reporters before the session

  Wolff said the United States is not "particularly concerned or sees no particular danger to be worried about" with regards to the safety of Serbs in Kosovo.

  "We're pleased by the commitments made to respect for religious and ethnic communities in Kosovo," he told reporters. "We're very much pleased that the declaration also reflects a position of the United States that's longstanding."

  Council member Indonesia, concerned about its own secessionist movements, said it was following the situation closely but was not yet prepared to recognize Kosovo's statehood.

  Kosovo's 2 million population is 90 percent ethnic Albanian, mainly secular Muslims, who do not want to be part of Serbia, a predominantly Christian Orthodox nation.

  Kosovo has been under U.N. and NATO administration since a NATO-led air war.

  In April 2007, U.N. envoy Martti Ahtisaari recommended that Kosovo be granted internationally supervised independence _ a proposal strongly supported by the province's ethnic Albanians, the U.S. and most of the European Union, but vehemently opposed by Serbia and Russia, a traditional Serb ally.

  Russia blocked the Ahtisaari plan. An additional period of negotiations failed to bridge the differences between the Serbs, who have offered wide autonomy, and Kosovo's ethnic Albanian leaders, who insist on independence.

  Kosovo hopes for international recognition that could come on Monday when European Union ministers meet in Brussels, Belgium. Russia, which has veto power on the council, insists Kosovo is a Security Council issue _ not an EU issue _ and argues that Kosovo's move sets a dangerous precedent for separatist groups globally.

  On Tuesday afternoon, a more formal and open debate is planned by the Security Council at Serbia's request. Churkin said Russia insisted it should be an open meeting, and the president of Serbia will attend.

  However, diplomats said it was unlikely the council would be able to reach agreement on a resolution or statement.

  Copyright 2008 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 7. #27
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Serbs dismiss Albanian talk of reconciliation

  Related Articles
  Serbia recalls its US ambassador as Bush hails Kosovo independence
  The Big Question: Why are so many countries opposed to Kosovo gaining its independence?
  Print Email Search
  Search
  Go
  Independent.co.uk Web
  Bookmark & Share
  Digg It
  del.icio.us
  Facebook
  Stumbleupon
  What are these?

  Change font size: A | A | ABy Peter Popham in Mitrovica, Kosovo
  Tuesday, 19 February 2008


  After a night of Albanian celebrations, Serbs made their feelings about Kosovo's self-declared independence known yesterday with co-ordinated protests in Serbian enclaves across the new-born state.


  The biggest was in the divided city of Mitrovica, where the two communities face each other across the Ibar river. Singing nationalistic songs, 7,000 Serbs marched down to the bridge on the north side. The protests passed peacefully.

  On Sunday in Pristina, the Kosovan Prime Minister, Hashim Thaci, underlined his nation's commitment to confronting "the painful legacy of the recent past in a spirit of reconciliation and forgiveness". He is committed to implementing a plan by the UN special envoy Martti Ahtisaari which contains provisions for protecting the "culture, language, education and symbols" of the minority communities.

  But the Serbs are dubious. Pristina was home to hundreds of thousands of them until the Nato bombing campaign of 1999; today there are practically none. The Serbs of Mitrovica are also not buying the talk of reconciliation.

  "A plan on paper is one thing," said a Serb in a coffee shop near the bridge, "but what happens on the ground is something else. The worst thing is not violence like that of 2004, but quiet pressure on jobs, education, health care, social policy."

  Neboosa Jovic, the chairman for Mitrovica North on the Serbian National Council, said he was pleased with the peaceful protest: "From anger and fear to aggression is a single step, but we didn't take that step." He predicted that Kosovo's independence will never be accepted by the UN Security Council because it is "illegal". He also raised the bogey of a "green line" of new Muslim-majority states like Kosovo and Bosnia, "which will become a white al-Qa'ida in the heart of Europe".

  The Serbs of North Mitrovica will not readily forget the Albanian ethnic cleansing that followed the Nato bombing campaign, because many of its victims are still living among them.

  Gorica, 42, originally from the southern Kosovo town of Vucitru, now runs a fruit and vegetable stall in North Mitrovica. "After the bombing campaign, KFOR arrived in our village and the Albanians came behind them, destroying everything," she said. "There were 100 Serbian homes and they were all looted and destroyed. That land was never Albanian property, but we can't even visit our ancestral graves now because the gravestones have been destroyed."

  The Ahtisaari plan guarantees the right of displaced people to return, but Gorica is sceptical. "They can build houses for us, but without security, how could we return?"
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 8. #28
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Pse i tremben kaq shume Shqiperise se Madhe? Mos valle ky eshte cmimi qe kane kerkuar? Njohje te pavaresise dhe ndalim absolut i bashkimit me Shqiperine?

  E kur ka pasur ndonjeher Shqiperi te madhe?
  Ka pasur troje etnike ose Shqiperi etnike/natyrale, por jo te ashtuquajtur "e madhe". Megalloideja bizantine i shkon per shtat Greqise, ose dyndjeve sllave. Shqiptareve i mjafton dielli qe ngroh vetem mbi tokat ku flitet shqip. Bashkohemi apo jo eshte pune e brendshme kombetare.

  Drejtesia vonon por nuk harron.
  Rendesi ka te shtohet popullsia...

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

 10. #30
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime n 159 postime
  Kosovo's freedom is worth clash with Russia

  Confrontation with Russia is a price worth paying for Kosovo's independence, a senior Western official said yesterday.
  Kosovo's unilateral declaration of independence on Sunday has sparked major diplomatic divisions around the world, and sporadic violence in the Balkans.

  Serb nationalists destroyed two checkpoints on Kosovo's new border with Serbia yesterday, causing Nato troops to intervene for the first time since the split from Belgrade.

  But a senior diplomatic source in Pristina said that "Europe has stood up and been counted" by backing Kosovo's independence.

  It had done so despite "Russian muscle flexing" as Moscow sought to maintain influence in the Balkans and support its key ally in the region, Serbia. The Western official said: "We wanted to do it [work towards Kosovo's independence] with Russian co-operation. But the Russians chose not to. But it is worth sorting out Kosovo even so."

  He said the risk of renewed, widespread violence in the Balkans would "indisputably" have been higher had Kosovo's status remained in limbo.

  While Serbia and Kosovo could both join the European Union, he said Serbia was "adopting positions that make it difficult for them to head down that road".

  He said they were "digging a hole", referring to punitive measures Serbia was taking against its former province, including charging Kosovo's leaders with treason.

  Those indicted include Kosovo's prime minister, Hashim Thaci, who yesterday welcomed the EU foreign policy chief, Javier Solana, on an impromptu visit to Kosovo.

  Mr Solana said Kosovo and the EU were "good friends" despite five EU states, including Spain, opposing Kosovo's independence.

  He encouraged the nation to work to improve its feeble economy and battered infrastructure.

  "The joy that has been shown on the streets of Pristina and all over Kosovo has now to be converted into constructive and positive energy, to move towards the development of society," he said.

  However, Nato troops yesterday had to rush to the United Nations-controlled border posts at Banja and Jarinje on Kosovo's northern border with Serbia after Serb mobs set fire to offices and vehicles.

  UN police at the posts - all ethnic Serbs themselves - were moved to safety by a police unit as the crowds moved in. "About 1,000 Serbs arrived from Kosovo and another 150 from Serbia greeted each other and broke out into huge violence," said one police officer.

  Nato troops restored order after 45 minutes and there were no injuries.

  For a second day, thousands of Serbs marched to a bridge that separates them from Albanian communities in Kosovo's divided town of Mitrovica, chanting slogans against the new state.

  Mr Thaci described the violence as "isolated incidents".

  "They will not undermine the dignified celebrations of independence," he said.

  By Harry de Quetteville in Pristina
  Last Updated: 2:29am GMT 20/02/2008

  telegraph.co.uk
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 19-02-2008 m 22:50
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 11. #31
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Hollbruk: Pavarsia e Kosovs ishte e pashmangshme

  23-02-2008


  Kryearkitekti i Marrveshjes s Dejtonit, Richard Holbrooke tha dje se vendimi i Kosovs pr shpalljen e pavarsis ishte i pashmangshm dhe i nevojshm. Sipas ish-ambasadori amerikan n OKB, kundrshtimi i Rusis ndaj pavarsis e ka ndrlikuar gjendjen n mnyr t panevojshm, pasi e bri t pamundur konsensusin n Kshillin e Sigurimit t Kombeve t Bashkuara. Por pretendimi se pavarsia e Kosovs, prbn precedent, tha ai n nj intervist ekskluzive pr televizionin APTN, nuk sht absolutisht i vrtet:

  Kosova nuk prbn precedent pr pjes t tjera dhe rust, kinezt dhe vendet e tjera e din mir kt. Kosova ishte nj rast unik. Ajo q ndodhi n Kosov ishte plotsisht e autorizuar n vitin 1999 me rezolutn e Kshillit t Sigurimit 1244 q krijonte nj situat unike. Gjithkush, prfshir Rusin tha n at koh se kjo nuk prbnte precedent pr vende t tjera, tha ish-ndihms sekretari i Shtetit n administratn e Presidentit Clinton.

  Duke folur pr sulmin ndaj ambasads amerikane n Beograd, ai tha se prgjegjsia pr parandalimin e tij binte mbi qeverin. Ai e quajti at serioz, megjithat shtoi se nuk mendonte se do t kishte prshkallzim n dika m t rnd. M shum shqetsim, sipas ambasadorit Holbrooke, paraqiste gjendja n veri t Kosovs, pjest e populluara nga serbt n veri t lumit t Ibrit. Megjithat zoti Holbrooke nuk e sheh me alarm gjendjen:

  Serbt nuk do t fillojn luft pr Kosovn. Nse do ta bnin nj gj t till, do t thoshte t hynin n luft me NATO-n. Ata nuk kan mani vetvrasse, por ata nuk shkputen dot nga mitet e historis, sipas s cilave ata, jan gjithmon viktimat, tha zoti Holbrooke.


  VOA

 12. #32
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Shtypi i huaj reth sulmit te ambasades.

  US starts evacuation from Serbia

  The US embassy in Serbia has begun pulling out non-essential staff following the storming of the building on Thursday.
  Around 1,000 protesters set fire to the embassy in Belgrade in protest at Washington's support for Kosovo's declaration of independence.

  A convoy of around 40 cars carrying American staff and family members has now left Belgrade.

  They are expected to remain abroad for up to 10 days, the US embassy said.

  "We are not sufficiently confident that they are safe here," said US Ambassador Cameron Munter.

  The embassy also offered private US citizens the chance to join the convoy to Croatia.

  Body identified

  Several other embassies of countries seen by the protesters as supporting Kosovo were also targeted, but they have not announced plans to withdraw staff.

  One person was killed and more than 100 injured in the violence, which also saw shops looted.

  Serbian media say the authorities have identified a charred body found in the grounds of the American embassy after the riots as that of a young Serb man originally from Kosovo.

  He is said to have fled to Serbia after the Nato-led invasion of the territory in 1999.

  Police are believed to have arrested 200 people during the riots and the authorities are vowing the bring those responsible to justice.

  "We are collecting evidence and are identifying the culprits," said Serbia's senior state prosecutor, Slobodan Radovanovic, in a statement.

  US to blame

  The situation is calm today, says the BBC's Bethany Bell in Belgrade, but Serb opposition to Kosovo's declaration of independence last Sunday remains as strong as ever.

  The minister responsible for Kosovo, Slobodan Samardzic, said the US was to blame for the violence.

  "The root of violence is the violation of international law", he said.

  "The Serbian government will continue to call on the US to take responsibility for violating international law and taking away a piece of territory from Serbia".

  There have been calls in Serbia to boycott the products of those countries, many from the European Union, that recognised Kosovo.

  An email campaign suggests closing accounts with some foreign banks.
  Sui generis

 13. #33
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Serbia: U.S. to blame for violence

  (CNN) -- Serbian prosecutors said Saturday they were hunting rioters who targeted the U.S. Embassy in Belgrade leaving one person dead while a senior Serbian minister reportedly blamed Washington for the violence triggered by Kosovo's breakaway.

  Authorities said they had arrested nearly 200 rioters who took part in the violence on Thursday that prompted the United States to evacuate non-essential embassy staff and warn Serbia it would be held responsible.

  "We are collecting evidence and are identifying the culprits," Slobodan Radovanovic said in a statement, according to The Associated Press.

  Serbia's Kosovo minister Slobodan Samardzic said Saturday that the U.S. -- which backed Kosovo's breakaway and was among the first countries to recognize its seccession -- was the "main culprit" for the violence, AP reported.

  Also Saturday, about 2,000 Serb protesters were marching through the ethnically divided town of Mitrovica in a sixth day of demonstrations, AP reported.

  U.N. police in riot gear had formed a cordon across the main bridge separating the tense town's Serb and ethnic Albanian sides.

  Thursday's violence in Belgrade was some of the worst unrest in Serbia since the removal of strongman Slobodan Milosevic in 2000


  Speaking to CNN on Friday, a top U.S. diplomat said Serbia had a "fundamental responsibility" to protect U.S. diplomats and citizens, adding that Washington would hold Serbian Prime Minister Vojislav Kostunica and his government "personally responsible" for assaults on U.S. interests.

  "What happened yesterday in Belgrade was absolutely reprehensible," Undersecretary for Political Affairs R. Nicholas Burns said. "This kind of thing should not happen in a civilized country."


  Thursday's violence was part of a much bigger, peaceful demonstration where up to 150,000 people chanted "Kosovo is Serbia," and vowed to never accept the province's independence.

  The U.S. Embassy's consular section remained closed on Friday as officials were advised to stay at home amid continuing fears over anti-Western protests, according to a statement on the embassy Web site.


  The Embassy warned American citizens to avoid areas of demonstration and to exercise "extreme caution."

  Also Friday, Russia -- which has not recognized Kosovo's sovereignty -- said it has not ruled out using force to resolve the dispute over the territory if NATO forces breach the terms of their U.N. mandate.


  CNN
  Sui generis

 14. #34
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Gazeta ABC News shkruan

  Serbia: US 'Culprit' in Kosovo Violence

  Serbia's hard-line leaders on Saturday called the U.S. "the main culprit" in the violence that has broken out since Kosovo declared independence.

  Several thousand Serbs chanting "Kosovo is Serbia!" and "Russia, Vladimir Putin!" protested peacefully in the ethnically divided town of Kosovska Mitrovica, the sixth day of demonstrations against Kosovo's break with Serbia. Russia backs Serbia's fierce resistance to Kosovo's secession.


  On Thursday night, protesters in the Serbian capital Belgrade set fire to the U.S. embassy, angered by Washington's recognition of Kosovo. The U.S. and the European Union responded by demanding Serbia protect foreign embassies.

  "The United States is the main culprit ... for all those violent acts," Serbia's Minister for Kosovo Slobodan Samardzic said in Belgrade.

  Other Serbian leaders have called for calm after the riots. But an aide to hard-line Serbian Prime Minister Vojislav Kostunica said any future violence also will be blamed on the U.S.

  "If the United States sticks to its present position that the fake state of Kosovo exists ... all responsibility in the future will be on the United States," Kostunica adviser Branislav Ristivojevic said in a statement.

  The comments were an indication that Serbia is drifting further from the West and more toward ally Russia.

  The vast majority of Kosovo's population is ethnic Albanian and Serbs represent about 10 percent of the region's 2 million people.

  Kosovo had formally remained a part of Serbia even though it has been administered by the U.N. and NATO since 1999, when NATO airstrikes ended former Yugoslav leader Slobodan Milosevic's crackdown on ethnic Albanian separatists, which killed 10,000 people.

  Kosovo's minority Serbs have staged protests daily since the territory's ethnic Albanian leadership proclaimed independence last Sunday. They have vented their anger by destroying U.N. and NATO property as well.

  In the divided town of Kosovska Mitrovica in Serb-dominated northern Kosovo, a few protesters hurled firecrackers as U.N. police in riot gear formed a cordon across the main bridge separating the Serb and ethnic Albanian sides. Demonstrators waved Serbian and Russian flags and chanted in support of Moscow's refusal to recognize Kosovo's independence.

  The protest was far less violent than one on Friday, when angry demonstrators hurled stones, glass bottles and firecrackers at U.N. forces protecting the bridge.


  In the Serb enclave of Strpce in southern Kosovo, about 100 Serbs also marched peacefully Saturday. They carried Serbian flags to a nearby church, where they rang the bells to sound their disapproval of Kosovo's statehood. Some carried posters reading "Kosovo is Serbia" and "Kosovo will never be Albania."

  "The whole nation is angry," said Sinisa Tasic, one of the organizers. "We are furious with the Americans. Wherever they go they create problems."

  There, too, solidarity with Moscow was on display.

  "For the first time ever, Serbia is not alone it has Russia by its side. Sooner or later, Serbia will get Kosovo back," added Radojko Kecic, 48.

  Dmitry Medvedev, Putin's chosen successor and the man expected to easily win Russia's presidential election March 2, is scheduled to visit Belgrade on Monday.

  On Friday, the State Department ordered between 80 and 100 nonessential embassy employees, their families and the families of American diplomats in Belgrade to leave Serbia.

  "We are not sufficiently confident that they are safe here," U.S. Ambassador Cameron Munter said in an interview.

  The U.S. and the EU have warned Serbia to boost protection of foreign diplomats and missions, and the U.N. Security Council has unanimously condemned the attacks on foreign missions.

  EU representative Pieter Feith said Saturday he recalled his staff from Kosovo's restive north.

  There have been scattered protests against Kosovo's independence in other countries as well. In Athens, Greece, about 2,000 pro-Communist demonstrators marched to the U.S. embassy on Saturday. And in Germany, about 1,200 people demonstrated in a square in downtown Stuttgart and 500 others protested in Frankfurt.

  In Belgrade, the chief Serbian state prosecutor said Saturday that authorities were searching for participants in Thursday night's riots when the U.S. embassy was attacked. Police said have they arrested nearly 200 rioters in the worst anti-Western violence seen since the ouster of former strongman Slobodan Milosevic in 2000.

  Protesters torched several offices of the U.S. Embassy's consular section and attacked the missions of Germany, Belgium, Turkey, Croatia and other countries. One person died and more than 150 were injured in the violence.

  Authorities identified the dead person as Zoran Vujovic, 21, of the northern Serbian city of Novi Sad. Serbian media said Vujovic used to live in Kosovo, but fled in the wake of the 1998 war.


  Slobodan Lekic reported from Belgrade, Serbia. Associated Press writers William J. Kole in Pristina; Nebi Qena in Strpce; and Jovana Gec in Belgrade, contributed to this report.


  Copyright 2008 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.


  ABC News
  Sui generis

 15. #35
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Kosova nuk eshte Serbi: Noel Malcolm

  http://www.guardian.co.uk/world/2008.../kosovo.serbia

  "Kosovo is Serbia", "Ask any historian" read the unlikely placards, waved by angry Serb demonstrators in Brussels on Sunday. This is rather flattering for historians: we don't often get asked to adjudicate. It does not, however, follow that any historian would agree, not least because historians do not use this sort of eternal present tense.

  History, for the Serbs, started in the early 7th century, when they settled in the Balkans. Their power base was outside Kosovo, which they fully conquered in the early 13th, so the claim that Kosovo was the "cradle" of the Serbs is untrue.

  What is true is that they ruled Kosovo for about 250 years, until the final Ottoman takeover in the mid-15th century. Churches and monasteries remain from that period, but there is no more continuity between the medieval Serbian state and today's Serbia than there is between the Byzantine Empire and Greece.

  Kosovo remained Ottoman territory until it was conquered by Serbian forces in 1912. Serbs would say "liberated"; but even their own estimates put the Orthodox Serb population at less than 25%. The majority population was Albanian, and did not welcome Serb rule, so "conquered" seems the right word.

  But legally, Kosovo was not incorporated into the Serbian kingdom in 1912; it remained occupied territory until some time after 1918. Then, finally, it was incorporated, not into a Serbian state, but into a Yugoslav one. And with one big interruption (the second world war) it remained part of some sort of Yugoslav state until June 2006.

  Until the destruction of the old federal Yugoslavia by Milosevic, Kosovo had a dual status. It was called a part of Serbia; but it was also called a unit of the federation. In all practical ways, the latter sense prevailed: Kosovo had its own parliament and government, and was directly represented at the federal level, alongside Serbia. It was, in fact, one of the eight units of the federal system.

  Almost all the other units have now become independent states. Historically, the independence of Kosovo just completes that process. Therefore, Kosovo has become an ex-Yugoslav state, as any historian could tell you.

  Noel Malcolm is a senior research fellow at All Souls College, Oxford. He is the author of Kosovo: A Short History

 16. #36
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Per serb, maqedonsa, grek, malazias, e qen te tjere qe nuk dijne Shqip:

  radio europa e lire

  Kosovo: Time For Serbia To Wake Up
  By Gordana Knezevic

  Last week's pictures from Belgrade were ugly. Broken windows in the city center, the burned flags of foreign embassies, and thinly veiled justifications of the violence by Serbian officials. A government minister, Velimir Ilic, went so far to say that violence against foreign embassies was the appropriate answer to the "violence" committed against Serbia by taking away its province.

  However, Kosovo left Serbia a long time ago. Most Serbs did not notice that departure, since Kosovo was not present in their conscience as a place to visit or, God forbid, a place to move to with a business or the family.

  Despite this ignorance of the real Kosovo, the former Serbian province plays a key role in Serbian identity -- an identity that is very much shaped by the idea that Serbs have always been victims, throughout history. In the hands of local politicians, Kosovo is inevitably mentioned as a symbol of a great loss, producing an instant image of a battle against the Turks -- a battle that took place 600 years ago. It has always been packaged as an event that took place yesterday (or might as well have), and conversely, what happened as recently as yesterday is somehow directly related to that medieval battle.

  The myth of Kosovo, as an integral part of Serbian identity, was created and cemented by Serbian writers, poets, politicians, and academics. If Serbs happened to disagree on other issues, Kosovo would always be their common ground, their rallying point. A romantic picture of Serbs as both heroes and victims at the hands of brutal Ottoman Turks would suspend all disputes and produce an idyllic picture of national unity.

  In other countries, politicians have to work hard and come up with good ideas and policies in order to get reelected. In Serbia, it was always enough to just mention Kosovo and to have the entire nation clapping hands. But what Serbs want to have is not Kosovo as it is, inhabited by an ethnic-Albanian majority. It is Kosovo as it was a few centuries ago, inhabited by Serbs. Or, in the face of the demographic reality, inhabited by whomever, but run by the Serbs.

  Selective Curfew

  In 1981, as a young journalist, I was sent to Kosovo in the aftermath of large student demonstrations that took place a year after Tito's death. The demonstrations were brutally suppressed by the Yugoslav Army. By the time I arrived in Pristina, hundreds of Albanians had been imprisoned, special police units from all over Yugoslavia had been deployed in the streets of the Kosovo capital, and a curfew was in force after 8 p.m.

  Apart from me, two other journalists from Zagreb and Ljubljana were the only guests at the Grand Hotel, run by the Serbian secret police. It was rather unpleasant to have to listen to the frequently drunk policemen singing at the hotel bar every evening. We felt that we were trapped in that place as a result of the curfew. After many boring and uneventful nights at the hotel, we decided to test the curfew and to leave the building long after 8 p.m. Thus the three of us started our dangerous walk through the empty streets of a city that had not yet recovered from the violent demonstrations and the brutal army action. Without ever being stopped or asked for any ID, we spent most of the night moving from one bar and restaurant to another.

  The only obvious conclusion was that the curfew was only in force for Albanians, and that each and every police officer in Pristina was aware of the three journalists from outside, so they didn't even ask for our identification. Humiliation and torture by the police were meant for Albanians only. We left Kosovo with the bitter taste of injustice and oppression against the Kosovar Albanians.

  Even in those fractious times, most Albanians thought of themselves as Albanians as well as Yugoslavs -- and they did not feel any necessary contradiction between those two identities. Once Yugoslavia ceased to exist, however, they couldn't possibly declare themselves to be Albanians and Serbs, since in that case one clearly excluded the other.

  No Serbian policeman or army officer has been allowed in Kosovo since 1999. The terrible crimes committed by Serbs in Kosovo before the NATO intervention were hardly an invitation for Albanians to remain inside the borders of Serbia. Breakup was imminent, and it was not a question of whether it would happen, but when the separation would take place. Even as Serbian officials extended the talks about Kosovo's future, they continued to advance only legal arguments, and never expressed any desire to share a country with Albanians. They wanted only a piece of paper that would give them ownership of Kosovo. A Serbian historian from the beginning of the last century once said that the Serbs would "grow up" as a nation only once they realize that Albanians are human. It is time for Serbs to grow up.

  (Gordana Knezevic is the director of RFE/RL's South Slavic and Albanian Languages Service.)

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  E paskan shtuar edhe Kosoven te CIA Factbook

  Population:
  2,126,708 (2007 est.)
  Nationality:

  noun: Kosovoan
  adjective: Kosovoan
  Ethnic groups:

  Albanians 88%, Serbs 7%, other 5% (Bosniak, Gorani, Roma, Turk)
  Religions:

  Muslim, Serbian Orthodox, Roman Catholic
  Languages:

  Albanian, Serbian, Bosniak, Turkish

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

 19. #39
  zhapik buster Maska e drity
  Antarsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,239
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Bulgaria's cowardice on Kosovo

  Bulgaria has not yet declared its position on Kosovo's independence. While Bulgarian politicians describe this stance as cautious, Edvin Sugarev finds it weak: "By not adopting a clear stance and shunning responsibility, Bulgaria is just trying to keep the Kremlin happy and avoid annoying Brussels. However, such conduct is neither loyal to the country's allies nor its values. No one would expel Greece from NATO or Romania from the EU because they oppose Kosovo's independence, because everyone knows that they reject it for egoistic but nonetheless understandable reasons. But the other line of reasoning is that which takes values into account. According to this reasoning, because of its 'ethnic cleansings' Serbia has lost the moral right to regard Kosovo as its territory. ... A third line of reasoning doesn't really exist, only that of the coward who wants to avoid ending up between two front lines."

  http://europe.courrierinternational....=POLITICS&pi=3
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 20. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  http://www.renewamerica.us/columns/mostert/080307

  Nje artikull sa qesharak aq edhe per te vjelle, ne lidhje me pavarsine e Kosoves, Shqiperine dhe shqiptaret.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Fatmir Limaj
  Nga ARIANI_TB n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 07-02-2015, 15:09
 2. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i par i Republiks s Kosovs
  Nga Albanino n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2055
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 10:11
 3. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 4. Sulm me granat rezidences se presidentit Rugova
  Nga mani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 20-03-2004, 13:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •