Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 33
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    56

    Emigrim në Zvicër.

    kerkoj te komunikoj me shqiptar apo kosovar ne zvicer, jam nga elbasani e jetoj ne milano

  2. #2
    Citim Postuar më parë nga juli32 Lexo Postimin
    kerkoj te komunikoj me shqiptar apo kosovar ne zvicer, jam nga elbasani e jetoj ne milano
    Pershendetje

    Kerkesa për komunikim nga ana juaj eshte shume peprlekse...

    Nuk ka asnje perkufizim minimal se cila është arsyeja e këtij komnikimi kaq urgjent. Cili është pak a shumë problemi?!

    Gjithkush mund të ketë dëshirën e mirë për të komunikuar apo ndihmuar dikënd, por askush, qoftë nga Shqipëria, qoftë nga Kosova, nuk dëshëron të hyjë në drejtime të paqarta.

    Ndaj, merrni mundimin dhe jepni një sqarim që të mund të paracoktojë thelbin e një komunikimit që ju personalisht kërkoni!

    Mendimi im ky!

    Elna!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Elna Durrësi : 17-02-2008 më 18:19

  3. #3
    Citim Postuar më parë nga juli32 Lexo Postimin
    kerkoj te komunikoj me shqiptar apo kosovar ne zvicer, jam nga elbasani e jetoj ne milano
    Mos kshu gjanash... se mesa shikoj te paska rane nai gjysem 'buke' ne dore edhe dashke me e cu ne Zvicer .

    Ka shume menyra qe te kontaktosh...po ti vetem kaq ke thane edhe e ke lane pergjysem llafen!
    Apo ngaqe e paske me te shpejt eeee .

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    56
    mbase keni edhe te drejte qe e bera aq shume urgjente po nga qe kete fund jave doja te shkoja ne gjeneve, ndihma qe une kisha nevoje ishte per te takuar ndonje nper shoqeri apo sqarime mqs jam me pasaporte italiane e kam deshire te shkoj ne zvicer,,, kaq ishte qellimi im, pa menduar as gje te keqe se jam me se i rregullt ne jete. ju falenderoj per interesimin dhe per sa i perket atyre bukeve qe mendon ti o King gabohesh, se jam totalisht i punes.

  5. #5
    Juli po edhe shaka do bajme nai cik apo jo! Kerkoj falje nqs ti nuk e kuptu shakane.
    Te uroj tja kalosh sa me mire ne Gjeneve.

  6. #6

    Përshëndetje!

    Citim Postuar më parë nga juli32 Lexo Postimin
    kete fund jave doja te shkoja ne gjeneve,
    ndihma qe une kisha nevoje ishte per te takuar ndonje nper shoqeri apo sqarime mqs jam me pasaporte italiane e kam deshire te shkoj ne zvicer.

    Përsëri nuk është shumë i qartë mesazhi...

    kete fund jave doja te shkoja ne gjeneve,
    Mendon të shkosh në Gjenevë për fundjavë?! Mendon të shkosh në Gjenevë për tu punësuar?! Nejse, nëse je për fundjavë Gjeneva ka vende argëtimi plot. Linku i mëposhtëm jep mundësi informacioni të mjaftueshme:

    http://www.geneve-tourisme.ch/

    Nëse dëshëron të vesh kontakte me shqiptarë në Gjenevë ekziston Universiteti Popullor Shqiptar. Linku dhe adresa e tij janë më poshtë:

    http://www.upa.ch/

    Gjithashtu ka dhe shumë restorante që menaxhohen nga Shqiptarë. Kuzhina është mixte. Shumë pak ballkanike, më shumë franceze apo italiane. Adresat nuk i di, por kur të zbresësh në Gjenevë të tretin person që sheh fliti shqip e të drejton nga dëshëron të shkosh.

    Meqenëse je me pashaportë italiane nuk ke probleme vize. Ke të drejtë të qëndrosh në teritorin zvicerian deri në 3 muaj (e drejtë turizmi dhe jo pune).

    Nëse dëshëron të punësohesh, është pak e vështirë por jo e pamundur. Duhet të gjesh dikë që të punëson të deklaruar që të mund të marrësh lejen e qëndrimit.

    Nëse ky është qëliimi yt dhe nuk ke ndonjë profesion specifik, merri restorantet me radhë. Ka shumë pizzeria ku pronarët janë italianë. Ndoshta ndonjëri të angazhon në punë. Oraret e punëkërkimit përshtati me oraret e para ose pas serviseve ( p.sh. në mengjes 8-10h30, pasdreke 13h45 deri 14h30, parambrëmje 17h -18h, pasmbrëmje 21h30 -23h). Mund të shkosh dhe kohë tjetër por është paksa delikate. Ka shumë klintë për tu shërbyer dhe pronarët s'para kanë kohë të merren me punëkërkuesit.

    Një ide ndihmuese do ishte parapregatitja e disa kartvizitave me emrin tënd, numrin e telefonit si dhe adresen mail (ka aparate automatikë ku me 6 franga përgatit diku nja 20 a 30 kartëvizita). Në çdo vend që kërkon punë lë një kartëvizitë. Kështu që nëse dikujt i hapet ndonjë vend pune të kontakton për të nojftuar.

    Një tjetër mundësi punëgjetje pasi je me pashaportë italiane, mund të jenë dhe agjensitë e punësimit. Përgatit një dosje personale me CV dhe dëshmitë e punëve të bëra, fotokopjoje në shumë kopie dhe leje nëper agjenci së bashku me numrin tënd të telefonit si dhe adresën mail.


    Duke shpresuar të kem ndihmuar sadopak, të uroj një mbrëmje të mirë dhe vizitë të këndshme në Gjenevë.

    Elna!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Elna Durrësi : 18-02-2008 më 21:16

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    po ku je moj Elne Durrsake.. topolake..

    i paske bo uj restorantet.. e zheneves..

    ne lozan kam qen nji dit vite perpara aty buz liqenit.. bukur ishte..

    a qe skam o nje dashnore
    e te dilja dor per dore..
    ne losan ne at breg liqeni..
    nadje heret a n'prendim dielli..


    shkruante poeti.. arif zenunaj..

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    56
    Citim Postuar më parë nga Elna Durrësi Lexo Postimin
    Përsëri nuk është shumë i qartë mesazhi...



    Mendon të shkosh në Gjenevë për fundjavë?! Mendon të shkosh në Gjenevë për tu punësuar?! Nejse, nëse je për fundjavë Gjeneva ka vende argëtimi plot. Linku i mëposhtëm jep mundësi informacioni të mjaftueshme:

    http://www.geneve-tourisme.ch/

    Nëse dëshëron të vesh kontakte me shqiptarë në Gjenevë ekziston Universiteti Popullor Shqiptar. Linku dhe adresa e tij janë më poshtë:

    http://www.upa.ch/

    Gjithashtu ka dhe shumë restorante që menaxhohen nga Shqiptarë. Kuzhina është mixte. Shumë pak ballkanike, më shumë franceze apo italiane. Adresat nuk i di, por kur të zbresësh në Gjenevë të tretin person që sheh fliti shqip e të drejton nga dëshëron të shkosh.

    Meqenëse je me pashaportë italiane nuk ke probleme vize. Ke të drejtë të qëndrosh në teritorin zvicerian deri në 3 muaj (e drejtë turizmi dhe jo pune).

    Nëse dëshëron të punësohesh, është pak e vështirë por jo e pamundur. Duhet të gjesh dikë që të punëson të deklaruar që të mund të marrësh lejen e qëndrimit.

    Nëse ky është qëliimi yt dhe nuk ke ndonjë profesion specifik, merri restorantet me radhë. Ka shumë pizzeria ku pronarët janë italianë. Ndoshta ndonjëri të angazhon në punë. Oraret e punëkërkimit përshtati me oraret e para ose pas serviseve ( p.sh. në mengjes 8-10h30, pasdreke 13h45 deri 14h30, parambrëmje 17h -18h, pasmbrëmje 21h30 -23h). Mund të shkosh dhe kohë tjetër por është paksa delikate. Ka shumë klintë për tu shërbyer dhe pronarët s'para kanë kohë të merren me punëkërkuesit.

    Një ide ndihmuese do ishte parapregatitja e disa kartvizitave me emrin tënd, numrin e telefonit si dhe adresen mail (ka aparate automatikë ku me 6 franga përgatit diku nja 20 a 30 kartëvizita). Në çdo vend që kërkon punë lë një kartëvizitë. Kështu që nëse dikujt i hapet ndonjë vend pune të kontakton për të nojftuar.

    Një tjetër mundësi punëgjetje pasi je me pashaportë italiane, mund të jenë dhe agjensitë e punësimit. Përgatit një dosje personale me CV dhe dëshmitë e punëve të bëra, fotokopjoje në shumë kopie dhe leje nëper agjenci së bashku me numrin tënd të telefonit si dhe adresën mail.


    Duke shpresuar të kem ndihmuar sadopak, të uroj një mbrëmje të mirë dhe vizitë të këndshme në Gjenevë.

    Elna!
    te falenderoj se me dhe goxha sqarime te nevojshme, te uroj gjithe te mirat e shendet

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-02-2010
    Postime
    1
    jam me dukumente greke 10 vjeqare kush nga ju di a mund te gjej pun ne zvicer kollaj si pun njoh me shum guzhinen greke a ka restorante greke atje a jo ju lutem me jepni nje pergjigje dhe sa koh mund te rrij un atje me dukumenta greke.............
    Ndryshuar për herë të fundit nga nuri_al : 19-02-2010 më 09:41

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-03-2006
    Postime
    144
    Dhe une po kerkoj pune ne Zvicer,mund te me ndihmoj dikush?

  11. #11
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    04-07-2010
    Postime
    227
    Eshte bere FSH si ent per punesim

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-03-2006
    Postime
    144
    Nuk te kuptova Muhamer!

  13. #13
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    04-07-2010
    Postime
    227
    Jo ske gje ,vec kot fola

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2010
    Postime
    3
    Pershendetje, jetoni ne svizer apo do trasferoheni ? dhe ne cilin canton kerkoni pune ? me contaktoni ne drp@live.it

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2010
    Postime
    3

    per ne svizer

    Mirdita juli, me contacto e bisedojme drp@live.it

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Vendndodhja
    Shkup
    Postime
    12
    LUs ndonje shqiptar qe mund te me ndihmoj per pune,po planifikoj mbrenda javes te nisem per ne zvicer,jam nga shkupi i martuar baba i dy vajzave te vogla 3 vjec dhe 10 muajshe,por un vetem do te vij me shprese se do te gjej ndonje pune,sepse jeta esht be shum e veshtire ketu ne Maqedoni,ne gjithe vendet shqiptare te them
    JU luten neqofse ka mundesi ketu ne forum dikush te me dnihmoje ku te drejtohem per pune dhe si te gjej me se lehti pune,flitet per gjeneve ose lozane
    Ju falemnderit shum

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-10-2010
    Postime
    56
    Citim Postuar më parë nga ardian075 Lexo Postimin
    LUs ndonje shqiptar qe mund te me ndihmoj per pune,po planifikoj mbrenda javes te nisem per ne zvicer,jam nga shkupi i martuar baba i dy vajzave te vogla 3 vjec dhe 10 muajshe,por un vetem do te vij me shprese se do te gjej ndonje pune,sepse jeta esht be shum e veshtire ketu ne Maqedoni,ne gjithe vendet shqiptare te them
    JU luten neqofse ka mundesi ketu ne forum dikush te me dnihmoje ku te drejtohem per pune dhe si te gjej me se lehti pune,flitet per gjeneve ose lozane
    Ju falemnderit shum
    Ardi ,cfar bene me Monitoben,a ja arite qellimin?tung suksese

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Vendndodhja
    Shkup
    Postime
    12
    jo jo hala shoki,po pres si te tregova per nenshkrimin me pranu dikush,a nderkohe deri sa te behet per atje mendova te dal pakes ka europa te punoj pakes,por si duket zorr u bo edhe ka europa per me gjet pune
    te shofmi

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-10-2010
    Postime
    56

    hi

    Citim Postuar më parë nga ardian075 Lexo Postimin
    jo jo hala shoki,po pres si te tregova per nenshkrimin me pranu dikush,a nderkohe deri sa te behet per atje mendova te dal pakes ka europa te punoj pakes,por si duket zorr u bo edhe ka europa per me gjet pune
    te shofmi
    Po Po Adi ashtu eshte,se kam degju qe ato jan procedura te gjata qe zgjatin gati 2 vite,keshtu qe duhet me ja mbajt dikund me punu se per ndryshe veshtire.duhet te kesh durim me prite pa duhet te kesh para qe mbreda kesaj kohet te frunizohesh e keshtu me rradhe,tung me te mira,por une pershkak te kesaj kohe po pertoj te aplikoj dhe nuk e dij sa eshte e sigurt ne fund.

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Vendndodhja
    Shkup
    Postime
    12
    ahstu ardit edhe pare duhesh me pas edhe per ktu me ec proceduren,te duhen per dokumente jo per kontrollin mjeksor,dokumentet te noteri e plus do puna tjera te shkojn dikund 2000 euro,por tku esht mir ne manitoba nuk paguhet aplikim per vize ashtu qe te del gjysh per gjysh me lire,a normal per atje qeveria kerkon ti kesh me veti 16000 dolar kanadez,por edhe pa 10000 euro ti nuk mundesh me u nis askund,
    a si kam degju prej disave ne forum,jo ne ket forum ne tjeter vetem per jeten dhe emigrimin ne kanada fillimi esht shum zorr edhe aty kur mrrin do ta kesh veshtir vitin e pare,po pastaj jeta te rregullohet dhe i harron te gjitha,dhe thu pse nuk kam apliku ma heret per me ardh me jetu ne kanada,
    kjo esht a nderkohe e kam patjeter te shkoj ka europa pakes te punoj,por si duket shum zorr edhe skam askendi dikend te me terhek ose ndonje pune te me gjej,a me duhet urgjentisht nje pune
    te pershendes dhe mirudegjofshmi

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
    Nga ILovePejaa në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 85
    Postimi i Fundit: 15-11-2022, 22:39
  2. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
  3. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  4. Pasqyra e temave historike
    Nga Fiori në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
  5. Ortodoksia dhe Shqipëria
    Nga shendelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 258
    Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •