Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 117
  1. #1

    Reagimet KUNDËR pavarësisë së Kosovës

    "Pavaresia e Kosoves eshte Absurdistan"




    Shkrimtari austriak Peter Handke e pershkruan shpalljen e njeanshme te pavaresise se Kosoves, si nje situate tragjike, qe u shkaktua permes bombardimeve perendimore ne te gjithe rajonin.

    Shkrimtari me bindje te majta politike, parashtron mendimin e tij, ne revisten austriake "News".

    Sipas tij, "Shume grupime shqiptare kercenojne se do te perdrin serish dhunen, nese nuk ju njihet e drejta e krijimit te shtetit te pavarur" dhe sipas tij, qe nen kete presion te njohesh pavaresine e nje vendi, eshte me teper se absurde.

    Pro-Nikolic

    Handke nder te tjera thote se "nese do te ishte serb, atehere ai do te kishte votuar per kandidatin humbes Nikoliç".
    "Une nuk e njoh kete njeri (Nikoliç), por partia e tij Radikale paraqitet ne opinionin perendimor, ne menyre krejtesisht te gabuar. Behet fjale (sipas Hendkes) per atdhetare dhe qe nuk mund ta besojne se politika duhet te behet duke ju nenshtruar presioneve te perendimit".

    Gjate fushates se fundit zgjedhore, sipas tij, u paraqit Nikoliç si nje antiperendimor, si nje ultranacionalist prorus, qe enderron per Serbie e madhe dhe qe ishte pjese e politikes se Sllobodan Millosheviqit.



    P.S. Kurre nuk e kisha besuar, se ende ne Austri gjallerojne figura te tilla, qe mbrojne spastrimet etnike dhe qe justifikojne kriminalitetin serb ne te gjithe hapesiren e ish-Jugosllavise!
    Ndryshuar për herë të fundit nga DYDRINAS : 16-02-2008 më 12:38

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Arb
    Anëtarësuar
    06-12-2002
    Vendndodhja
    Little Albania, NY
    Postime
    1,723
    Te majtet jane te majte. Nuk atdhe, nuk kan komb, nuk na nder, nuk kane njerezi, nuk kane moral, nuk kane...
    Talent wins games, but teamwork wins championships.
    Micheal Jordan

  3. #3
    Handke gjate ceremonise se varrimit te diktatorit komunisto-shovinist Millosheviq do te deklaronte (ne gjuhen serbe) se:

    "Bota, e ashtuquajtur bote, di cdo gje rreth Jugosllavise dhe Serbise. Bota, e ashtuquajtura bote, di cdo gje rreth Sllobodan Millosheviqit. E ashtuquajtura bote e di te verteten. Kjo eshte dhe aresyeja, qe e ashtuquajtura bote, mungon sot dhe jo vetem sot dhe jo vetem ketu. Une nuk e di te verteten. Por une e shoh ate. Une e ndjej. Une e kujtoj. Ky eshte shkaku se pse une jam ketu, prane Jugosllavise, prane Serbise, prane Sllobodan Millosheviqit".







    Kosova në festë në Ditën e Pavarësisë
    Lajmi më i fundit nga Kosova e Pavarur
    Deklara e Pavaresise se Kosoves dhe reagimet e botes shqiptare mbi te.
    Fjala juaj për këtë ditë historike
    Albumi Fotografik i Pavarësisës së Kosovës
    Qëndrimi zyrtar i shteteve të huaja mbi pavarësinë e Kosovës
    Shtypi i huaj mbi pavarësinë e Kosovës
    Reagimet kundër pavarësisë së Kosovës
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 17-02-2008 më 18:27

  4. #4
    Pasioni për shkencën Maska e KILI MERTURI
    Anëtarësuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropë
    Postime
    1,838
    Ky Far Qeni Austriak , Nuk është I Pari As I Fundit Që është Kundër Shqiptarëve Dhe Kosoves , Po Kjo Nuk Qon Pesh Aq .

    Problemi është I Atillë Që Mund Të Përkufizohet Në Dy Momente:

    - Ne Shqiptarët Nuk Kemi Arritur Që Me Fakte Të Tregojm Botës Se Kosova është Arbërore Dhe E Till Do Të Mbetet . Nuk E Kan Marr Vesh Që Kosova Ka Qen E Okupuar Nga Shkinija Dhe Sllavet Nën Ombrellene Të Ashtuquajturea Jugosllavi . Vet Fakti Se Gjithkund Në Botë Deri Neser(shpresoj) E Kurr Më , Kosova është Quajtur Provinc Serbe . Ky është Absurditeti Që Ne Vet E Kemi Lejuar Të Ndodh .

    -e Dyta - Shkijet Kanë Punuar Shumë Që Të Kan Sa Më Shum Ksi Austriak E Edhe Të Tjerë Kundër Kosoves , Dhe Kan Arritur Mjaft Shumë, Jo Vetëm Fal Punes Së Tyre Por Edhe Fal Mospunes Sonë .

    Një Shembull I Thjesht , Por Që Qon Pesh : Kosoven E Njohin Si Kosovo E Jo Si Kosova.

    Kili

    Shqipëria është Gjaku Im Që Nuk Falet!
    Në dreq të mallkuar të gjithë antishqiptarët dhe tradhtarët e kombit!

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-06-2006
    Postime
    354
    Peter Handke eshte kopil sllav.
    Ky ka qene vazhdimisht pro serb, kur ishte fjala per luftat e
    fundit ne ish Jugosllavi.
    Ky kopili sllav para disa muajsh u propozua per nje cmim per letersi, ne Düsseldorf (Gjermani).
    Reaguan me kundershtim organet shteterore dhe u refuzua propuzimi.
    Arsyetimi i refuzimit :
    Kjo pjella sllave me emer gjerman(austriak) kishte marre pjese dhe kishte mbajte fjalim lavderues per millosheviqin ne varrimin e kasapit millosheviq.

  6. #6

    Gjenerali italian Mini kritikon pavaresine e Kosoves

    Gjenerali italian Mini kritikon pavaresine e Kosoves.

    Gjenerali italian Fabio Mini, ish-komandant i trupave te NATO-s ne Kosove, ka paraqitur kritiken e tij per deklaraten e pavaresise te provinces jugore te Serbise (siç e quan ai). Kjo pavaresi (e mbikqyrur nderkombetarisht) eshte e mireseardhur per klanet, jo per popullin, thote gjenerali ne nje interviste me gaeten Corriere della Sera.

    Klanet

    Pavaresia (sipas tij) sherben para se gjithash per ata qe kane ne dore pushtetin- thote Mini.
    Keta jane (sipas tij), kryeministri Hashim (Gjarperi) Thaçi, i cili "ben biznes me tregetine e naftes", paraardhesi i tij qe sot gjendet ne Hage - Ramush Haradina, per te cilin prokurori ka kerkuar 25 vjet burg, ish-kryeministri Agim Ceku dhe biznesmeni Behxhet Pacolli i cili "ka nevoje per hapesire per te investuar parate e perandorise se tij".

    Trafiku i armeve

    Mini ishte ne krye te KFOR-it ne vitet 2002 dhe 2003. Kryeministri i sotem Thaçi, ishte ne peridhen e nderrimit te shekujve si udheheqes politik i UCK dhe ne krye te grupit "Drenica", qe kontrollon rreth 15% te aktiviteteve kriminale ne Kosove. Ky grup eshte i specializuar ne tregetine e armeve, shitblerjen e veturave te vjedhura, kontrabanden e cigareve dhe tregetine e njerezve.

    Nxitim

    "Aty ku klanet kane nevoje (...) eshte nje vend ne Europe ku mund te hapen banka te reja", shton Mini. "Nje çlirim per parate qe vijne nga lindja. Monte-Carlo, Qipro dhe Madeira duhet te tregojne tani kujdes. Une e kuptoj kete nxitim nga kosovaret qe te behen te pavarur", thote italiani, "por une nuk e kuptoj komunitetin nderkombetar".
    Mini e cileson njohjen e pavaresise se shqiptareve te Kosoves, si nje gabim fatal. (afp/adv)


    P.S. Gjenerali per fat te keq, paska ndejtur ne Kosove 2 vite dhe paska arritur ta identifikoje deshiren shekullore te kombit shqiptar, me interesat politike dhe financiare te Thaçit, Haradinajt, Cekut apo kujtdo tjeter.
    Fatkeqesi per NATO-n ne pergjithesi dhe per politiken italiane ne veçanti, se cfare gjeneralesh kane derguar per t'i perfaqesuar.
    Ky eshte nje skandal!
    Ndryshuar për herë të fundit nga DYDRINAS : 16-02-2008 më 13:41

  7. #7
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Normalisht qe ka edhe njerez qe jane kritike te pavaresise ne pothuajse cdo vend te botes, sepse edhe nuk mund te presim perkrahje 100% nga seicili qytetar boteror, por e rendesishme eshte qe vet shtetet e qendrimet e tyre zyrtare jane ne perkrahje te plote te pavaresise se Kosoves.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    po kush po pjerdh per ca tipa te rralle qe japin deklarata te tilla,
    po si tha dhe dodoni kundershtime do kete, me mire t injorojme.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    un ja fal xhorxh kluneit qe eshte kunder pavarsise se kosoves se aq di
    por jo ketij gjeneralit pale ka qene edhe kumandar i natos ne kosov
    è allora che cazzo ci sei andato a fare in kosovo me qe qenke kundra pavaresise apo te peleu rroga e majme qe merrje. pz di m
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga xhori Lexo Postimin
    un ja fal xhorxh kluneit qe eshte kunder pavarsise se kosoves se aq di
    por jo ketij gjeneralit pale ka qene edhe kumandar i natos ne kosov
    è allora che cazzo ci sei andato a fare in kosovo me qe qenke kundra pavaresise apo te peleu rroga e majme qe merrje. pz di m
    do jete ndonje harixhi italie po kush ia var ktij trapit.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Dydrinas, prej ku e ke marr ket lajm ?

  12. #12

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-08-2004
    Postime
    298
    Une e kuptoj kete nxitim nga kosovaret qe te behen te pavarur", thote italiani, "por une nuk e kuptoj komunitetin nderkombetar".
    Mini e cileson njohjen e pavaresise se shqiptareve te Kosoves, si nje gabim fatal. (afp/adv)

    ...po a e kupton ti Mini se cfar do te thote te sh.k.e.r.dh.e.j.e motren serbi ne syte e tuaj?

    Ne shqiptaret, te vetem nuk kemi qene ne gjendje te dilnim kundra komunitetit nderkombetar dhe te shpallnim dhe te mbronim Pamvaresine e Kosoves, prandaj dhe kemi duruar vrasjet (qe kane qene asgje ne krahasim me perdhunimet) dhe fyerjet poshteruese nga serbi.
    Tani qe komuniteti nderkombetar eshte me ne , une nje shqiptar i thjeshte e ngre zerin kunder teje o Mini dhe me sa fuqi qe kam therras...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fiori : 20-02-2008 më 15:34 Arsyeja: Ku shkon ti me kete fjalor!!!!

  14. #14
    Konservatore Maska e Dita
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    Si lum ky xhaxhi per syte qe paska!

  15. #15
    Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
    Anëtarësuar
    09-09-2007
    Postime
    3,698
    Dihet se austriaket jane nje etni perzimlleku gjermano-sllav.

    Tek ky mjeker-cjap duket, ndjehet, dhe shikohet mbizoterimi 100% sllavofil.

  16. #16
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Popullin austriak e kemi mik te mire te popullit shqiptare sepse nder te parat ka qen Austria qe ka pranuar pavarsin per Kosoven dhe nuk duhet lejuar qe nje qen si ky ta ndryshoj mendimin per popullin .

  17. #17
    Pajtohem me Xhamine dhe si per tu kujtuar edhe pak me tej per ata qe se kane shume haberin, ishte Austro-Hungaria nje nga arkitektet e krijimit te shtetit te pare shqiptar ne 1912-13. Sikurse ishte po Austria qe solli Franc Vraniskin ne Shqiperi e 1997 kur Shqiperia gati po shperbehej si shtet. Per temen, ky shkrimtari austriak me lart thjesht ka rrjedhur.
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  18. #18
    Konservatore Maska e Dita
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    I vetmi Absurdistan ne kete mes ne fakt eshte truri i Handkes vete. Ka qene i vetmi "perendimor" qe gjendje aq mbrapsht ne loje, sa ne 1999 kur gjithe bota po vuante bashke me shqiptaret per perzenien me dhune te tyre nga shtepite e veta dhe kampet e refugjateve u krijuan ne Shqiperi e Maqedoni, ai ne vend qe te shkonte t'i vizitonte ato dhe t'i vinte marre nga vetja, shkonte ne kampet e refugjateve serbe ne Serbi, nje njeri qe adhuroi Milloshevicin deri ne fund te jetes kanibale qe ky i fundit beri. Nje njeri, per sjelljen e te cilit tallen dhe austriaket vete, aq me pak te lodhen e mundohen te gjejne argumenta per ta mbrojtur.

  19. #19
    Perjashtuar Maska e Sabriu
    Anëtarësuar
    29-12-2005
    Postime
    1,283
    Ekzistoinë fillimisht dy rastet më ekstreme, ajo e Kroacisë, e cila u shkëput nga Jugosllavia dhe u njoh menjëherë nga bashkësia e shteteve dhe rasti i Biafrës në Nigeri. (Në vitin 1967 u krijua republika e Biafrës, por ajo u njoh vetëm nga katër shtete të parëndësishme, derisa në vitin 1970, mbas një ripushtimi nga ana e Nigerisë, u bë sërish pjesë e saj.
    Rasti i Kosovës qëndron në mes të këtyre të dyve, sepse pavarësia e vetëshpallur do të njihet vetëm nga një pjesë e shteteve në botë: Ekzistenca e shtetit do të jetë e brishtë.

  20. #20
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Citim Postuar më parë nga Sabriu Lexo Postimin
    Rasti i Kosovës qëndron në mes të këtyre të dyve, sepse pavarësia e vetëshpallur do të njihet vetëm nga një pjesë e shteteve në botë: Ekzistenca e shtetit do të jetë e brishtë.
    Mos te duken shtete te pa rendesishme, SHBA, Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Italia? Jane keto rrotullojne boten, sa per dijeni tenden, andaj sic eshte theksuar shume here deri me tani, se Kosova, perben nje rast unik ne bote, dhe nuk mund te krahasohet me asnje situate apo shtet tjeter.
    My silence doesn't mean I am gone!

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
    Nga Kuksjan_forever në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
  2. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
  3. Komploti boteror
    Nga ORIONI në forumin Historia botërore
    Përgjigje: 43
    Postimi i Fundit: 31-10-2005, 12:59

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •