Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  A sht e sakt teoria e evolucionit t Darvinit?

  A sht e sakt teoria e evolucionit t Darvinit?
  NGA DR. ARQILE BOTI


  Para disa kohsh, kryetari i masoneris franceze, Quillardet, mjeshtr i madh i Grand-Orientit de France,n nj intervist televizive kur erdhi n Shqipri tha shprehimisht q un jam i shqetsuar q kan dal mjaft kundr teoris s evolucionit t Darvinit.

  Por zoti Quillardet ka shprehur qart pikpamjet e tij ateiste, si dikur frymzuesi i tij n shekullin e 19-t dhe nj ndr teoricient e komunizmit Fridrih Engels, dhe kjo sht e drejta e tij. Por edhe ne kemi t drejt t shtjellojm pikpamjet tona.

  - S pari, vet Darvini, kur i erdhi koha e vdekjes ndoshta u pendua pr ato q ka thn dhe thirri priftin duke vn ungjillin n gjoks pr t ndrruar jetn i qet. Dhe nuk sht pr tu uditur q mjaft ateist, kur u vjen koha e vdekjes, ather kan nj ankth dhe pendohen pr ateizmin e tyre. Kshtu pr shembull, kompozitori i njohur grek Miqis Theodhoraqis, koht e fundit nga nj komunist-ateist, kaloi n fe duke prezantuar veten si nj besimtar i devotshm ortodoks.

  M tej, vet Darvini, duke mos qen i bindur n vrtetsin e teoris s tij n kapitullin e titulluar Problematikat e teoris shkruante: Nse vrtetohet q formimi i nj organi kompleks,si pasoj e ndryshimeve t vogla, t njpasnjshme sht i pamundur, ather teoria ime do t shembet kategorikisht (arls Darvin, Origjina e specieve, faqe 189, Botimi i par anglisht).

  Dhe m tej, Darvini e shpreh kt pasiguri n librin e tij me kto fjal: Nse vrtetohet q nj shum e madhe llojesh q i prkasin t njjts klas e kan nisur jetn bashkrisht n t njjtn koh, kjo do t prbnte nj goditje vdekjeprurse pr teorin time t evolucionit prej nj pasardhsi t prbashkt me przgjedhje natyrore.(arls Darvin, Origjina e specieve, 1964, faqe 302, botim anglisht.)

  Por m fanatik n ateizmin e tyre kan qen neo-darvinistt dhe m hert nga ata nj ndr themeluesit e komunizmit shkencor, Fridrih Engels, q n veprn e tij Roli i puns n transformimin e majmunit n njeri, na predikoi q paraardhsit tan kan qen majmun, por un do ti prmend zotit Engels se komunizmi q do t lironte klasn puntore nga skllavria u kthye n nj sistem diktatorial, ku t gjith duhet t lavdronin dhe ti bnin iso do mendimi dhe veprimi, qoft edhe t prapt t diktatorve komunist. N kto raste, komunizmi e ka kthyer njeriun n majmun, ndalohej do mendim i lir dhe ndshkohej me heqje lirie dhe n disa raste me eliminimin fizik. N kto raste, instinktivisht n sistemet diktatoriale komuniste shum njerz ktheheshin n aktor pr t mbijetuar.

  M von, nj ateist darvinist Ernest Hoeckel, e ktheu njeriun n makin duke e barazuar njeriun me automobilat dhe n ditt e sotshme me kompjutert, gj q shkaktoi nj konfuzion, duke i prirur njerzit drejt nj materializmi vulgar mekanistik.

  Duke iu kthyer teoris s Darvinit dhe duke i br idet tona koncize, po citoj fjalt e nj neo-darvinisti paleontolog, evolucionistit Colin Paterson, i cili thot: Asnj nuk ka arritur t prodhoj nj specie t re me mekanizmin e przgjedhjes natyrore. Asnj nuk i sht afruar sadopak nj gjje t till. Sot, kjo sht tema m e diskutueshme e neo-darvinizmit.

  Bile shkolla ruse n kohn e Stalinit, ajo e Miurinit dhe e Lisenkos, kur ishim n shkolln e mesme Qemal Stafa n Tiran dhe m von n universitet, predikonte rolin e mjedisit si faktor kryesor n formimin e llojeve, duke injoruar ligjet e gjenetiks.

  Por kto ligje, q n kohn e botanistit austriak Gregor Mendel, u dhan nj grusht t fort teorive evolucioniste t Lamarkut dhe t Darvinit: Shkenca e gjenetiks vrtetoi q n fillimet e shekullit t 20-t se ishin genet ato q transmetojn nga brezi n brez informacionin gjenetik (m von u vrtetua plotsisht me zbulimin e ADN-s nga Crick dhe Watson), dhe jo karakteristikat e fituara fizike si thoshte Darvini dhe pasuesit e tij. Me fjal t tjera, speciet e reja q krijohen nga karakteristikat e fituara gjat jets dhe t transmetuara brez pas brezi sht e pamundur. Pra, nuk mund t prftohet nj shndrrim prmes przgjedhjesh natyrore si postulonte Darvini, dhe m tepr pasardhsit e tij.

  Ndryshimet, qoft dhe ato graduale n ADN, q quhen mutacione n gjuhn shkencore dhe veanrisht n ARN dhe ribozomet, ojn n drejtim t degjenerimit dhe n shfaqjen e smundjeve t trashguara n shumicn drrmuese t rasteve.

  Por kryesisht, tifozt e Darvinit u mbshtetn n format e ndrmjetme t specieve pr t vrtetuar teorin e evolucionit, pra n krkimet e fosileve t ndrmjetme, kryesisht ndrmjet majmunit dhe njeriut. Duke mos e zgjatur shum historikun e ktij problemi, ku u bn shum supozime q vrtetonin teorin e evolucionit, un do t trajtoj prfundimet domethnse t ktyre teorizimeve.

  Po e fillojm nga t thnat e vet Darvinit, i cili thot: Nse n t vrtet nj lloj sht shumuar nga nj lloj tjetr me shndrrime t vogla, ather prse nuk hasim n format kalimtare t panumrta? Nse nevojitet ekzistenca e ktyre formave, ather prse nuk i gjejm t groposura n shtresat e toks? arls Darvin, Origjina e specieve,faqe 172,1964, botimi anglisht.

  Dhe m tej, evolucionisti, paleontologu Mark Czarnecki: Mbetjet fosile kan prbr gjithmon nj penges pr vrtetimin e teoris. Kto mbetje asnjher nuk kan shfaqur gjurmt e formave kalimtare si ka supozuar Darvini. Llojet e gjallesave formohen njhersh dhe kjo gjendje e papritur mbart mendimin e krijimit, sipas t cilit llojet e gjallesave jan krijuar nga ana e Zotit.(Mark Chzarnecki, MC Leans, January 1981.)

  Po prmendim disa rezultate pr t vrtetuar mashtrimet e evolucionistve.

  - Fosili Pitdon, i parashtruar nga shkenctari evolucionist Carls Davson m 1912-n n Angli, i cili u paraqit si forma kalimtare m e rndsishme midis njeriut dhe majmunit, u ekspozua pr m shum se 40 vjet npr muze. Por pasi u riobservua fosili, m 1949-n, nga ana e specialistve u konstatua se ai ishte nj fosil artificial dhe se ishte i prgatitur nga montimi i nofulls t nj orangutangu me nj kafk njerzore.

  M spektakolare sht njeriu Nebraska, q u quajt form e ndrmjetme ndrmjet majmunit e njeriut, n baz t nj dhmbi t vetm, dhe q u emrua me emrin latin Hesperopitekus Herilokuuki dhe n baz t dhmbit u bn vizatime imagjinare, por pak m von u zbulua se dhmbi q ishte burim frymzimi imagjinar pr njeriun Nebraska i prkiste nj derri t egr, nj estrad e vrtet.

  Dhe po e mbyllim kt shkrim me disa t dhna t tjera:

  - Neanderthal(q e ka shum dshir ta citoj zoti Engels)u paraqit si argument m 1856-n,u trhoq nga literatura n vitin 1960, ndrsa shkolla e Hoxhs vazhdoi ta predikonte deri von.

  - Piltdoen, pjes kafke, u paraqit si argument m 1912-n dhe u hoq nga literatura n vitin 1953.

  - Zinjantrophus, q u paraqit si argument n vitin 1959 dhe u hoq nga literatura n vitin 1960.

  - Ramapithecus u paraqit si argument m 1964-n dhe u hoq nga literatura m 1979-n... Edhe shum shembuj t tjer.

  Kto jan t mjaftueshme pr ti dhn prgjigje zotit Quillardet, megjithse ka dhe shum argumente t tjera.

  Kshtu q shqetsimi i zotit Quillardet sht i justifikuar, se edhe vet e ndjen falsitetin e teoris s evolucionit t Darvinit.

  Nse shqetsimin e tij zoti Quillardet nuk do ta dominoj me arsyetimin logjik t shndosh, un si mjek do t shtoj se ilae qetsuese n farmaci ka me shumic pr do lloj shqetsimi.

 2. #2
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Antarsuar
  25-04-2002
  Mosha
  44
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  15 falenderime n 15 postime
  Shume e sakte teoia e Darvinit, topi se luan thone Shqiptaret.

 3. #3
  Texas Ranger Maska e Clauss
  Antarsuar
  19-06-2003
  Vendndodhja
  Athens
  Postime
  1,486
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  qenka "djegur" fare doktor Arqileja. apo po konkuron me z. Myftaraj se kush do shkruaj me shume idiotesira?
  You were meant for me. Perhaps as a punishment.

 4. #4
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  C'kerkon kjo teme tek problematika shqiptare? Mos ishte gje Darwini shqiptar qe duhet te meremi ne me ceshtjen e atij tek ky nenforum.

  Do te ishte mire qe tema te hapej tek nenforumi i shkences ose te postohej tek ndonje teme perkatese per ceshtjen ne fjale.
  Sui generis

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga RaPSouL Lexo Postimin
  C'kerkon kjo teme tek problematika shqiptare? Mos ishte gje Darwini shqiptar qe duhet te meremi ne me ceshtjen e atij tek ky nenforum.

  Do te ishte mire qe tema te hapej tek nenforumi i shkences ose te postohej tek ndonje teme perkatese per ceshtjen ne fjale.
  Ju kur degjon ose lexon emrin Darvin ,ju pernjeher kujtoni ndoje mike tuaj qe shete petulla dhe boze neper rruget Tetoves!!!

Tema t Ngjashme

 1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i par i Republiks s Kosovs
  Nga Albanino n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2055
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 10:11
 2. Viti kushtuar Darvinit
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2009, 16:02
 3. Teoria e mekanizmit
  Nga Fiori n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-08-2006, 13:51
 4. Teoria dhe praktika
  Nga StormAngel n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 08-01-2005, 16:56
 5. Fenomeni i terrorizmit Sfida e rendit te ri boteror
  Nga Enri n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 17-01-2004, 09:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •