Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 19 prej 19

Tema: Astrologjia.

 1. #1
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime

  Astrologjia.

  Siē dimė, ASTROLOGJIA studion ndikimin e yjve nė jetėn e njerėzve.
  Kjo ėshtė njė SHKENCĖ E LASHTĖ, qė pėr qėllim ka - ta njohim vetveten nė radhė tė parė, e, duke njohur vetveten, t'i njohim edhe tė tjerėt.

  ▪ "Ēdo gjė qė lindet apo krijohet nė momentin e caktuar, ka vetitė e momentit." Kėshtu qė, nuk mund tė injorohet, as mohohet, edhe ndikimi i planetėve dhe i kushteve tė caktuara natyrore nė botėn e gjallė, e posaēėrisht nė njeriun.

  Astrologėt thonė se situata nė qiell nė momentin e lindjes, si dhe raporti i tė gjithė planetėve ndaj njėri-tjetrit pėrcaktojnė fatin dhe
  karakterin e njeriut, sidomos duke pasur parasysh ndikimin e planetit qė dominon atė vit. Sipas astrologėve e psikologėve, po tė jetė e sigurt data e lindjes, si dhe vendi i lindjes, mund tė definohet tipi i njeriut: karakteri i tij, qėllimet, prirjet, shėndeti, sjelljet... Por, natyrisht, nuk mund tė mohohen as faktorėt tjerė, si: rrethi, trashėgimia, edukata dhe arsimimi.

  Pra, edhe astrologjia, si shkencė, shėrben nė radhė tė parė pėr t'i ndihmuar njeriut ta njohė vetveten dhe tė tjerėt nė bazė tė ZODIAKUT (zodiak nga gr. rrethi i jetės, qė nėnkupton qiellin mbi ne, mbushur projeksione botėrash tė largėta).

  Njohuri elementare

  Siē dimė, kemi dymbėdhjetė shtėpi, ku nė secilėn dominon planeti i caktuar; dhe, secila shtėpi ka shenjėn e caktuar, qė pėrfshin periudhėn e caktuar kohore (pėrafėrsisht njė muaj). E kėto shtėpi janė:

  1. Shtėpia e I-rė: sundon MARSI (dashi)
  2. Shtėpia e II-tė: sundon VENERA (demi)
  3. Shtėpia e III-tė: sundon MERKURI (binjakėt)
  4. Shtėpia e IV-t: sundon HĖNA (gaforja)
  5. Shtėpia e V-tė: sundon DIELLI (luani)
  6. Shtėpia e VI-tė: sundon MERKURI (virgjėresha)
  7. Shtėpia e VII-tė: sundon VENERA (peshori)
  8. Shtėpia e VIII-tė: sundon MARSI (akrepi)
  9. Shtėpia e IX-tė: sundon JUPITERI (shigjetari)
  10. Shtėpia e X-tė: sundon SATURNI (capi)
  11. Shtėpia e XI-tė: sundon URANI (ujori)
  12. Shtėpia e XII-tė: NEPTUNI (peshku)

  Kėshtu, kemi dymbėdhjetė shenja horoskopi; e kėto janė:

  1. DASHI (21 mars-20 prill): e karakterizon pasioni
  2. DEMI (21 prill-22 maj): e karakterizojnė mundėsitė e mėdha latente
  3. BINJAKĖT (23 maj-21 qershor): tė paparashikueshėm, indiferentė, pa shpirt sakrifice
  4. GAFORRJA (22 qershor-22 korrik): pėrdėllimtar, sensitiv, romantik, i ngathtė
  5. LUANI (23 korrik-22 gusht): shkėlqim, lartėsi, superioritet
  6. VIRGJĖRESHA (23 gusht-22 shtator): analitikė dhe racionalė
  7. PESHORI (23 shtator-21 tetor): emocion
  8. AKREPI (22 tetor-21 nėntor): energji;
  9. SHIGJETARI (22 nėntor-21 dhjetor): optimistė dhe entuziastė;
  10. CAPI (22 dhjetor-21 janar): i fortė, mendimtar, materialist, despot
  11. PESHKU (22 janar-21 shkurt): mistik, religjioz, artsit
  12. UJORI (22 shkurt-20 mars): i pavarur, origjinalė.


  Secila nga dymbėdhjetė shenjat e horoskopit ka njėrin nga katėr elementet kryesore tė natyrės: tokėn, ujin, zjarrin apo ajrin. Prandaj, kemi shenjat e tokės, shenjat e ujit, tė zjarrit dhe tė ajrit.
  Shenjat qė element kanė TOKĖN: demi, virgjėresha, capi
  Shenjat qė element kanė UJIN: gaforja, akrepi, peshku
  Shenjat qė element kanė AJRIN: binjakėt, peshorėt, ujorėt
  Shenjat qė element kanė ZJARRIN: dashi, luani, shigjetari

  Para se tė fillojmė t'i paraqesim shenjat e Zodiakut njė nga njė, duhet tė theksohet dhe tė kihet parasysh se HOROSKOPI, ASTROLOGJIA nuk e nėnkupton fallin, parashikimin e gjėrave, parathėnien e kėshtu me radhė, siē zakonisht mendojnė ende njė pėrqindje e konsiderueshme e njerėzve. Kjo nėnkupton njohjen e vetvetes, nė radhė tė parė, e, pastaj, edhe tė tė tjerėve, tė atyre me tė cilėt mund tė kemi punė, kontakte, marrėdhėnie.

  Pėr shembull, po patėm njohuri nga astrologjia, ne do ta kishim parasysh se: Po qe se na duhet njė pėrfaqėsues simpatik tregtarėsh - rekomandohen individėt me shenjėn BINJAK. Pėr sekretaresha pedante - preferohen VIRGJĖRESHAT. Pėr dizajnerė imagjinativė - do tė preferoheshin GAFORRET. Pėr drejtor, shef sipėrmarrjeje, kush do t'i tejkalonte LUANĖT e kėshtu me radhė.


  Syri3
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  "Carpe Diem"

 2. #2
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Si pėrpilohet horoskopi personal?

  Pėrpilimi i horoskopit personal, nuk ėshtė vetėm njė rutinė e thjeshtė "Mė tė qėlluar rastėsisht tė gjėrave", ashtu sikur mendojnė disa laik. Por, ajo ndėrtohet nga njė sėrė veprimesh operative mė shumė detaje teorike-rituale tradicionale, matematikore-llogaritare dhe principeve tjera karakteristike, me anėn e tė cilave arrihet deri te tėrėsia kallėzimore parathėnėse pėr shenjėn e caktuar konkrete.

  ▪ Nga tė gjitha veprimet e nevojshme tė formulimit tė parathėnies pėr shenjėn konkrete tė horoskopit, njė rėndėsi tė veēantė luan edhe kriteri i klasifikimit tė saj nė grupin e njėrės prej katėr elementeve: ajrit, zjarrit, ujit dhe tokės. Sipas urtėsisė sė lashtė okultiste, ēdo veprim apo aktivitet fizik dhe psikik mund tė pėrcaktohet nė nivelin e karakteristikave tė kėtyre katėr elementeve metaforike.
  Ajri gjithnjė ėshtė ideja, zjarri ėshtė procedura si reagim i veprimit nė rrugėn e realizimit tė idesė, uji simbolizon bymimin dhe gjendjen e joformės, ndėrsa toka ėshtė faza e produktit tė ri pėrfundimtar (materializimi i idesė sė transformuar). Varėsisht nė cilėn prej kėtyre fazave zhvillimore universale gjendet njė proces i caktuar, ato kanė edhe karakteristikat e tyre vetjake qė mė parė janė tė pėrcaktuara. T'i shohim cilat janė kėto karakteristika tė pėrgjithshme tė grupit tė shenjave konkrete nga horoskopi nė pėrputhshmėri me karakteristikat e katėr elementeve universale:

  AJRI

  Nė elementet e ajrit si shenja tė horoskopit janė: Peshorja, Ujori dhe Binjakėt.
  Ne tė gjithė e pėrdorim ajrin pėr frymėmarrje, d.m.th., ėshtė njėra prej elementeve themelore jetėsore. Njerėzit qė i pėrkasin shenjės sė horoskopit me karakteristikat e kėtij elementi shpėrndahen kudo me kėnaqėsi, ose thėnė mė konkretisht, janė prezent kudo. Ata janė tipa transparent, tipa kameleonėsh, tė pakapshėm. Nė kėrcimet e tyre, pothuajse tė tipit akrobatik, janė plot energji dhe kureshtar pėr ēdo gjė dhe se interesat e tyre janė tejet tė gjera. Ata e duan gazin dhe dėshirėn pėr jetė. Problemet dhe kundėrshtitė nuk i takojnė natyrės sė tyre. Pėrkatėsisht e grupit tė kėtij elementi i duan gjėrat abstrakte dhe kėrkesat mė tė larta nė jetėn e tyre janė, tė qenėt plotėsisht tė lirė. Mu kjo ėshtė arsyeja qė ata shpesh kanė frikė pėr lidhjet e ngushta. Njėkohėsisht, ata kėrkojnė qė tė kanė rregulla tė rrepta, por edhe t'i krijojnė vetė ato, duke pasur princip edhe nė respektimin e saktė tė tyre. Pasi qė janė inteligjent mbi mesataren edhe mendimet e tyre e idetė qė i prodhojnė mund tė jenė mbingarkesė pėr tė tjerėt. Edhe pse vetė besojnė fuqimisht nė idetė e veta, rrethi nuk i kupton ata, sepse vetė faza elementare e ideve, nė tė cilat inistojnė ėshtė nė fillimin e transformimit - AJRI.
  Njerėzit ajėr duan veprimin urgjent. Pėr kėtė ju pėrgjigjen elementet e zjarrit. Mirėpo edhe fantazia e ujit krijon harmoni me mėnyrėn e tė jetuarit tė ajrit.


  ZJARRI


  Nė shenjat e zjarrit nė horoskop hyjnė: Dashi, Luani dhe Shigjetari.
  Shprehur figurativisht, zjarri digjet pandėrprerė dhe ėshtė i qėndrueshėm gjatė tėrė natės. Ėshtė i nxehtė, shkėlqen dhe shoqėrohet nga tė tjerėt me plot respekt. Njerėzit e kėtij elementi nuk duan qė tė bien nė ngushtica, ata zotėrojnė mė shumė vetveten, ngase shihen. Gjakimi i zjarrtė, pėrflaktės, bėn shpesh tė jetė tip eksplodues. Njė zjarrmi si cytje e brendshme atė e shndėrron qė tė jenė pėrherė nė lėvizje. Njerėzit-zjarr pretendojnė pushtetin. Nevojat e tyre pėr para dhe me vetėdije tė lartė egoizmi tė shprehur, i bėjnė shpesh fanatikė, ndėrkaq, kanė aftėsi tė jashtėzakonshme qė tė tjerėt t'i bindin me idetė e veta. Jo kot flitet pėr ata se, dikush ka mbajtur "njė fjalim tė zjarrtė". Njėkohėsisht, kėta tipa tė zjarrtė janė tė aftė edhe si organizatorė tė talentuar. Janė tė aftė pėr t'i entuziazmuar tė tjerėt dhe optimistė, por edhe kanė nga pak prirje ta veprojnė. Njė njeri-zjarr kurrė nuk do tė shtrojė pyetje vetė. Ai ėshtė nė qendėr tė vėmendjes nė botėn e tij, rreth tė cilės mund tė mblidhen edhe tė tjerėt. Mirėpo edhe elementet tjera shpeshherė ia lehtėsojnė punėn. Ideal pėr partner ky tip ka elementin e ajrit, qė e ushqen zjarrin, ndėrkaq zjarri e ngroh ajrin-njė lidhje me shumė pėrparėsi.


  UJI


  Shenjat e rrethit shtazor tė ujorit nė HOROSKOP janė: Gaforrja, Akrepi dhe Peshku.
  Pėrherė nė lėvizje, asnjėherė nė sulm, duke ndryshuar veten pandėrprerė - ky ėshtė uji. Dhe i tillė ėshtė edhe njeriu, element i tė cilit ėshtė uji. Ai ka shumė fytyra, ėshtė plotė fantazi dhe artist i nduar-nduarshėm. Megjithatė, uji nuk rrjedh vetvetiu: ai ka nevojė pėrherė pėr njė shtysė-pėr njė person, qė i thotė atij ku duhet vepruar mė gjatė. Nėse njeriu-peshk, sidoqoftė njė herė merr nė shėnjestėr njė qėllim, atėherė askush nuk mund ta ndalė dot nga ky qėndrim. Ai ėshtė kokėfortė, e gjen pėrherė rrugėn e vet, shumė mirė i pėrshtatet rrethanave tė reja. "Uji qė pikon pėrherė e gėrryen gurin", dhe kush ėshtė i lindur nė elementin e ujit, kėtė fjalė tė urtė e njeh mirė dhe mund ta dėshmojė realisht. Njė njeri-peshk kurrė nuk i pėrfillė kufijtė dhe pengesat e mundshme. Pėrherė do tė punojė nė drejtim tė atillė qė, ēdo pengesė, ngadalė i sigurt dhe me kohė ta kalojė. Por, meqė, nė parim, ai ka nevojė pėr njė person qė i jep ide, njeriu-peshk ec pėrherė nė teh tė shpatės., qė do tė dorėzohet nė prehrin e varėsisė nga tė tjerėt. Nėse ėshtė i vetvetes, atėherė mėrzitet shpejt. Njė partner ideal pėr kėtė tip tė njeriut do tė ishte njeriu i elementit tė tokės. Toka i jep ujit qėndrueshmėri dhe e bėn atė pjellore.

  TOKA

  Kafshėt tokėsore tė shenjės sė tij nė horoskop janė: Bricjapi, Demi dhe Virgjėresha.
  I pranishėm pėrherė nė tokė. Shpesh ngėrthehen nė gjendje tė atilla, ndėrkaq kundrejt tė tjerėve reagon plogėsht dhe pa fleksibilitet. Nė fakt mundet qė ndonjėri i lindur nė elementin e tokės, do pandryshueshmėri. Personat nė kėtė element kurrė nuk do tė lejojnė qė dikush t'i shtrijė pėrtokė. Ai ėshtė njė pol i qetė, nė tė cilėn mund tė mbėshtetesh dhe tė ndėrtosh shumėēka. Tipat e tokės janė tė durueshėm dhe tė guximshėm, dashamirės tė paqes dhe tė vetėdijshėm pėr pėrgjegjėsitė qė kanė. Njeriu mund t'iu bie shumė nė qafė, qė tė mund tė provokohen dhe tė nxiten. Pastaj, ata pothuajse nuk dėgjohen fare! Shpėrthejnė si vullkan! Zemėrimi i tyre i ngjet tėrmetit! Nėse njė njeri-tokė e keni si partner, mund tė konstatoni se jeni me fat. Shėrbimi pa kushte dhe besnikėri tė plotė si dhe lojalitet, ky ėshtė qėllimi i jetės sė tyre. Kush ka durim dhe hulumton me shije thellėsinė e kėtyre tipave, ai do tė ketė si dhuratė njė shpirt plot ar. Elementet tokė dhe ujė i shkojnė mirė njėri-tjetrit. Mirėpo, edhe elementet ajėr-tokė mund tė organizohen dhe bashkėpunojnė me njėri-tjetrin.

  Syri3
  "Carpe Diem"

 3. #3
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Dashi (21 mars - 20 prill)

  Shenjė qė element e ka ZJARRIN
  Planeti dominues: MARSI
  Nėnshenja: GAFORRE
  Ai ėshtė fillimi i gjithēkahi. SIMBOL I FILLIMIT.

  ▪ Personat qė mbajnė kėtė shenjė horoskopi, ēojnė jetė mė dinamike se shenjat tjera. Janė tė prirur pėr aksion, luftė, afirmim. Kanė edhe agresivitet nė vetvete. Nė jetė ecin me devizėn "unė i pari", "unė ekzistoj", "unė jetoj" (unė, unė, unė...). E kjo mund tė manifestohet edhe si veti konstruktive, edhe si veti destruktive. Nėse manifestohet si veti destruktive, atėherė personi dėshiron "krejt ose kurrgjė", anon kah ekstremiteti, ka tendenca pėr konflikt, fanatizėm, egoizėm, munges tė madhe tolerance.

  Dashi s'e duron dot qetėsinė e monotoninė, meqė vuan nga "aksioni kronik". Ai ėshtė kampion i fillimit tė gjėrave, qoftė nė planin fizik apo nė atė intelektual. Por, e ka tė metė tė njohur se shpesh nuk iu shkon gjėrave deri nė fund. Domethėnė, nuk i arrin qėllimet, sepse pa e kryer njėrėn punė, ndėrkohė veē kur shohim se ia ka filluar tjetrės. Pa e pėrfunduar njėrėn rrugė, e ka marrė rrugėn tjetėr.

  Pėrgjithėsisht, personi DASH nuk i beson tė rėndomtes. Ai ėshtė pionier i modės, kreator, i krijuar pėr luftė. I dėshiron rrahjet, luftimet, sė paku nė tė zbrazėt. E dėshiron rrezikun, aventurėn. Janė kamikazė.

  Inteligjencėn e ka intuitive; reagon pa menduar gjatė.
  Kah fundi i jetės bėhen mė mendimtarė, mė tė urtė, pajtohen edhe tė jenė "tė klasės sė dytė".

  Janė njerėz tė ekstremeve: Ose donė, ose urrejnė, kur nuk iu shkon pėr huji. Kur donė - donė, kur urrejnė - e apostrofojnė atė.

  I donė armėt dhe aventurat. Mund tė jenė edhe romantikė, por jo tė tepruar. Trupin rėndom e kanė muskuloz dhe tė ndėrtuar.
  Kanė besim tė madh nė vetvete, kjo iu ndihmon qė t'i mohojnė vėshtirėsitė.

  KARAKTERISTIKA TJERA TĖ TYRE JANĖ: Dėshirojnė tė jenė tė parėt, tė sundojnė (si tė gjitha shenjat e zjarrit). Shpesh janė shkurtpamės; ose "qelaven" herėt; ose thihen; gratė e ndėrrojnė tenin.

  Marsi i ndjek deshtė, duke i bėrė ta duan jetėn plot aksione dhe tė harxhojnė sasi tė mėdha energjish dhe nervash. Marsi i bėn vetėmohues, tė pafrikėsueshėm, luftarakė dhe agresivė.
  Mund tė jenė edhe artistė, por nuk janė shenjė artistike. Dashi ėshtė shenjė sunduese.

  Rėndom s'kanė miq, se nuk janė mjaft elastikė.

  Kėnaqen nė udhėtime, ndėrrime tė pėrjetshme.

  Janė entuziatė dhe aksionarė. E donė fjalėn kryesore, si dhe rolin udhėheqės.

  Megjithatė, sjelljet e tyre janė tė sinqerta.

  Kokėn e kanė tė fortė, ndaj fatmirėsisht durojnė shumė tė rėna. Nuk janė ruajtės tė sė keqes. Janė tė prirur tė jenė prind tė mirė dhe tė moralshėm.

  Edhe gratė e kėsaj shenje MARSI i shtyn tė jenė agresive, mashkullore; shpesh bėhen shefe, drejtoresha, gjė qė i privon nga femėrorja tipike, butėsia, emotiviteti.

  TĖ METAT: shpesh janė konfuzė dhe i pėrcjell mungesa e qėmdrueshmėrisė: gjėrat s'i ēojnė deri nė fund, veēse ia fillojnė! Iu jepen shumė aventurave. Gjithnjė janė tė gatshėm pėr pėrjetime. Pikė e dobėt e tyre ėshtė edhe ajo se shpesh dėshirojnė tė imponohen. Janė impulsivė dhe aksionarė, shpesh konfliktuozė e kontradiktorė. Arsyeja iu vie mė vonė nė jetė. Kjo mund t'i sjellė deri tek agresiviteti, prandaj shpesh nė mesin e tyre ka mjaft dhunues, rebelė, tė krisur.

  TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Kanti, Dekarti, Bizmarku, Hitleri, Van Gogu, Goja, Rafaeli, Bodleri, Zola, Krushqovi, Jesenini, Klaudia Kardinale...

  KOMBINIMET: Me PESHORIN - respekt i dyanshėm.

  Me SHIGJETARIN - tė lumtur sė bashku
  Me LUANIN - jetė epshore intensive, por nuk preferohet (pėrpos kontakteve tė shkurtėra)
  Me GAFORREN, AKREPIN, PESHKUN - fare...

  ASPEKTE SHĖNDETĖSORE: Nuk sėmuren, as qė kanė kohė pėr tė; por, janė tė prirur tė marrosen. Zakonisht kurrė nuk sėmuren, sidomos me sėmundje infektive e kronike. Ilaēi mė i mirė pėr ta, sidoqoftė, ėshtė gjumi. Pika tė dobėta tė tyre, megjithatė, mund tė jenė: koka, sytė, veshėt, dhėmbėt. Janė pacientė tė papėrshtatshėm, kurrė s'e kryejnė terapinė deri nė fund.
  "Carpe Diem"

 4. #4
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Demi (21 prill - 20 maj)

  Element: TOKA
  Planeti dominues: VENERA
  Nėnshenjė: LUANI
  Ngjyra astrologjike: E BLERTĖ DHE VJOLLCĖ (tė kthjellta)

  ▪ DEMAT janė shenjat mė pozitive, mė reale, mė konkrete tė Zodiakut. Mbi ta sundon VENERA, planet i dashurisė, dhe u fal kėtyre shenjave lidhshmėri me tokėn, kuptim, shėndet. Demat rėndom kanė ndėrtim tė fortė, janė dinamikė, simpatikė, me sharm. I fitojnė tė gjitha betejat, por jo me fuqi e dhunė, por me qėndrueshmėri, dhe duke u sjellė pėrherė - esull.
  Me kėnaqėsi lidhen me ndonjė shpirt romantik, me imagjinatė tė pasur.

  Pra, demat janė tipa dinamikė e energjikė, por tė kujdesshėm. Janė entuziastė e optimistė tė mėdhenj. Tepėr kokėfortė. Me kuptim praktik. Jo sa duhet fleksibilė. Dėshirojnė tė jenė pėrherė tė drejtė.

  Janė tipa konservativė. Ikin nga risitė, aventurat. Shenja materialiste.

  Intelektin e kanė tė qetė. Rėndom, janė pa ambicie tė mėdha, por metodistė dhe prakticistė tė mėdhenj.

  Vėshtirė hidhėrohen, vėshtirė pajtohen. Nė dukje janė tė qetė, pėrbrenda vullkan. Por janė shumė tolerantė, edhe pse xhelozė, posesivė, tė dhėnė pas kėnaqėsive tė kėsaj bote.

  Pėrpiqen t'iu qėndrojnė besnikė parimeve dhe t'i mbrojnė tė drejtat e veta, me ēfarė krijojnė autoritet, edhe pse shpeshherė nuk kanė tė drejtė. Vendimin qė njėherė e sjell demi, s'e ndėrron lehtė. E mban fjalėn dhe premtimin.

  Edhe pse e donė jetėn e mirė, harxhimet, madje edhe shfrenimin, ky nuk ėshtė stil i jetės sė tyre.

  Edhe pse ēon dashuri dhe bashkėshortėsi stabile, i dėshiron "fluturimet" jashtėmartesore, pasi qė mbi ta sundon VENERA - planet i dashurisė...

  Dashuria ėshtė fushė, ku ai, me ēdo kusht, dėshiron tė afirmohet. Prandaj, DEMI merret si dashnori mė i madh i Zodiakut (edhe pse flertuesit mė tė mėdhenj janė shkorpionėt). Pa dashuri vuan tmerrėsisht. Duhet tė dojė, qoftė edhe personin e gabueshėm (veēanėrisht e do tė vjetrėn, duke kėrkuar tek ajo dashuri amėsore)! Shumica e DEMAVE nuk mund t'i hiqen tėrheqshmėrisė sė bukurisė, sidomos tė trupit tė femrės, prandaj janė shumė epshorė. Ata janė ledhatues tė pasionuar, pėr tė cilėt dashuria ėshtė ēdo gjė.

  Por, edhe pse "tė butė", "tė kujdesshėm", si dashnorė, s'janė tė aftė pėr shprehje tė pasionuar tė dashurisė, pavarėsisht qė DEMAT janė tipa seksipilė dhe dashurinė e kanė opsesion.

  Janė plot optimizėm dhe besim nė vetvete, me shije pėr estetikė.

  Nuk shquhen pėr inteligjencė tė jashtėzakonshme.

  Meqė i takojnė shtėpisė sė dytė nė horoskop, shtėpisė sė begatisė materiale, DEMAT janė materialista tė mėdhenj. Pėr vete, mund tė jenė harxhues tė mėdhenj, robė tė komforit. Sakaq, pėr tė tjerėt rėndom janė dorėshtrėnguar. Sidomos, tipat e ulėt tė DEMIT janė tė prirur pėr haje e pije, dhe nė mes tyre ka shpesh dorėshtrėnguar e koprracė tė mėdhenj, deri nė vetiakėsi.

  Materialisht qėndojnė mė mirė nė pjesėn e dytė tė jetės.

  Megjithatė, esencialisht DEMAT janė tipa pozitivė.

  Kanė zė tė qartė, mund tė jenė kėngėtarė tė mirė. Edhe pse DEMI nuk ėshtė shenjė artistike, ai di ta dallojė tė mirėn nga e keqja, dhe jeton me tė bukurėn.

  MASHKULLI-DEM ėshtė i qetė, i qėndrueshėm, i prirur pėr mendime, por jo ambicioz. Tėrė energjinė e konsumon nė dashuri. Aq e adhuron jetėn familjare, saqė edhe e tepron nė atė drejtim. Prej saj nuk ftohet kurrė. Shpesh martohet me persona nga shtresa e lartė, vetėm sa pėr ta tėrhequr vėmendjen e tė tjerėve pėr "suksesin". Dhe, derisa tė gjitha shenjat tjera tė Zodiakut ftohen nga martesa pas njė periudhe tė caktuar, tek DEMAT meshkuj kjo nuk ndodh qė ata tė ankohen pėr kohėn djaloshare dhe jetėn e kirė.

  GRUAJA DEM: i intereson familja, burri, fėmijėt. Ėshtė materialiste. E do begatinė materiale. E ēmon veten. Shpeshherė me pretendime dhe jorealiste. Rėndom kokėfortė, qė vėshtirė i pėrshtatet mendimit tjetėr. Nė punė: praktike. Me sens pėr fitim. Deponon para. E do luksin, shtėpinė e mirė, gjėrat e shtrenjta. S'harxhon kot, as ėshtė e shfrenuar.

  Edhe pse nuk ėshtė shenjė artistike, e do artin, tė bukurėn, kėngėn, muzikėm.

  E META E TYRE MĖ E MADHE: Ēdo gjėje vėshtirė ia fillojnė.

  IU SHKON: drejtėsia, ekonomia, politika, ndėrtimtaria.

  TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Marksi, Lenini, Frojdi, Makiaveli, Golda Meiri, E. Karuzo, O. Vels, Balzaku, S. Dali etj.

  KOMBINIMI: DEMAT pajtohen me VIRGJĖRESHĖN, BRICJAPIN (deri nė 30 vjet) dhe me PESHKUN, GAFORREN (pas 30 vjetėve).

  Shumė pajtohen me GAFORREN: tė dytė e donė shtėpinė, janė tė lidhur pėr familjen; janė gurmanė tė mėdhenj; bashkėsi harmonike, si edhe me PESHKUN.

  SHĖNDETI: vėshtirė sėmuren; pothuajse kurrė. Megjithaė, pikat e tyre tė dobėta janė: qafa, fyti, zorrėt, majmėria (meqė, vėshtirė e pėrmbajnė veten nė haje e pije). Mund tė pėsojnė edhe kriza nervore
  "Carpe Diem"

 5. #5
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Binjakėt (23 maj - 21 qershor)

  Element: AJRI
  Planeti dominues: MERKURI
  Nėnshenjė: VIRGJĖRESHA
  Ngjyra astrologjike: binjakėt i duan ngjyrat E MBYLLTA, GRI.

  ▪ Binjakėt janė persona tejet tė paqetė, dinamikė; mendja e tyre ėshtė nė lėvizje tė pėrhershme, prandaj nė ēdo gjė qė i rrethon kėrkojnė diēka qetėsuese, tė butė.

  Binjakėt janė tejet vitalė dhe inteligjentė. E duan jetėn dhe dinė tė jetojnė, duke iu falėnderuar para sė gjithash lehtėsisė me tė cilėn i kalojnė pengesat.

  Me kėtė shenjė udhėheq MERKURI, qė ua fal BINJAKĖVE vetitė e shpejtėsisė dhe tė ndryshueshmėrisė. Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje kanė karakter tejet tė ndryshueshėm, lehtė binė nėn ndikim, janė tė prirur pėr ndryshime. Dualista.

  BINJAKĖT janė si zhiva. Vėshtirė mund tė definohen. Pėrplot intuicion. Tepėr tė gjindshėm. Tejet kurreshtarė. (Binjakėt janė skajshmėrisht kurreshtarė dhe s'ka gjė qė nuk do ta prishnin pėr tė parė se "ē'ka brenda"!)

  Janė oratorė tė mirė. Nė shoqėri janė jashtėzakonisht tė pėrshtatshėm, relativisht dinakė. Tė llojllojshėm e tė kėndshėm; prandaj zėnė shumė simpati e miq.

  Kanė shumė sukses nė jetė. Madje, edhe kur ndonjėherė bijnė nė situata tė vėshtira, dinė tė dalin, tė tėrhiqen me mjeshtri.

  Sytė i kanė tė shprehur, plot gjallėri. Veti e tyre e padiskutueshme ėshtė se janė vėshtirė tė definueshėm, pasi qė aty ėshtė MERKURI - zot i tregtarėve dhe hajdutėve - i cili i shkakton tė gjitha kėto. Kėshtu edhe shpjegohet dualiteti i kėsaj shenje.

  Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė krijesa tė njė inteligjence tė lartė, edhe pse jo gjithaq ambiciozė. Janė spirituozė dhe tė pajisur me dhantinė pėr gjykime logjike. Dinė tė gjenden dhe janė tejet spirituozė. Inteligjenca e tyre ėshtė gjithnjė mbi mesataren, edhe pse shpeshherė janė vetėm punėtorė tė mirė, mė tepėr sesa krijues kreativė imagjinativė. Janė njerėz tepėr praktikė, me shpirt tregtari. Janė tė prirur edhe pėr diplomaci. Janė tė shkathtė nė vlerėsimin e situatave, dhe dijnė pėrherė kur duhet tėrhequr potezin.

  BINJAKĖT dėshirojnė tė ndihmojnė, por i pengon fakti se dinė tė jenė llogaritarė tė mėdhenj. Anojnė kah artet. Janė si era. Tė kthjellėt, por sipėrfaqėsor. Komunikativė dhe absolutisht pa komplekse. Kritikė. Pa iluzione. Sugjestibilė. Lehtė qajnė (por ndjenjat i kanė sipėrfaqėsore). Suksesojnė lehtė, shkaku i logjikės. Merkur-istė. Janė tepėr tė aftė, diplomatė tė zhdėrvjelltė. Tė talentuar pėr shumėēka, sidomos pėr tregti dhe art.

  E urrejnė vetminė, heshtjen, rreptėsinė. Janė tė shumėllojshėm dhe interesantė. Nė dashuri shpeshherė "pėrjargėēa". Pėr ta shpesh dashuria di tė jetė "bisedė e mirė". Mė tepėr e "luajnė" dashurinė, sesa e pėrjetojnė atė.

  MESHKUJT BINJAKĖ: janė diplomatė tė mėdhenj dhe tė aftė qė nga ēdo situatė tė nxjerrin pėrfitime. Synimi i tyre jetėsor ėshtė real. Lehtė kyēen nė ēdo ambient. Iu pėrshtaten mentaliteteve tė huaja, por nuk iu bėn dhe gjithaq pėr mendimet e tė tjerėve.
  Spontanisht zėnė shumė miq, falė komunikimit tė lehtė; por, pėr kohė tė shkurtėr humbin interesimin pėr personin tjetėr, si nė dashuri, ashtu edhe nė miqėsi.

  Pak a shumė janė egoista, edhe pse nė shikim tė parė duken shpirtgjerė; kurse me dinakėrinė e vet dhe truqet, ēdo situatė e kthejnė nė dobi tė veten.

  Edhe binjakėt meshkuj, edhe femra, nuk mund ta jetojnė jetėn e qetė dhe monotone. Aty iu duket se po ngulfaten. Sepse i duan ndėrrimet, flertet, gjithnjė duke kėrkuar "tė vėrtetėn".

  KOMBINOHEN: Deri nė 30 vjet partnerėt mė tė mirė pėr ta janė PESHORET dhe UJORĖT; pas 30 vjetėsh: DASHI dhe LUANI; pas 42 vjetėsh: SHIGJETARI. Pra, kombinohen kėnaqshėm me PESHORET dhe UJORĖT (shenja ajri), por edhe me shenjat e zjarrit: LUANIN, DASHIN, SHIGJETARIN. (Shenjat e ujit dhe tė tokės me ta janė disharmonike). Nėse binjaku do tė dėshironte tė qetėsohej, LUANI do tė ishte partneri i tij mė i mirė.

  TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Sartri, Xh. London, Kenedi, H. Fonda, Lorenc Olivie, Merlin Monro, Zherar Filipi etj.

  PROFESIONET e pėrshtatshme pėr binjakėt: moderatorė, reporterė, gazetarė, agjetė tregtarė, ciceronė, profesorė, avokatė...

  PIKAT E DOBĖTA SHĖNDETĖSORE: rrugėt e frymėmarrjes, prirja pėr t'u ftohur lehtė, bronkiti, dhembjet nė shpatulla, veshkėt.
  "Carpe Diem"

 6. #6
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Gaforrja (22 qershor - 22 korrik)

  Element: UJI
  Planeti dominues: HĖNA
  Nėnshenjė: PESHORJA
  Metali: ARGJENDI
  Guri i ēmueshėm: MARGARITARI
  Bima: ANEMONA
  Numri i fatshėm: 26
  Ditėt me fat: E HĖNĖ, E MĖRKURĖ

  ▪ Ngjyra astrologjike: E BARDHA - simbol i pastėrtisė dhe gėzimit bėn ndikim pozitiv nė gaforret. Sepse, meqė ata pėr nga ntayra janė tė shqetėsuar e nervozė, gjejnė paqe e devotshmėri nė qetėsinė e kėsaj ngjyre. E KALTRA E SHNDRITSHME, po ashtu, pėrmban ndikim qetėsues. Kjo madje iu rekomandohet posaēėrisht GAFORREVE, tė cilėt pėrjetojnė neuroza.

  GAFORRJA Ėshtė shenjė artistike e UJIT, mbi tė cilėn sundon HĖNA.

  Ndodhet nė luftė tė pėrhershme nė mes tė intelektit, qė e udhėzon nė arsye, dhe fuqisė sė hėnės, e cila e nxit tė reagojė ekskluzivisht me emocione. Hėna ndikon emocionalisht nė shpirtin e tyre.

  GAFORRET pazakonshėm kanė nevojė pėr BUTĖSI dhe MIQĖSI. Janė tejet tė ndijshėm. Tė hapur pėr tė gjitha emocionet qė lėvizin nga gėzimet mė tė pastra e gjer tek melankolia mė e thellė.

  Mund ta teprojnė nė tė mirė e nė tė keq.

  Dhe, meqė janė shumė tė ndijshėm, hipėrsensitiv, ata kanė nevojė pėr mbėshtetje nė dikė. Nė vetvete fshehin shumė melankoli, pesimizėm, nervozė. Kanė lidhshmėri tė madhe me familjen. Kanė shumė nevojė pėr dashuri, qetėsi dhe art. Shpesh janė tė prekur nga kompleksi i inferioritetit. Idealistė tė mėdhenj, me shpirt tė paqetė. Tepėr lehtė iu ndėrron disponimi, meqė janė fėmijė tė HĖNĖS, disponimi i tyre ndėrron siē ndėrron edhe HĖNA..

  Nuk ka pėr ta jetė pa dashuri e ushqim shpirtėror.

  Janė gurmanė dhe i donė ushqimet e zgjedhura.

  Gjatė e ruajnė dukjen rinore, deri nė mesojetė.

  Iu besojnė njerėzve, kjo shpesh mund t'i bėjė tė palumur.

  Intelektin e kanė intuitiv. Karakterin tė komplikuar, mė tepėr kontradiktor, si tė gjitha shenjat artisitke. Plot frymėzim e parandjenja. Ndryshimet jetėsore nė vitin 28 apo 36 tė jetės.

  Pjesa e dytė e jetės mė e mirė.

  TĖ METAT: turpi, frika, hiperndjeshmėria. Janė sugjestibilė, impulsivė, neurotikė, alogjik. Rėndom s'janė nė gjendje qė jetės sė vet t'ia japin drejtimin e duhur.

  S'kanė guxim tė mjaftueshėm dhe janė tė ēuditshėm - ose janė tepėr tė shoqėrueshėm, ose tepėr tė tėrhequr.

  Edhe kur duken tė qeshur (e rėndom vetėm duken), nė vete fshehin doza tė thella melankolie.

  Janė shumė tė lidhur pėr familjen.

  Frikacakė, pak luftarakė, por bėjnė rezistencė pasive.

  Idealista tė mėdhenj. Lehtė iu ndėrrohet disponimi. (Muzika tek ta ėshtė fuqia e dytė ndikuese, pas HĖNĖS).

  Nėse ju duken krenarė, sigurisht ua shihni vetėm gėzhojėn.

  Gaforrja ėshtė pikėrisht si veja: jashtė i fortė, pėrbrenda tejet i butė, lėng. Vetėm "ēileni" pak dhe do tė shihni sesi bie mekanizmi: nė esencė janė aq tė pėrzemėrt, tė dashur dhe miqėsorė.
  Ndėr tė metat e tyre mė tė mėdha mund tė jenė edhe hipohondria, egocentrizmi, ndjeshmėria tej mase (ndonjėherė madje janė edhe mė tė ndijshėm se fėmijėt), si dhe mungesa e guximit, qė ndonjėherė i bėn tė mos i argumentojnė madje as qėndrimet e veta dhe lejojnė qė tė tjerėt t'ia japin kahjen rrugėtimit tė tyre jetėsor.

  Kah suksesi shkojnė nė stilin e gaforres: "dy hapa para, njė mbrapa", por kur janė afėr qėllimit - rrufeshėm e rrėmbejnė!
  Kanė natyrė tejet komplekse dhe karakter tejet tė komplikuar (si tė gjitha shenjat e ujit, shenjat artistike). Janė tė pėrshkuar nga kontradiksionet, tė cilat bėjnė qė nė njė moment tė jetė tepėr i interesuar pėr njė gjė, sakaq nė momentin tjetėr plotėsisht indiferent.

  Suksesi nė pjesėn e dytė tė jetės.

  Edhe pse i nevojitet shumė dashuria, qetėsia dhe lumturia familjare, GAFORRJA MASHKULL ėshtė "gjagadur" qė gruas, megjithatė, i hipėn nė kokė...
  Shkurtimisht, ja fotografia e sublimuar e GAFORRES: mendimtar, ėndėrrimtar, frikacak, hipohondėr, i dehur nga bukuria dhe ėndrrat, nė atmosferė tė vdekjes, nė kėrkim tė tė fshehtave mė tė mėdha tė jetės - tė vėrtetave tė saj, duke e shikuar guximshėm universin; spiritualistė, intuitivė, tė prirur artistikisht, deduktivista....

  GAFORRJA ėshtė tip romantik.

  Dėshiron grua energjike, qė tė mund ta udhėheqė dhe komandojė. Rėndom e dashuron gruan mė tė vjetėr se veten. Nė dashuri GAFORRJA pajtohet me AKREPĖT dhe PESHQIT (shenja romantike, tė ujit), pastaj me tokėsorėt: DEMAT, VIRGJĖRESHAT, CJEPTĖ (me akrepėt kombinohen mirė mė tepėr si dashnorė, gabojnė kur lėshohen nė bashkėshortėsi). Pėr martesė - DEMAT janė idealė. Edhe PESHQIT janė partnerė diealė pėr tė dy llojet e gaforreve, meshkuj e femra.

  VIRTYTET: idealistė tė mėdhenj. Poetikisht tė prirur. I tėrheq ēdo gjė enigmatike dhe pamjaftueshmėrisht e hulumtuar.

  E META E TYRE MĖ E MADHE: drejt qėllimeve nė jetė shkojnė nė stilin e gaforreve: "dy hapa para, njė prapa".

  PUNA: studimet filozofike, filologjike dhe artet. Prej tyre ka shumė muzikantė, poetė, piktorė, gazetarė.

  TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Jul Ēesari, Bajroni, Kolumbo, Rusoi, H. Hese, F. Kafka, Rembranti, Shuberti, Hemingueji, Fransua Sagan, P. Neruda, Vitoria de Sika, Xhina Lolobrixhita, Lui Amstrong etj.

  PIKA TĖ DOBĖTA SHĖNDETĖSORE: mushkėritė, barku, nervat. I shtrohen gastritisit. Janė pak a shumė anemikė.
  "Carpe Diem"

 7. #7
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Luani (23 korrik - 22 gusht)

  Element: ZJARRI
  Planeti dominues: DIELLI
  Nėnshenjė: PESHORJA
  Ngjyra: E PORTOKALLTA dhe E VERDHA E ARTĖ

  ▪ LUANI ėshtė shenjė intuitive, inteligjente e praktike. Rrezaton magnetizėm. Pėrherė i sigurt nė vete. S'ėshtė frikacak dhe s'bie nėn ndikim. Ka dėshirė tė flasė mirė pėr veten dhe ta lavdėrojnė tė tjerėt.

  E do organizimin, sundimin. Logjika tek ta ėshtė mbi zemrėn. Nė esencė janė optimistė dhe shpirtmėdhenj. Me krenari LUANORE. Por, fisnikė. Nuk kanė aftėsi tė urrejtjes, madje as armikun. Janė tė prirur t'i hyjnė rrezikut, vėshtirėsive.

  Nuk e durojnė dot monotoninė.

  Dėshira pėr t'u imponuar i bėn madje edhe tiranė.

  I donė ceremonitė, gazmendet, ku ata imponojnė aftėsitė e veta.

  Shpesh narcisoidė: Kanė dėshirė qė "bota tė sillet rreth tyre". Duan zhurmė, bujė: "Le tė dihet se kush jam unė"! (Siē thoshte dikur Luigji XIV: "Shteti, jam unė"!) Ėshtė tip spektakular, dėshiron t'i duartrokitet.

  Si shenjė fikse qė ėshtė, rrugėn kah suksesi e ka tė garantuar.
  Por, LUANI, si mbret qė ėshtė, di tė jetė ngandonjėherė edhe i pakėndshėm: superior dhe arrogant!

  TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Luigji XIV, Napoleon Bonaparta, Musolini, Garibaldi, Jungu, Aleksandėr Duma (ati dhe biri), B. Sho, S. Alende, F. Kastro, A. Hiēkok, D. Aligeri etj.

  KOMBINOHEN: me DESHTĖ (tė cilėt iu pėrgjigjen pėr nga intensiteti i pasionit) mund tė kombinohen pėrkohėsisht. Po ashtu, edhe SHIGJETARI (femrat shigjetare donė t'i provojnė tė gjitha, sė paku njėherė; prandaj, meshkujt LUANĖ i donė shumė).

  Shenja mė harmonike me LUANIN janė BINJAKĖT pėr tė dyja polet, si dhe PESHORET. (Apo: deri nė 30 vjet - shenjat qė element kanė zjarrin: DASHI, SHIGJETARI. Pas moshės 30 vjeēare - shenjat qė element kanė ajrin: BINJAKĖT, PESHORET).

  PIKA E DOBĖT SHĖNDETĖSORE E LUANIT: ėshtė zemra dhe sistemi i qarkullimit tė gjakut.
  "Carpe Diem"

 8. #8
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Virgjėresha (22 gusht - 22 shtator)

  Element: TOKA
  Planeti dominues: MERKURI
  Nėnshenja: Akrepi

  ▪ VIRGJĖRESHAT janė tipa realistė, me shikim tė qartė nė jetė, racionalista dhe mendjemprehtė nė tė vėrejtur, veti kėto qė ua fal Merkuri.

  Janė tipa analitikė, praktikė, me shpirt komercial. Por, planeti i tyre dominues, MERKURI, nė bashkėsi me SATURNIN, ndonjėherė lind edhe gjeni.

  Domethėnė, kėta janė persona tė cilėt e duan precizitetin, me memorie tė fortė dhe logjikė tė pabesueshme; me aftėsi pėr tė depėrtuar nė esencėn e gjėrave.

  Tė gjindshėm nė ēdo situatė.

  Me aftėsi tė mirė oratorike dhe me kuptim.

  Rėndom kanė shtat mesatar dhe ndėrtim proporcional.

  Derisa MERKURI tek BINJAKĖT ėshtė tejet i paparashikueshėm, meqė kjo ėshtė shenjė ajrore, te VIRGJĖRESHA ėshtė krejtėsisht rast tjetėr. Tek kjo shenjė ai ėshtė mė stabil dhe praktik.

  VIRGJĖRESHAT janė analitikė tė mėdhenj, inteligjentė, tė cilėt posedojnė kartotekėn e ēdo gjėje me tė cilėn kanė pasur tė bėjnė ndonjėherė.

  PUNA ėshtė PERĖNDIA e tyre.

  Veti kryesore e tyre ėshtė: logjika, rendi, puna, analiza, rutina. Apo, karakterizimi i tyre vetėm me njė fjalė, do tė mund tė ishte: PRAKTICISTA.

  Pėr ta asgjė s'ėshtė e pamundur, por as "imtėsirat" nuk janė pa domethėnie.

  Ndonjėherė mbesin robė tė punės dhe detyrimeve. Dhe, duke u ngjitur kah majat e ambicieve tė veta, shpeshherė e shkatėrrojnė mundėsinė e pėrjetimit nė kėnaqėsitė e pėrditshme. Dhe, edhe po qe se mund tė kaplohen nga gjendjet e kėqija, pasi qė ata pėrherė e kanė fasadėn e jashtme tė kontrolluar, askush s'arrinė t'iu vijė nė ndihmė, meqė askush nuk di se ē'po ndodh me ta.

  Nuk kanė reputacion aq tė mirė astrologjik, sepse merren si persona tepėr me sy kritikė, gjagadurė e cikėrrimtarė, dhe shpeshherė i mjaftojnė vetvetes, duke qenė racionalistė tė mėdhenj.

  Zemra e tyre e gjakon DASHURINĖ, s'ėshtė e ftohtė, por punė ka aq shumė, qė duhet tė kryhen, prandaj s'mbetet kohė pėr dashuri e argėtim. Kėtė shpesh e paguajnė nė jetė: mbesin pa shokun e jetės!

  Deviza e tyre ėshtė: "Mendoj, prandaj ekzistoj". Pėrndryshe, kanė sharm tė ftohtė diplomatik, pak a shumė melankolik, plot instikte dhe manire tė bukura.

  MESHKUJT-VIRGJĖRESHA thjesht janė tė paaftė pėr tė pėrvetėsuar femėr. Ai tregon tregime, s'ėshtė i interesuar pėr femrat qė duan kėnaqėsi e aventura. Nėn kėtė shenjė s'ka donė zhuanė, por planerė, inzhinierė, ekonomistė, rrallėherė edhe artistė.

  Partneri mė i mirė pėr virgjėreshėn (mashkull apo femėr) ėshtė po ashtu VIRGJĖRESHA; shkaku se janė tė njėjtė. Atyre s'u ka mbetur shumė tek pasionet, romantika. Ata martesėn e marrin si punė ortakėsh, tregti.

  TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Luigji XVI, Gėte, Shatobrian, Tolstoj, A. Kristi, Hegeli, Onazisi, Greta Garbo, Sofia Loren, Ingrid Bergman, R. Velē etj.

  ASTROMEDICINA: si persona me logjikė tė fortė dhe vetėdisiplinė tė lartė, virgjėreshat janė shumė tė kujdesshėm: pak njė simptomė, dhe i rrahin tėra kumbonat. Paksa janė tė prirur edhe kah hipohondria. Sakaq, pika mė tė dobėta tė tyre janė organet e tretjes, shpnetka, mėlēia, idhėza.

  KOMBINIMI: deri nė 30 vjet astrologjikisht pajtohen me DEMIN dhe BRICJAPIN. Pas 30 vjetėsh edhe me tri shenjat e ujit: GAFORREN, AKREPIN, PESHKUN.

  LUANI ėshtė shenjė intuitive, inteligjente e praktike. Rrezaton magnetizėm. Pėrherė i sigurt nė vete. S'ėshtė frikacak dhe s'bie nėn ndikim. Ka dėshirė tė flasė mirė pėr veten dhe ta lavdėrojnė tė tjerėt.

  E do organizimin, sundimin. Logjika tek ta ėshtė mbi zemrėn. Nė esencė janė optimistė dhe shpirtmėdhenj. Me krenari LUANORE. Por, fisnikė. Nuk kanė aftėsi tė urrejtjes, madje as armikun. Janė tė prirur t'i hyjnė rrezikut, vėshtirėsive.

  Nuk e durojnė dot monotoninė.

  Dėshira pėr t'u imponuar i bėn madje edhe tiranė.

  I donė ceremonitė, gazmendet, ku ata imponojnė aftėsitė e veta.

  Shpesh narcisoidė: Kanė dėshirė qė "bota tė sillet rreth tyre". Duan zhurmė, bujė: "Le tė dihet se kush jam unė"! (Siē thoshte dikur Luigji XIV: "Shteti, jam unė"!) Ėshtė tip spektakular, dėshiron t'i duartrokitet.

  Si shenjė fikse qė ėshtė, rrugėn kah suksesi e ka tė garantuar.
  Por, LUANI, si mbret qė ėshtė, di tė jetė ngandonjėherė edhe i pakėndshėm: superior dhe arrogant!

  TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Luigji XIV, Napoleon Bonaparta, Musolini, Garibaldi, Jungu, Aleksandėr Duma (ati dhe biri), B. Sho, S. Alende, F. Kastro, A. Hiēkok, D. Aligeri etj.

  KOMBINOHEN: me DESHTĖ (tė cilėt iu pėrgjigjen pėr nga intensiteti i pasionit) mund tė kombinohen pėrkohėsisht. Po ashtu, edhe SHIGJETARI (femrat shigjetare donė t'i provojnė tė gjitha, sė paku njėherė; prandaj, meshkujt LUANĖ i donė shumė).

  Shenja mė harmonike me LUANIN janė BINJAKĖT pėr tė dyja polet, si dhe PESHORET. (Apo: deri nė 30 vjet - shenjat qė element kanė zjarrin: DASHI, SHIGJETARI. Pas moshės 30 vjeēare - shenjat qė element kanė ajrin: BINJAKĖT, PESHORET).

  PIKA E DOBĖT SHĖNDETĖSORE E LUANIT: ėshtė zemra dhe sistemi i qarkullimit tė gjakut.
  "Carpe Diem"

 9. #9
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Peshorja (23 shtator - 21 tetor)

  Element: AJRI
  Planeti dominues: VENERA
  Nėnshenja: SHIGJETARI

  ▪ PESHORET janė bukuri, dashuri, harmoni, drejtėsi, gėzim jete, anim kah ēdo gjė e bukur.

  Jetojnė nė harmoni me veten dhe tė tjerėt.

  Nuk kanė shumė fat, por lehtė pėrshtaten nė ēdo situatė.

  Shquhen pėr bukuri. Jetojnė nė tė tashmen, pa u preokupuar shumė me tė kaluarėn dhe pa u brengosur shumė pėr tė ardhmen.

  Kanė karakter tė dashur e tė sinqertė, posedojnė inteligjencė tė shkėlqyeshme dhe shpirt fisnik me ndjenja fisnike. Problemin mė tė madh, pothuajse absurd, e kanė nė kėrkimin e pėrsosmėrisė (vetė janė tė pėrsosur, e kėtė e kėrkojnė edhe tek tė tjerėt).

  MESHKUJT-PESHORE janė sharmerė tė mėdhenj.

  FEMRAT-PESHORE rėndom janė bukuroshe tė vėrteta. Zakonisht elegante. Sytė i kanė shprehės dhe hundėn rėndom e kanė krrute, si sqepi i zogjve. Ėshtė e prirur pėr dashuri tė shpejta, pėr tė cilat ėshtė e gatshme edhe tė flijohet. Por, shpesh i ndėrron "objektivat" e flijimit!

  Edhe pse janė relativisht tė shoqėrueshėm, PESHORET kanė pak miq (ata miqtė i filtėrojnė nė filterė tė posaēėm subtilė).

  Janė, siē thamė edhe mė lart, tejet inteligjentė, por ajrorė (shenja qė element kanė ajrin), prandaj pa ndonjė pėrgjegjėsi tė madhe. Interesat personale i vėnė mbi interesat e tė tjerėve.

  Dinė tė bėhen edhe viktima tė kėnaqėsive tė shkurtėra.

  Tek kjo shenjė vėrehet dukshėm ndikimi i VENERĖS, prandaj, pėrpos bukurisė, tek kėta persona - pėrfaqėsues tė kėsaj shenje - hasim edhe komplekse tė ndryshme, si kompleksi i turpit, kompleksi i devijimeve morale (kurtizane) etj.

  Krejt e donė paranė, paraja mė sė tepėrmi i do PESHORET dhe DEMAT.

  Rėndom mbesin tė pamartuar pėrjetėsisht.

  Edhe pse shenjė artistike joambicioze, megjithatė, peshorja jep shumė artistė tė mėdhenj: muzukantė, poetė, kėngėtarė, aktorė.
  Domethėnė, mashkulli-peshore; lehtė e krijon besimin, lehtė harxhon pas dashnoreve, luan me tė holla, huazon, gabon, pastaj i pėrmirėson e kėshtu me radhė.

  Femra-peshore: e rafinuar, e bukur, tėrheqėse, nuk ėshtė e gatshme ta refuzojė koketimin; nuk i do tė fuqishmit, mė tepėr i do don zhuanėt. Di tė kėshillojė edhe nėse ėshtė e shfrenuar; flerton edhe nėse ėshtė motėr nderi.

  Tė lindur nė kėtė shenjė: D. Didėro, A. Rembo, O. Vajld, Lermontov, Niēe, Iv Montan, Rita Hejvord, Xh. Lenoni, Gandi etj.
  "Carpe Diem"

 10. #10
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Akrepi (22 tetor - 21 nėntor)

  Element: UJI
  Planeta dominuese: MARSI
  Nėnshenja: BRICJAPI
  Ngjyra astrologjike: E KUQJA (me tone tė mbyllta) dhe E GJELBĖRA e mbyllėt, e cila iu shėrbem pėr qetėsim nervash; (kjo e fundit iu konvenon posaēėrisht akrepėve).
  Metali: ARI I KUQ
  Guri i ēmueshėm: RUBINI
  Bima: MIMOZA (lulet me ngjyra tė gjalla)
  Numri i fatshėm: 100
  Veti tė pėrgjithshme: vdekja, seksualiteti, metamorfozat, krizat nervore, vizionariteti. Janė ngushtė tė lidhur me ēdo gjė qė ėshtė e errėt.

  ▪ AKREPĖT pėr nga natyra janė enigmatikė, prandaj i donė netėt, hijet, ambientet e pandriēuara; ēdo gjė e ndritshme dhe e bujshme - i pengon.

  Natyra e tyre ėshtė e begatė me kontraste, ku ekziston lufta e pandėrprerė midis arsyes dhe pasioneve.

  Janė krenarė, dhe, edhe pse shenja uji, dėshirojnė tė dominojnė.
  Janė shenja artistike. Shpesh janė gjenialė.

  Janė mė tė rrezikshėm nga tė gjithė ujtarėt. Dinė tė jenė kryeneē, por edhe tė ashpėr; prandaj, vėshtirė ėshtė pėr t'i kuptuar. Janė enigmatikė. Tė padefinueshėm. Kompleks.

  Planet e kanė MARSIN e natės. Janė misteriozė. Me shkathtėsi fshehin anėt e tyre tė dobėta. Iu ndihmon INTUICIONI i thellė.

  Edhe pse tė preokupuar shumė me vdekjen, dhe pesimistė nė esencė, megjithatė janė plot jetė e dinamikė jetėsore.

  Tej mase tė ndjeshėm nė simpati dhe antipati. Kurrė s'e harrojnė padrejtėsinė qė iu bėhet. S'i hiqen luftės, e as qė e pranojnė disfatėn.

  Tė qėndrueshėm nė vendime, tė qėndrueshėm nė aksione. Janė nė gjendje qė tėrė energjinė ta koncentrojnė pėr qėllimin qė ia kanė caktuar vetvetes.

  Mendjemprehtė, tė hapur pėr koncepte tė reja, me inteligjencė tė fortė dhe me mendime tė zjarrta. Janė tipa tė guximshėm, luftarakė. Por, janė mė efikas nė mbrojtje sesa nė sulm.

  Fizikisht, rėndom, janė joproporcionalė, disharmonikisht tė projektuar, por nė tė shumtėn e rasteve - ēuditėrisht - kanė njė "bukuri djallėzore": shikim tė mprehtė dhe sharm tė papėrballueshėm.

  Zėrin e kanė tepėr shqetėsues, shqetėsim i kėndshėem.
  Kanė forcė tė kontrollohen. Tė pasionuar. Nuk bėjnė asgjė gjysmake, qoftė ajo mirė apo keq. Me energji tė madhe, shpesh seksualistė tė tepėruar. Shpeshherė tė ndarė nė mes tė: neokonformizmit, ekscentricitetit dhe racionalitetit.

  Plot ndjenja tė thella, intensive, shqetėsimplote. Ofendimet nuk i fal lehtė. Shpesh me pasione dinake. Shpesh vdesin befasisht, papritmas. Kanė mė tepėr sukses nė pjesėn e dytė tė jetės.

  Akrepėt dinė tė jenė edhe destruktivė dhe autodestruktivė. Kjo pėrmasė madhore e shpirtit tė tyre - prirja pėr tejkalimin e ēdo gjėje, madje edhe tė vetvetes - lidhet me vizionin e vdekjes, dhe i bėn sadista tė mėdhenj, sidomos nė dashuri. Ata ndiejnė nevojė tė flertojnė me vdekjen, dhe ky aspekt iu vėrehet nė zėrin e tyre, qė ka ngjyrė erotizmi.

  Edhe pse shenja uji, janė "zjarr qė rrjedh", me shikim pabesueshmėrisht depėrtues dhe me gjakim kah pėrsosmėria.

  Duken rėndom tė qetė, frikacakė. Kjo ėshtė vetėm sipėrfaqėsore.
  E njohin mirė vetveten. S'kanė kohė pėr tė tjerėt. E dinė se janė absolutistė tė papėrmirėsueshėm. Nėnēmojnė krejt ēfarė ėshtė e zakonshme, e pavėrtetė, mediokre, duke qenė tė vetėdijshėm se rreth tyre ēdo gjė ėshtė shkėlqim i rrejshėm, maskė, aktrim.
  Nėse dėshironi MIQĖSI, do ta gjeni tek AKREPI. Pėrndryshe, akrepėt paraqesin elitėn nė horoskop dhe nė kategoritė e njerėzve.

  Si tip luftarak qė ėshtė, pėr qėllime tė vetat lufton "me duar e me kėmbė".

  Janė shenja mė seksuale e Zodiakut. Tėrheqin si magnet nė seksualitetin e tyre superior, qė iu buron nga sytė.

  Kryesisht tipa tė natės: fantazues, magjikė, shohin gjėra qė tė tjerėt nuk i shohin. Objekt kanė: shpirtin, seksin,misterin.
  Kjo shenjė jep krijues tė mėdhenj nė fushėn e krijimtarisė shpirtėrore.

  Ekzistojnė tipat e ulėt dhe tipat e lartė tė akrepit. Tipat e lartė: posedojnė gjakimin faustian pėr tė njohur jetėn dhe vdekjen; posedojnė vetėdisiplinė, vetėkontroll, shpirt tė koncentruar; janė dinjitozė, krijimtarė, tė guximshėm, simpatikė, magjikė.

  MASHKULLI AKREP: ėshtė prepotent, xheloz, hakmarrės, tiran, absolutist (madje, edhe nė dashur e miqėsi). Edhe pse gjenialė, me kėta meshkuj ėshtė shumė vėshtirė tė jetohet, sepse janė tiranė dhe despotė tė lindur. Martesa me ta rėndom ėshtė tragjike, ai e maltreton gruan nė tė gjitha mėnyrat e mundshme.
  Mashkujt-shkorpionė, kur barten nė krahėt e epsheve, sillen si sadistė, e mundojnė partnerin.

  FEMRA-AKREP ėshtė plot pasion, e padefinuar, shpeshherė e ēuditshme, mistike, ndonjėherė impulsive dhe sentimentale, por lucide dhe depėrtuese; gruaja-shkorpion rėndom paraqet enigmė, madje edhe pėr atė qė e njeh kaherė. Sharmi i saj ēmend secilin qė e ka pranė, por ėshtė rėndom e paprekshme, refuzuese, dhe njerėzit e nderojnė duke e kundruar si "grua fatale". Tė fascinon mė tepėr me magjinė e pashpjegueshme tė saj, sesa me bukuri. Sakaq, nga shikimi i saj enigmatik, i errėt, derdhet epshi qė ofron aventurė fatale. Dėshiron tė koketojė e tė pėrvetėsojė; thjesht tė ta vėrė "lakun". Suksein nė kėtė plan e ka tė garantuar kur kėtė e dėshiron. Me tė nuk duhet lozur, se ajo mashkullin e sos dhe e gjuan. Shkorpioni-femėr kėnaqet nė pėrvetėsim dhe koketim, nė diskrecion dhe misteriozitet tė caktuar, shpesh duke i munduar partnerėt. I nevojitet partner i fuqishėm pėr ta mbajtur dhe pėr ta shpėtuar nga sadomazohizmi i saj i lindur.

  Oreksi i saj seksual ėshtė greminė, qė duhet pėrmbushur.

  FEMRA-AKREP ėshtė e mbyllur dhe enigmatike, idealiste dhe materialiste, nė kufijtė e sė mirės dhe tė sė keqes. I mbetet besnike qėllimit tė vet, por me aktivitetin apo pasivitetin e vet ekstrem, mė sė pari e dėmton vetveten. Ėshtė e pajisur me plot kėrkesa e hire. E padefinueshme. Shpesh e pakėnaqur, shpesh i ndėrron krevatėt (ėshtė e prirur); lojėrat dashurore nuk i adhuron gjithaq, sa ndėrrimin e partnerėve. Ajo ėshtė dashnore qė dėshiron tė koketojė, pastaj me lehtėsi e hedh partnerin. Vėshtirė e gjen partnerin e vėrtetė. Pėrkundėr tėrheqshmėrisė magjike qė posedojnė, ato dijnė tė jenė shpeshherė tejet tė errėta, e mbajnė shumė mend tė keqen, me predisponim pėr shumė bashkėshortėsi. MARSI, planeti sundues i shkorpionėve, iu jep energji tė madhe, pasione, gjakim, andaj edhe shkorpionėt janė shenjat mė seksuale tė Zodiakut.

  Erotizmi ėshtė arma e saj mė e mirė dhe mė e ligė. Planeti qė sundon mbi kėtė shenjė, pėrpos MARSIT - Zot i luftės dhe katasttrofės, qė shkorpionin e mbush zjarr e pasion, ėshtė edhe PLUTONI - princ i mjegullės dhe zot i tė vdekurve, i cili sundon nė mbretėrinė e ferrit, dhe ky i bėn ato agresive, tė ashpra, posesive dhe nė kėtė periudhė ato janė nė gjendje tė bėjnė ēdo gjė.

  Kanė mė tepėr tė fshehta se ēdokush tjetėr.

  Tek ajo ka dashuri apo urrejtje, deri nė fund.

  Ndodhet nė luftė tė pėrhershme nė mes trupit dhe shpirtit; ndaj ajo ėshtė herė mė e zezė se djalli, herė mė e bardhė se engjėlli.

  TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Paganini, Dostojevski, Trocki, Kamy, I. Gandi, E.A. Po, R. Hadson, M. Crnjanski etj.

  KOMBINOHEN: partnerėt e tyre mė tė mirė mund tė jenė PESHQIT dhe GAFORRET, pastaj vijnė "tokėsorėt": DEMAT, VIRGJĖRESHAT, BRICJEPTĖ. Disharmonikė me ta janė shenjat "e ajrit" dhe 'tė zjarrit".

  PESHQIT janė partnerėt mė tė mirė pėr SHKORPIONĖT. Ata pėr gratė-shkorpionė janė burra dhe dashnorė tė mirė. GAFORRET janė tė ngjashėm me peshqit, por pak mė tė rrezikshėm. Edhe GAFORRET i nėnshtrohen "zotėrisė" sė vet, por... Pėr gratė-shkorpionė GAFORRET mund tė jenė dashnorė tė mirė, por s'iu preferohen si bashkėshortė (s'janė tė qėlluar), sepse shpeshherė edhe ata vetė janė vetiakė, tė pasigurt, ndonjėherė edhe agresivė. Pėr lidhje tė shkurtėra dashurie vijnė nė konsiderim edhe "tokėsorėt": DEMAT, BRICJEPTĖ dhe - optimistėt e tė kthjelltit e fisnikėt e Jupiterit: SHIGJETARĖT; edhe ata mund tė jenė dashnorė tė mėdhenj pėr femrėn-shkorpion.
  Shumė nga shkoprionėt (femra), pėr shkak tė energjisė sė madhe dhe pasionit - kėrkojnė partnerė edhe tek shenja e DASHIT dhe LUANIT.

  Thjesht: ata mund tė kombinohen me GAFORREN; me PESHKUN - kombinim i mirė dhe i dobishėm; me BRICJAPIN - tė krijuar pėr njėri-tjetrin; me DEMIN - jashtėzakonisht tė lumtu; me SHKORPIONIN - bėn; me tė tjerėt nuk janė harmonikė.

  Apo: deri nė moshėn 30 vjeēare - partnerėt mė tė mirė janė gaforret dhe peshqit (sehnja tė ujit), sepse kėta i durojnė dhe i kuptojnė; kurse pas kėsaj periudhe, tė pėrshtatshėm janė bricjeptė - filozofė dhe deri diku tė qetė; dhe virgjėreshat - tė ftohta dhe racionale (shenja tė tokės).

  ***
  Shkorpionėt janė feniksė qė pėrsėri lindin nga hiri i vet; raki qė krijohet nga vluarja e vet.

  Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė shumė tė frymėzuar me vdekjen, sepse vetėm me vdekjen zbulohet e fshehta e jetės.

  Prandaj, ata pėrherė ndodhen midis jetės dhe vdekjes.

  Gjenialiteti i tė pavetėdijshmes s'mund tė gjejė pėrfaqėsues mė tė mirė sesa tek kjo "kafshė e zezė" - SHKORPIONI, njėri prej banorėve mė tė hershėm tė tokės, shtaza e vetme qė e asgjėson vetveten (bėn autodestruksion), vetitė simbolike tė sė cilit i karakterizojnė pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje. Ėshtė karakteristike, se edhe kėta e dėshirojnė natėn, terrin, muzgun, i ikin diellit, dritės, duke i ndjekur vrimat, zgafellat, shpellat.

  Shkorpioni ėshtė pėrfaqėsues nė flamurin e pasioneve, dhe ka qenė emblemė e popullit hebre. Ai udhėheq me fuqinė qiellore tė shqiponjės dhe me ambivalencėn e ēuditshme midis jetės e vdekjes. Tek kjo shenjė, bashkė me vlerat negative: vuajtjen, tė ligėn, dramėn, absurdin, asgjėsimin, vdekjen, shkojnė edhe vlerat pozitive tė jetės: rilindja, ripėrtritja dhe vlerat tjera shpirtėrore e materiale. Domethėnė, njėkohėsisht kanė kreativitet dhe destruktivitet.
  "Carpe Diem"

 11. #11
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Shigjetari (22 nėntor - 22 dhjetor)

  Element: ZJARRI
  Planeti dominues: JUPITERI

  ▪ Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė sangvinistė, sharmerė, entuziastė, optimistė. Temperamenti i tyre rėndom orientohet kah mėnyra dinamike e jetės, qė i shqetėson mjaft.

  Kanė aftėsi qė tė shkaktojnė befasi dhe qė gjallėrisht tė depėrtojnė nė ēdo situatė.

  Mbi ta dominon JUPITERI, qė pashterrshmėrisht iu fal fuqi e drejtėsi, kuptim religjioz, shpirtmadhėsi, fisnikėri dhe vlera morale.

  Shigjetari ka karakter tė butė, si dhe qėllim tė hapur e mjaft tė ēiltėr, shumė mė tė mirė sesa dy shenjat e para tė zjarrir (luani dhe dashi). Pėrndryshe, ėshtė mjaft impulsiv, ndonjėherė i rreptė, por rėndom plot arsye dhe plot konsideratė pėr tė tjerėt, pėrherė i gatshėm t'iu ndihmojė tė tjerėve; kėto veti ia jep JUPITERI, mbret i peshqve.

  Shigjetari nuk i frikėsohet kurrfarė situate jetėsore. Pėrherė ka dashuri e shpirtmadhėsi. Ėshtė luftėtar i guximshėm pėr lirinė e vet. Pėrparimtar dhe entuziast. Antikonvencionalist, pėrherė i gatshėm qė t'i mbrojė bindjet e veta. I jep shumė rėndėsi intelektit, nė pėrpjekje tė pėrhershme ta begatojė shpirtin dhe kulturėn e vet. Inteligjenca e tyre ėshtė e gjallė dhe spontane, plot kuptim pėr realitetin. Ka mendim tė thellė, di tė planifikojė, tė parashohė, hyn nė hulumtimin e shpirtit tė vet tė zjarrtė. Ndjenjat i ka humane, kundėr dhunės e shtypjes. Moralin dhe etikėn i ka mjaft tė theksuara, edhe pėrkundėr fluturimeve tė lira tė mendjes.

  Ėshtė idealist ekstrem, rėndom filozof, thellėsisht religjioz; optimist. E hulumton mirė terrenin para vendimit dhe shkel nė tė sigurt. Njė devotshmėri e jashtme dominon mbi fytyrėn e shigjetarit tipik, gjė qė nxit besim dhe respekt. Shqetėsohet dhe qetėsohet me maturi.

  Kėnaqet shumė me gjėrat, situatat dhe me miqėsitė e paparashikueshme, befas. Nuk ėshtė cikėrrimtar, nuk merret me detaje, imtėsi. Ėshtė optimist i lindur. Shpesh pėr tė jeta ėshtė argėtim. Ndonjėherė i ngjan bredhėritėsit tė shqetėsuar qė kurrė nuk di se a ėshtė ajo qė posedon edhe ajo qė e dėshiron.
  Rėndom nuk martohen gjatė, duke mos dėshiruar pėrgjegjėsi. Martohet kur sheh se edhe "liria" ka pėrgjegjėsinė e vet. Ėshtė tip i lumtur njeriu. Shpesh luan, rrezikon, fiton. (Rrini pranė tij - do tė jeni mirė tė argėtuar).

  Kanė rėndom strukturė tė fuqishme fizike. Meshkujt rėndom janė sportistė tė mirė (si edhe deshtė). Gratė-shigjetare janė VITALE, DINAMIKE; rėndom tėrheqėse. Flokun e kanė tė zi. Hundėn tė shprehur, "shqiponjėtare".

  Nuk janė vetiakė si luani dhe dashi.

  Janė antipode tė shkorpionėve. Janė tė frymėzuar me jetėn, jo me vdekjen.

  Kanė afinitet pėr aksion, vėshtirė qetėsohen nė njė vend, me gėzim shkojnė "nga lulja nė lule". Depėrtojnė dhe shkojnė.

  Zakonisht dinė tė shkojnė pėrpara, duke udhėhequr suksesshėm me tė gjitha aksionet. I duan diskutimet. Secilit ia thonė tė vėrtetėn nė sy. Gėzojnė respekt dhe shpejt pasurohen. Nė jetė i presin shumė rreziqe e befasi, por shkathtėsisht tėrhiqen, shpėtojnė. Pra, edhe pse gjithnjė janė nė luftė tė pėrhershme, dalin fitimtarė. JUPITERI ėshtė fat i madh, prandaj kanė fat, nderim, begati, lumturi.

  Kanė shpirt tė paqetė, hipnotikisht duke vrapuar pas yjve tė vet qė befas shfaqen nė horizont, pėrherė duke pranuar aventura tė reja, duke dėshiruar tė prekin krejt tė mundshmet dhe tė pamundshmet, para se tė mbėrrijnė nė limanin e tyre tė fundit.
  Fati i tyre ėshtė jeta normale qytetare.

  Kanė shumė dėshirė tė flasin, edhe pse, si tė gjithė idealistėt, ndonjėherė janė tė vetmuar, tė pakuptueshėm nga rrethi.

  Besojnė nė dashuri dhe miqėsi tė gjata. Nė kėtė shenjė, si tek shenjat e ujit, shpesh lindin ėndėrrimtarė tė mėdhenj.

  VIRTYTET dhe VESET: edhe pse Don Zhuan, ka forca tė mėdha morale. Vetėmohues dhe luftarak. Tejet i shoqėrueshėm. Kualitetet e tij: galantiteti, sharmi, liriadhurueshmėria. Manitė: lavdėrimi, snobizmi. Pėrndryshe: tė aftė, tė pavarur, mirė i pėrdoron tė hollat, e mban fjalėn, e kthen borxhin, human, optimist, entuziast, idealist.

  TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Betoveni, Hajne, F. Sinatra, P. Elyar, M. Tven, Floberi, A, Zhid, K. Dagllas, V. Ēerēill etj.

  KOMBINOHEN: Shigjetarėt pėr partnerė mė tė mirė kanė shenjat e zjarrit: LUANĖT dhe DESHTĖ. Pastaj vijnė "ajrorėt": BINJAKĖT, PESHORET, UJORĖT (deri nė 30 vjet: "zjarrtarėt"; pas 30 vjetve: "ajrorėt"). Pra, SHIGJETARI - LUANI: kombinim i mirė. SHIGJETARI - DASHI: tė lumtur sė bashku.

  ASTROMEDICINA: iu beson metodave natyrore tė shėrimit: gjimnastikės, masazhės, ujėrave termale, sportit nė pėrgjithėsi. Dhe vėrtet, iu ndihmon shumė dashuria ndaj sporteve dhe udhėtimeve. Sakaq, kur janė tė tjerėt tė sėmurė, ai pothuajse shėron me praninė e tij, respektivisht me kthjelltėsinė e shpirti dhe optimizmin e tij. I MUNDON: ishiasi, reumatizmi, hemorroidet.
  "Carpe Diem"

 12. #12
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Bricjapi (23 dhjetor - 21 janar)

  Element: TOKA
  Planeti dominues: SATURNI (MARSI i ndihmon)
  Nėnshenjė: UJORI
  Bima: Vjollca, zymbyli


  ▪ Karakteristika tė pėrgjithshme: karrierė, sukses, fitime materiale, kurorėzim pėrpjekjesh.

  Posedon veti tė jashtėzakonshme fizike dhe morale: precizitet, metodologji, seriozitet dhe disiplinė tė jashtėzakonshme tė brendshme.

  Qė nė rini i krijon idetė e veta pėr veten dhe kėrkesat e veta.

  Ka karakter tė pathyeshėm, shpeshherė i kapluar nga vetmia.

  Vėshtirė e ka t'i shprehė idetė e veta dhe tė hyjė nė raporte tė kthjellta me tė tjerėt, shkaku se ėshtė tepėr i rreptė dhe i vetėdijshėm.

  Nė rrethet me disponim armiqsor - tėrhiqet nė vetvete, por mjafton vetėm pak vullnet i mirė e respekt dhe ai ndodhet nė element tė vetin. Posa kupton se ėshtė i kuptuar, bėhet i dashur dhe shok i mirė, nė tė cilin maksimalisht mund tė gjeni mbėshtetje.

  Nė kėtė shenjė toke dominon SATURNI, deridiku edhe MARSI i rrezikshėm. Karakteristikat e kėsaj shenje janė: ambicioziteti, qėndrueshmėria, shpirti serioz. Shquhet pėr aftėsitė e tė jetuarit tash. Ndonjėherė tregon mungesė diplomacie. Shpesh i ftohtė si guri. Sakaq, me qėndrimin e tij tė ftohtė, filozofik, shpesh e fascinon masėn dhe imponohet.

  Vullnetin e ka tė fortė, depėrtues, konstruktiv, nuk ikėn prej asgjėje, fatalist, fanatik, intelekt dogmatik, i gjindshėm, serioz, ndonjėherė i pashoqėrueshėm.

  Rėndom - i heshtur. Tė tjerėve iu hapet, por pa disponim, duke iu ikur kėshillave tė tė tjerėve. Gjithsesi vetmitar, i i guximshėm, kokėfort. Prakticist i lindur, si nė punė ashtu edhe nė dashuri.

  Rėndom ėshtė dembel, i errėt dhe i ēuditshėm. I rezervuar.

  Shpesh i frymėzuar me mendime tė errėta, si akrepėt ujorė. Por, sido qė tė jetė: ai pėrherė ėshtė plot pesimizėm, nga i cili nuk mund tė lirohet lehtė.

  Shtėpia e bricjapit ėshtė shtėpia e dhjetė e horoskopit. Bricjapi ėshtė shenjė themelore, prandaj ka fuqi dhe aftėsi tė jashtėzakonshme. Si pėrfaqėsues i tokės ėshtė tejet praktik dhe racional.

  VETI TĖ KĖQIJA I KA: prirjen pėr vetmi dhe izolimin.

  Janė realistė tė pėrsosur, por edhe materialistėt mė tė mėdhenj tė Zodiakut. I hidhėron joserioziteti i tė tjerėve. Qėllimi i tyre i vetėm ėshtė maja e ēdo gjėje. Janė tė vetėdijshėm pėr vlerat e veta. Shumė i duan tė hollat dhe pranojnė ēfarėdo pune, qė iu sjell fitime. Kjo nuk do tė thotė se edhe i harxhojnė me menēuri.
  Nė martesė janė tejet stabilė dhe seriozė.

  endojnė se i mjaftojnė vetvetes. Dorėshtrėnguar ndaj vetvetes dhe tė tjerėve. Rėndom kanė mendim tė lartė pėr vetveten. Janė tė rezervuar dhe tė ftohtė. Pesimizmin e kanė veti tė lindur. Rėndom vishen sipas modės sė vjetėr, i dėshirojnė ngjyrat e mbyllta. Martohen arsyeshėm, shpesh nga "llogaria". Pjesa e dytė e jetės mė e suksesshme. Nuk brengosen t'iu pėlqejnė tė tjerėve shkau i seriozitetit tė tyre. Sa mės humė kalojnė vitet, kanė mė pak vėshtirėsi. Dhe, derisa tė tjerėt fitojnė rrudha, ata ndihen gjithnjė e mė mirė.

  SATURNI, si epror i madh i gjithėsisė, bėn qė pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje tė luftojnė tėrė jetėn me idetė e errėta, depresionet dhe negativitetet; por jo hapurazi dhe nė sytė e botės.

  TEMPERAMENTI: melankolik, nostalgjik, flegmatik. Tip epik. Tip shkėmbor-kodrinor. Pėr nga natyra: tepėr serioz dhe kokėfortė, por tė drejtė. Shpesh i ftohtė dhe vetiak. Si mik ėshtė njeri mbi tė cilin mund tė mbėshtetesh. Dinė ta ruajnė sekretin. Ndjenja e detyrimit tek ta ėshtė e lartė.

  Pėrndryshe, ėshtė njeri familjar, por thellėsisht i vetmuar. Gruas s'ia lė duart e lira. Edhe pse ka mjaft para nė shtėpi, ajo s'guxon t'i harxhojė vetė. Ai pėrshkruan sesi duhet harxhuar tė hollat. Ėshtė tejet konzervativ, shpeshherė me disponim diktatorial. Ndonjėherė edhe tiran.

  TIPI I LARTĖ I BRICJAPIT: ėshtė i matur, taktizer, dinak, i prirur pėr tituj tė lartė, diplomat, organizator. Tipi i ulėt: ortodoksist, mizantrop; "para dite urren veten, pas dite tėrė botėn".

  TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Ticiani, Njutni, Bokaēo, Kepleri, Pasteri, Kiplingu, Molieri, H. Mileri, E.A.Po, Rubinshtajni, Marlen Dritėrih, E. Prisli, Ava Gardner, Hemfri Bogart, Naseri, Niksoni, Stalini, Mao Ce Duni, Al Kapone etj.

  ASTROMEDICINA: ėshtė i fortė dhe i qėndrueshėm. Sėmuret kur ėshtė nervoz dhe jotolerant, sepse atėherė ėshtė frikacak dhe i errėt, pret mė tė keqen. Por tė gjitha dhembjet i duron stoikisht. Duhet tė kenė kujdes pėr mėlēinė, si dhe t'i ruhen tendosjes, nervozės, depresionit. Atyre iu duhet shumė mė tepėr gjumė sesa shenjave tjera. Shpesh i godet reuma dhe artritisi.

  NĖ JETĖN SEKSUALE ėshtė konvencional: do seks klasik, pa fantazi, pa kombinim pozicionesh. Ėshtė vetiak (nė seks), pothuajse kurrė pa u pėrpjekur ta kėnaqė partnerin. BRICJEPTĖ nuk janė magnetikė si SHKORPIONĖT, as dinamikė si BINJAKĖT, as tė butė e tė kėndshėm si DEMAT. Por ata ia dinė vlerėn ēdo gjėje dhe kanė para. Pėrmes tė hollave, kėta materialistė tė pashembullt, arrijnė ēdo gjė, madje edhe femrat.

  Kombinohen: BRICJAP - GAFORRE: tė krijuar pėr njėri-tjetrinm (sidomos pėr dashnorė). BRICJAP - PESHK: tė krijuar pėr njėri-tjetrin (edhe pėr grua edhe pėr dashnor). BRICJAP - AKREP: tė lumtur sė bashku. BRICJAP - DEM: kombinim i mirė.
  "Carpe Diem"

 13. #13
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Ujori (22 janar - 20 shkurt)

  Element: AJRI
  Planeti dominues: URANI


  ▪ Inteligjentė, intuitivė, tė lėvizshėm, deri diku idealistė, jokonformistė, tė dashuruar nė rrezikun dhe nė ēdo gjė qė ėshtė e re dhe e guximshme. S'e donė vetminė. Intuitivė dhe kreativė, por tejet racionalė, origjinalė; rrallė i ēmojnė mendimin e huaja.

  Shpesh me mendime origjinale shkojnė para kohe. E kanė tė metė tė madhe se e tėrė bota duhet t'iu pėrshtatet atyre, e jo ata botės.

  Rėndom altruista, edhe pse shpesh individualistė dhe racionalistė tė mėdhenj. Domethėnė, shpesh "hesapxhinj" tė mėdhenj. Por, megjithatė janė tė kėndshėm, tė shoqėrueshėm, spiriyuozė.
  Dinamikė e modernė, i vret monotonia. Ēdo ditė duhet t'iu sjellė diēka tė re.

  Janė epshorė dhe shpesh prepotentė. Dashurisė i japin kuptim tė veēantė.

  Kanė intelekt tė veēantė. Origjinalė. Skeptikė. Me imagjinatė tė pasur (si GAFORRET dhe PESHQIT, por jo tė errėt si GAFORRET dhe SHKORPIONĖT). Nėn shenjėn e ujorit kanė lindur shumė gjeni.

  Temperamentin e kanė tė ftohtė - qetėsi para fortune. Tė pafrikė. Por, tė pakuptueshėm pėr rrethin - kėtė e kanė fat.

  Vetmia pėr ta ėshtė dėnimi mė i madh. Dėshirojnė ta ndėrrojnė tėrė botėn. Kanė dėshirė tė apostrofohen. Janė pėrplot befasi e reaksione tė papritura.

  Neve mund tė na duken UJORĖT si tė krisur, por koha e tyre mu tani po shkėlqen. Tek ta ka shkallė tė ndryshme: qė nga tė krisurit e gjer tek gjenitė. Mentalisht janė tepėr tė fortė, si tė gjithė "ajrorėt". Janė oratorė tė lindur, kudo qofshin. Por, ekscentrikė, e megjithatė origjinalė. Tejet emotivė, e megjithatė tejet tė pėrshtatshėm nė ēdo mes. Shpesh: individualistė tė mėdhenj, gjė qė bėn qė lehtė kalojnė nė egoizėm. Por, edhe pėrkundėr faktit se mund tė jenė individualistė dhe egoistė tė mėdhenj, edhe dinakė, megjithatė: humanizmi dhe altruizmi janė vija tė karakterit tė tyre. Sipas Nostradamusitit epoka e ujorėve pikėrisht ka filluar (sjellja e lirė, e shfrenuar e rinisė, droga, veshja e krisur, seksi grupor).

  NĖ DASHURI: japin shumė prej vetes, pa pritur se do t'iu kthehet. Nuk pritojnė tė zdishen edhe 4 herė nė ditė (e tė bėjnė dashuri).

  MASHKULLI-UJOR: bėn pjesė nė grupin e burrave mė tė shqetėsuar qė ka qejf t'i ndėrrojė partnerėt. Janė dashnorė tė zjarrtė, qė nė krahasim me ta DESHTĖ dhe LUANĖT dalin shegertė tė zakonshėm. Pėrndryshe, janė me manire tė bukura, tė dashur, tė shoqėrueshėm. Ka dėshirė tė prekė sa mė shumė trupa partnerėsh tė vet, ku secili paraqet mister nė vete. Pėr ta, dashuria dhe seksi janė komponente shumė tė rėndėsishme, si edhe liria. Edhe nė dashuri: imagjinativė dhe origjinalė. Madje, femrave frigjide iu preferohet qė "nė shėrim" tė shkojnė tek meshkujt-ujorė.

  Pėr shumicėn e ujorėve martesa ėshtė mu si tatimi apo vdekja: njė e keqe e domosdoshme, e pashmangshme, qė duhet pranuar kurdoqoftė. Duan seks tė lirė, forma tė reja. Nė mesin e tyre ka mė sė shumti konsumues tė drogės.

  Meshkujt, po edhe femrat-ujorė janė me horizont tė gjerė, me disponim eksperimental, tė shpėrthekuar kur ėshtė nė pyetje dashuria.

  KOMBINIMI: partnerėt mė tė pėrshtatshėm pėr ta janė ajrorėt: BINJAKĖT dhe PESHORET. Por, edhe zjarrtarėt: DESHTĖ, LUANĖT dhe SHIGJETARĖT.

  TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Bajroni, Darvini, Dikensi, Mocarti, Ruzvelti, Mendeljevi, Pasternaku, Xh. Dini, K. Gebėll, Travolta etj.
  "Carpe Diem"

 14. #14
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Peshku (22 shkurt - 20 mars)

  Element: UJI
  Planeti dominues: JUPITERI
  Nėnsheknjė: BINJAKĖT
  bima: VJOLLCA

  ▪ Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė: origjinalė, ekstravagantė, por mund tė jenė edhe ekscentrikė. Janė artistė tė lindur, tė cilėt askush kurrė nuk i ka kuptuar nė kohėn e duhur.

  Simbol i PESHKUT ėshtė flijimi dhe altruizmi. Kjo shenjė ėshtė nėn ndikimin e JUPITERIT fisnik dhe tė NEPTUNIT kreativ, tė cilėt tek kėta pėrfaqėsues mxisin konflikte e shqetėsime, inspiracione tė mistershme dhe ndjeshmėri akute emotive.

  Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė tė ndijshėm, tė butė, tė kėndshėm, tė sinqertė, fisnikė, por tejemotivė. Jetojnė nė botėn e tyre romantike, tė ndėrtuar me elementet mė poetike, por ngandonjėherė plotėsisht jorelale. Pothuajse janė tė predisponuar pėr ART, dhe me vetė kėtė edhe pėr vuajtje e tragjikė. Ata aq humbasin nė fantazinė e tyre tė madhe, saqė shpesh e humbasin ndjenjėn me realitetin.

  Janė tė prirur pėr melankoli e pesimizėm, edhe pse dinė t'i tejkalojnė vėshtirėsitė jetėsore, duke iu falėnderuar fuqisė sė shpirtit tė vet dhe prirjes pėr humor, kėtij "izmi" tė fatkėqinjve tė mėdhenj. Plot imagjinatė, shpeshherė ėndėrrojnė syhapur.

  Lehtė iu pėrshtaten situatave, si uji qė ndėrron formėn, edhe pse intimisht pėrherė i mbesin besnik vetvetes, idealeve tė veta tė mirėsisė, madje edhe nė shakullimat mė mizore.

  Vėshtirė i sjellin vendimet, duke iu frikėsuar pėrgjegjėsisė pėr nisjativė. Kanė karakter tė pasigurt. Por, kur njėherė e gjejnė rrugėn, dinė tė jenė ambiciozė, madje edhe tė pathyeshėm.

  I udhėheq shqisa e gjashtė: Intuicioni, instikti, parandjenjat. Natyra e tyre dualiste i ēon nė dy kahje: t'i pėrshtaten botės dhe t'i kėnaqin tė tjerėt; dhe nė anėn tjetėr: t'i mbesin besnik zėrit tė brendshėm.

  PESHQIT janė idealistė e fatalistė, vėshtirė tė kuptueshėm nga rrethi. Jeta e tyre ėshtė plot ngritje e rėnie. Ndonjėherė duken artisitikisht egocentrikė, narcisoidė, tė imponueshėm.

  Tė gjithėve mund t'iu ndihmojnė, pėr vete duke ruajtur tė drejtėn tė vuajnė, duke deklaruar se janė tė pafat.

  Arma e tyre pėrvetėsuese janė sytė e lėngėsht, shikimit tė tė cilėve ėshtė vėshtirė t'i iket. I kanė tė shprehur sytė, tenin.

  Intelektin ua mbulojnė emocionet, pa shumė logjikė e vetėmohim. Shpesh kaotikė, difuzė, krejt nė vizione, ngjyra.

  PESHQIT janė poetė tė lindur e ėndėrrimtarė, tė shqetėsuar e imagjinativė. Mbi tė gjitha janė fisnikė e simpatikė, tė mėshirshėm. NEPTUNI iu fal aftėsi pėr pėrceptime tė brendshme, shqisėn e gjashtė.

  Peshqit udhėheqin me botėn e fshehtėsive dhe mistereve... dhe iluzioneve.

  Nuk mendojnė shumė, lehtė i sjellin vendimet, pastaj rėndom qahen.

  Duhet kontrolluar botėn e tyre mistike, sepse plagėt e tyre emocionale vėshtirė shėrohen.

  Po u armatosėn me doza mė tė mėdha tė realizmit, disiplinės dhe prakticitetit, do ta kenė mė lehtė e mė bukur. Ata dėshirojnė tė jenė tė mundur dhe viktima, edhe pse dinė edhe tė protestojnė. Peshqit janė rėndom tė tėrhequr, dėshirojnė tė vuajnė e tė brengosen. Temperamenti i tyre ėshtė si flaka e qiririt: nė ēast brilant, i hareshėm, spirituozė; shpejt pastaj melankolik dhe letargjik. Por, nuk duhet frikėsuar kėsaj: tė kėtillė janė tė gjithė njerėzit e mėdhenj. Por, pėr tė pasur sukses, duhet tė jenė mė tė qetė, mė tė organizuar, mė "pėr vete", andaj edhe mė depėrtues, duke mos u shėrbyer me devizėn: "Ēdo gjė - tė gjithėve"!

  Karakterin e kanė plot kundėrthėnie; pėr shumicėn e njerėzve tė pakuptueshėm, tė ēuditshėm, si tė mbuluar me njė lloj mjegulle. Fjala e rėndė peshqve iu shkakton dhembje tė rėndė.

  FEMRAT-PESHK: ėshtė perėndeshė e butė nate nė mėndafsh.

  Sėmuret nga fjala e rėndė. E tejndijshme. Plot vizione, ide tė fshehta. Dehet me romantikė. Ajo vendosmėrisht e kėrkon idealen. Dėshiron tė shkruajė poezi dhe letra miqve. Di tė gėzohet, tė shqetėsohet; tė qajė dhe ēdo gjė ta pėrjetojė thellėsisht. Di tė vuajė dhe tė falė. Kėnaqet e jeton nė dėgjimin e muzikės dhe nė shkrimin e letrave tė gjata. Rėndom ėshtė shumė e bukur, sharmante, origjinale. Shikimi i saj ēuditėrisht i butė - fascinon. Sytė qė janė pasqyrėza tė shpirtit i ka nga ngjyra e liqenit. Zėrin e ka vibrues qė depėrton nė zemėr. Ato janė poeteshat e Zodiakut. Nuk ka ėndėrrimtare dhe dashnore mė tė mėdha se ato.

  MASHKULLI-PESHK: rėndom dėshiron tė ėndėrrojė dhe aty rėndom e humb kohėn e ēmueshme: jeta dhe vlerat rrjedhin pėrskaj tij, por ai nė hutimin e tij - s'i vėren.

  TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Krishti, Mojsiu, Nostradamusi, Mikelangjelo, Leonardo da Vinēi, Vivaldi, Bahu, Shopeni, Shopenhaueri, E. Kue, Renoari, Bunjueli, Ajnshtajni, D.Kish etj.

  KOMBINOHEN: Pajtohen shumė me GAFORREN, edhe me SHKORPIONIN. Por, mund t'iu rekomandohen edhe "tokėsorėt": DEMAT, VIRGJĖRESHAT, BRICJAPI (deri nė 30 vjet-ujorėt, pas 30 vjetėve - tokėsorėt).

  ASTROMEDICINA: Mund tė kenė probleme me kėmbė, shputat e rrafshta, depresionet; ėshtė i prirur tė helmohet. Terapia mė e mirė pėr ta ėshtė Muzikoterapia, si dhe aktivitetet tjera artistike, shoqėria e hareshme, lėvizjet, gjumi i mirė.
  "Carpe Diem"

 15. #15
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Mjekėsia astrologjike sipas shenjave tė horoskopit

  Dash

  Mjekėsia astrologjike e vendosė kėtė shenjė tė furtunės dhe shtrėngatės duke e paraqitur atė me figurėn e kokės qė mban sy tė mbyllur dhe nofullėn e poshtme me dhėmbė paksa tė shtrėnguar. Gjithashtu edhe me trurin si organ motorik qė ruan ndjesinė e baraspeshės. Deshtė janė tė ndjeshėm veēmas nė regjionin e kokės, kanė mė shumė marramendje, zjarrmie tė lartė apo ndezje. Mu pėr kėtė, qė ata tė ruajnė fuqitė dhe shėndetin e mirė, mjekėsia astrologjike ju preferon tė merren me aktivitete mė tė "nxehta", respektivisht tė ushtrojnė sporte tė ashtuquajtura luftarake, nė tė cilat deshėt mund ta tregojnė veten mirė. Gjimnastika, vallėzimi dhe e ashtuquajtura Terapi e Rajshit (thėnė shkurt e shqip: seks). Mirėpo, tek njerėzit qė i pėrkasin kėsaj shenje, edhe skijimi dhe ēiklizmi japin efekte shumė tė mira. Deshėt edhe pėrpos nevojės sė zbrazjes sė energjisė sė madhe, megjithatė duhet tė pushojnė shpesh dhe relaksohen mirė gjatė ushtrimeve fizike. Nė kėto momente i rezervoni vetes kohė dhe ēaste tė mjaftueshme kur mund tė merrni nė dorė sėrish ndonjė libėr, apo tė dėgjoni muzikė, ndėrkaq mendimet qė ju sillen ēdo ditė nė kokė t'i hiqni qafe. Sė paku pėr ca qaste.


  Kėshilla: Sa mė shpesh qė keni mundėsi bėni masazh tė fytyrės. Ky veprim i vė nė lėvizje degėzimet limfatike dhe me kėtė mėnjanon edhe dhimbjet e kokės.

  Demi

  Shenjės sė Demit i pėrket regjioni i qafės dhe grykės sė bashku me gurmazin, bajamet, veshėt, hundėt, gjuha, buzėt dhe zverku (zverku i demit!) si dhe balli, respektivisht sytė e ballit. Sistemi i demit ėshtė ndėrrimi i oksigjenit, pra pėrpunimi i ushqimit, me ēk, jo vetėm organet e tretjes, por edhe gjėndrat e regjionit tė ballit pėrfshihen nė kėtė veprim. Demat, pėr kohė te gjatė janė tė pirur tė vuajnė nga sėmundje tė ndryshme. Sėmundjet tek ta zakonisht shtrihen veēmas nė regjionin e organeve dhe tė sistemit tė frymėmarrjes. Demat janė gjithashtu tė pirur qė tė kenė mbipeshė tė theksuar dhe tė tejkalojnė paksa me marrjen e ushqimit. Masat e preferuara pėr ta janė: agjėrimi, masazha, puna nė kopsht, muzika e mirė dhe qėndrimi nė ajėr tė pastėr.

  Kėshilla: filloni me njė regjim tė agjėrimit (dietės) dhe do tė vėreni se sa tė ē'lirė do tė ndjeheni fizikisht nė tėrė trupin.

  Binjakėt

  Kjo shenjė figurativisht tregohet me krahėt e shtrirė nė mėnyrė pothuajse tė egėr dhe me plot gjestikulime. Sistemi i binjakėve ėshtė tėrėsisht sistemi qendror i nervave dhe i kanaleve tė ajėrt (Bronhet) sė bashku me mushkėritė, si dhe sistemi i imunitetit dhe gjėndrės sė ashtuquajtur Thymus. Zakonisht binjakėt janė tė pirur tė vuajnė nga mushkėritė (ngase nė parim ata pinė duhan sė tepėrmi!), nga pengesat nė sistemin nervor dhe nga ndezjet nė brinjė e gjoks. Ndikojnė pozitivisht ushtrimet nė tė marruarit frymė, bisedat, terapitė pėr ē'lirim dhe terapitė pėr nxehje si p.sh. akupunktura. Me rėndėsi tė veēantė pėr ju edhe: i ashtuquajturi "tush nė oksigjen", ne formė tė shėtisė nė ajėr tė pastėr.

  Gaforrja

  Gaforrja shėnjon lukthin, tek gratė- gjinjtė si dhe mitrėn, gjėndrat e pėshtymės, pastaj mė tej tė gjitha vrimat e lėkurės (mbėshtjellėsit) tė trurit, bebėzėn e syrit, mbėshtjellėsin (lėkurėn) e zemrės dhe membranat e nervave. Gaforret janė tė pirur tė vuajnė nga sėmundjet e lukthit, nga depresionet, hypohondria. Ata duhet tė jenė mė optimist, gjėrat t' i marrin mė shtruar. Terapitė e preferuara janė kurat nė ujė dhe marrja nė mėnyrė tė veēantė i ēajit tė malit/barishte (si tip lulelakre, por me stap tė gjatė dhe fleta tė gjera).
  Kėshilla: nėse keni mundėsi dhe hapėsirė bėjeni njė kopsht personal me lloj-lloj barishte duke filluar nga ēaji i kamomilės, ēaj nane etj.. Nėse nuk keni kopsht, atėherė mbusheni njė bidon tė bukur nė terrasė ose diku nė dritaren pranė tavolinės sė kuzhinės. Angazhimi me kėtė lloj aktiviteti do t'ju qetėson.. Ky lloj i "hobit" tė ri , juve si tip social qė jeni, do t'ua rivendos baraspeshėn e humbur dhe do t'ju bėjė tė kėnaqur.

  Luani

  Zemra, shpretka, shtylla kurrizore si dhe arteriet shėnjojnė shėnjuesin e diellorit luan. Luanėt kanė tendenca tė vuajnė nga sėmundjet e zemrės dhe tė qarkullimit tė gjakut por edhe nga dhimbjet e shpinės. Ata, mu pėr kėtė, do tė duhej qė mė shpesh tė pushojnė e ē'lirohen, tė bėjnė shėtitje tė gjata dhe tė mos e mbivlerėsojnė gjithnjė e mė shumė vetveten. Pėr luanėt terapitė tipike janė ato tė ashtuquajturat terapitė e vallėzimit, banjat nė diell dhe qėndrimi nė lartėsi.

  Kėshilla: Gjithnjė kur tė keni kohė tė lirė, shtrijuni nė bankė nė njė cep tė kopshtit, dhe nėnshtrojuni rrezeve jopėrclluese tė diellit. Pėr shėnjuesit e zjarrtė si ju, drita ėshtė balsam i shpirtit. Pėr ju, po ashtu, edhe lėvizja ėshtė e nevojshme. Luanėve, deshve dhe shigjetarėve ushtrimet fizike tė rregullta ju bėjnė shumė mirė. Do tė ishte mirė qė sė bashku me partnerin tuaj tė regjistroheni nė njė shkollė vallėzimit. Lėvizjet ritmike ju bėjnė shumė mirė nė mbajtjen e trupit, dhe ju ndihmojnė qė tė ē'liroheni fizikisht dhe shpirtėrisht.

  Virgjėresha

  Kėtė shenjė e pėrcaktojnė zorra e trashė, gjėndrat e stomakut dhe organet tjera qė dėrgojnė elemente pėr tretje ( mėlēia e zezė, vreri). Sistemi i virgjėreshave ėshtė sistemi i vlerėsimit tė ushqimit. Virgjėreshat janė tė pirur tė vuajnė nga pengesat dhe vėshtirėsitė nė sistemin e tretjes nė regjionin e zorrėve. Pėr kėtė arsye ata/ato do tė duhej t'i kushtojnė rėndėsi ushqimit (mos tė punojnė shumė, natyrisht jo edhe pak!) dhe para sė gjithash: tė qeshin shumė. Virgjėreshat e mbajnė shėndetin pėrmes dietave dhe ushqimeve me origjinė natyrore, me bimė shėruese dhe barishte tė ndryshme, qė ndikojnė nė qetėsimin e sistemit tretės, pėrmes kurave tė agjėrimit dhe meditimit. Familjet e tyre, miqtė etj. nuk mund ta marrin as me mend se sa vibrime tė ndjeshme kanė nervat e kėsaj shenje.

  Peshorja

  Shėnjuesit tė peshojės i pėrket pjesa e veshkave si dhe korja e veshkave pranė, mėshikėza dhe regjioni i ijėve. Sistemi i peshores (apo funksionet) krijojnė baraspeshė dhe rregullojnė: p.sh. vlerat e PH-sė sė gjakut tė veshkave, temperaturėn pėrmes "termostatit" nė tru. Tė lindurit peshore priren tė kenė ndezje nė veshkė dhe mėshikėz, por edhe gurė nė veshkė. Terapia tipike e peshoreve ėshtė ajo me muzikė dhe pėrmes vallėzimit. Ndihmojnė edhe terapitė pėrmes bisedave qė ka mundėsi tė bėhen edhe me miq.

  Kėshilla: pėrdoroni sa mė shumė lėngje nė formė tė ēajeve natyrale

  Akrepi

  Shėnjuesit tė akrepit i pėrket zorra e trashė dhe zorra e zgurdhit. Gjithashtu edhe organet e sekretimit, pra edhe gjėndrat embrionale. Sistemi i akrepit ngjallė jetėn e re dhe eliminon atė tė vdekurėn, atė tė pėrfunduarėn. Akrepat janė tė pirur tė vuajnė nga sėmundjet e organeve qė prodhojnė sekret dhe atyre gjenitale. Por nganjėherė edhe nga pasojat e jetės sė tyre tė stilit herė ekscesive e herė tėrėsisht ekstreme. Akrepat do tė duhej t' i adaptohen stilit tė jetės "sė lehtė, por edhe tė vėshtirė" dhe tė mos kėrkojnė qė tė jenė tė fundit, duke prodhuar mė shumė ndjesi mirėkuptimi pėr tė tjerėt - shumė e rėndėsishme - sa mė shpesh tė ēlodheni e ēliroheni pėrmes muzikės sė lehtė , pėrmes leximit tė librave me tema tė lehta ose duke qėndruar nė rrethe miqsh tė ngushtė.

  Kėshilla: Mėsohuni njėherė e mirė tė ēliroheni. Sa mė shpesh bėni marshe nė natyrė, tė lirė dhe pa kurrfarė qėllimi dhe trysnie.

  Shigjetari

  Shigjetarit si tip sportiv, vital i pėrgjigjen nyejt e kėmbėve dhe kofsha e epėrme, pastaj vijnė: frymėmarrja dhe nxjerrja e thellė e saj, pėrshtatja e syve me ambientin etj. Sistemi i shigjetarit ėshtė sistem i lėvizjeve tė njeriut nė nxitim. Shigjetarėt vuajnė nga lėndimet e natyrės sportive por tė lehta, qė vijnė edhe si rezultat i neglizhencės, pastaj nga lėndimet e nyejve tė legenit dhe jo rrallė edhe nga lėndimet nė fytyrė. Shigjetarėt herė pas herė kanė nevojė tė ndėrrojnė stilin e jetės. Gjithsesi kjo bėhet edhe nė shenjė tė ruajtjes sė optimizmit, si diēka tepėr me rėndėsi pėr organizmin e njeriut. Terapitė tipike tė shigjetarėve kanė tė bėjnė me sport: tė ushtruarit e ēiklizmit, vrapimi i lehtė, kalėrimi, lufta me skermė, noti, fluturimi dhe ngjitja nė lartėsi. Shigjetarėt i lodhė ndeja, rutina dhe struktura e njėjtė e ditės, por edhe disa prej lojėrave apo aktiviteteve tė njėtrajtshme nė kohė tė lirė. Qė t' i ofrojnė shpirtit tė tyre ushqim pėrherė tė freskėt, shigjetarėt kanė nevojė pėr ndryshime. Udhėtimet janė balsam pėr shpirtin e tyre dhe ruajnė freskinė e trupit dhe mendjes.

  Bricjapi

  Bricjapit tė ftohtė dhe konservativ, sipas pikėpamjeve tė mjekėsisė astronautike, i pėrkasin eshtrat dhe nyejt, para sė gjithash gjuri, gjėndrat tiroide, gjėndrat dhjamore, dhėmbėt, qimet e lėkurės dhe thonjtė. Bricjapėt nė pleqėri vuajnė nga reuma, tendosja e muskujve, tė ajurit e nyejve, dėmtimet e gjunjėve etj. Pikėrisht pėr kėtė, bricjapėt duhet tė pinė shumė ujė, ta gėzojnė e shijojnė si tė nxehtit ashtu edhe lagėshtirėn e natyrės sa mė shumė e sa mė shpesh qė munden dhe mos ta ēajnė kokėn edhe aq pėr rregullat e mirėsjelljes tė rrethit dhe shoqėrisė. Tė jesh fare i lirė - kjo ėshtė deviza e bricjapėve. Terapitė e bricjapit janė - dieta, qė kanė pėr bazė para se gjithash ato prodhime me origjinė bimore, si rrėnjė, zabardhoku i patates, pastaj hudhra, preshi, qepa, rrepa e kuqe etj. Pėrpos kėtyre edhe veprimet lehtė tė zbatueshme: agjėrimi, ngjitja nėpėr lartėsi, marshimi etj. Kėto veprimet e fundit mund t' i bėni edhe mė lehtė nė shoqėri, duke iu bashkuar ndonjė grupi alpinistėsh a marshuesish tė rregullt.

  Kėshilla: shkarkohuni sa mė shumė nga obligimet e brendshme, me tė cilat vazhdimisht e ngarkoni veten.

  Ujori

  Kėsaj shenje tė jashtėzakonshme dhe shumė mbresėlėnėse i pėrkasin pjesėt e shpatullave tė poshtme dhe venat e saj, pastaj pulpat (e kėmbėve), thembra dhe pjesa e shpinės.

  Funksionalitetin e kėsaj shenje e karakterizojnė: bartja dhe ushqimi kapilareve me oksigjen, sistemi i pėrgjithshėm i venave dhe sistemi i pavetėdijshėm nervor - i ashtuquajturi ndryshe edhe sistemi vegjetativ. Ujorėt janė tė pirur tė vuajnė prej shtangimit tė pulpave tė kėmbėve, shtangimit tė muskujve, tė ftohurit e nyejve tė kėmbėve. Shpirtėrisht ujorėt reagojnė rrallė, por nuk do tė duhej qė tė lėndohen nė atė shkallė qė ata pastaj ta kalojnė ēdo kufi tė reagimit. Terapitė tipike tė suksesshme tė shėrimit pėr ujoret janė: terapia pėrmes fushės magnetike, akupunktura elektronike, dhe bioenergjia (e njohur edhe me emrin Reiki)

  Peshku

  Shenjės sė fundit tė rrethit tė shtazėve- peshkut, i pėrshkruhet sistemi i kėmbėve, respektivisht lėngu pėrēues i tij (gjaku dhe limfa). Peshqit ėndėrrues vuajnė nga shputat e kėmbėve, sėmundjet qė vijnė si rezultat i tė ftohurit tė gjatė e tė thellė, por edhe mungesave tė lėvizjeve nga pasiviteti i theksuar. Ata do tė duhej tė lėvizin mė shumė (sa shpirtėrisht aq edhe fizikisht!), tė kenė qėndrim tė qartė pėr jetėn dhe mos tė rrėshqasin drejtė ujėrave tė pesimizmit dhe kotėsisė. Terapitė me tė mira tė kėsaj kategorie janė: drenazha e limfave, meditimi, jeta nė gjallėri, masazh e zonave refleksive tė kėmbėve, ushtrimet e sensibilitetit, qėndrimi nė det, noti dhe nxitja pėr t' u shkėputur nga tė menduarit pėr gjėra tė imta tė pėrditshmėrisė.

  Kėshillaidhuni njė ēast nė krahėt e ėndrrave. Aty janė dhuratė e veēantė pėr ju! Qė tė jeni tė kėnaqur nė brendi tė shpirtit, sikurse akrepave, edhe juve do t' ju bėnte mirė ndonjė aktivitet i natyrės sociale. Mendimet se po ju ndihmoni tė tjerėve, ndikojnė pozitivisht nė vet harmonizimin e mendjes dhe shpirtit tuaj.

  Adnan Abrashi-NANDA
  "Carpe Diem"

 16. #16
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Horoskopi dhe paraja

  Paraja nuk tė bėnė vetėm tė lumtur - por ajo edhe tė qetėson.
  Se si, nė kuptimin e mirėfilltė tė fjalės, mund tė veproni drejt e mirė me paratė tuaja, ne do tė tentojmė t'ju shpalosim edhe me metodėn e astrologjisė, gjegjėsisht tė raportit tuaj tė pėrgjithshėm ndaj parasė, sipas pėrkatėsisė nė shenjėn e caktuar tė horoskopit

  Dashi
  (21 mars deri 20 prill)

  Mėnyra se si i trajtoni paratė
  Kur ėshtė fjala pėr tė shpenzuar, atėherė, nė tė shumtėn e rasteve, ju jeni person i lėkundshėm - i pavendosur. Njė kėshillė: Investoni mė shpesh nė dhurata tė vogėl pėr mė tė dashurit tuaj - ata do tė jenė tejet mirėnjohės pėr kėtė kujdes tė vogėl material.

  Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
  Meqė, ju e dini pėrherė dhe atė fare saktė, se ēfarė sasie tė hollash keni nė dispozicion, nuk ndodheni asnjėherė nė gjendje tė vėshtirė financiare. Mė me dėshirė hiqni dorė nga diēka tjetėr, se sa nga kontoja juaj - qoftė edhe, nėse rrezikohet, qė ajo, pėr njė aftė fare tė shkurtėr, t'ju mbetet e zbraztė.

  Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
  Tashti po e bėni, si tė thuash, bilancin e tė mirės dhe anės sė dobėt tė vjelave tua, qė d.m.th., tė shpenzimeve dhe kursimeve qė keni pasur. Sidoqoftė, gjatė kėsaj periode, patjetėr do t'ju duhej tė keni mbėshtetje financiare, sepse, qė nė korrik, do tė keni shpenzime tė paparashikuara, tė cilat, do t'i mbuloni me njė fitim nga njė burim tjetėr, nga i cili, ju si kursimtar i mirė, fare nuk keni llogaritur mė parė.

  Demi
  (21 prill deri 20 maj)

  Mėnyra se si i trajtoni paratė
  Demi dhe tė dashurat para - kėtu godasin shpesh, si tė thuash, dy shpirtra nė njė gjoks. Gjithnjė bujar, ashtu siē janė nė pėrgjithėsi njerėzit e pėrkatėsisė sė kėsaj shenje, jeni tė pirur qė gjithnjė mos t' i keni nė dorė tė gjitha paratė e parapara pėr shpenzime. D.m.th. keni afinitet tė shpenzoni edhe kur nė konton e juaj nuk ka para tė mjaftueshme.

  Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
  Bujaria juaj nė rrethin shoqėror dhe kolegjial ju bėnė natyrisht tė jeni shumė e/i dashur. Njėra nga cilėsitė tuaja mė tė bukura ėshtė qė, gjėrat materiale nuk i merrni si tė rėndėsisė sė veēantė (tė dorės sė parė), andaj, edhe materialja nė personalitetit tuaj, nuk zėnė vendin e parė tė prioritetit jetėsor.

  Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
  Pėrparėsia juaj karakteristike, fatkeqėsisht ėshtė edhe ana mė e dobėt qė keni.. Pavarėsisht se kontoja juaj ėshtė e zbraztė, gatishmėria pėr t'i ftuar tė tjerėt pėr kafe nuk ju mungon, kėshtu qė, minusi llogaritar ėshtė pėrherė mė i shprehur se sa tek tė tjerėt.


  Binjakėt
  (21 maj deri 21 qershor)

  Mėnyra se si i trajtoni paratė
  A keni menduar ndonjėherė se, pėr rrethanat tuaja tė tanishme reale, ju nė fakt bėni jetė prej luksi? Paratė pėr ju, duket se nuk janė edhe aq tė rėndėsishme, - kryesore ato janė kėtu. Kėshilla jonė: Do tė vije koha kur do tė duhej tė mendoni pėr tė ardhmen dhe tė filloni tė kurseni.

  Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
  Me gjithė bujarinė tuaj dhe tė tjerėve kundruall teje, rrallė e humbisni pasqyrėn qė keni mbi pasurinė tuaj. Dhe tė shumtėn e rasteve, e dini saktė, nė kohėn dhe ēastin e duhur, se si sėrish mund t' i barazoni deficitet

  Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
  Qė t' i arrini qėllimet tuaja, pėr ju ēdo mjet ėshtė i arsyeshėm. Meqė ju e dini fare saktė se, kursimi nuk ėshtė me ēdo kusht puna qė ju flenė nė zemėr, kėrkoni pėrherė mundėsi dhe rrugė, qė tė gjeni shteg pėr fitim - fatkeqėsisht ndonjėherė edhe nė kurriz tė tė tjerėve.

  Gaforrja
  (22 qershor deri 22 korrik)

  Mėnyra se si i trajtoni paratė
  Dy hapa para, njė hap prapa - kjo mėnyrė tipike e tė ecurit tė gaforres ju tregon edhe mėnyrėn se si i trajtoni dhe si veproni ju me paratė. Ende pa filluar njė veprim (qoftė edhe tregti), ju keni investuar tashmė pothuajse gjysmėn e parave. Kėshillė: diēka mė shumė guxim me arsye, mundet ju sjell fitim tė madh.

  Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
  Sėrish keni dėshmuar zgjuarsi nė veprimet me paratė, sidomos nėse fjala ėshtė pėr investime. Pėrmes pikėpamjeve tuaja lidhur me paratė jeni pėrherė nė anėn e sigurt.

  Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
  Tė lindurit nėn shenjėn e gaforres janė fėmijė pėrgjithėsisht me fat, dhe kjo shprehet edhe nė raport me tė dashurat para. Megjithėkėtė, falė faktit qė ju i shmangeni rrezikut, herė-herė mundėsitė pėr tė fituar ju kanė shkuar si nėpėr buzė.

  Luani
  (23 prill deri 23 gusht)

  Mėnyra se si i trajtoni paratė
  Luani nė perandorin e tij bėnė gjueti tė zgjedhur dhe tė majme - e tillė ėshtė edhe jeta financiare e tė lindurve nė kėtė shenjė. Qė tė keni mundėsi t' i shijoni gjėrat e mira nė jetė Papritmas ndoll qė ju lėshoni ndonjė rast nga dora,. Tė shumtėn me sukses. Kėshilla jonė pėr luanėt: Jeni pak mė kursimtar dhe kėshtu mund tė jeni mė I qetė nė mbretėrinė tuaj.

  Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
  Pėr njė ide tė re, lidhur me atė se si ta shtoni pasurinė tuaj, jeni shumė i predisponuar. Ju nuk bini nė gjendje tė vėshtirė financiare kurrė.

  Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
  Ashtu si i fitoni, ashtu edhe i shpenzoni paratė - i merrni ato me njėrėn dorė dhe i jepni me dorėn tjetėr. Deri tashti pėrmes kėsaj metode keni vajtur mirė dhe nuk keni pas farė ndeshtrashe. Por ndonjėherė mund t' ju ndodhė ndryshe.  Virgjėresha
  (24 gusht deri 23 shtator)

  Mėnyra se si i trajtoni paratė
  Ju keni kujdes qė gjithnjė e mė shumė ta ruani pavarėsinė tuaj. Kjo ka tė bėjė natyrisht edhe me pavarėsinė financiare. Edhe pse ndėrkohė nuk keni shpenzime tė veēanta, ju do tė vini nė gjendje kritike. Pavarėsisht kėsaj, keni kujdesin e duhur pėr shpenzime me masė. Kėshillė pėr virgjėreshat: lėshojeni zemrėn njėherė, kėtė e keni merituar.

  Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
  Ju e dini saktėsisht se si tė qeverisni me parat tuaja. Kjo ju sjell pėrparėsi dhe gjendje tė lakmueshme kundruall tė tjerėve, duke ju bėrė qė kurrė t' mos jeni i varur nga askush.

  Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
  Shpesh nga frika se mos e hurbasni kontrollin pėr gjendjen tuaj financiare, hiqni dorė nga diēka e thjeshtė. Madje edhe nė raste kur nuk duhet peshuar punėt shumė pėr tė bėrė ndonjė shpenzim. Kėtė e bėni, ngase, pėr sė tepėrmi hidhni syrin nė ardhmėri.


  Peshoja
  (24 shtator deri 23 tetor)

  Mėnyra se si i trajtoni paratė
  Hap njė vrimė duke mbyllur njė tjetėr dhe kėshtu "luani lojėn e hiles" bukur shpesh nė jetė. Si njeri qė e jeton jetėn, tė lindurit nė kėtė shenjė, shpesh nuk janė nė gjendje tė dinė se ku i vejnė paratė. Njė kėshillė: Mbani shėnime rreth shpenzimeve.
  Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
  Meqė ju pėrherė doni tė jeni tė pavarur nė rrafshin financiar, keni frikė nga kreditit dhe format tjera tė huamarrjes qė bartin me vete edhe obligime afatgjata. Pėrmes kėsaj, ju, nė njė farė mėnyre, nė raport nga sa ju realisht kėrkoni, e shtrėngoni vetveten qė tė jeni mė kursimtar. Mirėpo, si njė reflektim pozitiv, kėshtu i shmangeni humbjeve tė mėdha.

  Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
  Tė jetuarit e jetės tashti dhe kėtu, ėshtė pėr ju mė me rėndėsi se sa kursimi. Pėr njė darkė me elemente tė romantizmit dhe vet i dyti, apo, pėr blerjen e ndonjė vepre artistike, edhe pėrpos rrezikut qė kontoja e juaj tė mbetet e zbrazėt, ju nuk hezitoni aspak tė shpenzoni para.

  AKREPI
  (24 tetor deri 22 nėntor)

  Mėnyra se si i trajtoni paratė
  Ju keni shumė dėshirė qė ta ndiqni rritjen, qoftė edhe tė ngadalshme, tė pasurisė suaj. Pėr ju ėshtė me rėndėsi qė nė konton tuaj tė keni diēka mė shumė nga sa ju duhen nė jetėn e pėrditshme, sesa tė rrethoheni me luks. Kėshilla pėr akrepin: nganjėherė tė bėnė mirė, t' I lini tė tjerėt tė shohin se sa ke.

  Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
  Planet tuaja afatgjate nė sektorin financiar dhe nė pėrgjithėsi qė kanė tė bėjnė me paratė, ju mundėsojnė qė tė hartoni plane gjithashtu tė gjata pėr perspektivė. Nė jetėn tuaj, pothuajse, nuk keni fare shpenzime tė paparashikueshme. Ju kujdeseni me pedanteri qė, gjithmonė ta ruani mirėqenien qė keni.

  Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
  Nganjėherė keni prirje qė tė mateni me tė tjerėt se sa ata kanė para. Kėshilla: mos i merrni pėr bas si krahasim tė tjerėt, sepse ēdo njeri si tėrėsi ėshtė unikėt nė kėto raporte. E posaēėrisht kur ėshtė nė pyetje paraja.


  Shigjetari
  (23 nėntor deri 21 dhjetor)

  Mėnyra se si i trajtoni paratė
  Nganjėherė prireni tė bėni ndonjė blerje fare spontane. Sidoqoftė, shikuar nė plan tė gjerė, paranė e keni nėn kontroll dhe tė kujdesshėm rreth mėnyrave sė shpenzimeve.
  Kėshilla pėr tė lindurit nė shenjėn e shigjetarit: Keni kujdes, qė sė paku tė filloni tė kurseni njė ēikėz. Ia vlen gjithsesi!

  Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
  Edhe sėrish mund tė mos e dini se ku e keni kokėn (nga vėshtirėsitė me tė cilat pėrballeni), ju relativisht shpejt e gjeni frenin pėr rastet e urgjencės, qė ndėrlidhet me shpenzimet e panevojshme. Pėrmes kėsaj, ju sėrish ktheheni nė gjendjen e mėparshme.

  Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
  Ose fitoni shumė pak, ose muaji ėshtė thjeshtė shumė i gjatė. Ju tė shumtėn shpenzoni pa kufij, krahasuar me tė ardhurat qė keni. Njė lojė e rrezikshme me zjarrin…


  Bricjapi
  (22 dhjetor deri 20 janar)

  Mėnyra se si i trajtoni paratė
  Spekulimi nuk ėshtė me ēdo kusht ēėshtje qė i pėrket natyrės tuaj. Ju jeni njė njeri, qė mė me dėshirė rrini me tė dy kėmbėt nė tokė dhe gjithnjė dini dhe veproni me aq sa keni.
  Kėshilla: Jo ēdo fondacion ėshtė i lirė nga rreziqet e mundshme. Me disa madje ka mundėsi ta shtojnė pasurinė tuaj.

  Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
  Ju jeni njė shembull. Model lidhur me punėn e kursimeve. Edhe nėse fjala ėshtė pėr veprime tė arsyeshme financiare, duhet tė keni kujdes gjatė konsumit me ēmimet. Shpeshherė nė praktikė dėshtoni nė kėtė drejtim. Karakteristika e juaj themelore ėshtė se, i mbani paratė tok dhe i gėzoheni faktit qė nuk rrezikoheni.

  Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
  Shumė energji mund tė shpenzoni duke vrapuar pa cak pas parasė. Ndjesia pėr kursim qė ju ndjek kudo pas, nuk ju lė ta gėzoni paranė qė dispononi.


  Ujori
  (21 janar deri 19 shkurt)

  Mėnyra se si i trajtoni paratė
  Nė raport me shpenzimin e parasė nė parim ndjeheni shume komod dhe i siguritė, por edhe sovran. Keni nuhatje tė mirė pėr fondacione me prosperitet dhe e dini saktė se ku ju pret fitimi, por edhe kur blen diēka, si duhet ulur ēmimin nė dobinė tuaj. Kėshillė: Besoni mė shpesh aftėsive tuaja pėr veprim.

  Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
  Ju mund tė keni besim tė mirė pėr vetveten nė raport me paranė. Dhe, meqė kėshtu edhe mbetet, shtoni kujdes qė tė arrini tė kurseni paratė qė do ju duhen mė vonė.

  Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
  Nganjėherė fitohet pėrshtypja se, ju kurseni sė tepėrmi. Mė mirė do tė ishte tė hiqnit dorė nga blerja e njė kostumi, se sat ė jepni njė Evro mė shumė pėr tė mė pas.


  Peshqit
  (20 shkurt deri 20 mars)

  Mėnyra se si i trajtoni paratė
  Mund tė mendohet se nga natyra jeni njė njeri lojės. Paraja pėr ju, ndonjėherė mė shumė, e ndonjėherė mė pak, ėshtė mjet pėr ta arritur qėllimin. Pėr aq kohė sa keni mjaft, qė do t' ju mjaftojnė ta shijoni anėn e mirė tė jetės, jeni i lumtur. Kėshillė pėr peshqit: Kurseni pėr tė ardhmen.

  Ana e fuqishme juaj nė raport me paratė
  Meqė ju jeni I gatshėm, qė herė -herė t' i futeni rrezikut, shpesh keni Fitim dhe jeni krenar pėr atė. Dhe, ndonjėherė, edhe pse nuk keni shumė para nė dispozicion, ju nuk brengoseni edhe aq shumė. Ju e dini se pėrherė do tė keni sėrish ditė tė re, mėngjes tė ri.

  Ana e dobėt e juaja nė raport me paratė
  Shpesh edhe vet e konstatoni se, me paratė silleni pa ndonjė pėrkujdesje tė theksuar. Kjo ėshtė arsyeja pse nganjėherė ju ndodhė qė, tek ju ė ketė lėvizje kontoja juaj.


  Pėrgatitur nga: A. A.-NANDA
  "Carpe Diem"

 17. #17
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Zbuloni se kush jeni pėrmes ditės sė lindjes

  Secila ditė e muajit ka vibrimin e vet tė veēantė numerik, nga i cili varet disponimi ynė i gjithėmbarshėm, ritmi jetėsor e madje edhe vetė jeta. Se a do tė jemi nė ditėn e caktuar tė kthjellėt apo tė vranėt, do tė ngrihemi apo do tė bijmė shpirtėrisht, do ta duam vetveten dhe ēdo gjė qė na rrethon apo do ta urrejmė tėrė botėn, krejt kjo varet nga vibrimet astrale, kozmike nė momentin e dhėnė. Vibrimi numerik ka ndikim tė veēantė nė ditėn e lindjes tė secilit prej nesh veēanėrisht.

  Po qe se jeni tė lindur tė parin, tė dytin apo cilėndo qoftė ditė tė muajit, karakteri juaj ėshtė i kushtėzuar, nė njė mėnyrė i parapėrcaktuar, me numrin e asaj date. Ku dallon numri i ditėlindjes suaj nga numri i ciklit tuaj jetėsor? Numri i ciklit tė jetės ėshtė themelor, numri qenėsor i personalitetit tuaj. Numri i ditėlindjes suaj ju paraqet tė atillė siē tė tjerėt ju shohin. Ky numri i fundit ėshtė ekuivalenti numerik i ndikimit astrologjik.
  Tė kuptuarit e vetvetes ėshtė ēelėsi pėr forcėn kozmike e cila ėshtė nė ne, forcė e cila gjithnjė rishtas na kthen nė jetė, forca jetėsore e cila vėrtet ėshtė esenca e jetės nė ne si edhe i jetės jashtė nesh. Sepse, tė tjerėt mund t'i njohė vetėm ai i cili paraprakisht e ka njohur vetveten, por ndodh edhe e kundėrta: duke njohur tė tjerėt, ne nė tė njėjtėn masė e njohim edhe vetveten. Vėshtrojeni qenien tuaj me sytė e tė tjerėve, qė tė mund t'i zhvilloni potencialet tuaja mė tė mėdha intelektuale dhe shpirtėrore. Kijeni, me kėtė rast, parasysh se dita e lindjes suaj ėshtė e pavarur nga muaji dhe viti nė tė cilin jeni tė lindur.


  Pėr tė lindurit nė 1

  tė cilido muaj

  Ju i keni tė gjitha vetitė e njė prisi; karakterizoheni me guxim, nisjativė dhe me aftėsitė organizative. Keni shpirt aktiv dhe tė ndritur, si dhe mendje tejet kreative. Nėnshtrimi ndaj urdhrave, apo vetėm zbatimi i urdhrave, pėr ju ėshtė e neveritshme dhe e huaj pėr karakterin tuaj. Jeni kurajozė, tė vetėdijshėm pėr aftėsitė tuaja, dhe kurrė nuk lėkundeni pėr t'u ballafaquar edhe me problemet mė tė rėnda jetėsore.

  Duke qenė se jeni "kokė nė vete", gjė qė kėtu ka kuptim pozitiv, pėr ju problemi mė i madh ėshtė si tė bashkėpunoni me tė tjerėt, sepse ēdo gjė e dėshironi me tuajėn, sipas ideve tuaja. I mjaftoni vetvetes, kurse nė shoqėri dilni vetėm nga nevoja. Nuk mund ta duroni askend, edhe pse, shikuar nga jashtė, jeni tė qetė dhe tė heshtur e, me kėtė, edhe plot dashuri e ngrohtėsi pėr tė tjerėt.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 2
  tė cilitdo muaj

  Ja, bashkėpunėtori i pėrsosur, partner tė cilin vetėm mund ta dėshironi! Roli juaj nė jetė ėshtė qė t'i zbatoni nė jetė idetė dhe projektet e tė tjerėve, gjė qė nuk do tė thotė se ju mungon krijimtaria origjinale, por se origjinaliteti juaj qėndron nė atė qė t'i gjeni rrugėt dhe mėnyrat mė tė mira pėr jetėsimin e ideve tė njerėzve me tė cilėt bashkėpunoni.

  Pėr nga natyra jeni tė butė dhe tė ndijshėm dhe kurrė nuk nguroni qė t'i tregoni ndjenjat tuaja. Gjithmonė jeni tė matur, tė kujdesshėm, jovetiakė dhe, nė ēdo moment, plot mirėkuptim pėr tė afėrmit. Edhe pse nuk jeni karrieristė, njerėzit mund tė krijojnė pėrshtypje tė tillė, sepse gabimisht mund ta interpretojnė gatishmėrinė tuaj pėr t'iu ndihmuar tė tjerėve.
  Nuk guxoni t'iu lejoni tė afėrmve qė t'i shfrytėzojnė, duke i keqpėrdorur, ndjenjat tuaja fisnike, natyrėn tuaj joegoiste!

  Pėr tė lindurit nė ditėn 3
  tė cilitdo muaj

  Popullariteti dhe kontaktet me shumė njerėz jua marrin kohėn e ēmueshme. Spirituoziteti dhe sharmi natyror ju ndihmojnė tė zini shumė miq, dhe qė nė ēdo shoqėri tė jeni nė qendėr tė vėmendjes. E doni shoqėrinė tepėr, dhe gjithnjė pėrpiqeni qė tė jeni sa mė zbavitės nė secilin rast. Jeni tė talentuar gjithanshmėrisht, keni talent pėr shumė arte, por asnjėrin talent nuk e zhvilloni deri nė fund, pasi qė ngapak jeni hutaq. Ashtu e derdhni energjinė tuaj kreative nė banalitete, harxhoheni nė jetėn e lehtė. Por, jo: njerėzit ju duan, dhe gjithkund jeni mysafirė tė dashur.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 4
  tė cilitdo muaj

  Keni zė tė mirė, jeni tė besueshėm dhe tė sigurt. Thėnė simbolikisht, ju jeni si Pjetri - gur kėndi. Supozohet se jeni mjeshtėr kozmik i cili gjithkund vė themele. Jetėn e keni aktive dhe kreative, pasi qė pandalim punoni pėr tė mirėn e njerėzimit. Jeni shumė praktikė, ndaj keni shumė sukses nė punėt e natyrės materiale dhe praktike.
  Kurrė nuk iu ikni detyrimeve, dhe gjithmonė e bėni atė qė ka qenė dashur bėrė. Kijeni nė mendje se kuadrati ėshtė simboli i numrit katėr: dhe ju mė sė lehti do tė ngriheni shpirtėrisht brenda kuadratit, po qe se nė atė rast nuk jeni tė lidhur me botėn fizike.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 5
  tė cilitdo muaj

  Pėr nga natyra jeni shpirt i trazuar, i doni ndryshimet dhe llojllojshmėritė, kurse gjithanshmėria juaj rrallė haset tek njerėzit tjerė. Jeni orator tepėr i shkathtė, dhe kėtu gati se jeni tė pashembullt. Ēdo gjė qė bėni, karakterizohet me shpejtėsi, efikasitet dhe qartėsi. Keni shpirt tė paqetė, bredhėritės; jeni temperamentė dhe sensualė. Jeni tė lindur artistė, ėndėrrimtarė dhe poetė tė jetės, por vetė jeta pėr ju ėshtė art mbi arte. Pesė ėshtė numri i mistikėve, qė do tė thotė se ju jeni magjistar tė lindur, alkimistė, mistikė.
  Jeni tė prirur pėr ezoteri, magji, mėsimet okulte; jetoni pėr dashuri dhe nga dashuria. Jeni joekzistus si pakgjė nė natyrė dhe, nguteni nga njėra pėrvojė nė tjetrėn, duke mbledhur bukurinė dhe lėngun e ēdo gjėje dhe tė tė gjitha krijesave, qė tėrė kėtė nė fund t'ia shtoni urtisė suaj, me tė cilėn natyra ju ka pajisur. Asgjė nuk mund tė ju lidhė gjatė pėr njė gjė, pėr njė vend; sepse gjithmonė rishtas synoni kah takimet e reja, kah njohjet e reja, udhėtimet e reja. Jeni mendjemprehtė e jo rrallė edhe kritikė mjaft tė ashpėr, por pėr nga shpirti jeni tė ngrohtė, tė butė dhe sensitivė.


  Pėr tė lindurit nė ditėn 6

  tė cilitdo muaj

  E tėrė jeta juaj ėshtė vargan hapash progresivė, meqė nga ēdo pėrvojė nxirrni mėsime tė dobishme. Ju mėsoni nė ēdo hap dhe me secilin hap arrini kokėrr tė re urtie, duke pėrforcuar karakterin tuaj e duke fuqizuar individualitin tuaj. Jeni shumė tė dhėnė pas familjes dhe shtėpisė, dhe njėra nga ėndrrat tuaja mė tė dashura ėshtė qė t'i lumturoni ata qė i doni.
  Keni dėshirė t'i pranoni detyrimet qė priten nga ju, tė cilat vėrtet janė tė shumta. Puna dhe harmonia nė jetė pėr ju janė shumė tė rėndėsishme, dhe ju e gjakoni rivėnien dhe mbajtjen e tyre.
  Besoni se dashuria mund tė dominojė mbi tė gjitha, se me dashuri ngadhėnjehet mbi tė gjitha, dhe ky besim tėrėsisht ju shpėrblen dhe ju udhėheqė nė jetė.


  Pėr tė lindurit nė ditėn 7

  tė cilitdo muaj

  Keni natyrė tė qetė dhe jo tė imponueshme, pėrgjithmonė tė interesuar pėr pėrmbajtje mė tė thella dhe mė tė fshehta tė jetės sesa pėr manifestimet e saj sipėrfaqėsore. Me tė gjitha, lini pėrshtypjen e personalitetit kreativ serioz dhe studimor. Pak njerėz ju njohin nė tė vėrtetė, se ju nuk e tregoni zemrėn tuaj dhe ndjenjat. Jeni tė prirur ndaj misticizmit dhe ndaj mėsimeve tė Lindjes, si dhe ndaj arteve tė bukura.
  E injoroni botėn materiale, fizike, dhe besoni se shpirti dhe shpirtėrorja janė mbi tė gjitha. Jeni ėndėrrimtar tė mėdhenj dhe poetė tė jetės. Shtatė ėshtė numėr i mistikėve dhe okultistėve.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 8
  tė cilitdo muaj

  Ju jeni mishėrim i njeriut i cili i zbaton nė vepėr ligjet e jetės. Tregoni aftėsi pėr shumė trajta organizimi, si nė familje ashtu edhe nė shoqėri. Me lehtėsi tė madhe i bėni tė gjitha punėt e natyrės materiale, sidomos ato qė lidhen me fitimin e parasė. Kur miqtė tuaj janė nė vėshtirėsi, ata ju drejtohen pėr ndihmė, sepse e dinė se ju keni mirėkuptim pėr problemet e tė afėrmve dhe askujt nuk ia mohoni pėrkrahjen e gjithėmbarshme. E ndieni nevojėn qė tė flijoheni pėr tė tjerėt, nė radhė tė parė pėr farefisin dhe miqtė tuaj.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 9
  tė cilitdo muaj

  Ju ju karakterizon ndjeshmėria dhe zemėrgjerėsia, ngrohtėsia dhe toleranca. Keni pėrvojė jetėsore tejet tė begatė dhe horizonte tė gjera. Jeni tė prirur kah mėsimet okulte, magjia, alkimia, spiritualizmi. Mbi tė gjitha e ēmoni muzikėn dhe letėrsinė e bukur, nė radhė tė parė poezinė. Keni pėr tė udhėtuar shumė, keni pėr tė vizituar shumė vende dhe qytete e nė njėrin nga ato udhėtime do ta takoni edhe personin e ėndrrave tuaja. Me atė person do tė jeni tė lumtur, si edhe ajo me ju; do ta vazhdoni rrugėtimin nė dysh, sepse me tė jeni shumė tė lidhur nė planin kėrkimor dhe shpirtėror. Nėntė po ashtu ėshtė numėr magjik, e kjo don tė thotė dashuri, harmoni, mirėkuptim, mėsim tė fshehtė.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 10
  tė cilitdo muaj

  Ju jeni qenie e ndryshimeve, alkimist i jetės. Si rrallė kush ia dilni qė tė keqen ta shndėrroni nė tė mirė, urrejtjen nė dashuri, shėmtinė nė bukuri. Gjithmonė jeni tė kthjellėt dhe pėrplot optimizėm. Besoni edhe nė tė pamundurėn; dhe jo vetėm se besoni, ju edhe nė vepėr jeni tė atillė. Njerėzit thjesht jua kanė lakminė, madje ngapak edhe zilinė pėr fuqinė shpirtėrore. Dini t'i udhėhiqni gjėrat, qė tė gjithė penjtė e fatit t'i mbani nė duart tuaja.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 11
  tė cilitdo muaj

  Ju e keni njė tėrheqshmėri magnetike jo tė zakonshme; pasi qė numri 11 merret edhe si zotėrues i fuqisė. Ju ju karakterizon intuita tejet e zhvilluar dhe gjakimi kah idealet e larta. Nga veēantitė e magnetizmit tuaj gati se shpėrthen elektriciteti, energjia ēudibėrėse e cila ju ngritė mbi tė gjitha problemet jetėsore.
  Ėndrrat tuaja nuk janė ėndėrrim i kotė, meqė ju edhe idetė mė tė mėdha i zbatoni nė jetė. Shpesh dashuroheni, por vetėm nė fund e gjeni personin me tė cilin do tė jetoni jetė tė gjatė dhe frytdhėnėse.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 12
  tė cilitdo muaj

  Ju nė njerėz lini pėrshtypje mahnitėse. Jeni tejet atraktivė, si nė dukjen fizike ashtu edhe nė aspektin shpirtėror. Jeni tė drejtė dhe tė matur; aksionet tuaja tė motivuara janė nga parimet mė tė larta morale. Jeta shoqėrore ka rėndėsi shumė tė madhe pėr ju, e edhe vetė jeni tejet aktivė nė krijimin e asaj jete.


  Pėr tė lindurit nė ditėn 13

  tė cilitdo muaj

  Ju posedoni aftėsi tė pakufizuara pėr punė, edhe pse nė fėmijėri jeni dukur si tė painteresuar pėr ēfarėdolloj pune. Nė bazė tė kėsaj shihet se jeni adeptė tė lindur, meqė dobėsitė tuaja ia keni dalur qė t'i shndėrroni nė mbifuqi, dembelinė nė aktivitet, shėmtinė nė bukuri. Nėse jeni tė qėndrueshėm, do tė bėheni shembull dhe prijės, si i tė dedikuarve ashtu edhe i masave tė gjera. Njerėzit kanė pėr tė ju festuar, thjesht do tė ju adhurojnė. Keni shumė talente; jeni tė prirur pėr pikturė, muzikė, si dhe pėr artet aplikative. Trembėdhjetė ėshtė po ashtu shenjė e fortė, numėr okult.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 14
  tė cilitdo muaj

  Ju jeni lajmėtari i sė vėrtetės. Gėnjeshtra, madje edhe kur ka qėllim tė mirė nė vetvete, ėshtė e huaj pėr qenien tuaj. Nė ju shfaqet nevoja qė nė botė ta pėrhapni mendimin tuaj, bindjet dhe idetė tuaja. Jeni kritikė tė jashtėzakonshėm. Shija juaj e rafinuar dhe profesionaliteti ju sigurojnė autoritet tė lartė tek tė gjithė qė ju njohin. Ju karakterizon shpirti i fuqishėm dhe kreativ. Imagjinatėn e keni shumė tė zhvilluar dhe pjellore, i doni ndryshimet dhe llojllojshmėrinė. Dobėsia juaj e vetme ėshtė "jeta e ėmbėl". Prirja kah udhėtimet dhe ndryshimet mund ta pengojė zhvillimin tuaj; pėr ju ėshtė mė sė miri qė tė mbeteni nė shtegun tuaj.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 15
  tė cilitdo muaj

  Shtėpia, familja, miqtė nga rrethi i atyre qė i doni, ju pengojnė nė njėfarė mėnyre, por nė instancėn e fundit kjo nuk ju pengon. Problemet e natyrės juridike dhe tė arsimimit ju interesojnė posaēėrisht. Mund tė jeni orator i shkėlqyeshėm, ligjėrues, shkrimtar apo spiker. Idetė tuaja origjinale mund tė ju sjellin sukses nė punė, sepse jeni si rrallė kush tė durimshėm, rezistentė, tė qėndrueshėm. Bukuria nė trajta tė ndryshme ėshtė shumė e rėndėsishme nė jetėn tuaj, prandaj edhe keni vėnė ekuilibrin nė mes tė shqisores dhe shpirtėrores, konkretes dhe abstraktes.
  Ndjenja fort e shprehur e detyrimit mund tė ju pengojė nė gjetjen e lumturisė suaj personale. Ju mė me dėshirė iu ndihmoni tė tjerėve, por ruajuni qė joegoizmi juaj tė mos e kufizojė dhe pengojė zhvillimin e potencialeve tuaja intelektuale dhe shpirtėrore. Jini tė dashur dhe joegoistė, por jo pėrtej kufijve tė cilėt mund t'i pėrballoni.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 16
  tė cilitdo muaj

  Ju jeni spirituozė, tė shkathtė, tė kujdesshėm dhe intelektualė. Shkaku i fuqisė kolosale tė cilėn e posedoni e me tė cilėn jeni nė gjendje tė rrėnoni muret e paditurisė e tė problemeve tė rėnda, shpesh nuk keni kohė qė tė merreni me marrėzinė. Pa vėshtirėsi i zotėroni situatat, por kėtė askujt nuk ia thoni, sepse jeni tė thjeshtė dhe tė qetė pėr nga natyra. Nė jetė ju interesojnė gjėrat mė tė thella dhe mė tė subtile, si edhe ēdo gjė qė ėshtė mistike. Keni ndikim tė madh magnetik nė njerėz, por nuk jeni mjaft tė fortė qė tė distancoheni nga adhuruesit tuaj. Prandaj, nė disa momente jeni tejet tė tendosur, dhe ēdo nerv e keni tė tendosur si teli nė violinė. Atėherė ju nevojitet relaksimi, si nė planin shpirtėror po ashtu edhe nė atė fizik. Tendosja e tepruar mund tė ju sjell nė depresion tė cilės duhet t'ia preni hovin me kohė.


  Pėr tė lindurit nė ditėn 17

  tė cilitdo muaj

  Ju ju karakterizon ambicioziteti, guximi dhe vitaliteti. Kur me tė vėrtetė aktivizoheni, dhe kur jepni ēdo gjė prej vetes, ēdo gjė mund tė arrini. Suksesin jua sjellin idetė tuaja origjinale dhe prezentimi i tyre i urtė para tė tjerėve. Gjėrat i kuptoni mė thellėsisht se tė tjerėt, prandaj ngandonjėherė jeni tė vetmuar; por kjo aspak nuk ju pengon, pasi qė ju lumturinė tuaj e gjeni nė botėn tuaj personale.
  Shpeshherė tėrhiqeni nė vetmi, nga arsyeja se keni frikė nga njerėzit, edhe pse keni natyrė tė shoqėrueshme. Droja juaj jo rrallė mund tė ju shokojė, sepse jeni mėsuar qė tė jeni prijės, qė tė gjitha gjėrat vetė t'i sinkronizoni. Nė ato momente zbuloni se thellė nė ju ėshtė njė qenie mė subtile, e cila iu kundėrvihet aktiviteteve tuaja shoqėrore. Natyra juaj ėshtė lirike, e ndijshme dhe ju, nė tė vėrtetė, nuk jeni ashtu siē tė tjerėt ju shohin.


  Pėr tė lindurit nė ditėn 18

  tė cilitdo muaj

  Ju jeni njeri i virtyteve dhe thjeshtėsisė. Nuk dėshironi qė tė imponoheni shumė nė shoqėri; jeni tė qetė dhe tė vetmuar. Juve mė sė tepėrmi ju tėrheqė natyra sepse ju jeni fėmijė i Nėnės Natyrė. Po qe se jeni tė qėndrueshėm nė rrugėn tuaj, mund tė bėheni biolog apo botanist i shkėlqyer/shėm/, edhe pse edhe poezinė nuk e keni pėr tė huaj.
  E doni jetėn, dini t'iu gėzoheni gjėrave tė vogėla, tė zakonshme; besoni se pėrmbajtjen e jetės e pėrbėjnė pikėrisht ato gjėra tė thjeshta, tė zakonshme.
  Njerėzit nuk ju njohin mirė, shkaku se ju vetė nuk iu tregoheni, sė andejmi shpesh jeni enigmatikė, misteriozė pėr rrethin tuaj. Tė jesh nė shoqėri me ju - ajo ėshtė kėnaqėsi e vėrtetė! Ju jeni person tejet tė ngrohtė, spirituozė, joimponues. \
  Keni kuptim tė gjithanshėm pėr botėn, pėr tė afėrmit tuaj, pėr miqtė tuaj, por tė afėrmit shpesh nuk ju kuptojnė, prandaj, sė andejmi, nė disa momente, jeni tepėr tė palumtur. Vuani shkaku i tė tjerėve, e kjo nuk do tė duhej tė ndodhte, sepse bota thjesht ėshtė e atillė/ashtu/ siē ėshtė, dhe ju si tė tillė duhet ta pranoni.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 19
  tė cilitdo muaj

  Ju ju karakterizojnė durimi dhe qėndrueshmėria. Para se tė sillni ēfarėdo vendimi, mendoni gjatė pėr ēdo gjė, e vėshtroni nga tė gjitha kėndvėshtrimet, e peshoni secilėn 'pėr' dhe 'kundėr'. Por, kur veēse e pranoni njė gjė, atėherė shkoni deri nė fund, pavarėsisht nga sakrifica dhe pasojat.
  Pėr nga natyra jeni tė butė, tė qetė dhe emotivė; i ruheni ēdo banaliteti. Nė secilin njeri e kėrkoni dhe e gjeni atė mė sublimen, mė fisniken; askė pėr asgjė nuk e gjykoni; jeni tolerantė dhe, nė ēdo situatė, tregoni mirėkuptim maksimal pėr veprimin e tė gjithėve.
  Keni prirje ndaj muzikės, poezisė dhe pikturės, por mbi tė gjitha ju magjepsin pikturat e artistėve tė hershėm. Ju tėrheqin edhe mėsimet okulte, ku e shihni ēelėsin pėr tė gjitha problemet njerėzore.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 20
  tė cilitdo muaj

  Ju jeni personi tė cilin me kėnaqėsi e pranon rrethi, edhe pse pėr nga natyra nuk jeni imponues. Jeni tė kthjellėt, tė qeshur dhe nė ēdo situatė rrezatoni ngrohtėsi dhe dashuri. Nuk i dėshironi spekulimet, nuk teorizoni shumė, pasi qė jeni qenie aksioni, qė do tė thotė: njeri qė tė gjitha idetė menjėherė i shndėrroni nė vepėr.
  Ata tė cilėt nuk ju njohin mirė, ju marrin si qejfli tė mėdhenj, edhe pse ju nė esencė jeni diēka krejt tjetėr. Ju thjesht i gėzoheni jetės dhe mendoni se jeta ėshtė shenjtėria mė e madhe. Pėr ju sikur nuk ka probleme tė pazgjidhshme dhe me kėtė mė sė tepėrmi i tėrhiqni njerėzit. Gati se magjikisht ndikoni nė personat e polit tė kundėrt, e kjo rrjedh shkaku se besoni nė vetvete, se jeni, si pak-kush, entuziatė, pėrplot optimizėm.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 21
  tė cilitdo muaj

  Edhe numri 21 merret si numėr magjik, pasi qė nė vete mban dy numra tė fuqishėm: 2 dhe 1. Numri 2 ėshtė principi material, kurse 1 ėshtė simbol i kozmosit, Zotit, energjisė hyjnore. Kėshtu qė ju, me vetė lindjen, jeni tė prirur kah magjia, mėsimet e fshehta, mistika, okultizmi. Pėr ju me shumė rėndėsi ėshtė ekuilibri nė mes tė materiales dhe shpirtėrores, tė dukshmes e tė padukshmes, sė poshtmes dhe sė lartmes.
  Nė jetė do t'i keni shumė mėsues, do t'i pranoni shumė mėsime, por nė fund do ta gjeni rrugėn tuaj dhe do tė sillni diēka tė re nė nivelin okult. Nė vitet tridhjetė tė jetės do ta kuptoni se jeta, vetvetiu, nė qoftė se nė mėnyrė adekuate e kuptoni, ėshtė mė e madhe se tė gjitha artet.
  I besoni dashurisė dhe ai besim ka pėr t'ju mbajtur, madje edhe nė krizat mė tė mėdha, deri nė fund tė jetės sė gjatė dhe tė frytshme.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 22
  tė cilitdo muaj

  Ju keni frikė nga ndryshimi i papritur. Jeni tė pavendosur nė sjelljen e vendimit. Shumėēka ju lidhė me botėn materiale, prandaj edhe ndiheni tė pasigurt nė sferat intelektuale dhe shpirtėrore.
  Ndryshimet e mėdha kah e mira ju presin para fundit tė decenies sė katėrt tė jetės. Do tė keni sukses nė punėt qė lidhen me shkencat natyrore, pasi qė ju jeni dy herė botė tokėsore (numri 2 ėshtė dy herė shenja juaj).
  Nuk besoni shumė nė gjėrat e padukshme; i pėrmbaheni besnikėrisht asaj qė ju sjell begati materiale.
  Jeni tė lidhur pėr shtėpinė dhe familjen; nė rrethin e tė afėrmve tuaj e gjeni gėzimin dhe ngrohtėsinė e gjithėmbarshme.


  Pėr tė lindurit nė ditėn 23

  tė cilitdo muaj

  Qė me lindje jeni tė parapėrcaktuar pėr gjėra tė mėdha, pėr ndėrmarrje tė mėdha nė jetė; por, jo: duhet tė investoni mjaft angazhim edhe pėr t'i realizuar idetė tuaja. Jetėn nuk do ta keni tė lehtė - do tė keni mjaft probleme materiale - por nė fund tė gjitha vėshtirėsitė do t'i tejkaloni. Fama ju pret nė mes viteve tridhjetė dhe katėrdhjetė tė jetės. Nė kėtė periudhė do tė keni mė tepėr dashuri, por, njėra, megjithatė, ka pėr tė qenė mė e madhe nga tė gjitha.
  Njerėzit kanė pėr tė gjykuar gabimisht pėr ju, sepse tė gjithė do ta shikojnė vetėm atė tė jashtmen, e askush nuk do ta ndjejė natyrėn tuaj subtile. Keni shpirt tė mrekullueshėm; ju tėrheqin tė gjitha gjėrat e bukura e tė lartėsuara, derisa pėr gjėrat e shėmtuara i ikni ēdo bisede.
  Pėr tė lindurit nė ditėn 24
  tė cilitdo muaj

  Bota e argėtimit ju tėrheqė shumė, pasi qė mendoni se vetėm nė njė botė tė tillė shprehet natyra juaj e vėrtetė. E doni jetėn e lehtė dhe tė kėndshme, por rrethanat materiale nuk ju lėnė qė tė notoni nė ujėrat e hedonizmit. Por, jo; ju edhe mė tej besoni se nuk ka pėr tė zgjatur shumė kur edhe ylli juaj i fatit do tė vezullojė nė qiellin e tė privilegjuarve.
  Nė tė gjitha rastet, do tė kishit mundur ta shijonit lumturinė nė estradė apo skenė, si kėngėtarė, gjegjėsisht si artistė, duke qenė se keni mjaft dhanti dhe prirje kah kėto arte, edhe pse edhe artet tjera - si poezia dhe piktura - nuk ju janė tė huaja.
  Shpesh jeni tė shqetėsuar e tė trazuar, e qė edhe vetė tė mos e dini se pėrse. Kjo vjen nga ajo se ju do tė dėshironit shumė mė tepėr sesa qė rrethanat ju lejojnė. Mos fluturoni aq lart, lėshohuni pėr toke, dhe lumturinė kėrkojeni nė gjėart e vogėla, nė mesin e botės sė zakonshme.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 25
  tė cilitdo muaj

  Jeta juaj ėshtė kėrkim i pėrjetshėm kah e vėrteta, pastėrtia dhe gjėrat e bukura. Pėr nga natyra jeni mjaft emotivė dhe spirituozė. Lėshoheni nė thellėsinė e qenies suaj dhe gjeni vendstrehim nė vetvete. Mė tė sigurtit jeni kur tė ndodheni nė botėn tuaj personale, ku asgjė plotėsisht nuk mund tė ju lėkundė. Keni imagjinatė tė bujshme dhe prirje kah artet. Jeni tė qetė, tė heshtur, tė tėrhequr nė vetvete, enigmatikė pėr tė afėrmit tuaj, enigmė e madhe madje edhe pėr ata me tė cilėt rrini pėr ēdo ditė.
  Rruga tė cilėn e keni zgjedhur nuk ėshtė aspak e lehtė; por, jo: ju jeni rezistentė dhe qėndroni deri nė fund. Keni pėrjetuar shumė zhgėnjime nė jetė, por edhe mė tej besoni nė dashuri dhe miqėsi. Kurrė, as pėr njė moment, nuk ju humbin nga pėrceptimi idealet tuaja tė larta.
  Jeni tė kthyer kah mistika, magjia dhe mėsimet okulte. Besoni nė atė se bota do tė jetė gjithnjė e mė e mirė; se dashuria ėshtė mė e fuqishme se urrejtja; se e mira ėshtė mė e qėndrueshme se e keqja. Shpirti juaj i kthjellėt ėshtė burim i shėndetit tuaj dhe i energjisė suaj jetėsore.


  Pėr tė lindurit nė ditėn 26

  tė cilitdo muaj

  Ju jeni person energjik dhe vital. Me atė energji tuajėn nė zgjedhė ėshtė edhe dėshira juaj pėr bashkėpunim me tė tjerėt tė cilėve dėshironi t'ua transmetoni/bartni diturinė tuaj tė gjithėmbarshme. Veēanėrisht jeni tė brengosur pėr lumturinė dhe mirėqenien e familjes suaj dhe tė atyre qė i doni. Jeni tė entuziamuar me punėt e mėdha, me ndėrmarrjet e rėndėsishme dhe ndiheni tė lumtur kur mund tė merrni pjesė nė diēka tė madhe. Jeni tė dashur, tė kujdesshėm; tė arsyeshėm; kurrė askė nuk e shfrytėzoni; ndini gėzim tė madh kur iu ndihmoni tė tjerėve, miqve dhe farefisit. E merrni se pasuria ėshtė nė dhėnie e jo nė marrje.
  I dėshironi shkencat natyrore, por asnjė trohė mė pak nuk ju tėrheqin edhe mėsimet e fshehta ku e gjeni kuptimin e gjithėmbarshėm tė jetės dhe botės.
  Pėr tė lindurit nė ditėn 27
  tė cilitdo muaj

  Jeta, tė cilėn e bėni ju, pėrfshin pėrvoja jetėsore tė shumta dhe tė ndryshme. Jeni person intelektual, emotiv, mendimtar dhe simpatik. Posedoni forcė tė madhe tė imagjinimit dhe vizuelizimit, prandaj do tė kishit mundur tė merreshit me arte. Punėt lidhur me udhėtimet, anijet, telegrafinė dhe televizionin do tė mund tė ju sillnin suksese. Ju tėrheqin okultizmi dhe misticizmi, dhe mund tė bėheni njohės tė mėdhenj tė kėtyre fushave. Hiqjuni jetės dhe tė jetuarit asketik, vetmitar; hyni nė shoqėrinė e njerėzve tė zakonshėm, tė atyre qė ndodhen nė vetė burimin /amėn/ e jetės.
  Nė mesin e viteve tė tridhjetave e tė katėrdhjetave tė jetės, po qe se i orientoni forcat tuaja si duhet, do t'i zgjidhni problemet e natyrės materiale; mund tė bėheni madje edhe biznesmen i suksesshėm me ndihmėn e artit.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 28
  tė cilitdo muaj

  Jeni me vetėnisjativė, sipėrmarrės dhe energjikė. I posedoni tė gjitha kualitetet e njė prijėsi, tė njė personaliteti tė jashtėzakonshėm spirituoz. Forcat kozmike janė thellė tė mbjella nė ju, dhe ju ato i shprehni nė punėt e natyrės organizative. Jeni kreativė dhe origjinalė, por punėt ju shkojnė mė mirė kur bashkėpunoni me dikė, sesa kur punoni vetėm, kokė mė vete. Jeni tepėr tė shkathtė qė gjėrat t'i ktheni kah e mira, kėshtu qė do tė kishit mundur tė keni sukses nė kimi, fizikė dhe nė shkencat natyrore.
  Mos u bėni sė tepėrmi tė pavarur nė aksionet dhe idetė tuaja. Po qe se vetveten e merrni si tė mjaftueshėm, pėr nga natyra, diē mė i madh se tė tjerėt, mund ta humbisni afėrsinė kah miqtė dhe tė afėrmit nė familje.

  Pėr tė lindurit nė ditėn 29
  tė cilitdo muaj

  Forca magnetike me tė cilėn ndikoni mbi njerėzit tjerė, ėshtė esenca e veēantisė suaj, e si pasojė e kėsaj janė miqtė dhe adhuruesit e shumtė, tė cilėt i mblidhni rreth vetvetes. Ju, kėtė, natyrisht, nė mėnyrė spontane, e arrini, gjė qė shprehet nė pozicionin tuaj nė familje dhe nė shoqėri. Me kėnaqėsi e pranoni bashkėpunimin, por ai impuls mė parė vjen nga koka sesa nga zemra. Keni instikt tė lindur pėr njohjen dhe njohjen dhe mirėkuptimin e njerėzve tė tjerė. Fuqia juaj e madhe e pėrceptimit ju bėn qytetarė tė botės. Mund tė jeni pavetėdijshmėrisht tė prirur tė reflektoni vetitė e tė njohurve tuaj. Mos jini tepėr tė pėrshtatshėm, por as tepėr tė vrazhdė. Maturia ėshtė mėnyra mė e mirė e tė shprehurit tuaj, nėna e urtisė suaj jetėsore.


  Pėr tė lindurit nė ditėn 30

  tė cilitdo muaj

  Pėr nga natyra jeni tė butė, emotivė dhe pėrplot dashuri pėr tė afėrmit. I doni artet - poezinė, pikturėn, muzikėn. Jeni tė lidhur pėr familjen dhe natyra juaj e vėrtetė vjen nė shprehje vetėm nė familje. Ata tė cilėt nuk ju njohin mirė, kanė pėr tė gjykuar pėr ju gabimisht, pasi qė nuk do t'i kuptojnė disa veprime tuajat, pasi qqė ju jeni personi i cili mė shpesh mendon me zemėr sesa me kokė.
  Posedoni forcė tė madhe magnetike dhe kurrė nuk kanė pėr tė ju munguar miqtė, por pėr ju kjo sikur nuk ēon shumė nė peshė. Pėr ju gjėja mė e rėndėsishme ėshtė qetėsia nė shtėpi dhe mirėqenia nė familje. Jeni bashkudhėtar i mrekullueshėm nė jetė dhe prind i kėndshėm; keni shumė mirėkuptim pėr tė gjitha, por shpesh, shkaku i kėsaj, e pėsoni, sepse hasni nė moskuptim. Mos i dėgjoni kėshillat dhe komentet e tė tjerėve, veēse kthehuni kah vetvetja dhe tė afėrmit tuaj; mos e harxhoni kot energjinė tuaj kreative; kini kujdes pėr shėndetin tuaj personal.


  Pėr tė lindurit nė ditėn 31

  tė cilitdo muaj

  Ju keni ide kreative dhe njohėsi me njerėzit adekuatė tė cilėt mund t'i realizojnė ato. Mund tė keni sukses tė madh nė jetėn shoqėrore, po qe se asaj i pėrkushtoheni si duhet. Posedoni forcė tė gjykimit tė drejtė, forcė pėr dallimin e tė rėndėsishmes nga e parėndėsishmja. Ndėrgjegjshmėria juaj kurrė nuk mbetet e pashpėrblyer. Kini pak mė tepėr kujdes pėr interesat tuaj personalė. Jo egoizmi juaj mund tė ju dėrgojė aq larg saqė thjesht ta harroni vetveten. Bashkėpunimi me njerėzit e profesionit ka pėr tė ju sjellė sukses dhe ka pėr tė ju ndihmuar qė t'i zgjidhni problemet materiale.  Adnan Abrashi-NANDA
  "Carpe Diem"

 18. #18
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Njohja e vetės pėrmes shkronjės sė parė tė emrit

  Lexojeni tekstin nė vazhdim, nėn shkronjėn pėrkatėse me tė cilėn fillon emri juaj dhe do tė zbuloni se kush jeni nė bazė tė shkronjės sė parė tė emrit tuaj:  A


  Jeni origjinalė dhe nuk ndikoheni lehtė nga rrethi. Jeni mjaft tė pavarur. Edhe tė guximshėm. Nuk mund tė thuhet se nuk i doni ndryshimet, jeni pėr to. Do tė ishte e mirėseardhur tė jeni mė tė hapur nė bashkėpunim me tė tjerėt, dhe tė jeni tė gatshėm t'i merrni parasysh edhe sugjerimet e tė tjerėve.


  B

  Jeni tipa me ndjeshmėri tė theksuar, tė begatė me emocione dhe tė pranueshėm nė aspektin shoqėror. Harmonia e marrėdhėnieve ėshtė diēka esenciale pėr lumturinė tuaj. Duhet tė insistoni t'i pėrshtateni kohės, gjegjėsisht ndryshimeve qė ndodhin me kohėn, dhe tė arrini njė pavarėsi mė tė madhe nė tė menduar dhe nė sjelljen e gjykimeve pėr ēėshtje tė ndryshme.


  C

  Keni intuitė tė zhvilluar, qė ėshtė veti e admirueshme pėr secilin njeri. Lirshėm i shfaqni ndjenjat tuaja. Shprehjet i keni tė lira dhe tė qarta. Ju pėrcjell edhe sensi pėr humor. U takoni tipave tė njerėzve spontan, por me njė optimizėm qė ju pėrshkon vazhdimisht. Keni ekstravagancė sjelljesh dhe qėndrimi.


  D

  Jeni tipa me autoritet tė lindur. Pėr bga natyra jeni tipa tė vendosur dhe rezistentė, tė aftė pėr tė anashkaluar pengesat e ndryshme tė mundshme. Keni tė zhvilluar sensin praktik. Jeni konkret, tė prajshėm, tė rregullt dhe sistematik.


  E

  Jeni tipa tejet origjinalė, dhe ēdo person dhe ēdo situatė jeni tė pirur ta vėshtroni nga kėndvėshtrime tė ndryshme. Mbi tė gjitha e doni lirinė personale, edhe pse jeni tė pėrshtatshėm edhe nė aspektin shoqėror. Nuk inatoseni lehtė. E justifikoni mundėsinė qė tė martoheni mė shumė se njė herė.


  F

  Mund tė jeni tė sulmuar nga melankolia dhe depresioni, dhe ato tė jua sjellin tė zitė e ullirit. Jeni tipa shoqėror dhe tė dhembshėm, me prirje tė theksuar qė t'iu ndihmoni tė tjerėve nė ēdo situatė; por kujdes: mos ia lejoni vetvetes luksin qė t'iu pėrziheni nė punėt e brendshme, se nuk ju bėn nder. Jeni mikpritės, tė dashur, tė pėrgjegjshėm,


  G

  Keni prirje pėr t'u marrė me spiritualizėm dhe telepati. Jeni metodist i mirė, tė prirur pėr disiplinė dhe rregull, por di tė veprosh edhe shpejt kur ėshtė nevoja. Vendosmėria qė keni dhe zgjuarsia e imagjinata juaj ju bėjnė qė nė ēdo situatė tė ndiheni mirė.


  H

  Ruajeni mirė drejtimin, pasi qė tė duhet kohė ta ruani atė pasi ta keni humbur njėherė. Jeni tė pavarur. I besoni vetvetes, gjykimit tuaj. Ndaj, skepticizmi dhe dyshimi janė armiqtė tuaj mė tė mėdhenj, kurdo qė tė shfaqen ata, ju jeni mė tė vegjėl. Paratė i fitoni dhe i humbni shpejt, por, megjithatė, rezultati pėrfundimtar nė instancėn e fundit fo tė jetė pozitiv. Jeni krijimtar origjinal.


  I

  Jeni njeri i ekstremeve, por, megjithatė mundohu qė tė mos kalosh nga njėri ekstrem nė tjetrin. Ekujlibi ėshtė gjėja mė e domosdoshme. Pa njė ekuilibrim tė mirė, mund tė pėrballeni me tensionet e mundshme nervore. Ke botė tė pasur emotive, prirje artistike dhe shije tė hollė.


  J

  Puno qė talentet tuaja tė dalin nė dritė, sepse jeni tė zgjuar dhe tė talentuar. Pėrpiqu tė ndikosh qė edhe jetėt e tė tjerėve tė jenė mė tė mira. Megjithatė, jeni tė sinqertė dhe tė ndershėm.


  K

  Jeni me tensione nervore, frikė dhe hezitim kur pėrballeni me ndėermarrje tė mėdha. Megjithatė, jeni tė shumanshėm dhe: tė pėrndriturit, intuita e begatė, derdhaza e emocioneve janė karakteristikė e personave, emri i tė cilėve fillon me kėtė shkronjė.


  L

  Ka shumė rėndėsi qė ta mbani ekuilibrin nė tė gjitha aspektet e jetės. Me rastin e streseve emocionale, keni prirje t'i minimizoni incidentet. Megjithatė, jeni tė ndershėm dhe tė sinqertė; tė prirur pėr lėvizje dhe udhėtime tė shpeshta. Pėrvoja juaj ėshtė pėrvojė intelektuale, gjė qė mund tė ju bėjė tė ngadaltė nė marrje dhe zbatimin e vendimeve.
  M

  Jeni mjaft tolerantė, por duhet tė keni durim edhe mė tė madh nė raport me tė tjerėt. Jeni shtėpiakė dhe ju pėlqen siguria financiare. Jeni punėtor i madh dhe keni energji tė madhe; por mbi tė gjitha qė duhet ēmuar te ju ėshtė qėndrueshmėria: angazhimet tuaja japin rezultate vetėm pasi qė ju nuk tėrhiqeni lehtė.


  N

  Keni shumė dėshirė t'i leni gjurmėt tuaja nė jetė. Jeni sensualė, mund tė jeni tė pėrfshirė nė disa histori dashurie gjatė jetės suaj. Por, nuk jeni shumė tė vendosur dhe lehtė e ndryshoni mendjen, vetėm pasi ta keni diskutuar njė gjė me dikė. Keni intuitė tė zhvilluar, jeni kreativė dhe origjinalė.  O


  I respekton rregullat. Ke njė botė ndjenjash tė begata; pra, jeni tejet emocionalė, por duhet tė keni kujdes nga ndjenja e xhelozisė. Ke standarde morale tė pėrcaktuar mirėfilli dhe jeni religjiozė. Jeni tė matur dhe tė qėndrueshėm kur vendosni pėr tė ndėrmarrė njė gjė tė re.


  P

  Jeni tė rezervuar dhe mbani distancė nga njerėzit. Jeni inteligjentė dhe keni njohuri nga shumė fusha. Shpeshherė tė mungon durimi, ndaj pėrpiqesh ta shfrytėzosh mirė kohėn tėnde. Nė takimin e parė lė pėrshtypjen sikur je mendjemadh, imponues dhe ke dėshirė tė dominosh, por kjo ėshtė pėrshtypje vetėm nė shikim tė parė.


  Q

  Dukesh i mistershėm, edhe pse ke njė talent tė lindur pėr oratori. Por, ngandonjėherė flet mė shumė ngaqė duhet dhe bėheni tė bezdisshėm. Keni njė autoritet tė natyrshėm dhe keni fuqi tė ndikoni mbi tė tjerėt. Edhe pse rėndom tė tjerėt nuk ju kuptojnė mjaft. Jeni tė dhėnė pas parasė, por si tip nuk jeni tė qėndrueshėm. Kjo shpeshherė ju shkakton humbje.


  R

  Keni prirje tė jeni tė sjellshėm, dhe iu ndihmoni tė tjerėve. Jeni tė gatshėm tė sakrifikoni kohė dhe energji pėr tė mirėn e pėrgjithshme. Jeni emocionalė dhe keni fuqi tė brendshme kolosale. Por, duhet tė pėrpiqeni tė jeni tė ekuilibruar e tė mos i lejoni vetvetes tė jeni shumė kritikė, por mė tepėr tolerantė. Keni prirje t'i humbni sendet, meqė keni vėshtirėsi me kujtesėn.


  S

  Kujdes, mos reago shpejt dhe menjėherė, por gjyko mė urtėsisht para se tė marrėsh njė vendim qė ka njė rėndėsi pėr ty. Shamngėju emocioneve. Se je i pasionuar dhe kjo bėn qė nga emocionet tė pėrjetosh shumė rėnie e ngritje. Megjithatė, jeni persona karizmatikė, tė ngrohtė dhe tė pėrkushtuar. E meta juaj mė e madhe qė duhet korrigjuar domosdoshmėrish ėshtė se reagoni shpejt dhe nė mėnyrė ekstreme. Provojeni tė kundėrtėn e kėsaj.


  T

  Dėshiron ta shtrish ndikimin tėnd vazhdimisht kah tė tjerėt. Por, jeni tipa shumė dinamikė dhe duhet ta mėsoni vetveten tė jeni mė tė qetė. Kontrollojini emocionet, se ato mund tė ju bėjnė tė prekeni aq shumė, saqė ta humbni toruan, ta humbni gjykimin e drejtė. Madje, ngandonjėherė, ndoshta shpesh, dini tė bėheni edhe nervozė e agresivė nė marrėdhėnie me tė tjerėt. Kujdesuni tė mos ju ndodh kjo. Jini mė tė butė, mė tolerantė.


  U

  Mėsoni tė reagoni mė mirė dhe mė shpejt. Ėshtė nė nderin tėnd tė mėsosh t'i vlerėsosh mė shpejt situatat. Mund tė jeni kreativė, pasi qė veē keni intuitė mjaft tė zhvilluar. Jeni tė pėrpiktė nė takime. Jeni tipa tėrheqės dhe gazmorė. Por, jini ca tė pavendosur, tė luhatshėm, ky ėshtė problemi juaji. Siē e grumbulloni njė gjė, ashtu ju ikėn nga dora, sidomos paraja.


  V

  Jeni tė sinqertė, tė butė, tė kėndshėm; por, duhet tė jeni paksa mė tė vendosur nė raport me njerėzit, sidomos me pėrfaqėsuesit e polit tė kundėrt. Keni intuitė, jeni gjithnjė tė frymėzuar, si profetėt. Keni plane dhe ide tė mėdha, edhe aftėsi pėr t'i paraqitur ato. Por, ngandonjėherė imagjinata juaj shkon pėrtej realitetit tė mundshėm, domethėnė ėshtė mė e fortė se realiteti. Andaj, nė sy tė botės mund tė dilni ekscentrikė dhe fluturonjės.


  X

  Keni temperament dhe personalitet tė zhvilluar. Ju pėlqejnė qejfet, ju joshin ato dhe s'pėrmbaheni dot para tyre. Por, nuk do tė ishte nė favorin tuaj tė zhyteni sė tepėrmi nė veprimet seksuale. Jeni tipa tė ndjeshėm me prirje tė theksuara artistike. Jeni tė pėrgjegjshėm, gjėrat i pėrvetėsoni me lehtėsi.


  Y

  Jeni tipa ambiciozė, tė guximshėm, tė pavarur. Liria ka vlerė mbi tė gjitha nė sytė tuaj. Nuk i duroni dot pėrkufizimet dhe shtrėngesat. Por, e meta juaj mė e madhe ėshtė se jeni paksa tė ngadalshėm nė marrjen e vendimeve. Keni intuitė tė zhvilluar dhe perceptim tė mirė tė gjėrave.


  Z

  Jeni tė sjellshėm dhe i kuptoni mirė tė tjerėt. Jeni optimistė dhe dinamikė. Iu pėrgjigjeni shpejt situatave tė caktuara. Keni aftėsinė qė tė jeni ndėrmjetės nė mes palėsh. Por, e keni tė metė tė vuani nga padurimi. Reflekset tuaja funksionojnė nė mėnyrė tė pėrsosur.


  Adnan Abrashi
  "Carpe Diem"

 19. #19
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Kalendari i pėrhershėm dhjetė shekullor

  Karakteri juaj dashuror reflekton nė numrin tuaj pėrfaqėsues. Gjetja e numrit bėhet, siē ėshtė thėnė edhe mė parė, duke mbledhur numrat e ditėlindjes dhe tė muajit tuaj tė lindjes dhe shndėrrimi i tyre nė numėr njėshifror nė mes tė 1 dhe 9. Pėr shembull: Jam i lindur mė 21 mars (21 + 3 = 24 dhe 2 + 4 = 6) domethėnė, numri im ėshtė 6.

  Pėrmes kėtij kalendari, nė ēdo kohė mund tė dini dhe tė caktoni shpejt dhe saktė cila ditė ka qenė ( nė tė kaluarėn) dhe cila ditė do tė jetė (nė tė ardhmen) pėr dhjetė shekuj.
  Mjafton tė pėrcillni sistemin i cili vijon:
  VLERAT E DITĖVE TĖ JAVĖS
  E Diel = 1
  E Hėne = 2
  E Martė = 3
  E Mėrkurė = 4
  E Enjte = 5
  E Premte = 6
  E Shtunė = 0

  VLERAT E MUAJVE TĖ VITIT
  Janar = 1
  Shkurt = 4
  Mars = 3
  Prill = 6
  Maj = 1
  Qershor = 4
  Korrik = 6
  Gusht = 2
  Shtator = 5
  Tetor = 0
  Nėntor = 3
  Dhjetor = 5

  VLERAT PĖR DY SHIFRAT E PARA TĖ VITIT

  15 = 1
  16 = 0
  17 = 5
  18 = 3
  19 = 1
  20 = 0
  21 = 5
  22 = 3
  23 = 1
  24 = 0
  25 = 5


  VLERAT PĖR DY SHIFRAT E FUNDIT TĖ VITIT

  00 - 28 - 36 - 84 = 0 14 - 42 - 70 - 98 = 3
  01 - 29 - 57 - 85 = 1 15 - 43 - 71 - 98 = 4
  02 - 30 - 58 - 86 = 2 16 - 44 - 72 = 6
  03 - 31 - 59 - 87 = 3 17 - 45 - 73 = 0
  04 - 32 - 60 - 88 = 5 18 - 46 - 74 = 1
  05 - 33 - 61 - 89 = 6 19 - 47 - 75 = 2
  06 - 34 - 62 - 90 = 0 20 - 48 - 76 = 4
  07 - 35 - 63 - 91 = 1 21 - 49 - 77 = 5
  08 - 36 - 64 - 92 = 3 22 - 50 - 78 = 6
  09 - 37 - 65 - 93 = 4 23 - 51 - 79 = 0
  10 - 38 - 66 - 94 = 5 24 - 52 - 80 = 2
  11 - 39 - 67 - 95 = 6 25 - 53 - 81 = 3
  12 - 40 - 68 - 96 = 1 26 - 54 - 82 = 4
  13 - 41 - 69 - 97 = 2 27 - 55 - 83 = 5

  SH E M B U LL:

  CILA DITĖ KA QENĖ MĖ 10.06.1878? ( Lidhja Shqiptare e Prizrenit)

  1. Dita 10 ( plotpjesėtohet me 7 dhe gjithmonė merret mbetja) 3
  2. Muaji QERSHOR ( shiko vlerat pėr muajt nė tabelė) 4
  3. Dy shifrat e para t[ vitit -18 ( shiko vlerat nė tabelė) 3
  4. Dy shifrat e fundit tė vitit -78 ( shiko vlerat nė tabelė) 6
  SHUMA 16

  Shuma 16 plotėpjestohet me 7 dhe gjithmonė merret numri i mbetjes, qė nė rastin ton[ ėshtė 2 ( shiko tabelėn e vlerave pėr ditė)

  PRA LIDHJA SHQIPTARE E PRIZRENIT ĖSHTĖ MBAJTUR TĖ HĖNĖN
  Vėrejtje

  Gjithmonė nėse kėrkohet dita pėr datėn ku muaji ėshtė JANAR ose SHKURT, vlera e cifrave tė fundit nga tabela merret minus (-) 1

  SHEMBULL: Cila ditė ka qenė mė 23 janar 1682?
  1. 23 : 7 mbetja .................................................. 2
  2. Janari .................................................. ............1
  3. 16 .................................................. .................0
  4. 82 ( nė vend tė 82 gjithmonė nga tabela lexohet viti pėr njė vit prapa. Nė rastin tonė do ta marrim vlerėn 81) .................::.....3
  -__________________________________________________ ____________________
  SHUMA 6 ( E PREMTE)

  Syri3
  "Carpe Diem"

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •