Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 34
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Vendndodhja
    junik
    Postime
    42

    Gjuha shqipe në rrezik!

    miqet te dashur
    ne jetojm ne nje kohe ku gjuha jone po fliqet me fjala angleze dhe arabe

    per shembul besimtaret musliman nuk pershendeten me ´´miredita´´ por me ´´salam alejkum´´

    rinia nuk thote mo ´´befasi´´ por thote ´´surpirze´´

    keto jan pak shembul

    dhe po ju ves juve
    qa me bo?
    nese vazhdojm qishtu ka me na met !!!!!!!!!

  2. #2
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anëtarësuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Në çdo vend ku ka jetë
    Postime
    5,321
    Urime per temen njehere se eshte me te vertete nje teme qe duhet diskutuar midis nesh. Eshte mese e vertete qe gjuha Shqipe po shemtohet dita dites. Me se shumti kjo verehet nga politikanet dhe gazetaret e analistet te cilet çdo dite e me teper po perdorin fjale te huaja kur shume mire mund te perdorin fjalet analoge te ketyre te huajave ne gjuhen Shqipe.

    Por, te gjithe atyre qe basardojne gjuhen Shqipe do u kujtoja disa vargje te Fishtes te mare nga poezia "Gjuha Shqype"

    Pra mallkue njaj bir Shqiptari,
    Qe n'gjuh t'huej kur' s'sht nevoja,
    Flet e t'veten len pas dore.
    Për inad të Djallit dhe Shqyptarëvet, Zoti ka me mbajtë Shqypninë më kambë me nder e me lumni

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    qa me bo?
    Teme teper e rendesishme!

    Fillimisht, mendoj se shqiptaret duhet te zbatojne rregullat e drejtshkrimit.

  4. #4
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anëtarësuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Në çdo vend ku ka jetë
    Postime
    5,321
    Ke te drejte Borix, dhe ne drejteshkrim ka shume gabime, te pakten ketu i kemi evidentuar shume anetare qe e shkruajne keq gjuhen Shqipe, por di raste qe ka dhe nga ata qe jane zyrtare dhe nuk dine ta shkruajne tamam sipas rregullave gjuhen Shqipe. Sipas mendimit tim ne Shqiperi gjimnazistet duhet te bejne gjuhe Shqipe deri ne perfundim te gjimnazit ne menyre qe sadopak te rregullohen disa difekte te drejteshkrimit te gjuhes Shqipe.
    Për inad të Djallit dhe Shqyptarëvet, Zoti ka me mbajtë Shqypninë më kambë me nder e me lumni

  5. #5
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    The language is a living thing,it always changes.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  6. #6
    SYSHQIPONJE Maska e labi i maleve
    Anëtarësuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    225
    Shume teme e rrendesishme.Urime.
    LABERI O MAL ME THIKA , DJEMTE E TU TRIMA ME CIKA.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Vendndodhja
    junik
    Postime
    42
    Citim Postuar më parë nga diocleziano Lexo Postimin
    The language is a living thing,it always changes.
    o magar a hajgare po lun a?

  8. #8
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Jo lol nuk po luaj,mendoj qe ty te duhet ne fillim ta mesosh mire gjuhen shqipe,me te gjitha regullat e drejtshkrimit.pra shmangi sa te jete e mundur dialektalizmat,si ty duhet te bejne dhe shume te tjere.ne kete menyre mbrohet me mire gjuha shqipe nga ndikimet e huaja.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
    Anëtarësuar
    21-03-2006
    Postime
    1,546
    [QUOTE=diocleziano;1821222]Jo lol nuk po luaj,mendoj qe ty te duhet ne fillim ta mesosh mire gjuhen shqipe,me te gjitha regullat e drejtshkrimit.pra shmangi sa te jete e mundur dialektalizmat,si ty duhet te bejne dhe shume te tjere.ne kete menyre mbrohet me mire gjuha shqipe nga ndikimet e huaja.[/QUOTE
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Parimisht ke te drejte,dhe une te jap drejt,mirepo nje gje duhet ta keshe edhe ti edhe Borix parasyshe.
    Djalmalori,mbase edhe te tjere jo vetem se kan linde jasht Shqiperie por edhe jan duke u shkolluar neper vende te ndryshme.Shume nga ta vetem para disa muajsh ndoshta edhe vjetesh kan fituar te drejten te shkojne ne memedhe.Ka edhe te tille qe ne ato vende ku jetojne nuk kan askend ne afersi pos familjes se ngushte.Pra keto vetem disa nga arsyet pse Djalmalori bene gabime ne drejteshkrim.Por a nuk eshte per cdo lavdate brenga te cilen ai e shfaqe(me te drejte)?
    Mua me brengosim me teper gabimet e shqiptareve te cilét jan shkolluar ose vazhdojne edhe sot te shkollohen ne atdhe por prap se prap bejne gabime.

    Ne rregull.Ketu do flasim per bastardimin e gjuhes tani dhe jo per drejtshkrimin.
    Mua me ka rene te degjoj(thuaja cdo dite)fjalet : Investigim,Merkato,Suprize,Bilateral,Sens e shume e shume te tjera.
    Simbas mendimit tim fajtoret kryesore jan njerezit e mediave dhe ata te cilet i shofim apo lexojme per cdo dite.Mundohen te na shesin mend dhe te na "tregojne"se sa te menqem dhe sa modern jan.

    Pra une pergezoj Djalemalorin(me gjithe gabimet ne drejtshkrim)per kete teme shume te qelluar!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Daja-GONI : 05-02-2008 më 12:42

  10. #10
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Teme teper e rendesishme!

    Fillimisht, mendoj se shqiptaret duhet te zbatojne rregullat e drejtshkrimit.
    Dmth vetëm shqiptaret (femrat) u dashka të zbatojnë rregullat e drejtshkrimit e jo edhe shqiptarët.

    Nuk di si mund të kundërshtosh tjetrin kur vetë e përdor alfabetin me 34 shkronja. Në Manastir u themelua alfabeti me 36 shkronja.

    Puna tjetër është që ai tipi po lufton kundër fjalëve arabe e angleze, dhe ti në vend se t'i bashkohesh kundër të huajve fillon një luftë kundër të folmeve shqipe.
    Është krejt njëjtë sikur të ftoj një shqiptar që të luftosh tok me të kundër serbëve dhe ti fillon luftën kundër tij.

    Pra keto vetem disa nga arsyet pse Djalmalori bene gabime ne drejteshkrim.Por a nuk eshte per cdo lavdate brenga te cilen ai e shfaqe(me te drejte)?
    Nuk ka aspak gabime në drejtshkrim.
    Shumë saktë është shprehur, në dialektin e vet.

  11. #11
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Citim Postuar më parë nga Borix Lexo Postimin
    Teme teper e rendesishme!

    Fillimisht, mendoj se shqiptaret duhet te zbatojne rregullat e drejtshkrimit.
    Falimnerit profi!

    Do ta kemi parasysh.
    Life's too short to remove USB safely.

  12. #12
    Citim Postuar më parë nga MaDaBeR Lexo Postimin
    Ke te drejte Borix, dhe ne drejteshkrim ka shume gabime, te pakten ketu i kemi evidentuar shume anetare qe e shkruajne keq gjuhen Shqipe, por di raste qe ka dhe nga ata qe jane zyrtare dhe nuk dine ta shkruajne tamam sipas rregullave gjuhen Shqipe. Sipas mendimit tim ne Shqiperi gjimnazistet duhet te bejne gjuhe Shqipe deri ne perfundim te gjimnazit ne menyre qe sadopak te rregullohen disa difekte te drejteshkrimit te gjuhes Shqipe.
    Sic kemi bere me pare gjuhe shqipe eshte normal, nuk ka nevoje me shume. Ashtu e kemi mesuar te gjithe dhe ata qe kane dashur te mesojne e dine tamam gjuhen. Po thuaj qe shkolla ka dale jashte mode ne Shqiperi dhe dalin brryla te gjithe

  13. #13
    Ceshtja eshte e rendesishme se fjalet e huaja perdoren vend e pa vend. Me e keqja eshte se ata njerez qe perdorin shume fjale te huaja konsiderohen si te mencur, te kulturuar etj etj.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Dmth vetëm shqiptaret (femrat) u dashka të zbatojnë rregullat e drejtshkrimit e jo edhe shqiptarët.
    hahahha - e modhe kjo. Degjo, kur te prodhosh ti tastjere qe perfshin dhe germat e tjera, une do te jem klienti i pare .

    Është krejt njëjtë sikur të ftoj një shqiptar që të luftosh tok me të kundër serbëve dhe ti fillon luftën kundër tij.
    E rendesishme eshte qe ti perdor "ë" dhe "ç"...

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e kobrushi
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Postime
    5
    teme mjaft e rendesishme djale!
    per te hapur nje teme te tille duhet te ishe sforcauar dhe ti te mesoje 3, 4 fjale shqip.
    suksese, jam i bindur se je serioz dhe je fut ne ndonje kurs per te mesuar shqip. eshte gjuhe e bukur, pavaresisht se eshte e veshtire.
    ska fat qe sperballohet me ane te percmimit!(Kamy)

  16. #16
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    hahahha - e modhe kjo. Degjo, kur te prodhosh ti tastjere qe perfshin dhe germat e tjera, une do te jem klienti i pare
    Kliko në këtë link se i përfshin edhe ë e ç, downlodoje:
    http://vargmal.org/shqip/

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Anthem,

    Mos u merr me lojra fjalesh, si pasoje e zakonit. Kur flas per drejtshkrimin e gjuhes sime kam parasysh dy pika. E para, nuk perjashtoj veten. E dyta, theksoj nevojen e unifikimit te gjuhes sone dhe te te shprehurit (ne te shkruar, kryesisht) ne ate forme.

  18. #18
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Këtu problemi është se dikush nga moderatorët ka nxitur turmën e forumistave që të prishin këtë temë.

    Ça me bo shkruhet në njëqind mijë variante dhe të gjitha janë të kuptueshme:

    Çka me ba
    Çka me bo
    Ça me ba
    Ça me bo
    Shka me ba
    Shka me bo

    Po në standard?????

    Mungon ajo paskajorja sipër !!!

  19. #19
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Ruajtja e gjuhes shqipe nuk nenkuptohet si zhdukje e te folurave dialektore,pasi dialektet forma te shqipes jane,por si pastrim nga fjalet e huaja qe kemi ende si dhe zhdukje e cdo nderhyrjeje te jashtme,nderhyrje qe sa vijne e shtohen...

    Sic e ceku dhe dikush,krimi me i madh qe po i behet sot gjuhes tone eshte hyrja e tmerrshme e fjaleve te huaja,ne fjalorin e intelektualeve...

    Po te shihet permbajtja e te folures se perditshme me ate te nje fjalimi te nje politikani apo shkrimet me permbajtje filozofike dhe teknike,verejme se pastertia e shqipes ulet vazhdimisht ....

    Intelektualet qe duhet te jene pararoja e ruajtjes dhe biles pasurimit te shqipes ,jane kthyer ne armiqte e saj me te medhenj....
    Kurdo qe nje fjalosje merr ngjyrime te gjuhes 'se pasur' kemi nje rritje te llahtarshme te fjaleve te huaja,biles shpesh edhe aty kur kemi fjalen e pershtatshme ne shqip....

    Ky perdhunim duhet ndaluar per mendimin tim ,pasi ky perben rrezikun me te madh pasi jo vetem heq nga fjalori fjale shqip por edhe nuk ben asnjefare pasurimi gjuhesor ...
    Perdhunohet gjuha per tu dukur i mencur;rasti me tejcakor ne Shqiperi ,Fatos Thanas Nano,krimineli me i adhuruar i gjuhes shqipe....
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  20. #20
    Citim Postuar më parë nga anthem Lexo Postimin
    Këtu problemi është se dikush nga moderatorët ka nxitur turmën e forumistave që të prishin këtë temë.

    Ça me bo shkruhet në njëqind mijë variante dhe të gjitha janë të kuptueshme:

    Çka me ba
    Çka me bo
    Ça me ba
    Ça me bo
    Shka me ba
    Shka me bo

    Po në standard?????

    Mungon ajo paskajorja sipër !!!
    Nuk mund te thuhet ne standard "Cka me ba" ne asnje menyre ?

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
    Nga toni77_toni në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
  2. Dështimi i gjuhës standarde shqipe te gegët!
    Nga Davius në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 460
    Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
  3. Armiqtë e gjuhës shqipe dhe triumfi i saj
    Nga brooklyn2007 në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
  4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
    Nga Dito në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
  5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
    Nga Tastiera në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •