Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  Kosovar me Zemer Maska e Yllushi
  Anėtarėsuar
  05-01-2008
  Vendndodhja
  Qaty dikund
  Postime
  38
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Komente mbi poezine 'Poradeci'

  Kush do mund te jepte nje koment te mire ne pergjithsi kesaj poezie apo edhe rresht per rreshti se po me nevojitet shume mund ta bej edhe vet por po dua diqka te veqant te beje qe te habitet profesoresha hahaha.


  PORADECI

  Perėndim i vargėlluar mi Liqerin pa kufir
  Po pėrhapet dal-nga-dale njė pluhirė si njė hije
  Nėpėr Mal e nėr Lendina shkrumb'i natės qė po bije,
  Duke sbritur qė nga qielli pėrmi fshat po bėhet fir...


  E kudo krahin'e gjėrė me s'po qit as pipėtim:
  Nė katund kėrcet nje portė...nė Liqer hesht njė lopatė...
  Njė shqiponjė e aratisur fluturon nė Mal-tė-Thatė
  Futet zemra djaloshare mun nė fund tė shpirtit tim
  Tėrė fisi, tėrė jeta, ra...u dergj...e zuri gjumi...
  Zotėroj mė katėr anėt errėsira po tashi:
  Duke nisur udhėtimin mes-per-mes nėr Shqipėrinė
  Drini plak e i pėrmallshem po mburon prej Shėnd-Naumi.

 2. #2
  Kosovar me Zemer Maska e Yllushi
  Anėtarėsuar
  05-01-2008
  Vendndodhja
  Qaty dikund
  Postime
  38
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  hey nese mundet dikush le ta bene please se do me ndihmoj shume.
  Pres ndihmen tuaj...........

 3. #3
  Kosovar me Zemer Maska e Yllushi
  Anėtarėsuar
  05-01-2008
  Vendndodhja
  Qaty dikund
  Postime
  38
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po per neser me duhet ok si duket askush spo merr guzimin ta komentoj kete vjersh nejse ishalla e ben edhe dikush se kam edhe pak kohe.
  Po pressssss

 4. #4
  Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
  Anėtarėsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evropė
  Postime
  1,848
  Faleminderit
  8
  14 falenderime nė 10 postime
  tung!

  poezia qenka fort e bukur .

  poezia e tillė qė mund te quhet si poezi pėrshkruese, ka edhe lemente dashurie ndaj vendit , natyres dhe elemente erotike (dashurie

  nuk kam koh me vjen keq por shpejt-e-shpejt ishte kjo .
  kjo poezi nuk e di sa ka nevoj te analizohet pėr cdo varg .

  tung duke besuar qė tė dhash sė paku njė ndihmė e vogėl .

  kili

  SHQIPĖRIA ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
  Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

 5. #5
  Kosovar me Zemer Maska e Yllushi
  Anėtarėsuar
  05-01-2008
  Vendndodhja
  Qaty dikund
  Postime
  38
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Oh shume flm por u kry tash kjo pune me ndihmoi nje shoqe e imja qe eshte shume shume e mire.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  yllush..

  mesuesja e di sa tru ke ti.. keshtu qe ne se kerkon ndihme nga te tjere.. sben tjeter vec i tregon mesueses se je pak hajn.. e se kerkon te shitesh ma shum se je..pra mesohesh me vjedh e nji dit e paguan shtrenjte kte ves..

  mundohu vet te thuash ato cka mendja jote ndjen ne ate poezi..

  tjeter..

  shkruaje aty se autori eshte poeti i madh lasgush poradeci.. dhe kur poston poezi nga i madhi lasgush mos bej asnje gabim por kopjoje me korrektesi maksimale..


  e me qe je pak koktrash e dallkauk nga kosova.. sepse po duket se sa me zell kerkon te vjedhesh sepse kopja eshte vjedhje.. po te tregoj ty e te tjereve.. pra dhe mesueses thuaja sepse dhe mesuesit ne kosove si ne shqiperi jane shum shum te papergatitur.. pra.... ne kete poezi te lasgushit ka 2 vargje ne fund.. ku ai ka dhene nje mesazh.. qe i kalon kohet.. dhe qe eshte me i rendesishmi ne ate poezi.. por dhe ne gjithe krijimet e lasgushit..
  pra ai thote..

  Duke nisur udhėtimin mes-per-mes nėr Shqipėrinė
  Drini plak e i pėrmallshem po mburon prej Shėnd-Naumi

  Me keto dy vargje.. lasgushi desh te shprehe idealin e tije per atdheun.. ashtu si e donte ai atdheun.. dhe sic eshte ne fakt.. (armiqte na e kan pergjysmuar) ..
  Pra na le amanet Lasgushi..qe atdheu yne eshte ketej dhe andej Drinit.. e Drini i shkon per mes..
  qe do te thote se.. ai Drin qe e shohim si kufi te shtetit shqiptar me vendet fqinje.. ne fakt eshte vij mesi e atdheut.. pra trojet tona jane deri atje pertej.. ku po te mblidhen bashke.. Drini u shkon ne mes.. pra sic jan tonat nga deti deri ne Drin.. po aq jan dhe nga Drini per ne lindje..

  Lasgushi ishte rilindas dhe bashkimi i trojeve ishte nje enderr e tije.. sikurse e gjithe atdhetareve te medhenj..
  Prandaj dhe ai ishte shum i respektuar dhe nga inteligjenca shqiptare ne iliride e Kosove.. sikurse dhe ne shqiperi..


  Per bukurine tjeter te Poezise spo shkruaj sepse ate e shijon cdo lexues i kulturuar..

  behu dhe ti yll ashtu.. por jo duke vjedhur..

  lodhe trunin..

  Pse shqiperiae Kosova jan te prapambetura?

  Sepse breza te tane nxenesish mbaruan shkollat me kopjime e mashtrime..

  qashtu..

 7. #7
  Kosovar me Zemer Maska e Yllushi
  Anėtarėsuar
  05-01-2008
  Vendndodhja
  Qaty dikund
  Postime
  38
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  hahaha shume me ke bere me qesh vertet! Po leje bre pash Zotin, u kry tash kjo pune e nuk pate nevoje me shkru hic send, vec me mshti me qesh haha

  Nuk eshte puna qe une s'mund ta bej vete, sepse une jam nxenes shembullor dhe e bej edhe shume mire por doja dicka te vecante. S'di nese ti e kupton kete fjale te "Vecante" ?! hahahaha ani komentin qe i kishe dhene apapap, leje bre mos ban hajgare ...

  Por sidoqofte shume flm per postimin edhe pse ishte komplet i panevojshem.
  Mirembetshe Brari!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 07-02-2008 mė 14:29

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-01-2009
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ese Pezia Poradeci

  PORADECI

  Perėndim i vagėlluar mi Liqerin pa kufir
  Po pėrhapet dal-nga-dale njė pluhurė si njė hije
  Nėpėr Mal e nėr Lendina shkrumb'i natės qė po bije,
  Duke sbritur qė nga qielli pėrmi fshat po bėhet fir...


  E kudo krahin'e gjėrė me s'po qit as pipėtim:
  Nė katund kėrcet nje portė...nė Liqer hesht njė lopatė...
  Njė shqiponjė e aratisur fluturon nė Mal-tė-Thatė
  Futet zemra djaloshare mun nė fund tė shpirtit tim
  Tėrė fisi, tėrė jeta, ra...u dergj...e zuri gjumi...
  Zotėroj mė katėr anėt errėsira ,po tashi:
  Duke nisur udhėtimin mes-per-mes nėr Shqipėrinė
  Drini plak e i pėrmallshem po mburon prej Shėnd-Naumi.


  Perėndim i vagėlluar ( I hirnosur ) personifikim i meteforizuar i perėndisė sė dritės (diellit qė po fiket nė njė liqer hyjnor ) ėshtė me sė tepermi imazh vegimor I liqenit tė Poradecit qė ēdo natė pėrfshihet nga magjia Hyjnore. Imazhi vegimor pėrhapet me krah tė fuqishėm njė pluhur si njė hije Pasataj metamorfoza e perėndimit qė pėrcaktohet si shkrumbi i natės qė tė shfaqet si njė stėrmasė qė po bie nga qielli e kur ndihet fare prane dallon hapat qė vijnė duke zbritur pėrmbi fshat dhe bėhet firė .E nėn kėtė mbretėrim tė Firės njė krahinė qe s’pėpėtin nė katund qė kėrcet njė portė ,sigurohet qė kjo firė tė mos i hyjė brenda nė shtėpi . Edhe nė Liqer hesht njė lopatė .Edhe varkazhinjtė i tuten mbretit tė Firės Edhe mbreti I shpezeve ,Shqiponjė e aratisur nxiton pėr nė Madhėshtorin e krahinės nė Mal te Thatė.Por edhe zemra djaloshare futet thellė nė shpirti tim pranon kėtė madhėshti zotėruese.E pas kėsaj Tėrė fisi, tėrė jeta, ra... e zuri gjumi hyjnia tjetėr e pertėritjes .Dhe nė kėtė finale tė ritualit gjigand tė natyrės, ku zotėroj mė katėr anėt errėsira,rrjedh madhėrisht ,hyjnia e jetės ,Drini plak dhe i pėrrallshėm ,qė vazhdon pėrjetėsisht rrjedhėn mespėrmes Shqipėrisė prej burimit tė Shėnd Naumi. S’ka si tė pėrshkruhet mė bukur njė vend i hyjnishėm si Poradeci.

  Eseja Stavri Trako 25.02.2009
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Stavri Trako : 24-02-2009 mė 20:32 Arsyeja: Gabim drejtshkrimor

Tema tė Ngjashme

 1. Visar Zhiti
  Nga macia_blu nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 13-08-2014, 14:15
 2. At Gjergj Fishta, Nder i Kombit
  Nga Albo nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 23-10-2010, 21:10
 3. Konsiderata dhe vleresime te Eqrem Ēabejt per Ate Gjergj Fishten
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-03-2006, 16:04
 4. Sfida e Kur’anit nė lidhje me prozėn dhe poezinė arabe
  Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-02-2006, 14:15
 5. Lasgush Poradeci, ky shpikės harmonish
  Nga shigjeta nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-05-2003, 13:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •