Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 50
  1. #1
    nxito ngadale Maska e vilda
    Anëtarësuar
    29-05-2006
    Vendndodhja
    torino
    Postime
    3

    Unhappy Si i bëhet për të kaluar provimin e kimisë?

    Jam ne vit te trete per infermieri ne torino.
    eshte e treta here qe jap provimin e kimise e nuk mundem ta kaloj po deshperohem. si i behet? ju lutem me ndihmoni...
    vilda

  2. #2
    Citim Postuar më parë nga vilda Lexo Postimin
    Jam ne vit te trete per infermieri ne torino.
    eshte e treta here qe jap provimin e kimise e nuk mundem ta kaloj po deshperohem. si i behet? ju lutem me ndihmoni...
    vilda

    Nuk e kalon se
    a)nuk kupton ato qe lexon,
    b)nuk i mban mend ato qe lexon
    c) nuk lexon fare dmth aq sa duhet
    d) nuk e ke kuptu ala cila nga tre me siper eshte arsyeja


    mu pergjigj dhe ketu jam une prap

  3. #3
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga vilda Lexo Postimin
    Jam ne vit te trete per infermieri ne torino.
    eshte e treta here qe jap provimin e kimise e nuk mundem ta kaloj po deshperohem. si i behet? ju lutem me ndihmoni...
    vilda

    Absurd e? Gjithkund ne bote ata qe japin provimin kalojne klasen ndersa ata qe bien nga provimi ngelin ne klase!!!

    Si eshte e mundur 3 here te japesh provomin dhe te mos e klaosh klasen? A i dorezon ai profesori yt fleteparaqitjet atje ku duhet apo ta ka vene syrin (si bukuroshe) dhe i mban ne cante?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  4. #4
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Absurd e? Gjithkund ne bote ata qe japin provimin kalojne klasen ndersa ata qe bien nga provimi ngelin ne klase!!!

    Si eshte e mundur 3 here te japesh provomin dhe te mos e klaosh klasen? A i dorezon ai profesori yt fleteparaqitjet atje ku duhet apo ta ka vene syrin (si bukuroshe) dhe i mban ne cante?
    Pse Baptist edhe mund te mbarten provimet ca te keqe ka... mund te mbartesh provime nga nje vit paraardhes ...
    Po kjo pyetja e kesaj "Si tia bej?" te shkaterron...LoL.
    MESOOOO!!!!
    Ose lere se nuk je per ate pune pastaj.

  5. #5
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Pse Baptist edhe mund te mbarten provimet ca te keqe ka... mund te mbartesh provime nga nje vit paraardhes ...
    Po kjo pyetja e kesaj "Si tia bej?" te shkaterron...LoL.
    MESOOOO!!!!
    Ose lere se nuk je per ate pune pastaj.
    e kisha fjalen per klasen e kimise, jo te vitit akademik.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Varet nese ndjek leksionet, apo nuk ke mundesi ti ndjekesh.
    me thuaj se per ç'lloj kimie beni, ate te pergjithshmen apo pak me te avancuar?

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    He mer ju dreqer akeni mundesi ta ndihmoni se per fjale boshe s'do kishte shkruar ketu ajo fare .Kushedi se sa me shajne dhe mua kur kerkoj ndonje ndime ne matematike qe tani i jam futur ,nuk duhet te kerkojme te na ndihmojne se do marrim se s'dime ,jeni pa shkolle e budalleqe te tjera .
    Dini fizik ekfimi e dreq c'far sdini ,dhe jepni nje pergjigje te mire kesaj dhe ndihmojeni

    vidla nuk e di ne kimi por ne matematik do te kisha ndihmuar ,jo une se nuk di shume por di te tjere
    Asnjehere nuk eshte turp te kerkosh ndihme ,po jemi nje cik mendjemedhenj ne shqiptaret e kemi s'na e heq dot njeri .
    Ndryshuar për herë të fundit nga alnosa : 30-01-2008 më 09:42

  8. #8
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anëtarësuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Në çdo vend ku ka jetë
    Postime
    5,321
    Vilda, nese beni kimi te pergjithshme, perqendrohu ne pikat kryesore si:

    Elementi Galvanik,
    Reaksionet red-oks (reduktim - oksidim, qe jane dhe nder gjerat me te thjeshta)
    Konfigurimin Elektronik (gjeja me e thjeshte ne kimi)
    Meso mire tabelen periodike te Mendelejevit
    Mbaj mend numrat atomike te elementeve
    Meso te barazosh reaksionet kimike
    Numrat e valences se elementeve
    Proceset: Izotermike,Izobarike,Izohorike
    Elektrolitet.

    Ka dhe shume e shume te tjera, por nqs beni Kimi te pergjithshme, nese mundesh me thuaj dhe emrin e tekstit, keto jane te mjaftushme per te "mare" provimin.
    Për inad të Djallit dhe Shqyptarëvet, Zoti ka me mbajtë Shqypninë më kambë me nder e me lumni

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Nje metode qe mund te kete sukses.
    Ajo goca me siguri meson, jo se nuk meson se perndryshe nuk do ishte shqetesuar kaq shume.
    Arsyet pse nuk e merr provimin, perveç mundesise qe tha Baptist larg qoft , mund te jete kjo qe lexon teori, por duke mos i futur ne praktike i harron, ose dhe nese nuk i harron ke veshtiresi ta perdoresh ne zgjidhjen e ushtrimeve te provimit.
    Njeriu ka nje natyre qe meson mire kur ndjen nevojen praktike, jo thjesht se eshte i detyruar se ka provim.
    Per kete, gjej nje liber ushtrimesh, dhe zgjidh 10-15 ushtrime per ç'do teme te trajtuar ne mesim, psh 15 ushtrime per acidet e bazat, 15 per termodinamiken, e keshtu me rradhe.
    Ne ushtrimin e pare, do lindi nevoja te kuptosh kerkesen e ushtrimit si fillim, per kete do konsultohesh me librin, do kerkosh pak, do e gjesh. Do lodhesh pak, por ajo qe do mesosh ne kete menyre, do jete e ngulitur ne tru sepse e ke mesuar nga nevoja e jo nga detyrimi.

    Ushtrimet jane po ato, ndryshojne vetem numrat pastaj.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e pellumbi
    Anëtarësuar
    30-04-2005
    Postime
    320
    Citim Postuar më parë nga alnosa Lexo Postimin
    He mer ju dreqer akeni mundesi ta ndihmoni se per fjale boshe s'do kishte shkruar ketu ajo fare .Kushedi se sa me shajne dhe mua kur kerkoj ndonje ndime ne matematike qe tani i jam futur ,nuk duhet te kerkojme te na ndihmojne se do marrim se s'dime ,jeni pa shkolle e budalleqe te tjera .
    Dini fizik ekfimi e dreq c'far sdini ,dhe jepni nje pergjigje te mire kesaj dhe ndihmojeni

    vidla nuk e di ne kimi por ne matematik do te kisha ndihmuar ,jo une se nuk di shume por di te tjere
    Asnjehere nuk eshte turp te kerkosh ndihme ,po jemi nje cik mendjemedhenj ne shqiptaret e kemi s'na e heq dot njeri .
    vertet ashtu eshte, aty kerkohet ndihme dhe ketu ka vetem fjale boshe, edhe ai e di vete se duhet te mesoje etj. E rendesishmja eshte ka nevoje per ndihme dhe kush mundet ti jape nje te tille...

    une per vete nuk mundem ne ate lende... po te jete lende ekonomike bejme hall po ashtu dhe paketa office apo windows apo ndonje program ketu jam... me vjen keq ...
    Nese ajo qe do te thuash nuk eshte me e mire se heshtja atehere me mire hesht.

  11. #11
    Lavdi Deshmoreve! Maska e Hero i Popullit
    Anëtarësuar
    21-05-2007
    Vendndodhja
    Ke Varrezat e Deshmoreve: Between Nowhere and Good-Bye!
    Postime
    385
    Ti fus ndonje tull koke atij hajvan pedagogu dhe e merr klasen ja nje zgjidhje.
    Nje opsion tjeter qe te transferohet ne nje fakultet tjeter ne Itali po ne te njejtin nivel Universiteti dhe mbase shpeton njehere e mire nga ky mankth....
    FLANGO MA NON FLECTO

  12. #12
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Nese disa here ke ngecur tek ky provim kam 2 keshilla ose jep ndonje shume te madhe lekesh dhe ndoshta e jep provimin ose mbyllu nja 2jave dhe jepi mendes pak
    Sui generis

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Dolceamara
    Anëtarësuar
    29-10-2006
    Vendndodhja
    ne nje kryqezim duke pritur engjellin qe do me tregoje rrugen time...
    Postime
    23
    une kam 2kushurira ne torino, viti i 1 dhe i 5 mjekesi..dhe provimi i kimise eshte ai qe kane kaluar me me suxes!!
    mbase sepse ne gjimnaz i eshte vene shume rendesi dhe zysha ka qene ultra... por boh... me cuditi qe problemi qendron pikerisht te lenda e kimise!... mua me eshte dukur gjithnje lende shume e kapshme!
    gjithsesi te uroj suxese dhe mos e mer me frike se eshte ajo qe te bllokon gati gjithmone
    Mos tradheto ate qe te buzeqesh..mund te kete vdekjen ne zemer,mgjth te dhuron pak jete...

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar më parë nga RaPSouL Lexo Postimin
    Nese disa here ke ngecur tek ky provim kam 2 keshilla osejep ndonje shume te madhe lekesh dhe ndoshta e jep provimin ose mbyllu nja 2jave dhe jepi mendes pak
    E paske praktikuar kete keshillen ne veten e?!
    Ti sa jep per cdo semester me thuaj te drejten ?!A futesh dot mik per mua te vijme dhe ne aty ne maqedoni te japim ndonje pare dhe te marrim ndonje diplome doctori .po te gjejme dhe vendin e punes aty se ne tjeter vende eshte leter e pa vlere diploma e parase dhe e kesaj keshilles tende se ngelesh me gishte ne goje kur vjen puna per te punuar dhe perfundon ....e di vete ti ku mos ta them une vendin e punes ..LOL
    pRANDAJ PO PATE KETE MENDJE TI MOS SHKO HIC NE SHKOLLE SE SKA CTE DUHET HE TE KEQEN TETA .......
    Ndryshuar për herë të fundit nga alnosa : 30-01-2008 më 23:00

  15. #15
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Citim Postuar më parë nga vilda Lexo Postimin
    Jam ne vit te trete per infermieri ne torino.
    eshte e treta here qe jap provimin e kimise e nuk mundem ta kaloj po deshperohem. si i behet? ju lutem me ndihmoni...
    vilda
    Lol.Mos djersit shume,pasi zgjidhja eshte shume e thjeshte.Futi leksionet qe ke ne kimi si audio mp3 ne kompjuter dhe kaloje komplet materialin mp3 ne Ipod.Cdo leksion e regjistron si mp3 te vecante i vendos si emer titullin e leksionit.Gjej ndonje Ipod qe ka pervec mp3 edhe funksione video dhe per te pare imazhe jpg.Formulat strukturat e elementeve kompleks kimik me carbon hidrogjen etj,i skanon nga libri dhe i fut ne kompjuter si imazhe jpg.I merr nga kompjuteri dhe i fut ne Ipod.Merr Ipod in ne provim fut kufjet ne vesh sikur degjon muzik pastaj kontrollon ipodin per tekstet me ze qe kane pergjigjet per materialin qe ke ne provim.Ke ne ipod edhe figurat per te kopjuar ndonje formule,equacion,strukture molekulare(Lidhjet c h O2 N).Me kopjim te paster nuk ka.Ske nevoje per mik fare mjafton te kesh nje Ipod 20 gb.

  16. #16
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anëtarësuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Citim Postuar më parë nga benseven11 Lexo Postimin
    Lol.Mos djersit shume,pasi zgjidhja eshte shume e thjeshte.Futi leksionet qe ke ne kimi si audio mp3 ne kompjuter dhe kaloje komplet materialin mp3 ne Ipod.Cdo leksion e regjistron si mp3 te vecante i vendos si emer titullin e leksionit.Gjej ndonje Ipod qe ka pervec mp3 edhe funksione video dhe per te pare imazhe jpg.Formulat strukturat e elementeve kompleks kimik me carbon hidrogjen etj,i skanon nga libri dhe i fut ne kompjuter si imazhe jpg.I merr nga kompjuteri dhe i fut ne Ipod.Merr Ipod in ne provim fut kufjet ne vesh sikur degjon muzik pastaj kontrollon ipodin per tekstet me ze qe kane pergjigjet per materialin qe ke ne provim.Ke ne ipod edhe figurat per te kopjuar ndonje formule,equacion,strukture molekulare(Lidhjet c h O2 N).Me kopjim te paster nuk ka.Ske nevoje per mik fare mjafton te kesh nje Ipod 20 gb.
    Kesaj i thone te mendosh qe ha bar dynjaja. Ne provim nuk lejohen objekte te tjera pervec tapa veshi(dhe keto mbasi te jene kontrolluar) dhe mjete shkrimi.

    Persa i perket problemit te kesaj vajzes, mua me duket i qarte. Ti nuk studion sistematikisht. Kimia ka nevoje per nje ndertim gradual, s'mund te ja nisesh nga çatia te ndertosh shtepine. Ti me siguri ia nis studimit periudhes se provimeve, magazinon ate teori ne memorien afatshkurter ama s'je ne gjendje ta perkthesh ne praktike.
    Ajo qe duhet te besh eshte te shkosh ne leksione per nje here te katert. Te jesh me koken aty dhe jo tralalave jashte. Sa te shkosh ne shtepi te studiosh teorine e te zgjidhesh ushtrimet. Nese ka gjera qe s'kupton te konsultohesh me asistentet ose shoket studente. Cdo nje muaj t'i kushtosh nje weekend perserites lendes dhe pastaj eja e na trego nese e more apo jo.
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  17. #17
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Citim Postuar më parë nga benseven11 Lexo Postimin
    Lol.Mos djersit shume,pasi zgjidhja eshte shume e thjeshte.Futi leksionet qe ke ne kimi si audio mp3 ne kompjuter dhe kaloje komplet materialin mp3 ne Ipod.Cdo leksion e regjistron si mp3 te vecante i vendos si emer titullin e leksionit.Gjej ndonje Ipod qe ka pervec mp3 edhe funksione video dhe per te pare imazhe jpg.Formulat strukturat e elementeve kompleks kimik me carbon hidrogjen etj,i skanon nga libri dhe i fut ne kompjuter si imazhe jpg.I merr nga kompjuteri dhe i fut ne Ipod.Merr Ipod in ne provim fut kufjet ne vesh sikur degjon muzik pastaj kontrollon ipodin per tekstet me ze qe kane pergjigjet per materialin qe ke ne provim.Ke ne ipod edhe figurat per te kopjuar ndonje formule,equacion,strukture molekulare(Lidhjet c h O2 N).Me kopjim te paster nuk ka.Ske nevoje per mik fare mjafton te kesh nje Ipod 20 gb.


    Ose shkruaj kopjet ne Word, te gjitha kopjet, formatoji me kolona (si ne gazete kolona-kolona), dhe printoji me font 6. E shumta nja tre-kater shirita do te te dalin.


    Kopjim te mbare!




    P.S. Te ishim ne Shqiperi e kishim zgjidh me "ofensive kunder-ajrore" kete problem ....
    Life's too short to remove USB safely.

  18. #18
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Citim Postuar më parë nga alnosa Lexo Postimin
    E paske praktikuar kete keshillen ne veten e?!
    Ti sa jep per cdo semester me thuaj te drejten ?!A futesh dot mik per mua te vijme dhe ne aty ne maqedoni te japim ndonje pare dhe te marrim ndonje diplome doctori .po te gjejme dhe vendin e punes aty se ne tjeter vende eshte leter e pa vlere diploma e parase dhe e kesaj keshilles tende se ngelesh me gishte ne goje kur vjen puna per te punuar dhe perfundon ....e di vete ti ku mos ta them une vendin e punes ..LOL
    pRANDAJ PO PATE KETE MENDJE TI MOS SHKO HIC NE SHKOLLE SE SKA CTE DUHET HE TE KEQEN TETA .......
    alnosa, ajo keshille vlen per kete anetaren qe po na kerkon ndihme qe te jep provimin dmth atij/asaj nuk i mesohet keshtu qe pa mesim rruge tjeter ska per shqiptaret, duan te behen te shkolluar mirepo pa mesuar, ndersa shkolla pa mesim si buka pa uj.
    Sui generis

  19. #19
    *Antar i Rrespektuar* Maska e Albi
    Anëtarësuar
    18-05-2005
    Vendndodhja
    MiLaNo
    Postime
    591
    Citim Postuar më parë nga vilda Lexo Postimin
    Jam ne vit te trete per infermieri ne torino.
    eshte e treta here qe jap provimin e kimise e nuk mundem ta kaloj po deshperohem. si i behet? ju lutem me ndihmoni...
    vilda
    Dil pi nje got te mir me wiski me profesorin edhe te nesermen je ok Shaka mundohu te gjesh temen e provimit qe mund te kesh edhe kopjoje ne intenernet
    Duaje ate qe ke dhe jo ate qe do kesh


    Albi

  20. #20
    O Vilda mi goc e mbare, veri gishtin kokes e mos pyet shum sa andej kendej si tia bej qe te kaloj, se kur nuk e di ti qe e ke dhen 3 here provimin nuk e di asnje.
    Kimia thoshte presorja ime nje her e nje kohe do b.y.th dhe ne gajaseshim se qeshuri kur e degjonim, se thoshim me vete hajde edukate qe po na jep hajde, po ja qe vertet do nje te tille, po e do ta ulesh duke mesuar jo vetem teorine, po duke i zgjidhur ushtrimet nje nga nje. Jane te gjitha njelloj, vetem numrat ndryshojne, edhe ti ma do mendja fare mire mund te gjesh teza nga provimet e kaluara qe nuk ke marre dot dhe tu rikthehesh edhe nje her nga e para, duke filluar qe nga mesimi i tabeles se Mendelejevit, lendet organike dhe jo-organike, reaksionet etj etj.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Krimet komuniste në Shqiperi
    Nga Albo në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 375
    Postimi i Fundit: 03-01-2024, 15:54
  2. Rreth Përhapjes Së Islamit Ndër Shqiptarët
    Nga cobra në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 20-09-2012, 14:47
  3. Kina ne gare per t'ia kaluar SHBA si fuqi ekonomike ne Azi
    Nga Eni në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 18-06-2004, 05:42
  4. Njeriu pa te kaluar
    Nga Puhiza në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 17-03-2004, 10:16
  5. Cila ka qene dita me e bukur qe keni kaluar prane shoqerise tuaj?
    Nga La rondine në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 13-04-2003, 02:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •