Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 50
  1. #21
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    Citim Postuar më parë nga vilda Lexo Postimin
    Jam ne vit te trete per infermieri ne torino.
    eshte e treta here qe jap provimin e kimise e nuk mundem ta kaloj po deshperohem. si i behet? ju lutem me ndihmoni...
    vilda
    goce kur nuk e di ti qe ke provimin pret qe ta dime ne ???

    meso edhe mos u streso se ju gocat e keni kete !!! per nje provim beni si me qene hataja e modhe !!! sikur do iu iki jeta per nje provim !!! meso edhe merre shtruar mos e merr sikur do te mbyllet jeta se nje cop provimi eshte !!! hajde suksese !!!
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Mendoj se duhet te kerkosh ndihme nga persona te tjere qe e kane dhene provimin dhe kane dale mire.T'i duhet te kesh paqartesira te shumta teorike ose praktike dhe n.q.s nuk kerkon ndihme nga dikush nuk besoj se ke per ta marr dot provimin vet.Kimia nuk eshte histori qe duhet vetem te mesosh permendsh.Ti e di shume mire cfare ushtrimesh te kane rene ne provim.Gjej ushtrime te ngjashme dhe mundohu ti zgjidhesh me ndonje qe eshte i mire ne kimi.Ashtu mund ta kuptosh se cfare ke bere gabim,apo ku calon ti ne kimi.te uroj suksese heren e peste .

  3. #23
    Pasioni për shkencën Maska e Qendi
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    2,102
    Nëse dëshiron të japësh provimin atëhere zgjidhja është shum e lehtë , Meso sa duhet dhe gjithçka do të zgjidhet.
    - Apo po pret që dikush tjeter të kaloj në vend tëndin

    Qendi..

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Nuk besoj se ju anetaret parafoles, me gjithe respektin qe kam per ju, duhet te jeni kaq te ashper.
    A mendoni me te vertete qe kjo vajze qe arriti te hapte dhe nje teme ne forum per te kerkuar ndihme nuk ka mesuar? Ndryshe si e shpjegoni shqetesimin e saj.
    Me siguri eshte metoda e mesimit e gabuar. Me siguri talljet dhe ironia nuk kane per ta ndihmuar.

  5. #25
    Manchester Maska e -Alda-
    Anëtarësuar
    13-07-2007
    Vendndodhja
    London
    Postime
    646
    Citim Postuar më parë nga vilda Lexo Postimin
    Jam ne vit te trete per infermieri ne torino.
    eshte e treta here qe jap provimin e kimise e nuk mundem ta kaloj po deshperohem. si i behet? ju lutem me ndihmoni...
    vilda


    Vilda i behet se ti duhet te perqendrohesh e te mesosh shume mire per provim.
    Cfare deshe ti te ndodhi ndonje mrekulli e ti te kalosh?
    Celesi i kalimit te provimit je ti e vetem ti.Ti e ke ne dore po mesove s`do e kesh problem per te kaluar pa mesuar lodhesh kot se nuk te ndihmon askush.
    Futu mesimit e mos hajde ktu te kerkosh ndihme absurde se qenke dhe ne vite te 3-te.


    Te uroj suksese.
    м'вι вυzë ëѕнтë иנë ρυтнנє, м'вι ѕнριят ëѕнтë иנë νєтмι. נαм вσтα ρα ємëя, кυя ρяαиë мєנє ѕ'נє тι.

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Era_uk
    Anëtarësuar
    25-09-2006
    Postime
    7
    Citim Postuar më parë nga vilda Lexo Postimin
    Jam ne vit te trete per infermieri ne torino.
    eshte e treta here qe jap provimin e kimise e nuk mundem ta kaloj po deshperohem. si i behet? ju lutem me ndihmoni...
    vilda
    Vilda per mendimin tim e di se cfare duhet te besh? Duhet te shikosh provimet e para qe studentet e vitit te kaluar dhe me pare kane bere. Dhe duhet te bazohesh dhe te studiosh gjerat qe jane atje. Eshte e vetmja menyre per te suksesuar. Nqfse ke nevoje per ndihme, atehere, kerkoi ndihme mesueseve. Do te ndihmoja me gjithe qejf, por nuk e di se ne cfare faze te kimise je.
    Pac fat , dhe nqfse ke nevoje per ndihme, me thuaj njehere.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Era_uk
    Anëtarësuar
    25-09-2006
    Postime
    7
    [QUOTE=-Alda-;1817492]Vilda i behet se ti duhet te perqendrohesh e te mesosh shume mire per provim.
    Cfare deshe ti te ndodhi ndonje mrekulli e ti te kalosh?
    Celesi i kalimit te provimit je ti e vetem ti.Ti e ke ne dore po mesove s`do e kesh problem per te kaluar pa mesuar lodhesh kot se nuk te ndihmon askush.
    Futu mesimit e mos hajde ktu te kerkosh ndihme absurde se qenke dhe ne vite te 3-te.

    Alda, ne cvend ndodhesh ne LOnder ti? Dhe cfare studion?
    detina

  8. #28
    Manchester Maska e -Alda-
    Anëtarësuar
    13-07-2007
    Vendndodhja
    London
    Postime
    646
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Nuk besoj se ju anetaret parafoles, me gjithe respektin qe kam per ju, duhet te jeni kaq te ashper.
    A mendoni me te vertete qe kjo vajze qe arriti te hapte dhe nje teme ne forum per te kerkuar ndihme nuk ka mesuar? Ndryshe si e shpjegoni shqetesimin e saj.
    Me siguri eshte metoda e mesimit e gabuar. Me siguri talljet dhe ironia nuk kane per ta ndihmuar.


    xfiles po te kete mesuar sa duhet nuk do e kishte problem te kaloj.Ajo se besoj te kete problem me gjuhen se eshte ne vite te 3-te dhe atje pa ditur gjuhen nuk ka arritur.
    Po te mesosh mjaftueshem se besoj se do kete problem.
    м'вι вυzë ëѕнтë иנë ρυтнנє, м'вι ѕнριят ëѕнтë иנë νєтмι. נαм вσтα ρα ємëя, кυя ρяαиë мєנє ѕ'נє тι.

  9. #29
    I qete Maska e BEHARI
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Citim Postuar më parë nga vilda Lexo Postimin
    Jam ne vit te trete per infermieri ne torino.
    eshte e treta here qe jap provimin e kimise e nuk mundem ta kaloj po deshperohem. si i behet? ju lutem me ndihmoni...
    vilda
    se pari: mos u shqetso per mendimet ndryshe apo qortuese qe ti merr nga disa antar te forumit!!
    se dyti;insisto me gjitha mundesit qe ti te arrish te maresh ate provim me aftesit dhe mundesit e tua theksoj me aftesit etuja pasi do te ishte shum i vlefshem dhe per ty!!!
    nuk e ke marr per tre here do e marresh te katerten apo te pesten keshtu qe mos u demoralizo!!
    dhe se fundi te pergezoj qe ben perpjekje per te kerkuar mendime apo ndihme madje dhe ketu ne forum pasi nuk do e quaja humbje kohe veprimin tend per ket teme!!
    po thuajse pjesa dermuese e antarve te forumit jan studente,prandaj nuk mendoj qe eshte mir te paragjykoj te tjeret se kerkojn nje meshtetje per nje problem qe mund te ket nevoje,dhe personi ne fjal kerkon ndihm thjesht per nje provim dhe jo per nje te dashur apo per burr!!!

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anëtarësuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,883
    Mos dëgjo asnjërin më lartë,se sa të lexosh këto do kishe lexuar kiminë.UNë do të them një rrug të shkurtër.Merr ca dinamit e bëhu kamikaze.Atëher e ke mësuar ti dha profesori.Haaaaaaaaaaa! nuk të kishte vajtur mëndja?
    Pyet 7 a 8 dhe bëj si di vetë.

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e burbuqe1
    Anëtarësuar
    23-11-2007
    Postime
    197
    Për të pasur sukses në arritje të një qëllimi- në jetë. Së pari duhet besuar që do te arrish atë...
    Uroi ta kesh perforcuar provimin ose edhe ta kesh kaluar. Asgjë nuk është e pamundshme me punë dhe vullnet gjithcka është e arritshme

    p.s. Don't be afraid...

  12. #32
    Eh shqiptaret e shkrete ju iku jeta duke qortuar te tjeret kur ka rrezik shumica e atyre qe po qortojne jane pyke ne Kimi apo dhe ne lende te tjera.

    Vilda, perderisa ke hyre 3 here ne provim, ti tani duhet ta kesh nje ide shume te mire se cfare konceptesh po testohen ne ate test. Kuptohet qe testet nuk jane te njejte por konceptet baze jane. Prandaj, ulu me nje flet dhe laps ne dore dhe fillo mendohu per cfare u testove ne keto teste: konceptet, llojet e ushtrimeve, etj...

    Pastaj fillo te studiosh dhe perqendrohu pikerisht ne ato. Sado qe te ndryshojne ushtrimet apo llojet e pyetjeve, kimia eshte kimi. Atomi dhe orbitat ato qe jane ngelen.

    dhe te lutem mos e merr me frike sepse shumica e studenteve qe kam pare te mos kalojne provimet (pervec atyre qe nuk studiojne kuptohet) jane ata qe futen ne provim te tmerruar. E kam provuar vete kur kam pasur nje provim final ne universitet, provimi ishte 3 ore dhe sado qe kisha mesuar se c'me ishte futur nje frike dhe u stakova komplet per 2 ore. Nuk me vinte asgje ne mendje. E kam bere ate provim per 1 ore dhe e vetmja arsye ishte se mbas atyre 2 oreve te para thashe do filloj te pergjigjem, te vej ku te vej dhe te dal si te dal.

    Mos e vrit mendjen, do dalesh shume mire.

    Good Luck!

  13. #33
    Perjashtuar Maska e BlackEagle
    Anëtarësuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    500 Miles a way from home.
    Postime
    260
    Kam qënë mjaft i mirë në Kimi dhe jo Pykë si dhe thotë parafolsja më lart, por, tashmë jam Pykë, do tê thosha, se, koha bën tê vetën dhe, kur nuk e ndjek më një degë të tillë që prej 14 vjetëve i harron të gjitha.
    Ajo që do të sygjeroja është Shkruaj Formulat në një letër më vete dhe mundohu ti mësosh Përmendësh. Gjërat aty ecin pak a shumë me Algjebrën , pra, po të dish formulat i gjen zgjidhje ç'do problemi .

    P.S : Mbas Kurçatoviumit " Ku " që dikur ka qëne elementi i fundit të tabelës, kam dëgjuar se janë zbuluar dhe 3 elemente të rinj. Cilët janë emrat ??????

  14. #34

    te lutem lexoje mire se cfare kam thene ;)

    Citim Postuar më parë nga BlackEagle Lexo Postimin
    Kam qënë mjaft i mirë në Kimi dhe jo Pykë si dhe thotë parafolsja më lart, por, tashmë jam Pykë, do tê thosha, se, koha bën tê vetën dhe, kur nuk e ndjek më një degë të tillë që prej 14 vjetëve i harron të gjitha.
    Ajo që do të sygjeroja është Shkruaj Formulat në një letër më vete dhe mundohu ti mësosh Përmendësh. Gjërat aty ecin pak a shumë me Algjebrën , pra, po të dish formulat i gjen zgjidhje ç'do problemi .

    P.S : Mbas Kurçatoviumit " Ku " që dikur ka qëne elementi i fundit të tabelës, kam dëgjuar se janë zbuluar dhe 3 elemente të rinj. Cilët janë emrat ??????
    BlackEagle, po ta lexosh me vemendje cfare kam shkruar une do ta kuptosh s'besoj se do ta merrje personally:

    Citim Postuar më parë nga DeAdA
    Eh shqiptaret e shkrete ju iku jeta duke qortuar te tjeret kur ka rrezik SHUMICA e atyre qe po qortojne jane pyke ne Kimi apo dhe ne lende te tjera.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
    Anëtarësuar
    29-09-2004
    Vendndodhja
    Bangkok
    Postime
    2,614
    Bej gati nja 50 euro se te dergoj un nje handsfree te sofistikuar qe jo petagogu qe sta kap por dhe C.I.A te bej kontroll, prap se ve re.
    Ka dy bokse mikroskopike qe futen thelle ne vesh dhe ne trup poshte veshjeve ve pjesen tjeter te aparatit.Lidhja behet me cfaredo lloj telefoni por me e mira eshte nokia.

    Eshte fare e thjeshte.Duhet te diktoje nje shoqe apo shok....tjeret ktej jan bere nxenes te mire me ate dreq handsfree-je
    If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

  16. #36
    Perjashtuar Maska e BlackEagle
    Anëtarësuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    500 Miles a way from home.
    Postime
    260
    Citim Postuar më parë nga DeAdA Lexo Postimin
    BlackEagle, po ta lexosh me vemendje cfare kam shkruar une do ta kuptosh s'besoj se do ta merrje personally:
    E dashur, unë s'kam marrë asgjë Personally, madje, në shkrim kam qënë aq i sinqertë saqë kam pranuar të jem Pykë, se e vërteta kështu është, gjërat i kam harruar nga kalimi i kohës.
    Me duket se më ke keqkuptuar apo ku di unë ...... Unë personalisht qesha me sinonimin Pykë, mu duk tepër i Goditur, origjinal.
    Gjithsesi
    Respekte

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    [QUOTE=DeAdA;1822625]Eh shqiptaret e shkrete ju iku jeta duke qortuar te tjeret kur ka rrezik shumica e atyre qe po qortojne jane pyke ne Kimi apo dhe ne lende te tjera.


    Nje pjese e mire e studenteve e kane provuar vjeshten ,por te hysh per here te trete e mos ta marresh me duket pak e tepruar . Kjo ka ndodhur(te pakten ne Shqiperi) vetem tek ata qe kane qene pyke dhe si kapnin librat fare me dore.Kjo vajze qe ka ikur me studime jashte ,besoj se do kete qene nx e mire ose mesatare ne gjimnaz. Vetem po i pati marr notat e mira me mik.Vertet po me habit fakti ,qe ajo s'po arrin dot te pakten ,te kaloje provimin .Megjithate i uroj fat heren tjeter, se te gjithe e dime sa stresuese jane te shkretat.

  18. #38
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anëtarësuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Citim Postuar më parë nga DeAdA Lexo Postimin
    Eh shqiptaret e shkrete ju iku jeta duke qortuar te tjeret kur ka rrezik shumica e atyre qe po qortojne jane pyke ne Kimi apo dhe ne lende te tjera.
    Fol per pykezimin tend se kjo qe po flet ketu, e ka mbaruar lenden kimise me 94%. E sa per lendet e tjera s'me ka ndodhur asnjehere te perseris qofte dhe nje lende. Ndaj ti do beje mire te mbaje gojen meqe aq edukate s'paske sa per te te ardhur ne forme natyrale nje veprim i tille.

    Dea, ke te drejte. 3 here me duket shume. Une mendimin tim e dhashe mesiper, per mua kjo vajze nuk studion ne forme te rregullt por i leshohet provimit pak jave perpara. Kimia duhet ndertuar gradualisht.
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  19. #39
    po me jepni mua 100$ edhe ju mesoj un

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    nuk i ve faj ksaj goces, lenda e kimis behet pengesa kryesore e nxensve te mjeksis dhe infermieris jo vetem ne itali por edhe ne usa. un i di keto se kam qen tutor per kimin I per nxensit freshmen te infermieris. mos u mundo ta lexosh si tregim, krijo koncepte per cdo gje qe lexon. gjithashtu cdo problem esht i ndryshem nga tjetri dhe duhet gjithmon te mendosh se cdo te thot pyetja, lexoi pyetjet te pakten tre her qe ta kuptosh se cfar kerkon

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Krimet komuniste në Shqiperi
    Nga Albo në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 375
    Postimi i Fundit: 03-01-2024, 15:54
  2. Rreth Përhapjes Së Islamit Ndër Shqiptarët
    Nga cobra në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 20-09-2012, 14:47
  3. Kina ne gare per t'ia kaluar SHBA si fuqi ekonomike ne Azi
    Nga Eni në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 18-06-2004, 05:42
  4. Njeriu pa te kaluar
    Nga Puhiza në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 17-03-2004, 10:16
  5. Cila ka qene dita me e bukur qe keni kaluar prane shoqerise tuaj?
    Nga La rondine në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 13-04-2003, 02:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •