Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Si msojn fmijt t flasin?

  E folura sht vetia me e rndsishme qe ndan njerzit nga gjitart e tjer dhe fillon te zhvillohet tek foshnja qe ne barkun e nens, pa u lindur akoma .

  Krkimet shkencore kane vrtetuar se fmijt jan jo vetm ne gjendje te dgjojn tinguj te ndryshm ne mitr por edhe te dallojn zrin e nens se tyre nga zra te tjer .
  Perceptimi i foshnjave sht ne nivel shume te zhvilluar dhe ata mund te kategorizojn strukturat me abstrakte te gjuhs . Ne nj krkim qe u zhvillua , gra shtatzne u vun qe te lexonin te njjtn prrall pr disa jave rresht do nate . Pas lindjes se fmijve e njjta prrall u lexua prape tek fmijt dhe ata reagonin tek kjo prrall nga prrallat e tjera . Kjo tregon qe ata e njohn prralln . Kto krkime prdorin si metode ndryshimin ne rrahjet e zemrs se foshnjs , ritmin e frymmarrjes si dhe metoda te tjera pr te vene re ndryshimet qe ndodhin tek foshnjat . Dallimi i tingujve i bn ata kompetent te msojn mnyrn se si kta tinguj kombinohen pr te krijuar fjale dhe me tej fjali .

  Para lindjes fmijt jan ne gjendje te dallojn do lloj tingulli qe prdoret ne gjuhet e botes por kur linden ata kufizohen vetm tek dallimi i tingujve qe prdor gjuha e tyre dhe kane me shume preference tek dgjimi i zrit te njerzve nga tinguj te tjer . Ne kt mnyr msojn se si funksionon gjuha .Teoria me e pranueshme sot pr zhvillimin e gjuhs tek foshnjat mbron at qe do fmij ka mekanizma biologjike qe e ndihmojn te kuptoje rregullat e gramatiks dhe te sintakss te gjuhs se vet . Vet procesi i msimit te rregullave te gjuhs sht i pavetdijshm dhe dinamik . Domethn qe ata nuk msojn prmendsh fjale por mundohen te zbulojn se si gjuha funksionon mbrapa asaj qe dgjojn . Nj shembull pr kt jan gabimet qe bjn fmijt e vegjl kur flasin , te cilat nuk jan te rastit por tregojn qe ata ne mnyr energjike tashme mundohen te msojn rregullat e gramatiks dhe te sintakss.


  Pergatiti Juliana Mandra
  Burimi Libra Linguistike

 2. #2
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Zjarrmia tek fmijt

  sht mse e zakonshme q infeksionet t shkaktojn zjarrmi tek fmijt. Ka dy lloje kryesore infeksionesh, njra shkaktohet nga virusi dhe tjetra nga bakteriet. Jan parasgjithash infeksionet virale si p.sh. ftohje, kollitje dhe dhimbje fyti, shkaktart m t zakonshm t zjarrmis.

  Zjarrmia sht kundrveprimi normal i trupit ndaj nj infeksioni dhe nj faz e mbrojtjes s trupit nga sulmeve virusale dhe bakteriale. N prgjithsi fmija ka zjarrmi kur temperatura e matur n prapanic apo vesh, sht mbi 38 grad pas gjysm ore prehjeje.

  Loja e gjall mund t rris temperaturn
  Fmijt i kap leht zjarrmia. Por zjarrmia jo gjithnj do t thot se fmija sht i smur.

  Nse fmija sht tepr i gjall, pr shembull luan plot gjallri, temperatura mund t shkoj deri tek 38,5 grad pa qen shenj e ndonj smundjeje. Lre fmijn t prehet gjat nj gjysm oreje, m mir do t ishte q ajo t shtrihej, dhe matja edhe njher temperaturn. Normalisht ajo zbret me nj gjysm grade pas prehjes. Nse temperatura zbret ather nuk bhet fjal pr zjarrmi. Para s gjithsh fmijt e vegjl mund t ken temperatura prej m tepr se 37,8 gradsh edhe nga nj mjedis tepr i nxeht apo nga e veshura m trash nga se 'duhet.

  Mund t thuhet q trupi ka nj far termostati q rregullon temperaturn trupore dhe q kujdeset t mbaj temperaturn midis 36,0 dhe 37,8 gradve. Rreth ksaj temperature funksionon m s miri sistemi trupor. Temperatura trupore ndryshon brenda 24-orshit. Ajo sht m e ult natn dhe m e lart pasdite.


  vijon me A sht e rrezikshme zjarrmia pr fmijt ?


  Prgatiti : Alvin Ekmekiu
  Burimi: suedezja Infomedica/Feber hos barn / Vad beror det p?/rishqyrtuar 2005-04-25
  V re! Ky shkrim nuk lejohet t kopjohet dhe t prdoret pr qllime komerciale (fitimprurse). Mbi lejet e prdorimit t shkrimeve t

 3. #3
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  A sht e rrezikshme zjarrmia pr fmijt ?

  Vet zjarrmia nuk sht e rrezikshme, por sht pjes e mbrojtjes trupore ndaj infeksioneve. Por nse fmijn e z spazma n lidhje me zjarrmin duhet kontaktuar menjher nj qendr kujdesi shndetsor apo klinik fmijsh.

  Vijon nga Zjarrmia tek fmijt


  Fmijt nn tre muajsh
  Fmijt e vegjl nn tre muajsh mund t infektohen pa pasur zjarrmin e rregullt. Fmija duhet vizituar nga mjeku nse nuk don t haj si zakonisht, duket i lodhur, i plogt ose nuk sillet si zakonisht.

  Fmijt mbi tre muajsh
  Nse nj fmij mbi tre muajsh ka nj temperatur q rrin midis 38,0 dhe 40,9 gradve ather simptoma t tjera prve zjarrmis mund t jen m t rndsishme se vet zjarrmia. Simptomat mund t jen shenj smundjeje serioze dhe mund ta bjn t domosodoshm kontaktin me mjekun. Shenja paralajmruese jan

  q fmija sht i plogt dhe njeriu nuk arrin t ket me t t njjtin kontakt si m par
  q fmija nuk ka fuqi t rrij ulur
  q fmija nuk ka fuqi t flas
  q fmija nuk ka fuqi t luaj qoft edhe pr nj ast gjat dits
  q fmija nuk gjallrohet pas metodave zjarrmiulse
  q fmija nuk don t pij

  Vijon me Hutimi dhe spazma nga zjarrmia tek fmijt


  Prgatiti : Alvin Ekmekiu
  Burimi: suedezja Infomedica/Feber hos barn / Vad beror det p?/rishqyrtuar 2005-04-25
  V re! Ky shkrim nuk lejohet t kopjohet dhe t prdoret pr qllime komerciale (fitimprurse). Mbi lejet e prdorimit t shkrimeve t Rruzull.net lexo ktu.

 4. #4
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Shih, un mund t derdh!: Loj pr fmij 10-12 muajsh

  •Ulu n dysheme s bashku me fmijn. Vendos prpara jush dy kupa prej kartoni me pak drithra t that petzor q hahen pr mngjes brenda tyre. Edhe qulli i trshrs bn.


  • Tregoji fmijs si mund t derdhet nga njra kup tek tjetra. Lre pastaj at t prpiqet ta bj vet.


  • Fmijt e vegjl duhet t ushtrohen gjat n kt pr t ia dal mban. Atyre u plqen gjithashtu t han at q bien jasht.


  •Hapi tjetr sht t lsh fmijn t derdh uj, por kjo duhet t vij m von.

  far mson fmija ?
  T bashkrendoj

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e alda09
  Antarsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  a casa
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  C'fare eshte zjarrmia se s'po kuptoj asgje????

 6. #6
  I zene deri ne Gusht. Maska e )un(
  Antarsuar
  15-11-2007
  Vendndodhja
  te shpia tjeterkuj, edhe ne msn...
  Postime
  125
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga alda09 Lexo Postimin
  C'fare eshte zjarrmia se s'po kuptoj asgje????
  per temperaturen e larte e ka pas fjalen me duket! gegnisht *zjermi- zjerm-zjarr- temperature e larte , -qe digjet...
  .

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e alda09
  Antarsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  a casa
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  N:S do te thote temperatuar atehere po i bie shkurt sepse 90% te atyre qe ka shkruar zoteria nuk e kuptoj. nqs femija ka temperatur duhet urgjentisht te shkoj ne spital sepse eshte armiku numer nje per femijet.1-shkakton konvulsione(dridhje)2-demtime ne tru 3-strabizem te theksuar etj etj "keshille per nenat"; ne rast temperature mbi 38*duhet patjeter te mbajne suposte ne shtepi kuptohet ne baze te moshes e asnjehere analgina e aspirina sepse japin demtime te rruazave te gjakut dhe banjo,uji te jete 2 grad me poshte se temperatura e trupit. diagnozat pastaj i vendos mjeku gjithsesi duhet te lexoni broshurat per te pasur idene dhe rrezikshmerin qe paraqesin keto simptoma.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga Qendi Lexo Postimin

  Krkimet shkencore kane vrtetuar se fmijt jan jo vetm ne gjendje te dgjojn tinguj te ndryshm ne mitr por edhe te dallojn zrin e nens se tyre .
  ndoshta asht e vertet por....
  une ndegjova nenen time dike then ah qfar bote e poshter, po une su frigova edhra te shof vet me sy ....

  -----------
  me duket apsurditet, pse ather i mesojm femijt ,pse nuk flasin po qajn si derra ....
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Une e kam ndegju nji psikolege femijsh duke then kur femiu din te thot :
  Po dhe Jo ai duhet din edhe me ndegju prindin.
  a ndegjojn femijt sot ?
  une skam pa por te gjith Pirat dhe Wikinga ! te shurdher ...e sherr bejn pa nda !
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 10. #10

  Antarsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime n 46 postime
  Citim Postuar m par nga niceangelbaby Lexo Postimin
  just been browsing and came across [url=http://watchesshopping.net/]www.watchesshopping.net[/AME] there prices seem to be way lower that standard. All of the [url=http://watchesshopping.net/]wristwatches[/AME] seem to be priced around $200 to $300. Are they fakes? The site seems to look quite legit. [url=http://watchesshopping.net/]watches online[/AME] | [url=http://watchesshopping.net/]swiss watch[/AME]
  BRAVU>Postimi me domethenes qe me kane zene syte.LoL :
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

Tema t Ngjashme

 1. Gjendja e fmijve jetim shqiptar
  Nga Albo n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 12-11-2010, 16:19
 2. Je ti si kjo grua ?
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 25-08-2009, 07:27
 3. Kur Specialistet e Gjuhes Flasin si Amatore
  Nga Thatcher n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2006, 15:15
 4. TV dhe edukimi i fmijve
  Nga Albo n forumin T jesh prind
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-07-2003, 07:02
 5. Femijet, gjuetia e madhe e pirateve?
  Nga Letersia 76 n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-09-2002, 17:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •