Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 70
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Pershendetje
    Kreksi mendoj se pyetja juaj e ka pergjegjjen tek teksti librit te perkthyer nga Semir Osmanagiq te tema Piramida e bosnjes.

  2. #22
    Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
    Anëtarësuar
    26-01-2008
    Vendndodhja
    Swabia
    Postime
    670
    E lexova temen e hapesit bnik dhe aktualisht nuk kuptova asgje, edhe pse anglishtja ime eshte le te them profesionale.

    E lexova te perkthyer nga nje perkthim bujar i xfiles dhe asgjeja mu dyfishua.

    A ka njeri nga ata qe e kuptuan me larte ta perktheje edhe nje here ne nje shqipe me te thjeshte? Shume HLA, shume Cw, shume 14% kishte shkrimi.
    Slagt ham! Kristenmands sønn har dåret. Dovregubbens veneste mø.

    Gott mit Uns

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anëtarësuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Citim Postuar më parë nga Bizantin Lexo Postimin
    E lexova temen e hapesit bnik dhe aktualisht nuk kuptova asgje, edhe pse anglishtja ime eshte le te them profesionale.

    E lexova te perkthyer nga nje perkthim bujar i xfiles dhe asgjeja mu dyfishua.

    A ka njeri nga ata qe e kuptuan me larte ta perktheje edhe nje here ne nje shqipe me te thjeshte? Shume HLA, shume Cw, shume 14% kishte shkrimi.
    Po nese Anglishtja e juaj eshte profesionale atehere cfare te duhet perkthimii? Ne realitet ju me nje anglishte profesionale duhet te kuptoni me mire se ne qe nuk e kemi anglishten profesionale, ne te njejten kohe perkthimi nga ju do te jete shume me i mire se nga ne gjysem profesionalet e gjuhes angleze, apo jo?

    Me trego Bizantin, edhe nese perkthehet ne ate menyre qe kerkoni ju, dhe prap nuk e kuptoni, a do te kerkoni edhe ju si Darius dhe disa te tjere te mbyllet tema?

    Oops prap komentova ne kete teme, me siguri se edhe ky koment do te fshihet pa asnje arsye.

    Me nderime
    Flag

  4. #24
    flag nuk je ti ai qe vendos rregullat ketu dhe ben mire qe mos luash sa andej ketej me emrin e Darius. Kur te besh ti sa cereku i asaj qe ka bere Dariusi per kete forum dhe komunitet atehere po ke te drejte. Deri atehere ben mire qe te lexosh dhe tja lesh mirembajtjen e forumit atyre qe jane te caktuar per kete pune.

    Po te lexosh komentin e Bizantin e kupton me mire se pse kerkoj qe materiali te jete ne shqip. Lodhuni te gjithe sic lodhet Darius me materialet qe sjell ketu 99.99% ne gjuhen shqipe.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anëtarësuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    flag nuk je ti ai qe vendos rregullat ketu dhe ben mire qe mos luash sa andej ketej me emrin e Darius. Kur te besh ti sa cereku i asaj qe ka bere Dariusi per kete forum dhe komunitet atehere po ke te drejte. Deri atehere ben mire qe te lexosh dhe tja lesh mirembajtjen e forumit atyre qe jane te caktuar per kete pune.

    Po te lexosh komentin e Bizantin e kupton me mire se pse kerkoj qe materiali te jete ne shqip. Lodhuni te gjithe sic lodhet Darius me materialet qe sjell ketu 99.99% ne gjuhen shqipe.
    Darius, me gjithe respektin qe kam ndaj jush, une e kam cekur kontributin tuaj ne komentin tim dje, qe sa per info eshte fshire pa asnje arsye. Kontributi i juaj eshte i pamohushem mirepo te njejten kohe nuk te jep te drejt, madje profesionale, te fshihen komenetet e nje antari tjeter vetem pse ai nuk pajtohet me ju. Nese keni dashur te tregoni forcen tuaj virtuale, dhe nese keni menduar se keni te drejt sepse jeni moderator atehere kjo eshte çeshtje tjeter dhe kete mund te arrini sa here te deshironi.

    Une nuk kam tentuar asnjehere te vendos rregullat e ketij forumi e as qe do te provoj. Nese nje rregull kisha me vendos, nese kisha pasur mundesi te vendosi, kish me qenë rregulla e kontrollit mbi disa moderator te cilet e keqperdorin poziten e tyre te moderatorit dhe vendosin rregulla te reja per antare te tjere vetem pse nuk pajtohen ne nje teme apo mendim.

    Fshirja e komentit tim na jep shembullin me te mire ku siq e dini edhe ju asgje nuk ka qenë kunder rregullave te forumit. Ju kerkuat qe kjo teme te perkthehet perndryshe do te fshihet. Une te sugjerova se eshte gabim te fshihet kur dihet se ka me dhjetra tema qe jan me pak intersante dhe ende ekzistojn ne kete forum. Gjithashtu te ofrova linket ku edhe ju keni kontribuar ne tema qe jan teresisht anglisht, madje jeni pergjigjur anglisht. Gjithashtu ofrova linkun ku ju keni vepruar njejte si bnik, ku keni ofruar link te lexohet ne gjuhen angleze.

    Me trego i nderuar moderator, çfar kishte te keqe ne komentin tim? Çfar ishte kunder rregullave te forumit apo kriterjeve te forumit qe komenti im u fshij dhe pastaj kur shtrova pyetjen, pse u fshij komenti im, edhe ate pyetje e keni fshir.
    Ju duhet te dalloni pyetjet/komentet kur ju drejtohen si Moderator dhe si Darius(personale). Komentet e mija ishin ndaj moderatorit Darius, e jo Darius si person. Te vetmen habi qe kam shprehur ka qenë se nese jo si moderator, atehere si Darius, i cili keni kontribuar me shume si person se si moderator, nuk eshte dashur te kerkoni te mbyllet kjo teme, edhe pse ishte ne gjuhen Angleze.

    Ju duhet te dini se meqense keni pranuar poziten e moderatorit, ne anëtaret tjere ju drejtohemi si moderator e jo si Darius. Madje une lirisht mund te them se ju kam drejtuar si moderator e jo si Darius. Nuk kam asgje kunder Darius, perkundrazi, kam respekt, sepse me interesim te madh i lexoj komentet tuaja, ato edukuese qe jan dhe qe jan te drejtuara te gjithe forumit.
    Ndersa komentet apo pergjigjet tuaja qe ju i drejtoheni individit, sikur mua tani, qe nese me pyet mua, keto jan pergjigje nga Darius e jo nga Moderatori, atehere kam te drejt te pergjigjem dhe duhet te respektohet edhe mendimi im e jo te fshihet pa asnje arsye, duke shfrytzuar si mbrotje, poziten e moderatorit.

    Ju duhet te veçoni pozitat tuaja, si moderator dhe si Darius. Nese pergjigjeni si moderator atehere normalisht ne nuk jemi te barabartë, sepse gjithenje mund te keqperdorni poziten tuaj dhe te shfrytzoni ne te mire tuajen, prandaj edhe komenti im mund te fshihet nese nuk ju shkon pershtati, mvarsisht nga disponimi i juaj. Ndersa nese pergjigjeni si Darius e une si Flag atehere mund te jemi te barabart ne shprehje, ti e thua mendimin tuaj e une timin pa pasur friken se mund te fshihet komenti im. Fatkeqsisht kjo nuk ndodhe gjithenje, sepse ne momentin qe une apo nje antare tjere ka te drejt, automatikisht shfrytzohet ajo qe po them se nuk duhet, pozita e moderatorit dhe menjehere fshihet komenti i atij antari dhe madje edhe largohet nga forumi.

    Kjo nuk e bene asnje antare te lire e aq me pak kete forum qe synimi i ketij forumi eshte, te gjithe kan te drejt te shprehen ne menyren e tyre, normalisht, gjithenje duke i respektuar rregullat e forumit. Rregullat e forumit jan te njejta per te gjithe, jo fyerje, jo urretje, jo shpifje ndaj njeri tjeterit. Tani zoteri moderator, me trego, komenti im kishte ndonje urretje ndaj jush si moderator? Kishte ndonje fyerje ndaj jush si moderator apo shpifje?
    Asnje, dhe asnjehere nuk do te keni nga une. Por i vetmi problem me komentin tim ishte se une nuk u pajtova me kercenimin tuaj se duhet te mbyllet kjo temë. Vallë a nuk kam te drejt edhe une si anëtar, madje me i thjeshti, te mos pajtohem me nje moderator apo anëtar tjeter?

    Po te lexosh komentin e Bizantin e kupton me mire se pse kerkoj qe materiali te jete ne shqip.
    Tani i nderuar, ketu komentoni nga pozita e moderatorit apo Darius?

    Si moderator, kisha me te then se kjo nuk eshte puna e juaj te pergjigjeni per Bizantin. Si moderator duhet te lejoni ne vete te pergjigjemi ne replikat qe jan personale apo pyetj/pergjigje qe i shtrojm njeri tjeterit, perveq normal nese njeri prej nesh fillojm me fyerje e shpifje atehere roli i moderatorit duhet te aplikohet.
    Ndersa nese keni komentuar si Darius, atehere cdo respekt ndaj jush Darius por siduket ju nuk e keni kuptuar çfarë ka kerkuar Bizantin.

    Bizantin nuk kerkoj qe materiali te jete shqip, sepse siq e dini edhe ju, xfiles e ka perkthyer mjaft mire, madje ka berë nje punë shume te madhe, qe nese me pyet mua, eshte pune e moderatorve te perkthej gjera interesante siq ishte kjo e bnik ne menyre te ju ofrohet lexuesve te saj.

    Bizantin kerkoj qe te perkthehet edhe me thjesht e me mire se perkthimi i xfiles.
    Per mua kjo ishte habia, aq me shume nga dikush qe shprehet se e din anglishten ne menyre profesionale. Prandaj edhe i shtrova pyetjen atij e jo moderatorit apo Darius, por Bizantinit, se cfarë te duhet perkthimi ne shqip ne rend te pare, e aq me shume edhe me thjesht nga ai i xfiles, kur ju bizantin e dini mire anglishten?

    Ketu eshte i gjithe problemi zoteri moderator, se eshte veshtire te kuptohet kur shkruani si moderator e kur si individ? Sa me shume qe te qendroni mbrenda pozitave origjinale, vetem si moderator dhe ne anen tjeter si Darius, dhe nuk i perzieni njera me tjeteren, sa here te ju konvenon juve, aq me mire do te jete edhe per antaret e ketij forumi dhe per te gjithe forumin.

    Sepse edhe shprehjet tona do te jen me te lira, pa friken se ne momentin qe i shkruajm individit(Darius) mund te ndodh qe ai per nje moment mund te ndryshoj ngjyren/poziten e tij ne moderator dhe te na largoj krejt prej forumi apo te fshij komentin tone.


    Dhe krejt ne fund, ja nje test zoteri moderator. Nese e lexoni kete koment timin nga pozita e moderatorit, atehere do te bindesh se asgje te keqe nuk ka ne kete koment timin. Eshte gjithecka mbrenda kornizave te ketij forumi dhe asgje nuk ka kunder rregullave te forumit. Aq me pak, asgje nuk ka ndaj personit Darius.. Ne realitet ndaj personit Darius ka vetem respekt dhe vlersim ndaj ketij personaliteti.
    Tan do te luani rolin e moderatorit, sipas rregullave te ketij forumi, dhe do te lejoni kete koment timin? Apo do te levizni pozitat, sipas deshires tuaj,here ne moderator e here ne Darius dhe kur keto pozita perzihen atehere domoesdo do te ka konflikt interesi dhe komenti im do te fshihet, sikur me pare, pa asnje arsye.

    Me nderime
    Flag

    P.S Per ate se eshte mire nese nuk e permendi emrin Darius nga andej e ketej. Eshte ky kercenim apo?
    Sa per informat zoteri moderator, une nuk e kam permend individin Darius por moderatorin Darius. E kuptoni ju dallimin? Ne temen qe ju po aludoni se e kam permendur moderatorin Darius, edhe aty ishte nje sugjerim qe ajo teme e hapur nga ne Serb, anti shqiptar, dhe tema ishte shume shume fyese per te gjithe shqiptaret, une si anetar i ketij forumi dhe njekohesisht si Shqiptare shtrova pyetjen se si eshte e mundur qe kjo teme te mbetet e hapur mbi 24 ore pa u vrejt nga moderatoret. Prandaj duke e ditur, nga eksperienca ime, se ju jeni moderator i cili mbrenda sekondave i largon komentet e mija, shtrova pyetjen ku eshte Darius(moderatori) kur kemi nevoj per te me se shumeti? Me eshte dashur te ju shkruaj 4 moderatoreve te tjere te ju beje me dije se ajo teme eshte shume fyese per ne shqiptaret dhe kam sugjeruar te largohet. Me trego i nderuar, cfare kishte te keq ne ate koment timin?
    Ndryshuar për herë të fundit nga flag : 31-01-2008 më 14:25

  6. #26
    Edhe njehere tjeter flag. Kerkova ate qe eshte mese e detyrueshme per kete forum, pra nje teme ne shqip. Ndersa ti me jep shembuj mua nga tema qe jane apostafat ne anglisht aq me teper humori qe se vret mendjen njeri. Pra krahasimi eshte pa vend. Nga ana tjeter mos pretendo per shkrime te fshira kur komenti jot eshte jashte teme komplet. Po te kesh parasysh gjera te tilla nuk ka pse te ndodhi fshirja e shkrimeve. Une sic tu pergjigja mund te te isha pergjigjur dhe me pare por preferova mos e ndryshoja drejtimin e temes. U detyrova pasi pashe insistimin tend dhe vendosa te te pergjigjem. Tani ti japim fund ketyre replikave dhe le te perqendrohemi tek tema.

    Per gjera te tjera mund te komunikojme privatisht.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Po me intereson te dija se a eshte bere ky hulumtim edhe ne Shqiperi apo vetem se ne Kosove dhe disa fshatra te kalabris, une se kuptova teresishte ....dhe se a eshte bere edhe ne tere ballkanin kjo analiz apo speciale per te ditur se kush jane shqiptaret.
    Edhe nje gje se harrova; grupet e gjakut psh. A, A+ B, B+O+ O dhe q'fare roli luan, cili prej ketyre grupeve te shqiptaret eshte me i madhi ?

  8. #28
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Grupi gjakut nuk duhet të merret shumë parasysh.

    Ndodh që grupet e gjakut janë krijuar para se të krijoheshin racat.
    Ndodh që grupet e gjakut mund të krijohen vetvetiu, si një fitim i imunitetit.
    Gjatë epidemive të ndryshme, vdesin njerëz që i përkasin njërit grup të gjakut, sepse një sëmundje prek një grup të gjakut, zakonisht.

    Përveç këtyre duhet pasur parasysh edhe se në Islandë i ke 10% me grupine gjakut B, kur dihet se Islanda nuk ka asnjë lidhje me Indinë, sepse zakonisht grupin B e konsiderojnë me prejardhje nga India.

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Ali Pasha
    Anëtarësuar
    05-10-2006
    Postime
    93
    Citim Postuar më parë nga Bizantin Lexo Postimin
    E lexova temen e hapesit bnik dhe aktualisht nuk kuptova asgje, edhe pse anglishtja ime eshte le te them profesionale.

    E lexova te perkthyer nga nje perkthim bujar i xfiles dhe asgjeja mu dyfishua.

    A ka njeri nga ata qe e kuptuan me larte ta perktheje edhe nje here ne nje shqipe me te thjeshte? Shume HLA, shume Cw, shume 14% kishte shkrimi.
    Nuk e di ne kishte per qellim te thote se se nuk e kuptoi thelbin e ketij teksti, por edhe per mua si laik ne kete lemi, asgje nuk me thone keto shifra, edhe po te ishte perkthyer ne menyren me perfekte. Nese ka mundesi qe dikush qe eshte i njoftuar me keto parametra dhe shifra te mund te na i "perktheje" ne gjuhen e "rruges" keto fakte me disa fjale, do te ishim shume mirenjohes.
    Thjeshte, jam shume i interesuar te di dic me shume ne kete teme, por ndjej nje zbrazetire profesionale per te konsumuar kesisoj informatash te perpunuara pa patur njohuri paraprake.
    Falenderime per sqaruesit potencial te ardhshem.

  10. #30
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Po me intereson te dija se a eshte bere ky hulumtim edhe ne Shqiperi apo vetem se ne Kosove dhe disa fshatra te kalabris, une se kuptova teresishte ....dhe se a eshte bere edhe ne tere ballkanin kjo analiz apo speciale per te ditur se kush jane shqiptaret.
    Edhe nje gje se harrova; grupet e gjakut psh. A, A+ B, B+O+ O dhe q'fare roli luan, cili prej ketyre grupeve te shqiptaret eshte me i madhi ?
    Po edhe Shqiperi eshe bere dhe gjithe Ballkanin (nga gjenetiloget Semino, Cruciani, tani Kroatet)

    Sipas shkenctarve kroat konkludojne qe kroatet dhe boshnjaket (dhe nje pjese e popujve ballkanas) jane homogjene qe i takojne Haplogrupit I1b mbi 50% dhe kryeqendra (dmth nga gjithe bota) e ketij haplogrupi gjendet ne Bosnje-Kroaci sikur se ajo tjetra E3B1-M78 qe eshte ne Kosove.

    Kshtu eshte ndare I1B studimi sipas shkencarve kroat ne Ballkan:

    Slovenet ----------------I1b*(NxM26)-P37=20.0%
    Kroatet------------------I1b*(NxM26)-P37=32.4%
    Boshnjaket-------------I1b*(NxM26)-P37=52.2%
    Hercegovinet-----------I1b*(NxM26)-P37=63.8%
    Serbet-------------------I1b*(NxM26)-P37=29.2%
    Maqedonet-------------I1b*(NxM26)-P37=29.1%
    Greket/Greqi veriore--I1b*(NxM26)-P37=18.0%
    Romet-Maqedoni------I1b*(NxM26)-P37=3.5%
    Shqiptaret-Kosove----I1b*(NxM26)-P37= 2.7%
    Shqiptaret-Shqiperi---I1b*(NxM26)-P37=17.0%
    Greket-------------------I1b*(NxM26)-P37=8.4%
    Bullgaret----------------I1b*(NxM26)-P37=20.7%
    Rumunet----------------I1b*(NxM26)-P37=17.7%
    Ndryshuar për herë të fundit nga GL_Branch : 01-02-2008 më 06:56

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e malo666
    Anëtarësuar
    26-04-2007
    Postime
    564
    Citim Postuar më parë nga anthem Lexo Postimin
    Grupi gjakut nuk duhet të merret shumë parasysh.

    Ndodh që grupet e gjakut janë krijuar para se të krijoheshin racat.
    Ndodh që grupet e gjakut mund të krijohen vetvetiu, si një fitim i imunitetit.
    Gjatë epidemive të ndryshme, vdesin njerëz që i përkasin njërit grup të gjakut, sepse një sëmundje prek një grup të gjakut, zakonisht.

    Përveç këtyre duhet pasur parasysh edhe se në Islandë i ke 10% me grupine gjakut B, kur dihet se Islanda nuk ka asnjë lidhje me Indinë, sepse zakonisht grupin B e konsiderojnë me prejardhje nga India.
    Ke plotesisht te drejte, po mos harrro ketu nuk je tek forumi i historise po i fantazise. Dosmodo do kene probleme pjesemarresit te kuptojne se cfare po thuhet ketu, kur vete hapesi i temes nuk di se cfare thote.

    E3B1 mes shqiptareve e ka origjinen ne anadoll, jo ne ballkan. I njejti, mesa lexova konfiguron tek popullsite libaneze dhe gjithashtu perben nje pjese te konsiderueshme tek populliste greke, siciliane, sardiniane (pra kombet mesdhetare).

    Pra kemi te bejme me nje mutacian qe eshte pothuajse 10,000 vjet i vjeter, gjate kohes se gurit, kur s'ka pas as ilir, as pellazg, as shqiptar e asgje. Prandaj eshte gafe trashanike te thuash se adn shqiptare eshte me e lashte ne ballkan, sepse kjo s'eshte adn shqiptare, por neolithike qe konfiguron tek c'do popull.
    Ndryshuar për herë të fundit nga malo666 : 02-02-2008 më 21:35

  12. #32
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    E3B1 mes shqiptareve e ka origjinen ne anadoll, jo ne ballkan.
    Origjinën nuk mund ta ketë në Anadoll, për arsye se në përqindjen më të madhe është gjetur në Dardani. Vendet tjera në krahasim me Dardaninë, nuk e kanë këtë gjen në atë përqindje.

    Pra kemi te bejme me nje mutacian qe eshte pothuajse 10,000 vjet i vjeter, gjate kohes se gurit, kur s'ka pas as ilir, as pellazg, as shqiptar e asgje.
    Ti me sa duket nuk e ke formu si duhet koncpetin mbi racën, kombin, fisin etj, që tëgjitha këto dallojnë nga nkëra tjetra.

    Së pari ne njerëzit kemi prindër, e ata kanë pridnrit e tyre, e kështu deri tek i pari "i parë".
    Nëse në atë kohë nuk ka pasur as ilirë e as pellazgë, së paku janë këta paraardhësit e hershëm, edhe nëse nuk kanë emër, ata prapë janë stërgjyshrit tanë.

    Hulumtimi është me rëndësi sepse tregon se jemi më të vjetrit këtu.

    Unë isha duke thënë se grupet e gjakut dallojnë nga Haplogrupet.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e malo666
    Anëtarësuar
    26-04-2007
    Postime
    564
    Citim Postuar më parë nga anthem Lexo Postimin
    Origjinën nuk mund ta ketë në Anadoll, për arsye se në përqindjen më të madhe është gjetur në Dardani. Vendet tjera në krahasim me Dardaninë, nuk e kanë këtë gjen në atë përqindje.

    Ti me sa duket nuk e ke formu si duhet koncpetin mbi racën, kombin, fisin etj, që tëgjitha këto dallojnë nga nkëra tjetra.

    Së pari ne njerëzit kemi prindër, e ata kanë pridnrit e tyre, e kështu deri tek i pari "i parë".
    Nëse në atë kohë nuk ka pasur as ilirë e as pellazgë, së paku janë këta paraardhësit e hershëm, edhe nëse nuk kanë emër, ata prapë janë stërgjyshrit tanë.

    Hulumtimi është me rëndësi sepse tregon se jemi më të vjetrit këtu.

    Unë isha duke thënë se grupet e gjakut dallojnë nga Haplogrupet.
    Ke ca mangesi llogjike ketu. Artikulli thote qarte qe eshte formuar gjate periudhes neolithike, fakti qe ndodhet sonte ne kosove nuk do te thote qe ka qene gjithmone atje, sepse kosova nuk ka qene e banuar gjithmone. Eshte sjellur ne rajon nga femer neolithike (dhe me sa di une agrikultura e ka origjine ne anadoll).

    Une s'po them qe nuk jane stergjysherit tane, une thjesht po them qe jane stergjysherit e shume kombeve te tjerave, dhe jo nuk jemi me te vjetrit ketu, sepse kjo frequence konfiguron vetem tek 20 perqindshja tek ne, edhe ben pjese tek kombet e tjera gjithashtu

  14. #34
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Artikulli thote qarte qe eshte formuar gjate periudhes neolithike, fakti qe ndodhet sonte ne kosove nuk do te thote qe ka qene gjithmone atje, sepse kosova nuk ka qene e banuar gjithmone. Eshte sjellur ne rajon nga femer neolithike (dhe me sa di une agrikultura e ka origjine ne anadoll).
    Derisa ka qenë në atë kohë në Kosovë, dhe sot poashtu është në Kosovë, atëherë më shumë gjasa ka që të ketë qenë këtu pandërprerë se sa të kenë emigruar ata dikund tjetër dhe pastaj të jenë kthyer pikërisht këtu.

    Une s'po them qe nuk jane stergjysherit tane, une thjesht po them qe jane stergjysherit e shume kombeve te tjerave, dhe jo nuk jemi me te vjetrit ketu, sepse kjo frequence konfiguron vetem tek 20 perqindshja tek ne, edhe ben pjese tek kombet e tjera gjithashtu
    Prania e këtij gjeni tek të tjerët, është rezultat i asimilimit të iliro-shqiptarëve gjatë shekujve.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e malo666
    Anëtarësuar
    26-04-2007
    Postime
    564
    Po kush tha qe kane emigruar diku tjeter dhe jane kthyer prape? ato erdhen ne evrope rreth vitit 8,000 p.k. Apo do na thush qe shqiperia ka qene me shqiptar qe ne kohen e dinosaurve?

    Kjo frekuence nuk eshte ekskluzivisht shqiptare, sepse s'ka pasur shqiptare ne ate kohe. dhe si e shpjegon pranine tek kombet e tjera si asimilim i iliro shqiptareve??? kush ja dha iliro shqiptareve me tapi kte L31b-ne?? Nga e di ti cfare frekuenca kane pasur iliret, qe si grup linguistik u formuan reth viteve 1300 p.k?

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    ...nuk presim këtu diskutime në nivel, por mundësisht thuaje fjalën e jo halën. Ai që don të flet në suaza shkencore, që janë definuar në: arkeologji, historiografi, gjeohistori, gjenetikë e gjenealogji, antropologji, linguistikë etj., duhet të bazohet në rrjedhë shqiptaro-illiro-pellgase, populli që ka lidhjen ma të shkurt - shqiptarët me popullin e pellgut të ujit, Pellgasët - Popullin e Parë. Atyre popujve që iu bie ma rrotull (ma larg) të lidhen me pellgasët, nuk iu kemi faj, pse janë asimiluar në sllav, gjermanik, afro-aziatik, indo-europian etj. Po pra, fiset illiro-thrrake u asimiluan gjatë barbarizmave në: grek, maqedon, bullgar, rumun, serb, boshnjak, kroat, slloven etj., nga: hillir, makedhon, vllah, dak, skordist, delmat, ardian, liburn etj. I vetmi popull i paasimiluar - shqiptarët (me gjithë përzierjet e gjakut gjatë pushtimeve, që po na kushton derikëtu në forum, me: mosunitet, acarime, kinflikte mendimi, hasmëri etj. që nuk duhet t i ketë një popull i të njejtës gjuhe, gjaku e kombi).

    Thema lypset të spjegohet, deshifrohet në analiza, të shqipërohet, e jo të ripërkthehet (mbase falenderojmë përkthyesit vullnetarë. Dikush po lypë, e s din çka lypë...

    Zbërthimi i atyre shifave nga teksti ang. kërkon njohuri profesionale, SPJEGIM, e jo shthurje
    pyetjesh e përgjegjesh, se qenkan tash fajtorë shqiptarët edhepse paskan DNA ma të lashtë?

    Kurse kjo analiza kroate, i ka ofruar popujt sllav: slloven, kroat, boshnjak, serb, si homogjen
    Halpogrupi I1b, ku serbët po dalin afër grekëve veriorë, e shqiptarët e Kosovës, me romët e Maqedonisë, e aq larg me të Shqipërisë? Këto përqindje nuk më duken në rregull...ma shumë dallime grekët jugorë me veriorë... kroatët mbajnë veten ma shumë illirë, se sa i pranojnë shqiptarët pasardhës illirian...ata e të gjithë u asimiluan, përveç shqiptarëve!

    ,,Sipas shkenctarve kroat konkludojne qe kroatet dhe boshnjaket (dhe nje pjese e popujve ballkanas) jane homogjene qe i takojne Haplogrupit I1b mbi 50% dhe kryeqendra (dmth nga gjithe bota) e ketij haplogrupi gjendet ne Bosnje-Kroaci sikur se ajo tjetra E3B1-M78 qe eshte ne Kosove.

    Kshtu eshte ndare I1B studimi sipas shkencarve kroat ne Ballkan:

    Slovenet ----------------I1b*(NxM26)-P37=20.0%
    Kroatet------------------I1b*(NxM26)-P37=32.4%
    Boshnjaket-------------I1b*(NxM26)-P37=52.2%
    Hercegovinet-----------I1b*(NxM26)-P37=63.8%
    Serbet-------------------I1b*(NxM26)-P37=29.2%
    Maqedonet-------------I1b*(NxM26)-P37=29.1%
    Greket/Greqi veriore--I1b*(NxM26)-P37=18.0%
    Romet-Maqedoni------I1b*(NxM26)-P37=3.5%
    Shqiptaret-Kosove----I1b*(NxM26)-P37= 2.7%
    Shqiptaret-Shqiperi---I1b*(NxM26)-P37=17.0%
    Greket-------------------I1b*(NxM26)-P37=8.4%
    Bullgaret----------------I1b*(NxM26)-P37=20.7%
    Rumunet----------------I1b*(NxM26)-P37=17.7%


    Këto përqindje më duken të ngatrruara...

  17. #37
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Po me intereson te dija se a eshte bere ky hulumtim edhe ne Shqiperi apo vetem se ne Kosove dhe disa fshatra te kalabris, une se kuptova teresishte ....dhe se a eshte bere edhe ne tere ballkanin kjo analiz apo speciale per te ditur se kush jane shqiptaret.
    Edhe nje gje se harrova; grupet e gjakut psh. A, A+ B, B+O+ O dhe q'fare roli luan, cili prej ketyre grupeve te shqiptaret eshte me i madhi ?
    Sa u perket shqiptareve te kosoves grupi dominant pra me i larti ne regjion eshte grupi O Rh+ sebashku me O Rh-.

    Grupi me i paster nga te gjithe duhet konsideruar O Rh- per arsye se sic thote edhe vet emrimi ky grup i gjakut nuk permban ndotjen nga faktori i majmunit Rhesus. I cili si grup O sot eshte grupi me i rralle ne bote. Vetem 15% te popoullates se gjithmbarshme te grupeve OAB jane Rhesus negativ.

    Te gjitha llojet e majmunit Rhesus jane nga Azia. "Mekati i Lindor" mund te kete lidhje me shfaqjen e ketij antigjeni ne perberjen e gjakut njerezor i cili sot mungon vetem ne 15% te popullates boterore qe jane Rh-.

    Mirepo ndonese nuk jane bere hulumtime te ketij lloji te gjitha predispozitat tregojne se personat e grupeve A dhe B te shqiptaret te gjithe pa dallim jane bartes te gjenotipit O. Keshtu ciftezimi i prinderve O dhe A ose O dhe B mund te rezultoj 50/50 te gjases qe pasardhesi te trashegoje grupin O te gjakut. KEshtu nga prinderit te cilet vetem njeri prej tyre ka antigjenin A apo B serish mund te rezultoje femi me gjak te "paster" te grupit O por i cili eshte bartes i genotipit OA.

    Prandaj deri diku edhe grupi i gjakut mund te konsiderohet si peraferues i pastertise kontinentale por qe nuk ka ndonje rendesi te madhe me gjenezen. Mjafton futja e nje grupi te nje individ dhe ai ta percjell ate me sukses per gjenerata. Keshtu dy prind te grupit O qe permbajne genotipin oa mund te lindin edhe femije me gjak te grupit A. Nuk ka ndonje problem.

    Pra ne pergjithesi grupet e gjakut nuk jane tregues me saktesi te mjaftueshme per t'ju referuar ne studim.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  18. #38
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    ato erdhen ne evrope rreth vitit 8,000 p.k. Apo do na thush qe shqiperia ka qene me shqiptar qe ne kohen e dinosaurve?
    Mendimi im është se ne jemi këtu qe 500.000 vite. Sigurisht ka nevojë për hulumtime të mëtejme.

    Kjo frekuence nuk eshte ekskluzivisht shqiptare, sepse s'ka pasur shqiptare ne ate kohe.
    Ta dhjefsha llogjikën, po ti s'dike gja more. Po flet sikur këta anti-shqiptarët e Athinës.
    Raca është në pyetje shoko, se gjuha s'ka të bëjë këtu fare. Ti edhe memecin e bëke jo-shqiptar veç-pse nuk flet a???
    Në atë kohë kanë jetuar para-ardhësit e shqiptarëve. Dhe kjo frekuencë është e tyre.

    Nga e di ti cfare frekuenca kane pasur iliret, qe si grup linguistik u formuan reth viteve 1300 p.k?
    Se kur janë formu ilirët këtë nuk e dimë e nuke di as ti, por nuk janë formu kaq vonë siç ia fute ti me deriktivat e e Athinës.
    Ta them, unë, që ti nuk e ke vendin në këtë temë, sepse nuk i ke kuptu ca koncepte themelore, dhe po të ishe në lëkurën time, do të qeshje me marrëzitë që ke shkru aty.
    Nuk jemi duke folur këtu për grupe gjuhësore e për gjuhë, po për racë dhe gjene.
    Shkunde kokën pak, se të ka zënë ndryshk.

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Kjo frekuence nuk eshte ekskluzivisht shqiptare, sepse s'ka pasur shqiptare ne ate kohe. dhe si e shpjegon pranine tek kombet e tjera si asimilim i iliro shqiptareve??? kush ja dha iliro shqiptareve me tapi kte L31b-ne?? Nga e di ti cfare frekuenca kane pasur iliret, qe si grup linguistik u formuan reth viteve 1300 p.k?
    E nga dolen?
    Nga hici?
    Kjo nuk eshte e sakte. Mund te thuash psh se evidentimi me i hershem ne historine e shkruar i vendos ne ate periudhe, por jo qe u krijuan ne ate periudhe.
    Mbetjet arkeologjike ne Shqiperi jane shume here me te hershme se aq.

  20. #40
    Citim Postuar më parë nga malo djali
    dhe me sa di une agrikultura e ka origjine ne anadoll
    Kete e di gabim. Anadolli ishte i banuar nga njerez me bisht kur ne Egjypt dhe ne Ameriken Qendrore e Jugore si dhe ne tokat e Paqesorit jane gjetur mbetje te nje agrikulture shume te avancuar, madje aq te avancuara sa mund te konkurojne denjesisht dhe me agrikulturen e kohes sone. Dhe behet fjale per mbi 7.000-8.000 vjet p.e.s.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
  2. Diaspora shqiptare në mbrojtje të çështjes sonë kombëtare
    Nga altin55 në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
  3. Drafti për Unitet
    Nga Modesti në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
  4. Paketa e propozuar nga Ahtisari për statusin final të Kosovës
    Nga Nice_Boy në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 451
    Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
  5. Letërsia Shqiptare
    Nga [A-SHKODRANI] në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •