Ambasada greke ndryshon procedurat pėr vizat

Shkruar nga Anisa Pėllumbi

Ambasada greke nė Tiranė ndryshon procedurat e marrjes sė vizave pėr nė shtetin fqinj. Me anė tė njė njoftimi pėr shtyp bėhet e ditur se duke filluar nga data 28 janar tė gjitha dokumentet qė duhet tė dorėzohen pėr marrjen e vizės nuk do tė kthehen nga shėrbimi konsullor, por nėpėrmjet dy kompanive postare. Sipas kėtij njoftimi, personat qė janė tė interesuar pėr tė marrė vizėn kur tė paraqiten nė zyrėn konsullore duhet tė kenė zgjedhur dhe plotėsuar formularin e njė prej dy kompanive.

Kjo pėr arsyen se do tė jenė pikėrisht kėto kompani postare qė do tė bėjnė kthimin e dokumenteve nė vendbanimet e tyre. Kjo procedurė e re i shėrben edhe lehtėsimit pėr marrjen e vizės, si edhe pėr tė eliminuar radhė tė gjata.
Kompanitė postare
Ambasada greke njofton se do tė jenė dy kompani postare, tė cilat do tė zėvendėsojnė punėn e Zyrės Konsullore. TNT ose “Courier Express” do tė jenė dy kompanitė nėpėrmjet tė cilave tė interesuarit do tė mund tė marrin dokumentet nė shtėpinė e tyre. “Veēanėrisht pėr legalizimin e dokumenteve, tė interesuarit kur tė paraqiten nė Zyrėn Konsullore duhet qė tė kenė pėrzgjedhur dhe tė kenė plotėsuar formularin e njė prej dy kompanive tė mėsipėrme pėr kthimin e dokumenteve tek vendbanimi i tyre”, thuhet nė njoftimin e ambasadės greke. Kjo procedurė i shėrben eliminimit tė radhėve tė gjata nė ambasadė, pasi kthimi i dokumenteve do tė bėhet nė vendbanimin e tyre nėpėrmjet kėtyre dy shėrbimeve postare. Kjo procedurė do tė jetė edhe pėr legalizimin e dokumenteve dhe do tė fillojė qė nga e hėna e ardhshme.
Vizat
Ambasada greke njofton gjithashtu se pėr tė lehtėsuar dhe shpejtuar kohėn e marrjes sė vizave dhe dorėzimit tė dokumenteve do tė ketė pėrfaqėsues tė kompanive postare, TNT dhe “Courier Express” brenda Zyrės Konsullore. “Pėr personat qė kėrkojnė vizė, pėrfaqėsues tė kompanive do tė gjenden brenda Zyrės Konsullore me qėllim pėr t’u shėrbyer atyre”, pėrfundon njoftimi i ambasadės greke.

NJOFTIMI
Njoftohet se duke filluar nga data 28 janar 2008 pasaportat dhe dokumentet qė do tė paraqiten pėr marrjen e vizės apo pėr legalizim, nuk do tė kthehen mė nga Zyra Konsullore, por vetėm pėrmes njėrės prej dy kompanive postare (courier), domethėnė ose pėrmes TNT, ose pėrmes “Courier Exspres”.
Veēanėrisht pėr legalizimin e dokumenteve, tė interesuarit kur tė paraqiten nė Zyrėn Konsullore duhet qė tė kenė pėrzgjedhur dhe tė kenė plotėsuar formularin e njė prej dy kompanive tė mėsipėrme pėr kthimin e dokumenteve tek vendbanimi i tyre.
Pėr personat qė kėrkojnė vizė, pėrfaqėsues tė kompanive do tė gjenden brenda Zyrės Konsullore me qėllim pėr t’u shėrbyer atyre.

Tirana Observer