Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 90
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e nimue
    Anėtarėsuar
    06-08-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    78
    Alban dua te te bej nje pyetje
    Perse zoti yt (une e kam pergjigjen e All-llahut) nuk beri nje gjini por krijoi mashkullin dhe femren ?
    Guri i rende peshon ne vend te vet.

  2. #42
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Femra dhe mashkulli!
    Femra eshte nje gje e bekuare e jo objekt e as qenje me vlere me te ulte se mashkulli por ndoshta edhe perkundrazi eshte me e persosur.
    Ju disa ketu qe duket se jeni verberuar nga feja, por ne te vertete
    jeni larg Zotit keni harruar se femra ju ka mbajtur ne barkun esajna 9 muaj dhe ju ka lind, ushqyer, mesuar te ecurit te folurit...

    Pse i shani nenat tuaja?!
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Muhameti,

    thot ne hadithe se " shpata gjendet ne xhenet ", pse ? Sepse pa shpate islami nuk eshte shperndare askund ne bote. Ku eshte ndalur shpata orientale , aty eshte ndalur edhe Islami. Kjo shpate eshte e mbuluar me gjak, sepse Muhameti kunder kombeve qe nuk pranonin islamin, perligj xhihadin.

    Ajo fotografi e tregon te verteten me te madhe se sa mijera shkrime tona!

    Une permenda aspektin teorik, Ilir88 e ka thene me nje fotografi! Mua me vjen keq kur shoh ato gra qe trajtohen me keq se kafshet!

    Grate e mjera futur ne thes, si ninxha...Pse`? per ta shndrruar femren ne qenie anonime, pse ? Sepse ata nuk shohin gje pos seksit ne gruan. Keshtu i trajtojne ata nenat, motra dhe bijat, sepse ata besojne ne ate qe asnje njeri ne bote nuk e ka besuar me deshire, por nga frika e shpates. Disa konvertime tak e tuk kane ndodhur pas milionave qe derdhin sheiket!!! Perndryshe islami u shtri deri aty ku arriti shputa dhe shpata e tyre, me larg jo!

    Nese Zotit i duhet shpata per ta imponuar fen, atehere ai nuk eshte Zot, por....!!!!

    Shkoni te albislam.com dhe shikoni si ndahet “grate e atyre qe kane humbur luften, si ndahet placka e luftes, si ju merret pasuria si lihen femiejt bonjak, si debohen, si priten kokat dhe nese mendoni se keto behen me emer te Zotit, atehere nuk di une se kujt i besoni!!

    Derisa nuk i keni ditur keto, Zoti do t “ju kishte falur, prej tani jo! nese besohet ai, ne cdo hap, ne cdo veper ofendohet mencuria e Perendise, i cili nuk din te coje fen e drejte pa gjak, por vetem me vrasje. O Zot cfare cmendurie!!!!

    Disa hadithe qe e arsyertojne rrahjen qe ai ne fotografi e ben duke respektuar Kuranin:

    Paragjykime mizore ndaj femres, dmth. ndaj nenave, motrave dhe grave ne pergjthesi!!!!

    " Po te mos kishte pasur gra, mashkulli do te kishte shkuar ne Parrjas!"(Kanzul-umma)«

    " Burri shkaterrohet, sapo t“i bindet gruase"Kanzul-umma)«

    " Ju grate! Shumica prej jush jeni dru djeges per Ferrin....Kanzul-umma)«

    " Mos i lejoni grate te rrijne ne dhomen e ndejes, mos i mesoni te shkruajne, i ngarkoni me shume pune dhe ne cdo rast thuani " JO" , spes e" PO"-ja i motivon te ju luten."Kanzul-umma)«



    Shiko cmendurine ketu dhe si behet guraja e mencur!


    Ferri eshte ndertuar per budallė/ idiot , grate jane me budallaqe ne mesin e budallave. Nese nje grua don ta hjek kete emertim budallai, ajo duhet t“i sherbeje burrit te vete.

    Pra duhet t“i sherbej burrit te vet. Te jete skllave, ja se pse burrat luftojne per kete fe, sepse vetem kjo fe i garanton depersonalizimin e femres dhe sundimin mbi te. Ka edhe femra qe ju pelqejne te shtyepn, ndonese jane me te rralla devijime te tilla!

    Kur te peyten teoriket tane te islamit, thojne , jo po islami nuk i ka fajet dhe gabojne ose rrejne qellimish, sepse edhe arabet e kane kuranin ne gjuhen e vet, por ndaj grave sillen si ai derri me lart! Nese islami nuk i ka fajet, atehere ne po e kuptojme kuranin me shume se ata qe e kane ne gjuhen e vet, dhe eshet mire qe hoxhallaret tane t“i dergojme atje dhe nga shqipja t“ia perkthejne kuranin ne arabisht!!!! Dhe keshtu ndoshta behen njerez, ndoshta civilizohen...
    Nuk di cfar ekarakteri duhet te kete nje njeri qe edhe aps kesaj fotografie perpiqet te arsyetoje...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shėn Albani : 15-12-2002 mė 13:19

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    174
    Postuar mė parė nga Shėn Albani

    Disa hadithe qe e arsyertojne rrahjen qe ai ne fotografi e ben duke respektuar Kuranin:

    Paragjykime mizore ndaj femres, dmth. ndaj nenave, motrave dhe grave ne pergjthesi!!!!

    " Po te mos kishte pasur gra, mashkulli do te kishte shkuar ne Parrjas!"(Kanzul-umma)«

    " Burri shkaterrohet, sapo t“i bindet gruase"Kanzul-umma)«

    " Ju grate! Shumica prej jush jeni dru djeges per Ferrin....Kanzul-umma)«

    " Mos i lejoni grate te rrijne ne dhomen e ndejes, mos i mesoni te shkruajne, i ngarkoni me shume pune dhe ne cdo rast thuani " JO" , spes e" PO"-ja i motivon te ju luten."Kanzul-umma)«



    Shiko cmendurine ketu dhe si behet guraja e mencur!


    Ferri eshte ndertuar per budallė/ idiot , grate jane me budallaqe ne mesin e budallave. Nese nje grua don ta hjek kete emertim budallai, ajo duhet t“i sherbeje burrit te vete.
    Or ************, pse genjen ato hadithet, kurre nuk i ka thene Muhammedi, e as Kurįni.
    Gjeje vendin dhe librin, ***************.
    Céshte ajo Kaznul Uma??????
    Tek******************?????
    U lutem moderatoreve, qe te marrin masa ndaj atyre qe genjejne, sepse kjo con ne acarim nervash, sic po e shihni edhe vete.
    Ky ****************, vetem shpif e genjen dhe aspak nuk ka ndermend te diskutoje si njeri...
    Sa here i sqarohet dicka luan ***********(dhe ne te vertete i tille eshte *************..
    Dhe me nje ********* nuk mund te diskutohet, sepse **********ngelet.
    Kuptojeni kaq gje ju lutem.
    Shikoni, te gjithe ato veta i sqarojne, kurse ai luan me durimin tone.
    Nuk ia kemi borxh.
    Merrni masa (ashtu sic bene tek Albforumi), para se ky forum te shenderrohet ne kosh plehrash.
    Ju mund edhe te me perjashtoni apo ku e di une se cfare, por une do te futem edhe me emer tjeter, dhe prape se prape ndaj ketij *************, do te reagoje.
    Prandaj, kuptojeni shkakun e vertete te ketij acarimi...Kisham me tu lute qe mos te perdoresh keso fjalesh me ne kete forum.Nese nuk je mire me nerva e nuk duron shkrime qe nuk te pershtaten atehere mos hyj ketu.Forumi eshte per diskutime, per mendime te lira e jo per sharje.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga iliria e para : 15-12-2002 mė 14:02
    Sa mirė do tė ishte tė mos kisha lindur,
    por meqė kam lindur sa mirė do tė ishte tė mos vdisja,
    por meqė do tė vdesė sa mirė do tė ishte tė mos ringjallesha.
    por meqė do tė ringjallem sa mirė do tė ishte tė mos dėnohesha, e nėse dėnohem tė mos dėnohem pėrgjithmonė...

  5. #45
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    alban, pse po largohesh dhe "thellohesh" perseri ne librat qe ti ka fale shkolla missionare?, hajt kundershtoma ate konkluzionin tim, e pastaj do te bisedojm me tej.

    Bla, bla, bla, bla....., ose nuk me kupton?, nese deshiron do te drejtohem edhe gjermanisht si vitin e kaluar, ska problem, vetem FOL!!!

    Flm
    albanish by nature

  6. #46
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    shoku moderator, po perkrah PROVOKIMET e albanit?, ose si doni ta kuptojm reagimin tuaj ndaj shkrimit te drites?

    Nese nuk keni aftesi mendore per te kuptuar rrjedhojen e puneve ketu, atehere ma beni me dije, do te mundohem te ju ndihmoj.

    Nuk do te lejohen diffamime te islamit dhe pik!!!, eshte shume leht per ta mare vesh, apo, shoku moderator?, mendoj se rasti i nigeriės po va ka mbush menden, apo?, nuk jeni te afte te llogjikoni?, apo?, propheti dhe islami jane gjera te shenjta per muslimanin, kush i perbuz ata per shkaqe primitive sic eshte zilia (ajo qe e shtyn albanin te veproj keshtu, pasiqe DUKSHEM nuk i interesojn ndjenjat kombetare, por thjesht ndjenjat kishtare) rezikon shpirt e trup. Nje passazhe e vogel ne nje gazete shkaktoj vdekjen e mbi 200 njerezve. A kupton njehere rrangun e profetit dhe te islamit ne BOTEKUPTIMIN islam?, nese jo, atehere mundohuni te kuptoni kete, dhe pastaj do te keme rspekt ndaj "diskutimit" qe po mendoni se ketu me figuren "shen alban" mundeka te zhvillohet.

    Nje pyetje perzonale, a vereni se albani NUK pergjigjet ne pyetje konkrete?, a vereni se albani cdohere, dhe panderpre sjell te njejtat shkrime?, avereni se ne cdo shkrim, ne cdo rubrike, ai po perzjen islamin?, a vereni se ai ka pergatitje per kete cka ben, dhe per kete dukshem po tregon se posedon material te GATUAR???, a vereni se ketu DUKSHEM eshte ne levizje nje propagande e felliqun kishtare?, dhe nese jeni shqiptare, atehere duhet per hire te gjakut, per asgje tjeter, te tregoheni NEUTRAL.

    Eshte relativ se kush cfare fjalesh perdor, rezultati eshte i njejti cdohere, aksion dhe reaksion. Dhe nese ana muslimane reagon, atehere mundonja pak trurin, e ti shihni aksionet, ndaj te cilave reagohet.

    Flm


    Verejtje e Moderatorit: Nuh, veme re se Shen Albani asnjehere nuk ofendon te tjeret.. e tani per tani, kjo ka me shume rendesi per ne.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga huggos : 15-12-2002 mė 15:22
    albanish by nature

  7. #47
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Nuh...
    Njejte si te duken ty fjalete renda per islamin, njejte ju duken te tjereve fjalet e renda per ateistet apo te krishteret.
    Ka njerz qe njof une qe turqit ju kan vra ne 1907 gjysmen e farefisi e ti me shok tu i quan vellezer dhe se ishin tek ne per te miren tone!
    E verteta eshte qe ne forum ka drejte njeriu te shpreh mendimet e veta por ska te drejte te shaje e ofendoje.
    Kete e bente Drita me siper me fjale shum banale.

    Pse zemroheni aq shume?!
    Po Zoti-Allahu ta gjykoje, ju skeni nevoje.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    174
    O "Iliria..." po mire nuk paskemi te drejte te shajme e te ofendojme, por kush paska te drejte te genjeje dhe te shpife?????????
    Pse e lejoni ate te shpife???
    Jane me dhjetra here qe ai ka sjelle genjeshtra e shpifje, dhe ne ia kemi bere te ditur keto, kurse ai, jo vetem qe nuk kerkon falje, por prape se prape me te veten...
    Po ju kaq gje nuk kuptoni??????
    Ē'taksirat kemi ne te merremi me tipa te tille, qe nuk hane pyke nga asnjera ane???
    A e ke pare se cfare reagimi, ka ndaj ketij personi???
    Nuk eshte puna se neve nuk na pelqejne ato qe thote ai, sepse edhe te tjeret (Klodi. Ti, Shpresmiri etj), thoni gjera qe nuk na pelqejne, por me ju neve diskutojme tamam, sepse na kuptoni dhe ju kuptojme kur diskutojme, por me kete, mor djale, eshte e kote, ai eshte si nje robot, qe eshte programuar, te beje vetem punen e genjeshtarit dhe shpifesit dhe kaq.
    Foli sa te duash ti, por ai pyke se pyke ngelet...
    Ju lutem merrni masa, ndaj shkaktarit kryesor dhe jo ndaj pasojave...
    Sa mirė do tė ishte tė mos kisha lindur,
    por meqė kam lindur sa mirė do tė ishte tė mos vdisja,
    por meqė do tė vdesė sa mirė do tė ishte tė mos ringjallesha.
    por meqė do tė ringjallem sa mirė do tė ishte tė mos dėnohesha, e nėse dėnohem tė mos dėnohem pėrgjithmonė...

  9. #49
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    o moderator, une u shpreha qarte dhe kthjellet mednoj, nuk eshte ketu pyetja tek perdorimi i fjaleve, se ne diplomati mund me pak fjale te prekish shume gjere e rende. Ju lutem ketu te shiqoni, natyrisht se albani nuk do te perdor fjale banale, sepse kjo eshte PJESE e programit qe ka. Nese pritni ate moment ku ai do te perdor fjale te NDYTURA, atehere mund SHUME GJAT te pritni.

    Une po ju tregoj MENYREN qe ai perdor, dhe se ajo ka HAPTAZI preteksin e qarte.
    Ai manipulon duke nenevizuar pohimet me ndjenja KOMBETARE, sic eshte figura e Kadarese, pozita e femres se shtypun shqiptyre ne shoqerite maqedone e kosovare, dhe pseudokrahasimet paradokse ndermjet ajeteve kur'anore dhe MENDJES se shendoshe, dhe ketu duke KEQPERDORUR ne nje shkalle te paskrupullt MOSNJOHJEN e lexuesve (ju inkluzive), ai lozen me tjeret si duke ju patur nje top fudbolli. Ju hedh andej e kendej duke perdorur argumentet e NJEJTA. A nuk e shihni kete?, nxjer hadithe e ajete nga konteksti i pergjithshem, i shkeput ato, dhe va sjell me "mjalte" te lyem, "mjalta" e tij jane argumente te llogjikshme ne shiqim te pare, duke anashkaluar ketu KREJT rrethanat historike.

    Jeta e pejgamberit eshte nje nder veprat me te dokumentuara te historise njerezore, kam thene shpeshhere, nuk ka ngjarje te percjellura, qe jane me autentike. JAne munduar shume njerez dhe do te mundohen shume njerez, disa me preteks te kalkulume (sic eshte puna e albanit), disa nga ignoranca e naiviteti, ta demtojne kete figure te shquar te historise njerezore. Por askush nuk ja ka arrit qellimit, se me ne fund, cdo njeri qe ka interes, VETVETIU i qaset problemit, dhe veren te kunderten.

    Nje nder rrenat e albanit qe i permend panderprere ketu eshte se kinse pejgamberin e paska helmuar nje hebreje. Natyrisht aktualisht eshte nje lajm senzacional. POR, fakt eshte se krejt biografite qe ekzistojn mbi pejgamberin rrjedhin nga shneimet e e Ibn Hishamit, te cilat me vone nga nxenesi i tij, Ibn Ishaku jane permbledhur dhe publikuar si biografia e pare e tij. Ibn Hishami ka jetuar me bashkkohas te pejgamberit, dhe ka shumicen e lajmeve nga dora e pare. Dhe cdo biografi serioze (aktualisht nje ribotim i Ibn Ishakut, apo nga Martin Lings) permend nje semundje natyrale (me symtome te temperatures se larte dhe dhimbje te kokes) e cila ka zgjatur disa JAVE. Eshte abzurd te SPEKULOHET ne kete rast.

    Sidoqofte, une dhe vellezerit e motrat e mia ketu NUK kemi kohe te mirrena hollesisht me problematika qe i ngjet albani islamit, se CDO, dhe kete e them me vetedije te plote, CDO pohim i albanit mund te demantohet ne menyren me te thjeshte, sidomos rasti i Ajshes. Aty ketu japim edhe sqarime, por ne vend te pergjigjes dhe me tej te nje diskutimi te frytshem, vet albani ne mungese te teksteve te "gatuara", i risjell ato me te hershmet. Kjo eshte vetem humbje kohe. Nese ketu dikush nervozohet, atehere per kete arsye.

    Illiria, nese me lexon me vemendje, do te veresh se simpatite e mija mbi "turqit" jane thuajse XERO, mos perzij ketu tash tjera gjera. Cdo kohe, cdo situate e ka ate vleren e vet, dhe duhet asaj ti pershtatesh. Perndryshe une jam ai njeri me te cilin mund te diskutohet ne menyre te civilizuar, kete e kane verejtur shumica ketu. POR, diku ka cdogje kufij.

    Albani as mua, e as tjereve musliman ketu nuk u ben dem, dhe bile me se paku islamit, ai i ben me se shumti vetvetes dem. SHiqo ngjarjet ne nigeri, dhe KUPTO, me sa KUJDES duhen te diskutohen gjera qe ngrejn emocione. KA EDHE SHQIPTARE qe jane gati te japen jeten per hire te islamit, dhe bile i ke me numer te kosiderueshem. Mos gaboni tja nxehni gjakun njeriut ne menyre me banale dhe ma primitive. Respekti ndaj islamit dhe pejgamberit eshte ne nje nivel te larte, dhe ai nuk do te bjere asnjehere, kjo te ju jete e qare.

    Prandaj ju drejtohem sinqerisht, kini kujdes, dhe tregoni me shume respekt. Mos haroni, albani do te tregoj edhe me tej kulture "diskutimi", e cila perkufizohet VETEM ne mosperdorimin e fjaleve banale, por thashe, diplomatise nuk i nevojiten shume fjale, per te thene shume.

    Flm
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Nuh Musa : 15-12-2002 mė 17:38
    albanish by nature

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Nuhe,



    Une nuk kam trilluar asgje, une vetem po citoj ! Po pse te irriton e verteta ? Nuk duhet te deshproj nje veshtrim tjeter, une nuk besoj nga frika, por nga bindja. Nuhe mbi pese miliard mendojne si une per ate qe ti i beson, apo edhe me keq, e injorojne totalisht.
    Nuhe ne kemi dallim ne veshtrime dhe ashtu do te mbetet, une do te vazhdoje ta them te verteten sepse e dua shume, por nuk do te trilloj kurre asgje. Nese ty e verteta nuk te pelqen, atehere shko te topiku " Mesime nga Kurani " dhe mos u fut ketu. Aty ne xhamine tuaj nuk futem dhe ju le te qete! Kete e quaj une parim!

    Nese i ofendon nje krishteri te Krishtin, ai nuk hapareshet si ju, por thot: " O Zot falja se nuk din se cka po ben!" Sepse keta i besojne Zotit dhe e din se Zoti ka fuqi dhe nuk ofendojne Zotin se gjoja atij i nevojitet ndihma njerzore! Pastaj eshte gabim te deshprohesh se keshtu shpall Muhametin pron tenden personale!!!! Pervec kesaj ne Kuran thot vrajeni ata qe ofendojne Islamin.
    Une nuk po ofendoj, une po e them te verteten se ne kete civilizimin tone, njeriu qe vret nuk konsiderohet i mire, as ai qe marton nje femije te klases se dyte te shkolles fillore ( Ajshen dhe Muhametin mendoj ), e as ai qe i merr nusen djalit te vet ( ketu e kam fjalen per Zedini qe e la pa nuse dhe ia mori Muhameti dhe pastaj ne Kuran ndaloi marrjen e femijeve bir shpirt per ta shfajsuar veten ), e as ai qe meson si te rrahen grate se shume gjera i ndalojne sot kushtetutat tona, madje e ndalojne edhe poligamine!!! Shih cudine Nuhe, nje kushtetute qe nuk e solli Zoti, ndalon ate qe Zoti lejon, dmth. Kater grate!!!
    Deh Muhameti thot se duhet t“i duaninjesoj, por ai vet thot se Ashen e vogel e ka pasur gruan me te dashur,e ne fakt kjo ishte e vetmja qe ishte e virgjer , te tjerat ishin veja, apo vejushka si thoni ju!
    E kur juve u thuhen te vertetat qe me mish e shpirt i fshehni, atehere kercnoheni, kjo eshte edukata e marre nga nje liber, qe here deshiron te jete shkence, here kushtetute, e nga fundi liber i fese. Dhe duke provuar ne tre drejtime, nuk ia doli me asnjerin! Perendia nuk ka derguar libra per rregulluar shtetin, e Muhameti krijoi shtetin e pare islamik: " Teokratia e Allahut dhe te derguarit te tij". Merre me mend, Zoti mirret me politike dhe formim shtetesh, kjo ehste blasfemi Nuhe!

    Sa per kuriozitet: Lexo Kuranin dhe do te shohish se fjala lufte persoret me shpesh se fjala LUTJE. Dhe Nuhe i dashur kete fe askush ne bote nuk e ka pranuar vullnetarisht, por nen trysnine e shpates!
    Dhe une Nuhe i dashur kam te drejte te mendoje se Zoti nuk na con njerez per te na vrare, sepse mendoj se Zoti eshte i mire , apo jo ?

    Te mos dalim nga tema sepse do te vazhdoje per ta analizuar poziten e femres ne Hadithe, edhe pse ju per Hadithet shprehen pozitivisht vetem ku ju pelqejne, por une permend ketu vetem ato qe dijetaret arab i kane marre si autentike, sepse te tjerat jane te trishtueshme, dhe pastaj do te shohim se si trajtohet femra ne sheriat dhe me ne fund disa kushtetuta arabe dhe te drejtat e femrave aty!

    Nuhe mos ke frike nga e verteta, por ki frike nga mesimi i gabuar!
    Beso se Zoti eshte e mira dhe mos perdore shkalle te gabuar se mund ta thesh qafen!
    Apo krejt kjo rezistenca yte dhe simpatia ndaj turqeve behet se Kurani t“i ofron nje dyzine hyrish ne xhenet. Nese e beson kete atehere beson se- pas vdekjes gjendesh ne nje shtepi publike!

    Ne xhenet nuk vdiset, po a ke deshire te jetosh biliarda vjet, apo po genjen veten dhe neve ?

    cili ishte mendimi yt per iden e re te hoxhallareve ne Maqedoni se shqiptaret duhet te deklarohen arab ? Ju po punoni Nuhe, jeni shume aktiv !!!! Ju jeni aktiv , por une do t “ju demaskoj pa pra!

    Muhameti thot ajo fe qe ka kontradit nuk eshte fe, ja po deshmojme me fakte:

    Tek Suretu El-Bekare 2:256 thuhet: "Nė fe nuk ka dhunė. Ėshtė sqaruar e vėrteta nga e kota. E kush nuk i beson tė pavėrtetat, e i beson All-llahut, ai ėshtė kapur pėr lidhjen mė tė fortė, e cila nuk ka kėputje. All-llahu ėshtė dėgjues i dijshėm."

    suere 4

    74. Le tė luftojnė nė rrugėn e Allaut, ata qė e japin jetėn e kėsaj bote pėr botėn tjetėr. Kush lufton nė rrugėn e All-llahut e mbytet (bie dėshmor) ose triumfon, Ne do t'i japim atij shpėrblim tė madh.


    Rruga e Allahut eshte Lufta, gjakderdhja, vrasja, femiejt, jetim dhe plackitja e grave , debimi i tjereve dhe tatimet.

    A kam te drejte te besoj Nuhe se Zoti nuk eshte i lig si ky citat nga Kurani!!!???
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shėn Albani : 15-12-2002 mė 21:22

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-12-2002
    Postime
    2
    Une jam plotesisht dakord me Shen Albanin. Per fat te mire nder shqiptaret hena arabe nuk ka rene plotesisht, por ka ende ca orvatje te kryqit.

  12. #52
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    o alban, cka ty mendon dhe beson eshte NJE GJE, cka ty shkruan dhe si e shkruan eshte NJE GJE tjeter. Ty nuk je i afte te shohesh dallimin, a u kuptuam?

    Po ai ajet va ka shpetuar koken shume njerezve. Se islami eshte fe e luftes, nuk ka nevoje ty ta shpalosesh, por KUNDER kesaj flasin referencat e shkelqyeshme te Kur'anit.

    Islami ne fakt eshte nje simbioze e PERSOSET per te drejtuar dhe rregulluar nevojat tona, ne krejt aspektet.
    Dhe kete, drejtimin e shoqerive dhe marredhenjet ndermjet tyre nuk e ka zbuluar islami, por ka qene rrjedhoje e vazhduar e njerezise qe nga njerezit e pare.
    Islami lejon poligamine per tja LEHTESUAR njeriut jeten, e jo per tja deshperuar, por edhe kete ty nuk ke MUNDESI ta kuptosh, sepse e shiqon ceshtjen nga nje kend tejet tjeter.

    Me ne fund, une jam edhe me tutje i mendimt, se ju MANIPULONI ne nje shkalle shume te larte, duke fshehur dhe leshuar perde retorike mbi cakun e vertete, qe eshte ne fakt demoralizimi i muslimaneve. Kete e beni, JO per popullin, i cili ne shumice eshte MUSLIMAN, por si opcion i dyte mbetet vetem PROPAGANDA per nje fe tjeter. Ju deri sot nuk e keni shprehur ne asnje tekst drejtperdrejte besimin tuaj (qe dukshem eshte krishterimi, se OPCION tjeter per shqiptaret nuk ka, pasiqe ky na con drejt integrimit shpirterore me europen qe ju e enderoni, te shohem qendrimin tuaj kur do te antaresohet turqia si shtet i pare me shumice muslimane, jam TEPERE kurioz), por keni lene dukshem tentime qe kane treguar simpatine tuaj (edhe kurthaxhia me i mire ben gabime). Kete beni per arsye te MANIPULONI shqiptaret qe nuk kane njohuri. Keto jane krejt TRIKA te flliquna.
    A e din cka eshte "visio beatifica"?, ky eshte qellimi final i ekzistences!, jo 70 hyria. Muslimanet e pare kane qene me te dy kembet mbi toke, nuk kane enderuar, edhe keto te sodit nuk enderojn, por jane realist.
    Ndoshta nuk besojn 5 mrd. njerez, por sa te besojn teje?, mendon se KREJT bota joislame eshte kunder islamit???, figuro, pe e ditur ty, se sa njerez jane kunder islamit, do te doje te hapet toka e te futesh ne te, sepse nuk te nevojitet jeta me. Nese do anetare te felliqun te "christliche mitte" bashkl me ty ne krye jane ne PANIK te trishtueshem TERE JETEN sa i perket islamit, bota rreth jush shiqon perditshmerine, dhe ma me rendesi eshte ne kete moment a i kane vendos gomat e dimrit ne veture, se sa motet e Ajshes.

    Ty, jo qe nuk ke dijenine e duhur, por te mungon edhe aftesia e llogjikes per te diskutuar ketu me mua mbi islamin. Theje thenjen time sa i perket vdekjes se profetit, dhe do te vazhdojm me tutje. Por frigacak qe je, dhe kjo eshte cilesi e kurthaxhive, nuk i futesh nje debati te gjere, ndash tek kjo pyetje, ndash tek pyetja tjeter mbi te drejtat seksuale te burrit ndaj gruas.
    Kushtetute me permend mua?, qe kurre jetojn muslimanet ne perendim?, perse nuk u lejohet thirja e ezanit publikisht?, pse arsimtareve muslimane nuk u lejohet mbajtja e shamise ne mesim?, perse ne itali debatohet mbi rivendosjen e kryqave ne vende publike?, ku eshte ketu barazia per te cilen e akuzon islamin?, a nuk jane keto te verteta. Shoku "angriff ist die beste verteidigun", edhe une e di kete, por une kam dinjitet dhe sjellje. Une e di sa te trash e kam akullin mbi te cilin shkel, ju keni humbur deri ne fyt, e perseri po tregoni me gisht!!!

    SHiqo rreth e perqarg, sa musliman qofshin shqiptaret, une te tregoj me FAKTE, se ata KURRE nuk do te harojn se jane musliman, dhe KURRE nuk do te largohen e te shesin gjak e shpirt per materializmin e kesaj bote.

    Flm
    albanish by nature

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Je shume optimist Nuhe, por shqiptaret jane aq musliman sa perendimoret jane krishtere. Domethene kane vetedije shtetrore dhe respektojne me shume kushtetuten se sa rregullat fetare, ne pergjithesi mendoj!!! Edhe ketu ka perjashtime!
    Islamizmi jone nuk eshte agresiv, pos ne raste te rralla, dhe ky islamizem eshte i mbeshtetur me shume ne tradite shqiptare.

    Para 100 viteve ishte gjendja ndryshe, sot eshte teper ndryshe, pas 100 viteve do te duket dukshem ndryshe. Ky eshte evolucion dhe rruge qe ka bere cdo komb , dhe keshtu do te bejne edhe te tjeret, ne kete drejtim eshte Turqia ku ne ne objekte shtetrore ndalohet mbulesa!
    Se kam te drejte ta deshmojne kushtetutat turke e arabe te cilat ne presionin perendimor kane sjellur shume ligje qe jane ne kundershtim me Kuranin. Kjo eshte hecje historike, me hapa te vegjel, por caku dihet
    Ne Evrope qe nga Komuna e Parisit ka nisur liria e shprehjes dhe mendimit dhe e fese. Deh aty kisha eshte alarmuar sic ben sot islami , por nuk ka pasur sukses, sepse shumica keshtu deshironte. ASkush nuk deshiron nje shtet sikur ishte ne Afaganistan e Iran, ku mullat udheheqin shtetin dhe kete e bejne duke kopjuar shetin e pare qe kishte bere Muhameti!
    Ne shume vende orientale barazohet femra me mashkullin, ne kushtetute, mirepo duke qene se atje eshte viti 1422, athere pas 500 vieteve do ta kuptojne iluzionin, dhe do t“i praktikojen ligjet, ndoshta edhe me heret.
    Tash xhamia gjendet ne ate gjendje sikur qe ishte Kisha ne mesjete me inkuizicionin dhe kryqezatat. Kudo ne vendet islamike ka nje potencila shpirteror per te bere dicka te tille si Kryqezata ne ne mesjete. Dhe kudo shpresojne se eshte ceshtje dite, se kur e tere bota do ta pranoje kete fe, e ne fakt injorojne dhe nuk kuptojne rrjedhat historike!!! Kudo shpresojne se do te vije dita kur do ta " clirojne Romen "! Dmth. jetojne ne nje mentalitet millitant e militaresk , si dikur Kisha!!!! Nuk ehste faji i tyre, por ka kalura me pak kohe, dmth. nja 600 vite me pak, dhe kjo argumentohet me vitin e tyre!
    Inkuizicioni gjithashtu ne te gjitha vendet arabe eshte i pranishem dhe ndalimi i librave qe fen e shohin nga nje persketive tjeter! Keshtu bente edhe Kisha dikur! Pra jemi duke ecur pas gjurmeve te kishes, behen gabime te njejta dhe i jep e drejte klerit te mirret me ekzekutime te grave apo meshkujve!
    Po pse gjindet Islami ne kete pozite ? Ai gjindet ketu se nuk ka pasur hapesire te lire te te menduarit, si dikur ne Evrope, duhet pra edhe 500 vite per ta perpunuar te verteten dhe per ta kuptuar Zotin!!!! Dhe atyre u duhet pikesepari nje Komune e Parisit dhe pastaj te tjerat vijne me radhe...

    Islami shqiptar eshte shkeputur nga ai arab, ne kemi nje Islam thellesisht shqiptar, edhe ketu bejne perjashtime disa fanatik , qe me cdo kusht perpiqen te nderlidhin me orientin, sic eshte edhe tentimi i hoxhallareve per t“i shndrruar shqiptaret ne arab! Tani ne fund ka shume misionare qe bejne kete pune dhe keta e bejne kete per ta penguar Kosoven, sepse per ndryshe nuk do ta benin se paku derisa nuk zgjidhet ky status, mirepo obligimet ndaj Beogradit i detyrojne ata te hidhen ne sulm, dhe kete po e bejne pa shikuar pasojat!!!!

    Islami ka pasur kohe per ta deshmuar veten se eshte fe progresive, se a eshte e tille e sheh vet, perpos ilUZIONEVE nuk ka bere gje pozitive!!! Kete e deshmojne shume kombe me mjerimin e tyre dhe shume gra qe ndiqen me shkop si dele, sepse sipa jush arabet nuk e kuptojne islamin dhe shtypja nuk buron nga Kurani dmth. ne duhet tua mesojme arabeve versionin shqip te Islamit. Kjo eshte cudi, ata nuk e kuptojne Kuranin ne gjuhen e tyre amtare, por ne e kuptojme nje perkthim medioker ?

    Dhe une i jap vetes te drejte te besoj se Zoti eshte e mira dhe jo shtypja , vrasja dhe diskriminimi!!!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shėn Albani : 16-12-2002 mė 06:36

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Ky eshte argument, mua me vjen keq per kete Nėnė!!!! Dhe une besoj se keta e kuptojne Kuranin dhe se nuk i duhet shqiptaret per tua interpretuar atyre, apo mendon se keta e trajtojne femren keshtu duke u bazuar ne ndonje fe tjeter!!!!



    burrat pushkatojne nje grua!!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shėn Albani : 16-12-2002 mė 07:19

  15. #55
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Per mendimin tim gjithe ja teproni.
    Ky eshte edhe qellimi i armikut tone, te na shtjen grindje dhe urrejtje. Kete shifet se ja ka arrijte.

    Se pari ju them per vten time qe kurr ne jete nuk do te urrej dikenin perse i takon nje feje ose nje tjetre.
    Une si takoj asnjeres edhe kurr nuk do ti takoj.

    Njejte si ju duken juve shpifje e ofendime te Albanit, ashtu ju duken te tjerve kur pohojne gjera si psh. se turqit edhe pse V shekuj na sunduan e i shiten tokat tona i quani vellezer ..............
    etj etj.............
    Mora vetem nje shemull qe ta kini te qarte se ka dy te verteta.

    Jve mund ta injoroni Albanin edhe si fetare te paster qe thoni se jeni ja leni qe Zoti ta gjykoje per vepra qe ben.

    Nese besoni ne Allah atehere mos e merrni rrolin e tij por ja leni atij keto pune.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e Iliri88
    Anėtarėsuar
    07-12-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    272
    Student,

    Nuk me duket si foto e vertete ajo qe keni postuar. Megjithate, per mendimin tim, rendesi ka realiteti i sotem. Eshte realiteti i sotem me te cilin duhet te jetojme. Nese per te gjetur krahasim me prapambetjen e sotme te vendeve islamike ju u duhet qe te udhetoni 500 vjet mbrapa ne Europe, atehere vetem se e vertetoni prapambetjen dhe dhunen ne Islam.

    Foto e realitetit te sotem e asaj qe qe kerkon ne mesjeten e Europes eshte kjo:



    Edhe nje gje tjeter kam pare. Shume pak ka fakte, argumente te bazuara ne fakte etj. te cilat perdoren per te kundershtuar faktet nga Shen Albani. Shumica jane nje mundim per te bere analiza psikologjike te personit te Shen Albanit dhe shpesh nuk kane te bejne me temen. Perfundimet e ketyre analizave psikologjike jane negative sepse urrehet personi qe shkruan. Sepse kemi mendime te ndryshme rreth fese islame/arabe apo kristjane/cifute etj. ajo nuk do te thote se ne si shqiptar duhet te urrejme njeni tjetrin.

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Nuk eshte fjala ketu per urrejtje, por po kerkohet e verteta, dhe kur kjo kerkohet me fakte, eshte e mundur qe dikujt i shemben iluzionet. Eshte plotesisht infatile te konsiderohet dikush urrejtes i Islamit vetem pse ai sjell citate nga Kurani, hadithet ose nga sheriati.
    Blu ti ke sjellur nje pikture dhe e quan inkuizicion. Une nuk kam asgje kunder saj, por je jasht teme. Ketu nuk shkruhet per te luftuar njeri tjetrin, as per inkuizicionin kishtar, por per ta analizuar dhe gjetur te verteten dhe per femren ne Islam. Ti mund te hapish nje teme per ikuiziconin, e drejte e jotja, por mos hyre ketu me urrejtje dhe me deshire revanshizmi.


    Ju sic veren edhe Iilir88 i anashkaloni te gjitha citatet nga Kurani dhe te tjerat dhe me sulmoni mua!!! Te gjithe ate qe une e them, e them duke u bazuar ne citate, dhe kjo nuk eshte urrejtje, por realitet. Nuk mund te quhet dikush perbuzes i Islamit nece ai citon nga Islami, problemi qendron diku tjeter, problemi qendron aty se ka mendime dhe fjali qe ju me deshire i fshihni!!!

    Une citova veprat e Muhametit ne nje shkrim, permenda edhe burimet nga i kam marre ato informata, permenda vrasjet, prerjen e kokave, marrjen e grave, marrjen e femijes per nuse, vrasjen e xhaxhait nga Muhameti, prinderit e tij ne xhenem thot vet ai, etj. etj. te mos i numroj tash te gjitha se jane qindra e mijera tragjedi brenda dhe tash ti irritohesh pse dikush nuk beson se veprat e tij te jene deshire e Zotit dhe po t“i besoja une atyre veprave te Muahmetit, domosdoshmerisht do te duhej te besoja se Zoti eshte e liga, se Zoti eshte i keq, se Zoti eshte diskriminator dhe se Zoti eshet pervers, se Zoti merrr pjes ene luftera dhe ben politike - dhe i dashur Blu une nuk dua te besoje se Zoti eshte Hitler apo Milloshevic!!!

    I mencuri para faktit perulet, i cmenduri vampiroset!!! Nuk eshte tragjike te futen njerzit ne Ferr ( xhenem ), por eshte tragjike te meritohet xhenemi!!!! Dhe xhenemi meritohet kur i mvishen gjithe ato perversione, gjithe ai kallaballek grash, gjithe ato luftera dhe gjithe ato debime dhe marrja e grave, roberesha i quan ai!
    Une ate qe po e flas , po e them duke u mbeshtetur pikesepari ne Kuran, nese mendon se une po trilloj dicka , atehere me thuaj dhe une cdo mendim tim ta argumentoje me ajte!

    Sa i perket shqiptarizmit ne MAqedoni, permenda se ka fshatra qe shkruhet turq: Ti je nga Kumanova dhe e din se ne ate xhami qe keni nuk mbushet kurre. Ti e din se Rrahmanlia nuk ka luftuar kurre dhe ka bashkejtuar me sllavet me mire se me shqiptaret. Aty ka shume qe jane shkruar turq. Po e deshiron edhe ndonje fshat ne komunen tende: Nakushtaku, Hotla- me mire qendorojne , Sllupcani, Likova - Cerkezi ka nje perzierje!!! Nje gjedje e tille gjendet edhe ne komunen e Shkupit...etj. tash te mos i numroj!!! Ndosha kur je duke ecur rrugeve te Kumanoves degjon piskamen e muzikes turke kudo!!! Ti e din se akoma pleqt aty ku je bejne be : " N`kofsha turk ! si betim me te madh qe bejne!!!
    Kjo ishte sa per informim te vogel!!!

    Do te perpiqem ta kryeje femra ne hadithe, sic kam premtuar ne fillim, dhe sado qe nuk pajtoheni une do ta shkruaj sepse nuk mirrem me manipulime , por me perpunimin e te vertetes, ashtu sic eshte dhe ashtu sic eshte thene. Shperthimet tuaja tregojne katerciperisht se keto shkrime ju pengojne, edhe pse nuk keni asnje fakt se une perbuz Islamin, por Islmain po e perbuze Muhameti, me mendimet e tija: ky reformator i madh , dhe njeri qe deshiroi te behet profet, por mebeti i vogel dhe besimi i tiji bazohet ne mbjelljen e frikes! Kishte pasur vlere ne kohen e vet, tani eshte i teperte!!!

    Se ne cfare niveli eshte shqiptarizmi juaj e deshmoni se asnjeri nuk u habit se si hoxhallaret propagandojne nder shqiptar identitet arab! Madje a“s nuk e zut ngoje!

    Nuk eshte tragjike te futen njerzit ne Ferr ( xhenem ), por eshte tragjike te meritohet xhenemi me fe te gabuar, me te cilen ofendohet Zoti!!!!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shėn Albani : 17-12-2002 mė 19:47

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Nuhe ne nje shkrim drejtuar moderatorit me ke akuzuar per trillime lidhur me Ajshen dhe Muhametin:

    Ja ku e ke shkrimin e bashkemendimtarit tend dhe lexoje: Vetem mos harro se Ajsha mbeti e veje ne moshen 18 vjecare! Dhe meqenese me ke akuzuar, atehere do t“ishte e rendit te kerkoje ndjese, sa i perket dyshimeve se a ka pasur ai seks dihet se martesa nuk behet per agjerim dhe martesa te tilla e para menstruacinoeve behet akoma ne disa fise te Indise, edhe sot, shkurt blihen, po, ja lexoje shkrimin dhe pastaj sulmoje ose edhe ate, ose deshprohu qe nuk njeh jeten e atij te cilit i beson ti:

    Nuhe nuk shkepus asgje nga Kurani, nese kam bere nje gje te tille, silli ato komplete dhe mos akuzo keshtu pa fakte!!! Une kam frige nga trillimi, por jo nga e verteta!!!! Pa marre parasysh nga vjen ajo!
    Lexo me vemendje diskutimin ne mes Ajshes 6 vjece ( nje femije qe akoma nuk shkon ne shkolle ) DHE nenes se vet. Ajsha ( sipas atij tregimi autentik )gezohet tmerresisht pse fejohet ne moshen 6 vjecare me profetin dhe une te them i dashur Nuhe se nje femije ne kete moshe nuk ka iden se cka eshte martesa. rrefimi i meposhtem eshte trishtues, Nuhe! Po lexoje vet! Nese njeh nje femije 6 vjecar bisedo per martesen dhe provo te shohish se cfare pergjigje merr- femijet e sotem jane me te mencur se ata te para 1400 vjeteve!!!


    Drita shkroi:

    Aisha siē edhe u tha u fejua nė moshėn 6 vjeēe dhe u martua me profetin nė moshėn 9 vjeēe.
    Se kur ka bėrė profeti mardhėnie seksuale me tė, unė nuk di ndonjė hadith, por njė gjė ėshtė e sigurtė, se profeti ka bėrė mardhėnie me tė kur ajo ka qenė gati pėr njė gjė tė tillė.

    Tregon Aisha:
    "Hyri nėna ime tek dhoma ku isha unė dhe mė tha:
    -Oj, bija ime kam parė njė ėndėrr tė ēuditshme!
    I thashė:
    -Pėr mirė qoftė, oj nėna ime…
    Nėna ime vazhdoi duke mė treguar ėndėrrėn:
    -Kam parė se si nga qielli binin yje nė prehrin tim dhe ndritnin si gurė tė ēmuar! Unė i tuboja me dorėn time, i radhitja nė njė pe tė hollė e u bėnė si gjerdan.
    Erdha tek ti dhe tė vara gjerdanin nė qafė, kurse ty tė shndriti fytyra, si hėna qė rrezaton…
    Ende pa i mbaruar nėna fjalėt, hyri babai im, fytyra e tė cilit tregonte se ishte shumė i gėzuar.
    Pa u ulur filloi tė mė thoshte:
    -Lum pėr ty, Aishe! Urime, o bija ime…
    E gėzuar nga gėzimi i babait dhe njėkohėsisht e habitur e pyeta:
    -Pėr ēfarė o babai im?
    Mė tha:
    -Je fejuar me tė dėrguarin e Allahut!
    Erdhi mė puthi dhe filloi tė qante prej gėzimit.
    Duke qajtur mė tha:
    -Pasha Allahun, sikur t'i kisha tė gjitha pasuritė e botės, nuk do tė isha gėzuar kaq shumė, sa jam gėzuar sot me kėtė nderim tė madh!
    Po tė afrohet lumturia oj Aishe, do tė jesh bashkshortja e pejgamberit tė pastėr dhe fisnik… Ndėrkaq pashė se edhe nėna filloi tė qante prej gėzimit…"

    U binde ? Apo u deshprove ?

  19. #59
    ALB4EVER
    Anėtarėsuar
    09-12-2002
    Vendndodhja
    new york
    Postime
    83
    studenti ti ke fol tamam
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga huggos : 18-12-2002 mė 04:13
    baby if u give 2 me
    i'll give it 2 u
    i know what u wan

  20. #60
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    per ne fillim:

    sqaroe kete me hollesisht, eshte nje perverzitet i pallogjikshem, dhe KUSH e ka thene, kete "....Se ne cfare niveli eshte shqiptarizmi juaj e deshmoni se asnjeri nuk u habit se si hoxhallaret propagandojne nder shqiptar identitet arab! Madje a“s nuk e zut ngoje!...", jo, jo, me ka ra ne sy, natyrisht, heret a vone edhe kjo do te ish sqaruar, pra, SQARO.


    Fejesa e Ajshes me Pejgamberin ka ecur pak me ndryshe, ndoshta ajo qe shkruan Drita eshte nje ZBUKURIM artificial i tradites muslimane. Ndash per te mire, ndash per te keq, gjerat shtohen dhe zbukurohen ose shemtohen. Do te flasim per kete me hollesisht.
    Me te rrendesishem jane faktoret rreth kesaj fejese, se sa vet fejesa dhe me tej martesa.
    Nese me premton koha, e sjell nje studim te tere mbi Gruen e TRET te profetit (pas Hatixhes dhe Sevdės), Ajshen, te bijen e Abu Bekrit, Kalifit te pare te shtetit Islam.

    Flm

    Ne pergjithesi, Studime serioze e japin numrin e pergjithshem te grave te pejgamberit me 12. Grate qe kane jetuar NJEKOHESISHT me te, kane qene maksimal 9.
    ASNJE studjues serioz nuk e akuzon pejgamberin per NUMRIN e grave ne aspektin negativ, dmth. se kinse i ka mare per te zbutur ndjenjat primitive. Akuzat e vetme vijn per shkak te zilise, dhe me kete natyrisht edhe pershkak te konkurences (krishterizmi don nuk don, ekzistencen ja falemnderon ISLAMIT) nga caqe kishtare. Per kete as nuk duhen FAKTE.
    Ne te dy aspektet, ndash ne ate si prijes politik, ndash si prijes fetare, Muhamedi as. eshte i pashoq, kjo mund natyrisht te mohohet, por referencat, nese analizohen me gjakftohtesi, tregojn QART nje anesim ne favor te pejgamberit.
    albanish by nature

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Thėnie kushtuar femrės.
    Nga ZANOR nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 55
    Postimi i Fundit: 22-12-2023, 04:38
  2. Civilizimi nė Islam
    Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 81
    Postimi i Fundit: 01-11-2013, 09:18
  3. Gruaja nė Islam
    Nga Acid_Burn nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 22-08-2005, 09:39
  4. Prirjet qe Kundershtojne Rolet e Mashkullit dhe te Femres
    Nga Arb nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-04-2004, 00:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •