Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 114
 1. #41
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Antarsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Pavarsia neser ose pasneser !

 2. #42
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Serbia: Kosovo Set to Declare Independence, Serbia Says
  By THE ASSOCIATED PRESS
  Published: February 9, 2008
  The Serbian minister for Kosovo, Slobodan Samardzic, said his government had received “relevant information” that the province’s Albanian leadership would declare independence on Feb. 17, a Sunday. He did not specify the source. Western diplomats speaking on condition of anonymity because of the delicacy of the matter said the move would be made on Feb. 18, as the European Union’s foreign ministers met in Brussels, and that the Kosovo Parliament would convene at 4 a.m. Eastern time, making it all but impossible for Russia to call an immediate session of the United Nations Security Council to try to block it. Kosovo’s prime minister, Hashim Thaci, did not confirm or deny the date cited by Mr. Samardzic but said Kosovo’s split from Serbia was “a done deal.” He added that 100 countries were ready to recognize Kosovo’s independence as soon as it was declared.

  marre nga The New York Times
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  ne nje info lexova se Gjermania ka mundesi qe ta pranoje Kosoven e pamvarun neser me 10 shkurt...
  Mirepo data 16 shkurti do te jete deklarata e shpalljes se pamvarsise nga kryeministri Thaqi ne Prishtine ku menjehere te nesermen me 17 Shkurt do te festohet dita e pamvarsis.

  Me ne fund Liri e pamvarsi per shqiptaret e robruar.
  Zoti na ndihmoft.

 4. #44
  zhapik buster Maska e drity
  Antarsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,239
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Nuk ma merr menja Kreks, nuk shof se si Gjermania te pranoje si te pavarur nje shtet qe amoma nuk ka kerku te jet i pavarur.
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 5. #45
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Antarsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Edhe une besoj qe me 17 te ketij muaji do shpallet me ne fund Kosova e pavarur dhe me ne fund do te behet edhe nje shtet shqiptar por kete po e presim me keqardhje . Une jam per nje SHQIPERI TE BASHKUAR ME GJITHE TROJET E VETA
  Gezuar o shqiptare

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Citim Postuar m par nga drity Lexo Postimin
  Nuk ma merr menja Kreks, nuk shof se si Gjermania te pranoje si te pavarur nje shtet qe amoma nuk ka kerku te jet i pavarur.
  Me fal, bera gabim,
  Qeveria gjermane eshte e gatshme te pranoje pamvarsine e kosoves pa hesituar, kete desha te them...

  me falni per kete gabim te leshuar

 7. #47
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Sipas gazetes prestigjioze The New York Times qe citon disa diplomate perendimore, shpallja e pavaresise do te behet me 18 shkurt ne ora 10 te mengjesit, koha europiano-qendrore (ne New York i bie te jete ora 4 e mengjesit), dhe pastaj menjehere te pranohet nga BE ne mbledhjen e BE-se qe do mbahet ate dite, ne menyre qe shpallja dhe pranimi i pavaresise nga BE dhe SHBA, te behet para se OKB ne New York te zgjohen nga gjumi, pra ti nxjerrin ata para nje akti te kryer, se perndryshe ruset ne OKB do kerkojne nje seance te vecante per te provuar qe ta bllokojne shpalljen e pavaresise.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 8. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-06-2007
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  shpalle- njihe Pavarsin

  Shpalle njihe

  Fatmir Sejdiu President I Kosovs

  Zotri President ju keni legjitimitetin e popullit t Kosovs. Amanetin e Liderit t LDK pr gati dy dekada, Presidentit t ndjer Ibrahim Rugova. Amanetin e bashkveprimtarve t tu: Xhemaijl Mustafs Enver Malokut Xhavit Ahmetit dhe t gjith t tjerve q ran n rrugn e jetsimit t ktij Ideali. Ke obligimin e qytetarve t Kosovs q prballuan shum sfida pr gati nj shekull gjithnj t pathyeshem prball represionit t vazhdueshm e deri te gjenocidi q sht ushtruar ndaj tyre vazhdimisht andaj:

  Shpalle Pavarsin

  Merr obligimin m tepr se moral politik e institucioinal q Dita e Pavarsis t jet t jet e shenuar n mnyrn sa m madhshtore, sa m prfaqsuese dhe sa m t pranueshme. Rrugn drejt shpalljs s Pavarsis s Kosovs e keni t ndritur me gjakun e bijve dhe bijave m t devotshm q u angazhuan, luftuan parreshtur pr kt dit t madhe.

  Shpalle sot kur Kosova sht politikisht stabile. Sot kur Lideri i PDK-s sht kryeministr, sot kur nnkryetari I PDK sht kryeparlamentar sot kur m shum se kurr opozita sht e prkushtuar t prkrah kt process dhe ta finalizojn me sukses Pavarsin. Shpreh Mirnjhjen edhe ndaj konstruktivitetit t Z Nexhat DACI Kryetar I LDD, Behgjet PACOLLI Kryetar I AKR-s dhe Drejtuesve t AAK duke mos ln anash as partit q nuk e kaluan Pragun zgjedhor e q kan kontribuar parreshtur pr kt dit t madhe.

  Shpalle sot kur deputet jan: ish t burgosurit e viteve 1968 1981 jan activist t dalluar npr demostarata dhe aktivitete q shprehnin paknaqsin ndaj mnyrs si trajtoheshin shqiptart, deputet jan aktivistt e t drejtave t njeriut dhe humanist t dalluar, lobues t drejtave t gruas personalitete t shkencs artit dhe kulturs, t tjer q me qllim q kontrbuti I tyre t jet sa m professional morren studime t avancuara npr univerzitetet me prestigjioze n bot. Deputet jan shum t rinj q duke ngritur dorn pr pavarsin e Kosovs jan t gatshm q t punojn parreshtur pr nj Kosov t re, me prspektiv dhe vision t kjart pr t ardhmn.

  Zotri President shpalle sot kur ke prkrahjn e atyre q e pasqyruan drejt gjendjen e popullit t Kosovs qoft n Beograd qoft n Prishtin , ienn Bruksel e ashington DC, npr seminare konferenca e kudo q ata konsideronin t rndsishme.Sot presin t gjith ata mrgimtar q punuan parreshtur pr Kosovn e lir dhe t Pavarur, presin familjaret e mrgimtarve t vrar presin dhe shum ndrkombtar q punuan parreshtur pr t njoftuar botn pr diskriminimin q u bhet Kosovarve n Zemr t EUROPS.


  Hashim THAQI Kryeministr I Kosovs

  Sot ti ke legjitimitetin jo vetm si kryeministr I Kosovs por edhe legjitimitetin e lufts s drejt Clirimtare q bri UK-ja prej vitit 1992 e tutje. Qoje n vend amanetin e Komandantit Legjendar Adem JASHARIT pr nj Kosov t ndritur t lir dhe t pavarur. Qoje n Vend amanetin e bashkluftetarve q e bn betimin para emblemit t shenjt t UK-s dhe Flamurit Kombtar, Invalidve t Lufts s UCK Familjarve t dshmorve e posaqrisht fmijv t dshmoreve, tregoju n sy atyre se pavarsia e Kosovs sht ujit me gjakun e prindrve t tyre, dhe mos harro se sot ju jeni jo vetm Kryeministr dhe symbol I lufts s shenjt t UCK po edhe asaj POST UCK

  Shpalle me mbshtetjn e Faktorit ndrkombtar dhn lufts s shenjt t UCK para 24 marsit 1999 , me prkrahjen e NATO-s prkrahjen e shteteve t Bashkuara Shtetit Shqiptar dhe t gjith akterve q ndihmuan n periudhn POST UNMIK
  Shpalle me mbshtetjen e t gjith taksapaguesve npr bot, taksat e t cilve ndihmuan n rindrtimin dhe zhvillimin e Kosovs nprmjet programeve t Kombeve t Bashkuara, vullnetit t shteteve nj nga nj OJQ-ve ndrkombtare dhe formave t tjera

  Shpalle sot kur n kabinetin qeveritar ke njerzit m t devotshm dhe m t sinqert. T gatshm pr t menagjuar krizat, bllokadat dhe t gjitha format e ngjashme nga ata q nuk e duan pavarsin, instrumentin q garanton paqe stabilitet dhe prosporitet n Kosov dhe rajon. Shpalle pavarsin duke I siguruar t gjith Kosovart se Kosova sht vend I perspektivs I ardhmris s ndritur duke I bindur qytetarin e lir n botn demokratike se TAKSA e tyre sht prdor drejt , se n Kosov do t ndertohet mirekuptimi tolerance dhe demokracia duke I bindur shtetet q do t njohin Kosovn se Kosova pretendon t jet VEND i siguris shtet ligjor dhe ekonomikisht I zhvilluar , I dshiruar pr t jetuar jo vetm pr Kosovart por pr t gjith pa dallim feje gjinie a race


  Para gjith ktyre sfidave zotri kryeministr s bashku me Presidentin dhe kryeparlamentarin prmes votave t deputetve q prcjellin zrin e qytetarit shpallne Pavarsin. Ndihuni krenar q I takoni epoks s PAVARSIS s KOSOVS

  Njihe

  T gjith shteteve

  NJIHE PAVARSIN E KOSOVS

  PAVARSIA E Kosovs reflekton suksesin prkushtimin dhe devotshmrin e angazhimit tuaj t pandrprer prej aprovimit t rezoluts 1244 s Kshillit t Sigurimit.
  Kosova sht sfida kryesore pr t ciln vlen t mburret OKB.Angazhimi juaj pr t ndalur dhunn masakrat dhe tragjedin n fund t shekullit 20 tregon qarte prcaktimin tuaj pr nj Kosov r re demokratike dhe prosperuese.Misioni I OKB t cilin e keni mbshtetur pandrprere instaloj n Kosov institucione bashk dhe vetqeverisse demokratike.Demokratike prshkak se n Kosov jan mbajtur pes pal zgjedhje teresisht demokratike dhe conform standarteve ndrkombtare.Demokratike se n institucionet e Kosovs sht prfaqsuar drejt kriteri gjinor dhe etnik t cilat kritere e kan vshtir t plotsojn shum demokraci n zhvillim.Demokratike se n Kosov vend t rendsishm kan Opzita, Mediat e lira dhe Organizatat joqeveritare

  Njihe prshkak se keni Obligim ndaj qytetarve t Kosovs.Keni obligim ndaj qytetarve t shteteve tuaj ngase gjith progresi I arritur n Kosovn e pas 1999 sht rezultat edhe I taksapaguesve tuaj. Duke njohur pavarsin e Kosovs ju do t dilni ballhapur edhe para qytetarve tuaj

  Njihne pavarsin ngase me kt akt ju prcjellni mesazhin se OKB sht e interesuar q n Bot t mbretroj Demokracia liria dhe t drejtat e njeriut, rendi ligji siguria dhe levizja e lir. Mosnjohja e pavarsis nga shtete t ndryshme ve n pah problemet e atij shteti me lirit t drejtat e njeriut dhe vlerat demokratike .Kosova nuk mund t jet peng I ripozicionimit t shteteve t ndryshme n rendin e ri Nderkombtar

  Njihe pavarsin e Kosovs ngase Kosova sht pjes e europs veproni me unitet t plot ngase pavarsia e Kosovs reflekton nj atmosfer t gjer qetsie tolerance stabiliteti paqeje dhe prosporiteti

  Sot sht koha kur Kosova ka nevoj pr ju

  Zoti ju bekoft


  Arsim HAMITI

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Nj lindje shum shume e veshtir.....

  Mbasi edhe ruso serbet qenkan ne njohuri me kete plane, a thua se edhe ata kane ndonje plane kundersulmues ?
  Shpallja e pamvarsise naten, kjo me bezdis....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 10-02-2008 m 08:49

 10. #50
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,284
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Duke komentuar n Mynih rreth dats 17 shkurt, pr t ciln nj zyrtar i lart serb thot se do t jet dita e shpalljes s pavarsis s Kosovs, shefi i politiks s jashtme t Bashkimit Evropian Havier Solana tha: “Nuk pres t ndodh ndonj gj m 17. Nuk e di far sht kjo dat”.

  Zoti Solana tha ndrkoh se Rusia nuk sht treguar konstruktive n prpjekjet pr t arritur nj marrveshje ndrkombtare pr Kosovn. Gjithashtu ai hodhi posht shqetsimet e shprehura nga zvends kryeministri i par i Rusis, Sergej Ivanov, se rajone t tjera separatiste n bot do t ndiqnin shembullin e Kosovs nse ajo shpall pavarsin.

  Komente pr Kosovn n Mynih bri edhe ministri i jashtm i Shqipris, Lulzim Basha: "Besojm fuqimisht se pavarsia e Kosovs mbi bazn e planit Ahtisari do t jet nj faktor stabilizimi n rajon. Kjo do t jet fundi i nj krize q filloi dy dekada m par. Ne besojm gjithashtu se n baz t ktij plani, pakica serbe n Kosov do t gzoj t drejta dhe garanci q jan pa precedent n rajon ose n bot,” tha ministri i jashtm i Shqipris.

  Ndrkoh, qindra shqiptar nga Kosova q jetojn jasht, kan filluar t shkojn n Prishtin duke shpresuar t marrin pjes n festimet e pavarsis. Agjencit e udhtimeve thon se ditt e fundit krkesat kan qen t shumta

 11. #51
  Perjashtuar
  Antarsuar
  21-07-2004
  Postime
  118
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ....AH KOSOVE GJAKU I BUKURE I ILIRIS BIJE E FORTE E SHQIPETARIS ME 17 SHKURTE NA KUROREZOHESH ME PAMVARSI TE DUA E TE KAM JETE JAM KRENAR I LUMTURE QE JAM SHQIPETARE E KOSOVARE...


  ...Kysmet ne emrine ALLAHUT MESHIRUES E MESHIRBERES KOSOVA DO TE BEHET E PAMVARURE PER HIRE TE GJAKUTE TE DESHMOREV PER HIRE TE SAKRIFICES SE ADEM JASHARIT E UKSHIN HOTIT DHE SHUME E SHUME BIJEVE E BIJAVE QE DHANE JETEN NEPER SHEKUJ PER KETE DITE TE BUKURE SHQIPETARE...

  ...INSHALLA DO TE JEME NE KOSOVE PER KETE DITE se nuk ka dite me te mire se kjo RILINDJE E MADHE SHQIPETARE....


  ...ZOTI E MESHIROFTE DHE E BEGATOFTE SHQIPERIN E BASHKUAR DHE SHQIPETARET KUDO QE JANE...  tungiii

 12. #52
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Ish-kryeministri nga rradhet e PDK-se, Bajram Rexhepi, e konfirmoi sot se pavaresia do te shpallet te dielen ose te henen e ardhshme.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 13. #53
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Rexhepi konfirmon pr KTV: T dieln ose t hnn shpallet pavarsia

  e mart . 12 shkurt 2008

  Ish-kryeministri i Kosovs, Bajram Rexhepi, aktualisht kryetar i Komuns s Mitrovics, sht i pari zyrtar kosovar q ka konfirmuar publikisht se data e shpalljes s pavarsis do t jet 17, eventualisht 18 shkurti, pasi q ajo mund t shpallet gjat t diels, ose t hns "Tashm data e shpalljes s pavarsis, 17 shkurti, dihet. Ka gjasa t ndodh paradite t dieln ose t hnn n mngjes", ka thn ish-kreu i qeveris s Kosovs, n nj intervist dhn sot KTV-s, duke shtuar se procesin e pavarsimit t vendit nuk mund ta ndaloj askush. Rexhepi ka krkuar maturi nga qytetart n ditt e shpalljes dhe q tu ikin provokimeve t mundshme q mund t ndodhin. Edhe kryetari i Kuvendit t Kosovs, Jakup Krasniqi, nuk e ka mohuar nj gj t till, i pyetur ta komentoj deklaratn e Bajram Rexhepit dhn sot KTV-s. "Mund ta ket t sakt", ka qen prgjigja e Krasniqit, i cili pas takimit me shefin e zyrs turke n Prishtin, Mustafa Sarnyc, ka shtuar po ashtu se Kosova bashk me shpalljen e pavarsis do t bhet edhe me simbolet shtetrore dhe kushtetutn e re.

 14. #54
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,284
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  “Deklarata pr Synim apo Qllim” nuk sht e njjta gj me “Deklaratn pr Pavarsi”, ngase e para tregon, se Kosova po hyn n nj faz t re, por ende nuk ka arrit ta prfundoj garn. Brenda ksaj logjike sht edhe vendosja e Misionit t BE-s, i cili sht i thirrur q ta zbatoj “Deklaratn pr Synim” dhe ta prgatis Kosovn drejt “Deklarats pr Pavarsi” q do t mund t ndodh pas nj kohe. Ky Mision do t jet ktu pr ta vn n jet trsisht pakon e Ahtisarit dhe asgj m shum sesa kjo.

 15. #55
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Hapet qendra pr media

  N prag t shpalljes s pavarsis, Qeveria e Kosovs ka hapur sot Qendrn pr Media pr nevoja dhe shrbim t gazetarve vends dhe t huaj, e cila sht vendosur n ambientet e Hotelit Grand.
  Ndryshe, Qeveria ka angazhuar nj personel t veant i cili do t jet n shrbim t gazetarve.
  RTK 13 shkurt 2008 - 12:51:10

 16. #56
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,284
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Vetm aplikimi i s drejts s vetvendosjes s Kosovs si subjekt jurdik ndrkombtar, mund t jet garant i sigurt dhe shpresdhns jo vetm pr respektimin dhe vnien n jet t drejtave, t lirive t barazis dhe t koekzistencs multietnike dhe pluraliste n Kosov, por edhe pr mbrojtjen dhe ruajtjen e stabilitetit, t bashkpunimit, t siguris, t integrimit, t paqes dhe t demokracis n Ballkan, siguria e t cilit, pa dyshim se, sht ndrlidhur dhe e kushtzuar edhe me sigurin dhe me stabilitetin e Evrops, n planin e gjer t sistemit t siguris s marrdhnieve ndrkombtare.

 17. #57
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Po bhen prgatitjet e fundit pr ditn e pavarsis

  Prishtin, 14 shkurt - Ndonse ende zyrtarisht nuk sht konfirmuar data e sakt se kur do t shpallet pavarsia e Kosovs, institucionet e Kosovs dhe organizatat e ndryshme po bjn prgatitjet e fundit pr festim dinjitoz t ksaj dite historike pr Kosovn. N Prishtin vrehet nj vrull i punve n sheshin "Nna Terez" ku thuhet se do t mbahet kremta qendrore. Po ashtu institucionet kulturore t Kosovs kan filluar intensivisht punn prgatitore pr ditn e pavarsis. Galeria e Arteve t Kosovs ka br publik programin 72 orsh, n t cilin do t paraqiten rreth 100 filma dokumentar mbi paqen realizuar nga artist t rajonit dhe Evrops. Gjithashtu nj piktur me siprfaqe afro 70 metra katror, do t realizohet nga studentt e Fakultetit t Arteve ku do t pasqyrohet n plhur historia e popullit t Kosovs. Filharmonia e Kosovs, pr ditn e shpalljes s pavarsis s vendit parashikon t ftoj nj numr t artistve nga rajoni ku do t luajn vepra t kompozitorve shqiptar. T gjitha kto organizime jan n prputhje me krkesat e Ministris s Kulturs pr t festuar ditn e pavarsis. Qeveria e Kosovs ka ndar nga buxheti i saj 1 milion euro pr ditn e pavarsis t cilat do t shfrytzohen pr mbulimin e ceremonive festive. Kshilli Organizativ i ka prfunduar kalkulimet e shpenzimeve t ktyre parave. "Ato tashm jan ndar n baz t projekteve t cilat parashohin sesi do t festohet pavarsia, kshtu q mund t them se agjenda pr festimin e pavarsis sht n prfundim e sipr", ka thn prfaqsuesja e Kshillit Organizativ, Vlora itaku. Po ashtu prgatitjet pr festimin e pavarsis kan filluar edhe n vet institucionet e Kosovs. N hollin e presidencs jan ndrruar abazhurt ndrkoh q n ditt n vijim pritet t vendosen vazo t reja dhe lule si dhe perde. Gjithashtu Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit dhe Hapsinor ka br thirrje nga t gjith qytetart q ditn e premte t dalin t gjith n pastrimin e mjedisit. E veanta e ksaj feste sht edhe nj tort e madhe e cila sht duke u prgatitur nga "Felini" n formn e harts s Kosovs e gjer pes metra n t dy ant me siprfaqe t prgjithshme prej 25 meta katror. Kjo tort q do t peshoj 500 kilogram do t jet njra nga mblsirat q qytetart e Kosovs do ta shijojn gjat kremtes s pavarsis. Nga ana tjetr, budrumi i vers n Gjakov ka br gati q t hedh n treg sasin e vers s kuqe t llojit "merlot" n paketimin e t cilave gjendet mbishkrimi "Kjo ver sht pr pavarsin e Kosovs". Qytetart e Kosovs kan filluar q t dekorojn mjediset e tyre duke vendosur flamuj kombtar shqiptar npr dritare si dhe flamuj t vendeve t tjera. Qeveria e Kosovs ka hapur qendrn mediale n hotel "Grand" n Prishtin e cila do t shrbej pr informim e t gjith gazetarve vendas e t huaj kur edhe pritet shpallja e pavarsis. Ndrkoh q lidert institucional u kan br thirrje qytetarve t Kosovs q ditn e shpallje s pavarsis t ket nj festim dinjitoz, me ceremoni shtetrore dhe nj festim gjithqytetar n kuptimin e mirfillt civilizues t drgimit t mesazhit nga Kosova pr botn demokratike se ky vend, ky popull ka sakrifikuar pr pavarsi, e meriton pavarsin dhe di t menaxhoj edhe emocionin e fests, gzimit, hares t ktij vendimi historik t vendit

 18. #58
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Franca do t njoh pavarsin e Kosovs t hnn

  Paris, 14 shkurt - Franca do t njoh pavarsin e Kosovs t hnn, prkatsisht menjeher pas deklarats s pavarsis, pr t ciln Prishtina po prgatitet pr t dieln. Sipas mediave serbe, ambasadori i Serbis n Paris Predrad Simiq, po bhet gati t braktis Francn t mrkurn, prkatsisht 48 or pas dorzimit t nots s protests Ministris s Punve t Jashtme franceze. Ai do t ftohet pr konsultime n Beograd, sipas vendimit t Kshillit pr Siguri Kombtare sipas t cilit t gjith ambasadort do t trhiqen nga vendet q do ta njohin pavarsin e Kosovs, por pa ndrprerje t marrdhnieve diplomatike. Franca do ta njoh pavarsin e Kosovs t hnn bashk me Britanin, Gjermanin dhe Italin, ndrkoh q diplomatt francez konsiderojn se mund t t ket ndryshime t vogla ditve t ardhshme, por "procesi ka filluar".

 19. #59
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Thai: Populli i Kosovs sht duke u prgatitur pr fest

  Prishtin, 14 shkurt Kryeministri i Kosovs, Hashim Thai riprsriti edhe sot se Institucionet dhe populli i Kosovs e di datn e shpalljes s pavarsis. "Un vetm mund ta riprsris at q e kam thn tash e katr muaj se institucionet e Kosovs dhe populli i Kosovs e din datn e shpalljes s pavarsis. Do t kemi nj festim dinjitoz, me ceremoni shtetrore dhe nj festim gjithqytetar n kuptimin e mirfillt civilizues t drgimit t mesazhit nga Kosova pr botn demokratike se ky vend, ky popull ka sakrifikuar pr pavarsi, e meriton pavarsin dhe di t menaxhoj edhe emocionin e fests, gzimit, hares t ktij vendimi historik t vendit ton", u shpreh kryeministri Thai. Ai tha se populli e di datn dhe sipas tij, populli sht duke u prgatitur pr fest. Thai tha se Qeveria e Kosovs do t punoj edhe gjat ksaj fundjave.

 20. #60
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-08-2004
  Postime
  298
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Smile Jemi Me Fat Qe Po Perjetojme Keto Emocione !

  SHUME TE NDERUAR BASHKEATDHETARET E MI, KUDO QE NDODHENI.
  PO PERJETOJME EMOCIONE QE BREZAT E ARDHESHEM EDHE PER MIJERA VITE NUK DO TA KENE KETE MUNDESI. KOSOVA SHTET I PAMVARUR I SHQIPTAREVE.LE TE GEZOJME KETE FAKT DHE TE FALENDEROJME ZOTIN NE QIELL DHE NJEREZIT NE TOKE QE MUNDESUAN KETE TE PAIMAGJNUESHME VITE ME PARE : KOSOVA SHTET I PAMVARUR I SHQIPTAREVE. GEZOHUNI O SHQIPTARE KUDO QE NDODHENI. ASNJE MALLKIM PER CILINDO, ASNJE URREJTJE PER CILINDO, ASNJE FJALE ME DY KUPTIME PER CILINDO, ASNJE KRITIKE PER NDJENJAT KOMBETARE PER CILINDO. MOS TA PRISHIM DASMEN. TE GJITHE SHQIPTARET PO PREGATITEN SHPIRTERISHT TE GEZOJME DHE FESTOJME TANI KOSOVEN E PAMVARUR. TE NJIHET TANI KOSOVA E PAMVARUR DHE KUR TE VJEN E MIRA O POPULL SHQIPTAR HAPI DEREN SE TE MIRA TE TJERA DO TE VIJNE. MJAFT DHE BOLL KE VUAJTUR O POPULLI IM I VUAJTUR. ERDHI MOMENTI TE GEZOHEMI DHE LE TE GEZOHEMI OSOVA SHTET I PAMVARUR. LE TA DIJE GJITHE BOTA MBARE SE UNE JAME SHQIPETARETE NDERUAR BASHKE-PATRIOTET E MI. JU BEJ THIRRJE PER TOLERANCE NDERMJET NJERI TJETRIT. KEMI DASEM DHE LE TE GEZOJME DHE FESTOJME DUKE TOLERUAR NJERI TJETRIN NE KETO MOMENTE. JEMI PATRIOTE JEMI VELLEZER. DASMA NUK PRISHET. NE VEND QE TE MENDOHEMI DHE TE GJEJME VEREJTJE PER NJERI TJETRIN ( KU MUND TE GJEJME SA E DUASH) LE TE KUJTOJME DHE TE NDEROJME TE GJTHE ATA QE NUK JANE DHE QE KANE DHENE DHE DO TE JEPNIN GJITHCKA QE KISHIN PER NJE KOSOVE TE PAMVARUR. LAVDI PUNES DHE VEPRES SE TYRE.
  SHQIPTAR KUDO QE NDODHESH: TANI LE TE GEZOJME KOSOVEN E PAMVARUR .
  NESER, NESER DHE PATJETER NESER KUSH DO TA KETE FAT TE RROJE DHE TE GEZOJE : TE GJITHE SHQIPTERET E SHQIPERISE ,TE KOSOVES ,TE MAQEDONISE ,TE MALIT TE ZI DHE CAMET E GRECISE TE GJITHE SE BASHKU NEN NJE SHTET TE VETEM.
  LUM KUSH TE RROJE DHE TA SHOHE SHQIPERINE ZONJE.

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 01-08-2010, 13:18
 2. Dardani apo Kosov
  Nga Statovci n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 166
  Postimi i Fundit: 07-06-2009, 03:45
 3. Kosova: unjust politics
  Nga bqato n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 08:07
 4. Platform For The Resolution Of The Albanian National Question
  Nga saimiri-uk n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2003, 14:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •