Close
Faqja 11 prej 14 FillimFillim ... 910111213 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 220 prej 263
  1. #201
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    le ti japim çezarit ate qe i takon.
    Ça flet mer Krejzi dijamond?

    Kush tha që këto janë receta italiane? Ne po flasim për traditën e hershme, për traditën popullore, se sa për receta, nja 10.000 më së paku i kam në shtëpi. Receta nuk është e askujt. Receta është sikur dollari, sot tek unë, nesër tek ti. Kushedi ku i kanë mësu ato receta italianët, po edhe poqese i kanë shpik vetë, ajo është pjesë e civilizmit industrial globalist.

    Ne këtu po flasim për traditën popullore.

  2. #202
    [QUOTE=busavata;2088370]
    Citim Postuar më parë nga crazy_diamond Lexo Postimin
    nese nuk e di,kuzhina ITALIANE e ndjekur nga ajo FRANCEZE eshte kuzhina me e mire ne bote.

    qka do te kishin italianet po mos ti kish sjell marko pollo shpageta nga kina
    bretkocat ,kerrmyllat
    kuzhina fraceze ?
    JU LUTEM MOS DILNI NGA TEMA

    sa per pasul apo fasule kujt ti vie gjunah mos ta perdor
    kujt ti duket ushqim i dores se dyt nuk ka nevoj qe ta perdor

    per mua esht ushqim nr.1
    bretkocat dhe kermyllat per adhurusit e italianve
    ça je tu than or tej....apo keni degjuar ju breshkaxhinj kne apo ane,bretkoca e cazzate varie.....ok ne luften e dyte te gjithe hanin ca te gjenin,ne rusi hanin shollen e kepuceve.


    nuk hane keta as bretkoca as breshka,nuk kom pa un ktu breshka.

    shko ha ato makaronat dhe pilaf fasule ne kosove pra, qe ta shpif,hec dhe provo ketu nje risotto alle vongole dhe shife vet ndryshimin

  3. #203
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Ça flet mer Krejzi dijamond?

    Kush tha që këto janë receta italiane? Ne po flasim për traditën e hershme, për traditën popullore, se sa për receta, nja 10.000 më së paku i kam në shtëpi. Receta nuk është e askujt. Receta është sikur dollari, sot tek unë, nesër tek ti. Kushedi ku i kanë mësu ato receta italianët, po edhe poqese i kanë shpik vetë, ajo është pjesë e civilizmit industrial globalist.

    Ne këtu po flasim për traditën popullore.
    lene alibab,gatimi eshte gatim dhe nuk hyn patriotizmi fare,nuk ka lidhje patriotizmi me kuzhinen...nuk dim te gatujm dhe pik....askush ne ballkan nuk di,as greket as serbet as bullgaret as maqedonsit......ne keto shtete kam qene,e di shume mire ca dreqin hane

  4. #204
    Citim Postuar më parë nga prishtinase Lexo Postimin
    hehe crazy mvaret nga q'kuzhin je rit por mos u nis nga ajo plss dil provo ska vend ne bot qe ka specialitete si ne prishtin gje qe mund te vertetohet PpP
    une jam rrit atje ku gatuhet me mire ne shqiperi....gjej tani se cili eshte,eshte e thjeshte fare,te gjithe e dine.................ktej si nga juglindja.

  5. #205
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anëtarësuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    crayzy diamond

    nese punon ne restorant italian
    at"her e din se si pregaditen kermyllat me siguri
    e mos i numro specialitete variantat e ndryshme te pizzes
    ajo eshte 1 e mundet te shendrohet ne shum lloje
    po ashtu edhe llojet tjera shpageta me....rigatoni me...

    prejardha e pizzes esht mosnija e punes me brum
    e sa per shpageta esht ushqim tradicional kinez
    breshkat , kermyllat edhe bretkocat jan ushqim tradicional italian

    e ti pse po ja mban anen po dihet
    puno edhe fito

  6. #206
    i/e regjistruar Maska e Harudi
    Anëtarësuar
    08-09-2004
    Postime
    622
    Citim Postuar më parë nga Brari Lexo Postimin
    kosovaret qe kam prane vertet gatuajn pasul..por nuk din ta gatuajn..
    ne pergjithsi kosova nuk di te gatuaj..
    More Brar,po pasuli nuk gatuhet,pasuli zihet (me ujë)!
    Kur të bjen rruga k'nej kah Kopenhaga,lajmërohu të hamë groshë,se thonë me groshë tetove nuk ka,e shyqyr k'tu kemi bollë.
    E po kur grosha është e re (e sivjetme) nuk ka nevojë që paraprakisht të lihet gjatë tërë natës në ujë për tu zbutë,por ashtu pas pastrimit e futë në (t)engjere (po pat njeriu VEGSH edhe më mirë) së bashku me mishin,preferohet mish me asht (për yndyrë) dhe ashtu e lenë të merrë valën e parë,më pastaj e ulë nxemjen në minimum dhe ashtu zihet për dy deri katër orë (m'varet nga lloji groshës) në ndërkohë mund t'i shtosh dy-tre speca (pa)djegs dhe kohë pas kohe i shtohet ndonjë gotë ujë i ftohtë për të mos e lanë me u shterrë uji,kurse duhet kriposë krejt në fund pasi të zihet (se me kripë mund të kapet shkrumë).
    Pasi të zihet grosha,fërgohet qepa e ngrime ne pjesë të imta (por jo të digjen qepët e imta se i jep erë të keqe pasulit) me piper të kuq në vaj ose tlyen dhe i bashkangjet pasulit të zier,përzihet dhe pak kohë lihet në nxemje minimale disa minuta dhe gati për ngrënje.
    *për përzierje të pasulit preferohet lugë e drurit,kurse nuk preferohen mëlmesa tjera.

    Dikush paska thanë se ( e çka nuk paskan thanë k'ta t'shypnisë) pasul/agrume mu shpurr t'u kesh,se "kosovarët" vetëm brumna hajnë e jo perime (i paskan dhanë përgjigje),por po shtoj vetëm se gjethet e rrushit (pemë) dhe disa perime i përdorim edhe në formë të mbushjes me orizë dhe mishë të ngrimtë (me gjethe rrushi/sarma,speca/dollma,lakra/sarma etj),kurse tek GATIMET brumnat/tretjet/pitet etj përdoren perimet si:
    lakra,qepët e reja,presht(purrit),cekllat një lloj perime,spanaq,kungullor etj etj...por edhe HITHAT që zakonisht përgaditen në pitet me miellë të kollomojtë (miell kollomoqi).
    etj etj.... për gjellnat ne Kosovë...

    sa për informacion:
    Në ish-jugosllavi shqiptarët dhe goranët kanë qenë të njohur si ëmbëltoristë më të mirë dhe shitoret e tyre kan qenë të frekuentuara shumë nga nacionalitetet e tjera të ish-YU si dhe kanë qenë gatuesit më të mirë të llojeve të bukës (bukëpjekës)!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Harudi : 27-11-2008 më 00:46
    Pijetoret janë vendet ku çmenduria shitet me shishe! (Uendell Filips)

    Lista e injorimit: Llapi

  7. #207
    ..She is so cute... Maska e jessi89
    Anëtarësuar
    25-08-2003
    Postime
    955
    ala me pasulin ju?....lol....vin ere gjithe tema
    Wild and crazy can't be lazy

  8. #208
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    ...nuk dim te gatujm dhe pik....askush ne ballkan nuk di,as greket as serbet as bullgaret as maqedonsit......ne keto shtete kam qene,e di shume mire ca dreqin hane
    Diamond i çmendur (pa të keq LOL), fol për vete, se ti nashta vje nga një familje ku nuk gatuhet asgjë.

    Sa i përket kuzhinës popullore, i kemi të gjitha. I përmenda vetëm një pjesë të vogël të gjërave që ka ngrënë populli ynë në të kaluarën por edhe sot.

    Sa për këto specialitete e reja, të them të paktën që nuk ka nanë as nuk ka gjyshe në Kosovë që nuk di të bëjë picë, më të mira se ato të Italisë.

    Të thashë që ato gjëra që i tregon ti këtu nuk janë kulturë italiane. Ajo është kulturë industriale globaliste.

    Shllagu, Hoplla, Pudingu, Akullorja, këto nuk janë kuzhinë popullore e askujt, këto janë prodhime industriale. Edhe ëmbëlsirat e sotme, nuk janë traditë popullore.

    lene alibab,gatimi eshte gatim dhe nuk hyn patriotizmi fare,nuk ka lidhje patriotizmi me kuzhinen
    Jo un nuk kam tnedena nacioanliste aspak. Përkundrazi ti ke tendenca të asimilohesh fare.

  9. #209
    '80
    Anëtarësuar
    28-09-2005
    Vendndodhja
    tej maleve
    Postime
    34
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Hehe i paske harru edhe ashafat e kumllav mollav e dardhav qi u thajshin në dilli, ftojt e pjekt në furrë, përpeqi me tamël e voe, flija me mazë, shtalba e kupa, pekmezi i manav i kaçav i kulumrijav i murrizav, kpurdhat, derrat e egër në helli, ku po don kushinë ma të pasun.

    Ai tipi thotë kuzhina italiane. Po makarona e shpageta e njata gja asht, veç ndryshon forma.
    Me rri aty ta lumsha se me shkon leng goja tani se u prish dynjaja, hame ushqim mikrovale e rrime para pc duke imagjinuar ushqimet e restauranteve .... po lene ore se ajo qe gatuhet ne shtepi edhe veze e ferguar te jete do me shijoj shume se jo me nje tave pasuli

  10. #210
    i/e regjistruar Maska e Flora82
    Anëtarësuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    afer detit
    Postime
    899
    Citim Postuar më parë nga this is me Lexo Postimin
    Akoma disa po e nenvleresojne kuzhinen kosovare!!!
    E keni shume gabim te dashur se me gjithe pushtimet e njepasnjeshme edhe pse meme shqiperia na hoqi nga kulmi i saj ne vetem sa u forcuam dhe jo vetem qe mbijetuam por jetuam ehde me mire se ata qe mbeten brenda shqiperise. Tradita qe do tregoj tani eshte e lashte aq sa mbahet mend brez pas brezi dhe nuk do permend kuzhinen e qyteteve kosovare por ate qe gatuhej ne fshatra

    ne nje fshat pothuajse te gjitha familjet qe gjate veres kishin nje kopsht te tyre ku mbillnin te gjitha perimet e nevojshme per ti pasur te fresketa ne vere dhe turshi gjate dimrit, kishin disa krere bageti kryesisht 3 lloje (lope, dele, buallica) qe mbaheshin per qumesht dhe prodhimet e tij dhe ishte shume tradicionale darka e pastermes kur therreshin kafshe per te siguruar mishin per nje vit. Nga ky mish nje pjese shpenzohej i fresket ndersa pjesa tjeter thahet prane zjarrit ose nga i ftohti - ka nje shije te jashtezakonshme kur pergatitet ne furre por edhe kur pergatitet me gjelle. Poashtu mbaheshin shume shpeze shtepiake specialitet ishin edhe pulat e thara ne dimer ne temp. shume te ulta ........ te gjitha ushqimet qe pergatiteshin nga keto materiale baze duke pas parasysh edhe miellin e grurit dhe misrit qe edhe ai prodhohej vet mund vetem te imagjinojm nje sofer te shtruar bukur e me tradit siq pata rastin te shijoja nje here ne nje darke pasterrme kosovare.

    Nuk dua te harroj te ceki edhe diqka qe kosovaret akoma e ruajne nje tradite kur therrin begetite tu dergojne ca nga mishi familjeve te varfra.

    Kam respekt te jashtezakonshem per keta njerez qe arriten te ruajn traditen dhe kan ushqime unike.

    permenda diqka qe me ka lene shume pershtypje sepse te flasim per kuzhinen kosovare dhe kushtet ne te cilat u zhvillua ajo do duhet hapur nje teme te re
    shume mire e ke pershkruar jeten e nje fshatari ne kosove , qe verete eshte shume e mire

  11. #211
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Veç edhe ni vrejtje: Kjo osht kuzhina shqiptare. Jo kosovare.

  12. #212
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    me hanger ni pjat pasul ske nevoj ma hanger ma tan diten
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  13. #213
    ILIR NË GEN Maska e flory80
    Anëtarësuar
    03-12-2006
    Vendndodhja
    Buzë Vjosës Kaltëroshe
    Postime
    1,531
    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    ps..sa per kuzhinen na e leni ne te zanatit.
    Të gjithë të zanatit jemi. Të gjithë hamë, kështu që të gjithë gatuajm.
    Kush më shumë, e kush më pak, kush më mirë e kush më keq.
    Të gjithë i hamë fasulet.
    Unë vdes për to!
    Më ka ngelur si ves që kur kam qënë kalama se gjyshi im thoshte "Fasulja është mishi i fukarait"
    heheheheheheeeeee
    EH I ZIU NJERI, GËLLTIT DIKU NJE LUGË ÇORBË TË PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PËR GJITHË JETËN!

  14. #214
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    specialiteti i pasulit (si i themi ndryshe fasule ? grosh ? ) eshte vitaminoz , c'a nuk permban brenda . Po dominon vitamina Gggggggggggg. loool

    Fasulet mund ti hash 1 here ne vit sa per qef , ose per te kujtuar vitet e lumtura te kamunizmit apo socializmit . Sa per nostalgji he , se ndryshe ju bejne dem. lol

    p.s. Brari e paska fajin , paska hudh shume pacule ketej verdalle .
    si te hotel dajti thote - i paske bo fasulet me t'leshu goja leng . Yammi . Te hotel dajti nuk hante do kush do atehere . Te haje atje ishte privilegj lol
    Ndryshuar për herë të fundit nga PINK : 27-11-2008 më 20:15
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  15. #215
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Provoni njihere fasule me karkaleca deti.

    Kjo eshte receta ime.

    ps.alibaba hape nji teme :i thojn pasul apo fasul?????

  16. #216
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    Provoni njihere fasule me karkaleca deti.

    Kjo eshte receta ime.

    ps.alibaba hape nji teme :i thojn pasul apo fasul?????
    pa he njehere na e jep kete receten tende .
    une i ha shume karkalecat e detit . I kam provuar te gjitha llojet e gatimeve po kete me fasule se dija . Na e jep njehere se ndoshta ja vlen ? lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  17. #217
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Fasulet pregatiten si i bente mamaja.pa mish.

    I marri karkalecat dhe i pastrojme.
    i prejme ne copa te vogla sa nji 2leksh.

    i fergojm(Perzhisim)me pak hudher djegs simbas deshires.
    erza :kripe piper majdanoz.

    i perziejme me fasulet dhe i leme te zjejne per disa minuta.

    pink te boft mire.

  18. #218
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Do ta provoj pra , dhe do te jap pershtypjet . thx
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  19. #219
    i/e regjistruar Maska e Linda5
    Anëtarësuar
    03-10-2007
    Postime
    7,276
    O drague po vetem me grosh hahen kto,me gjo tjeter nuk shkojn

    Pink mos i ha se e ka bo me hile ky ,nuk e tregon tamom receten
    Wir leben alle unter dem gleichen Himmel, aber wir haben nicht alle den gleichen Horizont.

  20. #220
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anëtarësuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    Provoni njihere fasule me karkaleca deti.

    Kjo eshte receta ime.

    ps.alibaba hape nji teme :i thojn pasul apo fasul?????
    mvaret nga vendi ne fshatin ku jetoj i thon pasul
    ne greqi ne ishullin kreta poashtu pasul
    ne itali aty karrethina e lece ne dialekt pasul
    ne bosnje pasul
    po per hater tendin do ti them fasule o. k.

Faqja 11 prej 14 FillimFillim ... 910111213 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. ju lutem me ndihmoni ta gjeje kengen e rifat berishes
    Nga Riona në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-04-2009, 15:02
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-11-2008, 10:42

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •