Close
Faqja 10 prej 14 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 263
  1. #181
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Çfar dinë të gatuajn Sllavët? Patate të pjekura ndoshta dhe ndonjë misër të pjekur se për gjë tjetër sdinë ata.
    Edhe e kanë zakon kta shkijet, i marrin rriskat e bukës i përrzhitin në yndyrë, e masanej i ziejnë në ujë. Parameno çfarë gjelle. I thonë "popara".

  2. #182
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Djema tema eshte ke nenforumi i kuzhines dhe jo ke çeshtjet kombetare.


    ps..sa per kuzhinen na e leni ne te zanatit.

  3. #183
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Mendoj se Brari e ka mire. Kosovaret nuk dine te gatuajne. Vetem brum e turshi hesapi jane.
    Njoh disa familje kosovare kete, ku hyj e dal dhe e di mire se cfare dhe si gatuajne. Perimet i perdorin shume rralle. Limoni ullinjte dhe vaji ullirit jane te perjashtuar. Buken e hane vetem te bardhe. Embelsirat katastrofe. Kadaifin e bejne pa gjalp dhe pa arra. Vetem sa e pjekin dhe e sherbetosin, behet si llac.
    Kam qene para nja tre vjetesh nje jave ne kosove tek xhaxhai im, i cili punonte perkohesisht ne Prishtine dhe asgje nuk me ka pelqeyer.
    Ne te shqiperise gatuajme shume mire dhe vecanerisht jugu.

    Ps. Pse i thone domates patllixhan keta? Po ngjyres se kalter pse i thone e verdhe?
    Kosovarët janë vetëm brumë e turshi. Kosovarët nuk përdorin perime. Po turshitë çka janë këto? A janë perime?

    Sa di unë këtë vit në shtëpi shtimë turshi: Spec, Patlixhan (me l, e jo me ll), lulelakër, lakër, trangull, po ka dhe perime që nuk futen turshi, por ruhen ashtu si janë.
    A janë perime lulelakëra, lakra, trangulli, speci, domatja, a po të duken pemë? A po të duken mish? Apo çka?

    O forum, mjeri ti çka po mban.

  4. #184
    i/e regjistruar Maska e Flora82
    Anëtarësuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    afer detit
    Postime
    899
    Citim Postuar më parë nga prishtinase Lexo Postimin
    hahah kur mesuat ju si zihet e din qka ben nje krahasim te shkurt dhe thjesht m efalni ju te tjeret forumis por ti zotrote kur mesove te ziesh e din se kur kosovari ka mbush sofren ti ke pas ushqimin me gram nje cop buk misri me nji presh bythve hehe sa per kuzhin kuzhina kosovare osht shum e pasur sooo stay away ok ne ndoshta ju themi gjerave emra ndryshe por ne flasim gegenishten ata qe na la nena e ju flisni pak me ndryshe sepse ua ndrroi gjuhen ai qe u la 100 vj mbrapa mos u kreno me gjuhen qe ta piu gjakun ok
    ushqimi me gram i ka pru ne kete dite qe nuk dine tash cfare eshte e mire kta tash jane bere perndimor tash din te zijn makarona shpageta se i kane pa italianet hahahahahhaaaa

  5. #185
    kini pas rast me mesu pi serbeve sarajevasve e kroato sllovenave..qe jan .. ndoshta nga me te miret ne bot per gatim..
    nese nuk e di,kuzhina ITALIANE e ndjekur nga ajo FRANCEZE eshte kuzhina me e mire ne bote.

    na ballkan,nuk dine te gatuajne absolutisht askund,ne asnje shtet,dine vetem te mbushin zoren e barkut.

  6. #186
    tHeKtHi MaMa :P
    Anëtarësuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    new york
    Postime
    1,708
    hehe crazy mvaret nga q'kuzhin je rit por mos u nis nga ajo plss dil provo ska vend ne bot qe ka specialitete si ne prishtin gje qe mund te vertetohet PpP
    if love is the answer, could you rephrase the question?

  7. #187
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    nese nuk e di,kuzhina ITALIANE e ndjekur nga ajo FRANCEZE eshte kuzhina me e mire ne bote.
    Fol bre shoq çka ka kuzhina italiane? Cilat janë ato specialitete?

    Unë këtu në Kosovë po shoh që këta misionarët ndërkombëtarë po shkojnë nëpër fshatra po blejnë flija prej fshatarëve, madje goxha shtrenjtë. Nuk di nëse i ke ngrënë, por unë edhepse jam rrit me to, edhepse kam provu edhe ushqime të kuzhinave të huaja, flija mbetet për mua një specialitet i veçantë.

    E tash hajt banu djalë i mirë e kallxona, çka paska kuzhina italiane e ndjekur nga ajo franceze?

  8. #188
    '80
    Anëtarësuar
    28-09-2005
    Vendndodhja
    tej maleve
    Postime
    34
    Akoma disa po e nenvleresojne kuzhinen kosovare!!!
    E keni shume gabim te dashur se me gjithe pushtimet e njepasnjeshme edhe pse meme shqiperia na hoqi nga kulmi i saj ne vetem sa u forcuam dhe jo vetem qe mbijetuam por jetuam ehde me mire se ata qe mbeten brenda shqiperise. Tradita qe do tregoj tani eshte e lashte aq sa mbahet mend brez pas brezi dhe nuk do permend kuzhinen e qyteteve kosovare por ate qe gatuhej ne fshatra

    ne nje fshat pothuajse te gjitha familjet qe gjate veres kishin nje kopsht te tyre ku mbillnin te gjitha perimet e nevojshme per ti pasur te fresketa ne vere dhe turshi gjate dimrit, kishin disa krere bageti kryesisht 3 lloje (lope, dele, buallica) qe mbaheshin per qumesht dhe prodhimet e tij dhe ishte shume tradicionale darka e pastermes kur therreshin kafshe per te siguruar mishin per nje vit. Nga ky mish nje pjese shpenzohej i fresket ndersa pjesa tjeter thahet prane zjarrit ose nga i ftohti - ka nje shije te jashtezakonshme kur pergatitet ne furre por edhe kur pergatitet me gjelle. Poashtu mbaheshin shume shpeze shtepiake specialitet ishin edhe pulat e thara ne dimer ne temp. shume te ulta ........ te gjitha ushqimet qe pergatiteshin nga keto materiale baze duke pas parasysh edhe miellin e grurit dhe misrit qe edhe ai prodhohej vet mund vetem te imagjinojm nje sofer te shtruar bukur e me tradit siq pata rastin te shijoja nje here ne nje darke pasterrme kosovare.

    Nuk dua te harroj te ceki edhe diqka qe kosovaret akoma e ruajne nje tradite kur therrin begetite tu dergojne ca nga mishi familjeve te varfra.

    Kam respekt te jashtezakonshem per keta njerez qe arriten te ruajn traditen dhe kan ushqime unike.

    permenda diqka qe me ka lene shume pershtypje sepse te flasim per kuzhinen kosovare dhe kushtet ne te cilat u zhvillua ajo do duhet hapur nje teme te re

  9. #189
    tHeKtHi MaMa :P
    Anëtarësuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    new york
    Postime
    1,708
    Citim Postuar më parë nga Alpha_Virginis Lexo Postimin
    Kosovaret e hane edhe ne vere "pasulin". Sa gjynah!


    smundem tju kuptoj juve te shqiperis pse smund ta frenoni veten hahaha po shfaqni hapur xhelozin c cc c
    if love is the answer, could you rephrase the question?

  10. #190
    tHeKtHi MaMa :P
    Anëtarësuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    new york
    Postime
    1,708
    Citim Postuar më parë nga jessi89 Lexo Postimin
    Cfare eshte Biberi?.....

    esht spec i kuq i bluar = piper
    if love is the answer, could you rephrase the question?

  11. #191
    tHeKtHi MaMa :P
    Anëtarësuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    new york
    Postime
    1,708
    Citim Postuar më parë nga Brari Lexo Postimin
    kosovaret qe kam prane vertet gatuajn pasul..por nuk din ta gatuajn..
    ne pergjithsi kosova nuk di te gatuaj..
    vertet ne lemine e armani--llykit e katllykit..e kauc-llykit e bmw benzo mercedes llykit e te villo tre katllykit..jan shum perpara.. bashk kombasit tone nga kosova..por ne gatim..pra ne guzhin jan 200 vjet prapa..
    gatuajn vec me mbush zorret apo plancin.. pra me rras e me fry berkun e kaq..
    cillsia ne ushqim u intereson familjeve kosovare aq sa i intereson kuajve.. nji simfoni e moxartit..
    kjo nuk eshte gja e mire e duhet te ndryshoje..

    por kjo sdo te thote se shqiptaret e shqiperise gatuajn mire.. mirpo atyre u falet sepse 7 breza ne shqiperi kan jetuar me tallon..me shitore bosh e me radha 6 orshe 400metroshe per nji kille mish a djath a 5 kokrra veze.. ndersa kosovaret ne te njejten periudhe.. e kan ble me bidona vajin apo zetinin a me tepsia tlynin e me thas miellin e me baule pasulin..e me nji vic komplet mishin..

    pra do duhej te kishim nji kulture me te madhe nder ata per ceshtjen e guzhines..
    ka disa familje kosovare qe fal ndoj lidhjeje me stambollin a me beligradin a me sarajevon.. ( pa politik ketu) edhe u ka hyre pak kulture gatimi ne familje.. por keta jan nji pik uj ne detin kosove..

    une bej vet fasule..ose pasul.. dhe para pasulit qe gatuaj vet as rognerin nuk e referoj..

    si ne dajti..e bej..

    tironasit e kuptojn cdo me then shprehja..si ne hotel dajti..

    tiranasit tironas flas jo tepeleno boboshtico- bubullimo-terbaciotasit..




    ..


    pra..shok e shoqe kosovara.. lodheni pak menderen ose guzicen.. kur gatuani..

    kini pas rast me mesu pi serbeve sarajevasve e kroato sllovenave..qe jan .. ndoshta nga me te miret ne bot per gatim..

    haahah s'mundem te duroj ahhaha pa te sjell ndermend enverin ty o shkerdhat po ku msove ti me 3-4 vez ne jav te gatuash me mir se kosovari qarkullo tash si thon ne prishtine
    Ndryshuar për herë të fundit nga prishtinase : 26-11-2008 më 19:30
    if love is the answer, could you rephrase the question?

  12. #192
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Kam respekt te jashtezakonshem per keta njerez qe arriten te ruajn traditen dhe kan ushqime unike.
    Hehe i paske harru edhe ashafat e kumllav mollav e dardhav qi u thajshin në dilli, ftojt e pjekt në furrë, përpeqi me tamël e voe, flija me mazë, shtalba e kupa, pekmezi i manav i kaçav i kulumrijav i murrizav, kpurdhat, derrat e egër në helli, ku po don kushinë ma të pasun.

    Ai tipi thotë kuzhina italiane. Po makarona e shpageta e njata gja asht, veç ndryshon forma.

  13. #193
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Cfare eshte shtalba e kupa?

  14. #194
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Cfare eshte shtalba e kupa?
    Shtalbat jan ata tramakët e misrit të papjekur, të njomë, që piqen në gaca. E kupat janë ato që kupin, kupaça (edhe ky një lloj misri), nuk di emër tjetër për to.

    Megjithatë këto dyja më shumë mund të konsiderohen si dezerte ose fast food, por që gjithsesi hynë në kulturën e të ushqyerit.

  15. #195
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga crazy_diamond
    nese nuk e di,kuzhina ITALIANE e ndjekur nga ajo FRANCEZE eshte kuzhina me e mire ne bote.

    na ballkan,nuk dine te gatuajne absolutisht askund,ne asnje shtet,dine vetem te mbushin zoren e barkut.
    Po te flasim per klasifikime boterore, kuzhina #1 i eshte atribuar Kines.

  16. #196
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Shtalbat jan ata tramakët e misrit të papjekur, të njomë, që piqen në gaca. E kupat janë ato që kupin, kupaça (edhe ky një lloj misri), nuk di emër tjetër për to.

    Megjithatë këto dyja më shumë mund të konsiderohen si dezerte ose fast food, por që gjithsesi hynë në kulturën e të ushqyerit.
    Me sheqer? Nga pershkrimi duken si Corn Muffin engleze.

  17. #197
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    wow sa qenka zgjatur debati ketu.... per nje tas me groshe......
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  18. #198
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Me sheqer? Nga pershkrimi duken si Corn Muffin engleze.
    Me krypë ose pa krypë. Po me sheqer është import kulturor, nuk është e jona.

  19. #199
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anëtarësuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    [QUOTE=crazy_diamond;2087585]nese nuk e di,kuzhina ITALIANE e ndjekur nga ajo FRANCEZE eshte kuzhina me e mire ne bote.

    qka do te kishin italianet po mos ti kish sjell marko pollo shpageta nga kina
    bretkocat ,kerrmyllat
    kuzhina fraceze ?
    JU LUTEM MOS DILNI NGA TEMA

    sa per pasul apo fasule kujt ti vie gjunah mos ta perdor
    kujt ti duket ushqim i dores se dyt nuk ka nevoj qe ta perdor

    per mua esht ushqim nr.1
    bretkocat dhe kermyllat per adhurusit e italianve

  20. #200
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Oh miku im, kuzhina italiane mund te perkujtoje cdogje tejter perpos se eshte e pasur, italianet kane ngrene brum te zier ne 1 milion menyra. Por serish brum i zier, brum i zier, pra buk me uje..., me nje grusht fasule i dathje kepucet italianit (ato qe kishte) deri ne fund te viteve 70, -per cfare mendimesh e ke fjalen - se kane ngrene "mish" kur kane kap ndoj bretk?
    Fasulja eshte ushqimi i zoterise jaran, shko pyet francezet qe e hane 7x ne jave dhe sa receta kane per te. pothuaj me teper se italianet qe kane per ato brumerat qesharake qe i bejne forma te ndyshme kermijsh e budallaqesh tjera sa t'i mashtrojne syrin vetes se po hane kermij a dicka tjeter.
    ça je tu than baptist?17000 receta te ndryshme italiane.
    http://www.lacucinaitaliana.it/

    vetem ketu ku punoj une perdoren 130 receta......nese shkon ne nje restorant ne shqiperi apo ne kosove(ne ato me te shtrenjtet kam qene une) fa schifo,e them me plot gojen,ne shqiperi te rrjepin leket dhe ushqimi ta shpif.


    le ti japim çezarit ate qe i takon.

Faqja 10 prej 14 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. ju lutem me ndihmoni ta gjeje kengen e rifat berishes
    Nga Riona në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-04-2009, 15:02
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-11-2008, 10:42

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •