Close
Faqja 9 prej 14 FillimFillim ... 7891011 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 263
 1. #161
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,554
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga fisniku-student Lexo Postimin
  Ne kosov ky lloj specialiteti eshte prej me te kerkuarave dhe ne baz opinioneve te shumta ,konsiderohet si ushqimi Nr 1 ne Kosove.

  Sa do qe modernizohet jeta dhe dalini specialitete te ndryshme nga Kuzhina qe permbajne efekte "Dietike" ,perseri nuk po arrijne te rrezojn nga Toplista gjellen e ashtquajtur Pasuli apo ne gjuhen gramatikore njifet si Grosha.

  Ky lloj specialiteti shume i njohur ne Kosove ,pergaditet dhe ka kete perberje: perberja kryesore eshte : Fasulja ,Uji,Biberi dhe grimca te prera qepe dhe kur te pergaditen keto ,formojn gjellren e quajtur Pasuli.


  Nuk e di sa perdoret ky lloj specialiteti jasht Kosoves,por ne Kosove ky lloj specialiteti eshte Hit dhe besa nese nuk shtrohet ne sofer brenda Javes sepaku 1 here ,ne at shtepi nuk funksionon diqka

  Shpesh kam ndegjuar ne popull te thuhet : Qka po te mos e kishim Pasulin??
  Nuk e di nese ne postimin tende ka pak " injorance" per kete bime.Thua gjithmone " ky lloj specialiteti" .Por fasulja,pasuli apo edhe grosha(varesisht nga vendi) eshte nje specialitet shume i mire dhe i shendetshem.Derisa ne Europe marrin barna te ndryshme,sirupe e tableta,ne shqiptaret hame pasul.
  Mua per vete me pelqen shume(ndoshta jo cdo jave) sidomos kur zihet me mish te thate dhe servohet me speca ose lakna turshi.

 2. #162
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Antarsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,575
  Faleminderit
  4
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga Flami Lexo Postimin
  Gjithsesi jane agrume....


  Vertet shume e forte kjo!

  Une i gatuaj ndonjehere kur me kujtohen, e me "merr malli". Por ketu dreqin jane nga ato te dozave dhe kavanozave, s'kane ndonje shije te vecante, megjithese une perpiqem ti blej BIO.Perparesia e vetme qe kane,eshte se nuk te ngrijne shume nervat kur i zjen, per 15min jane gati.
  Pershesh me fasule ose pilaf me fasule mmmm
  Elegance is an attitude.

 3. #163
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Qfar mendoni per Specialitetin e "Pasulit"??

  Fisnik a je untu a cka ke vlla qi po flet per pasul?
  Qe sa vjet s'paske hanger qi po i thu pasules "specialitet"?
  Une mendoj se pasulja nuk eshte "specialitet" po "ordinaritet".

  Specialitet asht naj "fli" e mire me maze bjeshke, nji "maz e zime" qe s'tbje radha me hanger nji here ne jete, e nji porci "tamlebore" freskuese mbas saj, - se pasul hame 3 here ne dite na
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 4. #164
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,036
  Faleminderit
  70
  93 falenderime n 77 postime
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  I thojn fasul o fshatunare

  fasule- fagioli- bohnen-groshe
  pash zotin...
  mos po bon hagare ?

 5. #165
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  kosovaret qe kam prane vertet gatuajn pasul..por nuk din ta gatuajn..
  ne pergjithsi kosova nuk di te gatuaj..
  vertet ne lemine e armani--llykit e katllykit..e kauc-llykit e bmw benzo mercedes llykit e te villo tre katllykit..jan shum perpara.. bashk kombasit tone nga kosova..por ne gatim..pra ne guzhin jan 200 vjet prapa..
  gatuajn vec me mbush zorret apo plancin.. pra me rras e me fry berkun e kaq..
  cillsia ne ushqim u intereson familjeve kosovare aq sa i intereson kuajve.. nji simfoni e moxartit..
  kjo nuk eshte gja e mire e duhet te ndryshoje..

  por kjo sdo te thote se shqiptaret e shqiperise gatuajn mire.. mirpo atyre u falet sepse 7 breza ne shqiperi kan jetuar me tallon..me shitore bosh e me radha 6 orshe 400metroshe per nji kille mish a djath a 5 kokrra veze.. ndersa kosovaret ne te njejten periudhe.. e kan ble me bidona vajin apo zetinin a me tepsia tlynin e me thas miellin e me baule pasulin..e me nji vic komplet mishin..

  pra do duhej te kishim nji kulture me te madhe nder ata per ceshtjen e guzhines..
  ka disa familje kosovare qe fal ndoj lidhjeje me stambollin a me beligradin a me sarajevon.. ( pa politik ketu) edhe u ka hyre pak kulture gatimi ne familje.. por keta jan nji pik uj ne detin kosove..

  une bej vet fasule..ose pasul.. dhe para pasulit qe gatuaj vet as rognerin nuk e referoj..

  si ne dajti..e bej..

  tironasit e kuptojn cdo me then shprehja..si ne hotel dajti..

  tiranasit tironas flas jo tepeleno boboshtico- bubullimo-terbaciotasit..
  ..


  pra..shok e shoqe kosovara.. lodheni pak menderen ose guzicen.. kur gatuani..

  kini pas rast me mesu pi serbeve sarajevasve e kroato sllovenave..qe jan .. ndoshta nga me te miret ne bot per gatim..

 6. #166
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-11-2008
  Vendndodhja
  Postime
  597
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Pasulin... veq prej "zorit" se perndryshe as ne bashqe se kisha mbjell :P

 7. #167
  '80
  Antarsuar
  28-09-2005
  Vendndodhja
  tej maleve
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  kosovaret qe kam prane vertet gatuajn pasul..por nuk din ta gatuajn..
  ne pergjithsi kosova nuk di te gatuaj..
  vertet ne lemine e armani--llykit e katllykit..e kauc-llykit e bmw benzo mercedes llykit e te villo tre katllykit..jan shum perpara.. bashk kombasit tone nga kosova..por ne gatim..pra ne guzhin jan 200 vjet prapa..
  gatuajn vec me mbush zorret apo plancin.. pra me rras e me fry berkun e kaq..
  cillsia ne ushqim u intereson familjeve kosovare aq sa i intereson kuajve.. nji simfoni e moxartit..
  kjo nuk eshte gja e mire e duhet te ndryshoje..

  por kjo sdo te thote se shqiptaret e shqiperise gatuajn mire.. mirpo atyre u falet sepse 7 breza ne shqiperi kan jetuar me tallon..me shitore bosh e me radha 6 orshe 400metroshe per nji kille mish a djath a 5 kokrra veze.. ndersa kosovaret ne te njejten periudhe.. e kan ble me bidona vajin apo zetinin a me tepsia tlynin e me thas miellin e me baule pasulin..e me nji vic komplet mishin..

  pra do duhej te kishim nji kulture me te madhe nder ata per ceshtjen e guzhines..
  ka disa familje kosovare qe fal ndoj lidhjeje me stambollin a me beligradin a me sarajevon.. ( pa politik ketu) edhe u ka hyre pak kulture gatimi ne familje.. por keta jan nji pik uj ne detin kosove..

  une bej vet fasule..ose pasul.. dhe para pasulit qe gatuaj vet as rognerin nuk e referoj..

  si ne dajti..e bej..

  tironasit e kuptojn cdo me then shprehja..si ne hotel dajti..

  tiranasit tironas flas jo tepeleno boboshtico- bubullimo-terbaciotasit..
  ..


  pra..shok e shoqe kosovara.. lodheni pak menderen ose guzicen.. kur gatuani..

  kini pas rast me mesu pi serbeve sarajevasve e kroato sllovenave..qe jan .. ndoshta nga me te miret ne bot per gatim..
  s'ke pas nevoj me shkrujte gjithe kto fjale me na tregu qe din me zi pasul kurse sa i perket a din kosovaret me zi a jo , mos ju baj dertin se kur i bejne keto:  "vertet ne lemine e armani--llykit e katllykit..e kauc-llykit e bmw benzo mercedes llykit e te villo tre katllykit..jan shum perpara.."

  edhe tavolinen e shtrojne shume te begat dhe me ushqime mire te gatuara

 8. #168
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  pra..shok e shoqe kosovara.. lodheni pak menderen ose guzicen.. kur gatuani..

  kini pas rast me mesu pi serbeve sarajevasve e kroato sllovenave..qe jan .. ndoshta nga me te miret ne bot per gatim..
  S'qenke askund me dijet ne kete qeshtje.
  nuk ekziston kuzhine serbe e aq me pak sarajevase apo kroato-sllovene.
  kuzhina serbe eshte kuzhine turke kembe e krye - c'te mesojme ne prej tyre? se per ate boshnjake harroje fare.

  saper "kroato-sllovenet" edhe ate shqyeje nuk kane kuzhina te te tyre.

  Pastaj shqiptaret e Kosoves te mos harrojme se nuk jane ushqyer kurre per shekuj te tere, -shqiptaret e kosoves serbise e malit te zi perjashtuar nje pjese te shqiptarevene maqedoni -nuk jane ushqyer kurre! Thjeshte kan mbijetuar dhe kane qene te lumtur nese kane arritur te sigurojne tri shujta ne dite per gjithe anetaret e familjes e ti me flet per yrrneqe gatimesh ne nje vend ku nuk kishe miell per te gatuar buken e thate te gojes jo me zarzavate pikanterishe.

  Do merja nje grup francezesh kuzhinjer nga me te lavderuarit e botes me gjithe familjet e tyre te jetonin ne nje 'rezervat' sic ishin kushtet e shqiptareve te kesaj ane per vetem dy gjenarata, dhe te garantoj se femijet e tyre nuk do te dijne si gatuhet nje buke per teqene se jo me ti nxjerrin yrrneqe fasules. Ne megjithate kemi zhvilluar edhe 'specialitete' unike nga ajo kuzhine e varfer e mjeteve ekstremisht te reduktuara e te pamjaftueshme ushqimore me te cilat duhej mbijetuar nje shtepi.

  Fasulja te ngope urine - kjo eshte e rendesishme, por fatkeqsisht metabolizmi femeror nuk e pranon mire ne shumicen e rasteve dhe ka prej atyre qe ankohen.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 9. #169
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,554
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  kosovaret qe kam prane vertet gatuajn pasul..por nuk din ta gatuajn..
  ne pergjithsi kosova nuk di te gatuaj..
  vertet ne lemine e armani--llykit e katllykit..e kauc-llykit e bmw benzo mercedes llykit e te villo tre katllykit..jan shum perpara.. bashk kombasit tone nga kosova..por ne gatim..pra ne guzhin jan 200 vjet prapa..
  gatuajn vec me mbush zorret apo plancin.. pra me rras e me fry berkun e kaq..
  cillsia ne ushqim u intereson familjeve kosovare aq sa i intereson kuajve.. nji simfoni e moxartit..
  kjo nuk eshte gja e mire e duhet te ndryshoje..

  por kjo sdo te thote se shqiptaret e shqiperise gatuajn mire.. mirpo atyre u falet sepse 7 breza ne shqiperi kan jetuar me tallon..me shitore bosh e me radha 6 orshe 400metroshe per nji kille mish a djath a 5 kokrra veze.. ndersa kosovaret ne te njejten periudhe.. e kan ble me bidona vajin apo zetinin a me tepsia tlynin e me thas miellin e me baule pasulin..e me nji vic komplet mishin..

  pra do duhej te kishim nji kulture me te madhe nder ata per ceshtjen e guzhines..
  ka disa familje kosovare qe fal ndoj lidhjeje me stambollin a me beligradin a me sarajevon.. ( pa politik ketu) edhe u ka hyre pak kulture gatimi ne familje.. por keta jan nji pik uj ne detin kosove..

  une bej vet fasule..ose pasul.. dhe para pasulit qe gatuaj vet as rognerin nuk e referoj..

  si ne dajti..e bej..

  tironasit e kuptojn cdo me then shprehja..si ne hotel dajti..

  tiranasit tironas flas jo tepeleno boboshtico- bubullimo-terbaciotasit..
  ..


  pra..shok e shoqe kosovara.. lodheni pak menderen ose guzicen.. kur gatuani..

  kini pas rast me mesu pi serbeve sarajevasve e kroato sllovenave..qe jan .. ndoshta nga me te miret ne bot per gatim..

  Shume rralle kam lexuar postim me te dobet nga ana jote.Nuk e di nese ke qene i dehur apo ndoshta edhe nuk te ka rene diqka me konstruktive nder mend.

  Dhe formulimi i fjalive te fundit me bene per te menduar se me te vertete ke qene i dehur.
  Lavderimi qe ua bene sllaveve per kuzhinen e tyre,as kjo nuk te perngjane ty.Ne fund te fundit,nuk po mund ta di se prej nga po e njef aq mire kuzhinen e tyre.Se une i lindur e i rritur ne Kosove por perveq 1-2 specialiteteve serbe nuk njof me shume,lere me kroate sllovene e boshnjake.
  Kur te jesh essell,provo edhe njehere te shkruash.

  Gjith te mirat!

 10. #170
  i/e regjistruar Maska e Alpha_Virginis
  Antarsuar
  09-07-2008
  Vendndodhja
  Freie Hansestadt Hamburg
  Postime
  157
  Faleminderit
  1
  2 falenderime n 2 postime
  Mendoj se Brari e ka mire. Kosovaret nuk dine te gatuajne. Vetem brum e turshi hesapi jane.
  Njoh disa familje kosovare kete, ku hyj e dal dhe e di mire se cfare dhe si gatuajne. Perimet i perdorin shume rralle. Limoni ullinjte dhe vaji ullirit jane te perjashtuar. Buken e hane vetem te bardhe. Embelsirat katastrofe. Kadaifin e bejne pa gjalp dhe pa arra. Vetem sa e pjekin dhe e sherbetosin, behet si llac.
  Kam qene para nja tre vjetesh nje jave ne kosove tek xhaxhai im, i cili punonte perkohesisht ne Prishtine dhe asgje nuk me ka pelqeyer.
  Ne te shqiperise gatuajme shume mire dhe vecanerisht jugu.

  Ps. Pse i thone domates patllixhan keta? Po ngjyres se kalter pse i thone e verdhe?

 11. #171
  tHeKtHi MaMa :P
  Antarsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  40
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime n 2 postime
  mvaret nga menyra si pregaditet por se preferoj ............. sidomos per fmij
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 12. #172
  tHeKtHi MaMa :P
  Antarsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  40
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Alpha_Virginis Lexo Postimin
  Mendoj se Brari e ka mire. Kosovaret nuk dine te gatuajne. Vetem brum e turshi hesapi jane.
  Njoh disa familje kosovare kete, ku hyj e dal dhe e di mire se cfare dhe si gatuajne. Perimet i perdorin shume rralle. Limoni ullinjte dhe vaji ullirit jane te perjashtuar. Buken e hane vetem te bardhe. Embelsirat katastrofe. Kadaifin e bejne pa gjalp dhe pa arra. Vetem sa e pjekin dhe e sherbetosin, behet si llac.
  Kam qene para nja tre vjetesh nje jave ne kosove tek xhaxhai im, i cili punonte perkohesisht ne Prishtine dhe asgje nuk me ka pelqeyer.
  Ne te shqiperise gatuajme shume mire dhe vecanerisht jugu.

  Ps. Pse i thone domates patllixhan keta? Po ngjyres se kalter pse i thone e verdhe?
  hahah kur mesuat ju si zihet e din qka ben nje krahasim te shkurt dhe thjesht m efalni ju te tjeret forumis por ti zotrote kur mesove te ziesh e din se kur kosovari ka mbush sofren ti ke pas ushqimin me gram nje cop buk misri me nji presh bythve hehe sa per kuzhin kuzhina kosovare osht shum e pasur sooo stay away ok ne ndoshta ju themi gjerave emra ndryshe por ne flasim gegenishten ata qe na la nena e ju flisni pak me ndryshe sepse ua ndrroi gjuhen ai qe u la 100 vj mbrapa mos u kreno me gjuhen qe ta piu gjakun ok
  Ndryshuar pr her t fundit nga prishtinase : 25-11-2008 m 06:39
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 13. #173
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,120
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime
  far mendoni per specialitetin e "Pasulit"?
  Pra ne shqip, fasule.
  Eshte gjella me e preferuar e fukarait...

 14. #174
  tHeKtHi MaMa :P
  Antarsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  40
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  far mendoni per specialitetin e "Pasulit"?
  Pra ne shqip, fasule.
  Eshte gjella me e preferuar e fukarait...
  hehe smendoj ashtu si ti
  sdo te thot se vetem fukarai preferon fasulen
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 15. #175
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,120
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime
  Citim Postuar m par nga prishtinase Lexo Postimin
  hehe smendoj ashtu si ti
  sdo te thot se vetem fukarai preferon fasulen
  Te lutem, ti ke mendimin tend dhe ne parim eshte i drejte, por me lejo te them edhe une t'imin.
  Fasulja eshte gjella ose mishi i fukarait, gjithnje duke i'u referuar kohes qe the me lart, por qe po te njohesh guzhinen italane ( mire ), qe i'a kalon edhe asaj frenge, do te me thuash qe fasulja eshte gjelle per te mbajtur frymen, vetem kaq!


  ps: kur s'ke pulen do hash sorren, por jo qe sorra eshte me e mire se pula...

 16. #176
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  Te lutem, ti ke mendimin tend dhe ne parim eshte i drejte, por me lejo te them edhe une t'imin.
  Fasulja eshte gjella ose mishi i fukarait, gjithnje duke i'u referuar kohes qe the me lart, por qe po te njohesh guzhinen italane ( mire ), qe i'a kalon edhe asaj frenge, do te me thuash qe fasulja eshte gjelle per te mbajtur frymen, vetem kaq!


  ps: kur s'ke pulen do hash sorren, por jo qe sorra eshte me e mire se pula...
  Oh miku im, kuzhina italiane mund te perkujtoje cdogje tejter perpos se eshte e pasur, italianet kane ngrene brum te zier ne 1 milion menyra. Por serish brum i zier, brum i zier, pra buk me uje..., me nje grusht fasule i dathje kepucet italianit (ato qe kishte) deri ne fund te viteve 70, -per cfare mendimesh e ke fjalen - se kane ngrene "mish" kur kane kap ndoj bretk?
  Fasulja eshte ushqimi i zoterise jaran, shko pyet francezet qe e hane 7x ne jave dhe sa receta kane per te. pothuaj me teper se italianet qe kane per ato brumerat qesharake qe i bejne forma te ndyshme kermijsh e budallaqesh tjera sa t'i mashtrojne syrin vetes se po hane kermij a dicka tjeter.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 17. #177
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Te lutem, ti ke mendimin tend dhe ne parim eshte i drejte, por me lejo te them edhe une t'imin.
  Fasulja eshte gjella ose mishi i fukarait, gjithnje duke i'u referuar kohes qe the me lart, por qe po te njohesh guzhinen italane ( mire ), qe i'a kalon edhe asaj frenge, do te me thuash qe fasulja eshte gjelle per te mbajtur frymen, vetem kaq!
  Pr vete kam qen n Spanj, kam par lloj-lloj ushqime, gjellra etj. Po ja q nuk m plqeu ajo far "pula", krkova "sorr", dhe kur ma vun prpara, e pash q m mir do t ishte t mos e gatuanin fare gjelln, vetm ta zienin pasulin e t ma binin ashtu ve me uj.

  Tash si moderator shpresoj t tregohesh m i arsyeshm. Preferenca jote: JO PASUL, nuk sht e plqyeshme q t'a prdorsh si FAKT kundr t tjerve, pr t thn se jan fukara.

  Ja psh mua nuk m plqejn shpagetat, dhe tash italiant qenkan fukara, sepse mua nuk po m plqejn shpagetat.

  Po edhe mendimi "im" e i "yti", s'ka vend pr kto gjra. Nj e vrtet sht, s'mund t jet ktu mendimi im dhe mendimi yt.

  N Kosov pothuajse donjri i rritur di t gatuaj pasul madje me shije t mrekullueshme, kurse poqese do dikush q kt shijen e mir t'a fus n katror (fuqi e dyt) mund t shkoj npr kushinat popullore npr Prishtin, e sheh ka sht Pasuli.

  Pasuli sht i tri me proteina. Kush do proteina ha pasul. Vetm strgjysht tan nuk e preferonin n luft, se sht mjaft i rrezikshm kur ka gjakderdhje a pezmatim t lkurs.

 18. #178
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga Daja-GONI Lexo Postimin
  Nuk e di nese ne postimin tende ka pak " injorance" per kete bime.Thua gjithmone " ky lloj specialiteti" .Por fasulja,pasuli apo edhe grosha(varesisht nga vendi) eshte nje specialitet shume i mire dhe i shendetshem.Derisa ne Europe marrin barna te ndryshme,sirupe e tableta,ne shqiptaret hame pasul.
  Mua per vete me pelqen shume(ndoshta jo cdo jave) sidomos kur zihet me mish te thate dhe servohet me speca ose lakna turshi.
  Nuk do deshiroja qe ta banalizoj kete teme me diskutime te tilla ,sepse ajo qe mungon me se shumti ne kete ambient eshte Injoranca ,sepse fundi i fundit nuk lyupset ndonje filozofi e nderlikaur te futesh dhe te diskutosh ne kete teme..

  Por per ta ridrejtuar kete teme,po them: Pasuli per mua eshte mbreteresha e gjellerave ,kam shijuar lloj lloj specialiteti te te gjitha popujve por doren ne zemer nuk vereja ndonje konkurent te denje ndaj pasulit.

  Verej tendencat qe kete lloj "specialiteti" ta lidhin me fenomin mjaft te urrejtur nga une "Katunar-Qytetar" sepse edhe ne kete teme ,verejta se disa i dhan kete ngjyre.
  Sepse disa me injoranc mendojn se te hash Bretkoca dhe minje je integruar ne Evrop dhe je bere Qytatar dhe i ke mshuar shkelem katunarllekut.
  Baptist

  Fisnik a je untu a cka ke vlla qi po flet per pasul?
  Qe sa vjet s'paske hanger qi po i thu pasules "specialitet"?
  Une mendoj se pasulja nuk eshte "specialitet" po "ordinaritet".

  Specialitet asht naj "fli" e mire me maze bjeshke, nji "maz e zime" qe s'tbje radha me hanger nji here ne jete, e nji porci "tamlebore" freskuese mbas saj, - se pasul hame 3 here ne dite na
  Per Pasul gjithmon gjej kohe ,nuk jam ndonje person qe ha shume ,por perkundrazi jam tip sportiv dhe nganjeher i gjej anen negative pasulit kur ha sepse nuk kam kontroll dhe shpesh bllokohem dhe nuk le vend as per Uje dhe as per Ajr

  Por une mendoj se Pasuli ne Kosove mund te konsiderohet si Doping per Sportet Luftarake dhe mjaft kjart mund ta verejsh kete me sukseset e sportisteve Kosovar ne kete lloj sportesh dhe kam frik se ne te ardhmen te sanksionohet Pasuli per keta lloj sportist nga Agjencia e Dopingut

  Nuk do e kisha zgjatur me shume se po e nenvlersoj Pasulin
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 19. #179
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,036
  Faleminderit
  70
  93 falenderime n 77 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  kosovaret qe kam prane vertet gatuajn pasul..por nuk din ta gatuajn..  pra..shok e shoqe kosovara.. lodheni pak menderen ose guzicen.. kur gatuani..

  kini pas rast me mesu pi serbeve sarajevasve e kroato sllovenave..qe jan .. ndoshta nga me te miret ne bot per gatim..
  ata e kan pas rastin t mesohen prej neve

  pr pasul jemi nr.1
  Ndryshuar pr her t fundit nga busavata : 25-11-2008 m 22:13

 20. #180
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  kini pas rast me mesu pi serbeve sarajevasve e kroato sllovenave..qe jan .. ndoshta nga me te miret ne bot per gatim...
  Ja ke fut si kau pels o Brar!
  Guzhin Sllave????????????????????????
  far din t gatuajn Sllavt? Patate t pjekura ndoshta dhe ndonj misr t pjekur se pr gj tjetr sdin ata.
  Kroatt dhe Sllovent kan guzhin Italiane dhe ska asgj Kroate apo Sllovene, ndrsa Boshnjakt vetm Suxhuk din t gatuajn q sht specialitet Turk

  Ne na i ka pas t keqen skamja, se pr t gatu po e zgjidhim at problem!
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

Faqja 9 prej 14 FillimFillim ... 7891011 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. ju lutem me ndihmoni ta gjeje kengen e rifat berishes
  Nga Riona n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-04-2009, 15:02
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-11-2008, 09:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •