Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 39
  1. #1
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204

    PBDNJ: Të nisë procesi i regjistrimit të popullatës sipas standardeve të BE

    PBDNJ: Të nisë procesi i regjistrimit të popullatës sipas standardeve të BE

    PBDNJ i ka kërkuar qeverisë shqiptare të nisë procesin e regjistrimit të popullatës sipas standardeve të Bashkimit Evropian, ku shtetasi deklaron me vullnet të lirë kombësinë dhe përkatësinë fetare. Ky proces regjistrimi, deklaron PBDNJ së bashku me organizatën e minoritetit grek, “Omonia”, duhet kryer në këtë vit të pajisjes së shtetasve me kartat e identitetit. Në rast të mosrealizimit të procesit të regjistrimit, PBDNJ kërcënon se do të dalë nga koalicioni qeverisës.

    Fillimisht, organizata e minoritetit grek, “Omonia” dhe së fundi edhe PBDNj i kanë kërkuar qeverisë shqiptare të nisë procesin e regjistrimit të popullatës sipas standardeve të Bashkimit Evropian, ku shtetasi deklaron me vullnet të lirë kombësinë dhe përkatësinë fetare. “Ky proces regjistrimi i minoriteteve, - deklaron kryetari i PBDNJ, Vangjel Dule, - duhet kryer veçanërisht sipas standardeve të BE, pasi kështu do të hartohen politika dhe do të realizohen më mirë të drejtat për minoritetet.

    Kryetari organizatës “Omonia”, Jani Jani, deklaron, se regjistrimi minoriteteve duhet kryer në këtë vit të pajisjes së shtetasve shqiptarë me kartat e identitetit. Kjo kërkesë e PBDNJ dhe “Omonia”-s është disavjeçare dhe kryetari PBDNJ, Vangjel Dule, thotë se kjo është edhe një kërkesë e përsëritur e Këshillit të Evropës. “Në rast të mosrealizimit të procesit të regjistrimit, PBDNJ, - deklaron Vangjel Dule, - do të sakrifikojë, duke dalë nga koalicioni aktual qeverisës.

    gazetatema
    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

  2. #2
    ku shtetasi deklaron me vullnet të lirë kombësinë dhe përkatësinë fetare
    kush qenka ky shteti ku kombesia u deklaroka me vullnet te lire???
    Ok ceshtja e fese i perket bindjeve personale, dhe me vertet aty deklaron gjithesesila cfare i pelqen

    Po per kombesine icik e ngaterruar ceshtja
    Dmth une mund te dua te deklarohem kombesi kineze- shteti sipar ketij lart qenka i detyruar ta pranoj vullnetin tim te lire???

    hahahah

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Une dua te deklarohem me kombesi gjermane, ose italiane se keshtu marr dokumentat ktej .
    Po u be kjo, shife kur te dalin shqiptaret si minoritet.

  4. #4
    Konservatore Maska e Dita
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    Nisur nga absurditeti i nje standarti te tille, ne Austri rreth 2000 njerez kane deklaruar se jane eskimeze.

  5. #5
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204
    qe dikush , do te deklarohet si jo-shqiptar (megjithese eshte shqiptar), kjo nuk tregon gje tjeter vecse shqiptaret nuk duan te identifikohen si te tille. Kur nje njeri mohon kombesine e vet, atehere nuk ke cfare te mira te presesh prej tij, gjithmone lidhur me shqiperine.
    Megjithate, perse ky mosbesim ndaj shqiptareve?!
    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Korcar-L1 Lexo Postimin
    qe dikush , do te deklarohet si jo-shqiptar (megjithese eshte shqiptar), kjo nuk tregon gje tjeter vecse shqiptaret nuk duan te identifikohen si te tille. Kur nje njeri mohon kombesine e vet, atehere nuk ke cfare te mira te presesh prej tij, gjithmone lidhur me shqiperine.
    Megjithate, perse ky mosbesim ndaj shqiptareve?!
    s'ka pune per mosbesim ketu,
    po nje kombesi tjeter te leverdis, se kudo qe shkon je "extracomunitario", dhe kesaj i shtohet "albanese".
    Me shume te drejta kan minoritetet sot se sa shqiptaret vet.

  7. #7
    Perjashtuar Maska e riu
    Anëtarësuar
    05-12-2005
    Postime
    421
    PBDNJ i ka kërkuar qeverisë shqiptare të nisë procesin e regjistrimit të popullatës sipas standardeve të Bashkimit Evropian, ku shtetasi deklaron me vullnet të lirë kombësinë dhe përkatësinë fetare.
    Citim Postuar më parë nga Dita
    Nisur nga absurditeti i nje standarti te tille, ne Austri rreth 2000 njerez kane deklaruar se jane eskimeze.
    lol demokraci lol




    me u aprovu ky standard dolen gjithe shqiptaret amerikon dhe gjermone

    une per vete i kom nja dy gjyshe eskimeze

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Edhe un thom let ket numerim te popullsis ashtu sic esht me se miri , ta dim sa shqiptar jan ber grek prej 1991 , sa jan sllav se kto thojn jemi 150 mije, 300 mije... sa jan vlleh , rom . Sa jan musliman, krishter, ateist...

  9. #9
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Me shume te drejta kan minoritetet sot se sa shqiptaret vet.
    Kjo per faj te kujt? minoriteteve? apo vet shqiptareve?

    ketu bie dakort me Renea, le te behet , te marim vesh se cbehet. Ai qe ndihet shqiptar do vetshpallet shqiptar. Sa eshte numri i besimtareve te feve te ndryshme, ne menyre qe mos i lihen me vend abuzimeve me shifra.
    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

  10. #10
    zhapik buster Maska e drity
    Anëtarësuar
    11-01-2006
    Postime
    1,237
    Citim Postuar më parë nga Korcar-L1 Lexo Postimin
    të nisë procesin e regjistrimit të popullatës sipas standardeve të Bashkimit Evropian, ku shtetasi deklaron me vullnet të lirë kombësinë dhe përkatësinë fetare.
    Kisha nje pyetje...
    Nese une si shtetas deklaroj me vullnet te lire qe jam me kombesi gjermane, kush do ma legjitimonte kete pretendim? Dhe nese kjo legjitimohej, a do te kisha une te gjitha te drejtat e nje shtetasi gjerman, psh. te shkoja dhe te jetoja ne gjermani?
    When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

  11. #11
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204
    Citim Postuar më parë nga drity Lexo Postimin
    Kisha nje pyetje...
    Nese une si shtetas deklaroj me vullnet te lire qe jam me kombesi gjermane, kush do ma legjitimonte kete pretendim? Dhe nese kjo legjitimohej, a do te kisha une te gjitha te drejtat e nje shtetasi gjerman, psh. te shkoja dhe te jetoja ne gjermani?
    shko e meru vesh me ambasaden gjermane.

    PS cke mer dirty? nuk ke qef me ken shqiptar? po ben plane per te ardhmen ? :P :P
    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

  12. #12
    Konservatore Maska e Dita
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    Jo Korcar, njeriu s'ka pse te veteshpallet. Njeriu ka lindur me nje kombesi a kombinime kombesish, sepse i eshte percaktuar nga nena dhe ati i vet. Vetedeklarimi eshte absurd dhe keqdrejtues. Dhe ketu nuk kemi te bejme me lojera femijesh, por me fate shtetesh.

    Kush e kerkon kete? PBDNJ! Pse? Se kane vite qe pergatisin terrenin me grupet qe i mbeshtesin per t'ia mesyre Shqiperise me batalionet e emigranteve, te cilet i kane detyruar te deklarojne se jane minoritare greke ne shkembim te vizave te punes. Me vetedeklarimin grek, toka e ketij personi te vetedeklaruar del se eshte greke me tapi e prej aty mberrijme dhe tek pretendime te tipit Pavaresi per Vorio Epirin, etj.

  13. #13
    zhapik buster Maska e drity
    Anëtarësuar
    11-01-2006
    Postime
    1,237
    Nuk kam perse te merrem me ambasaden gjermane. Nese shteti shqiptar me jep te drejten te deklaroj (pra pa pasur nevoje te PROVOJ) nje kombesi tjeter nga ajo shqiptare, besoj se i ka marre masat qe kjo njohje nga shteti shqiptar te jete bere ne marreveshje me shtetin gjerman. Per ndryshe cili eshte kuptimi i ketij regjistrimi?

    Nese deklarimi i kombesise nuk do duhet te shoqerohet me dokumenta bindese, atehere ajo qe do ti sygjeroja gjithe shqiptareve do te ishte te vetshpalleshin gjermane, ne kete menyre do te zgjidhnim njehere e pergjithmone problemin e levizjes se lire. Dhe kjo nuk duhet bere vetem nga nje e dy persona, por ne menyre masive, mbare shqiptare.
    When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

  14. #14
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204
    me batalionet e emigranteve, te cilet i kane detyruar te deklarojne se jane minoritare greke ne shkembim te vizave te punes
    Akoma tek vizat ke ngelur ti? :P Ata kane pashaporta tani.
    Po kjo nuk ka te beje me faktin ne je shqiptar apo jo! Pse kush vendos ne nje njeri eshte shqiptar apo jo? Ti? Shteti? Certifikatat? Mos u pyeten njerzit se ckombesi kishin kur i regjistruan ne gjendjet civile?

    Nese deklarimi i kombesise nuk do duhet te shoqerohet me dokumenta bindese, atehere ajo qe do ti sygjeroja gjithe shqiptareve do te ishte te vetshpalleshin gjermane, ne kete menyre do te zgjidhnim njehere e pergjithmone problemin e levizjes se lire. Dhe kjo nuk duhet bere vetem nga nje e dy persona, por ne menyre masive, mbare shqiptare.
    Lol...nga nje ane flet per nacionalizma e shqiptarizma, dhe nga ana tjeter sygjeron ndrim kombesie dhe zhdukjen e shtetit shqiptar.... duke i dhene te drejte dhe Bismarkut ne thenien e tij te famshme.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Korcar-L1 : 20-01-2008 më 10:01
    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

  15. #15
    Konservatore Maska e Dita
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    nga Drity

    Per ndryshe cili eshte kuptimi i ketij regjistrimi?

    Qe te kerkojne greket pavaresine e "Vorio Epirit".

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga drity Lexo Postimin
    Nese deklarimi i kombesise nuk do duhet te shoqerohet me dokumenta bindese, atehere ajo qe do ti sygjeroja gjithe shqiptareve do te ishte te vetshpalleshin gjermane, ne kete menyre do te zgjidhnim njehere e pergjithmone problemin e levizjes se lire. Dhe kjo nuk duhet bere vetem nga nje e dy persona, por ne menyre masive, mbare shqiptare.
    nuk me duket ide e keqe kjo, .

  17. #17
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    nuk me duket ide e keqe kjo, .
    e cndryshim ka , kur njeri shpallet grek/serb/vllah nga nje qe vetshpallet gjerman?

    e perbashketa eshte se nuk jane shqiptare.
    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

  18. #18
    zhapik buster Maska e drity
    Anëtarësuar
    11-01-2006
    Postime
    1,237
    Ndryshimi eshte qe po ndodhi keshtu siç propozoj une, llogarite e PBDNJ do dalin me defiçit, sepse pashaporta gjermane eshte me e bukur se ajo greke.

    xfiles, hape llafin andej nga lagjia jote
    When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Korcar-L1 Lexo Postimin
    e cndryshim ka , kur njeri shpallet grek/serb/vllah nga nje qe vetshpallet gjerman?

    e perbashketa eshte se nuk jane shqiptare.
    siç e tha drity,
    gjerman >> grek+serb+turk+arab+egjiptian+....+ kombesi[n]

    vllehet nuk po i fus ne liste sepse ata nuk kane turp ti thone vetes shqiptar , edhe pse mbajne identitetin e tyre te prejardhjes.

  20. #20
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    siç e tha drity,
    gjerman >> grek+serb+turk+arab+egjiptian+....+ kombesi[n]

    vllehet nuk po i fus ne liste sepse ata nuk kane turp ti thone vetes shqiptar , edhe pse mbajne identitetin e tyre te prejardhjes.
    lol , sipas teje
    vllehet > shqiptar
    shqiptar < gjerman

    vllehet do prononcohen si shqiptar dhe shqiptaret si gjerman.

    Inferioritet i hapur shqiptar. Me mire gjerman se sa grek, por kurrsesi shqiptar LoL...
    PBDNJ mund te mos i dalin llogarite ashtu sic mendojne disa, por te pakten do thone qe ketu shqiptaret jane minoritet.... shumica jane gjermane haahha
    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Rezultatet e zgjedhjeve vendore, 18 shkurt 2007
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 137
    Postimi i Fundit: 12-06-2007, 18:16
  2. Lexo: "Marrëveshja Kornizë" - Ohër 2001
    Nga StormAngel në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 01-04-2007, 06:13
  3. Raporti i Kai Aides për Kosovën në OKB
    Nga Harudi në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 11-10-2005, 17:59
  4. Statistikat e popullatës muslimane nëpër botë
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-12-2004, 17:17
  5. Shpërthen dhuna ndëretnike në Kosove
    Nga mitrovicalia_81 në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 334
    Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •