Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 27 prej 27
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Ke te drejte ALBA, dhe ne fakt nuk eshte fare habi po ta mendosh pasi ne kulturen tone gjarpri ka nje vend te rendesishem.
  Ne fakt, gjarpri nuk simbolizon aspak djallezine, simbolizon zgjuarsine, urtesine, ishte ai qe i hapi syte Eves, por nga pikpamja fetare dituria eshte mekat, prandaj i dhene cilesi djallezore.
  Per shqiponjen po si e the ti, shkathtesine guximin, forcen. Shqiponja simbolizon qellin, gjarpri token.

 2. #22
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Trupi i shqiponjes kokat e dragoit (kulshedres), dhe dragoit apo kulshedrat tek ne shqiptaret jan gjarperinje ose bolla qe behen dragoj (kulshedra).

  Sa per djallezine e gjarperit, kjo eshte mitologji semite e jo shqiptare. Tek ne shqiptaret gjarpri ka tjeter domethenje ... nuk po hy ne detaje, por tek neve gjarpri eshte i mire e jo i keq .
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zu_s : 19-01-2008 m 12:54

 3. #23
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Mic Sokoli-simboli i trimerise dhe kreshnikerise tek Shqiptaret.

  Mic Sokoli(1839-1881)

  U lind ne Fang te Bujanit(Tropoj) m 1839 n nj familje patriotesh.Babai i tij dhe gjagjai i babait (Sokol Rama dhe Binak Alia) udhehoqen mijra kryengrites kunder reformave te tanzimatit.Ne moshen 7 vjecare Micit iu vra i ati(nga aush Faruku),ngjarje pas se ciles Mici mori nje lengate t gjat.Mic Sokoli eshte sternipi i figures legjendare kreshnikut Dash Sokoli i Sokolajve,qe mendohet te kete jetuar shek e XVIII,dhe rrugen per tu bere si stergjyshi ia dha gjyshja e tij lokemadhja e cila me tregimet per Dash Sokolin dhe trimat e tjere te cilat mund te percilleshin me lahut apo qifteli,krijoi tek Mici nje karakter te forte e luftarak,nje krenari dhe seder te rende.Perleshja e pare me turqit ishte ne moshen 15 vjecare kur ai tentoi te vriste aush Farukun,vrasesin e babait te tij.Kishte lidhje te perhershme me Sef Kosharen i cili me komiten e tij ather endej neper Malsin e Gjakoves(Malsia e Madhe).Beteja e pare ne te cilen mori pjese ishte ajo e vitit 1855 ne moshen 16 vjecare i cili arriti te merrte flamrin(kush kishte flamurin udheheqte luften)dhe nxorri nga rrethimi luftetaret malsore duke shpartalluar forcat malazeze me kete rast i fali gjakun Ali Ibres(prijesit te gashit) gjest qe shtoi inatin e parise se Krasnices,e cila i dha nje denim mjaft te rende Micit,largimin nga Malsia.Ai u vendos ne fshatin dardan te poshtem te ravecit(mendohet te jete krusha e vogel)ku edhe ishte varri i te parit Dash Sokolit.Me pas kaloi ne Prizren ku u morr nen mbrojtjen e Ymer Prizrenit,dhe pasi vrau nje tuxhar shume te pasur u zhvendos ne Pej ne shtepine e Haxhi Zekes,dhe pasi i beri edhe disa vrasje te tjera te funksionarve e ushtarve turq detyrimisht u largua ne mal ne moshen 18 vjecare,ne komiten e Gjet Bukoshit,ku e morri Sylejman Vokshi.Atje mesoi per artin ushtarak dhe jeten ne mal por edhe u shqua si trim i rral dhe udheheqs i miri ne beteja te shumta,deri kur nje ushtri e madhe turke ndeshkuse e shpartalloi komiten e Gjet Bukoshit ne gryken e Kaanikut.Mici u kthye ne malsi ku pritet si hero,ndersa ty kryetaret e parise se Krasnies kishin vdekur njeri nga merzia pasi kishte degjuar bemat e micit,ndersa tjetri kishte lene koken ne beteje duke luftuar pa u ruajtur.Pati rol te madh ne lidhjen e Prizrenit,udhehoqi njesi te medha ushtarake dhe kishte nam per kapjen e spihuneve qe ishte bere tmerri i spiuneve dhe te derguarve te cilet dilnin nga konsullatat e fuqive te medha dhe i benin deme lidhjes,ishte komandant i gardes se lidhjes qe perbehej nga 3000 malsore kalores,kishte graden kapedan(Gjeneral).Mori pjese ne betejen ne Gjakove kunder Mehmet Ali Pashes,pastaj u dergua ne kufirin verior te shqiperise(veri te Kosoves,Tregu i Ri etj)ku ndaloi bandat serbe per te hyre ne territorin e Kosoves.Me pas u dergua ne Malsin e madhe per ta mbrojtur,jashtezakonisht u shqua ne betejen e Nokshiqit kunder Agresorve Malazez.Mori pjese ne lufterat ne Plave e Guci,Hot,Grude,Tuz,Gjakove,Prizren,Prishtine(me rastin e clirimit te prishtines nga turqit,Mic Sokoli me 3000 nalsor sulmoi ne befasi duke depertuar nga malet e Germise) ,Gjilan,Shkup(ku u plagos),Ferizaj.
  Ne betejen e Slivoves prill te vitit 1881,kur pa se luftetareve te lidhjes po u bombardohej shtegu i fshehte permes te cilit sulmonin kampin e forcave te Dervish Pashes,kreu nje akt trimerie te rralle pasi qe pa se nuk kishte mundesi i vetem te vriste luftetaret qe operonin topin,ather i vuri gjoksin ku morri 7 plag dhe nuk ra para topit,Mici si div dhe tere muskuj i kishte tmerruar turqit kur kishte filluar te shtynte topin drejt gremines,ather tuqit nga frika shkrepen topin,ku ra heroikisht Mic Sokoli,dragoi i malsis,dhe la te vdekur gjithe turqit qe ishin perreth.Shum kenge i ngriti populli Mic Sokolit,dhe figura e vepra e tij ndez gjakrat dhe kujton kohet e lavdishme te lidhjes shqiptare.

  Mic Sokoli n'dy tagana
  rruga e mar i ka than nana
  te luftosh bir per shqipni
  nkoft nevoja me ty vi
  mos le t'huj ti ktu me hi
  Mic Sokoli ni fjal po e flet
  po i thot nanes ti mir mbe
  Pa u fari malsia krejt
  nuk hyn ktu as krajl as mbret

  Sylejman Krasniqi shkroi romanin e paperseritshem "Mic Sokoli" i cili u nderua me mimin e Republikes,ndersa Sali Shijaku pikturoi momentin kur Mic Sokoli i vuri Gjoksin topit te armikut,pikture e cila u nderua me shum mime.Emrin e Mic Sokolite mbajn shoqeri artistike,shkolla te nryshme etj etj.Ai vdi p t mos u harruar kurr.Prjet kujtimi per Mic Sokoli do na ngroh zemrat,to na rris urrejtjen dhe dashurine per atdheun.Nder shekuj do permendet emri e vepra e tij,dhe do te shuhet vetem ateher kur edhe drita e diellit do shuhet pergjithmon.
  "Carpe Diem"

 4. #24
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  KUSART DHE DETART SHQIPTAR

  Sknderbeu kaloi npr Ulqin

  Duke poseduar nj marin t zhvilluar, n gusht t vitit 1461, Sknderbeu shkoi me ushtri n Itali, n qytetin Apuli, q t`i ndihmonte birit t Alfonsit V Ferdinandit, t cilit i ishte rrezikuar froni nga rivalt e vet. Rrugs pr n Apuli, Sknderbeu kaloi nga Shngjini npr Ulqin, e Raguz, ku u prit solemnisht.

  Dr. Bahri Brisku

  Sknderbeu dhe kusart n histori dhe n legjenda

  Strategu i njohur shqiptar vazhdimisht sht kujdesur pr zhvillimin e detaris tregtare dhe luftarake. Lidhur me kt periudh, gjat sundimit t tij, kan mbetur shum t dhna historike dhe legjendare, t cilat edhe pse deri tani jan dshmi t pakta, ojn pesh t posame n trashgimin ton. Osmant, kur vrsuleshin t shkelin Shqiprin, sulmonin edhe nga deti, andaj, anijet dhe marina pr mbrojtjen e vendit ishin t domosdoshm. Kshtu, n kohn e sundimit t Sknderbeut, detaria shqiptare psoi nj renesans qoft n sasi dhe n cilsi.
  Ndrkaq, duke poseduar nj marin t zhvilluar, n gusht t vitit 1461, Sknderbeu shkoi me ushtri n Itali, n qytetin Apuli, q t`i ndihmonte birit t Alfonsit V Ferdinandit, t cilit i ishte rrezikuar froni nga rivalt e vet. Rrugs pr n Apuli, Sknderbeu kaloi nga Shngjini npr Ulqin, e Raguz, ku u prit solemnisht. Aty arriti m 24 gusht. Qeveria raguzjane e njoftoi Sknderbeun lidhur me prmbajtjen e mesazhit q ishte dashur t`ia drgonte Ferdinandit dhe i krkuan ndjes q nuk ishin n gjendje t`ia jepnin nj fush, t ciln ua kishte krkuar m par Sknderbeu raguzjanve.
  Sknderbeu qndroi n Itali disa muaj dhe n Raguz u kthye prsri m 31 janar t vitit 1462. Kt dit qeveria raguzjane ia huazoi Sknderbeut nj bark q t zbarkonte kuajt nga anijet e tija.

  Tragjedia e kusarit Hysen Rizit

  N nj prleshje t prgjakshme u vran q t gjith, s`mbeti gjall asnj nga ekuipazhet e dy anijeve. Prej asaj kohe na ka mbetur edhe nj kng, nga e cila po shnojm dy vargje:

  "More Krillo, more francez.
  S`paske njohur Hysen Reiz!"

  Pleqt tregojn se Haxhi Aliu ishte nj hero deti, ujk i gjall, q nuk i trembej as kohs s keqe, as prleshjeve me piratt e shumt, far kishte n kohn e tij npr Mediteran. Legjenda e kishe zmadhuar do veprim dhe trimri t tij. "Deti ishte shtpi a ime-thot Haxhi Aliu. Pragu i ksaj shtpie sht toka. Dallgt e detit i kam jastk pr kok, ato do t`jen dhe guri i varrit tim".
  Nj legjend tjetr q tregohet pr kt ujk t detit sht kjo: "Nji pirat turk me origjin algjeriane nga Afrika i drgon nji letr Haxhi Aliut. "Arrnaut, hiqmu nga syt, hiqmu nga udht e detit! Un jam ma i fort se ti. Prndryshe, do t`a rjep lkurn tnde dhe do ta bj pergamen pr t shkrue n te syret e kuranit. "
  Me t marr letrn Haxhiu ju prgjegj kshtu: "Kafkn tnde un do ta baj kok pr ibukun tim. "
  Dhe u nis Haxhi Aliu, ngriti velat dhe u ndesh me piratin turk, u hodh n anijen e tij dhe ia vrau doknd q i duel prpara. Piratin, q ia krkonte lkurn e zuri t gjall, ia preu veshin me gjith vath; pastaj at vath ia nguli n hund dhe ashtu e trhiqte rrshan npr kuvert t anijes.

  Venediku rrethon Ulqinin

  " Njher rrethon armiku prej Venedikut Ulqinin me bark pr mi zaptu. Por nuk kan mujt me hy mbrenda se populli ka luftu kundr hasimit. Denamet edhe barkat kan pase zan vend n det karshi Ulqinit. Kshtu, e kan ba Ulqinin muhasere edhe kan prit disa dit pr me u zbarkue n qytet e me marr npr kamb popullin e shkret. "
  Gjeniu popullor me fantazin e pasur, duke hartuar me shekuj veprime mitike, t kreshnikve shqiptar, duke grshetuar legjendaren me realen, na thot se ata me vrapimet e kuajve si rrufeja bjn q t dridhet toka, fluturojn prej bjeshks n bjeshk, kalojn lumenj e dete:

  E ka ba nji piskam t mdhe,/ Jan shem kullat de` n`themele/ E ta trandun deti me hi mbrenda.
  Kan gjimue malet, si pr mot t`lig

  Ndr krijime mitike, n legjenda dhe prralla, n raste t shumta, armiku i popullit arrin nga deti. Andaj, ktij jo vetm q i kundrvihen trimat kreshnik, por, atyre u kundrvihen edhe bijat e tyre, q zakonisht i gjejm t moshuara dhe t maskuara n rroba meshkujsh, q marin rolin e zvendsimit t djemve q u mungonin disa baballarve t smur. Ktyre u krkonin vajzat e bukura dhe duele n pleqri. N vend t tyre dilnin femrat dhe kto heroina shqiptare triumfonin n duelet me bajloz t detit, me harap, me krajla dhe me zullumqar t tjer q dshironin krkesa t ndryshme t pafrenuara, me qllime diskriminuese.
  Vlera t tilla jan: " ika e plakut Mehmet ags pret Harapin e detit", e cila trimri kndohet n kngn.

  Kur asht dal Bajlozi prej detit";/ Na ka dal nji Bajloz prej detit,/ Shum haraq, po naj lypte mretit.

  T tilla jan edhe: "Kumrija e Plakut qefanag n mejdan me Bajlozin e detit", "Fatimja e Bardh i del n mejdan Uroshit" e ndonj tjetr.
  Kallzimi legjendar "Daja e shpton nipin pi konopit" sht nj rrfim real, t cilin na e tregon Feride Ishmi nga Ulqini, kjo ngjarje i kishte pas ndodhur babait t saj, detarit veteran - Dulo Ishmit, me prejardhje nga Ishmi i Shqipris. Ky ka qen kapiten i anijes personale "Bukurija", me t ciln ka tregtuar dhe ka bartur mallra t ndryshme npr ujrat e Mesdheut.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Carpe Diem"

 5. #25
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Legjendat mbi thesaret e fshehura

  Kusart shqiptar njrn prej skeleve m t njohura e kishin gjirin e Valdanosit, pran Ulqinit. N afrsi t tij detart kan ndrtuar nj krua, por n kt lugin m i njohur sht Kroni i Zanave, reth t cilit jan krijuar disa vlera mitike. Njra prej legjendave tregon q aty pran kronit gjendej nj rras shum e madhe. Sa her q vinin detart q t luten e t kryejn veprime rituale, uleshin n at rras gjigante. Nj nat ekuipazhi i nj anije pirateske ka ardhur aty dhe e ka luajtur at rras dhe nga nntoka e saj kan nxjerrur nj kazan t madh, i cili ka qen prplot me para ari! T nesrmn njerzit aty kan gjetur nj dorz kazani dhe disa napolona ari, q kishin pas rn.

  Dr. Bahri Brisku

  N dokumentet e Arkivit Kombtar t Tirans dhe t Ministris s Punve t Jashtme t ktij shteti q jan botuar n Vjetarin e Muzeut Detar n Kotorr, nr.9, m 1960, nga hulumtuesi Sllavko Mijushkoviq, prkitazi me aksionet e detarve ulqinak, dshmohet se pr veprimtarin mbrojtse dhe t rrezikshme t tyre, pr aksionet strategjike n det, sht interesuar metropoli i Francs - Parisi, prkatsisht shteti frng, i cili ka krkuar prej prfaqsuesve t vet diplomatik t njoftojn hollsisht pr ta.
  Marrdhniet ndrmjet detarve shqiptar dhe atyre francez (nj koh) ishin ashprsuar pr shkak se detart francez kishin pas sulmuar nj anije t ulqinakve. Nga ajo koh ndoshta sht edhe knga e "Hysen Reizit", nga e cila po shnojm kto vargje:

  "Mir se na vjen more ap,/Hysen Reizin ku e lat?/ na ka met ke dy fenere,/E ka m`yt barka franceze."

  Edhe n disa kng tjera prmenden detart francez, t cilt i kan br dm, plakitje dhe u kan shkaktuar fatkeqsi tragjike detarve shqiptar, t cilve m von detart ulqinak u hakmerren, saq e tr kjo ishte br shtje e qeveris.
  Kusart shqiptar njrn prej skeleve m t njohura e kishin gjirin e Valdanosit, pran Ulqinit. N afrsi t tij detart kan ndrtuar nj krua, por n kt lugin m i njohur sht Kroni i Zanave reth t cilit jan krijuar disa vlera mitike. Njra prej legjendave tregon q aty pran kronit gjendej nj rras shum e madhe. Saher q vinin detart q t luten e t kryejn veprime rituale, uleshin n at rras gjigande. Nj nat ekuipazhi i nj anije pirateske ka ardhur aty dhe e ka luajtur at rras dhe nga nntoka e saj kan nxjerrur nj kazan t madh, i cili ka qen prplot me para ari! T nesrmn njerzit aty kan gjetur nj dorz kazani dhe disa napolona ari, q kishin pas rn.
  Mbi ekzistimin e pasurive prrallore t Kusarve te Cyrylat, afr Durrsit, jo vetm q ekzistojn t dhna gojore, por edhe t shkruara. T mira t tilla materiale n orendi dhe para ari sipas legjends gjenden edhe Shpella e kusarit t njohur Haxhi Alia, q ndodhet n Kara Burun n afrsi t ishullit Suzan (Vlor). Nj koh marrdhniet e kusarve shqiptar ishin shum t mira me kusart e Raguzs (Dubrovnikut). Kurdo q e kishin ngusht kusart e Venedikut nga kusart tan, ata ngritni n direk flamurin e Raguzs dhe n kt mnyr shpetonin nga plakitjet.
  Prpara kongresit t Berlinit (1878) tr tregtin lundruese n Liqenin e Shkodrs e bnin shqiptart, kryesisht me anije q i kishin zn rob! Por, n historin e detaris nuk jan t rralla t dhnat t cilat dshmojn q kusart e Perasti (Boka e Kotorrit) sulmonin dhe plakitnin anijet dhe qytetet shqiptare, t cilve vazhdimisht nga deti i vinin t kqijat armiqsore.
  Rapsodi kto i ka fiksuar n krijimin:

  "Na ka dale nj bajloz prej detit, shum hara po i kerkon miletit!"

  Ndaj, shum ngjarje tragjike qe i kane perjetuar nga armiqet q na vinin nga ana e detit bn q shqiptart t krijojn mbrojtjen e vet, pra kusarin.
  N nj periudh t gjat historike, pr shkaqe t pozits strategjike pjesa m e madhe e arabve t brigjeve t bregdetit mesdhetar, gjendej nn thundrat e robris, andaj detart shqiptar i sillnin ata n vendet e veta dhe i prdornin jo vetm pr punt lundruese, por edhe pr kryerjen e punve bujqsore, n ullishtari etj. Disa detar sillnin edhe femra zezake, t cilat i vendosnin n banesa t posame dhe i prdornin si gra t dyta. Kto ishin gjellbrse t njohura, kshtuq gjellrat e dasmave dhe t tubimeve tjera kryesisht i pregaditnin zezaket.
  Harapeshat ve veprimtaris amvisnore, shrbenin edhe si argtuese t familjeve detare, duke i treguar atyre ndodhina nga jeta e tyre.
  Detart i blenin zezakt npr skele t ndryshme t Egjiptit, Libis, Algjerit, Tunisit, Marokut, Irakut, Libanit etj. Gjykuar sipas kallzimeve, sjellja e detarve shqiptar ndaj zezakve ka qen korrekte. Atyre i jepnin mbiemrat e vet dhe i konsideronin si antar t familjes.
  Nj amvise detare me "naze" e urdhron zezaken pr me ja pregaditur peshkun:

  Gerre, Gerre, pipi-Gerre,
  Qit peshki detit n`fyltere;
  Frgo mir e mos e diq!
  Po na vijn sonte do miq.

  Nga se ishin ndar nga familjet e tyre, zezaket soditeshin nga zonjat e detarve me nj doz msie. Edhe kjo ishte nj arsye m tepr q respekti ndaj tyre t jet n nivel t fisnikris njerzore.

  Uniteti i brendshm i kusarve

  N kto vlera rapsodi popullor ka kondenzuar nj dshmi q krahas me popujt tjer edhe populli shqiptar, n valt e trubullta t detit, shkroi nj pjes t lavdishme t historis. N kto krijime estetike vhet n dukje impulsi i mass popullore "kur dridhej toka edhe deti". Saher q e krkonte nevoja e mbrojtjes s ineresave lokale dhe kombtare, detart shqiptar forconin unitetin e brndshm, pajto-heshin, miqasoheshin, lidhnin bes, q do t luftonin t gjith s bashku pa hile kundr armikut.
  Qndresa e pamposhtur e fortifikatave, kalave, dhe kullave n regjionin e Kotorrit, Risanit, Tivarit, Ulqinit, Apolonis, Krujs, Durrsit, Janins, Butrintit dhe ndonj tjetr, personifikohet fuqishm duke hedh n pah etnopsikologjin unike t ktij kombi:

  Nji kala n`an t`detit,
  I doli karshi dauletit.
  Mori kull n`breg t`detit
  `po lufton asqert e mretit

  Ndrsa, duke ngrit kushtrimin kngtari popullor kundr armikut turk, i drejtohet popullit nprmjet kulls:

  Mori kull, e mjera kull,
  Po vjen turku o me na marr

  Kto vlera q trajtojn motive t ndryshme t detaris u krijuan gjat robris nn turq, por gjenden edhe vlera paraturke, t lashta si knga: "e mora detin me sy".
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Carpe Diem"

 6. #26
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Kuq e zi

  E kuqja dhe e zeza jan dy ngjyra m t rndsishme dhe m antagoniste t baraspeshs universale. Por, njkohsisht, kto jan edhe ngjyra karakteristike kombtare t ne shqiptarve . Edhe pse n raport t ndrsjell, domethnia e tyre simbolike shprehet si kundrshti ekstreme, ato kan nj rol relevant tek harmonia e veprimit t pandrprer t ligjit natyror t t kundrtave.

  ▪ Pa dashur t hyjm n fillet historike t gjenezs s pranimit t "kuqes dhe t zezs, si ngjyra tona identifikuese kombtare, prmes ktij artikulli, desha t prezantoj nj domethnie t rndsishme t simboliks s tyre metaforike tek msimet e vjetra okuliste dhe praktikat rituale tradicionale t popujve t ndryshm t lasht.

  sht tejet me rndsi t cekim se przgjedhja e mu ktyre ngjyrave, nuk sht kombinacion i rastsis, sepse prmes veprimit t ligjit t t kundrtave, iniciohet reflektimi i fort mbreslns emocional tek masat. Andaj, ndoshta edhe jo rastsisht, dikur nga t urtit e t parve tan, si ngjyr simbolike e flamurit ton kombtar, jan przgjedhur mu e kuqja dhe e zeza.

  N vazhdim t shkojm radhazi n interpretimin simbolik t ngjyrs s kuqeshe t zez dhe domethnien kundrthnse q ato kan si raport n mes veti.


  E KUQJA


  Sipas urtsive t lashta ezoterike, ngjyra e kuqe sht njra ndr ngjyrat m t rndsishme t simboliks rituale okuliste. Konsiderohet si ngjyra e gurit alkimist t t urtve q n vete mban vuln e shenjs s Diellit. sht ngjyr e shpirtit t shenjt, e viktimizimit, zjarreve hyjnore, bukuris, begatis dhe dashuris. Po ashtu, konsiderohet edhe si ngjyr e lufts, gjakut, shqetsimeve kolektive, emocioneve dhe urrejtjes.
  Jo vetm kaq!
  M tej, ngjyra e kuqe trajtohet si ngjyr e shpirtit, epshit (libido), e zemrs, dijenis, menuris si dhe urtsis ezoterike.
  T gjith magjistart, gjat ritualeve t tyre magjike, vishnin pelerinat me ngjyr t kuqe. Edhe sipas msimeve biblike, gjat krijimit t njeriut t par, (Adamit) sht prdorur dheu i kuq.
  N Japoni, e kuqja sht ngjyra e sinqeritetit dhe e besnikris. Atje, zakonisht n veshjet e tyre tradicionale, t kuqen e bartin femrat.
  N Romn e lasht, ngjyra e kuqe ka qen ngjyr e fisnikve, gjeneralve dhe shtress elite.
  N Kin dhe Rusi, ngjyra e kuqe i paraprinte t gjitha riteve popullore, veanrisht atyre q i kushtohen pranvers, fejess, lindjes dhe pjellshmris.
  Pr fmijt e shndosh thuhet se sht i kuq si gjaku. E, nse e ndrron t kuqen , do t thot, fat n dashuri.


  E ZEZA


  N krahasim me ngjyrn e kuqe, e zeza sht ngjyr skajshmrish e kundrt.
  Zakonisht sht negative dhe ka t bj meerrin, vdekjen, varfrin, kobin, kaosin...
  Ngjyra e zez sht ngjyra e Sotons, e djajve, shtrigave dhe e demonve. Gjithmon kjo ngjyr shprehet si manifestim i s kees. N letrat e fatit TAROT, ka domethnien e vdekjes.
  Tek shum popuj besohet se vezt e zeza kan fuqi magjike, ndrsa pula me ngjyr t zez parathot varfrin. Nse buqetn e luleve e lidhim me fjongo t zez, kjo parathot vdekjen. N hieroglift e lashta egjiptiane, pllumbi i zi ka qen simbol i femrs e cila gjat tr jets ka mbetur e ve. Ndrsa kalorsi i Apokalipss (paralajmruesi i shkatrrimit t bots), n shkrimet e lashta tregohet se kalron n kali t zez. Sikurse tek shum popuj tjer, edhe te ne, shqiptart, sht e prhapur bestytnia se, nse ju prehet rruga na macja e zez, nuk do t keni fat, ndrsa romakt e vjetr ditn e 'pa fat" n kalendart e tyre e kan shnuar me ngjyr t zez. N shkrimet biblike thuhet se Juda q e tradhtoi Jezusin sht i mbuluar me ngjyr t zez, etj.
  Por, e zeza, si simbol, shpesh nuk prdorej n kontestin negativ. Ta zm, besohej se nse me vete mbani dhmbin e qenit t zi, ather kur nuk do t sulmoheni dhe as t kafshoheni nga qent tjer. Ose, n kulturat e pasura tradicionale t shum popujve, lidhja e shiritit t zi sht prdorur pr largimin e znies s fryms, dhembjes s koks dhe dhembjeve t dhmbve.


  Dhe...ka t themi pr fund?


  Ngjyrat 'kuq e zi", n raport ndaj njra-tjetrs, qndrojn si ekstreme, ndrsa ndikimi i tyre kontradiktor, tek shum urtsi t lashta, konsiderohet si barazhesh universale.
  Pasi q ne shqiptart, 'kuq e zi"-n e kemi n flamur dhe kto dy ngjyra i konsiderojm si ngjyra tona kombtare, ather, t nderuar lexues, bjeni ju vet nj analiz krahasuese n mes t simboliks figurative t prshkruar, dhe realitetit ton si popull gjat historis.
  Sa i prngjan fati i popullit ton domethnies metaforiket ktyre dy ngjyrave antagoniste?
  Vreni ngjashmrit! Por, assesi n kt analiz, mos e anashkaloni ligjin universal t t kundrtave dhe natyrshmrin e veprimit t tij, sepse mu ktu qndron fshehtsia e forcs mbreslnse t veprimit t tyre si bashksi antagoniste n ndrvetdijen ton si individuale ashtu edhe kolektive.

  Adnan Abrashi-NANDA
  "Carpe Diem"

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-05-2007
  Postime
  290
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  C'jane more keto gjera: C'do te thote kjo qe une si qorr bibe, dhe gjithe miopet e tjere s'jemi shqiptare? Shume legjende diskriminuese.
  NENTORI I PARE: 28/11/1443
  NENTORI I DYTE: 28/11/1912
  NENTORI I TRETE: 28/11/2012???

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Si u grabit ari nga pushteti komunist ne Shqiperi.
  Nga DYDRINAS n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 03-04-2015, 10:52
 2. 'mendim keni pr nacionalizmin shqiptar?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
 3. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 4. Video e ushtarve grek n Internet indinjon shqiptart
  Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 5. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 03:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •