Close
Faqja 4 prej 27 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 538
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  N D R R A

  Oh, sa dneste anta e Albit, tok me fletoret dhe librat. Kishin pr tiu dhembsur secilit. Ato duke dnesur, i dgjoi princesha e ndrrave, dhe s pari e pyeti antn:
  - ǒke, moj mike, pse dnes ashtu me t madhe?
  - Si mos t dnes? Shih sa e bukur jam! Por, vler ka bukuria ime, kur kam rn n duar t nj voglushi i cili fare nuk kujdeset pr mua? Ai m hudh kudo, mu si nj top...
  Pastaj princesha e ndrrave i pyeti fletoret:
  - Po ju fletoret, pse dnesni?
  - Si tju themi, ky voglush Albi, me ne sillet shum keq. Pr fardo q i nevojitet, ai i gris fletat tona ... pastaj shih si na ka njollosur dhe prlyer! - e lott srish u rrokullisn faqeve t fletoreve.
  N fund, princesha e ndrrave i pyeti edhe librat:
  - Po juve librave ju gjeti t dnesni?
  - Eh, eh... Shihni si na i ka br flett tona. T gjitha fotografit na i ka prer, t gjitha tekstet i ka masakruar! ia kthyen librat.
  - Vrtet paskeni arsye t dnesni! u tha princesha e ndrrave, - por ta dini se un kt pun kam pr ta rregulluar! dhe treti rrmbimthi.
  S shpejti erdhi mbrmja.
  Albi kishte rn pr t fjetur.
  Duke menduar pr lojrat e reja, gjumi e zuri me t shpejt.
  Princesha e ndrrave iu afrua leht dhe ia dhuroi nj ndrr.
  Albi ndrronte antn e vet, fletoret dhe librat.
  S pari u ngrit anta e Albit, dhe i tha nj voglushit t panjohur:
  - Hej voglush, a m merr mua me vete, mbase ky Albi me mua luan si me top!
  - Po t marr me gjith dshir! ia ktheu ants voglushi i panjohur.
  Dhe, anta u nis nga voglushi i panjohur.
  - anta sht imja, anta sht imja! ǒm przihesh tash ti? i brtiti Albi voglushit t panjohur.
  - Hej voglush, na merr edhe neve? i than edhe fletoret e Albit.
  - Po, me gjith dshir! iu gjegj fletoreve voglushi i panjohur.
  Edhe fletoret u nisn drejt voglushit t panjohur.
  - Fletoret jan t miat, fletoret jan t miat! ǒprzihesh ti tash me fletoret e mia? i brtiti Albi voglushit t panjohur.
  - Hej voglush, do t na marrish edhe neve? i than librat voglushit t panjohur.
  - Po, me gjith dshir! A dini sa i dua un librat! ia ktheu voglushi i panjohur, librave t Albit.
  Albi rrokullisej me siklet n shtrat.
  At e thirri e ma, dhe e zgjoi nga gjumi:
  - far ke biri i nns?
  - Nn, nn! Ku sht anta ime? Ku jan fletoret e mia? Ku ikn librat e mi? Ku vajti ai voglushi, nn?
  Nna buzqeshi duke ia fshir djersn e ftoht nga balli.
  - Ktu, ktu i ke biri im!
  - Jo nn, anta ime, fletoret dhe librat, ikn me nj voglush t panjohur! pastaj Albi i tregoi fill e pr pe nns...
  Nna e Albit qeshi srish, duke e puthur n t dyja faqet, e gzuar i tha:
  - Ke ndrruar, biri i mamit!
  - Oh, nn! T betohem, se nga dita e sotme, do t kujdesem si pr syt e ballit edhe pr antn, edhe pr fletoret, edhe pr librat e mi!
  Nna e knaqur, ia prkdheli flokt e mndafsht.
  Kshtu princesha e ndrrave i shptoi antn, fletoret dhe librat e Albit...

  1985

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  BABI IM QUHET BABI

  Albi rrinte para ports s shtpis, dhe me nj thupr i mshonte asfaltit pa ndrprer.
  - Hej ti voglush, si e ke emrin?
  - Un?
  - Po, po, ti syrrush!
  - Albi!
  - E gzofsh! Po, i kujt je ti!
  - I babit!
  - I babit?! Po, si quhet babi yt?
  - Babi im quhet... quhet - babi! iu gjegj Albi.
  Albi vazhdoi ti binte asfaltit me thupr.
  Kalimtari i panjohur qeshi. N ballin e tij sikur lindi nj ylber. Albi, e kishte kthyer n kohn e fmijris...

 3. #63
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  FAJIN E KA XHEPI


  Nna e drgoi Albin pr t ber n vetshrbim.
  Albi sa el e mbyll syt, arriti n vetshrbim.
  e futi dorn n xhep, dy gishtat e vegjl, sharuan n xhepin e shqyer. Iu dridh zenra si lepurit.
  U kthye n shtpi. Edhe babi ishte kthyer nga puna.
  - Albi, pse nuk bleve buk? - e pyeti e ma.
  - Mami, fajin e ka xhepi i cili m ishte shqyer.
  As nna, as babi Albin nuk e qortuan.
  E ma mori felteren pr t br petulla.
  N fytyrn e Albit, u duk ylberi me shum ngjyra...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Agim Metbala : 19-05-2008 m 13:30

 4. #64
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  QERSHORI


  Qershit i kan lyer buzt me karmin,
  Bariu nPashtrik... ia thot kngs idilike;
  Bilbili me prim, korit pr bukuri i prin
  E reja vizaton harta gjeografike!

  Ditart e qndisur me plot pesa...
  Prindrve sa bukur u buzqesh fytyra;
  Bujku lron, dhe krijon shpresa
  Ylberi mbi Sharr bn qinda piktura!

  Yllkat dhe fatosat, shkolls i thon lamtumir,
  Deti... me rr dhe diell t nxeht i pret;
  Ndonj vjersh, do ta shkruajn me dshir
  N shtator do kthehen srish . Shndet!

  1987

 5. #65
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  KUR I BIE ERA HARFS


  Kur i bie era harfs me nxitim:
  - Lulet hedhin valle plot gzim,
  Vala me valn prqafohet,
  Reja me ren argtohet,
  Pluhuri ngritet nqiell e luan me fat,
  Ndonj kapel voglushi fluturon lart,
  Nga gzimi, lvizin dritaret,
  Gjethet kndojn, kng korale...
  Kur i bie era harfs me t madhe!

  1972

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  XHAMPERI I KUQ


  - Mami, o mami!
  - Urdhro shpirt!
  - M ke premtuar q moti se do t m blesh nj xhmper.
  - Po shpirt, t kam premtuar dhe q sot do shkojm s bashku e t ta blej.
  - Mami e Albi u nisn pr n butik.
  Rrugs voglushi krcente si edhi nga gzimi.
  - Mami!
  - Urdhro pllumbi i mamit!
  - Xhmperin e dua me ngjyr t kuqe!
  - Jo shpirt i mamit.Merr nj ngjyr kafe apo blu!
  - Jo mami, jo! Dua t kuqin!
  - Ama shpirt, nuk t prshtatet ngjyra e kuqe!
  - Jo mami, dua t kuqen! kmbngul Albi.
  - Ama shpirt, ngjyra e kuqe sht pr vajza, do t marrim nj ngjyr kafe ose blu! ia kthen mami paksa duke ngritur zrin.
  - Dua me ngjyr t kuqe mami! ia kthen Albi taman si duke e lutur.
  - Nuk bn, kupton? Dhe, mos u b i mbrapsht! ia kthen e ma paksa e nervozuar.
  - Mami, o mami!Edhe Vjosa shoqe ime e klass ka xhmper me ngjyr t kuqe! ia kthen Albi duke e ulur kokn.
  Mami vuri buzn n gaz. Hyrn n butik, dhe Albit ia bleu xhmperin me ngjyr t kuqe.
  O, ta kishit par vetm Albin si e kaploi hareja.

 7. #67
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  SHQIPRIA E BUKUR SI N PRRALL

  “Shqipri o vnd i bukur...”
  Naimi mir t emrtoi,
  Me pejsazhe si n’piktur –
  Natyra nn q t’i dhuroi.

  Nga veriu e deri n’jug,
  Bukuri t paprshkruar;
  Male t’larta me pisha e bung...
  Fusha, lumenj e liqenj t’praruar.

  Me detin e hapur e plazha pr bukuri,
  Q munden vetm t imagjinohen;
  Me shetitore plot magji –
  Q munden vetm t dshirohen.

  N do vend monumente –
  Nga ilirt t fortifikuar,
  Me tradita n bazamente –
  Brez pas brezi kultur t trasheguar.

  I przn nga Kosova, me mallin n’qepall,
  Shetitja an e knd i magjepsur fare;
  Shqipria e bukur si n prrall –
  Zemrn e lnduar ma shroi me t madhe!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Agim Metbala : 31-05-2008 m 08:48

 8. #68
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  HARTIMI ME SHKRIM

  Nklasn time,
  Hartim me shkrim;
  Qetsia pushton hapsirn
  Sa ndiet miza nfluturim.

  Me dashuri i mbyllm,
  Fletort e hartimit;
  N fytyr na qfaqet -
  Ndjenja e ngadhnjimit

  Arsimtarja e knaqur,
  Gzimin se fsheh dot;
  Qndisi fletrort e hartimit-
  Me pesa plot.

  2002.

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  PUSHIMET VERORE

  Gzimi ishte i madh,
  N shtepin time;
  Me vllain babin e mamin -
  Vajtm n’Durrs pr pushime.

  U vendosm te Shkembi i Kavajs,
  N nj lagje piktoreske;
  Shtpi t rregulluar fare –
  E familje shum modeste.

  Aty njoftuam shok e shoqe,
  Nga e gjith Shqipria;
  Andn fare topolake –
  E Kristin syt shkndia.

  Pastaj Sarn e lazdruar,
  Sidoreln e shkatht;
  Mondin e edukuar –
  E Rezartin fytyrmjalt.

  Bufin trashalluk
  Q krcente si delfini;
  Elgn e vogl fare –
  Q n sy i flente defrimi.

  Ergin plot energji
  Pr t loja skish kufi;
  Gjoin bukuroshe –
  Q donte do njejri...

  Plazhi m mallngjeu,
  Me bukuri t paprshkruar;
  Deti ngrihej dallg-dallg –
  Syri s’kishte koh pr t pushuar.

  Me vllain, babin e mamin
  N Durrsin e bukur antik;
  Gjat pushimeve verore –
  U knaqa or mik.

  2003.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Agim Metbala : 31-05-2008 m 08:50

 10. #70
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  BABI, MA BLEJ NJ XHAKET

  - Babi, ma blej nj ant,
  Kjo sht m e vjetr!
  - sht koh e “ that “ –
  Ta blej nj dit tjetr!


  - Babi, dua kurse t’vijoj,
  N nj gjuh a kompjuter!
  - 100 DM ku t’ i fitoj?
  Mso ti librin me zell!


  - Babi, ma blej nj xhaket,
  Kjo fare sht vjetruar!
  - ka e vjetra medet?
  Ti vrtet je lazdruar!


  - Babi, dua biiklet,
  Edhe rroushllet i dua!
  - Rrogat s’na i rrisin shpejt,
  S’ti plotsoj dshirat tua!


  - Dgjo babi ’t them
  Do t shkruaj n’gazet!
  - Pr ty bir zemra m dhemb,
  Ja, po shkruaj vet!

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  GJUHA E BIRIT TIM

  Tota sht got,
  Ndoshta bhet gota n mot,
  Lali sht mami –
  Dhe ju mos u tallni,
  Buka sht pape,
  Kshtu thot edhe pr domate,
  Mishi sht lisi,
  Pr at edhe plisi sht lisi,
  Pr pantallonat thot tole,
  Kt pun mos e bni t madhe,
  okollata sht lata,
  Fjal nuk ka pr sallata...

  Po, kshtu flet plot gzim –
  Albioni i vogl, biri im!

  1985

 12. #72
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  GJYSH, A NUK JAM UN TRIM?

  Halla i solli Albit nj qese me biskota, t cilat ia bleu n vetshrbim. Albi zuri ti haj me shije. S pari e hngri nj luan, pastaj me t shpejt nj ujk e n fund, me lezet e kallofiti edhe nj dhelpr.
  - Gjysh, a nuk jam un trim?
  - Pse Albi?
  - Si pse, gjysh? Kam ngrn nj luan t madh me dhmbt si sharr, nj ujk t rrezikshm, e besa edhe nj dhelpr, si thua ti, dinake.
  Halla e mami qeshn.
  - Q t bhesh trim, duhet ti hash s paku edhe tri biskota! ia ktheu gjyshi. Albi shpejt e shpejt i hngri edhe tri biskota.
  - Tani je trim, Albi!
  Albi, n shenj ngadhnjimi, ngriti grushtin lart . . .

 13. #73
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  QERSHIT

  Dielli sot nxeu shum. Qershit u skuqn. Albi hypi shkallt dhe i mbushi duart me qershit e skuqura. Pastaj si shigjet shkoi n dhom.
  Dy grushta i fshefur prapa shpins.
  - Gjysh!
  - Urdhro, Albi!
  - Ciln dor e do?
  - T djathtn!
  Albi e qiti grushtin prpara gjyshit dhe i tha:
  - Ja, gjysh, pr ty! - ia derdhi qershit n shuplak.
  - E pr mua, Albi? - i tha e ma.
  - E pr mua? iu drodh e motra.
  T gjith i krkuan qershi Albit.
  - Pr juve nuk ka!
  - E pse? e pyeti e ma me shpoti.
  - Sepse ju nuk keni punuar!
  - Si ashtu, Albi? - shtoi gjyshja.
  - Ashtu, nuk ka!
  Gjyshi tr kohn e ka ujitur qershin, un i vola, kurse ju nuk keni br asgj!
  T qeshurat e pushtuan dhomn.
  Gjyshi ia dhuroi Albit edhe qershit e veta...

 14. #74
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  MAMI PSE NUK E LIND NJ VAJZ


  - Albi, sillma qumshtin!
  Mami m thot.
  - Albi, nuk t thrras kot!
  M thot gjyshi –
  - Merre shatin te axha Fadil!
  - Albi, pak uj m sill!
  M thot gjyshja Mrik.
  Babi m thot me t shpejt:
  - Ma bjer poin elektrik!

  Shko,
  Eja,
  Shko,
  Eja…
  M bhet rruga –
  M larg se Peja.

  Shko,
  Eja,
  Shko,
  Eja….

  Nj dit mamin e bind
  - Mami, pse nj vajz nuk e lind?

  1984

 15. #75
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  SHUM PROGRAME


  Un kam tre djema,
  Un jam trung, ata jan rremba.
  N shtpi kemi nj televizor -
  Bardhezi, jo kolor.
  Preferenca ime,
  Preferenca e djalit t madh,
  Preferenca e djalit t mesm,
  Preferenca e djalit t vogl.

  Nj televizor,
  Bardh e zi dhe jo kolor,
  Nj televizor dhe shum programe,
  Nj televizor dhe shum dshira:
  Un ditarin e dua,
  Djali i madh filmin ustern,
  Djali i mesm kngn popullore,
  Djali i vogl filmin vizatimor...

  Nj televizor,
  Bardhezi dhe jo kolor,
  Nj televizor dhe shum programe,
  Nj televizor dhe shum dshira,
  Secila se tjetra m e madhe
  Besoni, edhe shum halle...

  1984

 16. #76
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  ALBI DHE ZOGJT E
  DALLNDYSHES

  Albi i vogl tashm i ka mbushur plot katr vjet. T gjith e duan pa mas, sepse sht i vetmi fmij i vogl n shtpi, kshtu q her e merr gjyshi duke ia lmuar butas flokt e mndafsht, her gjyshja pr ti rrfyer ndonj prrall t bukur, dhe n ndrprerje, ia puth faqet e skuqura si t qershis
  Pastaj rreshtohen t tjert: babai, e ma, i vllai i madh, vllai tjetr, e motra, kurse Albi vazhdimisht e ndien veten ngadhnjimtar, si ndonj princ i rrall.
  Nj dit t bukur pranvere, Albi me gjyshin, doln n kopsht. Gjyshi mbillte preshin, ndrsa Albi vraponte her pas nj fluture t bukur pikaloshe e her pas hijes s vet, her majtas dhe her djathtas, sikurse nj kec i vogl, mirpo assesi ta zinte as fluturn pikaloshe, as hijen e vet.
  N fund, edhe vet u pajtua duke iu afruar gjyshit. Papritmas pau nj dallndyshe. U gzua pa mas.
  - Gjysh, gjysh! Shiko dallndyshen!
  Gjyshi e drejtoi shpindn duke i lidhur t dyja duart mbrapa dhe shikoi dallndyshen. Dallndyshja her shkonte e her vinte, duke sjell her balt, her ndonj fije bari t thar. Nuk prante dallndyshja e bukur.
  - Gjysh, o babagjysh! ǒbn dallndyshja q sillet ashtu si e trbuar?
  - Bn folen! ia ktheu gjyshi duke fshir djersn nga balli!
  - E, i duhet foleja dallndyshes, gjysh?
  - Aty do ti eli zogjt e vet! ia ktheu gjyshi i mbushur frym.
  - Do t cicrojn edhe ata si dallndyshja, gjysh?
  - Si jo pllumbi i gjyshit!
  Albi i vogl i parashtroi edhe shum pyetje gjyshit pr dallndyshet dhe zogjt, pastaj s bashku shkuan n shtpi, pr t ngrn drekn.
  ... Kaluan disa jav. N folen e dallndyshes, kishin elur katr zogjt e bukur.
  Nj dit t nxeht vere, Albi me gjyshin doln n kopsht. Pas pak u dgjuan cicrimat e buta t zogjve t dallndyshes.
  - Gjysh, gjysh! krceu Albi befasishm:- Kan elur, kan elur zogjt, babaxhan!
  Fytyrn e Albit t vogl e prshkroi nj gzim i paprshkruar. Qeshi edhe gjyshi nn mustakt me gzimin e t nipit. Pastaj Albi e kapi gjyshin pr dore:
  - Eja gjysh t shkojm e ti shohim zogjt!
  Gjyshi ia shtriu dorn, s bashku iu afruan foles. Folen e kishte kapluar harmonia e cicrimave t zogjve si t korit. Zogjt hapnin gojt e tyre t njoma me sqepat e brisht. Cicrimat sndaleshin, ndrsa Albit i gufonte zemra, syt nuk i ndante nga zogjt duke shikuar her njrin e her tjetrin, t gjith me radh, ndrsa buzqeshja ia prshkronte ballin tejprtej...
  - Gjysh, jan zogjt e mi?
  - Po, po! Pr nj vit do t rriteni dhe t kndoni kng t njoma dhe gzimin do ta ndani bashk, deri n vjeshtn von...
  Albi n shenj fitoreje, lart ngriti grushtin e vockl.
  ... Ditt kalonin, ndrsa zogjt prdit rriteshin dhe rriteshin. Dikur u mbushn edhe me pupla t argjenta. Filluan edhe fluturimin e par. T gjitha kto ndryshime, Albi i vogl i prcillte me kujdes, duke i parashtruar gjyshit pareshtur pyetjet dhe kshtu msonte pr do ndryshim t zogjve.
  Dhe tashm t rritur fare, pr do mbrmje, zogjt rreshtoheshin mbi telin e telefonit, duke cicruar mbl-mbl, pastaj kur nata lshohej me pelerinn e zez, iknin n fole. N mngjes zgjoheshin hert, q me agun e par dhe rreshtohen prap mbi telin e telefonit duke cicruar melodi t llojllojshme, t komponuara ku t dihet nga cili kompozitor dallndyshe.
  Derisa nuk u rritn zogjt e dallndyshes, Albi kishte orar t caktuar t gjumit. Binte shum hert, ndrsa n mngjes e ma e zgjonte fare von. Mirpo, me rritjen e zogjve t dallndyshes, sa her n mbrmje e ma e merrte pr ta vn n gjum, ai bnte naze mbase zogjt e dallndyshes ende nuk kan rn, ndrsa n mngjes zgjohej me cicrimn e par t zogjve.
  Nj mbrmje, kur t gjith grumbulloheshin n dhom, e ma duke par se Albi kishte prishur orarin e gjumit, i thoshte:
  - Nse nuk fle m shum biri i mamit, ti fare sdo t rritesh!
  - Mami, mami! I dgjon cicrimat e zogjve t dallndyshes? Ato ende skan rn n gjum, ndrsa pr do mngjes, i ke par se zgjohen hert? I ke par mami sa jan rritur ato?
  Dhomn e pushtoi gazi dhe gzimi. Nga ajo mbrmje, Albit ia ndrruan orarin e gjumit. Ai n mbrmje binte n gjum me cicrimn e fundit t zogjve t dallndyshes, ndrsa n mngjes, zgjohej me cicrimn e par.
  Kshtu Albi me zogjt e dallndyshes, prdit rritej me cicrimn e kngs, ndrsa folen dhe dhomn gzimi i pushtonte fare...

  2003

 17. #77
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  PARKU N LNDIN

  Ishin lndina,
  Me trndelina;
  Un shkollar -
  N klas t par,
  M kujtohet si sot,
  Msuesi Hamdi,
  Fmijt e shkolls,
  Dhe aksioni!
  - Fidana, fidana...
  Uj binim me kazana,
  Dielli rrezitte,
  Knga buitte...
  N lndinat -
  Me trndelinat!
  ...Shum koh kaluan -
  Nga ajo dit,
  Bashk me mua -
  Edhe fidanet jan rrit.
  Tash edhe emr tjetr,
  Ktij vendi i prin:
  - Parku n lndin.

 18. #78
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  SHTPIT Q ECIN

  - Mami, kush e kush ecn?
  - Ecin milingonat, ec kali, ec ti e shoku yt Luli, ecn treni, ecn edhe ...
  - Po mami, a ecin shtpit?
  - Jo, shpirti i mamit, shtpit nuk ecin! - ia ktheu e ma duke ia lmuar flokt si t mndafsht.
  - Po, mami, ecin!
  - Jo, shpirti i mamit, shtpit nuk ecin!
  - Po, mami ecin! kmbnguli Albi.
  Un vet i kam par nga dritarja e autobusit at dit kur me gjyshin ktheheshim nga fshati.
  Mami vuri buzn n gaz.
  - Ndoshta shikuar nga autobusi, mund t ecin shtpit! - dhe vazhdoi ti laj ent e gzuar pr imagjinatn e Albit...

 19. #79
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  MACJA I LAN DHMBT

  - Mami!
  - Urdhro, Fitore!
  - Ke par, ti, mami, macen duke i lar dhmbt?
  - Jo, bija e mamit, macja nuk i lan dhmbt!
  - Po mami, po, i lan!
  - Jo bija e mamit, kupto. Macja nuk i lan dhmbt!
  - Po mami, po! - prsrit Fitorja me kmbngulje duke mos u trhequr as pr nj milimetr.
  - Jo, pllumbesha ime, jo!
  - O, mami, di ti m shum apo televizori?
  - Jo, televizori, lulkuqja ime!
  - Ather mami, sht e vrtet! Un kam par macen duke i lar dhmbt n filma vizatimor!
  - E, moj e llastuara e mamit, ti ma kalove fare!
  Mami, e knaqur, zuri tia qep me makin nj fustan t bukur...

 20. #80
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  NUK JAM GJUMASH SI MACJA

  - Albi!
  - Urdhro, mami!
  - Eja t flesh, shpirt!
  - Mami, nuk sht nat tash! - ia ktheu Albi duke vazhduar lojn me makinn q ia kishte bler babi.
  - Vrtet, nuk sht nat, pllumbi im, por pr tu rritur fmijt duhet fjetur edhe gjat dits!
  - Mami, un nuk jam gjumash si macja jon!
  Mami shikoi macen mbi minder, e cila flinte mbl.
  Fytyrn e mamit dhe t Albit i prshkoi nj drit si e diellit n agim.
  Albi vazhdoi lojn e vet...

Faqja 4 prej 27 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Cili sht mendimi juaj mbi adoptimin e fmijve jetim?!
  Nga DI_ANA n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 49
  Postimi i Fundit: 02-02-2015, 09:30
 2. N Shqipri punojn 50 mij fmij
  Nga Hyllien n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-06-2010, 09:02
 3. Astrit Kosturi: Vjersha per femije
  Nga Astrit Kosturi n forumin Voglusht shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-05-2009, 16:58
 4. Astrit Kosturi: Vjersha per femije
  Nga Astrit Kosturi n forumin Voglusht shqiptar
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 08:56
 5. Qendra Teatrore per Femije ne Shkup
  Nga StormAngel n forumin Voglusht shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-10-2004, 12:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •