Close
Faqja 1 prej 27 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 538
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Vjersha pr fmij - Agim Metbala

  Agim METBALA

  Vjersha pr fmij nga prmbledhja "Grindja e fjalve"

  T PRESIN DUART E MAMIT

  Zgjati duart voglush,
  T presin duart e mamit;
  Bre hapin e par syrrush -
  T pret mallii babit!

  Merre guximin voglush,
  Syt kah ti jan drejtuar;
  Vendos vet, s't dikton kush -
  Vendosmria do her ka fituar!

  Mos t t tremb kurr rrzimi,
  Me dashuri t pret motra;
  N'sakrific, me vler ka fitimi -
  Kshtu ka thn gjyshi te votra!

  Voglushi lkundet si liri n er,
  Merr qndrim n'drejtpeshim;
  Me guxim hapine par hedh -
  I buzqesh fytyra n ngadhnjim!

  Me plot dashuri dhoma,
  Ylberi derdh tr bukurin;
  Dielli shkund buzqeshjet e njoma -
  E reja e bardh, butsin shtrin!

  2001

  MAMI KA ARDHUR
  EDHE ME NJ DJAL

  N buzt e Fatkos,
  Buzqeshja vrdall;
  Gzimi si mbreti -
  I rri mbi epall.

  N Fytyrn e Fatkos,
  Ylberi or mik;
  N syt e tij -
  Deti Adriatik!

  Nxiton oborrit,
  vrapon n'mahall;
  Nxiton te daja -
  Gjyshen e puth n'ball!

  Babit para uzins,
  I del ball pr ball:
  - Nga spitali mami -
  Ka ardhur edhe me nj djal!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Agim Metbala : 18-01-2008 m 18:20

 2. Anetart m posht kan falenderuar Agim Metbala pr postimin:


 3. #2
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim Metbala - vjersha pr fmij

  Agim METBALA, vjersha t shkpuitura nga prmbledhja "Grindja e fjalve"

  DUART E MAMIT T PRESIN

  Zgjati duart voglush,
  T presin duart e mamit;
  Bre hapin e par syrurush -
  T pret malli i babit.

  Merre guximin voglush,
  Syt kah ti jan drejtuar;
  Vendos vet, s't dikton kush-
  Vendosmria do her ka fituar!


  2001

  KA BHET GJYSHI

  Gjyshi shpesh bhet kal,
  Her me samar, her me shal;
  S pari nipi me t kaluron -
  Kur zbret nipi, mbesa vrapon!

  Gjyshi shpesh bhet hamall,
  Me nipin doemos ai shkon n'pazar;
  Kjo pun s'diskutohet aspak,
  Me mbesn duhet dal n park!

  Gjyshi bhet i shurdhr shpesh,
  Kur nipi thyen di, ai mbyll nj vesh;
  Kur mbesa ndonj vazo thyen ore -
  Bhet aktor dhe kinse fle!

  Gjyshi shpesh nuk sheh, or burr,
  Kur nipi me ngjyr, pikturon n'mur,
  Bjet fare se syt e kanm ln -
  Kur mbesa prish basmn me grshr!

  T gjitha kto gjyshi i bn me dshir,
  Se nipin dhe mbesn i ka xhevahir;
  Jan t vegjl, jan fmij -
  Duhet t derdhin m shum energji!

  Gjyshi ata i kupton fare mir,
  Pr do gabim, u jep kshill;
  Ashtu n loj, fare pa ngarkes -
  Gjyshi edukon nipin dhe t vogln mbes!


  KU BANON MSUESJA

  Msuesja ime banon:
  - N do flet t fletores,
  N do fotografi t librit,
  N lojn e fitores,
  N detin e gzimit!

  Msuesja ime banon:
  - Thell n kngn time,
  N do pranver,
  N qeshjet plot glzime,
  N do ylber...
  Banon msuesja ime!

  1985

  N FAQET E UPZS

  N faqet e upzs -
  Fle bukuria e hns,
  N faqet e upzs -
  sht malli i nns,
  N faqet e upzs -
  Msuesja ka gzimin,
  N faqet e upzs -
  Babi gjen dfrimin,
  N faqet e upzs -
  Poeti gjen frymzimin!

  1971

  MAMI KA ARDHUR
  EDHE ME NJ DJAL

  N buzt e Fatkos,
  Buzqeshja vrdall;
  Gzimi si mbreti -
  I rri mbi epall.

  N fytyrn e Fatkos,
  Ylberi or mik;
  N syt e tij -
  Deti Adriatik.

  Nxiton oborrit,
  Vrapon n'mahall;
  Nxiton de daja -
  Gjyshen eputh n'ball!

  Babit Para uzins,
  I del ball pr ball:
  - Nga spitali mami -
  Ka ardhur edhe me nj djal!

  1987

  MAMI VAJZ KA LINDUR

  Do t shtrihet qeshja,
  Do t shtohet gzimi,
  Do t ndihet qarja
  Do t fluturoj gzimi!

  Do t rriten puthjet,
  Do t paksohen gotat,
  Do t shumohen kordelet -
  Do t kndojn motrat!

  Do t lindin prrallat,
  Do t derdhet bokalli;
  Do t blehen dardhat,
  Do t shtohet malli!

  Do t...
  Do t...
  Do t...
  Edhe njqind,
  Mami vajz ka lind!

  1987
  Ndryshuar pr her t fundit nga Agim Metbala : 19-01-2008 m 05:37

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime
  Agim METBALA

  ME NJ PRILL

  M dgjo, or mik,
  Un vet kam par;
  Gjeli trotinetit i hypi vrik -
  E rrshqiti pa ndal!

  M beso, or mik,
  S'bj shaka, kam thn;
  Dielli me hnn tok -
  Nha qielli kan rn!

  Nuk m'besoni vall?
  Un e kam par vet;
  Drini yn i Bardh -
  Ecte, ecte ... prpjet!

  Pash pastaj nj fmij,
  Q qeshte mu si dielli;
  Me nmj gisht si flori -
  Eskavatorin e ngriti n'qell!

  Pash nj lop n shesh,
  Me vajzat e veta;
  Hante pa ndar prshesh
  Dhe shiste gazeta!

  Un pash edhe nj plak,
  Mbi njqindvjeare;
  Ishte ulur n bank -
  Dhe msonte n abetare!

  Nuk m'besoni pr bes,
  Por un vet e kam par;
  Gjyshi im kishte vn fes -
  E u b beqar!

  Edhe nj mij udira,
  Sot i pash un;
  M vinin si pahira -
  Ashtu si n gjum!

  Mos m akuzoni fill,
  Do t'ju tregoj me radh;
  Pikrisht me nj prill -
  Lejohet pr t'u tall!

  1996

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  Krkoj ndjes nga lexuesit eventual t vjersha t mija, ngase vjersha e par "Duart e mamit t perisn", e kam postuar gabimisht, meqense jam fillestar n prdorimin e internetit, andaj po e ribotoj edhe nj her.

  DUARTT E MAMIT T PRESIN

  Zgjati duart vogkush,
  T presin duart e mamit;
  Bre hapin e par syrrush -
  T pret malli i babit!

  Merre guximin voglush,
  Syt kah ti jen drejtuar;
  Vendos vet, s't ndihmon kush -
  Vendosmria do her ka fituar!

  Mos t t tremb rrzimi,
  Me dashuri t pret motra;
  N'sakrific m vler ka fitimi -
  Kshtu ka thn gjyshi te votra!

  Voglushi lkundet si lisi n er,
  Merr mdrimin n'drejtpeshim;
  Me guxim hapin e par hedh -
  I buzqesh fytyra n ngadhnjim!

  Me plot dashuri mbushet dhoma,
  Ylberi derdh tr bukurin;
  Dielli shkund buzqeshjet e njoma -
  E reja e bardh, butsin shtrin!


  2001

 6. #5
  E dua letrsin Maska e Ali Baba Tepele
  Antarsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,436
  Faleminderit
  3
  38 falenderime n 36 postime
  Nj ari fort i uritur,
  Sonte hert ishte ngritur.
  Kishte par nj lis me blet,
  Ndaj dhe ecte leht-leht.
  Ariu kur u afrua,
  Fatziu 'u gzua,
  Do knaqem - tha ariu,
  Do t ha sa t dua.
  Ariu q s'e kuptoi,
  Futi hundn tek zgjoi.
  I ziu se 'e psoi
  Se nj thumb e pickoi.

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  Agim METBALA

  'JAN VOGLUSHT

  Voglusht sheqerka jan -
  Sheqerka faqet i kan!

  Voglusht qershi jan -
  Qershi faqet i kan!

  Voglusht dredhza jan -
  Plot dredhza ballin e kan!

  Voglusht kumbulla jan -
  Kumbulla syt i kan!

  Voglusht lule jan -
  Tr lule flokt i jan!

  Ndaj fmijt kshtu si jan -
  Jan ambasadort tan!

  1971

  DI DUKET BABAI

  Babai e ka hundn e madhe -
  T madhe sa dy dardhe,
  Bile edhe m t madhe;
  Dhe n vend t ngjyrs s kuqe -
  Si mbar bota,
  Ai e ka t bardh -
  Ashtu, n form si gota!

  Babai e ka dorn e madhe -
  Si t'ariut e ka,
  Bile edhe m t madhe,
  Dhe n vend me pes -
  Si bota mbar,
  Ai e ka me katr gishta -
  Dhe at dy bashk dhe dy ndar!

  Babai e ka nj sy t madh,
  T madh si iklopi,
  Bile edhe m t madh;
  Dhe n vend t elipss -
  Si mbar bota,
  Ai e ka t rrumbullakt -
  Ashtu, gati si rrota!

  I uditshm sht ky baba, o fmij -
  N vizatimin e birit t tij!

  1984

 8. #7
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA - vazhdim

  Agim METBALA

  IMAGJINATA JON
  SHPALOSET FLET-FLET

  Ne fmijt, imagjinat kemi shum,
  Sidomos natn kur sht qetsi;
  Kur ju prindr bini n gjum -
  Imagjinata jon shpaloset flet-flet!

  S pari ngrisim t gjitha godinat,
  T tjegura shkrumb nga dora barbare;
  Me kujdes i riparojm t gjitha uzinat -
  Nga armiku t shfrytzuara me t madhe!

  Me shpejtsi shpalosim fletn tjetr,
  Shkolla t reja ngrisim n do mes;
  Bjm kalkulime n'kompjuter e letr -
  Mirnjohjet, diplomat... marrim me djers!

  Ne kemi koh, normalisht edhe pr loj,
  Rrmbejm rroushllet, top dhe biiklet...
  Knaqemi s bashku zemra sa t'na doj -
  Ashtu kalisim trupin, e bjm plot shndet!

  Ne fmijt jemi shum humanitar,
  Shprndajm lodra kush ka nevoj;
  U ikim rasteve t'bhemi dshmitar -
  Kur ju t rriturit, bni t kqia loj!

  Imagjinata jon shpaloset prore,
  Ne jemi n shpirt shum pacifist;
  I shkatrrojm armt brthamore -
  Punn e bjm si n'film ndonj artist!

  S'ndalemi me kaq, ne shkojm larg,
  Pajtojm lidert e t gjitha partive;
  Dshmorve u ngrisim lapidar varg -
  Pas neve ecin turma masive!

  Ne fmij kemi imagjinat shum,
  Sidomos natn kur sht qet;
  Kur ju prindr bini n gjum -
  Imagjinata jon shpaloset flet-flet!

  2000

  SONTE

  Sonte do t'kndoj plot gzim,
  Sonte do t'fluturoj me kuajt e qiellit,
  Sonte do t'qeshi pa pushim,
  Sonte do t lahem me ngjyrat e ylberit,,,

  Kto jan vetm uvertura -
  Do t knaqem edhe n njmij mnyra,
  Se ia kam par dhmbin e par -
  Vllait tim sugar!


  1971

  ARSIMTARI T HISTORIS

  Ece, ece, ece dhe ece npr koh...
  Na shetite n Greqin antike,
  Na hudhe deri te Muri Kinez,
  Teutn s bashku e zum mike,
  Na hudhe n valle me Sknderben,
  Na lidhe ura miqsie me palestinez,
  Na dhe uj t freskt n Oaze,
  Na fute n gjirin e revolucionit kubanez...

  Ece,ece, ece dhe ece -
  Dhe u bre mjek i kohrave!

  1965
  Ndryshuar pr her t fundit nga Agim Metbala : 25-01-2008 m 12:14

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA - rrfenjza

  Agim METBALA

  Rrfenjza nga prmbledhja "DETI N SHTPI"

  PAJTIMI

  - Mami, pse rri e mrzitur?
  - M dhemb paksa koka!
  - Albi, m sjell "Rilindjen"!
  - Pse nuk ia krkon mamit?
  Mami e babi heshtn... Albi e shikoi nj her mamin e pastaj edhe babin.
  Pas ksaj heshtjeje, Albi i drejtohet babit:
  - Babi, ti m pate thn se me shokt e shoqet, nuk duhet t mos flasim.
  - Po, ashtu, biri im!
  - Po ti prse nuk flet me shoqen tnde?
  Babi qeshi. Qeshi edhe mami. Babai ia krkoi mamit gazetn. Ajo ia solli.
  Albi i gzuar i hypi fshess edhe filloi t "kaluroj" npr dhom...

 10. #9
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime
  Rrfenjza nga prmbledhja "DETI N SHTPI"

  PAJTIMI

  - Mami, pse rri e mrzitur?
  - M dhemb paksa koka!
  - Albi, m sjell "Rilindjen"!
  - Pse nuk ia krkon mamit?
  Mami e babi heshtn... Albi e shikoi nj her mamin e pastaj edhe babin.
  Pas ksaj heshtjeje, Albi i drejtohet babit:
  - Babi, ti m pate thn se me shokt e shoqet, nuk duhet t mos flasim.
  - Po, ashtu, biri im!
  - Po ti prse nuk flet me shoqen tnde?
  Babi qeshi. Qeshi edhe mami. Babai ia krkoi mamit gazetn. Ajo ia solli.
  Albi i gzuar i hypi fshess edhe filloi t "kaluroj" npr dhom...

  GJYSH, KUSH T'I KRIPOSI FAQET

  Gjyshi ujiste lulet n kopsht. Albi ngarendte pas fluturave t kuqe e t larme... Faqet i ishin skuqur e br prush. Dikur gjyshiu ulet t pushoj nn hije t dardhs. N prehr i ulet Albi. Albi e puth gjyshin n t dyja faqet, pastaj papritmas pshtyn n bar.
  - 'ke albi? - e pyeti gjyshi.
  - Gjysh, kush t'i kriposi faqet?
  Gjyshi prdredhi mustaqet e bardha, iku te kroi dhe i lau faqet me uj t freskt pr ta larguar djersn...
  Albi pastaj e puthi edhedisa her me knaqsi t madhe...

  KUKULLA E SMUR

  Pr ditlindje, mami ia bleu Fitores nj kukull q qeshte e qante, posa ta prekje n stomak.
  Mirpo, pas ndonj muaji, kukulla m as nuk qante e as nuk qeshte m.
  - Mami, mami!
  - Urdhro, shpirti i mamit!
  - M sht smuar kukulla!
  - far e ka gjetur, pllumbesha e mamit?
  - Nuk e di mami, por as nuk qesh, as nuk qan m!
  - E 't bjm[ tani, bija ime?
  - Ta drgojm te mjeku, mami. Mjeku me siguri do t dij far ka kukulla ime e bukur!
  Mami vuri buzn n gaz. U ngrit nga minderi, mori nga kutia baterit. Me lehtsi ia ndrroi kukulls.
  Fitorja e mori n prqafim.
  Kukulla filloi t qesh e t qaj. Fitorja i lidhi duart pr km,bt e nns...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Agim Metbala : 28-01-2008 m 17:24

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA - Rrfenjza

  AgimMETBALA

  E KA GRN MILINGONA

  - Fitore, t lutem, ma sill krehrin! - i thot e ma.
  Fitorja ft e ft e hapi antn. Saora zuri t krkoj krehrin npr shum gjsendet t mamit, por kot. Nuk e gjeti... Mirpo, syt i mbetn n karminin e mamit. Nj milingon ecte posht e lart.
  Mami srish ia krkoi krehrin Fitores.
  - Mami, o mami!
  - Urdhro shpirt i mamit!
  - Krehrin e ka ngrn milingona!
  Mami qeshi, ndra krehrin e pa mbi televizor...

  ALBI I PANGOPUR

  - Mami, m jep pak buk?
  Mami i jep Albit buk, kurse ai me t shpejt del n oborr.
  Dhe prap:
  - Mami, m jep edhe pak buk?
  Mami i jep buk prap, ndrsa ai si shigjet ik n oborr...
  Dhe prap:
  - Mami, m jep vetm edhe pakz buk?
  - 'je duke br me buk, pllumbi im?
  - Mami, sot m hahet shum buka!
  Mami lvizi me kok e hutuar.
  - Mami, mami! Genci ka nj qen!
  Mami, e knaqur, i dha Albit srish buk...

  Ndryshuar pr her t fundit nga Agim Metbala : 29-01-2008 m 10:37

 12. #11
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA - gj e gjza

  Agim METBALA

  GJ E GJZA

  Nga barku i bjeshks del,
  Fushave... zbret;
  Freskon do gjalles -
  Pastaj derdhet n'det!
  ( L u m i )

  Gjyshet na e thurrin,
  Me kokn sht shok;
  Dimrit me acarr -
  Na mbron nga t ftoht!
  (Kapela)

  Nj top i ndritur,
  N qiell si princ rri;
  Rreze t'nxehta shtrin -
  Ai sht plot flori!
  (Dielli)

  Nna e v n gisht,
  Pllumbi n'kmb e mban;
  E motra u gzua shum -
  Kur pr ditlindje i dhan!
  (Unaza)

  Na vjen n'pranver si princ,
  Luadheve... krkon ushqim;
  Me sqepin e tij t gjat -
  Fmijt i dfren me gzim!

  (Lejleku)

  N mur ri i varur prore,
  Si t'kish lidhur me t pakt;
  N do moment e n do koh -
  Na tregon datat sakt!
  (Kalendari)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Agim Metbala : 29-01-2008 m 14:11

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime
  Agim METBALA - VJERSHA

  PRANVERA N SHKURT

  Pr askend aspak s'sht normale,
  N dimr t vij pranvera;
  Zotit s'duhet t'ia zjm pr t madhe -
  Se lulbora ka el, m heret se herve tjera.

  Kjo sht surpriz e vrtet,
  Dielli rrezet gjithkah i ka shtrir;
  Bora q moti n saraj ka tret -
  Kjo pamje mahnitse, fmijt i ka mpir!

  Era nga loja fare sht molis,
  Iu kan kputur telat, violins s'i bie;
  Parku i qytetit fmijt i ka bezdis -
  Oh, sa gjallri e vend dashurie!

  Se dimri sht dimr, mos t harrojm,
  Kjo koh sht fare fars;
  T jemi syelt, mos t'na mashtroj -
  Pranvera vjen me 21 mars!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Agim Metbala : 30-01-2008 m 17:43

 14. #13
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime
  agim metbala
  Ndryshuar pr her t fundit nga Agim Metbala : 30-01-2008 m 17:51

 15. #14
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  Agim METBALA

  DIMRIT

  Fjillat e lehta t'bors,
  Bjn akrobacione;
  Shtrir dora-dors -
  Biejn si n definicione!

  Era fort e lazdruar,
  Komponon simfonia;
  N pyellin e zbardhuar -
  Kndohet melodia!

  Bjeshkt kan marr,
  Pamjen fantastike;
  Fshatrat si n prrall -
  Jan br idilike!

  N'akull pasqyr anemban,
  Pleqt lvizin me skeps;
  E kjo panoram -
  Fmijt i magjeps!

  Ata me faqemoll,
  T veshur gjer n dhmb;
  Krcejn mbi bor -
  Acarri fare s'i tremb!

  Dhjetor 2002

 16. #15
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  Agim METBALA

  GJ E GJZA

  ka plot faqe,
  Nga shpaloset dituria;
  E adhurojn edhe t rriturit -
  Por m shum fmija!

  (Libri)

  Ka me gunga e pa gunga,
  Ka edhe n'kopsht zoologjik;
  N'karvane udhton -
  N'shkrettira n Afrik!

  (Deva)

  Me vesh fare t gjat,
  E mustaqe pr mrekulli;
  Krcen luadheve me fat -
  Se gjuetari iku n shtpi!

  (Lepuri)

  kjo makin transporti,
  Rndom mbi binar ec;
  Bart mall e udhtar -
  Dimrit e vers... kurr s'ngec!

  (Treni)

  Ka me qinda flet,
  Por nuk sht fletore;
  lepuri me knaqsi -
  N'kopsht i ngrn prore!

  (Lakra)

  Tr dimrit n'shpell,
  Rnd ka br gjum;
  Sapo erdh pranvera -
  Tha: "S'ka m t lumtur se un"!

  (Ariu)

 17. #16
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  UJKU N QIELL

  Albi luante n oborr me Laroshin. Papandehur shikoi nga qielli. U habit. Murmuroi n vete:
  - Ujku n qiell?
  - Me far shkalle hypi aq lart? - pyeti m vete.
  - Larosh, e sheh ti ujkun n qiell?
  Laroshi duke i ngritur vesht lart e duke lvizur bishtin i hodhi nj shikim Albit. Albi vrapoi n dhom pr t'i treguar babit. I mbushur frym, i tha babait me t shpejt:
  - Babi, babi, ujku n qiell!
  - Jo, biri i babit, ujku jeton n male! - ia ktheu babi pr t'ia ndrprer pyetjet e tjera.
  - Po, babi, Po! Un e Laroshi e pam ujkun n qiell! Nuk m beson? Eja ta shohsh sa i bukur q sht! Eja, eja babi t lutem!
  Babi e mori Albin pr dore dhe s bashku doln n oborr.
  - Ku sht ujku Albi?
  - N qiell, babi!
  Q t tre, edhe ai, edhe Albi edhe Laroshi, shikuan nga qielli.
  - Shih, tani u b arush!
  Babi shikonte ren e murme se si lvizte lehtas qiellit.
  Albi vazhdoi pr ta hapur pusin...

  QYSH, MOLLA U KALL

  Fitorja me gjyshin rrinin n oborr.
  Gjyshi i tregonte shum rrfime.
  Fitorja knaqej.
  - Gjysh, gjysh! - krceu e habitur Fitorja.
  - Urdhro upza ime!
  - Gjysh, u kall molla! Ja, shikoje, krejt xixa, xixa!
  Gjyshi ktheu kokn kah molla. Ajo ishte mbushur me xixllonja...
  Gjyshi pastaj i foli Titores pr xixllonjat.
  Fitorja i plqeu shum ato...

 18. #17
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  DIMRI ME SURPRIZA

  Dimrit i gzohet do fmij,
  Se natyra merr pamje prrallore;
  Fjollat e bors vallzojn me lehtsi -
  Dhe zbardhin bjeshkt shekullore!

  Fusha bn, t mrekullueshme panoram,
  Si ta kishte pikturuar piktori magjik;
  Bardhsia pushton horizontin anemban -
  do pllmb i rregulluar me estetik!

  Lerpujt fushave, dhurojn autograme,
  Aktrimi lehtas,u shkon pr dore;
  Oxhaqet qiellit, vizatojn pentagrame -
  Pa kompas dhe pa vizore!

  Dimri i sivjetshm, na solli surpriza,
  Rrym me pakic - shum reduktime;
  N'botn e udirave, kishte klithur Liza:
  - Me qirinj? Ky sht qytet i ndrrs sime!

  Shum gjenerator, rrugs paradojn,
  Guximshm kndojn kng korale;
  Uji ndalet, gypat korodojn ...
  Kjo pr ne sht br gj normale!

  Nga t ftohtit, pensionet jan ngrir,
  Si aesbergt n polin verior;
  Nga e njjta smundjet, rrogat jan mpir-
  I ka vn n gjum, nj administrator!

  Dhasht Zoti, dimri t'mos jet i gjat,
  Dhe t kaloj pak si m shpejt;
  T vij pranvera si rrefzgjatt -
  Me ligje t reja n parlament!

  NDRRA

  ndrra prej ders n der,
  I merr fmijt pr dore
  Dhe i shetit prore:
  - Biz Drinit t Bardh,
  Thell n male,
  I on n livadhe
  N do ar,
  N Niagar,
  Deri te Muri kinez,
  Deri te deti japonez,
  I lan n Adriatik
  I on n Arktik...
  Ua lyen bukn me marmelat,
  U jep nga nj okolat,
  Ua blen nga d ikleta,
  Ua fal nga tri trotineta,
  Ua mbush grushtat me monedha,
  Yllkave u lidh kordela,
  Shum pesa n fletore,
  N duar nga katr akullore...

  Dhe n'mngjes leht-leht,
  Me karroc t blert,
  Prshndetet plot shndet -
  E kthehet n sarajin e vet!

  1985

 19. #18
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  ME TY KNGA IME

  Me ty knga ime:
  - Msuesit ia shtova buzqeshjen,
  Nns ia rrita prkdheljen,
  Babit ia rrita dashurin,
  Prmendores ia shtova bukurin,
  Shumova nj faqe n gazet,
  Zura miq t vrtet...

  Me ty knga ime -
  Q prore fle n zemrn time!

  1984

  BUBURECI Q VAJTI
  N ULQIN

  Nj buburrec -
  Eci, eci, eci dhe eci...
  Nga Rahoveci,
  Kaloi disa stacione,
  Kaloi disa qytete,
  T bukura bregore,
  Kush e di sa lumenj,
  Kush e di sa male,
  Kush e di sa liqenj...
  Ashtu si n loj,
  Eci, eci, eci dhe eci...
  Fare pa u lodhur
  E vajti n Ulqin -
  N'det n pushime;
  Kur zbrita un n stacion,
  Zbriti edhe ai -
  Tok me valixhen time!

  1984

 20. #19
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  PEJSAZH PRANVEROR

  Me brushn e saj magjike,
  Si piktor m i krkuar;
  Ca pejsazhe idilike -
  Pranvera ka pikturuar.

  Malet me ngjyra kolazhi,
  I ngjyrosi pr mrekulli;
  Fushat, si thot mesazhi -
  I shndrroi n bukuri.

  Shelgut flokt ia shkurtoi,
  Me frizur t'mods m t're;
  Plepit plisin ia rregulloi -
  Ai ngriti kokn plot hare.

  Molls, dardhs, qershis...
  Ua qepi nga nj fustan;
  E n emr t dashuris -
  Derdhi arom n do jargavan.

  Diellit ia dhuroi buzqeshjen,
  Ai tr ditn e lum qesh;
  Ers ia fali prkledhjen -
  Ajo prqafoi do mikesh!

  Bregoret fare pa u ndotur,
  Q japin pamje plot magji;
  Kopshti rreth e rrotull -
  Arom lulesh pa kufi.

  Me brushn e saj magjike,
  Si piktor m i krkuar;
  Ca pejsazhe t bukur idileike -
  Pranvera ka pikturuar.

  2003

 21. #20
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime

  Agim METBALA

  MARSI

  Marsi hypi mbi kalin e blerimit -
  Dhe kaluroi mbi do lule n'livadh,
  Hyri nn sqetulla t'ylberit -
  S bashku bn nj piltur mbi Sharr,
  E bashkoi qeshjen e vet me t diellit -
  Dhe trokitn n do dritare,
  Me lehtsi hyri n violinn e bilbilit -
  Bashk knduan mbi hoje me t madhe,
  Bashkoi butsin me ret n qiell -
  Dhe si n loj, ra nj shi rrebesh,
  Tinzisht hyri n lapsin e poetit -
  S bashku shkruan nj vjersh...

  1985

Faqja 1 prej 27 12311 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Cili sht mendimi juaj mbi adoptimin e fmijve jetim?!
  Nga DI_ANA n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 49
  Postimi i Fundit: 02-02-2015, 09:30
 2. N Shqipri punojn 50 mij fmij
  Nga Hyllien n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-06-2010, 09:02
 3. Astrit Kosturi: Vjersha per femije
  Nga Astrit Kosturi n forumin Voglusht shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-05-2009, 16:58
 4. Astrit Kosturi: Vjersha per femije
  Nga Astrit Kosturi n forumin Voglusht shqiptar
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 08:56
 5. Qendra Teatrore per Femije ne Shkup
  Nga StormAngel n forumin Voglusht shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-10-2004, 12:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •