Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  -_- Maska e jack_sparow
  Antarsuar
  10-02-2007
  Vendndodhja
  Out of Space
  Postime
  784
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Si t ndryshoj adresn IP?

  Kam nje Adsl ,me router qe e ka ip dinamike
  Si ta ndryshoj nga kompjuteri ip ,(qe nje menyre nga cmd ,por se mbaj mend).Nqs i kujtohet ndonjerit,ose ka ndonje menyre tjeter ,i lutem te ma thote.

  PS: I kerkoj ndjese moderatoreve nqs ka ekzistuar ndonje teme si kjo ,por nuk gjeta gje me search.

 2. #2
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Antarsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime n 31 postime
  Pfff... ide e kote... hajt sa per ta pat parasysh (kulture e pergjithshme si i thone) per vete se jam i sigurt qe nuk ka per te te hyre ne pune per asgje nga ato te cilat ti shpreson.

  C:\> ipconfig /?

  Te jep listen e te gjitha komandave ku komanda me lart me :
  /renew
  Rinovon IP.  *Keto qe thashe me lart + te tjera si /flushdns i ben edhe duke bere right-click mbi lidhjen edhe "repair" automatikisht windows.

 3. #3
  -_- Maska e jack_sparow
  Antarsuar
  10-02-2007
  Vendndodhja
  Out of Space
  Postime
  784
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me duheshe per nje gje tjeter Force,
  nejse ,flm

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e P@R4nOi@C_LorD
  Antarsuar
  05-05-2006
  Postime
  2,426
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pse duhet ndrrimi i ip-se?
  Keyboard not found .... press any key to continue!

 5. #5
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Beji restart modemit edhe ndryshohet autimatikisht, ose ose kliko tek ato dy ekranet ne cepin e Pc, edhe shko atje tek ip, edhe ndryshoji numrat. Ska ndonje veshtersi, e kam ber me qindra here :P
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 6. #6
  -_- Maska e jack_sparow
  Antarsuar
  10-02-2007
  Vendndodhja
  Out of Space
  Postime
  784
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Apollyon puna eshte se sdua qe tia baj restart modemit manualisht (dmth te ngrihem dhe ta ristartoj) Edhe kjo e 2 nuk behet ...

  Ditmir kjo me duhet per nje program ne rapidshare qe ta le kompjuterin te shkarkoje naten,dmth nje file njeri pas tjetrit ,por mqs duhet te presesh ndryshimi i ip te zgjidh pune.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-01-2006
  Vendndodhja
  shqiperi
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Si t ndryshoj IP-n pa rinisur kompjuterin?

  Ne cdo vendosje te IP address, ne local area connection,kerkohet restart ne kompjuterin tim,kurse ne te tjere jo.Gjithashtu edhe pas restart,nuk ruhen te dhenat ne IP address.Si mund te hiqet ky opsioni i restartimit dhe njekohesisht te rruhen te dhenat e IP?Kam win XP sp2.Ju faleminderit

 8. #8
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,495
  Faleminderit
  68
  178 falenderime n 165 postime
  Klik me te djathte te ikona e rrjetit lokal dhe zgjedh cilesite(properties).Ne dritaren tjeter klik ne TCP/IP.Klik poshte ne "properties".Te dritarja tjeter ke dy opsione.1 Marrje automatike nga serveri te numrit IP.2.Vendos numrin IP,vendos numrin submask per nje kompjuter te dyte ne rrjet dhe poshte dns server IP.Keto nuk i ben dot vete, pa marre ne tel Serverin qe te lidh me internetin.Serveri mund te te thote qe te klikosh ne rrethin merr numrin IP automatikisht(obtain a IP automatically) dhe ske nevoje te futesh numer IP ne rruge manuale.Ose te jep numrat Ip/DNS per ti futur.Konfigurimin e protokollit TCP/IP e ben gjithmone nen kontrollin dhe aprovimin e serverit qe te lidh me internetin,ne menyre qe kompjuteri jot te komunikoje dhe lidhet me internetin nepermjet serveri.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 07-02-2008 m 21:41

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-01-2006
  Vendndodhja
  shqiperi
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ju faleminderit per pergjigjen e shpejte Benseven.Por une nuk kam problem vendosjen e IP,por kur vendos IP manuale dhe OK,kompjuteri me kerkon restart per te rruajtur ndryshimet.Une nuk dua te restartoj kompjuterin pas cdo vendosje te te dhenave ne menyre manuale.Ne shume kompjutera te tjere,me te njejtin sistem operativ,nuk kerkohet restart.Edhe kur une bej restart te kompjuterit,ne dritaren e TCP/IP
  nuk rruhen te dhenat e vendosura manualisht,por rikthehet ne gjendjen automatike.Mund te me thuash ndonje levizje ku te evitohet restarti dhe te rruhen te dhenat e vendosura manualisht?Edhe nje here te faleminderit

 10. #10
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,495
  Faleminderit
  68
  178 falenderime n 165 postime
  Ristarti eshte ligj i windowsit,eshte kusht qe kompjuteri te behet ristart ne menyre qe ndryshimet qe ke bere te hyjne ne fuqi dhe aplikohen me vone.
  Per cdo ndryshim qe ben ne konfigurim rrjeti,konfigurim windowsi regjistri,instalime etj gjithmone kerkohet ristarti.
  Fakti qe ty te rikthehet adresa statike ne adresese dinamike pas ristartimit tregon qe ne regjister servisi qe te lidh me internetin eshte dial up(modem v90 ose 56).Ristartimin nuk mund ta evitosh,per cdo ndryshim sado te vogel ne konfigurim.Nqs ben ndonje ndryshim dhe nuk ben ristart,windowsi nuk do i njohe ndryshimet.
  Jane futur celsa ne regjister per kete lloj servisi qe siguron adrese dinamike qe ndryshon mesatarisht cdo 5 ore automatikisht nga serveri sa here qe rilidhesh ne internet.Nqs ke lidhje me modem,nuk mund ta ruash dot ndryshimin ne IP statike sic kerkon ta besh,pasi tipi i lidhjes qe ke eshte me modem56/v92 dhe jo brodband.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 08-02-2008 m 19:21

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-01-2006
  Vendndodhja
  shqiperi
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Behet fjale per ADSL me dalje rrjeti.Jam dakort me ty,qe windows duhet te restartohet,qe te njohe ndryshimet ne IP addess,por ne shume kompjutera,me te njejtin windows XP, e ndryshon adresen IP dhe ndryshimet ruhen pa restart kompjuteri.Megjithate pse pas restartit nuk ruhen te dhenat e IP,por kthehet ne gjendje automatike?Proven ne kompjuterin tim e bej me disa lloje modemesh ADSL dhe e njejta situate ndodh.Faleminderit

 12. #12
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  35
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Pr cilin version t Windows bhet fjal?

  N Windows 2000, XP, Vista nuk krkohet rinisja e kompjuterit pr t ndryshuar IP-n. Kompania q t ofron shrbimin e Internetit mund ta ket ndrtuar rrjetin n at mnyr q t prdorsh vetm nj adres IP, at q zgjedh kompania, jo at q do ti.


  Pr lidhjet DSL, pajisja q lidhet me kompjuterin mund t jet nj modem i thjesht, ose mund t jet modem dhe router bashk. Nse sht vetm modem, ather IP-n e merr Windows. Nse sht modem dhe router bashk, athr IP-n e merr routeri. Shiko manualin e pajisjes (mund ta gjesh edhe n Internet) pr t kuptuar nse sht nj modem i thjesht apo modem dhe router njkohsisht.

  Pr lidhjen modem -> kompjuter

  Nse kompjuteri lidhet direkt me nj modem t thjesht, pa router, ather pr t rinovuar IP-n mjafton t paaftsosh dhe t aftsosh lidhjen, pa rinisur Windows. Ndiq nj nga mnyrat m posht.

  1. Hap panelin e kontrollit > lidhjet e rrjetit.
  2. Kliko me t djatht mbi lidhjen e Internetit dhe zgjidh paaftso (disable).
  3. Klikoje prap dhe zgjidh aftso (enable).


  T njjtn gj mund ta bsh edhe nga nj dritare DOS me kto komanda:
  1. Shkruaj komandn cmd /K ipconfig /release tek menyja nis > ekzekuto (start > run)
  2. Tek dritarja e DOS shkruaj komandn ipconfig /renew  Pr lidhjen modem/router -> kompjuter

  Nse kompjuteri lidhet me nj modem/router, qofshin t bashkuar apo t ndar, ju duhet t rinisni routerin pr t rinovuar IP-n. Mnyra m e thjesht pr t br kt sht duke e shkputur modemin/routerin nga korrenti pr disa sekonda. Disa modema/routera kan nj buton posarisht pr kt pun, t quajtur power ose reset. Rinovimi i IP-s mund t lejohet edhe nprmjet panelit t kontrollit t routerit me butonat Release dhe Renew.


  Pse mora prap t njjtn IP?

  Prdorimi i mnyrave m lart nuk t garanton q Windows-i do marr IP tjetr sepse IP-n ia cakton kompania e Internetit e cila mund t zgjedh prsri t njjtn IP ose nj IP t re.

  Disa kompani bazohen n adresn MAC t modemit/routerit ose kompjuterit pr t caktuar IP-t. Modemit nuk ia ndryshon
  dot adresn MAC. Routeri mundet ta lejoj ndryshimin e adress MAC n panelin e kontrollit (quhet Clone MAC Address).
  Kompjuterit mund t'ia ndryshosh adresn MAC me hapat e shpjeguar n temn Si t ndryshoj adresn MAC? Ndryshimi i adress MAC
  sht thik me dy presa se mund t marrsh IP t re, por mundet edhe t mos lidhesh dot fare; varet nga rregullat e kompanis. Nse e ndryshon adresn MAC dhe nuk lidhesh dot fare, duhet ta kthesh prap adresn origjinale.


  Pse nuk mund t zgjedh vet nj adres IP?


  Adresat IP jan t kufizuara dhe ato caktohen nga kompania q ofron Internetin. Nse ju zgjidhni nj adres IP tjetr, ajo mund t jet n prdorim nga nj kompjuter tjetr dhe nuk do mund t lidheni. Edhe nse IP-ja sht e lir, kompjuteri juaj ose kompania e Internetit mund t jen konfiguruar q t punojn vetm me nj adres t caktuar.

  Pr lidhjen e Internetin nuk duhet vetm adresa IP, por edhe disa adresa t tjera si subnet, gateway, dns. Kompania e Internetit mund t'i ndryshoj kto adresa, prandaj sht mir q konfigurimi i lidhjes n Windows t bhet vetvetiu (automatic) pr t azhurnuar adresat sa her q ato ndryshojn.

  Nse ju i ndryshoni manualisht adresat e lidhjes dhe Windows nuk i ruan ndryshimet, ndonj prej programeve pr lidhjen e Internetit mund t'i kthej ato mbrapsht. Kt program mund ta ket instaluar kompania q ka br lidhjen e Internetit me qllim q kompjuteri t jet gjithnj i konfiguruar si duhet dhe t mos u ndrpritet lidhja.
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 09-02-2008 m 11:22
  Edi

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-01-2006
  Vendndodhja
  shqiperi
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Faleminderit per pergjigjen Edi.Behet fjale per PC me winXP sp2.Thjesht nje vendosje e IP ne local area connection,kerkon restart te kompjuterit edhe pa u lidhur ne rrjet ose me ADSL.A eshte normale kjo dhe si mund te zgjidhet?Ne kete kompjuter me duhet te vendos shpesh Ip per prova te ndryshme dhe restartimi krijon jo vetem bezdi por edhe pas restartit, nuk me ruhen ndryshimet e bera,por gjendja kthehet ne automatike.Ne kompjutera te tjere,kjo gje ne pergjithesi nuk ndodh.Faleminderit edhe nje here .

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e s138942
  Antarsuar
  24-06-2007
  Vendndodhja
  Torino
  Mosha
  30
  Postime
  172
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Exclamation Program per te ndyshuar ip.

  Egzistojne dhe programe per te ndryshuar ip, un tek pc qe kam ne shtepi kam te instaluar nje te till i cili funksionon vetem me mozilla dhe pasi ta aktivizojsh arrin te nderroje ip ne menyre automatike qdo her qe ti ndryshon faqe apo ben refresh, problemi eshte se ngadalson paksa lidhjen me internet pra duhet te kesh nje pc te fuqishem.
  Kete program e perdorin shum veta per te rritur numrin e vizitava te faqes web, pasi ata aktivizojne kete program pastaj hapin faqen e tyre te internetit me ane te nje programi ose nje tjeter faqe web e cila ben refresh mbi faqen tuaj ne menyre atomatike qdo 1, 2, 3 sek apo nje kohe qe e vendos ti. Me kete menyre mund te mund te arrijsh te bejsh pak a shum rreth 5000 vizita ne dit per faqen tuaj te interneti dhe keto vizita shenohen sikur kan ardhur nga shtete te ndryshme te botes dhe pesona me ip te ndryshem edhe pse te gjitha i ke ber ti nga pc yt.
  Nese ndonjerit i intereson ky program sme kujtohet emri tani pasi jam ne pc e shkolles dhe jo ne shtepi por mjafton te bejsh paksa kerkime me google dhe sigurisht qe do e gjeni.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-03-2008
  Postime
  108
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  kam netkafe ,te ju sqaroj pakez tek serveri kom ip use the following ip adresse dmth nuk e kam automatically,mirpo tek te tjerat kompjutera eshte automatically a ka problem pse serveri i ka ip use following ndersa te tjerat kompjutera automatically me sqaroni flm shum

 16. #16
  :::))))((((::: Maska e ai_shoku
  Antarsuar
  03-08-2007
  Vendndodhja
  United States Of Albania
  Postime
  247
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Program qe nderon ip eshte dhe Hide IP Platinum punon me firefox

Tema t Ngjashme

 1. Si t ndryshoj adresn MAC?
  Nga all4u n forumin Rrjeti kompjuterik
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 03-07-2008, 06:29
 2. Ofertat me te reja per pune
  Nga ganoid n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 21-01-2005, 12:30
 3. fare doni te ndryshoj ne kete forum?
  Nga Hyllien n forumin Futbolli
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 30-01-2004, 05:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •