Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 51
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769

    Femrat shqiptare në USA, më të suksesshme se meshkujt!

    Si mund te shpjegohet kjo dukuri tashme e qart, se shum femra shqiptare ne USA jan me te suksesshme sesa meshkujt e po te njejtes mosh. shum vajza mbarojn shkollen gjejn pun stabel dhe po ti thuash nese do lidheshin ndonjeher me ndonje djal shqiptar e marin si shaka. Jam kurioz te dij nese e keni ven re te njejten dukuri ne zonat ku babnoni.
    Esht ky faji i meshkujve qe nuk perpiqen aq sa duhet per te qen te sukseshem.

  2. #2
    Larguar Maska e lone_star
    Anëtarësuar
    13-08-2003
    Vendndodhja
    Houston, TX
    Postime
    222
    ?????
    Une per vete nuk e kam vene re sepse nuk eshte e vertete.
    Nga i morre keto statistika ti?
    E ardhmja e burrit tend varet nga ty Sibora, sa me afer meje ti aq me afer dikasterit burri yt....

  3. #3
    Bashkohem dhe une me mendimin e lone_star. Vertet, nga i ke nxjerre keto statistika?!
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-09-2007
    Postime
    1
    Vajzat ne amerike kane me shume mundesi se kane ne shqiperi. Nuk duhet vetem te jene shtepiake.

  5. #5
    Teuta Shabani Towler
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    95
    Vajzat adapton me leht me ambientin dhe menyren e re te jeteses ne Amerike. Kurse shumica e meshkujve tendojne te mos e nderrojne menyren e jeteses.

    Vajzat jane me te matura cka flasin ne shkolle dhe ne pune. Me fjale te tjera jane te edukuara per te respektuar te tjeret. Kurse meshkujt jane mesuar te jen arrogant por ajo metode nuk i shpie askund.

    Prape nuk jane te gjithe te njejt. Ka femra qe kane veshtiresi te arrijne sukses, por e mira eshte qe ato nuk dorezohen.

    Sa i perket kundershtimit te meshkujve shqiptar, duhet te mendojn ata se pse po refuzohen? Le te behen te sjellshem si te tjeret, ta trajtojne femren me respektin e merituar. Le te mesojne dicka nga meshkujt e huaj.

    Nje rast konkret me nje te aferm timin. Gruan shqiptare trajtonte si nje sherbetore, kurse gjermanen si nje princesh. Pse, as vet kurr nuk e kam kuptuar. Por me ka ardhe inati me shume se sa gruas se tij shqiptare.
    War does not determine who is right, it determines who is left.

  6. #6
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Femrat shqiptare nuk lidhen me meshkujt shqiptare ne USA ?! Gje e re dhe fort e papelqyeshme per veshet e mi... Tregon qe femrat shqiptare asimilohen apo amerikanizohen me lehte sesa meshkujt... me behet qefi qe sjam ne amerike
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  7. #7
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anëtarësuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Talking

    Citim Postuar më parë nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
    Femrat shqiptare nuk lidhen me meshkujt shqiptare ne USA ?! Gje e re dhe fort e papelqyeshme per veshet e mi... Tregon qe femrat shqiptare asimilohen apo amerikanizohen me lehte sesa meshkujt... me behet qefi qe sjam ne amerike
    Pse duhet te lidhen me nje shqiptar kur mund te lidhen me nje biznesmen te huaj qe ka gjenerata te tera ne Amerike, e ka te ndertuar bazen qe nga katragjyshi, dhe i rrjedhin milionat nga c'do kavitet i imagjinueshem.

    Plus, sjellja dhe traditat e meshkujve shqiptar behen qesharake ketu ne Amerike. Mjafton te jetosh vetem 1 vit ketu, dhe ekspozohesh me aq shume informacion saqe kur kujton menyren shqiptare te te jetuarit, ja plas te qeshurit nga te gjitha anet dhe mundohesh t'i largohesh sa me shpejt qe te jete e mundur.

    Ka shume oportunitete dhe variacione per te provuar te cilat nuk do ishin aq te mundura ne pranine e nje mashkulli tipik shqiptar. Une personalisht ja kam vene vulen, as qe me shkon nder mend qe te lidhem me nje shqiptar. As qe behet fjale, me frikson vetem si ide.
    As qe du me dit!

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-05-2007
    Postime
    290
    Citim Postuar më parë nga Sa Kot Lexo Postimin
    Pse duhet te lidhen me nje shqiptar kur mund te lidhen me nje biznesmen te huaj qe ka gjenerata te tera ne Amerike, e ka te ndertuar bazen qe nga katragjyshi, dhe i rrjedhin milionat nga c'do kavitet i imagjinueshem.
    Po pse ky biznesmeni ne vend qe te lidhet me nje amerikane qe ka bazat te katragjyshi me miliona, duhet te lidhet me nje vajze shqiptare?

    Sa per traditat e meshkujve shqiptare: Jane me te fuqishme ato te femrave shqiptare.

    Citim Postuar më parë nga Sa Kot Lexo Postimin
    Ka shume oportunitete dhe variacione per te provuar te cilat nuk do ishin aq te mundura ne pranine e nje mashkulli tipik shqiptar. Une personalisht ja kam vene vulen, as qe me shkon nder mend qe te lidhem me nje shqiptar. As qe behet fjale, me frikson vetem si ide.
    Une te uroj qe te gjesh variante te shumta, po te garantoj qe nese ti trembesh nga meshkujt shqiptare, ka goxha meshkuj shqiptare qe tremben nga ti.
    Ndryshuar për herë të fundit nga qorrbiba : 22-01-2008 më 14:36
    NENTORI I PARE: 28/11/1443
    NENTORI I DYTE: 28/11/1912
    NENTORI I TRETE: 28/11/2012???

  9. #9
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anëtarësuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Talking

    Po se biznesmeni vdes per icik material ekzotik ne krahun e tij, si puna e Donald Trumpit me Melanian. C'rendesi ka katragjyshlliku per biznesmenin?

    Dhe sa per meshkujt shqiptar qe kane frike nga une, eshte gjeja me e zgjuar qe mund te bejne.
    As qe du me dit!

  10. #10
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar më parë nga Sa Kot Lexo Postimin
    Po se biznesmeni vdes per icik material ekzotik ne krahun e tij, si puna e Donald Trumpit me Melanian. C'rendesi ka katragjyshlliku per biznesmenin?
    Dhe sa per meshkujt shqiptar qe kane frike nga une, eshte gjeja me e zgjuar qe mund te bejne.
    She's got a point guys!

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-05-2007
    Postime
    290
    Citim Postuar më parë nga Force-Intruder Lexo Postimin
    She's got a point guys!
    She's got no point at all.

    Ju kujtoni se biznesmenet jane playboys. Biznesmeni me tradite pasurie familjare, para se te ngaterrohet me femra shqiptare me breke te grisura ka nje liste te gjate grash sagllam me familje te krahasueshme me ate te veten.

    Kuptohet, mund te kaloje ca muaj e te beje qef, e t'i mbushi mendjen shqiptares se e ka xhan, po nga kjo te martesa ka rruge shume te gjate.
    NENTORI I PARE: 28/11/1443
    NENTORI I DYTE: 28/11/1912
    NENTORI I TRETE: 28/11/2012???

  12. #12
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anëtarësuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Talking

    Citim Postuar më parë nga qorrbiba Lexo Postimin
    She's got no point at all.

    Ju kujtoni se biznesmenet jane playboys. Biznesmeni me tradite pasurie familjare, para se te ngaterrohet me femra shqiptare me breke te grisura ka nje liste te gjate grash sagllam me familje te krahasueshme me ate te veten.

    Kuptohet, mund te kaloje ca muaj e te beje qef, e t'i mbushi mendjen shqiptares se e ka xhan, po nga kjo te martesa ka rruge shume te gjate.
    Po ai qe rrezikon me shume, mund te fitoje 100 fish me shume.

    What do you mean I don't have a point, I have an excellent point!

    Po dite me bo politik tamom, e gje metoden si t'i menjanosh edhe traditat, edhe listat, edhe don zhuanlliqet.

    S'eshte kollaj po s'eshte as e pamundur.
    As qe du me dit!

  13. #13
    "Sa Kot" e nxore koken, qenke nje nga ato femrat qe kerkjne nje burr te gateshem me para.

    Kur ta gjesh me bej nje zile.
    Welt Meister 2014

  14. #14
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anëtarësuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Talking

    Kur ta gjej une ate...s'kam nevoje t'i bej me zile njeriu, ma bejne ata mua. Dhe numrin do e kem aq privat, saqe edhe kompania e telefonave s'do e dije.
    As qe du me dit!

  15. #15
    Citim Postuar më parë nga Sa Kot Lexo Postimin
    Po ai qe rrezikon me shume, mund te fitoje 100 fish me shume.

    What do you mean I don't have a point, I have an excellent point!

    Po dite me bo politik tamom, e gje metoden si t'i menjanosh edhe traditat, edhe listat, edhe don zhuanlliqet.

    S'eshte kollaj po s'eshte as e pamundur.
    Sa_Kot eshte shume interesante te lexosh shkrimet e tua dhe se cfare mendon ti per menyren se si nje vajze mund te kete nje jete me te mire. Une nuk jam ketu qe te te gjykoje ty apo ndonje tjeter por ama ate menyre si thua ti, nje vajze qe ka respekt per veten dhe beson ne aftesite qe ajo ka per te care ne jete, nuk arrin ta beje. Une nuk e di se sa vjet ke ti ne amerike, por ama e paske zgjedhur "mire" rrugen e nje te ardhmeje te sigurte per vete. Megjithate mos u beso shume diamanteve dhe shtepive e makinave te bukura, se ne fund fare e dashur ai nuk do te zgjedhi ty por do zgjedhi ate qe as nuk e perfilli fare sado dhurata qe mund t'i bente ai. Dhe kjo jo nga loja qe mund te luash ti qe te besh si e veshtire ne fillim por sepse nje vajze qe ka pak dinjitet dhe personalitet nuk shkon ne ate rruge. Sa per vajzat qe mund te jene me te sukseshme ketu ne amerike se djemte, nuk eshte sepse i pelqen shefi ato, por sepse ketu ke mundesi te pafund qe te behesh dikushi dhe varet nga ty se sa do ti t'i realizosh. Shume nga ne femrat ketu mund te zgjidhnim ate rrugen qe thote Sa_Kot dhe do ishim set for life (trust me ), por ja qe ne fund te dites kur vjen ne shtepi dhe e di qe cdo gje e ke arritur vete, edhe pse je lodhur shume sepse ke punuar 2 pune kur beje 20 credits ne universitet dhe rrije nga 40 ore rresht pa gjume, prape e di qe e bere TI dhe cdo gje e ke arritur me forcat e tua.

    Sa_Kot une te uroj fat ty dhe atyre femrave si ty qe mendojne ne te njejten menyre dhe jam e sigurte qe ti do ta arrish ate qe do ne kete aspekt sepse dukesh qe je shume zonja por ama ki dhe pak kujdes se edhe ata cunat e pasur qe mund te besh ti per vete me ate bukurine dhe diplomacine tende, kane kaluar shume ne duar dhe nuk jane aq budallenj sa hiqen. It's called "PRENUP" sweetheart.

    Kalofshi mire.
    Ndryshuar për herë të fundit nga INFINITY© : 23-01-2008 më 01:26

  16. #16
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anëtarësuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Talking

    Eh ka metoda metoda...une e di qe menyra ime e te jetuarit eshte shume stil kazino, po te pakten une kete lloj eksperience mund te ofroj ne kete teme.

    Ja ti per shembull thua qe ben shkolle, punon, lodhesh per te arritur gjekundi, dhe kjo eshte nje gje shume e bukur dhe une e vleresoj. Po femra si ty jane universale, pranohen edhe nga meshkuj amerikane, edhe nga meshkuj shqiptare, apo ngado qe te jene.

    Une personalisht kam nje tip tjeter, jetoj ndryshe, nuk mund te ndjek rrugen tradicionale sepse reagoj negativisht brenda vetes vetem nga ideja, dhe me duhen aventurat plot baste te cmendura me jeten, qe shpesh here me djegin keq fare, por qe me forcojne akoma me shume per heren tjeter. Se ku do dali gjithe kjo, as vete s'e di, por me gezon enigma dhe deshira per t'a zbuluar...me shume sesa nje fat i parashikueshem.

    Dhe pikerisht ketu dua te dal, qe femra si puna ime nuk pranohen lehte nga mentaliteti shqiptar, gje qe do me pengonte shume nqs do te kisha nje te dashur shqiptar...i cili do me thoshte ore e sekond se sa gabim po e jetoj jeten time.

    Gje qe une s'e konsideroj aspak gabim, sepse ne kete bote nuk ekzistojne rregullat fikse dhe gjithcka eshte relative. Ka prenup, po varet a me pelqejne mua termat e tij, varet se cfare leshimesh mund te arrij te perfitoj me aftesite e mia, ose fundja.....shkoj te bosi tjeter, Amerika eshte e mbushur plot. As e prish gjakun fare.
    As qe du me dit!

  17. #17
    Larguar Maska e lone_star
    Anëtarësuar
    13-08-2003
    Vendndodhja
    Houston, TX
    Postime
    222
    Ua sa drejtim interesant paska marre tema!

    Kur lexoj keto shkrimet e sakotes se di pse po me fanepset skena me shalet e sharon stone te basic instict

    A na qit dot ndonje foto tenden sakote te shohim sa e bukur/seksi/marramendese/manipuluese je? Megjithse atraksioni thone nuk ka te beje vetem me bukurine trupore...

    Per temen;
    Kur isha i vogel une kisha xhaxhane dhe nje shok te babit qe ishin te dy barkderra se pinin shume raki, dhe e kishin emrin te dy Xhevahir. Mbaj mend qe per nje kohe gjate femijerise kisha pershtypjen se tere Xhevahirat jane barkderra... Keshtu them une se eshte edhe rasti i hapesit te temes, ai ndoshta ka nja 2-3 te njohur prej te cileve femrat jane me te suksesshme se meshkujt dhe bujrum na ka paraqitur neve konstatimet e tij.

    Sa per femrat shqiptare qe nuk duan meshkujt shqiptare, une gjithmone kam patur pershtypjen se e njejta gje vlen edhe per meshkujt. Nese eshte vetem per 'dating' pa synime serioze, une pak meshkuj shqiptare kam pare qe duan te dalin me shqiptare. Po edhe qellon ndonjehere nuk i dihet.

    Ps: Sa_kot, kam takuar nje shqiptare ne New Orleans kete vere qe me duket se mund te jesh ti? Ajo mbante era qepe se i hante shume dhe nuk i lante shpesh dhembet. S'it you?
    Ndryshuar për herë të fundit nga lone_star : 23-01-2008 më 02:40
    E ardhmja e burrit tend varet nga ty Sibora, sa me afer meje ti aq me afer dikasterit burri yt....

  18. #18
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anëtarësuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Talking

    Jo jo, problemet estetiko-higjenike i kam nen kontroll. Do kesh njohur ndonje nga ato pseudo-lekistet ti lali qe s'dine t'i bien lapsit mire.

    Ndersa sa per foto, sorry po nuk jam tip qe i perhap online...just in case mos me merzitet bosi edhe me le pa xixrra neser pasneser.
    As qe du me dit!

  19. #19
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Nejse... SaKot ka nje menyre pragmatiste te te parit te jetes. Edhe ndershmerine per ta pohuar. Nuk shikoj ndonje gje te keqe... me pelqejne njerezit me ide te qarta.
    Jane sidoqofte ato femra qe thone te kunderten, dhe pastaj bejne ato qe thote Sa Kot qe me neveriten.

  20. #20
    alpha dominant Maska e D@mian
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    1,170
    Kjo biseda me kujtoi kete linkun qe ma kishin derguar me email para pak kohesh:

    http://howardlindzon.com/?p=2725

    No pun intended!
    FLUCTUAT NEC MERGITUR

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
  2. Drafti për Unitet
    Nga Modesti në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
  3. Brukseli: Zgjedhjet e 2005, shansi juaj i fundit
    Nga Brari në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 12-04-2005, 14:53
  4. Çështja Çame
    Nga Eni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 154
    Postimi i Fundit: 25-03-2005, 19:56
  5. Cili është synimi i AKSH-së?
    Nga Faik në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 65
    Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •