Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 51 prej 51
  1. #41
    fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
    Anëtarësuar
    23-01-2006
    Vendndodhja
    ata ketu ne qiell ne toke
    Postime
    684
    ############## perseritje#############
    Ndryshuar për herë të fundit nga JestersWorld : 09-05-2008 më 23:50
    Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Femrat jan me te motivuar te realizojn karieren e tyre, saper te martuar me te huaj, sbesoj se ka te bej me suksesin e nje te huajit, por me tipin qe jan atraktuar.
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  3. #43
    fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
    Anëtarësuar
    23-01-2006
    Vendndodhja
    ata ketu ne qiell ne toke
    Postime
    684

    lol

    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku Lexo Postimin
    Nuk e di se c'ndodh ne SHBA por une ju garantoj qe per 15 vjet ne Shqiperi do jene femrat ato qe do gjimojne llukset e benxat dhe burrat e pasur do jene nje pakice.


    Muhabeti mund te parashtrohej disi keshtu: pederastet anglez hapen nje sistem arsimor ku djali me i mire i klases ose duhet te jet homoseksual ose te ket nje fare sjellje femerore dmth. ta mbyllesh ne shtepi me ore te tera, ta vesh ne shkolle te merret me lojra shtepiake ose te ngjyros lule dhe kuklla.... Keshtu sa ecin vitet cunat ne shkolle nga ky sistemi pederast mbushen me katra dhe gocat dalin te parat (pa perjashtuar ndonje pederast sigurisht).

    Fatkeqsisht sistemi pederast i fillores fut djem e vajza ne nje thes dhe lidhet ngushte me hyrjen ne gjimnaz dhe ne shkollat e larta. Keshtu rreth 80% e atyre qe hyjne ne shkollat e larta jane femra. Dhe meqenese djemte fillojne e seriozohen disi ne te larten dhe vet e larta ka gjera te tjera qe e ndryshojne nga fillorja (me shume praktike e ngjallje interesi) meshkujt megjithese minoritet nuk kane asnje zili per vajzat se rezultatet jane te njejta apo me te larta se ato te shumices femerore (100% ne kundershtim se c'ndodh me filloren e gjimnazin).

    Nga ana tjeter prindi i babzitur shqiptar shef vajzen me 10 dhe djalin me 7 e i thote ketij te dytit te kapi lopaten (pavarsisht se sistemi arsimor nuk bazohet ne drejtesine pedagogjike por ne drejtesine sociale qe detyron djem e vajza ne nje shkolle megjithese pedagogjikisht eshte gabim -por pranohet nga ana sociale sepse ndraja e shkollave do krijonte tabu midis dy gjinive). Nuk po flas pastaj per fshatarsine ku cuni duhet te punoj trefish se duhet te bej shtepi ku do mbaj nusen.

    Keshtu sa rijne meshkujt e rinje shqiptare me lopata apo veprimtari mafioze qe te pasurohen sa me shpejt, femrat investojne kohen e tyre ne universitet. Dhe meqenese Perendimi ka hyre ne kohen postindustriale dhe inustrine e kamzat i'a ka lene Kines e Azise Juglindore sot me shume lek fiton nje agjent turistik sesa nje
    punetor i Benxit apo i Fordit. Dhe meqenese ky agjenti turistik e gjithe keta sherbim-ofruesit duhet te ken vetira qe vetem shkolla t'i jep domosdo qe punedhenesit do gjejne punetoret e pershtatshem tek publiku femeror!

    Dhe per sa kohe qe Shqiperia do zhvillohet sherbimet do paguhen shume here me mire sesa prodhimtaria anekzistente shqiptare.

    Pra Ministria e Arsimit duhet ta vrasi mendjen njecik me shume e ta ndryhsojme me ne fund kete sistem arsimor pederast qe nxjerr cunat ne pune qe 15 vjec me nje te ardhme te luhatshme!

    Meqense eshte e parealizueshme dhe e paqellimte te ndahen shkollat e fillores e gjimnazet midis gjinive te pakten te hidhet -me ne fund- poshte lidhja midis universiteteve dhe gjimnazeve duke dhene keshtu shanse te barabarta midis dy gjinive.


    flm
    Qafsh mu kryeplako ka e gjete kete lloj argumentimi?

    Sipas mendimit tend trashanik ne kete rast ( me vjen keq te ta them kshu troc se je dhe ne moshe ) i bie qe te gjithe djemte me rezultate te mira ne shkolle jane disi femeror ose pederast.


    Kjo eshte ti thuash vetes burre, vetem kur nuk ke as kapacitetin mendor e as vullnetin ti futesh librave e te perdoresh pikerisht ate qe na ndan nga kafshet. Me nje fjale trurin.

    Qe djemte Shqiptare i futen mafjozllekut e ku di une cfare per te bere para, ne vend qe te ulin ****** e te lexojne; tregon se me c'nivel inteligjence apo papergjegjshmeri prinderore ke te besh akoma ne Shqiperi. Ku qendron papergjegjshmeria prinderore? Ne faktin qe gocave ju vene orare kur duhet te jene ne shpi e djemte i lene te livadhisin. Djem 7 vjec rrine gjithe diten rrugeve te lagjes e humbin kohen. Do thuash ti s'jane pederasta ata te rrijne ne shtepi e te lexojne. Ti ke te drejte Pederasta jane ata qe rrine ne shtepi e lexojne ose mesojne, kurse ata qe rrine gjithe diten rrugeve hiqen si gangstera se peshtyjne 10 m larg ; jane Burra.



    Pse i futen djemte Shqiptare Mafjozllekut? Sepse iu do ***** benz qe 18 vjec.

    Te tille ka gjithandej, ka ne Shqiperi ka ne Europe, Azi e Amerike. Ka dhe nga ata qe shkojne me biciklete ne shkolle, ose me kembe ( se tirana ne ate kohe qe isha une ne gjimnaz nuk kishte autobuza ) Dalin me te dashuren me karar e nuk i blejne celulara apo pizza cdo dite. E ulin ****** e lexojne 2-3 ore ne dite.

    Nuk eshte burrerri o mato te rrish rrugeve e ti tregosh te dashures historira se si gjete nji makine per te shitur e me pas te ulesh trotuarve me "shoke" te te flasesh per ferrarri kur nuk e ke vene kurre trurin ne pune. Me Ferrarri nuk bohesh tu nejt rrugeve shoku por kur ju vihesh librave.

    Edhe nje vajze te hajrit nuk e gjen tu nejt rrugeve e tu i tregu se si i re atij e si do biesh atij tjetrit

    Djemte me karakter e Ego shoku nuk e lejne veten te marrin shtata, se pyesin veten gjithe diten se ca ka ai apo ajo me shume ne koke se vetja. Djemte kokeshkrete e kane mendjen ... yyyy ****, sherr e leke.

    Leket behen me kohen, pasi ke mbaruar shkollen. Sa je nxenes e student nuk te duhen as parate e as shtepira ku te fusesh nusen. Te duhen aq leke sa per te studiuar, blere libra, rroba e dale nje here ne jave maksimumi 2.

    Kur ke mbaruar shkollen, dhe vajzen e ke gjetur normalisht gjate Universitetit gjithashtu, i vihen te dy punes e krijojne nje familje. E nese ke qene me mende ne koke ben aq shume para sa ajo po te doje mund te rri dhe me femijet.

    Kur i ke mabruar te gjitha e kalon me makinen qe ke merituar perpara atyre qe rrinin rrugeve e te thonin pederast, do degjosh te njejtat klithma nga njerez qe kurre nuk u rriten.


    Respekte per injorancen

    Me vjen keq qe nuk je rriturr kurr.
    Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

  4. #44
    100%Shqiptar Maska e DJAL_PELIVAN
    Anëtarësuar
    04-12-2006
    Vendndodhja
    Texas USA
    Postime
    291
    Fundja e Fundit Nu Ju ndalo njerri vepro ne koken tende por mos u hiq si Shqiptare kur nuk shkon ashu ne zakonet e shqiptarit .....
    Cdo vend ka zakonet e tija dhe kulturen e Tije
    Ai ose Aja te thote se si e mendon a po si e do Shqiptarin ,ose u them Gocave Shqiptare te jape mendim per Djem Shqiptar ,dhe ta Shprehin ku eshte e meta e Djemve Shqiptar ?????

    A nuk trashegojne Traditen Shqiptare ??????
    A nuk Jan Per Familje Si Pas Zakonit Shqiptar .???

    Goca Qe Jetojne ne U.S.A nese e quani Veten Femer Shqiptare Shkruani se Cfare Kerkoni nga Djemte Shqiptar ..
    Ose ne te kundert Rrini ne heshtje larg Fjaleve per Djemt Shqiptar Se nuk ju detyro njeri te bashkjetoni me Djem Shqiptar si shum femra tjera qe jan me origjine Shqiptare edhe jetojne Sot me Mexikan edhe zezak ,gje qe nuk me intereso ....... Pranoje Shqiptarin sic eshte me edukaten Shqiptare mentalitetin Shqiptar dhe mos u mundo tja ndryshosh sepse ai qe eshte Shqiptar nuk i ndrysho per tekurat e as kujt .. ose mos e kerko ate njei Bota ka rraca te ndryeshme dhe kombe te ndryeshem ik bashkoju kombeve rracave tjera sepse nuk je per Shqiptarin ******* Mos Mu Keq Kuptoni Ju Njerezit e Ndershem , Kto Fjalet e mia ishin per njerezit egoist ,se ndyeshe flasin ndryeshe jan *** Faleminderit Per Mirekuptimin **
    Ndryshuar për herë të fundit nga DJAL_PELIVAN : 01-06-2008 më 18:43
    BanDa-BuTueSi

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    i lexoa te gjitha pak a shum dhe me vjen mir qe gjej nje nivel argumenitmi kaq te lart ne nje forum si ky. pra nuk esht gabim te themi se si femrat dhe meshkujt shqiptar ketu kan te njejtin nivel. por nga njera ane meshkujt kan pegjegjsi per te punuar sakrifikuar gjithcka kurse femrat duhet te vazhdojn shkollen dhe te shofin drejt karieres

  6. #46
    Citim Postuar më parë nga Dorontina Lexo Postimin
    vajzat ne amerik e kan veshir me studiju pasi qe traditat e vjetra jan ne shum shtepi,por megjithate kan fillu pak....
    Ne Amerike ti mendon se traditat e vjetra i kane penguar apo do i pengojne vajzat shqipetare te shkojne ne shkolle ... shum gabim ... ke vajza qe jane nisur nga Shqiperia, fillikat me prinder te len pas e me cdo gje, vetem e vetem per te perfunduar studimet ne vendin ku mundesite i ke te panumerta per te bere perpara ne jete, e kjo gjithmon nese ti do.


    Citim Postuar më parë nga JestersWorld Lexo Postimin
    Kjo eshte ti thuash vetes burre, vetem kur nuk ke as kapacitetin mendor e as vullnetin ti futesh librave e te perdoresh pikerisht ate qe na ndan nga kafshet. Me nje fjale trurin.

    Qe djemte Shqiptare i futen mafjozllekut e ku di une cfare per te bere para, ne vend qe te ulin ****** e te lexojne; tregon se me c'nivel inteligjence apo papergjegjshmeri prinderore ke te besh akoma ne Shqiperi. Ku qendron papergjegjshmeria prinderore? Ne faktin qe gocave ju vene orare kur duhet te jene ne shpi e djemte i lene te livadhisin. Djem 7 vjec rrine gjithe diten rrugeve te lagjes e humbin kohen. Do thuash ti s'jane pederasta ata te rrijne ne shtepi e te lexojne. Ti ke te drejte Pederasta jane ata qe rrine ne shtepi e lexojne ose mesojne, kurse ata qe rrine gjithe diten rrugeve hiqen si gangstera se peshtyjne 10 m larg ; jane Burra.

    Pse i futen djemte Shqiptare Mafjozllekut? Sepse iu do ***** benz qe 18 vjec.

    Te tille ka gjithandej, ka ne Shqiperi ka ne Europe, Azi e Amerike. Ka dhe nga ata qe shkojne me biciklete ne shkolle, ose me kembe ( se tirana ne ate kohe qe isha une ne gjimnaz nuk kishte autobuza ) Dalin me te dashuren me karar e nuk i blejne celulara apo pizza cdo dite. E ulin ****** e lexojne 2-3 ore ne dite.

    Nuk eshte burrerri o mato te rrish rrugeve e ti tregosh te dashures historira se si gjete nji makine per te shitur e me pas te ulesh trotuarve me "shoke" te te flasesh per ferrarri kur nuk e ke vene kurre trurin ne pune. Me Ferrarri nuk bohesh tu nejt rrugeve shoku por kur ju vihesh librave.

    Edhe nje vajze te hajrit nuk e gjen tu nejt rrugeve e tu i tregu se si i re atij e si do biesh atij tjetrit

    Djemte me karakter e Ego shoku nuk e lejne veten te marrin shtata, se pyesin veten gjithe diten se ca ka ai apo ajo me shume ne koke se vetja. Djemte kokeshkrete e kane mendjen ... yyyy ****, sherr e leke.

    Leket behen me kohen, pasi ke mbaruar shkollen. Sa je nxenes e student nuk te duhen as parate e as shtepira ku te fusesh nusen. Te duhen aq leke sa per te studiuar, blere libra, rroba e dale nje here ne jave maksimumi 2.

    Kur ke mbaruar shkollen, dhe vajzen e ke gjetur normalisht gjate Universitetit gjithashtu, i vihen te dy punes e krijojne nje familje. E nese ke qene me mende ne koke ben aq shume para sa ajo po te doje mund te rri dhe me femijet.

    Kur i ke mabruar te gjitha e kalon me makinen qe ke merituar perpara atyre qe rrinin rrugeve e te thonin pederast, do degjosh te njejtat klithma nga njerez qe kurre nuk u rriten.

    Kjo vlen te lexohet sidomos nga tipa qe suksesin e jetes se tyre e shohin thjesht te materializuar ne disa rrota makinash qe xhirojne gjithmon ne te njejten balte pa arritur asnjeher te dalin ne rruge.


    Djal_Pelivan, pse kaq i acaruar me gocat shqiptare?!
    Sic e ke then edhe vet bota ka shum kombesi dhe cdokush nga ne eshte i/e lire te zgjedhe vet personin qe do te ket ne krahe ... dhe nuk do mend qe nqs ty nuk te shkon pershtat nje shqiptare fare mire mund te te shkoje dikush me nje kombesi tjeter, e njejta gje vlen edhe per mua.
    Nje goce shqiptare nuk mund te te thoje ty se ku qendron e meta jote, pasi do dali nje tjeter qe kjo e mete do i duket virtyt, thjeshte ceshtje karakteresh.
    Ti, un e tjetri e tjetra nuk ndryshojme asnjeher e aq me pak per tekat e dikujt ... do ishte mohim i perkohshem i vetes, pasi e di shum mire qe do i kthehesh rrenjeve te un-it tend heret a vone.

  7. #47
    100%Shqiptar Maska e DJAL_PELIVAN
    Anëtarësuar
    04-12-2006
    Vendndodhja
    Texas USA
    Postime
    291
    Citim Postuar më parë nga Nyx Lexo Postimin
    Ne Amerike ti mendon se traditat e vjetra i kane penguar apo do i pengojne vajzat shqipetare te shkojne ne shkolle ... shum gabim ... ke vajza qe jane nisur nga Shqiperia, fillikat me prinder te len pas e me cdo gje, vetem e vetem per te perfunduar studimet ne vendin ku mundesite i ke te panumerta per te bere perpara ne jete, e kjo gjithmon nese ti do.




    Kjo vlen te lexohet sidomos nga tipa qe suksesin e jetes se tyre e shohin thjesht te materializuar ne disa rrota makinash qe xhirojne gjithmon ne te njejten balte pa arritur asnjeher te dalin ne rruge.


    Djal_Pelivan, pse kaq i acaruar me gocat shqiptare?!
    Sic e ke then edhe vet bota ka shum kombesi dhe cdokush nga ne eshte i/e lire te zgjedhe vet personin qe do te ket ne krahe ... dhe nuk do mend qe nqs ty nuk te shkon pershtat nje shqiptare fare mire mund te te shkoje dikush me nje kombesi tjeter, e njejta gje vlen edhe per mua.
    Nje goce shqiptare nuk mund te te thoje ty se ku qendron e meta jote, pasi do dali nje tjeter qe kjo e mete do i duket virtyt, thjeshte ceshtje karakteresh.
    Ti, un e tjetri e tjetra nuk ndryshojme asnjeher e aq me pak per tekat e dikujt ... do ishte mohim i perkohshem i vetes, pasi e di shum mire qe do i kthehesh rrenjeve te un-it tend heret a vone.
    Nuk Jam i Acaruar Jo
    E Tregojne Veten Kur Vazhdojne Thashetheme Drejt Djemve edhe e bejne Veten e Tyre Femrat i mbinatyrshme ,se dij nga u vijne kto imagjinata lal
    un e kam then ne komentin me te pare mundesh me e lexu
    kam Then nese ndihet Shqiptare me Sukses ,mbohet qejfi qe ka Femra Shqiptare me Sukses , Por Si mas thashethemeve te atij lolos te pare qe thot Meshkujt Shqiptar jan pa Sukses ....... Sdij ne ca Bote Jeto Ai shoku .Ne rrozullin Tokesor ska mundesi ....
    BanDa-BuTueSi

  8. #48
    The World Is Yours Maska e J@mes
    Anëtarësuar
    27-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    1,966
    Ne lidhje me kete teme po ju jap nje shembull...

    Ne nje faqe te njohur interneti amerikane craigslist.com , u publikua nje leter nga nje vajze e cila kerkonte martese. Letra beri buje jo vetem per ate qe thoshte ajo por edhe per pergjigjen qe mori. Keshtu qe lexojeni. E keni te perkthyer dhe lexojeni (sidomos ju te pamartuarat)

    Titulli: Marreveshje shite-blerje

    Çfarė po bėj gabim?

    Okay, jam lodhur duke "I rėnė nga Kina". Jam njė vajzė e bukur (shumė e bukur) 25 vjeçare. Jam e artikuluar dhe kam klas. Nuk jam nga Nju Jorku. Dua tė martohem me njė mashkull i cili fiton tė paktėn gjysėm milionė dollarė nė vit. E di se si mund t'iu dukem, por mos harroni se me njė milionė dollarė nė vit, quhesh klasė e mesme nė Nju Jork, kėshtu qė nuk mendoj se po kėrkoj tė pamundurėn.
    A ka meshkuj kėtu qė fitojnė me shumė se 500 mijė dollarė? Ndonjė bashkėshorte e tyre? A mund tė mė jepni disa kėshilla? Unė kam pasur njė lidhje me njė biznesmen i cili fitonte 200-250 mijė dollarė. Por ku qėndronte problemi do tė thoni ju. 250 mijė dollarė nuk mė jep mua njė apartament nė Central Park Ėest. Unė njoh njė grua nė kursin tim tė jogės, e cila u martua me njė bankier investimesh dhe tani jeton nė Tribeca. Ajo nuk ėshtė aq e bukur sa mua, dhe as ndonjė gjeni. Por çfarė ka bėrė ajo qė s'po e bėj unė? Si mund tė bėhem si ajo?

    Ja cilat janė pyetjet e mia specifike:
    -Ku rrinė tė gjithė meshkujt e pasur? Ju lutem mė jepni detaje- bare, restorante, palestra?
    -Çfarė kėrkoni nga njė partner? Jini tė sinqertė, se nuk do tė mė lėndoni.
    -A ka ndonjė moshė tė caktuar qė unė duhet tė synoj (Unė jam 25)?
    -Pėrse disa nga femrat qė jetojnė jetė tė pasura nė Upper East Side janė aq pa ngjyrė e shije? Unė kam parė femra shumė normale dhe tė mėrzitshme tė cilat nuk ofrojnė asgjė, por martohen me meshkuj tepėr tė pasur. Kam parė edhe femra tmerrėsisht tė bukura tė cilat rrinė nė baret e beqarėve nė East Village . Çdo tė thotė kjo?
    -Çfarė profesioni duhet tė kėrkoj tek meshkujt? Avokat, bankier investimesh, doktor? Sa paguhen kėta meshkuj? Dhe ku rrinė kėta?
    -Si mund ta kuptoj nėse ai do martesė apo thjesht tė dashur? Unė jam nė kėrkim tė MARTESĖS.
    -Ju lutem mos u tallni me mua- Unė po dal hapur dhe po ju flas me sinqeritet. Shumė femra tė bukura janė sipėrfaqėsore; unė tė paktėn jam e drejtpėrdrejtė. Unė nuk do tė kėrkoja meshkuj tė tillė nėse nuk do tė barazohesha me ta- si nga pamja, kultura, sofistikimi apo dėshira pėr tė pasur njė shtėpi tė mirė.

    PĖRGJIGJE

    E lexova postimin tuaj me interes tė madh edhe kam menduar shumė mbi dilemėn tėnde. Unė ju ofroj analizėn e mėposhtme pėr predikamentin tuaj. Fillimisht, nuk dua tė tė humb kohė; Unė kualifikohem si mashkulli i pėrshtatshėm pėr ty; qė do tė thotė se fitoj mė shumė se 500 mijė dollarė nė vit. Tani, ja si e shoh unė kėtė çėshtje.
    Oferta jote, sipas pikėpamjes sime, ėshtė pastėr e qartė, njė marrėveshje e keqe biznesi. Ja pse: Duke lėnė mėnjanė tė gjithė ujėrat, ajo qė ti sugjeron ėshtė njė tregėti e thjeshtė; ti sjell bukurinė tėnde nė party ndėrsa unė paratė e mia. Mirė, thjesht. Po ja ku qėndron problemi; pamja jote do tė zbehet ndėrsa paratė e mia do tė vazhdojnė tė rriten nė sasi.nė fakt ka shumė gjasa qė fitimet e mia tė rriten, por ėshtė tepėr e sigurtė qė ti nuk do tė bėhesh mė e bukur se ç'je.
    Prandaj nė terma ekonomikė, ti je njė aset i amortizuar ndėrsa unė jam njė aset fitues. Dhe jo vetėm kaq, zhvlerėsimi yt rritet. Mė lėrė tė shpjegohem. Ti je 25 vjeç tani dhe do tė vazhdosh tė jesh e bukur dhe seksi pėr 5 vitet e ardhshme por edhe mė pak pėr vitet e tjera. Pastaj bukuria nis e humb me shpejtėsi dhe nga mosha 35 vjeç mė mirė nguli vetes njė pirun!
    Kėshtu sipas terminologjisė sė Wall Street, ne mund tė quajmė ty nė pozicion shkėmbimi, jo nė pozicion blerje dhe ruajtjeje.apo siç do ti ta quajė ndryshe.martese. Nuk ka kuptim nga ana e biznesit qė unė tė "blejė ty" (sepse kėtė po kėrkon) kėshtu qė mė mirė tė tė bėjė "leasing". Nė rast se mendon se unė po bėhem shumė i ashpėr, atėherė mė lejo tė tė kujtoj se nėse paratė e mia do tė mbaronin , ti do tė largoheshe automatikisht, kėshtu qė nėse bukuria jote humbet, atėherė edhe mua mė duhet tė mbyllė marrėdhėnien. Ėshtė e thjeshtė. Kėshtu qė e vetmja marrėveshje qė ne mund tė bėjmė bashkė ėshtė "dating" dhe jo martesė. Herėt nė karrierėn time, unė mėsova pėr tregjet efiçente. Kėshtu qė pyes v! eten se si njė vajzė e "artikuluar, me klas dhe shumė e bukur" si ty nuk ka arritur tė gjej njė mashkull tė pasur. E kam tė vėshtirė tė besoj se nėse ti je aq e bukur sa thua, njė mashkull me 500 mijė dollarė/ nė vit tė mos tė ketė gjetur ende, tė paktėn sa pėr njė provė.
    Me qė ra fjala, ti gjithmonė mund tė gjesh mėnyra pėr tė ngritur vetė pasurinė tėnde, dhe ne nuk do tė detyroheshim tė kishim dialogje tė tilla tė komplikuara.
    Nė fund, do tė doja tė thoja se ti ke zgjedhur mėnyrėn e duhur pėr tė gjetur burrė. Klasikja "fry dhe hidh". Besoj se kjo tė ndihmoi sado pak, dhe nėse do qė tė bėjmė ndonjė marrėveshje "leasing" mė thuaj.
    Rob Campbell
    J.P.Morgan
    Diversified Industrials Investment Banking
    277 Park Avenue , 16/F, Neė York , NY 10172
    »« ¤ »«Ê£ÐØ®ÂÐØ»« ¤ »«

  9. #49
    Shqiptar Maska e EdiR
    Anëtarësuar
    24-05-2002
    Vendndodhja
    Madison, WI, U.S
    Postime
    963
    Pak a shume eshte e vertete qe vajzat ne U.S kane ecur me shume sesa meshkujt kur i krahason ne grup. Une per vete jam mjaft i kenaqur me suksesin qe kam aritur por po te shikoj kusherinjte e mi duket sikur ne se bashku nuk kemi aritur asnjegje. Ne te gjithe erdhem ne menyre ilegale ne U.S dhe na mori mjaft kohe derisa u pajisem me dokumenta, ne ate moment pervec se qe kishim harxhuar nga 15 mije dollare per te ardhur, shto avokatet, etj situata nuk ishte shume e pershtatshme per te vazhduar shkolle, sikur te kishe moshen, nuk kishe mundesi financiare, gjuhen nuk e dije aq mire, dhe te mos harrojme qe kur je djale ne U.S dhe ke prinder ne Shqiperi duhet ti mbeshtesesh edhe ata.
    Rasti tjeter eshte qe ata qe kane familjet ketu, si kudo ne c'do vend tjeter humbasin interesin per shkollen gjate adoleshences, zgjedhin c'fare do gjeje tjeter por jo shkollen. Per fatin e mire te vajzave, ato jane me te dedikuara mbas shkolles per arsye te ndryshme.
    Sa per lidhjet mes Shqiptareve ne Amerike, nuk ka zgjidhje me te mire per mendimin tim. Jane hapur shume tema ku jane diskutuar lidhjet me te huajt, te sjellit te gruas apo te burrit nga Shqiperi, etj megjithese kane raste te dalin te suksesshme, ne shumice e rasteve personi i ardhur vuan me shume dhe nuk ka per te qene asnjehere i barabarte.
    Me sa kam pare une, ato vajza qe jane martuar me njerez te pasur (njerez qe kane restorante, apo lloj tjeter biznesi) jane me pak te lumtura sesa ato qe jane martuar me njerez te thjesht qe punojne diku. Ne kohet e sotme eshte gabim te konsiderosh gruan tende vetem si Nenen e femijeve e mbyllur mes murreve, ajo meriton te jete e barabarte, te respektohet, te jete e lire te aplikoje shkollen edhe dijen qe ka.
    Kalofshi mire,
    Ed
    Think. Laugh. Live.
    Mendo. Qesh. Jeto.

  10. #50
    nxenese Maska e rrezja25
    Anëtarësuar
    11-08-2007
    Vendndodhja
    ne kosove
    Postime
    19

    Post e vertete

    Citim Postuar më parë nga friendlyboy1 Lexo Postimin
    Si mund te shpjegohet kjo dukuri tashme e qart, se shum femra shqiptare ne USA jan me te suksesshme sesa meshkujt e po te njejtes mosh. shum vajza mbarojn shkollen gjejn pun stabel dhe po ti thuash nese do lidheshin ndonjeher me ndonje djal shqiptar e marin si shaka. Jam kurioz te dij nese e keni ven re te njejten dukuri ne zonat ku babnoni.
    Esht ky faji i meshkujve qe nuk perpiqen aq sa duhet per te qen te sukseshem.
    kjo eshte e vertete sepse vajzat shqiptare jo vetem ne SHBA por edhe ne vendet e tjera mundohen te arrijne diqka ndersa djemte vetem per tu dukur cool.vajzat mundohen te tregojne ate qka jane ne te vertete.

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-10-2008
    Postime
    22
    Degjoj cdo dite te rinj (meshkuj) shqiptar qe thone ska goca te mira shqiptare ketu ne amerike me ke te artohemi, po te njejten gje thone dhe vajzat, kur e shikon qe ne cdo feste qe organizohet nga komuniteti ose ne clubs, ke plot nga te dy sekset.Dhe nuk e besoj qe 1000 pjesmarres , te jene te tere cope cope.Personi qe e hapi kete teme e ka gabim, sepse vajzat shqiptare duan te martohen me djem shqiptar dhe anasjelltas. Dhe te sukseshem per mua ne amerike jane te dy palet ne menyre te barabarte. Sepse punojne dhe studiojne shume. Mirepo duke lexuar komentet e disa anetareve doja te shtoja:
    Kam pare meshkuj shqiptar te martuar me amerikane ( dhe kjo jo per ceshtje dokumentash) dhe kur i kemi shkuar ne shtepi per vizite, na tha me falni dhe u ngrit te lante femijet. Kam patur dhe nje party pikerisht ne shtepine time, ku po i njejti shqiptar filloi te mblidhte pjatat dhe te hiqte mbeturinat, ndersa burrat e tjere u ulen te luanin me letra duke ua lene edhe gatesen edhe pastrimin grave. Ata qe e kishin njohur me pare kete djale treguan qe ska qene ashtu, po e ka bo ajo "shtriga", per amerikanen. Fjithashtu kam jo vetem 1 po disa raste vajzash shqiptare te martuara me burra amerikan. Dhe kalojne shume mire duke dhene kontribut te perbashket ne shtepi. Ska dyshim sepse meshkujt amerikan jane mesuar ti ndajne punet ne familje pa u ofenduar.Nderkohe ketu ku jetoj eshte nje komunitet shume i madh shqiptaresh dhe degjon ankesa pa fund nga grate. Ndonjehere nuk dua ti favorizoj gjithmone keto femra, por kur shikoj qe burrat kthehen nga puna e lodhshme dhe i bertasin gruas " cke moj do shkoj te pi nje kafe andej nga kafeja se jam lodhur, do clodhem une" dhe kthen ne 12 ose 1 dhe ku i dihet nga kafeja shkojne me ndonje bar dhe kthehn fare ne 3. Ca familje eshte kjo, pa rregulla. Ky mashkull nuk gjen ngrohtesi dhe clodhje prane familjes se tij. Dhe as qe e ve ne dyshim qe jo te gjithe meshkujt shqiptar jane keshtu, (sepse njoh edhe nga ata qe bejne perjashtim nga ky grup), mirepo tipat e lartpermendur jane nje pjese e konsiderueshme. Dhe mos te me thote njeri qe e kam gabim se i kam pare dhe shof me qindra burra te tille cdo dite ose dhe degjoj sepse ne lagjen time ne 8 familje qe jetojne ne nje pallat 6 jane shqiptar.Atehere perse te martohesh me kete burre shqiptar. Dhe thone pastaj qe shqiptari e ka familjen e shenjte.Nuk eshte e vertet.Nese ka tradheti bashkshortore( shkaku kryesor i ndarjeve) ne nje cift amerikanesh, ata ndahen, nese ndodh nga shqiptaret ka ndryshim.( tani kohet kane ndryshuar nuk jeton me njeri me zor, por ne pergjithesi eshte ashtu). nese tradhton burri, gruaja qendron ne martese per hir te femijeve, per te mos shkaterruar familjen. Ndersa kur tradhton gruaja, behet nami, rrahje, torture, ndarje, ndonjehere dhe vrasje.
    Edhe pse shumica ketu dolen menjere nga tema sapo foli Sa-Kot, dhe po e ve re qe te gjithe i pergigjen asaj duke komentuar fjalet e saj. Ato jane mendimet e saj per jeten qe ndoshta askujt nuk ia shpreh ne realitet por mundohet ti realizoj sipas menyres se saj. Ndoshta vertet me tipin e saj ajo nuk do te pershtatej kurre ne nje mentalitet shqiptar.
    Ndryshuar për herë të fundit nga cika : 22-11-2008 më 02:16

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
  2. Drafti për Unitet
    Nga Modesti në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
  3. Brukseli: Zgjedhjet e 2005, shansi juaj i fundit
    Nga Brari në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 12-04-2005, 14:53
  4. Çështja Çame
    Nga Eni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 154
    Postimi i Fundit: 25-03-2005, 19:56
  5. Cili është synimi i AKSH-së?
    Nga Faik në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 65
    Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •