Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 98
  1. #61
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Citim Postuar mė parė nga ooooo Lexo Postimin
    qenkam lepurush-ketrushe


    -lupe- ka ndonje falkua verdalle-lulja-
    N'pac nevoje per ndonje Qen, me bej ze. Por Qen bir Qeni ama, jo keshtu qen per t'u tallur.

    Lepurushja del te kerkoje Qenin :

    - Per ku je nisur keshtu moj e Qenit ?
    - Uuuuu uraaaata... Po ja mo, te kerkoj Qenin, ka dy dite qe s'me ka shkelur ne kasolle
    - Mos u merzit, Qen eshte ai, vjen pas eres.
    - Mire e ke ti urate, po une jam lepurushe dhe jam e bardhe si bora, s'kam ere...
    - O lepurushka e lales ti, po per ere lepurushe e kam fjalen une...
    - Ahaaaaaaa sa pizeveng njeri qe je dhe ti urate...
    - He he he !
    - Mire urate, ika tani se ti e ke me nge, nje llaf lepurushes e nje llaf hardhuces, s'kam nge une, dua qenin tim... mmmmmm kur e kujtoj parmbreme... mmmmmm sa mire qe ishte.... mmmmmmm sa te mire keta qenerit ! Urate, ska si qeni ! Merr dhe ti nje...
    - Po dua moj dua, dua dhe une, po s'vijne qente pas meje, tekanjoze te medhenj...
    - Eh mire pra, bej ē'te duash, gjej ndonje luledele e bej dashuri me te. Qenin tim s'ta jap, e kam per vete, e kam rritur me keto duar qe iu befsha kurban iu befsha !


    Lepurushka merr udhen dhe e sheh Qenin nga larg, kokulur, i merzitur :

    - Ec ketu ti more edepsez, nga me gjezdis ashtu ?!
    - Lere grua lere, se me genjyen ca lepurushka e me bene kaqol...
    - Si, si ?
    - Po ja, me thane eja vemi ne plazh dhe te te tregojme sa te bute e kemi gezofin, e pastaj kur vajtem atje, me thane qe kishin harruar rrobat e plazhit dhe s'behej gje, s'mund t'ua shihja...
    - Mhm... a ē'je ti nje pis qen, e kam thene gjithmone, qenin ose mbaje ne lak, ose prit kur te te kthehet ne shtepi me nje qerre lepurushkash. Ec tani shpejt ne shtepi se kemi humbur dy dite, e une e kam tmerr t'i kaloj ditet pa ashtu...
    - Mos ! Ke ndenjur dhe pa buke ?
    - Degjo se po me ben shume numra, paska nje mullar ketu afer, pa eja njeēike te ta them nje fjale te veshi...

    Vajten tek mullari, biseduan nja dy ore mbi molekulat e tetracitronukleikut dhe pastaj u kthyen te gezuar ne shtepi.

  2. #62
    i/e larguar Maska e baby_bł
    Anėtarėsuar
    19-10-2007
    Vendndodhja
    A la isla bonita
    Postime
    278
    Citim Postuar mė parė nga zzzz... Lexo Postimin
    N'pac nevoje per ndonje Qen, me bej ze. Por Qen bir Qeni ama, jo keshtu qen per t'u tallur.

    Lepurushja del te kerkoje Qenin :

    - Per ku je nisur keshtu moj e Qenit ?
    - Uuuuu uraaaata... Po ja mo, te kerkoj Qenin, ka dy dite qe s'me ka shkelur ne kasolle
    - Mos u merzit, Qen eshte ai, vjen pas eres.
    - Mire e ke ti urate, po une jam lepurushe dhe jam e bardhe si bora, s'kam ere...
    - O lepurushka e lales ti, po per ere lepurushe e kam fjalen une...
    - Ahaaaaaaa sa pizeveng njeri qe je dhe ti urate...
    - He he he !
    - Mire urate, ika tani se ti e ke me nge, nje llaf lepurushes e nje llaf hardhuces, s'kam nge une, dua qenin tim... mmmmmm kur e kujtoj parmbreme... mmmmmm sa mire qe ishte.... mmmmmmm sa te mire keta qenerit ! Urate, ska si qeni ! Merr dhe ti nje...
    - Po dua moj dua, dua dhe une, po s'vijne qente pas meje, tekanjoze te medhenj...
    - Eh mire pra, bej ē'te duash, gjej ndonje luledele e bej dashuri me te. Qenin tim s'ta jap, e kam per vete, e kam rritur me keto duar qe iu befsha kurban iu befsha !


    Lepurushka merr udhen dhe e sheh Qenin nga larg, kokulur, i merzitur :

    - Ec ketu ti more edepsez, nga me gjezdis ashtu ?!
    - Lere grua lere, se me genjyen ca lepurushka e me bene kaqol...
    - Si, si ?
    - Po ja, me thane eja vemi ne plazh dhe te te tregojme sa te bute e kemi gezofin, e pastaj kur vajtem atje, me thane qe kishin harruar rrobat e plazhit dhe s'behej gje, s'mund t'ua shihja...
    - Mhm... a ē'je ti nje pis qen, e kam thene gjithmone, qenin ose mbaje ne lak, ose prit kur te te kthehet ne shtepi me nje qerre lepurushkash. Ec tani shpejt ne shtepi se kemi humbur dy dite, e une e kam tmerr t'i kaloj ditet pa ashtu...
    - Mos ! Ke ndenjur dhe pa buke ?
    - Degjo se po me ben shume numra, paska nje mullar ketu afer, pa eja njeēike te ta them nje fjale te veshi...

    Vajten tek mullari, biseduan nja dy ore mbi molekulat e tetracitronukleikut dhe pastaj u kthyen te gezuar ne shtepi.

    Hahahhahhahahahahahhahahahaha

    sa ju pjell mendja mer

  3. #63
    - Per ku je nisur keshtu moj e Qenit ?
    - Uuuuu uraaaata... Po ja mo, te kerkoj Qenin, ka dy dite qe s'me ka shkelur ne kasolle


    Vajten tek mullari, biseduan nja dy ore mbi molekulat e tetracitronukleikut dhe pastaj u kthyen te gezuar ne shtepi.
    hahaahhha. per te te vertetuar qe jam lexuese e vemendshme e fjale pak- si nga ksolla u nis lepurushka, si u shnderua ne shtepi

    p.s a po te jete per qen du nga ata besniket une, qen kufiri, jo qen qe bredh plazheve hahahahhaha

  4. #64
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anėtarėsuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Nė ēdo vend ku ka jetė
    Postime
    5,321
    Citim Postuar mė parė nga baby_bł Lexo Postimin
    Tek dreri



    Hec aty paska plas flirty


    /me kerkon verdall nje gjarper qe mos jete Apoyllon

    Majmuni eshte Perla ,ida1 e elsaa shkoj mire me keto

    Po breshka ky Madaberi ! hihihihhihiih
    Pse mi nuk te pelqej una si breshke ty? Pastaj dhe po nuk te pelqeva ty nuk ka gjo, e kena nda mendjen me Milanisten, na perputhen shume fare interesat
    Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

  5. #65
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Ketu isha majmun dhe mbi 90 % e kishte qelluar
    pershendetje per gjith majmunat

  6. #66
    -Holy Sinner- Maska e sam1r
    Anėtarėsuar
    26-11-2007
    Vendndodhja
    FusheKosove
    Postime
    1,695
    Jaguar
    me te gjitha karakteristikat e tija..
    ky jam un...
    nuk i besoj parashikimit te fatit, por ky pershkrim personaliteti me pershtatet mjaft mir..
    ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

  7. #67
    Happy Maska e milanistja_el
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    ne krahet e dashurise... por me mendje ne Elbasanin tim te dashur...
    Postime
    2,065
    Citim Postuar mė parė nga MaDaBeR Lexo Postimin
    Pse mi nuk te pelqej una si breshke ty? Pastaj dhe po nuk te pelqeva ty nuk ka gjo, e kena nda mendjen me Milanisten, na perputhen shume fare interesat
    /me bahet gati te mbroje breshken e vet MaDaBeR se mos ma merr njeri
    Mos ua bej te tjereve ē'ka s'do te doje qe te tjeret te ta benin ty...

  8. #68
    i/e larguar Maska e baby_bł
    Anėtarėsuar
    19-10-2007
    Vendndodhja
    A la isla bonita
    Postime
    278
    Citim Postuar mė parė nga milanistja_el Lexo Postimin
    /me bahet gati te mbroje breshken e vet MaDaBeR se mos ma merr njeri
    Me sa duket ta kane rrembyer

    Keshillohu njeher me Majat per te gjet fajtorin/ren

    Po me "/ren" do jete me sezben . se keto breshkat jane te rrezikshme hihihihiihih

  9. #69
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anėtarėsuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Nė ēdo vend ku ka jetė
    Postime
    5,321
    Citim Postuar mė parė nga milanistja_el Lexo Postimin
    /me bahet gati te mbroje breshken e vet MaDaBeR se mos ma merr njeri
    /me Is besnik, nuk e tradhto Palloin (femer) me asigjo tjeter ne bote, ku kam per te gjet gjo me te bukur mo ne bot.

    Le kur me fryhet dhe hapen bishtin, ihaaaaa. Tashi hajde ruaje nga adhuruesit e shumte. Pupupupup.
    Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

  10. #70
    Rebelja Maska e Cirla
    Anėtarėsuar
    21-03-2008
    Vendndodhja
    Jasht atdheut
    Postime
    56
    Fajkoi (8 shkurt - 8 mars)

    Tradita
    Falkoi konsiderohej I shenjte nga prifterinjte Maja. Te kishe ne familje nje objekt Falkua ishte shenje mbaresie per te gjithe. Sipas mitologjise eshte misherimi I fundit ne ciklin e rimisherimit: ne jeten e mepasshme kalohet ne nje cikel me nje evolucion me te madh.

    Karakteri
    Te lindurit nen shenjen e Falkuas jane persona te forte dhe ambicioze, me dhuntine e sensit te detyres dhe shume te pergjegjshem. Kane tiparet e nje komandanti dhe kujdesen per ata qe I rrethojne. Kane nje mendje te shkathet dhe te shkelqyer dhe dine te kuptojne me lehtesi, te ndihmuar edhe nga nje kujtese fotografike. Domethene ja dalin shume mire ne studime. Edhe pse kane nje ndenje detyre shume te forte, urrejne te marrin urdhera dhe kerkojne ne maksimum te jene te pavarur, qe shpesh mund te shfaqet edhe ne rebelim.

    Femra
    Femra falkua nuk ka nje karakter te lehte dhe eshte shume kerkuese: personat qe jane rreth saj duhet te kene gjithmone dicka te vecante. Per te terhequr vemendjen e saj duhet te jesh intelektual, te stimuluar dhe gjithmone te gatshem per te kenaqur kuriozitetet e saj. Dashuron gjithcka qe eshte e bukur, e rafinuar dhe e kushtueshme.

    Mashkulli
    Per te pranuar nje ndryshim thellesor te jetes, mashkulli Falkua duhet te jete I bindur qe ja vlen vertet ky ndryshim. Duke qene se ndryshon vazhdimisht opinion, eshte e veshtire te dish se cfare do dhe per ta bere per vete duhet te jesh ne gjendje ta habitesh vazhdimisht. Preferon femrat e bukura dhe inteligjente, te zonjat te shprehin shume me pak fjale.

    Puna
    Ambicia dhe ndjenja drejtuese, bejne qe Falkoi kerkon aktivitete qe I lejojne te dominoje mbi te tjeret. Edhe ne brendesi te puneve normale kerkon gjithmone te vendoset ne pozicione autoritare. Aktivitetet me te pershtatcme per karakterin e tij jane Gjykates ose Politikan. Mund ti dedikohet edhe karrieres sportive ose spektaklit.

    Afersi
    Falkoi shkon mire me Kukuvajken dhe me Ketrin. Maksimumi I afersise eshte me Gjarprin.

    Pike e Dobet
    Teperimi I kenaqesive trupore te tyre mund te frenoje forcen e tyre.
    Lulet ose bima
    Orkidea vjollce
    Guri
    Ametista
    Zogu Mbrojtes
    Falkoi i madh i bardhe
    Elementi qiellor aleat
    Merkuri
    Ngjyra
    Vjollce
    Numeri I tij me fat
    8



    Dakord

  11. #71
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577

    Kalendari Maja

    Kalendari, si termė nė pėrgjithėsi, ėshtė njė sistem marveshje njerzore pėr njėsinė e kohės, zakonisht njėsia e kohės merr pėr bazė ditėt.

    Kalendarėt janė tė kodifikuar me anėn e disa ligjeve nėpėrmjet kalkulimeve shkencore duke marrė parasysh rrotullimin e tokės nė lidhje me Token, Hėnėn dhe Djellin. Te bėsh kalendar duhet te njohėsh natyrėn, stinėt, klimėn, astronominė, mathmatikėn, etj. Por ka dhe kalendarė qė pėrdoren jashtė kėtyre ligjeve, por sigurisht, paralel me ata tė kodifikuarit, kėshtu qė nė kėtė mėnyrė bėhet shndėrrimi reciprok i datave, ndėrsa ka kalendarė tė tillė qė mbarten nė mėnyre gojore.
    Kalendari dhe kronologjia si dy shkenca janė tė lidhura shumė, sa qė pa to, nuk mund tė mendohet shkenca e historisė, arkeologjisė, antropologjisė, astroarkeologjisė etj. Tė dy kėto shkenca bazohen nė lėvizjen e Diellit, Tokės, Hėnės qė lidhen me Sitemin tonė Djellor. Shėndėrrimi i datave historike nga njė kalendar nė tjetrin e posaēėrisht shndėrrimi nė kalendarin tonė gregorian, sot bėhet nė mėnyrė softverike (kompjuterike) me precizitet tė jashtėzakonshėm.
    Populli Maja ka qėnė shumė i preokupuar me idenė e kohės, ata kanė pėrdorur Diellin, Hėnėn dhe Afėrditėn (Venusin) pėr kalendarin e tyre prej 260 dhe 365 ditėsh. Sipas tyre bota u krijua nė vitin 3113 para erės sonė.
    Ēdo pėrmendore, ēdo altar i tyre i dedikohet kohės dhe jo udhėheqėsve apo sunduesve, koncept ky mė teper krenarie pėr natyrėn sesa pėr njeriun. Majat, me shumė ishin tė preokupuar jo me tė kaluarėn por me tė ardhmen dhe ėshtė interesante se ata kanė ngelur akoma shumė tė pashpjegueshem nė misterin e transmetimit tė tė gjithė mesazheve tė tyre pr shekujt e ardhshėm!

    Kalendari Maja (me aq sa njihet) eshte nje enciklopedi e tėrė shkencore qė ka ne baze shkenca tė tilla si matematikėn, fiziken, astronomine, etj. Sot janė bere perpjekje qe te zberthehen disa Kalendarė Maja.


    Disa nga Kalendarėt e shumtė
    Midis kryeveprave tė tjera tė realizuara prej Majave ėshtė dhe nje kalendar qė tė habit me saktesinė dhe kompleksitetin e tij. Ai ėshtė i vjetėr prej mė shumė se 3 mijė vjetesh dhe ndahet nė numėrimin e gjatė (Kalendari I Gjatė) dhe nė atė tė numėrimit tė shkurtėr (Kalendari I Shkurtėr). Hartimi i kėtij kalendari lidhej me kohen e tė mbjellave dhe tė korrave por edhe me ngjarje te ndryshme astronomike, saktėsia e tė cilave i ka habitur studiuesit e sotėm.
    Koha qė perdornin pėr kultivimin e misrit matej me numrat qe duhet tė kenė qėnė mbledhja e gjithė gishtave tė dorės dhe tė kėmbėve dhe si rrjedhojė ata kanė sistemin numerik bazė me njėzet numura ose sic e quajnė majat, kal. Kėshtu dhe ditėt ata nuk i kanė 7 siē i kemi ne por 20.

    Numėr i ditėve 20 shumezohej me 13 muaj dhe ata do tė kishin vitin me 260 ditė. Koha pėr tė mbjellat dhe korrjet do tė quhej nga majat me emrin milpa. Priftėrinjtė do tė caktonin disa milpa; njė pėr pėrgatitjen e tokės, njė pėr kultivimin, njė tjetėr pėr rritjen dhe njė pėr korrjen.
    Kėshtu qė numurat 13 dhe 20 ishin numura qė pak nga pak erdhėn dhe u hyjnizuan nga fiset Maja derisa ky kalendar qė u quajt Tzolkin erdhi dhe u zvėndėsua me Kalendarin Djellor prej 365 ditėsh.
    Kėshtu fiset Maja vunė kohėn qė i duhej Diellit pėr tė kompletuar ciklin vjetor koha e tė cilit u pėrcaktua nėpėrmjet 28 periudhave 13 ditore duke dhėnė kėshtu shumen prej 364 ditėsh, (aq sa shkallė ka Piramida Kukulkan) njė kohėzgjatje kjo qė nuk perputhej plotėsisht me ciklin djellor.
    Mė pas matematikanėt dhe astronomet (sic supozohet) Maja ranė dakort qė tė krijonin njė vit prej 360 ditėsh pėr efekt pėrllogaritje kalendarike tė cilin ata e quajtėn Tun dhe qė e ndanė nė 18 muaj me nga 20 ditė. Muajin 20 ditor ata e quajten Uinal dhe ē'do dite i dhanė njė emėr tė veēantė tė rėnditur me numra nga 0 tek 19.

    Mė pas ata krijuan njė njesi matese prej 5 ditėsh qė e quajtėn Uayeb dhe qė ja bashkangjitėn vitit Tun, (360+5=365) gjė qė solli krijimin e kalendarit Haab. Nė kėtė kalendar Uayeb-i vendosej pėrpara fillimit tė vitit astronomik.

    Tzolkin dhe Haab mė pas u koordinuan duke krijuar kėshtu kalendarin e rrumbullakėt.
    Pra nuk ka asnjė dyshim mbi saktėsinė e kalendarit tė majave. Kėtė kalendar e gjejmė nė Piramidėn Kukulkan nė Chichen Itza nė gadishullin e Jukatanit, Meksikė.

    Por kalendarėt qė tashm janė studiuar disi mė mirė janė ata kalendarė qė grupohen nė "Kalendarė te Shkurtėr" dhe "Kalendarė tė Gjatė." Kalendari i Shkurtėr rrjedh nga kombinimi i kalendarit Tzolkin me Kalendarin e Vitit Djellor dhe me 584 ditėt e ciklit tė yllit Afėrdita nė tokė. Periudha mė e shkurtėr e pėrcaktimit tė saj ėshtė 104 vite.

    Mė tej ky kalendar ka kalkulime astronomike tė komplikuara e tė padeshifruara pėr ne qė s'kemi njohuri tė plota nga mathmatika, astronomia, fizika, etj., te cilat kalkulime pėrfshijnė cikle ditėsh qė shumfishohen nė nivele tė ndryshme duke u bashkuar me numurat Maja (!!) Kjo ėshtė arsyeja qė unė nuk vazhdova ta shpjegoj mė tutje kėtė kalendar.

    Kalendari i Gjatė, i pari mendohet tė kete lindur aty nga viti 355 para Krishtit i cili ėshtė llogaritur pėr 5125.36 vite dhe qė quhet Cikli i Madh. Pasi tij kanė lindur disa kalendare me afat po tė gjatė dhe njė prej tyre ėshtė kalendari Jykatan qė ikonografi J. Eric S. pas vite tė tėra pune e pėrllogaritjesh astronomike, etnografike, arkeologjike dhe ikonografike, na ka dhėnė njė kalendar qė korespodon me datėn e Kalendarit Julian 584283, i cili ėshtė ekuivalent me datėn 11 Gusht 3113 para Krishtit sipas kalendarit qė ne kemi sot (Gregorian). Kjo do tė thotė qe data e fundit e 13.0.0.0.0 pėrkon me datėn e zanafillės sė botės, pėrkon gjithashtu me numurin 5125 ne te cilen dite ky kalendar pėrfundon llogarinė e tij dhe qė bie ekzaktesisht nė 21 Dhjetor 2012 (5125-3113=2012), pra, pas 5 vjetėsh.

    NASA Amerikane ka filluar studimet e saj intesive pak kohė mė parė tek Observatori ne Chichen Itza. Rezultati qė ata japin deri tani ėshtė se vėrtetė nė kėtė datė Sitemi ynė Djellor do tė jetė nė qėndėr tė Galaktikės me emrin Rruga e Qumshtit! Ē'far do tė ndodhė? Disa shkencėtarė mendojnė se gjatė kėsaj kohe njė yll do tė shuhet dhe njė tjetėr do tė ndizet! Do tė marr fund njė periudhė kozmike dhe do tė fillojė njė periudhė e re. (Duhet tė kemi parasysh qė njė yll kur shuhet, ai nė fakt ėshtė shuar shumė kohė mė parė dhe efekti i shuarjes vjen tek ne shumė kohė mė von.)

    Kalendari Jukatan ėshtė njė kalendar qė pėrfshin tėrė periudhen e jetgjatėsisė tė fisit Maja qė nga lindja e deri nė fundin e tij!

    Le tė shofim shkurtimisht njė emėrtim tė komponeteve tė "Kalendarit te Gjate - Jukatan":

    Uinal (Njė uinal ka 20 ditė)
    Tun (Njė tun ka 360 ditė)
    Katun (Njė katun ka 7200 ditė)
    Baktun (Njė baktun ka 144.000 ditė)


    Muajt kanė kėto emėra nė gjuhėn Maja:



    1. Pop 7. Jahkin 13. Mak
    2. Uo 8. Mol 14. Kankin
    3. Zip 9. Ēen 15. Muan
    4. Zok 10. Jah 16. Pah
    5. Xhek 11. Zak 17. Kajab
    6. Xhul 12. Ceh 18. Cumku


    Gjuha Maja
    Gjuha Maja nuk flitet njėlloj nė tėrė fiset Maja; nė Qendėr, pėr rreth Palenque-it dhe Tical-it dialekti i gjuhės se tyre quhet Ch'olan, nė Jug ky dialekt quhet Copąn dhe mė nė veri, nė Gadishullin Yucatąn ky dialekt quhet Jucatec. (Nė fakt, vetė fiset Maja kėto dialekte i njohin si gjuhė mė vete.) Shkrimi i tyre nė kohet e lashta ėshtė shkruar me anėn e heroglifeve (kunjave), simboleve dhe pikturave, ndėrsa sot me anėn e gėrmave latine. Tė gjitha kėto dialekte pėrbėjnė njė gjuhė tė vetme qė quhet Gjuha Maja e cila sot numuron mbi 7.000 fjalė.
    Alfabeti ka mbi 40 tinguj dhe sistemi numerik ėshtė jo 10 siē e kemi ne por 20 i cili shprehet me pika dhe viza si nė figurėn mė poshtė.


    Numėrat Maja
    Veti tjetėr e kėsaj gjuhe ėshte e shkruara vertikalisht si kinezēja dhe nga lart poshtė.
    Nė kohėn e luftės sė fiseve, njė Bishop i quajtur Diego de Landa, urdhėroi asgjesimin e shkrimit antik Maja dhe djegien e tė gjithė kodikėve tė vjetėr. Mė pas, ky Bishop urdhėroi krijimin e gėrmave latine pė shkrimin e gjuhės Maja nė Yucatąn tė cilat gėrma janė nė funksion edhe sot.

    Pėr tė dhėnė njė pamje tė vogel etimiologjike tė gjuhės Maja po paraqesim disa fjalė maja (me gėrma shqip) dhe shqipėrimin e tyre.

    Ną = Nėnė
    Tata = Baba
    Punkalak = I pėrkulshėm
    Tins ose Mukul = Sekret
    Taban = Tokė
    Mol = Ujė
    Ik = Erė
    Ak'bal = Natė
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  12. #72
    Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
    Kalendari, si termė nė pėrgjithėsi, ėshtė njė sistem marveshje njerzore pėr njėsinė e kohės, zakonisht njėsia e kohės merr pėr bazė ditėt.

    Kalendarėt janė tė kodifikuar me anėn e disa ligjeve nėpėrmjet kalkulimeve shkencore duke marrė parasysh rrotullimin e tokės nė lidhje me Token, Hėnėn dhe Djellin. Te bėsh kalendar duhet te njohėsh natyrėn, stinėt, klimėn, astronominė, mathmatikėn, etj. Por ka dhe kalendarė qė pėrdoren jashtė kėtyre ligjeve, por sigurisht, paralel me ata tė kodifikuarit, kėshtu qė nė kėtė mėnyrė bėhet shndėrrimi reciprok i datave, ndėrsa ka kalendarė tė tillė qė mbarten nė mėnyre gojore.
    Kalendari dhe kronologjia si dy shkenca janė tė lidhura shumė, sa qė pa to, nuk mund tė mendohet shkenca e historisė, arkeologjisė, antropologjisė, astroarkeologjisė etj. Tė dy kėto shkenca bazohen nė lėvizjen e Diellit, Tokės, Hėnės qė lidhen me Sitemin tonė Djellor. Shėndėrrimi i datave historike nga njė kalendar nė tjetrin e posaēėrisht shndėrrimi nė kalendarin tonė gregorian, sot bėhet nė mėnyrė softverike (kompjuterike) me precizitet tė jashtėzakonshėm.
    Populli Maja ka qėnė shumė i preokupuar me idenė e kohės, ata kanė pėrdorur Diellin, Hėnėn dhe Afėrditėn (Venusin) pėr kalendarin e tyre prej 260 dhe 365 ditėsh. Sipas tyre bota u krijua nė vitin 3113 para erės sonė.
    Ēdo pėrmendore, ēdo altar i tyre i dedikohet kohės dhe jo udhėheqėsve apo sunduesve, koncept ky mė teper krenarie pėr natyrėn sesa pėr njeriun. Majat, me shumė ishin tė preokupuar jo me tė kaluarėn por me tė ardhmen dhe ėshtė interesante se ata kanė ngelur akoma shumė tė pashpjegueshem nė misterin e transmetimit tė tė gjithė mesazheve tė tyre pr shekujt e ardhshėm!

    Kalendari Maja (me aq sa njihet) eshte nje enciklopedi e tėrė shkencore qė ka ne baze shkenca tė tilla si matematikėn, fiziken, astronomine, etj. Sot janė bere perpjekje qe te zberthehen disa Kalendarė Maja.


    Disa nga Kalendarėt e shumtė
    Midis kryeveprave tė tjera tė realizuara prej Majave ėshtė dhe nje kalendar qė tė habit me saktesinė dhe kompleksitetin e tij. Ai ėshtė i vjetėr prej mė shumė se 3 mijė vjetesh dhe ndahet nė numėrimin e gjatė (Kalendari I Gjatė) dhe nė atė tė numėrimit tė shkurtėr (Kalendari I Shkurtėr). Hartimi i kėtij kalendari lidhej me kohen e tė mbjellave dhe tė korrave por edhe me ngjarje te ndryshme astronomike, saktėsia e tė cilave i ka habitur studiuesit e sotėm.
    Koha qė perdornin pėr kultivimin e misrit matej me numrat qe duhet tė kenė qėnė mbledhja e gjithė gishtave tė dorės dhe tė kėmbėve dhe si rrjedhojė ata kanė sistemin numerik bazė me njėzet numura ose sic e quajnė majat, kal. Kėshtu dhe ditėt ata nuk i kanė 7 siē i kemi ne por 20.

    Numėr i ditėve 20 shumezohej me 13 muaj dhe ata do tė kishin vitin me 260 ditė. Koha pėr tė mbjellat dhe korrjet do tė quhej nga majat me emrin milpa. Priftėrinjtė do tė caktonin disa milpa; njė pėr pėrgatitjen e tokės, njė pėr kultivimin, njė tjetėr pėr rritjen dhe njė pėr korrjen.
    Kėshtu qė numurat 13 dhe 20 ishin numura qė pak nga pak erdhėn dhe u hyjnizuan nga fiset Maja derisa ky kalendar qė u quajt Tzolkin erdhi dhe u zvėndėsua me Kalendarin Djellor prej 365 ditėsh.
    Kėshtu fiset Maja vunė kohėn qė i duhej Diellit pėr tė kompletuar ciklin vjetor koha e tė cilit u pėrcaktua nėpėrmjet 28 periudhave 13 ditore duke dhėnė kėshtu shumen prej 364 ditėsh, (aq sa shkallė ka Piramida Kukulkan) njė kohėzgjatje kjo qė nuk perputhej plotėsisht me ciklin djellor.
    Mė pas matematikanėt dhe astronomet (sic supozohet) Maja ranė dakort qė tė krijonin njė vit prej 360 ditėsh pėr efekt pėrllogaritje kalendarike tė cilin ata e quajtėn Tun dhe qė e ndanė nė 18 muaj me nga 20 ditė. Muajin 20 ditor ata e quajten Uinal dhe ē'do dite i dhanė njė emėr tė veēantė tė rėnditur me numra nga 0 tek 19.

    Mė pas ata krijuan njė njesi matese prej 5 ditėsh qė e quajtėn Uayeb dhe qė ja bashkangjitėn vitit Tun, (360+5=365) gjė qė solli krijimin e kalendarit Haab. Nė kėtė kalendar Uayeb-i vendosej pėrpara fillimit tė vitit astronomik.

    Tzolkin dhe Haab mė pas u koordinuan duke krijuar kėshtu kalendarin e rrumbullakėt.
    Pra nuk ka asnjė dyshim mbi saktėsinė e kalendarit tė majave. Kėtė kalendar e gjejmė nė Piramidėn Kukulkan nė Chichen Itza nė gadishullin e Jukatanit, Meksikė.

    Por kalendarėt qė tashm janė studiuar disi mė mirė janė ata kalendarė qė grupohen nė "Kalendarė te Shkurtėr" dhe "Kalendarė tė Gjatė." Kalendari i Shkurtėr rrjedh nga kombinimi i kalendarit Tzolkin me Kalendarin e Vitit Djellor dhe me 584 ditėt e ciklit tė yllit Afėrdita nė tokė. Periudha mė e shkurtėr e pėrcaktimit tė saj ėshtė 104 vite.

    Mė tej ky kalendar ka kalkulime astronomike tė komplikuara e tė padeshifruara pėr ne qė s'kemi njohuri tė plota nga mathmatika, astronomia, fizika, etj., te cilat kalkulime pėrfshijnė cikle ditėsh qė shumfishohen nė nivele tė ndryshme duke u bashkuar me numurat Maja (!!) Kjo ėshtė arsyeja qė unė nuk vazhdova ta shpjegoj mė tutje kėtė kalendar.

    Kalendari i Gjatė, i pari mendohet tė kete lindur aty nga viti 355 para Krishtit i cili ėshtė llogaritur pėr 5125.36 vite dhe qė quhet Cikli i Madh. Pasi tij kanė lindur disa kalendare me afat po tė gjatė dhe njė prej tyre ėshtė kalendari Jykatan qė ikonografi J. Eric S. pas vite tė tėra pune e pėrllogaritjesh astronomike, etnografike, arkeologjike dhe ikonografike, na ka dhėnė njė kalendar qė korespodon me datėn e Kalendarit Julian 584283, i cili ėshtė ekuivalent me datėn 11 Gusht 3113 para Krishtit sipas kalendarit qė ne kemi sot (Gregorian). Kjo do tė thotė qe data e fundit e 13.0.0.0.0 pėrkon me datėn e zanafillės sė botės, pėrkon gjithashtu me numurin 5125 ne te cilen dite ky kalendar pėrfundon llogarinė e tij dhe qė bie ekzaktesisht nė 21 Dhjetor 2012 (5125-3113=2012), pra, pas 5 vjetėsh.

    NASA Amerikane ka filluar studimet e saj intesive pak kohė mė parė tek Observatori ne Chichen Itza. Rezultati qė ata japin deri tani ėshtė se vėrtetė nė kėtė datė Sitemi ynė Djellor do tė jetė nė qėndėr tė Galaktikės me emrin Rruga e Qumshtit! Ē'far do tė ndodhė? Disa shkencėtarė mendojnė se gjatė kėsaj kohe njė yll do tė shuhet dhe njė tjetėr do tė ndizet! Do tė marr fund njė periudhė kozmike dhe do tė fillojė njė periudhė e re. (Duhet tė kemi parasysh qė njė yll kur shuhet, ai nė fakt ėshtė shuar shumė kohė mė parė dhe efekti i shuarjes vjen tek ne shumė kohė mė von.)

    Kalendari Jukatan ėshtė njė kalendar qė pėrfshin tėrė periudhen e jetgjatėsisė tė fisit Maja qė nga lindja e deri nė fundin e tij!

    Le tė shofim shkurtimisht njė emėrtim tė komponeteve tė "Kalendarit te Gjate - Jukatan":

    Uinal (Njė uinal ka 20 ditė)
    Tun (Njė tun ka 360 ditė)
    Katun (Njė katun ka 7200 ditė)
    Baktun (Njė baktun ka 144.000 ditė)


    Muajt kanė kėto emėra nė gjuhėn Maja:



    1. Pop 7. Jahkin 13. Mak
    2. Uo 8. Mol 14. Kankin
    3. Zip 9. Ēen 15. Muan
    4. Zok 10. Jah 16. Pah
    5. Xhek 11. Zak 17. Kajab
    6. Xhul 12. Ceh 18. Cumku


    Gjuha Maja
    Gjuha Maja nuk flitet njėlloj nė tėrė fiset Maja; nė Qendėr, pėr rreth Palenque-it dhe Tical-it dialekti i gjuhės se tyre quhet Ch'olan, nė Jug ky dialekt quhet Copąn dhe mė nė veri, nė Gadishullin Yucatąn ky dialekt quhet Jucatec. (Nė fakt, vetė fiset Maja kėto dialekte i njohin si gjuhė mė vete.) Shkrimi i tyre nė kohet e lashta ėshtė shkruar me anėn e heroglifeve (kunjave), simboleve dhe pikturave, ndėrsa sot me anėn e gėrmave latine. Tė gjitha kėto dialekte pėrbėjnė njė gjuhė tė vetme qė quhet Gjuha Maja e cila sot numuron mbi 7.000 fjalė.
    Alfabeti ka mbi 40 tinguj dhe sistemi numerik ėshtė jo 10 siē e kemi ne por 20 i cili shprehet me pika dhe viza si nė figurėn mė poshtė.


    Numėrat Maja
    Veti tjetėr e kėsaj gjuhe ėshte e shkruara vertikalisht si kinezēja dhe nga lart poshtė.
    Nė kohėn e luftės sė fiseve, njė Bishop i quajtur Diego de Landa, urdhėroi asgjesimin e shkrimit antik Maja dhe djegien e tė gjithė kodikėve tė vjetėr. Mė pas, ky Bishop urdhėroi krijimin e gėrmave latine pė shkrimin e gjuhės Maja nė Yucatąn tė cilat gėrma janė nė funksion edhe sot.

    Pėr tė dhėnė njė pamje tė vogel etimiologjike tė gjuhės Maja po paraqesim disa fjalė maja (me gėrma shqip) dhe shqipėrimin e tyre.

    Ną = Nėnė
    Tata = Baba
    Punkalak = I pėrkulshėm
    Tins ose Mukul = Sekret
    Taban = Tokė
    Mol = Ujė
    Ik = Erė
    Ak'bal = Natė
    O perla mi e shef qe kam emer te shenjt unemer shkrimtari emer njeriu emer MUAJI MAJA nxir ndo1 gje tjeter...
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  13. #73
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577

    Horoskopi kinez

    Horokopi Kines bazohet mbi bashkimin e dates se lindjes me nje cikel te vecante te kohes, e cila percaktohet nga levizjet e henes.
    Cdo cikel ka nje zgjatje prej 60 vjetesh, gjate te ciles alternohen 12 sektoret, secila me nje zgjatje te nje viti henor qe konsiston ne 354 dite, sipas elementeve: Uji, Metali, Zjarri, Toka dhe Druri.
    Cdo sektor eshte i bashkangjitur me nje kafshe e mbiquajtur "mbajtes".

    Vazhdimesia e shenjave eshte e percaktuar nga data e henes se pare te re e vitit te ri henor, e cila nuk koincidon me nje janarin: ne qofte se ke lindur ne Janar ose Shkurt, mund te zbulosh qe shenja jote nuk eshte ajo qe ke menduar gjithmone qe je.


    miu
    bualli
    tigri
    kali
    dhia
    gjeli
    lepuri
    dragoi
    majmuni
    qeni
    derri i eger



    Miu
    Te lindurit nen shenjen e Miut, jane persona shume simpatike dhe jane gjithmone te rrethuar nga miq te besuar dhe nga nje partner qe eshte ne lartesine e tyre, te zote per te ndare kenaqesite e rafinuara te jetes, qe Miu deshiron tju jape.
    Kapaciteti per te kontrolluar nervat edhe ne situatat me te veshtira ju garanton shpesh nje karriere shume te shpejte ne sektorin e punes.
    Pasioni per udhetimet dhe deshira per te provuar dhe per te pasur gjithmone eksperienca te reja, e ben Miun trasgresiv ne moshe te re dhe te mencur ne moshe te rritur.
    I vetmi rrezik per Miun eshte mos kontrollimi I vetvleresimit dhe mos dhenia e hapesires se duhur te atyre qe ka rrotull tij

    Partneri Ideal: Dragoi ose Majmuni

    MINJTE me te Njohur: Louis Armstrong, Marlon Brando, Doris Day, Clark Gable, Hugh Grant, Charlton Heston, Gene Kelly, Sean Penn, Burt Reynolds, Olivia Newton-John, Donna Summer, Kim Wilde.

    Numerat me Fat: 1, 4, 5, 10, 11, 14, 41, 45, 51, e 54.
    __________________________________________________ ___________________

    Bualli
    Te lindurit nen shenjes e Buallit kane dhuntine e durimit, por kur arrijne limitin e durimit mund te kalojne ne nje rrembim te tmerrshem dhe te pakontrollueshem. Ne pergjithesi jane ne menyre te jashtezakonshme korrekte dhe metodike. Kur jane te perqendruar mbi nje pune e urrejne te jene te shqetesuar.
    Zotesia e tyre per tu perqendruar dhe per te reflektuar thelle mbi aresyet e nje problemi, I ben ata qe shpesh te arrijne ne zbulime te reja duke arritur pozicione prestigjoze ne grupin e brendshem te nje multinacionale.
    Difekti I tyre eshte mungesa e tolerances dhe faljes se veprimeve te parregullta.

    Partneri Ideal: Gjarpri ose Gjeli.

    BUAJT E Njohur:Warren Beatty, Jon Bon Jovi, Jeff Bridges, Richard Burton, Charlie Chaplin, Bill Cosby, Walt Disney, Dustin Hoffman, Anthony Hopkins, Don Johnson, Jane Fonda, Eddie Murphy, Jessica Lange, Paul Newman, Jack Nicholson, Robert Redford, Peter Sellers, Sissy Spacek, Bruce Springsteen, Meryl Streep.

    Numrat me Fat:1, 3, 5, 12, 15, 33, 35, 51 e 53.
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  14. #74
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Tigri

    Te lindurit e shenjes se Tigrit kane dhuntine e lidership-ve (te drejtuasve), dhe dine si te bejne per vete lehtesisht njerezit, fale manjetizmit te tyre te vecante. Per kete aresye jane shpesh politikane shume te mire, me te vetmin rrezik te mbivleresimit te kapacitetit te tyre.
    Ne pergjithesi jane edhe me fat ne loje. Forca e tyre I con shpesh qe te jene shume konkurrues, aq sa per tu bere antipatike.
    Nje difekt tjeter I te lindurve nen shenjen e Tigrit eshte paqendrueshmeria e humorit te tyre.

    Partneri Ideal: Kali ose Qeni.

    TIGRAT E Njohur: Agatha Christie, Tom Cruise, Leonardo DiCaprio, Jodie Foster, William Hurt, Marilyn Monroe, Demi Moore, Lionel Ritchie, Kenny Rogers, Dylan Thomas, H.G. Wells, Stevie Wonder, Natalie Wood.

    Numerat me Fat: 4, 5, 7, 9, 13, 34, 44, 45 e 54.

    __________________________________________________ ________________________

    Kali
    Pjesemarres te medhenj ne jeten shoqerore, jane shpesh te perzgjedhurit e grupi. Jane shume te sjellshem me miqte dhe te zote per te mbajtur diskutime te gjata, jane shoket me te mire per nje mbremje argetuese.
    Kane edhe nje cilesi shume te vlefshme, ate te kapurit te mendimit te tjetrit shume shpejt, ose qe ne ajer.
    Pika e tyre e dobet mund te jete ndjenja e tyre e pasigurise ne disa momente te caktuara. Nje difekt tjeter mund te jete, qe jane llafazane te medhenj dhe per kete jo te gjithe I duan.

    Partneri Ideal: Qeni ose Tigri.

    KUAJT E Njohur: Ingmar Bergman, Sean Connery, Kevin Costner, Cindy Crawford, James Dean, Clint Eastwood, Ella Fitzgerald, Harrison Ford, Bob Geldof, Gene Hackman, Rita Hayworth, Jimi Hendrix, Janet Jackson, Paul McCartney, Barbra Streisand, Raquel Welch, John Travolta.

    Numerat me Fat: 1, 3, 4, 8, 13, 14, 41 e 43.
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  15. #75
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Dhia
    Ata qe jane te lindur nen vitin e Dhise, kane dhuntinete e nje krijmtarie te dukshme, por qe duhet te jete e drejtuar nga kush rri prane ketij te linduri ne shenjen e Dhise. Vetem ne kete menyre do te mund te ecin ne profesionin e tyre dhe te kene arritje personale dhe ekonomike.
    Sensi I tyre artistik eshte I shoqeruar nga nje zemermadhesi drejt gjeneracioneve te ardheshme. Te lindurit e Dhise ju pelqen te japin pa pretenduar mirenjohje
    Ne dashuri, sinqeriteti mbizoteron ne raportin me partnerin dhe pikerisht per kete aresye eshte nje raport me jetegjatesi te madhe. Domethene Dhia nuk ka interes te vecante per flirte te rastesishme.
    Difekti kryesor I te lindurve nen Dhine, mund te jene lirshmeria me te cilen e lene veten pas nje zhgenjimi ose depresioni, ne qofte se nuk arrijne pikeqellimit e tyre.

    Partneri Ideal: Derri I Eger ose Lepuri

    DHITE E Njohura: Pamela Anderson, Jane Austen, Catherine Deneuve, Robert De Niro, Mel Gibson, George Harrison, Julio Englesias, Mick Jagger, Sir Laurence Olivier, John Wayne, Bruce Willis, Debra Winger.

    Numerat me Fat: 3, 4, 5, 12, 34, 45 e 54.
    __________________________________________________ _______________

    Gjeli
    Jashtezakonisht praktike dhe konkrete, te lindurit e Gjelit jane vezhgues shume te mire. “perfundimi justifikon mjetet” mund te jete motoja e tyre.
    Jashtezakonisht te drejte per drejte me te rinjte, kane dhuntine te jene shume inteligjente dhe me nje sens shume te forte per biznes. Per kete aresye jane natyrisht te destinuar te kene sukses
    Preferojne te kene pak miq, por qe te jene te mire, tek te cilet te kene besim dhe per te cilet te jene gati te bejne sakrifica te medha.
    Difektet e tyre mund te jene te shumta si dhe cilesite e tyre: egoizem, deshire per te qene perfekte ne menyre te tepruar dhe tendeca qe kane per te qene hakmarres pasi ju kane bere nje te keqe.

    Partneri Ideal: Bufalo ose Gjarpri

    GJELAT E Njohur: Michael Caine, Eric Clapton, Joan Collins, Errol Flynn, Melanie Griffith, Richard Harris, Katherine Hepburn, Diane Keaton, Steve Martin, Van Morrison, Willie Nelson, Kim Novak, Yoko Ono, Michelle Pfeiffer, George Segal, Peter Ustinov.

    Numerat me Fat: 1, 5, 6, 12, 15, 16, 24 e 51.
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  16. #76
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Lepuri
    Te lindurit nen shenjes e Lepurit, jane jashtezakonisht altruiste dhe per kete jane shume te vleresuar nga ata qe I rrethojne. Ne dashuri jane jashtezakonisht romantike dhe shpesh e idealizojne raportin me partnerin e tyre.
    Lepuri per tu ndjere sa me mire duhet te gjendet ne ambientin e tij natyral dhe per kete aresye nuk ju pelqen te largohen nga shtepia per periudha te gjata.
    Shume e rendesishme per ta eshte edhe familja dhe ndjenja e sigurise qe kjo ju trasmeton vazhdimisht dhe qe u lejon te lindurve nen shenjen e Lepurit te kalojne nje jete te lumtur.
    Difekti I tyre kryesor eshte pesimizmi nga I cili vuajne gjithmone.
    Lepuri shpesh identifikohet edhe me nje kafshe tjeter: Macja.

    Partneri Ideal: Dhia ose Derri I Eger.

    LEPUJT E Njohur: Harry Belafonte, Ingrid Bergman, Peter Falk, Peter Fonda, Cary Grant, Whitney Houston, Michael Keaton, John Keats, Julian Lennon, Arthur Miller, Roger Moore, Tatum O'Neal, George Orwell, Neil Simon, Sting, Orson Welles.

    Numerat me Fat: 1, 3, 5, 9, 15, 19 e 35.
    __________________________________________________ _______

    Dragoi
    Te lindurit nen shenjen e Dragoit kane nje personalitet ecentrik, qe shpesh merret me simpati. Dragoi eshte kafsha me e fuqishme e Horoskopit Kinez: inteligjente, kokeforte e mbi te gjitha te vendosur per te arritur objektivat e tyre ne cdo menyre.
    Terheqes te medhenj, Dragonjte mund te terheqin pas nje ideali, nje popull te tere duke u bere lideri natyral dhe I padiskutueshem.
    Difektet e vetme te tyre mund te jene: opurtunizmi I tyre gati ne cinizem dhe pazotesia e tyre per te pranuar humbjen.

    Partneri Ideal: Majmuni ose Miu.

    DRAGOJTE E Njohur: Michael Barrymore, Julie Christie, Bing Crosby, Matt Dillon, Placido Domingo, Kirk Douglas, Michael Douglas, Marlene Dietrich, Tom Jones, John Lennon, Nick Nolte, Al Pacino, Gregory Peck, Martin Sheen, Ringo Starr, Shirley Temple.

    Numerat me Fat: 3, 4, 5, 6, 15, 21, 34, 35, 36 and 45.
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  17. #77
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Gjarpri
    Gjarpri, fale zotesise se tij diplomatike eshte ne gjendje te reagoje ne cfaredo lloj situate dhe te gjeje gjithmone zgjidhjen me te mire.
    Gjarpri eshte I parezistueshem, por ne te njejten kohe eshte edhe rrezikshem: dhuntine e te qenit inteligjent shpesh e perdor deri ne ekstrem, deri sa arrin ne manipulimin vullnetit te te tjereve, per te arritur qellimet e veta.
    Gjarperinjve ju pelqejne shkencat filozofike dhe ju pelqen te jene ne qender te vemendjes.
    Mungesa e te pranuarit dhe e te diturit te pozicionit qe I perket, eshte difekti me I madh dhe kryesor e te lindurve nen kete shenje.

    Partneri Ideal: Gjeli ose Bufalo.

    GJARPERINJTE ME TE Njohur: Kim Basinger, Randy Crawford, Bob Dylan, Greta Garbo, Art Garfunkel, Audrey Hepburn, Paul Hogan, Liz Hurley, Dean Martin, Robert Mitchum, Mike Oldfield, Ryan O'Neal, Brad Pitt, Brooke Shields, Paul Simon, Dionne Warwick, Virginia Woolf.

    Numerat me Fat: 1, 2, 4, 6, 13, 24, 42 e 46.
    __________________________________________________ __________

    Majmuni
    Te lindurit nen shenjen e Majmunit jane gjithmone ne levizje dhe gjithe energji, eshte e pamundur per ta te rilaksohen duke mos bere asgje, edhe ne pushime duan te jene gjithmone te zene me dicka.
    Duke qene degjues shume te mire, shpesh jane te rrethuar nga miq, te cilet nuk ezitojne tju besojne sekretet e tyre te vogla e te medha.
    Shume te lirshem dhe te disponueshem per aventurat e lehta, ata mund te martohen vetem pasi te kene kaluar nje numer te konsiderueshem eksperiencash dhe vetem me nje partner, I cili mund te mbaje te njejtim ritem jete me ta. Difekti I tyre me I madh eshte mungesa e vetkontrollit pasi kane pire me shume sec duhet.

    Partneri Ideal: Miu ose Dragoi.

    MAJMUNE TE Njohur: Jacqueline Bisset, Yul Brynner, David Copperfield, Joan Crawford, Timothy Dalton, Ian Fleming, Jerry Hall, Tom Hanks, Harry Houdini, Walter Matthau, Peter O'Toole, Anthony Perkins, Debbie Reynolds, Diana Ross, Tom Selleck, Omar Sharif, Rod Stewart, Elizabeth Taylor.

    Numerat me Fat: 3, 4, 5, 7, 16, 23, 34, 45 e 54.
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  18. #78
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Qeni
    Te ndershem, te lindurit nen shenjen e Qenit, kane nje sens te thelle te korrektesise, ne pune dhe jeten e perditcme.
    Ne qofte se mendojne qe kane te drejte luftojne deri ne ekstrem per te treguar qe kishin te drejte, duke perdorur edhe faktin qe jane shume te zote ne te folur.
    ane jashtezakonisht te kujdesshem dhe trasmetojne besim tek brezat e rinj, dine te mbledhin konfidencat e miqve duke ju dhene atyre keshilla shume te vlefshme.
    Difekti I tyre me I madh mund te jete largpamesia e tyre e madhe, e cila mund te jete edhe e tepruar dhe mungesa e nje raporti perfekt me partnerin.

    Partneri Ideal: Tigri ose Kali.

    QENTE ME TE Njohur: Brigitte Bardot, David Bowie, Kate Bush, Naomi Campbell, Cher, Jamie Lee Curtis, Zsa Zsa Gabor, Ava Gardner, Michael Jackson, Sophie Loren, Shirley MacLaine, Madonna, Liza Minnelli, David Niven, Sydney Pollack, Elvis Presley, Prince, Sade, Claudia Schiffer, Slyvester Stallone, Sharon Stone.

    Numerat me Fat: 1, 4, 5, 9, 10, 14, 19, 28, 30, 41, 45 e 54.
    __________________________________________________ ___

    Derri i eger
    Te lindurit ne shenjen e Derrit te Eger, jane shpesh pak te ashper me brezin e ri, por kur arrin te fitosh besimin dhe favorizimin e tyre, dine te jene jashtezakonisht xhentile dhe zemermedhenj. Sensi i familjes dhe i miqesise per ta ka vlera jashtezakonisht te rendesishem.
    Zotesia e tyre e perqendrimit ju favorizon studimin e lendeve komplekse, si per shembull fizika. Ju pelqen shume ushqimi, adhurojne darkat ne shoqeri te miqve te zemres.
    Difekti kryesor I tyre eshte mungesa e nje raporti te mire me brezat e ardhshem.

    Partneri Ideal: Dhia ose Lepuri.

    DERRAT E EGER TE Njohur: Bryan Adams, Woody Allen, Julie Andrews, Fred Astaire, Humphrey Bogart, Glenn Close, Richard Dreyfuss, Farrah Fawcett, Ernest Hemingway, Alfred Hitchcock, Elton John, Jerry Lee Lewis, Ginger Rogers, Arnold Schwarzenegger, Steven Spielberg, Emma Thompson.

    Numerat me Fat: 1, 3, 4, 5, 8, 16, 18, 34, 41 e 48.
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  19. #79
    [QUOTE='[Perla];1867486']Gjarpri
    Gjarpri, fale zotesise se tij diplomatike eshte ne gjendje te reagoje ne cfaredo lloj situate dhe te gjeje gjithmone zgjidhjen me te mire.
    Gjarpri eshte I parezistueshem, por ne te njejten kohe eshte edhe rrezikshem: dhuntine e te qenit inteligjent shpesh e perdor deri ne ekstrem, deri sa arrin ne manipulimin vullnetit te te tjereve, per te arritur qellimet e veta.
    Gjarperinjve ju pelqejne shkencat filozofike dhe ju pelqen te jene ne qender te vemendjes.

    Mungesa e te pranuarit dhe e te diturit te pozicionit qe I perket, eshte difekti me I madh dhe kryesor e te lindurve nen kete shenje.

    Partneri Ideal: Gjeli ose Bufalo.

    GJARPERINJTE ME TE Njohur: Kim Basinger, Randy Crawford, Bob Dylan, Greta Garbo, Art Garfunkel, Audrey Hepburn, Paul Hogan, Liz Hurley, Dean Martin, Robert Mitchum, Mike Oldfield, Ryan O'Neal, Brad Pitt, Brooke Shields, Paul Simon, Dionne Warwick, Virginia Woolf.

    Numerat me Fat: 1, 2, 4, 6, 13, 24, 42 e 46.
    __________________________________________________ __________

    Deri ketu je shum ne rregull po ate rreshtin qe nuk pranoj e ke gabim sorry i thot rosa sorres....
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  20. #80
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Per te lindurit e viteve :

    : 1969 1981 1993 2005 GJELI


    : 1970 1982 1994 2006 QENI


    : 1971 1983 1995 2007 DERRI


    : 1972 1984 1996 2008 MIU


    : 1973 1985 1997 2009 BUALLI


    : 1974 1986 1998 2010 TIGRI


    : 1975 1987 1999 2011 LEPURI


    : 1976 1988 2000 2012 DRAGONI


    : 1977 1989 2001 2013 GJARPERI


    : 1978 1990 2002 2014 KALI


    : 1979 1991 2003 2015 DHIA


    : 1980 1992 2004 2016 MAJMUNI
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Mistere
    Nga Darius nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 129
    Postimi i Fundit: 18-06-2012, 10:28
  2. horoskopi i luleve
    Nga bombona nė forumin Grupmoshat e komunitetit
    Pėrgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 12-10-2009, 13:48
  3. Horoskopi Dhe Astrologjia
    Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 21-02-2007, 13:39
  4. Cfarė shėnje horoskopi jeni?
    Nga LeNNoN nė forumin Votime dhe sondazhe
    Pėrgjigje: 234
    Postimi i Fundit: 29-01-2006, 14:09
  5. Ky jam unė
    Nga ZEUS_1 nė forumin Prezantoni veten nė forum
    Pėrgjigje: 47
    Postimi i Fundit: 13-07-2002, 23:15

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •