Close
Faqja 11 prej 45 FillimFillim ... 91011121321 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 220 prej 891
 1. #201
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  NUSET SHQIPTARE N SERBI - Shkruan: Bashkim Shala Gazeta SHEKULLI

  NUSET SHQIPTARE N SERBI

  Shkruan: Bashkim Shala Gazeta SHEKULLI


  Vajzat nga Shqipria gjejn fatinn fshatrat serbe. Rnia e ndjeshme e lindjeve npr fshatrat e Rashks n Serbi po shrohet me ndihmn e vajzave shqiptare. Martesa t tilla dshmojn se interesi etnik nuk shikohet, kur sht n pyetje interesi ekonomik.
  Pesdhjet djem nga komuna e Sjenics dhe e Pazarit t Ri ne Serbin Veriore,pr nj vit kan sjell nuse nga rrethinat e Shkodrs. Vajzat e Shqipris kan arritur edhe n Beograd. Disa prej dhndurve t shqiptarve jan polic, inspektor, ose puntor. Kur nuset arrijn n kryeqytetin serb, ndrrojn emrin dhe nuk duan t deklarohen nga jan.

  A jan nisur djemt e fshatit rrz Golis dhe Jadovikut dhe nga Peshteri gjurmve t car Dushanit serb, q pr nuse t shkojn, si shkruan gazeta Politika e Beogradit, deri n shtetet latine. Pesdhjet djem nga komuna e Sjenics dhe e Pazarit t Ri n Serbin Veriore, pr pak m shum se nj vit, i kan sjell nuset e veta nga Shqipria, kryesisht nga rrethina e Shkodrs. Disa i takojn grupmoshs s djemve t rinj, e disa, si e pranojn vet, jan afr kufirit t rrezikshm q t mbeten prgjithmon beqar. N fund t vitit q sapo lam pas, jan mbledhur rreth 40 ifte bashkshortore nga martesat e prziera shqiptaro-serbe n fshatin Bugjev n Peshter me ftesn e organizats humanitare si e quajn ata, Rashka e vjetr.

  Rrfimet e shumics s dhndurve edhe pse jan t ndryshme, megjithat e kan nj ngjashmri. Pr ata q rinin e kan kaluar npr kafene dhe fabrika npr Shumadi prej nga jan kthyer pr shkak t tranzicionit, vajza n Peshter nuk kan mbetur, po edhe nse gjendet ndonj ndokund, ato nuk duan t martohen me fshatart e Rashks. Prindrit e tyre t rraskapitur ose t moshuar kan vetm nj dshir: t shohin nipr me nna shqiptare. Pr m shum se tri dekada, familja Matiq, n fshatin Buxhev t veriut t Serbis nuk i ishte gzuar lindjes s ndonj trashgimtari. Mirpo, vitin e kaluar n kt shtpi kishte hyr Vera, nusja nga rrethi i Puks. Pa u mbushur viti, kishte lindur Milosh Matiqi, trashgimtari i par pas shum kohsh i Matiqve. Babai, Vujadini, sht pakz m i vjetr se nj baba mesatar, por sht njsoj i lumtur pr fmijn e tij. Vera, e cila fatin e jets e ka gjetur n fshatin serb, sht e qeshur dhe e gzuar prej natyre, tr fshati e lavdron. Pr t thuhet se sht e vyeshme (nikoqire), dhe q i di t gjitha punt e shtpis, dhe t bagtive n fush. Vjehrra m do si vajzn e vet, thot Vera duke prkundur djepin pr t vn n gjum Miloshin.

  Fshati Buxhev, sht nj nga fshatrat e Serbis q ka mbetur pothuajse bosh. T rinjt ikin. Pleqt rrin duke pritur fundin t qet dhe t ngadalshm. Mirpo, n dy-tri vitet e fundit, gjrat kan nisur t ndryshojn n disa prej fshatrave. Ata pak beqar, kryesisht burra q u ka kaluar mosha mesatare e martess, fatin e martess e gjejn n Shqipri. Nuk sht i vogl numri i nuseve nga Shqipria q kan vendosur t kalojn jetn n fshatrat gati t braktisura serbe. Vera nga Puka, gruaja e Vujadin Matiqit dhe nna e Miloshit, sht vetm njra nga shum nuset shqiptare n Serbi.

  Foshnjn e porsalindur jan duke e pritur edhe Vukoman Maslaku nga fshati Crsko dhe Bardha e tij. Bashkshorten Bardha, ai e quan Boki, por shpjegon se emri i saj mund t prkthehet si Snezhana.

  Radisha Saviq nga Sopoqani gjasht vjet ka jetuar me t atin plak dhe si thot vet, qkur sht martuar me Pranvern, do gj sht m ndryshe. Stanisha Janiqieviq dhe Grado Radosavleviq nga fshati Zhunjeviq i Pazarit t Ri, i kan mbushur t 40-tat dhe tani jan martuar me bashkshorte nga Shqipria.

  N fshatin e Tutinit Dobrinje, Srgjan Popoviqi ka sjell Linditn, kurse para dhjet ditsh si dhndr shqiptar sht regjisturar edhe Mirosllav Saviqi i martuar me Lizn.
  Si thuhet, kur martohesh e humb lirin, kurse ne jemi liruar nga punt e grave, nga mjelja e lopve, gatimi i buks dhe larja e rrobave, q kur jemi br dhndur shqiptar, thon Srgjani dhe Mirosllavi.

  Mirosllav Mrleshi nga Osaonica ka sjell n shtpi Gofilen. Para pak kohe n fshatin fqinj Guberev ka ardhur edhe motra e saj Lumja. sht martuar me Radisav Miliqeviqin. N shtpi, n Shqipri, ato thon se kan edhe katr motra, e ndoshta edhe ato do t ken fatin t martohen kndej.

  Rafail Vukashinoviq jeton n qendr t Pazarit t Ri. Ai para pak kohe sht martuar me Angjeln, e cila si thuhet e ka vijuar rrugn e motrs s vet Mirels, e martuar me Nebojsha Vasoviqin nga Shtitari. Angjela pret q sapo t rritet edhe motra m e vogl, ndoshta edhe ajo do t vij ktej. Me rndsi sht t martohen djemt, t lindin fmij, dhe t t mos mbyllen shtpit, thot plaka Stanica Rakoqeviq nga Buxheva, kurse msuesja Zorica Noviq thot se kunati dhe kunata e saj Lulja jan duke pritur foshnjen. sht dm q kta djem nuk jan martuar m hert, sepse do t kishte m shum fmij n Buxhjev dhe shkolla nuk do t mbyllej, mirpo msuesja Zorica nuk ka thn me kt rast se ndoshta s shpejti do t nevojitet edhe ndonj msues i gjuhs shiqpe, kush e di!

  Kemi ardhur q tu urojm fat t porsamartuarve ka thn kryetari i Organizats Stara Rashka, Vojin Vuiqeviq. do ifti bashkshortsh ai i ka dhuruar nga 500 euro n zarf q t hollat ti ruajn pr fmij. Monaku i Sjenics Mirosllav Vraniqi tanim i ka kurorzuar disa ifte, si thot me plqimin e prindrve t nuseve. Nuset edhe pse jan nga Shqipria jan t krishtera. Prve stolive, dhndri kur shkon t krkoj dorn e nuses, duhet t blej unazn, byzylukun, por patjetr edhe orn e art me kryq t art.

  PRINDRIT E VAJZAVE T SHQIPRIS ZAKONISHT VIJN T SHIKOJN˔ SE KU PO I JAPIN VAJZAT

  Si shkruan gazeta Politikae Beograditpr ta me rndsi sht q vajzat ti martojn me njerz t ndershm dhe me t krishter. Nuset e Shqipris n Serbi arrijn prmes shtigjeve tanim t rrahura t cilat i din ata q e kan kaluar kt rrug. Vajzat e Shqipris kan arritur edhe n Beograd. Disa prej dhndurve t shqiptareve jan polic, inspektor ose puntor. Shumica e ktyre nuseve sapo arrijn n kryeqytetin serb ndrrojn emrin dhe nuk duan t deklarohen nga jan. Numri i atyre q kan arritur n Beograd sht ende i vogl n krahasim me nuset e Rashks.

  MARTESAT E PRZIERA EDHE N KOHN E VLLAZRIM BASHKIMIT

  Edhe m prpara ka pasur martesa t prziera, por ather kryesisht djemt shqiptar jan martuar me vajzat serbe. Anton eta ka qen i martuar me nj serbe (i biri Lazari, jeton n Beograd), po ashtu Mark Krasniqi (e bija Drita, jeton ne Beograd), Hasan Kaleshi (dy djem, Eroli dhe Damiri), Hilmi Thai (e bija Valbona), aktori Bekim Fehmiu (dy djem, Uliksi dhe Hedoni, jetojn n Amerik). Edhe i ndjeri Faruk Begolli ka qen i martuar me nj serbe, piktori Matej Rodiqi (i biri Kola), Adem Bllaca, ndihmsdrejtor i Biblioteks Popullore t Beogradit (n fund t viteve t 70-ta ka kaluar n Prishtin) etj. Motra e historianit Dimitrije Bogdanoviqit, autorit t Librit pr Kosovn, ka qen e martuar me Martin Camajn, emigrant nga Shqipria, shkrimtar, ka studiuar sllavistik n Beograd dhe me t cilin emigroi n Itali n vitin 1956, i urdhruar q ta braktis Jugosllavin. (Kan jetuar n Mynih, ku Camaj ka qen profesor i gjuhs shqipe n universitet. ifti u nda n fund t viteve 70-t).

  Diplomati Elhami Nimani ka qen i martuar Sonjn, t bijn e mitropolitit t Sremit dhe Karlovcit Rajiin, e cila ka shkuar n Kosov n vitin 1945 me divizionin e 46-te LN n repartin e Agitropit. Disa politikan shqiptar, t cilt kan jetuar n Beograd, kan qen t martuar me serbe si Ali Shukria me Dushankn, (dy djem Zeqirin dhe Luanin), Sinan Hasani me Stanen (dy fmij Ilirin dhe Dijann), Kol Shiroka (Lekn dhe Jugosllavn), Alush Gashi me Lejln (tre djem Agimin, Sknderin dhe Fatmirin), diplomati Mesud Besniku me Momirn (vajzn Meritn e cila vdiq n moshn 17-vjeare), Halil Fejzullahu me Danicn, (vajzn Kaqushen (Jashari), politikane e njohur, si dhe djemt Korabin, i ndar nga jeta dhe Petriti hendbollist n ekipin e Crvena Zvezds s Beogradit. etj. Nje numr shum i vogl i martesave sht br midis shqiptareve dhe serbve. Nj nga rastet e rralla sht ai i Eleonors, e bija e politikanit Mehmet Hoxha dhe Boshko Jovanoviqit (kan dy djem). S fundi ka pak m shum raste ku edhe vajzat shqiptare t Beogradit po lidhin martesa me djemt serb.

  SHKAKU I MIGRIMEVE

  Kt dukuri t martesave ndrmjet djemve serb dhe vajzave shqiptare, profesori i Sociologjis s Migrimeve n Universitetin e Prishtins, Anton Berisha, e shpjegon me faktin se pas viteve 90-t, djemt e fshatrave n veri t Shqipris kan emigruar, kurse vajzat n munges t nj bashkshorti t nacionalitetit t vet, fatin e jets jan detyruar ta krkojn jasht kufijve t shtetit t tyre. Sipas socilogut Berisha, kushtet e njjta ekonomike dhe sociale n t dyja ant e kufirit, kan ndikuar q me shum lehtsi vajzat shqiptare t shkrihen n kulturn e fshatrave serbe. Kto migrime kan shkaktuar nj pabarazi gjinore n kuptimin e mangsis s djemve n krahasim me numrin e femrave, t cilat nuk kan par ndonj perspektive pr martes, sht shprehur ai.

  Berisha thot se martesa t tilla dshmojn q interesi etnik nuk sht m n plan t par kur vihet n pikpyetje interesi ekonomik dhe interesa t tjera pr t prmbushur nevojat personale. Pjest veriore t Shqipris, nuk kan pasur prvoj t keqe, dhe jan far pak t informuar pr luftrat q kan ndodhur mes shqiptarve dhe serbve, shpjegon Berisha, pr mnyrn e leht t martesave n t dyja ant e kufirit. Sipas tij, ambjenti i njjt, kushtet ekonomike dhe mentaliteti kan krijuar rrethana pr lidhje martesore ndrmjet vajzave shqiptare dhe djemve serb. Shkak kryesor pr gjith kto martesa sht largimi i meshkujve, burrave nga malsia e Shqipris n vende t tjera ku ka pasur pabarazi gjinore dhe jan krijuar kushte q femrat n pamundsi q t gjenin fatin tek bashkkombasit e tyre, e kan gjetur n vendet fqinje.

 2. #202
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Lajm i perrallave te Kosovares me mire thauj!!

  Jan gjera palidhje keto aman , se nuk eshte e vertet , edhe ato qe martohen me serb jan thjesht disa protistute qe punojn neper kaffene qe skan familje skan as gje.. dhe kjo tem nuk e besoj qe e meriton te diskutohet ne kete forum!!

  Gjithe te mira.t
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 3. #203
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime n 22 postime
  gjilanasi ja vlen ja vlen , se fal ketyre vajzave numri i sllaveve ne vend se te bjere, ai dot rritet.


  http://www.shkodraonline.com/news.php?item.262.7

  “Vanila Skaj ” i marton vajzat e Shqiperise me maqedonasit e Tetoves; Nuset maqedonase kryesisht vijne nga ShkodraShkoderZemer

  Ne Tetove legalizohet puna e agjencise qe ndermjeteson martesat maqedonaso-shqiptare

  Selia e agjencise “Vanila Skaj” gjendet ne qendren tregtare mbi tregun e gjelber te Tetoves, ne nje vend te fshehte i rrethuar me lokale afariste qe kane pronare maqedonas. Ekipi i “Koha Ditore” arriti qe te zbuloje zyren e kesaj agjencie, por ne deren hyrese nuk shkruante emri i firmes “Vanila Skaj”, nderkaq e njejta funksiononte vetem si zyre avokati. Boshko R. Rafajlovski mendohet te jete shefi i kesaj agjencie, pasi qe emri i tij gjendej ne deren hyrese te se njejtes


  Vedat Memedaliu
  Shkup, shtator 2006

  Agjencia qe ndermjeteson martesat mes maqedonasve nga Tetova dhe vajzave shqiptare nga Shqiperia Veriore pas disa viteve ilegalitet ka vendosur te zyrtarizoje veprimtarine, duke e hapur nje zyre ne pjesen qendrore te qytetit.
  “Vanila Skaj” eshte emri i kesaj agjencie per “zemra te vetmuara”, qe tanime ka bere edhe shpalljen zyrtare ne televizionin lokal maqedonas “Kiss”, ku klienteve u ofrohet ndermjetesim per martesat me vajzat nga Shqiperia.
  Ne kete shpallje qe per disa dite po emitohet ne televizionin e siperpermendur nuk precizohet shuma e parave qe duhet klientet te paguajne per t’u bere dhender Shqiperie, por thuhet se mimi eshte sipas marreveshjes.

  Avokati Boshko Rafajlovski pronar i agjencise

  Selia e kesaj agjencie gjendet ne qendren tregtare mbi tregun e gjelber te Tetoves, ne nje vend te fshehte i rrethuar me lokale afariste qe kane pronare maqedonas.
  Ekipi i gazetes “Koha Ditore” ne Shkup arriti qe te zbuloje zyren e kesaj agjencie, por ne deren hyrese nuk shkruante emri i firmes “Vanila Skaj”, por e njejta funksiononte vetem si zyre avokati. Boshko R. Rafajlovski mendohet te jete shefi i kesaj agjencie, pasi qe emri i tij gjendej ne deren hyrese te se njejtes. Ai kishte vendosur ne dere dy numra telefoni per te interesuarit edhe ate njeri fiks dhe njeri numer ishte i celularit te tij. Por, ai te henen nuk ishte ne vendin e tij te punes.
  “Boshkoja nuk eshte ne zyre, ai punon vetem me termine dhe nese nuk caktoni ndonje takim, nuk mund edhe te takoheni me Boshkon”, tha nje afarist maqedonas, i cili punonte si frizer afer agjencise “Vanila Skaj”. Gazeta tentoi qe nepermjet telefonit te kontaktoje me Boshko Rafajlovskin, i cili nuk ishte i pakapshem per deklarate. Me vet faktin se Rafajlovski shpalljen per ndermjetesim per martesa me vajza nga Shqiperia e ka derguar vetem ne televizionin maqedonas “Kiss”, ai ka bere te ditur se kryen sherbime vetem per qytetare te etnitetit maqedonas. Shqiptaret jane te padeshirueshem ne zyren e Rafajlobvskit, dhe kjo u vertetua kur fqinjet e tij kuptuan se ekipi i gazetes “Koha Ditore” investigon punen e tij.

  500 euro per nje nuse nga Shqiperia

  Sipas te dhenave te sigurta te gazetes, mimi per sherbimin e kryer, “Vanila Skaj” kerkon 500 euro, te cilen ne te shumten e rasteve i paguan dhendri. Drejtuesit e kesaj agjencie sipas burimeve te gazetes kane lidhje me agjenci te ngjashme ne Shqiperi, kurse ne zyren e Tetoves punojne edhe shqiptare te cilet mbajne kontakte te drejtperdrejta me koleget e tyre ne Shqiperi.
  “Koha Ditore” kohe me pare informoi se gjate dhjete viteve te fundit, mbi 300 vajza nga Shqiperia jane martuar me maqedonas nga Tetova. Sipas Qendres per Pune Sociale ne Tetove, mesohet se kjo tendence ka vazhduar edhe gjate ketij viti, madje vihet re nje shtim i numrit te maqedonasve qe martohen me vajza shqiptare.
  Martesa e pare shqiptaro-maqedonase, zyrtarisht eshte regjistruar ne vitin 1995 kur nje vajze nga Shqiperia veriore ka hyre ne lidhje bashkeshortore me nje maqedonas, qe ne ate kohe ka qene nje befasi e madhe duke pasur parasysh perkatesine nacionale te ketij ifti. Numri i martesave te ketilla, deri ne vitin 2000 ka qene teper simbolik, kurse numri i tyre eshte shtuar me shpejtesi pas vitit 2001, kohe kur eshte shenuar edhe numri me i madh i martesave te tilla. Nada Bllazhevska, sociologe ne Qendren per Pune Sociale ne Tetove, ka pohuar per nje rritje te vazhdueshme te martesave te tilla. “Ende nuk dihet se cilat jane shkaqet qe lidhjet bashkeshortore mes shqiptareve dhe djemve maqedonas shenojne rritje vazhdimisht, por sigurisht perkatesia katolike e te dyja paleve dhe karakteri shume i urte i vajzave nga Shqiperia ben qe ato te jene shume te kerkuara ne Tetove”, ka thene Vllazhevska.

  Nuset maqedonase kryesisht vijne nga Shkodra

  Vajzat qe martohen me burra maqedonas vijne nga Shqiperia e veriut, kryesisht nga fshatrat e Shkodres, kurse mbi 90 per qind e tyre jane katolike. Ato jane martuar me banore te fshatrave te Tetoves, qe jane me shumice maqedonase si Brevenice, Dobrosht, Rataje, Tearce, Dobrosht, Zhillce, Vratnice dhe Jegunovc. Mosha mesatare e ketyre vajzave eshte 24 - 35 vje. Per sociologet eshte interesant fakti se asnjeri prej ketyre ifteve te martuara me ndermjetesine e agjencive ilegale nuk ka parashtruar kerkese per ndarje ne institucionet perkatese ne Tetove. Zyrtaret thone se vajzat shqiptare qe jane martuar me djem maqedonas kane pohuar se nje hap te tille e kane marre me deshiren e tyre, ndersa kane shtuar se problemet ne keto lidhje jane mosnjohja e gjuhes dhe e partnerit.
  “Ne bisedat qe kemi zhvilluar me keto vajza, asnjera prej tyre nuk ka deklaruar se ka hyre ne bashkeshortesi si pasoje e frikes apo presionit, por perkundrazi te gjitha na kane deklaruar se me vete deshire dhe me lejen e familjes se tyre kurorezohen me qytetare maqedonas”, ka deklaruar sociologia Nada Vllazhevska.

  U dergua nga Vedat Memedaliu

 4. #204
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime n 22 postime
  Vlera e vajzave shqiptare 500 euro , sa per informim nje lop kushton 1000 euro .

 5. #205
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Me rndsi sht q burri t jet fetar, t'i prkushtohet dashuris s Jezusit ton t dashur. S'ka rndsi kombi.

 6. #206
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga anthem Lexo Postimin
  Me rndsi sht q burri t jet fetar, t'i prkushtohet dashuris s Jezusit ton t dashur. S'ka rndsi kombi.
  Hmm ende asnjeri ste paska repliku , dmth gjith jan pajtu me ty . Ku ngelen ata Feja e shqiptarit esht shqiptaria ?

 7. #207
  Puck Love Maska e Black_Mamba
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Mosha
  31
  Postime
  2,506
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Sokoli i Malit Lexo Postimin
  Kto ngjarje( shitja e mashtrimi dhe perdhunimi i te drejtave te femres Shqiptare)po ndodhin ne ne te gjitha shtetet per rreth,ku ato shiten nga te afermit dhe mashtruesit,si prostituta,apo te sa pleq te smur per sa Lek.Informohu ma mire se sa agjensi ka ne Shqipri apo Kosove apo Maqedoni apo Mal te Zi qe marrin me nga 300 -1000 euro tue i mashtrue femrat e vorfra shqiptare se po ju gjejn fatin apo punen DHE atehere do ta kuptojsh se cpo ndodh.Kush po i merr profitin e femrave shqiptare ne greqi,itali,belgjik,holand ,franc dhe britani ku jan te shitura?
  Ku mbeti ndera,burrnija,besa dhe miresija shqiptare,apo nese perfitojn,spaskan randesi ato virtyte.

  Sokol i Malit kan humbur more krejt,se di cka duhet me bere na a duhet te martohemi me nga 1-2-3-4-5 gra apo cka,se di me habit kjo e njoh edhe une nje vajz Shqiptare qe esht e martuar ketu ne Tetove ne nje fshat qe meren me bujqesi,perveq bujqesis nuk kane asgje ata,e kame treguar kete edhe dikund tjeter me gjeresisht po se di ne cilen teme kame haruar.

  Dhe dicka desha te shtoj,sjane prinder ata te cilet i lindin dhe i rritin vetem per ti martuar me para keta vajza,ata thjesht jane kafshe,idiota e cka tu shtojsh ju shkon.

  Gjaku i Shqiptarit sduhet te perzihet me gjak sllavi,turku,greku apo ndonje tjeter sidomos me kta qe i permenda.

  Kush e ka ngju kengen e Fisnikeve per vajzat ne Kosove qe shkonin me zezak e ku ta di une,thot se dikur krejt Shqiptaret ikshin ne Moldavi e shtetet per rreth tash duroni me bacen hehe mire e ka thene edhe ky,cka ke be do te bejne plus edhe nje teper do ta shtojne.
  SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

 8. #208
  Puck Love Maska e Black_Mamba
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Mosha
  31
  Postime
  2,506
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga anthem Lexo Postimin
  Me rndsi sht q burri t jet fetar, t'i prkushtohet dashuris s Jezusit ton t dashur. S'ka rndsi kombi.

  Kuku mjerit ne Shqiptaret,kur vjen puna te na muslimant menjeher leshohet krejt forumi,por ketu me duket se krejt pajtohen me kete hmm sdesha te lidhe gje me fejen por ja qe me coi ky/kjo.


  Respekte per ty njeri i Jezusit,mendimi i mire i yti.
  SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

 9. #209
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Me rndsi sht q burri t jet fetar, t'i prkushtohet dashuris s Jezusit ton t dashur. S'ka rndsi kombi.
  I krishteri duhet t martohet me t krishter. Mundsisht me diknd q shkon n kish pr do dit. Pavarsisht a sht serb a sht grek, a ka sht. M mir nj serb i krishter, se sa nj musliman q t'a largon vajzn nga feja.

 10. #210
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga anthem Lexo Postimin
  I krishteri duhet t martohet me t krishter. Mundsisht me diknd q shkon n kish pr do dit. Pavarsisht a sht serb a sht grek, a ka sht. M mir nj serb i krishter, se sa nj musliman q t'a largon vajzn nga feja.
  Citim Postuar m par nga Renea Lexo Postimin
  Hmm ende asnjeri ste paska repliku , dmth gjith jan pajtu me ty . Ku ngelen ata Feja e shqiptarit esht shqiptaria ?
  Asnjeri nuk e keni mire as nuk keni baza ne besimet qe po pretendoni .

  Ka edhe "musliman" qe kane deklaruar se martohen me fare domuslimani i faredo populli ; ka edhe te krishter qe kane deklaruar se ma para do te martoheshin me te krishter te faredo populli se sa me Shqiptar po qe i takon nje feje tjeter.

  Eshte turp te lexojsh disa shkrime ksifare nga Shqiptaret , thua se a besimtar te forte jane bere dhe po mundohen ti mbajn rregullat me perpikeri.
  Disa besimtar te forumit duket se ja kane kaluar me besim edhe profetve dhe te gjithe prijsave fetar te tyre.
  Ka pas dhe ka ende nga shtetet perendimore dhe te lindjes qe ende ne disa raste i dojn ma shume serbet se neve Shqiptarve
  Jam i bindur se ato pak martesa ka jane bere me sllav 99% e tyre kane prejardhje nga serbet dhe malazezet por qe jane asimiluar ne kohen e enver hoxhes .
  Edhe gazetat po i rrisin shume kto lajme ,mizen e bejn elefant.

  FEJA E SHQIPTARIT SCIENTOLOGJIA

 11. #211
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-06-2005
  Postime
  298
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Lightbulb

  Citim Postuar m par nga anthem Lexo Postimin
  Me rndsi sht q burri t jet fetar, t'i prkushtohet dashuris s Jezusit ton t dashur. S'ka rndsi kombi.
  Edhe ti po tallesh,si dhije me delen qe i pa nji here bishtin nalt,kurse harron dhija si e mabn ajo bishtin.

  Kto raste skan te bajn me fen e Jezusit apo me fen e Mahametit,por kan te bejn mashtrimin dhe degjenerim te disa familjeve dhe te tregtarve me njerz.Ky mbeti ftyra,apo kur paguhen ska gja!

 12. #212
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-06-2005
  Postime
  298
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Lightbulb

  Citim Postuar m par nga anthem Lexo Postimin
  I krishteri duhet t martohet me t krishter. Mundsisht me diknd q shkon n kish pr do dit. Pavarsisht a sht serb a sht grek, a ka sht. M mir nj serb i krishter, se sa nj musliman q t'a largon vajzn nga feja.
  As ata e as ti skeni fe apo komb,kur ju gezohi ketyre dukurive te kqija.

 13. #213
  DR-GR Maska e oliver55
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Europa
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  A do t'a kishe marr ti at serbe?
  Po mire sipas teje e ka fain ai 20 vjecari sllav apo ajo vajza shqiptare,cfaj kane femijet. apo mos duhet te paguajne me jeten e tyre ato qe kane bere te hershmit.me behet qefi qe jane vajzat shqiptare ato qe po tregojne paqen me kete menyre dashurie dhe lidhje familjare, me dike qe dikush i quan akoma armiq.dashurine nuk ka as nje lloj lufte qe e ndalon,ajo eshte e pa vdekshme.
  PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

 14. #214
  I qete Maska e BEHARI
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,127
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga oliver55 Lexo Postimin
  Po mire sipas teje e ka fain ai 20 vjecari sllav apo ajo vajza shqiptare,cfaj kane femijet. apo mos duhet te paguajne me jeten e tyre ato qe kane bere te hershmit.me behet qefi qe jane vajzat shqiptare ato qe po tregojne paqen me kete menyre dashurie dhe lidhje familjare, me dike qe dikush i quan akoma armiq.dashurine nuk ka as nje lloj lufte qe e ndalon,ajo eshte e pa vdekshme.
  pseudonimi me te cilin je i regjistruar ne forum me duket sikur ka dicka te perbashket me................nejse!!!!
  megjithate sikur serbet historikisht po te kishin qene ne fqinjesi te mire me shqiptaret duke mos okupuar masakruar trojet dhe popullin shqiptar, mbase do te jepja te drejt per ate qe ti thua ne lillje me temen!!!
  por fatekeqsisht tani me dihet boterisht se cfar fqinjesie kishim dhe vazhdojm te kemi me serbet,,keshtu qe une mendoj dhe nuk kam degjuar ndonje here qe vajza shqiptare aq me teper nga shkodra apo rrethina te shkodres te jen martuar me serb,kjo me duket apsolutisht e pa besueshme dhe eshte vetem nje genjeshter,pamvarsisht se cfar shkruajn apo prradhisin gazetat apo njerz te vecant anti shqiptar!!
  kam par dhe kam degjuar qe shqiptaret pas viteve 90 kan krijuar miqesi duke marre dhe dhane mes njeri tjetrit me shqiptaret ne mal te zi apo ne kosove dhe kete e kam pelqyer shume,por kurr nuk kam degjuar as nuk besoj se shqiptaret kan lille miqesi me serb!!!

 15. #215
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga oliver55 Lexo Postimin
  Po mire sipas teje e ka fain ai 20 vjecari sllav apo ajo vajza shqiptare,cfaj kane femijet. apo mos duhet te paguajne me jeten e tyre ato qe kane bere te hershmit.me behet qefi qe jane vajzat shqiptare ato qe po tregojne paqen me kete menyre dashurie dhe lidhje familjare, me dike qe dikush i quan akoma armiq.dashurine nuk ka as nje lloj lufte qe e ndalon,ajo eshte e pa vdekshme.
  Pike se pari si e kam cekur edhe me lart mendoj se kto martesa jane shume nje numer i vogel , ndoshta jane 20 martesa te ktij lloji por gazetaret i bejn 200 apo 3
  00. Kto vajza mendoj se nuk jane gjak i paster i Shqiptarit , une kam takuar vete disa persona nga Shkodra dhe rrethina qe dinin te flisnin serbisht dhe thonin se jane me prejardhje jugosllave.
  As une nuk jam kunder dashurise sidomos po te ishte nje dashuri e vertet.
  Por mos harroni se me serbet eshte veshtire te kete dashuri.
  Nuk quhet dashuri ato martesa qe behen permes agjencive .Ne Shqiptaret po i kritikojm kulturat e huaja edhe disa tradita qe i kemi pas kur martesat beheshin pme ndermjetesimin e mesitve apo permes ndermjetesimit te prinderve .
  Tash i harrojm kritikat qe i kemi bere te parave tane edhe i pranojm shume kollaj lloj lloj ndermjetesimi nga kush e di se fare agjencie apo personash ,edhe kete e quajm menjehere dashuri

  Edhe nuk po e kuptoj se kurr mberrijtem ne Shqiptaret a shume sa te behemi ti dashurojm edhe armiqt tane. Pse ne Shqiptaret duhet ta bejn hapin e pare.
  Une mendoj se duhet pritur edhe nja 100 vjet se paku deri sa te behen njerez (ne qofte behen ndonjeher) serbet e ateher te vendosim per kto gjera.

  Bota duhet te ndryshoj edhe ne Shqiptaret duhet te ndryshojm , duhet te largohet urrejtja ,racizmi e shume gjera te shemtuara qe kemi ne njerezit. Mendoj se ne Shqiptaret vese i kemi hequr shume veti te keqija qe fqinjet tane ende i kane .Tash ne duhet te presim se sa do te largohen nga racizmi dhe urrejtja keta fqinjet tane, nuk eshte e thene qe ne duhet te bejm hapat e pare ne disa eshtje.

 16. #216
  DR-GR Maska e oliver55
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Europa
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga BEHARI Lexo Postimin
  pseudonimi me te cilin je i regjistruar ne forum me duket sikur ka dicka te perbashket me................nejse!!!!
  megjithate sikur serbet historikisht po te kishin qene ne fqinjesi te mire me shqiptaret duke mos okupuar masakruar trojet dhe popullin shqiptar, mbase do te jepja te drejt per ate qe ti thua ne lillje me temen!!!
  por fatekeqsisht tani me dihet boterisht se cfar fqinjesie kishim dhe vazhdojm te kemi me serbet,,keshtu qe une mendoj dhe nuk kam degjuar ndonje here qe vajza shqiptare aq me teper nga shkodra apo rrethina te shkodres te jen martuar me serb,kjo me duket apsolutisht e pa besueshme dhe eshte vetem nje genjeshter,pamvarsisht se cfar shkruajn apo prradhisin gazetat apo njerz te vecant anti shqiptar!!
  kam par dhe kam degjuar qe shqiptaret pas viteve 90 kan krijuar miqesi duke marre dhe dhane mes njeri tjetrit me shqiptaret ne mal te zi apo ne kosove dhe kete e kam pelqyer shume,por kurr nuk kam degjuar as nuk besoj se shqiptaret kan lille miqesi me serb!!!
  Une nuk kam pse te ve pseudenim. kam vene emrin tim te vertet dhe nje numer.po meqe ti u kape tek pseudenimi, mos me nxore me kombesi qe eshte e pa deshirueshme per zoterine tate. jam kurjoz te di cfar kuptimi i dhe emrit tim. qe ma ke shenuar me pika.pseudonime vene ata qe emri i tyre nuk ka aq vlere sa ka pseudenimi.
  PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

 17. #217
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  sa zhurma pasket bo - zhurma per asgjo - kjo theme as nje faqe nuk duhej te vijohej...

  peni per gzof - tha populli

  bija e Gjokajve e martoi birin e Gjokoviqit, leni ore te bojne qejf, se ato vajza nuk kane origjine shqiptare, per ate edhe martohen me serb, po ketu eshte nje plan tjeter, shfrytezim rasti politik, qe te masovizohet dobesia e disave ne emer te kombit...

  Shqiptarja kurre perjete as nuk bie ne dashuri me serbin, as nuk e marton serbin edhe nese vdes urije. SH Q I P T A R J A!

  FUND

 18. #218
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  As ata e as ti skeni fe apo komb,kur ju gezohi ketyre dukurive te kqija.
  far dukurie e keqe mer, ai serbi shkon n kish pr do dit, ai i falet Jezusit, sht fetar, mos deshe t martohen kto vajzat me ateist nga Shqipria apo me musliman nga Kosova?

 19. #219
  I qete Maska e BEHARI
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,127
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga oliver55 Lexo Postimin
  Une nuk kam pse te ve pseudenim. kam vene emrin tim te vertet dhe nje numer.po meqe ti u kape tek pseudenimi, mos me nxore me kombesi qe eshte e pa deshirueshme per zoterine tate. jam kurjoz te di cfar kuptimi i dhe emrit tim. qe ma ke shenuar me pika.pseudonime vene ata qe emri i tyre nuk ka aq vlere sa ka pseudenimi.
  pas insistimit tend dhe une po te jap pergjegje ne lidhje me ate qe une kam shprehur per emrin tend!!
  emri apo pseudo emri jot realisht eshte nje emer me urigjin serbe,dhe pikerisht per kete kisha shpreh dyshimet e mia per emrin oliver !!

  Citim Postuar m par nga oliver55 Lexo Postimin
  mos me nxore me kombesi qe eshte e pa deshirueshme per zoterine tate. jam kurjoz te di cfar kuptimi i dhe emrit tim?
  po oliver qe ti mban te pekten ketu ne forum,dhe ti e pranove se eshte emri real i joti,i bie qe te jete emer serbesh ,dhe normal qe serbet nuk kan qen asnje here te deshiruar nga shqiptaret!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga BEHARI : 01-02-2008 m 06:45

 20. #220
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Oliver Jovanoviq sht ai kryetari i minoritetit serb t Kosovs.

Faqja 11 prej 45 FillimFillim ... 91011121321 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 3. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
 4. Prgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29
 5. Brukseli: Zgjedhjet e 2005, shansi juaj i fundit
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 12-04-2005, 14:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •